Prov. Statenverkiezingen. De Lustrumfeesten. 14e. Verzoek van het Bestuur der Leid $clie Gymnastiek- en Schermvereeniging ^Hercules", om het gebruik van het gymnastieklokaal der school 3e klasse fc>. 4. 15e. Verordening, houdende wijziging- van de verordening van 12 Maart 1908, bepalende het getal der scholen voor openbaar lager onderwijs te Leiden, den omvang van het onderwijs op elke school, den bijstand aan de hoofden dei- scholen te verleenen en de bezoldiging yan het onderwijzend personeel. 16e. a. Verordening, regelende de be zoldiging van de aan het krankzinnigen gesticht „Endegeest", de afdeeling voor 'jeugdige idioten en het sanatorium voor •zenuwlijders „Rhijngeest" verbonden geneesheeren. b. Vei ordening .houdende wijziging van de verordening van 23 October 1902 houdende huishoudelijk reglement voor het krankzinnigengesticht „Endegeest" en het sanatorium voor zenuwlijders „Rhijngeest". c. Voorstel tot toekenning van een personeele toelage aan den geneesheer van het sanatorium „Rhijngeest". 17e. Verordening regelende het onder wijs in de gymnastiek aan het gymna sium, de middelbare scholen, de kweek school. en de openbare lagere scholen te Leiden. 18e. Voorstel tot het verleenen van af schrijving van plaatsel. dir. belasting, dienst 1909. 19e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatsel. directe belasting, dienst 1910. Internationale wedstrijden te Leiden. Ter gelegenheid van zijn éénjarig be staan heeft de Leidsche Kegelbond in ternationale wedstrijden georganiseerd die van 25 Juni tot 17 Juli in de groote Stadsgehoorzaal zullen worden gehou den, waar zes teakhouten banen zijn aan gelegd. Het hoofdbestuur van de Ned. Kegelbond en verschillende broederbon den verleenen op onderscheidene wijze steun en medewerking. in de 'feestelijk ingerichte Stadsge hoorzaal werden Zaterdagavond de wed strijden geopend met een toespraak van den eerevoorzitter Jhr. Mr. Dr. N. C. de Gijselaar, burgemeester dezer ge meente. Op het podium namen behalve liet bestuur, ook het eerecomité plaats met de afgevaardigden van den bonden Am sterdam Den Haa-,g en Utrecht. In de zaal en op de galerij zaten een aantal belangstellenden. Nadat de voorzitter Dr. J. A. Schreu- ider namens het bestuur den eere-vcor- zitter welkom had geheeten, gaf hij het Woord aan Jhr. De Gijselaar, die zeide dat hij met schroom de uitnoodiging had aanvaard, doch aan den anderen kant ook met genoegen. De kegelsport heeft cok zijn sympathie, omdat zij is een echt Nederlandsche sport. Er wordt in onzen tijd veel sport geïm porteerd uit den vreemde en daaraan wijdt men z. i. wel eens te veel aandacht. (Daarom verheugt het hem dat deze sport thans weder meer in trek komt, ook in deze gemeente. Deze sport bevordert lichaamskracht en elegantie, doch geeft bovendien aanleiding tot genoeglijk sa menzijn. Spreker hoopt dan ook dat de wedstrijden mogen slagen. Met dezen wensch opende hij het concours. De Voorzitter van den Amsterdam- schen Kegelbond, de heer Schols, yvenschte den voorzitter geluk met dit schoon resultaat reeds na één jaar in Leiden verkregen en bood hem uit naam van den Amsterdamschen broederbond een krans aan. De voorzitter dankte har telijk voor dit blijk van vriendschap en kameraadschap. De burgemeester deed de eerste worp en daarna begonnen de wedstrijd-en die blijkens het programma tot 1 uur zouden !duren. Gister had een bondswedstrijd plaats Waarbij de bonden Alkmaar, Amsterdam, |Den Haag, Haarlem, Leiden, Rotterdam Utrecht en Zwolle uitkwamen. De wedstrijd was zeer geanimeerd en wekte veel belangstelling. De uitslag was le prijs, zilveren lauwerkrans met 15 verguld zilveren draagmedailles, Amster dam met 747 houten. 2e prijs, zilveren lauwerkrans, aan- feboden door den heer B. F. Röttger, tationskoffiehuis te Amsterdam, waaraan toegevoegd 15 zilveren draagmedailles, Zwolle, met 731 houten. 3e prijs, zilveren lauwertak Den Haag, met 718 houten. 