AAN DE KIEZERS! ao J. A. BOTS. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang:. No. 215, l. Bureau OUDE SINGEL. 54» LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. jjlT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. iWegens den Maskerade dag zal ons blad morgen Dinsdag niet verschijnen. l( Vrijdag a.s. 24 Juni heeft d>e her stemming plaats tusschen onzen candir fjdaat den heer J. A. BOTS en den libe raal. 1 Bij de stemming hebben vele Katho lieke kiezers zich schuldig gemaakt aan plichtsverzuim door niet voor hun eigen jcandidaat te gaan stemmen. Dat is onverantwoordelijk! Elke Katholieke kiezer ga a.s. Vrijdag Êtemmen. Men late zich 'niet afleiden door de drukte der Maskerade-week. Dringend bevelen wij aan de candida- jtuur van den heer V Feest in Leiden. Heden is de dag gekomen, dat het [67ste lustrum van de Leidsche hooge- School plechtig zal worden gevierd. De stad is in feestdos. Sierlijke eerepoorten pronken in kleu renpracht, het dundoek wappert in de gouden zon, een praal van versieringen 'tooit de oude Sleutelstad en getuigt van !de belangstelling der burgerij in dezei lus trumfeesten en is waarborg voor een hoo- |ge stemming van feestvreugde. De komende dagen zullen de vrucht Idoen bewonderen van langen, moeiza- jnen voorbereidenden arbeid waarvan men gerustelijk peggen kan, dat hij vol- Jcomen is geslaagd: de „Blijde Incomste," yan prins Frederik Hendrik zal een schit terenden stoet vormen, die in keur van Costumes voor geen andere maskerade be hoeft onder te doen. En het mimenspel Alianora is een artis tiek geheel, een weelde voor oog en oor. Zoo gaat Leiden dan een week van feestvreugde tegemoet. Het Is onze wensch, dat die vreug- )de' door geen enkelen wanklank worde .Verstoord en dat een milde zonne glans ien kleur geve aan de feesten. Mogen de lustrumfeesten in all-e op- ïichten slagen. V De groei der Sociaal- democratie. De jongste verkiezingen hebben weer (duidelijk aan het licht gebracht, dat de pociaal-democratie in gestadigen groei toeneemt. Dit heeft ook de aandacht getrokken Jvan ifLand en Volk". Dit blad schrijft, spiekende over de houding der rechterzijde na de over winning. „Onwillekeurig schijnt men te ge voelen, 'dat niettemin iets ontbreekt. Dat het aangroeien der sociaal-demo cratie ten koste van andere partijen der linkerzijde op den duur toch wel eens bezorgdheid zal wekken. Het is door de partijen Rechts al reeds zoolang voorzien en voorspeld, dat de jsociaal-democratie ten koste der vrijzin- gen zou groeien. Van Rechts is immer beweerd, dat de leindstrijd zou loopen tusschen de Chris telijke partijen en de sociaal-democratie Hoe latijg het nog duren zal, voor dat jdit oogenbiik zal zijn aangebroken, is niet te voorspellen, maar het nadert al rasser: de gestadige aftakeling van het liberalisme fs er het bewijs voor. Ook het j,Vaderland vestigt de aan dacht op het verschijnsel, en plaatst daar bij deze handteekening: ?>Wij gelooven, dat het van belang zal zijn, die aandacht te blijven vesti gen op dit eigenaardige verschijnsel. Indien groei der sociaal-demo cratie het noodwendige correlatief blijkt van den groei der Christelijke partijen dan is liet ongerijmd, dat de fechterzijdje gich tegelijkertijd, aan meldt als de .eenige, die in staat is, het socialisme te keeren." Het liberalisme móet consequent voe ren tot het socialisme en anarchisme. W;e meenen ons te herinneren, dat dit laatste indertijd zelfs door de liberale j,Nieuwe Courant" is erkend. Het liberalisme heeft blijk gegeven niet alleen de sociaal-diemocratie niet te kun nen keeren, maar het zijn juist hunne gelederen, die de meeste manschappen leveren aan de roode garde. En dan beweert het [Haagsche blad, dat het ongerijmd is dat de rechterzijde zich aanmeldt als in