3 De Slagboom. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 226. o&aSAbeWSotVta/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, BEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekeriqg en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco Oer post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. R. K. Middenstandsvereeniging. Het voorloopig comité, dat die krachtige [beweging op touw zette, oim -eindelijk ook 'Leiden te verrijken met een R. K. |Midden stands-vereeniging, mag met vol doening neerzien op de vrucht van zijn; "pogen. De Leidsche R. K. Miiddenstandsveree- Tiiging is dan nu geconstitueerd!. En te meer mag het werk van dit ooonité 'in hooge mate verdienstelijk worden ge- Jnoemd, nu de heer Verbeek gister avond verklaarde, dat Leiden al zooJang „belegerd" was door de voormannen der R. K. Middenstandsbeweging. We hebben het nooit goed kunnen be grijpen, hoe het mogelijk was, dat in een stad als Leiden, die zooveel Katholieke 'Middenstanders telt, na het woord, door Mgr. Ca Hi er indertijd op den Delft- schen Katholiekendag gesproken, nog niet reeds een R. K. Middenstandsvereeniging was opgericht. Maar na het prinaiipiëele woord van mr. Aalberse en de opwekking van den heer Verbeek is dan nu deze zoo noodóge vereeniging samengesteld. En een krachtige vereeniging, waar toe staande de vergadering niet minder dan 77 leden toetraden. Door zulke vereeniging kunnen nuttige zaken voor de Middenstanders worden tot stand gebracht Mogen degenen, die het oprichtings initiatief namen spoedig die vruchten zien en de Middenstanders zeiven ze genieten. V Sensatie-iectuur. De dagbladen, die dagelijks hunne ko lommen vullen met schandaal-en sensatie- lectuur laden wel een enorme verantwoor ding op zich. En toch wordt in de Nederlandsche groote pers allengs meer de slechte ge woonte nagevolgd der Fransche en Bel gische bladen, dóe uit winstbejag de meest scabreuze zaken hun lezers haarfijn voor zetten: Zoo heeft men onlangs in de N-edier- landsche pers uitvoerige verslagen kun nen lezen over het drama te Rijswijk. En de Haagsche „élite" waaronder vele dames bestormde de rechtszaal toen het proces diende. En nu lezen we van een vrouw te Rotterdam, wier man op zee was, en dcc •eenzelfde relatie had als het slachtoffer •te Rijswijk, dat zij zich van het leven beroofde omdat haar man spoedig werd thuis verwacht. Een der bladen voegt aan het bericht toe: „De oorzaak schijnt te worden ge zocht in droevige omstandigheden en in verband met het lezen van het drama te Rijswijk". Zelfmoord in verband met het lezen van het drama te Rijswijk! Is het niet verschrikkelijk. En blijkt weer niet den plicht van 'de Pers, om sensatie-lectuur zooveel mo gelijk te weren. Vooral op het jonge gemoed heeft die FEUILLETON. (Vrij naar het Frartsch, van RENÊ BAZIN). 50) Marie, sprak Reginald, hoe heeft hij kunnen afstand doen van een ge'.uof als het zijne, en van iemand als gij? Hij is op -een leeftijd diat de menschen zoo hooge énergie kunnen ontwikkelen! Ik had het gehoopt. Ik heb gewacht. Hij zag, dat tranen haar in de oogen stonden. Langs den anderen kant der are na keerden zij langzaam naar den ingang terug, In de verde zaten twee vrouwen die als een zwarte plek tegen de steenen •en het groen afstaken. Zelfs later heb ik nog beproefd hem over te halen. Ik heb hem geschreven. Ik heb reeds ondervinding opgedaan van de middelmatige kiaclit der liefde. En nu is alles afgedaan. Maar.... Mane hield op, Zij leunde met de Lin- kci.ha^d .tegen e§n pijnboom. £n Regi lectuur een allerverderfelijksten invloed. En de ouders mogen dan ook wel de gelijk toezien op de lectuur, die hun kinderen door de dagbladpers geboden wordt. Het zij ter