passen niet meer als individu op zijn eentje wurmen en blij zijn als men een concurrent een klant heeft afgetroggeld, maar voelen als sociaal wezen, dóe in practijk brengt de leuze: allen voor één en één voor allen. Nergens is het liberalisme, het indivi dualisme zoo diep ingevreten als bij den Middenstand. De praktijk der 19e eeuw is geweest dat nlle Middenstander in zijn standgenoot een vijand ziet. En ook ihans, nu de ideeën beginnen te kenteren, ontmoet men bij velen koud egoïsme, als men over organisatie, coöperatie spreekt. 't Is een hard woord, maar waar, wat een Belgisch blad schreef, dat behalve het socialisme de Middenstand zelf aan zijn ondergang knaagt. Om den Middenstand te verheffen, is allereerst noodig, de Vereeniging. Wat heeft het liberalisme gedaan met de gil den-organisatie der Middeleeuwen, waar van men kon zeggen, dat het op maat schappelijk gebied het Chris'je.icona in praktijk was? Deze oude gilden waren uitsluitend Middenstandsvereenigingen en geen werklieden-organisaties, geliik men wel eens wil doen voorkomen. Wij willen echter ni.et terug naar de Middeleeuwen, maar vooruit naar den Chiistelijken toekomststaat,' waar de Chiistelijke beginselen in alles zul ten doorwerken. Wij kunnen ons vereenigen op tweeër lei grondslag en wel alle Middenstanders in een neutralen bond, of de middenstan ders, die principieel bij elkaar beliooren, in principiëele organisaties met elkaar, waar mogelijk, saamwerkend. Als men begrepen heeft, dat onze orgi- nisatie moet zijn niet slechts een nieuwe- economische vereeniging, waar het doel is zooveel mogelijk stoffelijke vocrdee- te behalen, maar een factor ter oplos sing van het maatschappelijk vraagstuk, waarvoor noodig is de volle doorwerking der Christelijke beginselen, dan volgt hier uit duiidielijk dat om die beginselen tot hun volle recht te doen komen, princiipieele organisaties, i. c. Katholieke vereenigin- gen noodig zijn. Het tweede argument voor Kath. orga nisatie is de uitdrukkelijke wensch van het doorluchtig Episcopaat, die de hun onderhoorige geloovigen in Kath. Veree- nigingen willen organiseeren Spr. brengt hulde aan de Kath. Arbeiders, die voldaan hebben aan den roepstem van de Bisschoppen, zelfs met prijsgeving van momentede stoffelijke oordeel en Zouden de Kath. Middenstanders in gehoorzaam heid onder willen doen voor de arbei ders? Dit gelooft spr. niet en daarom hoopt hij, dat in Leiden een kath. oigani- nisatie iot stand komt. (Applaus.) De heer Verbeek vindt het een aange naam teeken zooveel middenstanders te genwoordig te zien en verheugt zich bij zonder over het optreden van Mr. Aal- berse, den rechtskundigen adviseur van de Hanze, die spr. het werk al heel ge makkelijk heeft gemaakt. Spr. zal een en ander over de praktijk van de Midden stands-organisatie in het midden brengen. De katholieke Middenstanders in het Diocees Haarlem hebben opgevolgd het woord door Mgr. Callier op den katholie ken dag te Delft gesproken en terecht kon onze Bisschop verleden jaar te 'sGraven- hage getuigen, dat de Middenstandsbe weging in zijn Diocees geen oplaaiend vuur is geweest. De Hanze telt reeds IS plaatselijke* af de el ingen, maar in Lei den ,de bron der K. S. A., bestaat nog geen afdee'.ing. Daarom zijn de handen ineengeslagen om ook hier een afdeeling te krijgen. Thans zijn de toestanden geheel anders dan voor 3 jaar geleden, toen moest men met beloften volstaan, nu kon men op fei ten- roemen. Spreker geeft een opsomming van de voorgestelde voordeelen, die de Hanze