27 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 220. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco >er post t L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratli bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Naar aanleiding der interpellatie. De interpellatie van het Kamerlid mr. fan Doorn, inzake de Borromaeus-En- tycliek is in het water gevallen. Of de Regeering al geprotesteerd had egen de Encycliek, en zoo niet, of zij van dan was,- zulks alsnog te doen? Kortweg neen, antwoordde de minister, vant de Encycliek is niet te mijner kennis jebracht. De minister beschouwde deze kwestie lit het goede oogpunt* n.l. als een zaak, dleen rakende innerlijke aangelegenheden ier R. K. kerk, waarmede de Staat als 'oodanig niets te maken heeft. De Paus vaardigt een Zendbrief uit aan legenen die tot de R. K. kerk behooretn, •en stuk dus dat tot godsdienstig terrein •ehoort. En nu doet zich het eigenaardige geval oor, dat niet een anti-revolutionair of christelijk Historische, maar een libe ral, juist een dergenen, die het zoo lerschrikkelijk vinden dat de godsdienst iet die politiek vermengd wordt, die Re dering komt interpelleeren Maar nog iets eigenaardigs deed zich •ij deze interpellatie voor. De heer van Doorn beweerdie, dat de jihoud ider Encycliek beleedigendi was oor „het Nederlandse he volk", «mdat in het Nederlandsche volk de geest *.er hervorming leeft. Het is met de aanmatiging, het oude iberallsme eigen, gezegd. De Katholieken maken in Nederland uim een derde der bevolking uit. Voegt men daarbij de Joden, de oud- Cathoiieken ten de ongeloovigen in den 'inde, dan kan gerust gezegd, dat dege- ien, in wie de geest der hervorming ieeft, nog niet de helft bedraagt van het Nederlandsche volk. En toch wordt die geest der hervorming onder meer voorgesteld als de geest van iet heele Nederlandsche volk. Op de Zaterdag gehouden vergadering an den Bond van vrije liberalen heeft mr. jdeman gesproken in denzelfden •leest. Naar aanleiding van het antwoord van ilen minister op de vragen van het Kamer lid van Doorn stelde de heer Tyde- m an de vraag„Zal Nederland een p r o te s t a n t s c h e na t i e b 1 ij v en Eerst hebben de liberalen ons ingedeeld bij het „niet denkend deel der natie", tou gaan zij verder en sluiten ons zedfs van de natie uit, want als Nederland een pro testantse he natie is, dan behooren de Katholieken er niet bij. Het onvervalschte liberalisme heeft zich hier weer eens in zijn echte gedaante ge toond. België. De koning en de missiën. Op verzoek van Koning Albert, onder steund door Z. H. Paus Pius X heeft [Mgr. Caloen1 besloten een Benedictijner abdij te stichten' op de hoogvlakten van [Katanga in den Belgischen Congo. In een gehoor aan Mgr. van Caloen en Dom Jan de Hemptinne in het paleis van Brussel verleend, heeft Koning Al bert met ware geestdrift gesproken over het werk der misionarissen in den Con- *go. Hij herinnerde wat de Witte Paters te Boude wijn stad verricht hebben, pater Cambier, in' Kasai, en pater Bankaert te Kisantu, die daar zelfs een drukkerij heeft opgericht. De koning merkte oj^. dat men de in boorlingen moet opvoeden in hun moe dertaal en niet moet trachten er Euro peanen van te maken als men een volk ',wil beschaven' met het zijn landaard te ontnemen, dan gaat men een verkeerden weg op, zei de koning. Frankrijk. Een dieven-academie. De -„Matin" bericht van een inrichting voor de opleiding van dieven, die door de politie gesloten is, nadat onderwijzer en leerlingen waren ingerekend. Op voor beeld van groote zangers, die zich als zangleeraars vestigen, als het met hun stem [begint achteruit te gaan, was ook Jean .Staerck, die reeds dertig jaren het .beroep van een zakkenroller met eere had uitgeoefent, tot het voor hem pijn lijke besluit gekomen, de practijk vaarwel te zeggen, nadat talrijke tegenslagen hem hadden [doen jnzien, [dat hij jn zijn be roep pp geen goedie resultaten meer re kenen kon. Zoo liet hij dan ook voor «enige weken in 't geheim de tijding rondgaan, dat hij in zijn woning, rue d'Hubervilliers, een theoretische en praktische leercursus ge opend had over de kunst van die zakken rollerij |en dien inbraak. Zooals te verwachten was, ontstond er een groote toeloop naar het instituut Staerck. Was het weer schoon en de tem peratuur aangenaam, dan volgde de pro fessor der academie, 't voorbeeld van Pla to en voerde hij ?ijn leerlingen op de zacht glooiende helling der vestingwer- bij het fort Romainville. Hier, te midden van een waardige omgeving, gaf de ver nuftige paedagoog aan zijn op aandach tige wijze toeluisterende discipelen, die zich op schilderachtige wijze in het gras aan zijn voeten hadden neergevleid, het college over de methodiek der zakkenrol lerij en wijdde uit over de trucks en de fijne handgrepen, die de ervaren, door een levendige verbeeldingskracht geleide hand moest toepassen om het geluk in zijn dienst t.e krijgen. „Mijn beste jongens, let er vooral altijd op, u zoo bescheiden mogelijk te kleed den!" zoo doceerde de „professor". „Kleeding en houding van een eenvou- digen arbeider hebben jn ons vak tot nog toe steeds als het meest doelmatige karaktermasker gediend. Gij zult goed1 doen met in uw praktijk steeds het een of andere werktuig in de hand of op den schouder te dragen, dat licht in 't cog valt. Men wantrouwt den nietsdoener, die met de handen in de broekzakken, met spionneerende blikken doelloos rondwan delt. Men koestert daarentegen in 't ge heel geen wantrouwen tegen den bra ven arbeider, die in zijn werkkiel en met de pet op den niets vermoedenden wan delaar op achtelooze wijze volgt." En hij sloot de voordracht, die door zijn hoorders met aandachtige spanning gevolgd werd, met de volgende waarschu- „Voorschriften beduiden niets zonder de oefening en de ervaring, die ze weten toe te passen Gaait dadelijk naar de plaats die lif.d u zal aangeven. Daar is aardig wat te halen, en het is een uitstekende ge legenheid met de daad te bewijzen, wat gij bij mij geleerd hebt. Ik reken er op dat gij mij morgen eerlijk de opbrengst van .uw werken zult overhandigen. Het is de belooniimg voor de moeite, die ik nam u in de geheimen van ons beroep in te wijden." In 't bezit van het gestolene, wisselde de meester de zaken tegen baar geld in bij zijn ouden vriend en heler Louis Corvé, die aan 't hoofd siond van de cantiue der dieven-academie. Staerck liet er zich ech ter toe verleiden zijn kring van leerlingen op onvoorzichtige wijze uit te breiden. Zoo gebeurde het, dat in de leergierige schaar twee onwaardigen binnenslopen, twee geheime politieagenten, die nadat zij een week lang aan de voeten van den meester gezeten hadden, den professor en de meest trouwe aanhangers bij den kraag pakten en met den waard der kan tine in hechtenis deden stellen. De bij de razzia nog ontsnapte leerlingen werden toen één voor één gepakt, en achter slot grendel gezet, zoodat nu het geheele in stituut onder de bewaking der politie is overgebracht. Middagmissies te Parijs. Zooals de „Msb." verhaalt, hebben te- genwoordig te Parijs missies plaats voor de zg. „midinette's", de jeugdige winkel juffrouwen ten arbeidsters, die alleen in het middaguur vrij hebben. Zooals begrijeplijk is, zijn deze meis jes, wat hun godsdienstig en zedelijk le ven betreft, aan de grootste gevaren bloot gesteld. Eenige arbeidsters kwamen eenige ja ren geleden, bij het zien van iden treurigen toestand yan velen, op liet idee van de middagmissies. „Het was een geniaal iidee, zeide een Parijsch priester, maar wel wat ondoor dacht, want op het eerste gezicht scheen het nogal vermetel en onwaarschijnlijk te verwachten, dat de luchthartige, le venslustige en van pretjes houdende mih dinette haar middagwandeling