eere der Christelijke pers gezegd, dat zij met zorg schandaallec- tuur uit hare kolommen weert, en waar vermeldihg van zekere pikante zaken wenfcchelijk is, deze vermelding zoo so ber mogelijk plaats vindt. België. Paus Pius X en prinses Clementine. Uit Rome wordt aan de „Liberté" ge meld, dat bij gelegenheid van het hu welijk van prinses Clementine de Paus haar een bruiloftsgeschenk zal aanbie den'. Door deze daad van den Paus wondt dan:, zoo meldt het blad, voor goed een einde gemaakt aan de geruchten, vol gens welke koning Leopold den Paus zou gevraagd hebben tusschen beide te komen, om te beletten, dat het huwelijk1 van ^prinses Clementine ijiet prins Vic tor Napoleon zou doorgaan. Frankrijk o Dreigende algemeene staking. De Fransche spoorwegarbeiders zijn na een paar stormachtige vergaderin gen, waarin besloten werd met alle mid delen de verlangde verbeteringen van loon door te zetten, weder-tot wst ge komen. Of dit de stilte is voor den naderenden storm? In het orgaan van het Nationale Syndicaat der spoorweg arbeiders „Tribune de la voie ferrée" kwam Zaterdag een artikel voor onder den titel „Nous préparons". Daarin wor den de ongeduldigen met de voorberei ding voor de algemeene staking geiroosi „Eenige groepen zijn ongeduldig, zij moeten de rust bewaren, opdat wij alle tezamen ten strijde kunnen optrek ken. Niemand mag afzonderlijk iets on dernemen. Allen, als één man en de over- ininning is zeker. Het stakingscomité heeft tijd noodig, om het volkomen uitgewerkt strijdplan tot in alle bij zonderheden voor te bereiden. Wij hebben 'ook tijd noodig om de be langrijke centra voor ons te winnen. Dat eenigen nog hoop hebben, op een vreed zame oplossing is hun recht; wij moeten ook hopen, maar wij maken ons toch ge reed. Kameraden, wij moeten nauwgezet zijn want volgens onze meening is de staking slechts een kwestie van tijd en gelegenheid. Zij zal komen, omdat de maatschappijen zullen voortgaan onze wenschen met hoogmoedige minachting te ontwijken. Dan blijft ons slechts één wapenDe staking. Wij zullen haar we ten te leiden". Dat ook de beambten met de voorbe reiding van de staking bezig zijn, schrijft de Parijsche berichtgever van het Berl. Tagebl., blijkt uit de verhalen van eenige reizigers, die in treinen van de oostelijke sjDOOi wegen biljetten zagen aangeplakt, waarin het publiek verzocht wordt te informeeren naar de hongerloonen van het spoorwegpersoneel, en bij een even- tueele staking partij te trekken voor 't personeel. In stilte is er dus een be- nald trad een weinig vooruit, als wikte hij haar beletten weg te loopen. Maar, ik heb veel geleden, Reginald. Ik heb het bespeurd. Ik heb uw beeld vergeleken bij dat van vroeger. Ik ben veranderd, nietwaar? Wat schooner wordt, verandert ook. Ik ken mij op het oogenblik niet het recht toe, de liefde van een ander man aan te nemen. Het verleden moet voor mij geheel dood zijn, voordat ik naar je kan luisteren. Ik zou meenen de teederheid, de liefde., die mij geboden wordt te ontheiligen, in dien in mij een schaduw zich er mede mengde Bekoorlijke ziel! Ik wil eerst geheel sterk zijn tegen het verleden. Ik wil, dat or niet de min ste spijt, zelfs geen stofje gebroken liefde over is in de ziel, die ik geven zal, aan hem, die komen zal. Hij is gekomen, Marie. Zij antwoordde niet. Zeg me, dat ik je mag liefhebben, en ik zal mijn eenzaamheid (niet meer voelen; ik zal vertrekken met vreugde in het hart. Marie hield zich aan den pijnboom vast. - Zeg me, dat je |nij Vfirlftf geeft js weging. Toch blijkt uit het artikel van de „Tribune de Ia voie ferrée", dat de staking nog niet onmiddellijk zal uit breken. Men wacht nog den afloop van het onderhoud van een deputatie der ar