De Slagboom. Prov. Statenverkiezingen. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Je Jaargang, No. 221. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den feestdag van de H. Apostelen PETRUS en PAULUS zal ons blad morgen niet verschijnen. De Weelde. Op 4 September zal te 's Hertogen bosch onder hooge goedkeuring van pigr. yan de Ven den 7en diocesanen Katho liekendag worden gehouden, waar in al le afdieelingen als 'onderwerp zal bespix>- ken wordende weelde. In alle standen neemt de zucht naar Iweelde, de zucht naar grootdoen beden kelijke afmetingen aan, die inderdaad leen niet gering gevaar opleveren voor het welzijn der maatschappij. De deugd der spaarzaamheid is bij pns volk niet meer zoo in eere als zij het eertijds was. Een zucht naar weelde heeft de spaar zaamheid verdreven. Men wil meedoen, men wil genieten, men wil niet onderdoen voor een ander, men vindt het'chique om de hoogierge- plaatsten na te apen, en het gevolg hier van is, dat de tering niet gezet wordt naar de nering, dat de uitgaven niet .evenredig meer zijn aan de inkomsten, totdat ten slotte de ondergang grijnst. Hoevele faillissementen hebben niet hun oorzaak in het jarenlange leven boven zijn stand, in het voldoen aan de zucht eencr overtollige weelde. De middenstander, de gezeten burger, wil veelal in gewoonten en 1 evenswjijze jdc zgn. noogere kringen nadoen. En de arbeider dliié heden ten dage zoo' veel luxe ohi zich heen ziet verspreid, waaraan hij. niet raken kan, hij wil het voorbeeld volgen, hem van bovenaf ge geven, door te genieten wat er voor hem te genieten valt, en zoo komt hij er toe uiit- gaven te doen, die niet in overeenstem ming zijn met zijn weekloon. Wat daarvan de treurige gevolgen zijn, weet ieder. Die ?ucht naar geelde, die overdre ven genotzucht dient in alle standen zoo veel mogelijk bedwongen. Zij is de moeder van onnoemelijk veel lellende. En daarom is het zoo nuttig, dat op iden aanstaanden Katholiekendag in het Bossche diocees 'deze belangrijke kwestie eens ter dege oijder de oogen zal worden gezien. Na den feestroes. Nu de lustrumfeesten en de drukte, die ze met zich brachten, goed <en wel achter den rug zijn, veroorlove men ons leenige opmerkingen. We kunnen beginnen te constateeren, dat er deze dagen geen ernstige wan klank vernomen werd, en dat de feesten, die hoofdzakelijk niet voor de burgerij bestemd waren, in vrij goede ofde van stapel liepen. Wat den historisChen optocht betreft, de praal van costumes, de keur van kant werk, hermelijn en pluimen en wat nog zooveel meer het geheel kostbaar maak te, dat is niet volkomen door het toeschou wend publek kunnen wordien geappre cieerd. Men zag wel een kleurigen stoet FEUILLETON. Vrij naar het Fransch, van RENE BAZIN). 47) Voordat Reginald zich daarop terug trok, wilde hij voor de laatste maal de Idingen beschouwen, die- in zijn herin nering waren gegrift. Zijn laatste blik .was gericht op de deur, die zich zoo Jdikwijls voor hem had geopend, en die gemaakt was van ijzersterk kastanjehout, die met beeldhouwwerk was versierd en in hare omlijsting van wit marmer Jdc woorden der liturgie droeg: „pax aeterna ab aeterno". De vrede, het goed, dat alle goéde- jren der wereld niet kunnen koopen, had bij gevonden, en nu zocht hij dien vrede van hoofsche, gepluimde ridders, karos sen, waarin men edelvrouwen zag sche meren, .rnaar men zag dat alles slechts even, enkele minuten, voorbijgaan, voor bijgaan zonder ieen imposanten indruk achter te laten. Daar kwam bij dat de stoet lang niet ordelijk was. En ordelijk moet een .stoet als deze zijn, wil hij eenigen indruk