zijn leden biedt, en noemt de Coöpe ratieve Centr. Middenstands Crediet- Banlc, een fonds tot uitkeering bij over lijden, onderlinge brand-, glas en ziekte verzekeringen, vakgilden noodig voor coöperatie, cursussen voor eenvoudig boekhouden, omdat er maar heel weinig middenstanders zijn ,die kunnen boek houden, incasso- en informatiebureaux, enz. Al deze instellingen, die in de Hanze bestaan of worden voorbereid, zullen medewerken om den middenstand te be houden en de welvaart te verhoogen. Ook deze spreker, wien een krachtig applaus ten deel viel, eindigde met een .warme aansporing tot het lidmaatschap. Het resultaat was boven verwachting: 81 aanwezigen gaven zich op voor het lidmaatschap. Over eenigen tijd hoogstwaarschijn lijk reeds Maandag a.s., zal wederom ver gaderd worden, om een definitief be stuur te kiezen en de verdere voorbe reidingen te treffen. Gemeentelijke keuringsdienst. Door den directeur-scheikundige, Dr. J. J. van Eek is verslag uitgebracht van de werkzaamheden van den Keurings dienst van eet- en drinkwaren alhier over het jaar 1909. In dat jaar werden 6039 monsters onderzocht verdeeld als volgt: contro- iemonsters 294, monsters van ten ver koop gestelde voedingsmiddelen 5498, monsters ten dienste van verschillende instellingen 28, monsters op verzoek van particulieren 78, monsters water uit de waterleiding 80, monsters water in ver band met de melkverordening en met art 24 der bouwverordening 61. In September kwamen klachten in over het voorkomen van „levende dieren" in het Duinwater. Uit het dadelijk inge steld onderzoek bleek, dat op. enkele plaatsen z. g. zoetwater-garnalen uit de tapkranen kwamen, dat door den direc teur 'der Duinwater Mij. werd 'toege schreven aan eene toevallige verontreini ging, b.v. tengevolge van herstellingen in het buizennet. Door krachtige spuiin gen trachtte men het kwaad meester te worden, doch des niettegenstaande ble ven de klachten aanhouden en werd het voorkomen van meerdere andere orga nismen geconstateerd. Eerst bij een 2e bezoek aan de Katwijksche werken, ge lukte het Dr. van Eek organismen te vinden van dezelfde £oort als te Leiden waargenomen. Gedurende deze onder zoekingen steeg het bacteriën-gehalte van het duinwater aanmerkelijk. Het laatste bacteriologisch onderzoek van het water uit het hoogreservoir leer de, dat gemiddeld 53 bacteriën per kub. centimeter daarin voorkwamen. Uit deze bevindingen mocht werden besloten, dat althans op het oogenblik dat dit laat ste o.ideizoek plaats greep, de water filtratie jte Katwijk op bevredigende wij ze geschiedde en dat de aanwezigheid van hoogere organismen in de leiding te Leiden moest worden toegeschreven aan een fout in de filtratie, die vroeger moest hebben bestaan. Hoewel dus thans (Januari 1910) de samenstelling van het duinwater weinig te wenschen overlaat, kan dr. van Eek niet nalaten er nogmaals opmerkzaam op te maken, dat het voorkomen van hoogere organismen in het duinwater vooral niet te licht behoort te worden opgevat. Wel is waar zijn deze orga nismen op zichzelf volkomen onschade lijk, doch daar zij voor een deel nimmer het water verlaten, is hun aanwezigheid in het water een bewijs, dat er, hoe of waar ook, gelegenheid bestaat dat niet of onvoldoende gefiltreerd water in het buizennet geraakt, zoodat dus ook gelegenheid bestaat tot infectie met min der onschadelijke organismen. Dat dit bij een drinkwaterleiding niet mag voor komen, zelfs al is de kans op ïinfectie van den prise d'eau, zooals in dit geval