4e prijs, zeer groote verguld zilveren medaille, aangeboden door dr. Dool Leiden met 716 houten. 5e prijs, zeer groote verguld zilveren medaille, Haarlem, met 713 houten. 6e prijs, groote verguld zilveren medaille Rotterdam met 795 houten. Alkmaar had 644 en Utrecht 637 houten. Treffersprijsverg. zilv. kruis, A'dam met 139 tr. Negenprijs, verg. zilv. kruis Zwolle met 18 negens. Achtenprijs zilv. med., aangeboden door dien heer Zuider- veld, café restaurant Neuf: Haarlem met ,16 achten. Zevenprijs, verg. zilv. med., Utrecht piet 14 zevens. Jrioogste vijftal, vijf zilv .kegels, Amsterdam 111, met 268 houten. Eereprijs (hoogste werper) gou den kegel, aangeboden dcor den heer joh. J. Bulters, café rest. „den Burcht" Heem stra, den Haag, met 69 punten. Aan dezen wedstrijd Werd dooz 25 clubs deelgenomen. Stand op 26 Juni. .Vrije baan; Hoogste 49; jaagste 40 Dagprijs L. J. Linnenkainp A'dam. Per soneele baan: Hoogste 58; laagste 52. KoijiswedstrijdHoogste 24S (De Prins I, Haarlem) laagste 169. lubileumswedstrijdJiooigste 124, laag ste 104. Mejuffrouw C. F. Gouwentak, alhier komt als derde voor op een voordracht ter benoeming aan eene openbare school 2e klasse te 's Gravenhage. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de levering van gerookt spek ten behoeve van de soldatenmena- ges van het garizoen opgedragen aan den heer G. I. Zandvoort. Pieterskerkkoor- steeg alhier. De Adjudant-onderofficier kwartier meester T. Smit van het 4e Regiment Infanterie zal op 16 Juli e.k. den militai ren dienst met pensioen verlaten. Tijdens het afsteken van het vuur werk, Vrijdagavond, schrok een voor een rijtuig gespannen paard, gestationeerd op den Zoeterwoudschen Singel, door een der hevige knallen en ging het dier op hol. In zijn vaart sleepte hij een lantaarn omver en kwam op den Witte Singel in botsing met een daar staand rijtuig van den stalhou der Borgerding, wiens paard vrij ernstig gewond werd. Verderop werd het op hol geslagen paard ongedeerd door een bur ger tot staan gebracht. GOUDA. In de raadsvergadering was ingekomen een schrijven van de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs houdende verzoek over te gaan tot de stichting van een nieuw gebouw ten dienste der Rijks Hoogere Burgerschool en dat nieuwe gebouw ter beschikking van het Rijk te stellen. De commissie zegt in dat schrijven dat het tegenwoordige gebouw uit den aard van zijne ligging en inrichting beslist onvoldoende is te noemen-. Goedgekeurd werd - het voorstel van B. en W. om steun te verleenen aan de commissie voor de bij de opening der electrische centrale te houden tentoon stelling van toegepaste electriciteit. Eindelijk stelde de Raad een nieuw reglement voor de Stedelijke Muziekschool vast, waarbij werd besloten dat de school komt te staan onder leiding van een directeur, die boven zijne jaarwedde als leeraar zal genieten eene bezoldiging van f400 'sjaars, ingaande 1 Augustus a. s. Tot directeur werd benoemd de heer J. H. B. Spaanderman, leeraar in de afdee- lingen A en D der school. Tot hoofd der 2e Burgerschool voor jongens werd benoemd de heer W. den Hoed te Gouda (No. 4 der voordracht). LISSE. De uitslag- van de Zaterdag I.1. door B. en W. gehouden aanbeste ding van het maken van riolen ïn de Wagenstraat en de Kapelsteeg is als volgt: j. Witzenburg f665. J. van He- mert f725. Gebroeders Moolenaar f687. H. Fotman f71S. S. F. Bamhoorn f730. Het werk is gegund aan den heer J. Witzenburg. De begi afenisvereeniging „St. Bar bara" onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond, hield gistermiddag hare half- jaarlijksche vergadering welke goed was bezocht. Volgens rapport van de verifi cateurs was een rekening van den pen ningmeester in orde bevonden. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek dat het bestuur geslaagd was met het aanschaffen van een eigen baarkleed. Van het R. K. Armbestuur was een ver zoek ingekomen, om tegen vergoeding, in 't vervolg, de ouden van dagen, uit het Piusgesticht, welke zijn overleden, graf waarts te dragen. Hiertegen werden nog al bezwaren geopperd. Behalve de bot sing met het reglement, werd opge merkt, dat de werkende leden drukker dienst zou moeten doen, en gevaar lie pen hiervoor geen verlof te krijgen van hun patroons. De wenschelijkheid werd uitgesproken een vast corps dragers aan te stellen. Bij voorbaat gaven reeds en kele leden zich hiervoor op. Het bestuur verkreeg machtiging deze zaak nader met het armbestuur 4e bespreken. Wederom kwam hierna de vraag ter sprake of de achterblijvende weduwe van een lid in dezelfde rechten treedt. Volgens de ge wijzigde Bondsstatuten, zei de Voorzit ter, moet zij eerst lid van den Bond worden. Dit gaf echter ontstemming bij enkele leden. Het bestuur zeide daarom toe te zullen trachten deze zaak tot een goe de oplossing te brengen. NOORDWIJKERHOUT. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag de veld wachter Lokkerse te Vogelenzang in de richting van Zilk een viamlicht oplaaien. Bij onderzoek bleek een schuurtje achter de bollenschuur der wed. C. van H. in brand te staan. Met daartoe opgeroepen hulp werd erger voorkomen. Een vijftal kippen en alle tuinbouwgereedschap is verbrand. NOORDWIJK. Jaarverslag der St. Lidwina-vereeniging Juni 1909Juni '10. Op het nu afgeloopen 13de jaar van de werking van onze vereeniging kunnen wij met bijzondere dankbaarheid en voldoe ning terugziien. Immers in dat jaar moch ten wij het 12i/o-jarig bestaan van onze St. Lidcuna vereeniging herdenken en door de goede zorgen van onzen Zeer Eerw. Heer Pastoor Sarter werd dit feest op bijzonder plechtige wijze kerkelijk ge vierd. De feestpredicatie werd gehouden door den Z.Eerw. Z.Gel. Heer Dr. van Dillen en had een schitterend resultaat. Aan beide heeren nogmaals onzen oprech ten dank. Ook moeten wij weer als andere jaren onzen dank .brengen voor de vele giften die wij weer veer het goede doel van onze vereeniging mochten ontvangen. Indien wij een enkele opmerking mogen maken, dan zou het deze zijn dat onze vaste in komsten, de contributies zoo op ééne Ijoogte blijven. Zij moesten regelmatig stijgen omdat cok de aanvragen voortdu rend toenemen en vooral dit jaar bijzon der talrijk waren. Zoodat wij zonder extra giften een leelijk tekort zouden moeten boeken. Aan extra giften ontvingen wij flSO, waaronder f120 als opbrengst van de collecte na de feestpredikatie van Dr. v. Dillen, f15 van Utile Putei, f25 van den heer v. Kan en f20 in de bussen bij de verschillende winkeliers. Aan de milde gevers betuigen wij on zen hartelijken dank en hopen dat hun voorbeeld navolging moge vinden. Ook op de bussen vestigen wij nogmaals in het bijzonder de aandacht. Het is zoo'n kleinigheid er van tijd tot tijd eens een dubbeltje in te doen vcor de arme zieken en vele kleintjes maken een groot. Wij hebben dan ook dringend verster king van inkomsten noodig, want de uit gaven zijn dit jaar bijzonder groot ge weest. Niet minder dan 9447 L. melk weiden verstrekt (tegen 5571 L. in het vorige jaar) en 1S03 eieren (tegen 671 verleden jaar). Zoodat wij in het vervolg belang rijk zuiniger zullen moeten worden of verbii met extra groote giften, of veel meer >.iti ibuanten. In 't bestuur kwam geen verandering. De vergadeiingen werden gehouden in het Jeroensgesticht en de mede werking der wijkzusters stellen wij zeer op prijs. Wij eindigen met de bede dat Noorcl- wijk's Katholieken ons liefdewerk krach tig zullen blijven steunen en dat zij het ruimschoots mogen ondervinden, dat het dankgebed der aime zieken voor de ge schonken giften hondei voudige zegen zal vergelden, hier of hiernamaals. Namens het Bestuur, Mevrouw L. K er v e 1—E v e r ar d, Presidente, Mej. G. v. d. Mee rL u b b e, Secretaresse. OEGSTGEEST. De gemeenteraad ver gadert Dinsdag den 2Sen Juni 1910, des namiddags te 7 uren. Onderwerpen ter behandeling: Mededceüng ingekomen stukken. Verzoek plaatsing telefconkabelkast Wilhelm iu:.purk. Verkiezing