maken. Of de aangegeven route niet veel te lang was Of het bij een maskerade-op tocht, die een langen weg heeft af te leggen, wenschelijk is, dat er hier eere wijn, daar .eerewijn, elders bouillon, aan geboden wordt? Dat zijn vragen, die de maskerade- commissie beter dan wij zal weten te be antwoorden. Van de versieringen, of liever van de illuminatie kwam eigenlijk alleen Rapen burg, Steenschuur, Botermarkt en nieu we Rijn goed tot haar recht. De vetpotjes-verlichting bleek ook nu weer zijn besten tijd te hebben gehad. En wat de feestvreugde der studeeren- de jongelingsschap zelve betreft we zullen niet eens spreken van „de jo lijt", die bij. een gewoon mensch met een andere benaming wordt aangeduid, maar we kunnen ons levendig voorstel len, dat er ouders zijn, die bezwaar heb ben hun zonen tot dit illustre Corps te doen toetreden, wanneer dit edele Corps in „Minerva" de „dames" van het Haag- sche Alcasar laat optreden en op de „ker- messe d'été" toegang verleent aan ze kere Haagsche dames, in wier gezel schap een fatsoenlijke vrouw niet kan vertoeven. Dan verandert de „jolijt" in een Ba- chantenpartij. t Friesland en Groningen. Merkwaardig, dat de nederlagen der liberalen zich niet beperken tot ééne pro vincie, maar dat hun tot dusverre over de geheele linie door de Christelijke coali- ite gevoelige nederlagen zijn toegebracht, bij stemming zoowel als bij herstemming. De encycliek-interpellatie van Vrijdag j.l., idie gisteren van invloed had ku n- nen zijn op de stemming, heeft blijkens de stemmen cijfers niets uitgewerkt. Daarentegen bewijst b.v, FRANEKER in het overwegned protestantsche Noorden dat de coalitie in kracht is toegenomen. De katholiek kreeg slechts 179 stem men minder dan de C. H., op een stem men aantal van .4672, en bleef 100 stem men beneden het gemiddelde cijfer der 3 Christelijke candidaten. FRIESLAND geeft ons in FRANEKER een winst van drie zetels, veroverd op twee aftr. liberalen en :een aftr. soc.-de- mocraat. De uitslag in dit district is als volgt: Uitgebracht zijn op J. Anema (S. D. A. P.) 2246, S. v. d. Burg (U. L.) aftr., 2906, W. Fransen (R. C.) 4493, J. Jansonius (S. D. A. P. aftr.) 2156, H. Kingma (V. L. aftr.) 2791, D. Okma (A. R.) .4612, N. Simonsz (U. L. aftr.) 2693,, F. .Terpstra (C. H.) 4672, J. Timmer (U. L. aftr.) 2S37, H. Velding (V. D.) 2432. Zoodat gekozen zijn de heeren S. v. d. Burg (U. L. aftr.), W. Fransen (R. O.), D. Okma (A. R.), F. Terpstra (C. H„ en J. Timmer (U. L. aftr.). opnieuw, maar in de overtuiging, dat hij hem zou vinden, dat die vredie slechts een handgreep van hem verwijderd was, en dat de eind-vrede in de oprechte lief de hem wachtte. En hij ging weg. in de gedachte, dat hij geheel alleen in het leven stonde maar dat morgen in zijn leven Marie een beslissende plaats zou innemen. De wegen waren verlaten, de muren weer kaatsten het geluid zijner voetstappen. Hij ging verder omhoog naar den top van den heuvel, tot aan de herberg, waarvoor zich een kleine wijngaard uit strekte, en waar Reginald zijn kamier had, van waaruit hij een prachtig uit zicht had over Rome. Hij trad bin'nen„ maar hij ging niet naar het venster, zoo-' als hij eiken avond placht te doen. Hij ging zitten voor de eenvoudige houten tafel en legde zijn hoofd in de handen. Wreede gedachten bleven hem gevan gen houden en bestormden hem. Maar er waren. oogenblikken, dat hij gevoel de dat hulp hem gewerd', want dan sta melde hij zacht: „God kom' mé ter hulp', help eeh arme ^ongelukkige". Allen «die IN LEEUWARDEN zijn twee aftre dende liberalen vervangen door twee so- ciaal-deinocratende drie overige