langs de boulevards zou afkorten, om paar een preek te komen luisteren." Evenwel, zij die liet goede en nuttige werk uitgedacht hadden, pakten het vol moed aan. Zij lieten biljetten drukken, waarop' de uren der missie aangegeven waren, deelden ge, zonder schroom uit in brieken en winkels, in café's, restaurants en op straat en wachtten vervolgens in angstige spanning den uitslag van haar edelmoedige pogingen. Aanvankelijk was het gehoor niet zeer talrijk, maar allengs groeide het aan en van een klein honderdtal nam het zoo ge stadig toe, dat bij de laatstelijk gehouden missie ruim twaalfhonderd midinettes rondom den predikstoel vereenlgd waren. De geestelijke oefening wordt natuur lijk vlug verricht, want de tijd der meisjes is tamelijk beeprkt. Om 12.30 wordt een lofzang gezongen; om 12.35 begint de geestelijke zijn preek, die duurt tot 12.50, zoodat slechts 20 minuten in de kerk be hoeven doorgebracht te worden. De mis sie diuurt gewoonlijk veertien dagen, en eindigt met eene H. Mis des morgens om 7 uur ien een algemeene ,H. Communie Het gehoor varieert natuurlijk vo-Igens de parochiën, waar de missie gegeven wordt; hier zijn het meerendeels meisjes, die werken in confectiemagazijnen elders zijn het winkeljuffrouwen of buffetmeisjes of modisten; sommigen zijn heiligen en heldinnen; anderen zien er meer we- reldsch, dan engelachtig uit; nog anderen hebben nooit een preek gehoord, of een kerk bezocht; nochtans luisteren allen met groote aandacht. Bij iedere missie worden trcotstvolle resultaten [bereikt, alhoewel het uiterst moeilijk is over deze uitsluitend inwendi ge en geestelijke zaken nauwkeurige sta- tiestieken op te stellen. Zeker is in ieder geval, dat in de laatste drie jaren zeven a achtduizend meisjes weder in nauwere aanraking zijn gebracht met de Kerk, en dat de godsdienst in vele werkplaatsen, fabireken en winkels niet langer als eene „quantité négligeablë" wordt beschouwd. Het spreekt van zelf, dat het bijwonen dezer middagmissies heel wat zelfopoffe ring van de midinettes eischt. Zij moeten zich haasten .met haar maaltijd, en er haar dagelijksche wandeling of ontspan ning |Ln de open lucht voor opofferen. In de Fransche Kamer is Vrijdag be handeld het voorstel van Mougar en Rou- anet, tot afschaffing van de ridderordlen. Minister Briand, de socialist, die maling moest hebben aan ridderorden dóe van vijf en twintig narren nooit één knap verstandig man maken, bestreed het voor stel, dat verworpen werd met 268 tegen 230 stemmen. Turkije» De Kretensische quastie houdt de ge moederen in Turkije nog steeds warm, in sommige gedeelten van het rijk in de warmte zelfs tot kookhitte gestegen en in afwachting van het oogenblik dat het Turksche leger bevel zal krijgen Thessalië binnen te rukken, voert men thans een economisch en strijd op leven en dood. Te Saloniki werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op verschillende pun ten van de stad gechreven biljetten aan geplakt van den volgenden inhoud„Wij hebben aan de geheele wereld te verstaan gegeven, dat wij ieder, die het zou durven bestaan de hand uit te steken ook maar naar het kleinste gedeelte van het Otto- maansche gebied, de oogen zouden uit krabben en de handen zouden afhouwen. En dat zullen wij doen ook. Wij hebben reeds besloten alle sche pen, die de Gnieksche vlag voeren, alle Grieksche producten te boycotten, maar dat is niiet voldoende. Laten wij liever alle betrekkingen met Ottomaansche Grie ken afbreken, met onze bakkers, slagers, kruideniers ,enz. wier oog naar Grieken- kenland gericht is. Wij rekenen er op, dat de bevolking van Saloniki dit nieuw be wijs van vaderlandsliefde zal geven. Leve de boycot tot het uiterste!"