beiders, met de vertegenwoordigers der maatschappijen, in tegenwoordigheid van Briand en Millerand. De correspondent van het Berl. Tage- blatt weet van bevoegde zijde, dat Mille rand zich alle moeite geeft om tot een resultaat te komen, maar dat de regee ring ook voor veiligheidsmaatregelen zorgt, om te kunnen optreden bij een eventueele onverwachte staking. Men denkt erover personeel onder de militairen af te richten en machinisten te vinden onder de ingenieurs, en de leerlingen der technische scholen, onge veer als bij de staking in Nederland. Men weet echter niet of dit uitvoerbaar is in Frankrijk. Duitschland. Zeppelin naar Spitsbergen. De grijze graaf Zeppelin heeft, na alle teleurstellingen, die hij op op zijn weg als „veroveraar der lucht" ondervond, den moed niet opgegeven, en gelooft vaster dan ooit aan de eindelijke zegepraal van het „starre systeem". Per Aspera ad as- tra", zeide hij, na den ondergang van de „Deutschland" in het ,Teutoburgerwoud de Deutschland", die hij enkele dagen vroeger zelf, onder de merkwaardigste omstandigheden, zoo schitterend van Frie- diichshafen naar Diisseldorf voerde. - En terwijl in Manzell plannen worden ontworpen, onder leiding van zijn inge nieurs voor een nieuwe „Deutschland", heeft Zeppelin de reis aanvaard naar Spits- beigen, om studiw te maken voor zijn denkbeeld, per Zeppelin-ballon de Noord pool te bezoeken. Voor de uitvoering van dat plan zal Spitsbergen als basis dienen; daar zal de groote hal worden gebouwd, vanwaar de Zeppelin-Noordipoolvaarder de reis door de lucht naar de pool zal aan vaarden. De eerste tocht met den ballon naar de Pool zal waarschijnlijk in 1912 plaats hebben. Zeppelin wordt vergezeld door prins Heinrich van Pruisen, den broeder des keizers, die eere-voorzitter is van de Vereeniging tot Noordpoolon- derzoek met Zeppelin-luchtschepen. Za terdag zijn de beide heeren per „Mainz" van Kiel naar Spitsbergen vertrokken, om daar den toestand op te nemen, en voor studies te maken. Spanje. Zondag hebben te Madrid groote be toogingen tegen het Vaticaan en het „clericalisme" plaats gehad. De Madri- leensche correspondent van de „Matin", schat het aantal der manifestanten op minstens 100.000. Hoewel betrekkelijk weinig politiemaatregelen waren geno men, liep alles in de beste orde af. Het merkwaardige van de betooging was, dat alle linksche partijen er broederlijk aan meededen: bij de leiders liep Moret naast Perez Galdoz, en de Jiberale ex- minister Aguilera arm in arm met den anarchist Leroux Het gewone verschijnselwanneer het tegen de Katholieke Kerk gaat, schaart alles wat links is, zich bij elkaar, van den liberaal tot den anarchist. uit Assam te schrijven. En dat ge mij ook zult schrijven. Zij gaf een teeken van toestemming, en Reginald hernam: Dan ben ik er zeker van, dat je mij zult lief krijgen! Ik wil het nog niet weten r— zijn .wij' wel den een voor den ander bestemd? !Reginald laten wc geen woorden van zwakheid spieken. Laten we meester blij ven over onze arme harten, die gekweld door tegenspoeden, troost zoeken. Het is mijn plicht je te waai schuwen. Je gaat me verlatenbehoud het recht me te vergeten. Dat wil ik niet! Neen, niet op deze laatste minuut kunt ge me voor het eerst van liefde spre ken, inij een belofte vragen en er mij een doen aannemen. Reginald, wij moeten een edeler, hooger afscheid nemen, dat ons meer waardig iis. Op het gelaat van Marie verscheen weer de uitdrukking die zij had in de bosschen van Redhall, toen hij haar om raad vroeg. Zij voelde al de energie van haar fas, haar adel, haar zuiverheid, zij bezat de wilskracht der opoffering en het rotsvaste vertrouwen van Kracht in moeilijke uren van strijd. ü&ai oogen, d(e Jbijna g^w