AAN DE KIEZERS! 23 Herstemming Prov. Staten. J. A. BOTS. Stembillet Inlichtingen. De Slagboom. De laatste opwekking. BUITENLAND, Ie Jaargang. No. 217, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Donderdag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Vrijdagavond zullen wij aan ons Bureau den uitslag der gehouden Herstemmingen in Zuid-Holland zoo spoedig mogelijk bekend maken. Vrijdag a.s. 24 Juni heeft de her stemming plaats tusschen onzen candi daat den heer J. A. BOTS en den libe raal. Bij de stemming hebben vele Katho lieke kiezers zich schuldig gemaakt aan plichtsverzuim door niet voor hun eigen candidaat te gaan stemmen. Dat is onverantwoordelijk! Elke "Katholieke kiezer ga a.s. Vrijdag stemmen. Men late zich niet afleiden door de drukte der Maskerade-week. Dringend bevelen wij aan de candida- tuur van den heer voor de herstemming voor de Pro vinciale Staten op Vrijdag 24 Juni 101O. BOTS J. A. PAUL Zoo moet uw stembiljet er uitzien, indien U voor den Rechtschen candidaat bent. Alleen het vakje voor den naam van den eersten candidaat moet worden zwart gemaakt. Voorletters lo. Gij hebt een oproepingskaart ont vangen, daar gaat u mee naar 't FEUILLETON. (Vr$ tiaar het Fransch, vart RENÊ BAZIN). 45) Reginald antwoordde niets, en bleef zwijgend staan, tot zijn gelaat een weinig in overeenstemming was met zijn wil, die beval: „Wees kalmer, mijn oogen; wees minder hard mijn lrjppen; wees min der bleek mijn wangen!" Toen sprak hij met een zekere vroolijkheid die toch nog medelijden opwekte: „Vandaag had ik iets anders gewild.... Gij zult mij uitlachen, mevrouw... Oh! Zeker niet. Wij Engelscheu zijn dikwijls genoeg bijgeloovig. Ik ben het waarschijnlijk ook nog... Gij moet een zekere zwakheid aan een pas bekeerde vergeven. Uit de zak van zijn jas nam hij 'den brief. Ik heb zoo juist dezen brief ge schreven. Hij heeft mij meer moeite ge kost idan ooit in mijn leven een andere brief. Neen, ik herinner mij niet ooit zoo veel moeite gehad te hebben om woorden n,eer te .schrijven. Gij weet, niet waar, dat Stembureau en u ontvangt daar een stemkaajt. Dan gaat gij naar den lessenaar, waar gij met een potlood dat daar hangt, de puntjes voor de namen van uw candidaten zwart maakt. 2o. .Wie zijn oproepingskaart kwijt is, kan op de secretarie gratis een an dere bekomen. 3o. Wie zich vergist heeft door denver keerden candidaat zwart te maken, of een kras of een naam op zijn stem- kaart schreef, die kan aan het Stem bureau een andere kaart krijgen, in ruil voor de onbruikbaar gemaakte. De stembus is open van 85 uur. j,Zou Leiden met reuzenkracht een zetel kunnen veroveren Dat is de vraag, die de anti-rev. 3,Rot- terdammer" gisteravond stelde, zon der er antwoord op te geven. Wij antwoordenja. Maar dan dient ooft ingespannen d e reuzenkracht, waarvan dit blad ge- gewaagt. Het partijbestuur der S. D. A. P. heeft in het jongste nummer van j,H e t V o 1 k" zijn advies gegeven. En dat advies luidt o.a.j dat in dis tricten, waar geen sociaal-democraten in herstemming komen zooals in Leiden geval is de vrijz.