- Ook de Mohammedaansdie vrouwen te Saloniki hebben het bewijs willen leveren dat zij niet minder door vaderliefde be zield zijn dan de mannen. Zij hadden be sloten tot een protestmeeting tegen de aanhechting van Kreta bij Griekenland en bepaald ,dat alle meisjes en weduwen een [eed zouden doen,- dat zij zich met geen man in het huwelijk zouden bege ren! v die. 'zlich niet gewapenderhand heeft verzet tegen de inlijving van het eiland. Een Doggenvereeniging. Men' weet, hoe één vindingrijke „Te- legraaf-fédactepr jogs blad ter sprake bracht, naar aanleiding van een bericht over eeii „augurkenbond". We kunnen onzen persbroeder in de zen slappen tijd nog eenige copie aan de hand doenhij leze de „Nieuwe Rott. Crt." van 'Zaterdagavond, waarin ver meld staat, dat Prins Hendrik der Ne derlanden te Goslar is aangekomen, waar hij de vergadering der.... „doggenver- eeniging" zal voorzitten De „Telegraaf"-man late nu zijn ver nuft spelen over Prins Hendrik, die te Goslar den voorzitterszetel bekleedt te midden van doggen Provinciale Staten van Zuid-Holland. Ged. Staten hebben aan Prov. Staten doen toekomen het verslag'van den heer A. Bos, zuivelconsulent der Ho!I. Maat schappij van Landb. omtrent zijne werk zaamheden in het jaar 1909; alsmede de verslagen, rekeningen en begrootingen der Vereenigingen „het Botercontrólesta- tion in Zuid-Holland", „het Kaascontrö- lestation Zuid-Holland", „Proeftuin" te Boskoop, „Proeftuin Westland" te Naaldwijk „Voome's proeftuin" te Roe- kanje, „Proeftuineiland IJselmonde" te Rotterdam en de afdeeling Zuid-Holland der Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouderij in Nederland. Gedeputeerde Staten stellen voor: het jaarlijksch provinciaal subsidie ten be hoeve der school voor aankomende hand werkslieden van het Genootschap „Ma thesis ScLentiaru-m Genitrix" te Leiden te verhoogen van f1500 tot f2100 ten einde dat Genootschap in staat te stel len ook met hulp van Rijk en Gemeente een ouderdomspensioneering voor het onderwijzend personeel in te voeren aan de afdeeling Rotterdam van dien Algemee- nen Nederlandschen Bond van werklie den in alcoholhoudende en alcoholvrije ■dranken een provinciaal subsidie van f 300 's jaars toe te kennen, ten be hoeve van een aldaar op te richten vak cursus voor bierbrouwersgezellen'de gemeente Naaldwijk een tegemoetkoming te verleenen van f100 's jaars in de huur van het gebouw voor de Rijkstuin- bouwwinterschool aldaarhet provin ciaal subsidie aan de Vereeniging Inrich ting voor Ooglijders" te 's-Gravenhage van f 1000 op f 1500 's jaars te verhoogen een en andier onder de noodige voorwaar den. Vervolgens wordt voorgesteld een wij ziging te brengen door Provinciale Sta ten ün hun jongste najaarsvergadering aangebrachte wijziging in het reglement op wegen en voetpaden. Deze nieuwe wijziging houdt verband met een correspondentie met den Minis ter van Waterstaat, waaruit gebleken is dat ten onrechte als. nog geldende in het besluit tot wijziging van het reglement is opgenomen het vroegere voorschrift waar bij voor het berijden der wegen met mo torrijtuigen met meer dan 10 zitplaatsen of bestemd of ingericht voor vrachtver voer of van buitengewone afmetingen een voorafgaande vergunning wordt geëischt. Deze bepaling dient dus alsnog te verval len. Voor het vorige wordt het besluit der najaarsvergadering omtrent de kyno- mobielen gehandhaafd, aangezien het wetsontwerp betreffende het gebruik van trekhonden, eerst later in werking zal treden. Voorgesteld wordt het bijzondere regle ment van den polder den Ouden Oostdijk te wijzigen, tot regeling van den vrij dom der zoogenaamde haaigemeten, jaar- lijksche subsidies te verleenen van: f124 (thans f100), aan de Patroons vereeniging „Eendracht" te Zwijndrecht voor hare ambachtsteekenschool aldaar f 335 ten be- hevoe van de visscherijschool te K a t w ij k aan Zee, die met de ambachtsschool al daar in een eigen schoolgebouw zal wor den gevestigd, te stichten op een stuk duingrond, groot 10 aren aan de grens van ihet dorp, f200 aan de vereeniging