egnd ha,<RRhi Oostenrijk-Hongarije. Een ambtelijk onderzoek heeft vastge steld dat bij de jongste opstootjes aan de universiteit te Lemberg, alle schoten zijn gelost door de Roethenen, Honderd ze ven en twintig Roethenen zijn in hechtenis genomen. De meesten van hen zullen! strafrechtelijk vervolgd worden. Met name zal een tiental hunner wegens moord te rechtstaan. De gedoode student is Adam Koek. Hij was de leider der Roethenen en viel door een verdwaald Roetheensch schot. De anti-Roetheensche betoogingen van Vrijdagavond hebben geleid tot den dood van een tweede slachtoffer, een oude vrouw van 78 jaren, die in het gedrang gekomen en onder den voet geraakt is. Turkije. Kreta. Het boycotcomité heeft verworpen het rondschrijven van het kabinet, waarbij het comité werd uótgenoodigd een eind te maken aan het boycot van Grieksche schepen en koopwaren. Het comité zal het boycot handhaven totdat de Kretenzer kwestie definitief ten gunste van .Turkije is geregeld. De „Keizersbrief". "De Bérlijnsche correspondent van de „Tel", seint aan zijn blad Naar aanleiding van de door den Minister van Buitenlandsche Zaken in de Eerste Kamer afgelegde verklaring omtrent den brief van den keizer, had ik een onderhoud met een regeeringspersoon, die mij verzekerde, dat deze verklaring geheel juist is, dat de gewaande keizers brief ten eenenmale niet bestaat en nimmer verzonden is. Jhr. P. M. G. von Fisenne. De heer jhr. P. M. G. Von Fisenne, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal voor Zuid-Holland', zal wegens hoo- gen leeftijd als zoodanig ontslag nemen De heer Von Fisenne is dit jaar aan de beurt van aftreden. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Augustus is bij de zeemacht bevorderd tot officier van ge zondheid der 1ste klasse de officier van gezondheid der 2e klasse J. W. C. Bo venkerk. Aan den directeur der directe be lastingen invoerrechten en accijnzen G. M. C. Dresselhuijs. te Arnhem, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus eer vol ontslag uit 's rijks dienst verleend, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen. Met ingang van 22 dezer is aan [de vrouwelijke 2e klerk bij de directie der Rijkspostspaarbank G. Douma op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend. Is benoemd tot hoofdassistent bij den dienst der Rijkslandbouwproefstati ons, Dr. W. van Dam, tijdelijk hoofd assistent aan de Rijkslandbouwproefsta tion te Hoorn. stonden nu helder en ernstig. En zooals zielen, die het medelijden haar eigen smar ten heeft doen vergeten, zoo was zij uit haar verwarring ontwaakt, en nu zag zij alles duidelijk voor zich zelve en voor hem. Laat ons van elkaar geen afscheid némen in de illuzie eener onvoorzichtige liefde, maar in de achting van een vol komen vriendschap. En op zijn beurt antwoordde hij niets. Laat ons scheiden in dankbaarheid, omdat wij beiden elkaar hebben kunnen helpen om hooger te klimmen. Gij, zeker, hebt mij geholpen!. Maar ik u? Zeker, gij mij. Hoevele voorbeel den van hoogen moed hebt gij mij niet gegeven. Gisteravond nog, toen ge dien brief aan uw vader schreeft. Den heekn nacht heb ik er aan gedacht. Zie, wan neer ik de kracht heb tot u te ispreken, zooals ik nu doe, dan ben ik die kracht, aan u verschuldigd. Ik dank' er u voor. Dagelijks zal ik aan u denken. Niets zal de heerlijke herinneringen kunnen ver nietigen die wij blijven bewaren. Wij hebben getracht onzen plicht te ver vullen tot het einde. En ik geloof, Jat wij (Jaai do,o,r ogze bes learning tegen LEIDEN, 5 Juli. De Hanze. Wie voor eenige maanden de geringe opkomst van Leidsche middenstandiers ter Centrale Raadsvergadering van „De Hanze" in Zomerzorg gezien heeft, had moeilijk kunnen verwachten