-demokraat en de Uniio- liberaal moet worden gesteund. Men mag dus met grond verwachten, dat dit advies uit het roode "hoofdkwar tier zal worden gevolgd. En zoo zullen de sociaal-democraten in Leiden stemmen op den „bourgeois" Paul. Bovendien spreekt het van zelf, dat alles, wat vrijzinnig is den liberalen can didaat stemt. En dan komt er nog bij, dat een aan tal van de middenstof, personen zonder politieke kleur, opgezweept als ze zijn door de vrijzinnige pers over de lintjes- kwestie en de Borromaeus-Ency click, in hun verblinding naar Links zullen zwenken. Dat zijn niet te onderschatten feiten. Het is dan ook alleen met de inspan ning van onze „reuzenkracht", dat we kunnen winnen. En die kracht bestaat onzerzijds slechts hierin', dat morgen alle, maar ook alle kiesgerechtigde Katholieken ter stembus trekken'. j Het is al zoo dikwijls gezegd, dat het op een paar stemman, misschien op een enkele stem kan aankomen. En met voorbeelden bewezen. Daarom mag en kan niemand onzer de verantwoordelijkheid op zich laden, dat door zijn nalatigheid onze candidaat niet zou gekozen' worden. Hoe zouden' we niet wenschen, 'dat we met de „S t a n d a a r d" konden zeg gen „n a t u u r 1 ij k spannen we onze cr zulke wi eede zijn.... Ik vraag in dezen brief een groote gunst, dóe zeer moeilijk te verkrijgen is. Hij reikte den brief aan Marie over. Ik wilde gaarne dat een zeer zuivere hand dezen brief op de poist deed. Ik ge loof ^at ik dan meer kans zou hebben om geen weigering te ontvangen van hem tot wien ik smeek, in die zoo hard is, zoo hard.... Wilt gij het doen? Gaat met u beiden, zeód-e mevrouw Li merel. Gij zijt jong en gij zijt ongelukkig Gij weet, Marie, dat er een brievenbus op het plein is, tegenover het hotel. Marie nam den brief, en ging haar hoed opzetten. Zij deed de (deur weer open, ging Reginald voor, ep zij gingen zonder te spreken naar beneden. Maar de droef heid en het medelijden huieden op den grond van die beide zielen, en zij begre pen elkaar. Toen zij uit het hotel waren sloegen zij rechtsaf. Achter op het plein hing aan de muur een groote rood ge schilderde bus. Zij gtimgen daarheen. Lees het adres, zei de Reginald. Marie hield de enveloppe recht in de zon en las: Sir George O. Breynolcls, Bart. Eden Hotel, Pallanza. Is uw vader te Pallanza? Ja, met Robert Hargreeve. Ik heb mijn, vertipuwe,n gesteld <op Robert JHar- beste krachten in, waar een onzer eigen mannen in herstemming komt". „Dit gaat van zelf", zegt het anti-rev. hoofdor gaan. We moeten bekennen, dat het in Lei den „van zelf" niet ging. Te veel Katholieken gingen niet ter stembus. Maar ook heeft, zonder twijfel, het an- ti-Rooinsche bij deze stemming zijn in vloed doen geiden. Voor zoover dit de anti-revolutionai ren zou aangaan, halen we het advies aan, hetwelk de „Standaard" gisteren avond gaf: Het anti--rev. hoofdorgaan schreef, dat door de anti-revolutionairen ook de bes te krachten moeten ontwikkeld worden, waar de triomf moet Worden' bezorgd aan een Roomsch Katholieken candidaat, en het zou een niet verstaan van 's lands toestand zijn, indien we ook maar in één district in het ijveren en voltallig opko men ook voor dezen candidaat te kort schoten. Vergeet niet, zegt het blad, in een an der district valt uw man, zoo de beide verbonden partijen u niet te hulp komen. Maar dan moet de praestatie van hulp ook wederkeerig zijn. Ge moogt niet van anderen vergen, dat zij uw candidaten steunen, zoo ge niet ook uwerzijds be reid zijt, gelijken steun aan hun candi daten te verleenen. We vertrouwen dan