lid commissie tot wering schoolverzuim. Comptabiliteit. Verhi-_1 stembureau. Begroeting gezondheidscommissie Kat wijk. Wijziging besluit riolecring Leidsche straatweg. Voorstel ingevolge art. 27a 1 Woning wet. TER AAR. Zaterdag 25 Juni werden door den Augurkenbond „Bid en Werk" de eerste augurken geveild, die aange voerd werden dcor den heer Jac. Hoo- gervorst P.zn. VOORSCHOTEN. Van den landbou wer C. H. Koot zijn door het Rijk twee tuberculeuse runderen overgenomen te gen een vei goeding van i 150 en f 225. Bij nader onderzoek is de lote- ling P. Rutgers ongeschikt verklaard voor den militairen dienst. Aangezien maar 14 personen zich hebben aangemeld voor het vooiberei dend militair onderricht, zal ddt niet -door gaan. Bij het rijden door deze gemeente braken gisteren de wielen van een woon wagen. De eigenaar was niet bij machte de kosten der vernieuwing te dragen, wat nu van gemeentewege geschieden zal. Gisteravond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging ter bespreking der aan staande verkiezing voor den gemeen teraad. Deze verkiezing is noodig ge werden door het overlijden van den heer J. Steeneveld, A.-R. Door de A.-R. Kies vereeniging is candidaat gesteld de heer Jhr. Mr. Pompe van Meerdervoort en deer de vrijzinnigen de heer Dr. Moll van Charante. Besloten werd den can didaat der A.-R., de heer Pompe van Meerdervoort over te nemen. De heer G. Kroon, onderwijzer der R. K. Jongensschool alhier, is tegen 1 September a.s. in gelijke betrekking be noemd te Heemstede. Utrecht. UTRECHT. De afdéeling Utrecht der S. D. A. P. heeft nader besloten, het aan bod der liberale Utrechtsche Kiezersver- eeniging en de Vrijzinnig-democratische Kiesvereeniging, waarvan melding ge maakt is in ons LI. nummer van Vrijdag niet te aanvaarden en den kiezers aan te raden, hun stem uit te brengen uitsluitend op den heer O. de Weerd (S.D. A. P.) 3e. Internationaal Congres voor Opvoeding van het Kind in het Huisgezin. Wij ontvingen het programma van bo vengenoemd Congres, dat te Brussel van 2125 Augustus zal gehouden worden. Verschillende i oomsch-katholteken van naam in Nederland hebben zitting in het eere-comité -en verschillende Nederland sche katholieken staan als rapporteurs aangegeven. In vijf sectiën zullen de volgende on derwerpen behandeld worden le. Kinderstudie, 2e. opvoeding in hert gezin, 3e. opvoeding vóór de schooljaren, 4e. opvoeding na de schooljaren, 5e. ab normale kinderen, 6e. verschillende instel lingen en bonden ter behartiging van de belangen van het kind, 7e. geschriften over het kind. Kortom, een der moeilijkste vraagstuk ken van onzen tijd, de opvoeding van het kind, dat de man van morgen is, zal veel zijdig worden behandeld. Degenen in Nederland, die lid van het congres "willen worden, gelieven f5 te zenden aan mevr. V. Alting von Geusaii, Jordensstraat 36, Haarlem. Land- en Tuinbouw. Veetentoonstelling te Buenos Aires. Men schrijft uit Bueno^-Aires, dd. 3 dezer aan de „N. R. Crt". De Santa Cruz liep heden hierbinnen, met het zoogenaamde officieele oftewel autenthieke Nederlandsche vee (2 stieren en 7 koeien), bestemd voor de tentoon stelling alhier. De iieer Van den Bosch zeide, dat, dank zij de goede zorgen aan boord, het vee in uitstekenden toestand is aangekomen. Vijf koeien hebben ge durende de reis gekalfd en met goed ge volg, zoodat haar nielkvermogen op de tentoonstelling tot volle recht zal komen. Onze gezant heeft bewerkt,dat de inzending uit Nederland nog aan het concours voor melkvee kan deelnemen. In Hollands Noorderkwartier is het pelien der bloembollen begonnen. De resultaten met liet gewas verkregen vallen niet mee. Verschillende kweekers hebben besloten, volgende jaren het bedrijf niet voort te zetten. Sport. Een nieuwe vliegmachine. De „Gazette de Bruxelles" schrijft: Hedenmorgen heeft de vlieger Goffaux proeven genomen met een door hem ge construeerde monoplane. Het eigenaardige van deze vliegmachine is, dat