gering, behoeft nauwelijks te worden ge zegd. Vandaar ook dat in het thans be gonnen jaar door den Keuringsdienst bij zondere aandacht aan de samenstelling van het water der waterleiding zal wor den gewijd. Op verzoek der betrokken gezondheids commissie werd het water onderzocht van elf bestaande welputten van melk- slijters in de gemeenten Rijnsburg, Zoe- terwoucle en Oegstgeest, die te Leiden melk afleverden. Hei water van al deze putsen moest woiden afgekeurd, omdat hei niet voldeed aan de eischen dée men billijkerwijze moet stellen aan water, dat in een melk handel voor het reinigen van vaten enz. wordt gebruikt. De naleving van het verbod, dat geen melk te Leiden mag worden afgeleverd uit woningen, waai 'besmettelijke ziekte is geconstateerd, vergde veel moeite van het personeel. In hei begin van 1909 kwa men rond Leiden veel typhusgevallen voor, o.a. in twee gezinnen van veehou- deis, die melk in Leiden afleverden. De ze personen werd aangezegd hiermede op te houden totdat de ziekte geweken was, terwijl de in eikslijters te Leiden ge last werden geen melk van hen te betrek ken. Eenige malen vertoonde de melk groote afwijkingen, zoodat twijfel bestond of de koe, waarvan zij afkomstig was, goed ge zond was. Uit dóen hoofde werden eenige dieren ougeruemd. Er werden 1580 monsters volle melk ondtizucht. Herhaaldelijk werd door de boeien in destad melk afgeleverd, waar in vuel geconstateerd werd. Dit leidde diiemalen tot een proces-verbaal en ver- oordeelend \onnis. Wat de karnemelk-beiei.dtng aangaat, wordt opgemerkt, dat het aantal slijters, dat zelf karnemelk bereidt, iets is toe genomen, vooral ook doordat electrïsctoe beweegkracht in het melkbedrijf meer cn meer wordt toegepast, doch de groote meerderheid blijft de oude sleur volgen, zoowel uit gemakzucht als uit winstbe jag. Wanneer ook dit jaar blijkt, dat in de zen toestand op geenerlei wijze verebte- ring is te brengen, zal een wijziging in de melkverordening moeien wordeu aange bracht, om aan dezen onzuiveren toestand een einde te maken. In verschillende winkels werden 44 melkbrooden van ,41 bakkerijen aange kocht. Grootte schommelingen bleken er te bestaan in prijs, gewicht en watergehalte. Elemineert men het watergehalte en re kent men uit hoeveel watervrij brood men bij de verschillende bakkers voor 1 cent kan koopen, dan vaiieert deze hoeveelheid tusschen 21,5 en 37 gram, zoodat men bij den een ruim 70 pet. meer watervrij brood voor denzelfden prijs krijgt dan bij den ander. Bij deze enquête bleek voorts, dat brood onder den naam van meikbrood verkocht, in enkele gevallen niets anders is dan óf zudver waterbrood óf wel ge bakken met een mengsel van water met al of niet afgeroomde melk dan wel naar het schijnt met enkel afgeroomde melk. Somtijds werden nog vreemde vetten (reu zel of margarine) toegevoegd om het vet gehalte te verbeteren. Verschillende partijen snoepgoed wer den aan den verkoop onttrokken. Bovendien werd in een winkel een groote hoeveelheid snoepgoed aange troffen in een verregaanden staat van rotting. Een -uitvoerig onderzoek werd ingesteld naar het z,g. roomijs. Er werden 36 monsters limonadestro pen onderzocht, waarvan er 8 met sacha rine èn aardappe'.siioup en 17 mei aard appelstroop waren bereid. Siechts 11 van de onderzochte monsters waren enkel met rietsuiker vervaardigd-. De fabrikanten die deze minderwaardige producten in den handel brachten, werden aangezocht daarmee te eindigen velen hunner toon den zich daartoe bereid. Ook kwamen nog tot onderzoek