ook, dat onze coali- tiegenooten ons nu denzelfden trouwen steun zullen bieden, als wij hun steeds gaven. Maar beginnen wij zeiven met het goe de voorbeeld te geven. Indien er zoo eenparig wordt samen gewerkt, dan is de zege ons, en wordt gekozen de heer J. A. BOTS. Verbroedering. De liberale kiesvereeniging Rotterdam heeft besloten in district I, waar de R. K. rar. Hoogeweegen en de a.r. Valk in her stemming komen met de sociaal-democra ten Spiekman en Heijkoop, aan deze laat- sten steun te verleenen. 't Was te voorzien. Het oude anti-clericalisme doet de libe ralen aan den sociaal-demokraat de voor keur geven. De Rotterdamsche liberalen, waaron der mannen van het kapitaal, steunen nog liever en gaan eerder §amen met den grootsten vijand van hun kapitaal dan te stemmen op iemand van de Christelijke! partijen. De heeren smalen immer op het in de poli Eek samengaan van Roomschen en Protestanten. Dat noemen zij een j,monster"-ver- bond. Maar hoe moet dan wel genoemd wor den een bij de stembus samgengaan van menschen die niet het minste beginsel gemeen hebben, jnaar wier beginselen lijnrecht tegenover elkander staan? Ook de sociaal-democraten stemmen greeve, die een ingewijde is..,. Neen; weqp de brief er nog niet in. Luister.... Gij hebt 't recht te weten wat er in die brief staat, want het is het vervolg, het slot van dien smartvolleu strijd waar gij eens uw deel in gehad hebt.... Betreurt gij het? Ik dank u. Al mijn droefheid is daar uit ontstaan, maar ook de vreugde, die haar verre overtreft en die voortduend zal blijven, de vreugde van gister, van heden, want zij bloeit op, als een levens krachtige plant, en zij zal mijn zorgen verstikken. Hij sprak meer vrijuit. Zijn jeugd had als vertrouwelinge haar, die het eerste in Engeland betrokken was in het onvoltooi de drama, haar die hem met dapperheid geradien had, de gelooyige, die verdier niets had gevraagd en nog zweeg. Ga mee, zeide hij. Kom hier in de schaduw. Zij gingen eenige passen de via San Sebastian in, dde door de muren van het hotel tegen de zon beschut werd. Marie had diezelfde ingetogen gelaatsuitdruk king der reine zielen, aan wie men hulp vraagt, en 'die weten dat zij drie kunnen geven en onbevreesd zijn omdat zij zich sterk gevoelen tegen het onbekende. Ik ken dien brief van buiten, zeide hij Luister maar: „Mijn waarde vader. Alle woorden, die gij tot mij gesprojken Jiebt op jden dag, con amore een adellijken oud-liberaal. Men heeft dat gezien in 1905. De heeren mochten wel meer indachtig zijn het spreekwoord van den balk en splinter. 1 Van Gemeentelasten en Waterlaarzen. 't Is Zondag. De Hoogmis is uit. Me neer Mulder, de schoenfabrikant, loopt een eindje op met meneer Meijer, den rentenier, een van zijn beste klanten. Het gesprek gaat over de aanstaande verkie zingen. „Maak ik me niet druk mee" bromt Meijer. „Of rechts of links op 't kussen zit, betalen moet je toch." „Dat geef ik u toe", zegt Mulder. ,Maar het zal u toch evenmin als mij onverschil lig zijn, hoeveel en vooral waarvoor u betalen moet? Daar heb-je bijvoorbeeld de schoolkwestie. Ik betaal voor het on derwijs 'n aardige duit belasting. Maar omdat mijn geweten tegen neutraal onder wijs in opstand komt, betaal ik eigenlijk heel veel voor andermans kinderen. Li beralen en socialisten worden nu mild door Rijk en gemeente bedacht, terwijl wij alleen van het Rijk een tamelijk mager subsidie krijgen en de rest maar uit eigen zak. moeten aanvullen." 