de vleugels buigzaam zijn en den vlieger in staat stellen om tegen zeer heyige stormwinden op te vliegen. De vlieger heeft besloten om in .de maand Augustus van Ostende naar Lon den en terug te vliegen. Zaterdag. Het matinée op Minerva. Otn twee uur was de sociëteit weder om het middelpunt en wel der schoone sekse. Eéns in de vijf jaar, voorzeker, zij worden niet verwend. Wat al vroolijke, nieuwsgierige gezichtjes Was het hier dan dat heiligdom van al datgene, waar over nog steeds een waas van myste riën hun hoogtij vierden, waar al wat student, al wat gestudeerd mag hee- ten, de schoonste dagen zijner jeugd mocht doorbrengen Met wat al nieuws gierige oogen werden eetzaal, werden collegiumkamer, die schitterende werden de commissiekamer, die beruchte werden ;onversatiezaal en gangen doorloopen! Om 4 uur eerst kwam Z. H. zijn lang verwacht bezoek aan Sociëteit Minerva örengen. Ook hij moest aanschouwen dar middelpunt der gezelligheid, hij wilde zien waar de discipelen der doorluchte academia, hun vrije uren wisten te ge bruiken. Op de Collegiumkamer werd hem namens liet gezelschap den pokel aangeboden, gracieuselijk door hem aan vaard. En temidden dier feestvreugde, dier lichtetoilletjes -een cortège, een reu- zencortège van het aloude Archimedes, dat de vijftiger jaren reeds mochten aanschouwen. Even één blik op die jo lijt, op die feestvreugde thans daar ge- geweerd. Op verdienstelijke wijze k\veet zich het aloude „vierde" op de Matinée van zijn taak, en laat was het, tegen vijven, toen Sociëteit Minerva wederom aan haar gewone bewoners werd ingeruimd, dat Archimedes de plaats aan de offi cieele tafel mocht innemen, waar tevoren de senaten in volle dieftigheid hadden' aangezeten, dat het zelfs de eer mocht genieten Leiden's burgervader in haar midden te zien, voor enkele oogenblik- ken slechts. 't Bal en Concert van Sempre. Een waardig besluit van de Lustrum week was Zaterdag het concert en bal, aangeboden dcor de vereenigimgen Sem pre Crescendo, Pro Patria en Njord. Sempre, dat zelf concerteerde, speel de met wat te weinig jubel de „Jubel ouverture" van Weber, goed eindigend met het, voor het oogenblik toepasselijke en werkelijk „con amore" gespeelde Io- vivat. Huppelend-licht en vol elegatie werd de Balletmuziek uit Faust gespeeld, hoe kon het anders, waar de dirigent zelf reeds voordanste, en mocht er wel wat meer warmte in de Hongaarsche Rap sodie XIII verlangd zijn, het applaus was te weinig enthousiast voor het ge- bodene. Maar wat verlangt men van een publiek dat gekomen is om toiletten te bewonderen of te dansen en het concert op den kcop toeneemt? Ondankbaar ook, om niet te zeggen onwellevend toonde zich het uitgelezen publiek tegenover de soliste Mevr. Roos-Biestraten diie al haar krachten in spande om tot in de verste hoeken der enorme zaal hare hoorders te bereiken en daardoor in het boven register soms schrikkelijk leelijke klanken, niet hetj minst in de uitspraak, te génieten gaf. Omstreeks tien uur veroorzaakte een' lange pauze, groote beweging in de1 zaal, en iedereen richtte de oogen naar den ingang waardoor de hoofdpersonen zou den komen, die intusschen kalmpjes di neerden en zich lieten wachten. Eindelijk na een groot half uur schre den ze onder de tonen van het Io-vivat naar hunne zetels en kon het programma' afgewerkt worden. Nadat de zaal ontruimd was werdi het zeer geanimeerde bal geopend door! de hoofdpersonen. Vele namen hieraan' deel, te veel pm behoorlijk te kunnen' dansen, hetgeen overigens tot walsen vrijwel beperkt bleef, alleen de Pavane die ook nu weer heerlijk in stijl en vol' elegantie gedanst werd, gaf wat afwis seling. j Tot vroeg in den morgen werd door-i gefeest. j Naar Oud-Wassenaar. Gisteren begaven zich de gecostur^ meerden naar het kasteel Oud-Wasse naar, waar zij gezamenlijk het middag maal gebruikten en voor het laatst bijeen waren als een schitterende hofstoet,, gezeten aan een gastmaal, hun bereid op; een