dat een zoo; groot aantal gehoor zou geven aan de roepstem van het voorloopig comité, om gisteravond in den Volksbond eene ver gadering bij te wonen, waar de wénsche- lijkheid van oprichting eener Hanzever- eeniging te Leiden zouden worden uit eengezet. Namens het voorloopig comité leidde de heer Jac. P. Creyghton de vergade ring, die in zijn openingstoespraak her innerde aan de mislukte pogingen oin' hier organisaties van middenstanders op te richten. Zeven jaar geleden sprak dr. Nouwens, maar zonder resultaat. Lei den's Belang, de neutrale winkeliersver- eeniging heeft ook al opgehouden te be staan, wegens gebrek aan belangstelling. Thans echter zijn de omstandigheden gewijzigd; de Haarlemsche Hanze heeft reeds vele afdeelingen en twee voor mannen uit de middenstandsbewegingy Mr. Aalberse, zelf voortgekomen uit den Leidschen Middenstand en den heer J. A. A. Verbeek, voorzitter van den Dio- cesanen Bond, zijn bereid gevonden als spreker op te treden. Mogen hun woor den de stichting eener Leidsche afdee- ling tengevolge hebben. (Applaus.) De heer Aalberse het woord verkregen! hebbende, behandelde den principieclcn kant van het middenstandsvraagstuk en middenstandsorganisatie. Spr. streefde er naar om voor zijn gehoor duidelijk! te maken den grooten principieelen on dergrond van de sociale beweging. Daar om zet spr. allereerst uiteen, wat onder de sociale kwestie worut verstaan. In zijn dicpsten grond beschouwd is de so ciale kwestie niets anders dan het ge heel van vraagstukken, ontstaan door de dooi werking der anti-christelijke denk beelden van af den tijd der Renaissance in Staat en Maatschappij. Slechts dan ook zullen wij 't maatschappelijk viaag- stuk kunnen oplossen als wij terug kec- keeren tot de oude christelijke leer. Wij willen dus niet het liberalisme, pmdat dit is eene dwaling die die sociale kwestie heeft veroorzaakt, evenmin wen schen wij het socialisme, een dwaling ontstaan als reactie tegen het liberalis me. Wij willen het christelijk solidaris- me, de weder practijk-wording der chris telijke beginselen. Niet de Kerk moet zich verzoenen met de eeuw van licht, zooals zelfs sommige Katholieken mee nen, neen, onze hoogmoedige 20e eeuw moet wederom de knie buigen voor den Godmensch, voor den Zaligmaker. (Ap plaus). Wat geldt voor de geheele kwestie, geldt ook voor Jiet belangrijke onder deel ervan, het Middenstandsvraagstuki waaronder verstaan worden de misstan den, die in het klein bedrijf en de ,am- bachts-nijverheid worden aangetroffen. De middenstand moet weer Christelijk worden, in het bedrijf moet men weer de volle leer van het christendom toe- elkaar hebben vervuld. Reginald ga in vrede, vrij, de toekomst in. Met teeder gebaar nam zij zijn hand. Hij drukte die kleine moedige hand en sprak zoo, dat het nauwelijks wierd verstaan Ja... heel het leven.... Gij bezit een nog veel meer bewonderenswaardige ziel dan ik meende... ge hebt gelijk... Ten minste voor het oogenblik. Maar goef me hoop voor de toekomstlaat de toe komst aan mij. Ik gehoorzaam je. Ik vertrek zonder een klacht... vaarwel. Marie bleef staan op dezelfde plaats, en hij ging langzaam achteruit onder de! pijnboomen, terwijl hij haar bleef aan zien. Toen hij eenige schreden verwij derd was, zei hij, terwijl hij tradhtte! zich zelf meester te blijven. Ge lijkt waarlijk geheel op haar, (die; met mij te Westgate in de tennisbaan!. de overwinning behaaldeMary kleine Mary, vaarwel De roode zonnestralen verlichtten de bruine haren van het meisje. Reginald bleef nog eenmaal staan. Hij bewoog dc lippen. Maar door den grooten af stand konden zijn woorden niet ineeft worden verstaan. {Wordt yeryplgd)^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1