aftre dende leden (n.l. 2 Lib. en 1 S. D. A. P.) werden herkozen. In dit district Vvi- kreeg de S. D. A. P/er Zandstra 33i9, de A. R. La.utenbach 3311 st. Had laatst genoemde slechts negen stemmen méér gehaald, dan ware hij, in plaats van den socialist, gekozen. Onze kansen staan dus niet slecht. Van SCHOTERLAND is op 't óogen- blik <fe volledige uitslag nog niet be kend. Volgens de voorloopige becijferin gen zijn herkozen 4 aftr. vrijzinnigen en 1 Sociaal-democraatook hier zou den dus de liberalen een zetel verliezen. Resumeerend komen wij tot deze slot som De Staten van Friesland beston den tot nu toe uit 22 vrijzinnigen, 3 so ciaal-democraten en 20 leden van rechts. In hun nieuwe samenstelling zal de ver houding zijn 23 leden van rechts, 17 vrijzinnigen en 10 j:ociaal-democraten; De heer Jansonius (S.-D.) is dubböl gekozen "in Leeuwarden en Schoterland. In GRONINGEN is voor de Recht- sche partijen 'bij overwegend linksche districten de strijd moeilijk. Al zijn wij daar echter ver in de minderheid, toch hebben wij in 1907 winst behaald (en ditmaal slaagden wij er wederom in een zetel te bemachtigen, nl. te BEDUM, waar een katholiek een aftredend libe raal verving. In dë overige ^districten werden de aftredende liberalen herko zen. De stand in deze provincie is thans 40 links (35 vrijzinnigen en 5 Sociaal democraten) en 5 Rechts (3 A.-R., 1 R.-K. en 1 C.-H.). Vandaag is het lit ..-stemming in Noord- Holland, waar vooral in Amsterdam voor het behoud der rechtsche zetels gevreesd wordt. Koninklijke Besluiten. Zijn benoemdle. met ingang van 1 Ju li 1910, bij het wapen der inf., bij het 6e regiment, tot majoor, de kapitein H. J. Wonnink, van het 10e regiment. bij het Se regiment, tot le luit., de 2e 'luit. J. Meijer, van het korps; bij het 10e reg., tot kapitein, de le- luit., W. J. van Hattem, van het 7e reg. bij het wapen der cavalerie, bij het 2e reg. [huzaren, tot luit.-kol. de majoor R. W. Wijnmalen, van het korps; 2e. met ingang van 8 Juli 1910, bij het waepn der genie, bij den staf van het wapen, tot majoor, de kapitein F. R. van Roy en, yan dien staf; 3e. met ingang van 14 Juli 1910: bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht, tot dirigee- rend militair apotheker, le ld., J. L. van Wermeskerken van dat personeel; is met ingang van 1 Juli bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 2e Id. A. T. van Veen, thans opzichter van den Rijkswaterstaat 3e kl. LEIDEN, 28 Juni. „Opbloeiend Socialisme". In het heden ontvangen nummer van „I>e Sociaal Democraat", het orgaan der mijn hart heeft liefgehad, hebben zich van mij gekeerd, een voor een. Ik ben overgeleverd aan mijn eigen zwakheid, maar ook aan Uw; almacht. En dat is goéd. Mijn ouders zijn tegen mj. Tho mas Winnie was er niet op den dag dat ik zijn raad noodig had. En Dom Austin Vivian*, mijn vriend, is nu ook afwezig. Zij hebben slechts in mijn leven een rol van eenige minuten gespeeld, terwijl ik meende, dit het een blijvende zou zijn geweest. En wat moet ik doen tegenover haar, die ik morgen zal ontmoeten Wat moet mijn houding zijn tegenover haar? Maak o God, dat ik den1 moed hebbe tot Marie openhartig te spreken, ik die zoo te- iughoudenjd ben van karakter; maak', dat zij mij antwoord geve naar Uw wil. Toeii hij opstond en keek naar de don kere muren zijner kamer, naar de ster ren, die door zijn venster flikkerden, cn' naar het diepe dal, waarin tuinjen, hutten' en bouwvallen sluimerden, had de k'almé, koele' en1 stille nacht reeds over de stad en' dé velden de stof van .den dag weggevaagd Leidsche afdeeling van de Arbeiders partij, lezen wij het