SATERDAG 25 JUNI. Koninginnen en haar gevolg nog meer kleur toe-zette. Een reeks foto's van den optocht, genomen door onzen eigen fotograaf, geven een beeld van de sierlijke vormen, van den rijken dosch dien de edelen en rijken uit de zeventiende eeuw ten toon konden spreiden, en van de artistieke pracht welke zij in hun gewaden en uitrusting aan den dag wisten te leggen, maar wat onze foto's niet kunnen geven, dat is de gouden gloed van glans en glorie, die uit al die kleur rijke gewaden opbrandde in de fonkelende zomerzon, die een verlustiging was voor de oogen, en die v^n deze mas kerade wel een der mooiste en heerlijkste heeft gemaakt, welke ooit langs de straten der oude Sleutelstad hun ronde gang hebben gedaan DE LEIDSCHE MASKERADE: [het paleis van den hoofdpersoon van de feestweek. prins Frederik Hendrik van Oranje, zooals het op schitterende en luisterrijke wijze is versierd en werkelijk tot een vorstelijke woning ingericht. De Ceidsdie maskerade. ET Leidsche Studentencorps heeft het 33 Sjarig bestaan der Leidsche „Alma Mater" dit jaar gevierd met een optocht, voorstellende den blijden intocht van den Prins van Oranje, Prins Frede rik Hendrik, met Hare Majesteiten Henriette Maria van Engeland en Elisabeth]van- Bohemen, binnen Amsterdam, op 20 Mei 1642. Inderdaad een keurig tafereel, waar een schit terende „maskerade" j van kon gemaakt wor den I Al de hoofsche, sier- I lijke praal der 17de eeuw, de kleurrijke dosch van edelen en I rijke burgers, kon hier wordeo uitgestald, en zoo is het ook ge worden I Van heel onze Hol- I landsche gouden eeuw j is de „incomste" van Frederik Hendrik in de j trotsche koopmansstad aan den Amstel wel een der meest luister- 1 rijke momenten geweest waar de luxe van de trotsche koopstad zich niet wilde doen over schaduwen door de verfijnde weelde van het stadhouderlijke hof waaraan de tegen woordig heidder beide DE LEIDSCHE MASKERADE: intocht van „Syne Hoogheit Frederick Hendrik, Prince van Oraniën etc. etc. binnen Amsterdam, den 20sten van Bloeymaant van den jaare 1442," voorgesteld door de Leidsche studenten ter viering van het 335-jarig bestaan der Leidsche H^oggeschool. Een kijkje op de hoofdgroepvóórop de hoofd persoon van den kleurrijken prachtstoet, Prins Frederik Hendrik (de heer W. F. Tromp Meesters) verzelschapt door zijn pages en gevolg. Intusschen geven onze plaatjes voldoende weer hoe de hoofsche dracht der zeventiende eeuw keurig voldeed in den rijken stoet. In het oude Leiden is trouwens, zoo goed alsin elke Hollandsche stad, vooral zulk een onderwerp uit onze vaderlandsche historie als „Maskerade* toch maar het best op z'n plaats. De Utrechtsche stu denten wilden men weet het 't volgende jaar Napoleon tot hoofdpersoon van een optocht maken, en de Delftsche studenten hebben eenige jaren geleden Constantijn, keizer van Byzantium, met heel het Byzan- tijnschehof in Delft overgeplaatst. DE LEIDSCHE MASKERADE: een der fraaiste groepen uit den optocht: de stoet van Amsterdamsche magistraten en patriciërs, welke als eerewacht der Amstelstad den Oranjevorst voorafgaan.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 9