3,Och, herneemt Meijer, mij dunkt dat is je eigen verkiezing. Als je wilt, kun je toch ook van de mildheid profi- teeren door je kind naar de openbare' school te zenden..." „Dat kunt u niet meenen, meneer Meij er! Al hebt u geen kinderen, u weet toch ook wel, dat die openbare school voor Katholieken niet meer bruikbaar is. En het gaat dus niet aan, om ons voor twee scholen te laten betalen, als we er maar één gebruiken kunnen?" ,,'t Is me niet helder, moppert Meijer En je kunt praten, wat je wilt: ik heb het land aan politiek, en ga niet stem men. 't Is twee dagen later Meijer heeft bij Mulder 'n paar schoenen gekocht. De fabrikant bezorgt ze zelf even aan Meijers huis met de boodschap: „ik heb er de nota bijgevoegd." Hij is de straat nog niet uit, of het dienstmeisje komt ehm achterop en zegt: „Meneer vraagt, of u even wilt binnenkomen." „Zeg eens, m'n waarde reclameert Meijer, zoodra hij Muller ziet wat moet dat beteekenen? Di t paar schoenen heb ik gekocht maar waarom heb je er dat paar waterlaarzen bijgedaan:? Dat was 'n vergissing dacht ik. Maar 't mooi ste yan de grap is dat je die trappers oojki op mijn rekening hebt gezet. Zou je bij geval willen dat ik niets betaalde, dat i;k niet gekocht heb:?" j,O, mijnheer verklaart Mulder die waterlaarzen zijn van Pieterse, den ploegbaas in 't Kappeijnestraatje." 3,Nou, wat kan mij dat schelenLaat die man daar gelukkig mee zijn! Maar je wil toch zeker niet, dati k ze b at el en zal?" 3,Ja, ziet u, dat wou Pieterse juist wel waarop ik volgens uw bevel Redhall ver laten heb, zijn mij helder voor den geest gebleven, Gij spraakt ze in de verbittering, die ik u veroorzaakte, maar ook omdat gij dacht aan mijn welzijn, en aan de waarheid. JJc verwijt u er geen van. Gij waart in uw recht als vader, gij waart zooals ik wist, dat gij zijn zoudt. Ik heb mij rekenschap gegeven, dat gij mij beter kende, dan ik mij zeiven. Het leek u, dat mijn gedrag, in vele gevallen, als ik wei gerde met u naar de kerk te gaan, als- ik mij -niet kon vereenigen met de toast ter eere van de Staatskerk, voort kwam uit een begin van Katholiek geloo- ven, en niet slechts ui.t de enkele onthecht heid aan mijn vroegere gewoonten. Ik heb geleden, reeds voor ik wist dat ik geloofde, geleden voor dat geloof dat naar mijn geweten eht mijne geworden is. De ze smart moet u, mijn waarde vader, een zeker bewijs zijn, dat mijn toetreding tot de grootste der kerken slechts na veel nadenken, na veel studie, na veel bidden tot stand gekomen is. Ik weet zeker, dat gij geen enkel oogenblik kunt denken, dat ik u heb willen mishagen, dat ik uw ongenoegen op hiij heb willen laden, dat ik u groote droefheid heb willen veroor zaken, zonder dat ik er toe gedwongen was door de voornaamste wet die een man moet leiden door alle moeilijkheden, en die gij mij geleerd hebt te volgen, de liefdie voor de >yaarhei|cL Ik Leb (Slechts Hij zegt, dat u ze leenen mag zoo dikwijls u verkiest, ,mits u er minstens de helft aan betaalt." „Maar wat is dat nou voor Jan Klaas- sen? Ik draag geen waterlaarzen t=- jei kunt met je Pieterse (naar de maan loo- pen „Hoor eens, mijnheer. Of u ze dragen wilt of niet, u zult ze toch