voor handelsonderwijs Kennis is Macht te Vlaardingen, voor een handelscursus en om het provinciaal subsidie voor de vakschool voor kleermakers te 's-Gra- venhage van f480 tot f 1100 's jaars te verhoogen; een en ander met verschillen de voorwaarden. Koninklijke Besluiten. Aan J. G. Ph. Rauch, is op zijn ver zoek, met ingang van 1 Augustus eervol ontslag verleend uit zijne betrekkingen van commissaris van politie der gemeente 's Hertogenbosch en van commissaris van Rijkspolitie. Met ingang van 1 Juli zijn bevorderd tot commies der posterijen 1ste klasse, D. L. Büchli Fest, N. Kluyver, J. Brandon Bravo, thans commies der posterijen 2de klasse, en tot commies der posterijen en telegraphie 2de klasse, E. M. J. van der Ven, J. S. van Jucliem. H. A. J. Boudier, A. W. de Vries, mejuffrouw C. Hiemstra, D. Oostinga, J. W. Groeneyk,J. A. Jonker, IJ. Bakker, M. A. j. J. Blankert, P. J. Kraaijeveld, G. Vrijburg, J. Ehrhardt, K. Bruining, W. Schoo, thans commies der posterijen en telegraphie 3de klasse. Aan de 2e luitenant-magazijnmeester der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-ïndië J. C. Nanning, op zijn verzoek, mei ingang van 1 Juli, wegens volbrachten diensttijd, eervol uit den militairen dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen. Beperkte Zondagsdienst. Naar het „U. D." verneemt, bestaat bij de regeering het plan om bij den a.s. winterdienst der spoorwegen een beperk ten Zondagsdienst in te voeren, om zoo doende het personeel Zondags nieer vrij te kunnen geven. Het plan is dan om zeer vele treinen te doen uitvallen; alleen ochtend-, avond en internationale treinen zullen blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland. De Commissaris der Koningin in Noord- Holland, mr. G. van Tienhoven, die met zijn familte met verlof te Carlsbad ver toefde, is daar plotseling ernstig onge steld geworden. De toestand van mr. van Tienhoven gaf reeds eenigen tijd reden tot zorg. Hofrouw. De opper-ceremoniemeester maakt in de „Stct." bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van H.M. de Koningin, met ingang van 26 Juni 1910, den rouw zal aannemen wegens het overlijden van H. K. H. mevrouw de Vorstin-weduwe van Wied, geboren Prinses der Neder landen, voor den tijd van drie weken en wel: twee dagen zwaren rouw, zes da gen middelbaren rouw en twee weken lichten rouw. LEIDEN, 27 Juni. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergadert op Don derdag 30 Juni 1910, des namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van een 4e onderwij zeres in de handwerken aan de school ■der 3e klasse no. 6. 2e. Verzoek van Dr. W. de Jong, om' ebstendiging in de betrekking van Stads geneesheer. 3e. Verzoek van Mej. C. H. Vermaas^ om bestendiging in de betrekking van Stadsvroedvrouw. 4e. Verzoek van Mej. Dr. Chr. Lig- tenberg, om eervol ontslag als Ieerares aan de Hoogere Burgerschool v. Meis jes. i 5e. Verzoek van Dr. B. J. Goossens om eervol ontslag als leeraar aan dé Hoogere Burgerschool V. Jongens. 6e. Rekening, dienst 1909, van het krankzinnigengesticht „Endegeest" en 't sanatorium „Rhijngeest." 7e. Rekening, dienst 1909, van del Stedelijke Werkinrichting. 1 8e. Rekening, dienst 1909, van ,d«j Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. 9e. Voorstel tot uitgifte van permis' siën voor het jagen op waterwild op. de Vroonwateren. 10e. Voorstel tot het geven van een naam aan de straat naast het Diacones- senhuis. 11. Voorstel tot wijziging der begroo ting dienst 1910, ten behoeve van de kos ten van herstelling der oude notarieele ar chieven. 12e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden tot uitkeering van subsidiën aan bijzondere bewaarscholen. 13e. Voorstel tot verhuring van idd perceelen, gemeente Oegstgeest, sectie E. nos. 79 en 80, aan de wed. C. Dieben[- I Biesiot.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1