z.g. schuimbonbons, die, opgelost in water, mousscerende limonade leverden. Zij bic! i te bestaan uit een mengsel van wij.t^cenzuur dubbelkoolzure soda, sui ker, sacharine en een kleurstof, bene vens saponine om het schuimen te be vorderen. Deze bonbons werden aan den verkoop onttrokken. Het onderzoek van margarine v/erd hervat na de uitspraak van het Haagsche Hof, waarbij margarine met meer dan 16 pCt. water als ondeugdelijk wordt beschouwd. Van de genomen monsters bevatten' het derde gedeelte ^ieer dan 16 pCt. water, drie monsters zelfs bo ven 40 pCt. Deze misstanden zullen met kracht worden tegengegaan. Het aantal partijen eet- en drinkwa ren, die om verschillende redenen buiten consumptie werden gebracht, bedroeg dit jaar 112 tegen 258 in 1908, en is dus sterk gedaald. Het aantal waarschuwin gen wegens min deugdelijke waren (uit gezonderd melk) bedroeg 185. Kweekschool voor Zeevaart. In het verslag over den toestand der kweekschool \oor zeevaart te Leiden ge durende het jaar 1909, uitgebracht door den directeur luit. ter zee le kl. N. J. van der Worm, wordt dankbaar herdacht wat de overleden voorzitter der commis sie van oppertoezicht en beheer, prof. dr. M. J. de Goeje en mr. N. de Ridder als-voorzitter opgetreden na het overlijden van prof. De Goeje, voor de inrichtingen hebben gedaan. In 1909 hebben zich voor dienstneming aangemeld 1362 knapen, welk aantal nog mort worden vermeerderd met hen, die op plaatsen, waar sub-commissiën zijn ge vestigd en met hen dóe aan het departe mentvan marine te 's-Gravenhage werden afgekeuid, welke getallen niet in d-e of- fici-eele registers zijn opgenomen. Met zekerheid kon dan ook worden aangenomen dat het aantal aanmeldingen het getal 1400 heeft overtroffen, een cij fer, dat sedert de oprichting der kweek school nimmer is bereikt. In de jaren 19001904 meld-den zich gemiddeld phn. 600 jongens aan. Aangenomen zijn 339 jongens, de overigen werden.afgekeurd of trokken zich, na eenige dagen op de kweekschool te hebben vertoefd, terug, dan wel werden wegens gebrek aan lust en aanleg of wegens gemis aan voldoende verstandelijke ontwikkeling afgewezen. Geen enkele jongen werd dadelijk voor- loopig aangenomen; allen werd de gele genheid gegeven eerst een achttal dagen het leven op deze inrichting gade te slaan. Daarna werd hun afgevraagd of zij zich voor'.oopig wilden verbinden; in het toe stemmend geval begon dan de proeftijd van èene maand. De maatregel had minder nood-e'oos administratief werk tot gevolg en voor de jongens het voordeel van een ietwat langen proeftijd. Dat de invoering van den proeftijd het gehalte dier jongens in op leiding heeft doen stijgen, is te Leiden, maar nog meer bij de opleiding te Helle- vortsluis duidelijk ondervonden. Waar eenige jaren geleden verschillen de milde bepalingen werden in het leven geroepen om van een voldoenden toeloop verzekerd te zijn, staat het te verwachten dat deze geleidelijk ten deele of geheel zullen kunnen worden ingetrokken. Reeds is bij Kon. Besluit de minimum leeftijd van aanneming van 131/2 jaar op 14 ajar gebracht. Internationale Kegelwedstrijden. Stand op 4 Juli 'sav. 12 uur. Korpswedstrijd Moed houden II A'darr 267. Laagste 223. Hoogste Leid- sche vijftal. Corcordia 1 Leiden 252 hou ten. Hoogste Leidsc'ne werper v. Ha- mersvelt. Hoogste vijftal 3 Juli. Moed- houden II 267. Verstk. club Kegellust Steenwijk. Treffersprijs Onder Ons I Den Haag 49 Negenprijs, Hop Hop Rotterdam 8. Achtenprijs. Minerva I A'dam S. Ze- venprijs, I. S. I. G. E. Leiden S. Koe- koeksprijs, District III I A'dam 7. Duif- jesprijs Blijde verwachting II Leiden 5. lioogste korpswerper H. Prijs A'dam 77. Geconb. vijft. 