rijk kasteel, dat wel herinnering werkt aan Holland's gouden eeuw. I De zware regenbuien hebben dóen tocht er heen voor een deel doen mislukken. Uit Wassenaar meldt men ons: Gisterenmiddag was het aan den Deyl buitengewoon druk. De inwoners wlareri in groeten getale naar den Deyl ge stroomd om de studenten voor 't eerst of nogmaals in hun maskerade-castuunt te zien. Het groot getal rijtuigen en auto's bewees, dat tal van vreemdelingen ook nog eens een kijkje wilden nemen, 'tls voor allen 'n groote teleurstelling] geweest. Gedwongen door het ongunsti ge weder kwamen de studenten in ge sloten rijtuigen van Leiden. Alleen zij, die dicht bij den ingang van den Ouden Deyl een plaatsje veroverd hadden kre gen nog wat costuums te zien. De nieuwsgierigen, die zich langs den' Haagweg hadden apgesteld zagen heele- maal niets want.... de gtoet sloeg den weg naar het dorp in en bereikte langs den Achterkant het kasteel Oud-Wasse- near. "De politie. Nu de lustrumweek achter den rug is, mag een woord van hulde voor den uitstekenden politiedienst niet achter blijven. Geen wanklank is vernomen. Heeft het publiek door zijne houding hiertoe meegewerkt, slechts aan de goede maat regelen, door den commissaris voorbe reid en uitgevoerd, h et tactisch optre den van de overige hoofdambtenaren van politie en het plichtsbetoon der agenten is het toe te schrijven, dat bij een enor me drukte als in de stad geheersdht heeft, geen ernstige verstoring der orde heeft plaats gevonden en ook onder dit opzicht de feesten alleszins geslaagcT zijn. Tevens maken wij dankbaar gewag van de faciliteiten aan de pers verleend, die ons werk niet onaanzienlijk verlichf hebben. Gemeentezaken. De Salarissen der geneesheeren verbonden aan Endegeest en Rijngeest. Door de Commissie van Beheer over het krankzinnigengesticht „Endegeest" en het sanatorium voor zenuwlijders! „Rhijngeest" wordt voorgesteld voor dei aan die inrichtingen verbonden genees- heeren eene algemeene salarisregeling in te voeren, evenals dit reeds itn de meeste andere takken van gemeentedienst alhier en ook in bijna alle andere krankzinnigen gestichten, aan Rijk, ^Provincie of Ge meente toebehcorende, is geschied. De De Commiss-ie wijst er met nadruk op, dat invoering van een dergelijke algemeene! salarisregeling geene financieele lasten voor de gemeente behoeft mede te bren gen aangezien de verhoogingen, die bij de ontworpen regeling in uitzicht worden gesteld, toch in den loop der jaren hoogst waarschijnlijk door haar zouden zijn voor gesteld. De strekking van haar voorstel is dus alleen, het toekennen der verhoo gingen leenigszins regelmatiger te doen geschieden, dan tot nu toe het geval is en den geneesheeren de wetenschap te geven, tot welk maximum hun salaris zal kunnen stijgen. .Het salaris vau den Geneesheer-Diireé- teur van Endegeest en Rhijngeest, het geen thans f4500, benevens het genot van vrij wonen, bedraagt, kan h. i. op den, duur eene vergelijking met de salarissen: in andere krankzinnigengestichten niet doorstaan, vooral als men in aanmerking, noomt, dat de ongewone combinatie van. een krankzinnigengesticht, een saftiatori- um voor zenuwlijders en de weldra op te richten idiotenafdeeling, aan het hoofd van, welke laatste afdeeling de geneesheer-di recteur leveneens zal worden geplaatst; het beheer in hooge mate gecompliceerd ■en de verantv. oc rdelijkheid bijzonder] moeilijk maakt, terwijl de geneesheer-di recteur bovendien nog een afdeeling van, 197 mannelijke patiënten beheert, het geen in de meeste andere gestichten niet; het geval is. Al moge dan ook het tegen woordige salaris als beginsalaris voldoen-, de worden genoemd, als eindsalaris acht! zij een bedrag van f6000 te bereiken nat 15 jaar dienst als zoodanig, volstrekt niet te hoog. Het salaris van den geneesheer vani Rhijngeest, hetgeen thans f 3000 bedraagt) benevens het genot van vrij wonen, wil d«|

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2