moeten betalen,: tenminste voor de helft...." Meijer wordt boos „Zeg schreeuwt hij ben jij gek of ben ik het? Waar zie je me voor aan?, Ik betaal mijn eigen schoenen en nou* pak je weg met je waterlaarzen asjeblief „Ik ga al lacht Mulder maar één ding wou ik u nog zeggen. Hebt u geen zin om op te draaien voor de water laarzen van Pieterse, die u niet gebrui- kejn kunt i k heb geen lust om te be talen voor een school die voor mij on bruikbaar as".... Nu gaat Meijer een licht op. Hij mop pert nog zoo iets van „een flauwen uit haal", mgaar daags daarna ging hij stemmen en hij stemt rechts. (Resb.) Frankrijk. Het verkeer te Parijs. Het verkeer in sommige gedeelten van die Fransche hoofdstad is van dien aard,- geworden, dat het daar voor voetgangers bepaald levensgevaarlijk is om de straat over te steken. Men had, toen in den gemeenteraad besloten werd tot den aanleg van den Métropoli tain, gedacht, dat daardoor het verkeer langs de straten ietwat zou afne men. Maar die hoop bleef ijdel. De Métro, die in 1900 zestien millioen reizigers vervoerde, heeft er in 1909 bij na zestienmaal zooveel vervoerd, Instedej van het verkeer langs de straten te ver minderen, heeft het nieuwe vervoermiddel gemaakt, dat de Parijzenaars zich nog meer dan te voren verplaatsten. De tijd is wel ver, dat er te Parijs slechts twee karossen waren, die van de Koningin en die van prinses Diana, doch ter van Hendrik II. Op het oogenblik zijn er ongeveer 430.000 tot 450.000 voertuigen, w. p. rij wielen en auto's, te Parijs, dóe dagelijks langs de straten en dan nog voor het mee- rendeel langs die dn het hartje van de stad trekken. De vraag is nu, hoe men de verkeers- storingen, dóe daarvan dikwerf het gevolg zijn, kan yoorkomen. Wat het rijtuigverkeer betreft, wor den verschillende middelen aan de hand gedaan door het gemeenteraadslid Mas- sard, die met het onderzoek van deze aangelegenheid is belast. In de eerste plaats stelt hij voor groote uitbreiding te geven aan het stelsel, waar bij drukke verkeerswegen slechts in eene richting mogen worden bereden. Dan zui verder ontwikkeld den grondslag van op voeding en leiding, die gij mij geleerd! hebt. Vader, ik geloof in de Hostie die ik' eens hoog zag schitteren boven de heu velen van ^ngeland. Sedert een week neem ik deel aan de sacramenten dei; Roomsche Kerk. Een geestelijke van on ze natie heeft zorg gedragen mijn ziel te| onderrichten. Voor een week, toen ik in' de ware kerk werd aangenomen waren verscheidene van mijn Engelsche landge- nooten aanwezig. Mijn leven zou ik willen geven opdat allen die mij dierbaar zijn daar waren met hen. „Waarde vader, ik ga mijn terugras naar Assam ondernemen, 't Is een zeei; lange reis, zooa'ls ge weet, 'en dóe ik niet gaarne zou ondernemen, zonder u gezien te h ebben. Ik smeek u, mij te ontvangen. Dat gij mij ontvangt, wil niet zeggen, dat gij mijn handelwijze goedkeurt. Maar de smart die ik voel, zal minder zwaar zijn, de uwe wellicht ook, als wij elkaar nog ge zien hebben. Ik hoop uw antwoord Woensdag te Pallanza te vernemen. „En nu vervul ik de belofte, die ik u gedaan heb. Omdat gij van oordeel waart, dat nu Redhall mij ontnomen moest wor den, kunt gij de akte laten opmaken. 3,Uij liefhebbende Zoon, 5lReginald O. Breynolds.'^ (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1