1. Minerva A'dam 50S. 2. Moedho-uden A'dam. 505. 3. R. O. L. I. Rotterdam 498. Personeele baan hoogste 67 laagste 55. Jubileumwedstrijd hoog ste 131 laagste 120. Vrije baan hoogste 53, laagste 44. Dameswedstrijd. Hoogste 36, laagste 26. Pa ren wedstrijd. Hoogste 60, laagste 32. Geen cholera. k Gisteren deelden wij mede, dat te Oegstgeest een loopknecht, verbonden aan het gesticht „Endegeest", als verdacht van cholera of cholerine Ln observatie was genomen, terwijl zijne woning door -een veldwachter werd bewaakt. Uit een nauwkeurig bacteriologisch on derzoek van prof. Vaii Calcar te Lei den is gebleken, dat gelukkig van cho lera geen sprake is. WeJ geleek het ziek teverschijnsel clinisch veel op deze ge vreesde ziekte, .maar in werkelijkheid is zij het niet. In de „Loonactie van de bakkers gezellen" is gistei-en een zinstorende fout blijven staan. In het verslag van de ver gadering op Zondag staat n.l.„De ver gadering, die hierna overging iq. een huis houdelijke, beslist tot staking o/er te gaan". Dit moest zijn: „De vergadering, die hierna overging in eene huishoudelijke besloot met groote meerder heid nog niet tot staking over te gaa 11." De heer Dr. H. M. Quanjer, Ieeraar aan de R. H. Land-, Tuin- en Boschbouw- school en assistent aan het Phytopatho- logisch instituut te Wageningen, heeft voor zijii benoeming tot lector in de wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier bedankt. AMSTELVEEN. Gisteren is het drie jarig zoontje van den heer C. Raadscliel- ders, bij wiens broer het jongetje voor eenigen tijd was, in een onbewaakt oogen blik verdronken. BENTHUIZEN. De heer J. van den Berg alhier verwierf op het Concours Hippique te 's-Gravenhage „Houtrust" in de afdeeling Eenspannen van landbou wers den derden prijs. HAARLEMMERMEER. Te Hoofddorp is gevankelijk binnengebracht een 21-ja rige schildersknecht uit den Haag, die den heer Udo te Haarlemmermeer, op wiens buiten hij werkzaam was, o.a. een gouden horloge, een binocle en 50 Mark heeft ontstolen. De gestolen voorwerpen zijn door hem in Den Haag ten gelde gemaakt. HILLEGOM. Het tienjarig zoontje van den baanwachter Van Diggelen is bij het zwemmen in een der zanderijslooten nabij den Nieuwenweg, verdronken. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich niet minder dan 59 sollicitanten aangemeld. Bij de gisteren gehouden aanbe steding onder directie van den heer Rob bers architect te Haarlem, van het bouwen van 3 schoollokalen van de R.K. Parochiale Jongensehool en 3 lokalen aan de R.K. Meisjeschool is ingeschreven door de heeren B. Bernard te Spanbroek voor f21880, C. Jansen te Hillegom voor f 21500, W. de Vreede te Noordwijk voor f 20500, M. v. Deurzen te Haarlem voor f 20496, J. v. d. Bosch te Hillegom voor f 20186, C. G. v. d. Pol te Hillegom voor f 20111. De afd. Hillegom van het Holl. Bloemkw. Genootsch. zal op Dondérdag 14 Juli a.s. de beurs van bloembollen weer openen in de groote zaal van café Flora. LEIDSCHENDAM. Er schijnt in den lande een jonge man rond te zwerven, die den naam van den heer N. Blonk alhier misbruikt om oplichterijen te plegen, voorgevende een -zoon van den heer Blonk van Leidschendam te zijn. Voor zoover bekend, oefende hij zijn praktijken reeds uit te Rotterdam en te Utrecht. In eerst genoemde plaats gaf hij aan een handels vriend van den heer Blonk op, dat hij een jong paard