volgende bericht: „Op de j.l. Zondag gehouden ver gadering van het Bestuur der afdee ling en de Redactie en Administra tie van ons blad, was, behalve ide laatste, één lid, zegge één lid., n.l. Huyssteden, aanwezig. Besloten werd omdat een besluit moest genomen vvorden het blad voor- loopig te laten voortbestaan, onder voorwaarden, welke in een artikel van de administratie in het. volgend nummer ter kennis van die lezers zullen worden gebracht. Natuurlijk kon verder niets besloten worden, noch ten opzichte van de hérstem ming voor de Prov. Staten, noch ten opzichte van de eerstvolgende ledenvergadering. Het is inderdaad fraaiDoch wij hopen beter". Welk een belangstelling in ;de jubei- deraangelegenheden bij de voormannen dier partij, die zich de ware, onvervalsc-h te arbeiderspartij noemt, steeds voor de arbeiders op de bres staande. Welk een opbloei aan de beweging, Welk een bewijs „dat de hanen begin nen te kraaien, ofschoon het nog geen dag is", zooals elders in 't blad in zon derlinge beeldspraak wordt beweerd. Welk een bewijs van toewijding voor het proletariaat door de bourgeoisie! „uitgezogen en geknecht in lengte van dagen". Als.deze opkomst ter vergadering een uiting is van het enthousiasme der ar beidersklasse, bij het zien ontstaan van het socialisme, „een enthousiasme van edeler gehalte dan burgerlijk enthou- siasmë ooit bezeten heeft", dan is het daarmede toch ook al bitter treurig ge steld. Zoo'n bericht spreekt meer dan boek- deelen. Het zegt ons, dat in een blaadje gemakkelijk gesnoefd en gepocht kan worden op dingen, die in de toe komst moeten gebeuren, zegt ons te vens, dat zoodra arbeid verricht moet worden om het gestelde ideaal te be reiken, de lust daarvoor dikwijls heel gering is. Maar zulke propaganda van woorden gn niet van daden, ligt geheel in de lijn van 't ^„opbloeiend Socialis me". AARLANDERVEEN. Door de heeren C. de Jeu te Oudshoorn en J. Haring al hier, zal voor rekening van den veehou der P. van Vliet een geheel ronde veestal worden gebouwd, plaats biedende voor 25 a 36 koeien. Het gebouw, krijgt uit wendig den vorm van zeskant, doch van binnen wordt het zuiver cirkelrond ge houden. Even als andere jaren zijn ook thans Geldersche grasmaaiers weer in onze ge meente gearriveerd om de rijk beladen grasvelden met hunne zeisen te bewer ken. Daar bijna alle landbouwers tegelijk overvloed van gras hebben gekregen, zijn er nu handen te kort om den oogst gemaaid te krijgen, welk gebrek aan werkkrachten van merkbaren invloed op de loonen uitoefent. GÜUDA. Door het hoofdbestuur der posterijen ten telegrafie is aanbesteed: de aan- en verbouw van het post- en te legraafkantoor alhier. Het laagst had in geschreven die heer ,Th. Schippers, te Utrecht, f12,992. Toen Reginald den volgenden dag, om' drie uur het Lon'dres-hotel binnen trad, ontmoette hij beneden in de lees zaal mevrouw Limerel, Marie en een oude, in rouw gekleede dame, aan wie hij werd voorgesteld. Ge herinnert me, sprak ze, een Eiigelschman, die ik op een reis door den Bosporus ontmoette. Hij droeg hetzelfde reiskostuum. Hij. boog en onderhield zich hoofdza kelijk met deze oude .dame. terwijl men den trap van de Trinité-du-Mont opklom i 'Marie, die stilzwijgend achter hem' liep, bemerkte zijn afgetrokkenheid. Hij schonk te veel nauwkeurige aandacht een banale dingen, en hij gaf telkens een wending aan het gesprek, wanneer het maar eenigszins vertrouwelijk ging wor den. Zwijgend en ingetogen .ging Marie in haar geest nog eens de omstandigheden na, die haar de raadgeefster, de vrien din, de steun van Reginald Jiadden ge maakt. Uit de IJsel is gisteren opgehaald het lijk van den 34-jarigen werkman B., die sedert Vrijdag vermist werd. Het lijk werd naar de ouderlijken woning ver voerd. HAZERSWOUDE. Zondag 1.1. werd ten nadeele van den Heer Dissel alhier, door een persoon woonachtig in den Haag die voor zijn pleizier was komen hengelen, eenige hoeveelheid visch uit een bun ontvreemd, hetgeen later bemerkt werd. Inmiddels werd de Rijksveldwachter v. Niekerk er mede in kennis gesteld, die onmiddelijk ter opsporing uitging en wien het ook gelukte den dader nabij Leiden aan. te houden. HAARLEMMERMEER. Voor den Raad van Beroep (Ongevallenverzekering) werd behandeld de zaak van Wed. K. Nat, vroeger te Vijfhuizen, thans te Schagen, wier man op 28 October 1909, werkzaam in den meelmolen van O. P. Middelkoop te Haarlemmermeer, een slag ontving van het vliegwiel bij het op gang brengen van den motor, waardoor hij met het hoofd op een koperen kraan terecht kwam en een bloedende wonde bekwam. De eerste drie dagen heeft de man doorge werkt, waarna hij ongesteld is geworden en op 8 November 1909 is overleden. Door de weduwe wordt voor haar en hare kinderen aanspraak gemaakt op schadeloossteling ingevolge de Ongeval lenwet, aangezien de gevolgen van het ongeval den dood zouden hebben ver oorzaakt. Het bestuur eter R. V. B. wei gerde echter de aangevraagde schade loosstelling, aangezien de oorzaak van den dood in geenerlei verband zou staan met het ongeval. Door den Raad van Beroep werd als deskundige gehoord de arts dr. J. H. Nanning te Haarlemmermeer, verklaar de dat naar zijne meening de dood geen gevolg is van of in eenig verband staat' met het ongeval, dat aan wijlen K. Nat op 28 October 1909 is overkomen. LISSE. Gistermorgen begaf vrouw G. alhier zich naar >.et belastingkantoor Ook voor de buren had zij belastinggeld; bij zich tot een gezamenlijk bedrag van f9.50. Ze had het ongeluk het geheele bedrag te verliezen. Het toeval wilde dat het in eerlijke 'handen kwam. De ge meenteveldwachter Vermeulen bracht het haar tot haar groote vreugde terug. De landbouwer P. v. R. te de Kaag* geraakte Zondagnamiddag met paard en tentwagen bij den Bontebrïelmolen al hier te water. Paard en voerman kwa men' er tamelijk goed af, doch de ^va gen was geheel onbruikbaar. Ook bij de firma Gebr. Segers heeft een arbeider, zekere Minnee plot seling zijn ontslag gekregen om dat hij loonverhooging vroeg. Hij wist echter de firma te bewegen hem als schadever goeding 3 weken* loon uit te keeren. De firma v. d. Meij nam dezen arbeider direct voor vast in dienst. In 't Piusgestïcht zal dezen week de Lift worden aangebracht waarvoor de ruimte bij den bouw reeds beschikbaar was gehouden. NIEUW-VENNEP. Zaterdagavond had alhier nabij de nieuwe spoorbaan een ongeval plaats, wat betrekkelijk nog ge lukkig afliep, G. Rijgersberg van Abbenes En zij voelde, dat deze teruggetrok-i ken ziel zich nog eens voor haar zoa4 blootleggen en dat dit oogenblik pabij was. Mevrouw Limerel vroeg Waar brengt ge ons heen Men was gekomen ongeveer op de helft van het terras, dat hoog boven dej stad, de tuinen van het Pincio omgeeft. Hij wierp een blik om zich heen, als had hij een zeer langen weg afgelegdu Ik weet het niet, antwoordde hij., Het is me onverschillig. En ge hadt beloofd ons een uwer meest geliefde plekjes te doen zien. Hij zocht een oogenblik. Bent u al bij de piazza di Sienal geweest Neen. r-5 Kom dan. De kleine groep sloeg rechts af en ging den tuin door tusschen de dahlia's, de rozen en de seringen, onder de pal-» men, die hun breede waaiers spreidden (;Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1