moest vervoeren, doch dat het paard zoo bang was voor auto mobielen, dat hij per spoor moest gaan, hij had echter geen geld. De aangenomen papa was er goed voor en zoo wist de oplichter f 10 in de wacht te sleepen. Te Utrecht gaf hij voor een paard naar Groningen te moeten brengen, maar zijn portemonnaie verloren te hebben. De naam van den heer Blonk bezorgde hem f 25. Vermoedelijk is dezelfde persoon voor eenigen tijd bij den heer Blonk geweest, vragende om op het kantoor ter opleiding in het vak te mogen komen werken, wat aanleiding gaf tot een zakenpraatje, maar niet tot het verlangde resultaat leidde, daar verschillende zoons reeds in de zaak werkzaam zijn. Ook toen vertelde het jongmensch geen geld bij zich te hebben. Men zij dus op zijn hoede en melde den oplichter, zoo hij zijn praktijken voort wil zetten, terstond bij de politie aan. „Uit den Omtrek.'' NIEUWKOOP. Toen de landbouwer B. N. zich per as naar de kerk' wilde begeven, liep bij het opstijgen het paard onverwachts vooruit. De man viel op ■den grond en had het ongeluk een been te breken. In de maand Juni zijn door het 'te legraafkantoor verzonden 57 en ontvan gen 53 telegrammen. NOORDWIJK. De Jaarlijksche Bede vaart naar Noordwijk door de processie van Amsterdam is vastgesteld op 26 Juli a.s. OEGSTGEEST. Op het concours te 's Gravenhage heeft de heer C. Bakker alhier in de afd. Eenspannen een 4den prijs behaald met „Draga", welke on langs te Leiden den 2den prijs verwierf. Onderwijs. Katholiek Onderwijs. Dezer dagen is door Z.D.H. den Aarts bisschop van Utrecht tot de besturen der R.-K. bijzondere scholen in zijn aartsbisdom een circulaire gericht, waarin betreurd wordt, „dat op vele Katholieke scholen in ons aartsbisdom de katholiciteit van het onderwijs niet staat op het peil waarop het volgens de bedoeling van de H. Kerk staan moet". „In het belang derhalve van het Katholiek bijzonder onderwijs in ons aartsbisdom bepalen wij, dat ten behoeve van het classicaal onderwijs in de gewone lagere zes-klassige scholen met of zonder vervolgklasse of in scholen, hiermee gelijkstaande, voor de vakken lezen, schrijven, Nederlandsche taal, Vaderland- sche geschiedenis, natuurkennis en zang geen andere dan katholieke schoolboeken mogen worden aangeschaft. Bij wijze van overgangsmaatregel staan wij toe, dat de door die schoolbesturen reeds aangekoch te niet-katholieke leermiddelen in deze) vakken tot 1 April 1912 nog worden ge bruikt .Na dóen datum moeten jd-e niet- kathoüeke leermiddelen voor genoemde; vakken geheel uit de bovengenoemde scholen zijn verwijderd. Hoewel deze maatregelen voor het oogenb!ik niet van toepassing zijn op de scholen, die oplei ding voor hoogere onderwijsinrichtingen beoogen, noch voor de scholen voor M. U. L. O., dringen wij er toch bij de schoolbesturen op aan, dat ook op deze scholen de Katholieke schoolboeken c'ej overhand hebben. Een en ander vol gens het oordeel van de door ons aange stelde inspecteurs." Faillissementen. Uitgesproken: H. Nijmeijer, timmerman en aannemer, te Groningen. Curator: mr. L. Crebas. S. Zeckendorf, handelende, althans gehandeld hebbende in diamant te Amsterdam, Curator: H. Bijleveld Jr. C. Blommestein, handelsagent te Watergraafsmeer. Curator als voren. Vernietigd: Hartog Stodel, koopman, wonende te Utrecht. Geëindigd: J. Zonneveld, groentenkoop- man, te's-Cravenzande. A. Ruttel, te Budel. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in du rechtswetenschap, beiden na verdediging van „Stellingen" Mej. Suzette Pautine Wilhelmina Mouthaan, geb. te Vrijenban, wonende te Delft en de heer August Arnold Schoch, geb. te Rustenburg (Transvaal), wonende te Leiden. Geslaagd voor het Examen voor den Indischen rechterlijken dienst de heer Mr. J. Visser, den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen in de rechten den heer P. J. O. van der Stok. GRONINGEN. Candidaats-examen rechtswetenschap de heeren A. W. L. Talma Stheeman en K. Th. Koch. Candi daats-examen Nederl. letteren de heer H. Kampinga. Kerkelijk voorbereidend examen de heer J. J. P. Heeringa. UTRECHT. Bevorderd tot doctor in de scheikunde de heer C. Eeuwen, geb. te Amsterdam, op proefschrift Piëzochemi- sche onderzoekingen en tot doctor in de rechtswetenschap op „stellingen", de heer C. Vervoorn, geb. te Herwijnen. Doctoraal examen geneeskundeJ. D. Meerwaldt. Theoretisch geneeskundig examen tweede deel F. A, France. Cand. wis- en natuurkunde mej. J. F. van Veen (met lof). Cand. rechten G. W. O. Janssens. Cand. scheikunde J. H. Coert. Doet. rechten D. Reilingh en J. H. van Meurs. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift „Ge zwellen in den pons varoli", mejuffrouw J. van Rees, geboren te Amsterdam en op proefschrift „Bepalingen van het soortelijk gewicht van den mensch als onderdeel van het klinisch onderzoek" de heer W. A. Wiemer, geboren te Haarlem. Eerste natuurkundig examen mejuffrouw J. Gerdes. Aan de universiteit is toegelaten tot privaat-docent in de paedagogiek de heer J. H. Gunning Wzn. Vrije universiteit. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer G. Serret op proefschrift „Het voorzitter schap in de Staten-Generaaltot doctor in de letteren de heer J. de Jong op proefschrift „De iure iurando apud Aeschylum, Sophoclem, Euripidem ob- servationes". Doctoraal examen rechten de heer P. Gerbrandy. Candidaatsexamen rechten de heer T. G. Donner. DELFT. Technische Hoogeschool. Propaedeutische examen. Civiel ingenieur de heerenD. J. van Aalst, J. B. Evers, J. Plantema, A. P. Potma, H. W. J. A. Schook, K. K. J. L. Steinmetz, H. J. de Vries, D. de Waard Dzn. Staatsexamen De Minister van binnelandsche zaken heeft bepaald dat het staatsexamen ter verkrijging van een getuigschrift voor bekwaamheid voor de studie aan eene universiteit zal worden afgenomen te Utrecht op 7, 8. 9, 11, 12, 13, 14' i5, 16, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 29, én 30 Juli, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 19,20, 22 en 23 Augustus. Nederl. Studenten te Aken. De Academische Vereeniging Hollandia te Aken (de bekende club van Nederland sche Studenten aan de Technische Hooge school aldaar) vierde op 25, 26 en 27 Juni haar 25-jarig bestaan. De feestelijkheden werden geopend door een commers, waaraan behalve leden en oud-leden ook talrijke gasten deelnamen. Opgemerkt werden de Nederlandsche consul te Aken, jhr. Van Pelser Berensberg, eenige professoren en de besturen van haast alle Duitsche studentenvereenigin- gen. De voorzitter, de heer C. Schols, her innerde in zijn begroetingsrede aan de moeilijke jaren, door de Vereeniging door gebracht en hoe zij die alle te boven ge komen was; hoe zij getracht had de eer der Nederlandsche vlag in het buitenland hoog te houden en hoe zij ook in de toekomst zou pogen het verblijf der Neder landsche studenten te Aken te veraange- en de studiebelangen te behartigen. Den volgenden dag had een gezamen lijke feestmaaltijd plaats met aansluitenden 1 traditioneelen rijjooi.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2