staat het socialisme te keeren. Indien de (Christelijke partijen niet in staat zijn het socialisme met succes te bekampen, wie zal zulks dan wèl kunnen Het zijn dan ook alleen de beginselen, beleden door de Christelijke partijen, die op den duur tegen de sociaal-democra tie bestand zullen blijven en het verder felijk stelsel zullen weten te keeren. Engeland. Kroningseed en Scheidingswet. Lor d ,H a 11 i f a x, de voorzitter der „English Church Union", waarin het meest intelligente deel .der Anglikaan- sche kerk vertegenwoordigd is, heeft de zer dagen, bij gelegenheid eener verga dering der j,Union", zijn meening ken baar gemaakt in zake den Koningseed, zooals bekend de Katholieken wor den gekwetst. Lord Hallifax sprak: „De inhoud en de bewoordingen van den kroningseed zijn niet te verdedigen, en om logisch te zijn, zijn wij verplicht deze in den tegenwoordigen vorm geheel af te schaffen. „Den Koning te dwingen de woorden thans vervat in den Kroningseed uit te spreken, is eene beleediging, noodeloos aangedaan aan millioenen loyale onder danen van den souverein, was eene be leediging van het gezond verstand der natie, om nog niet te spreken van den theologischen onzin, vervat in de be woordingen. De eed is verder een schand vlek op de christelijke liefde, ja, een schandvlek op den Koning zelf, zoodra de woorden over zijn lippen waren. „Waarom zou de koning niet kunnen worden behandeld als een „gentleman", voor wien het gegeven woord voldoende was „Indien ik zou staan in de plaats van den koning, zou ik weigeren de woorden uit te spreken en dan wilde ik wel eens zien of het land mij zou ondersteunen, of zoude meegaan met een kleine groep van onwetende fanatieken, wier godsdienst bestaat uit onwetend vooroordeel, en ge mis aan christelijke liefde". Lord Hali- fan eindigde met den wensch uit te spre ken, dat de kroningseed, in welken vorm ook, geheel zou worden afgeschaft." Ook voerde Lord Halifan het woord over de nieuwe echtscheidingsontwer- pen. En daarbij zei hij het volgende: „Wij zijn van meening, dat de echt scheiding tusschen wettig getrouwde personen niet mag bestaan. Als Chris tenen, vinden wij het leven met een an deren man of met eene andere vrouw door een persoon, die nog een andere vrouw of een andere man bezit, onzede lijk. Het gerechtshof, waar scheidingspro cessen werden uitgesproken, was het welbeken'de middelpunt van valsche eeden en geheime afspraken. „Als een bewijs van de gevolgen van het gemakkelijker en goedkooper maken van echtscheidinger, wil ik Roosevelt aanhalen, toen hij over dit punt sprak met betrekking tot Amerika. De oud-pre sident was de overtuiging toegedaan, dat de echtscheiding een ernstig gevaar werd voor de beschaafde samenleving". Men weet, hoe in Engeland de afval van het Katholicisme en daarmee het ontstaan van de Anglikaansche kerk' zijn oorsprong had in het feit, dat de wulp- sche Engclsche Koning Hendrik VIII zich niet wilde onderwerpen aan de on ontbindbaarheid van het heilig huwelijk, zooals Óie door de R. K. Kerk wordt voorgeschreven'. En dan is het wel teekenend, uit (den mond van een volbloed Anglikaan als Lord Hallifax te vernemen, dat echtschei ding tusschen wettig getromde perso den niet mag best&an, Oostenrijk-Hongarije. Ontzettende overstrooming. Op de vreeselijke rampen in het Ahrdal, in de Alpen en in Beieren volgt thans een ramp, die al deze overtreft in omvang en verwoesting. Want niet minder dan 259 personen zijn, volgens de thans ontvan gen berichten, daarbij om het leven ge komen. Het was een «wolkbreuk in het comitaat Krasso-Szoerenyi, die deze ramp veroorzaakte. In het geheele Szoerenyi- dal is geen plaatsje, dat niet ontzettend geleden heeft, waarin geen ongelukken voorkwamen. Telefoon- en telegraafge- leiding werden vernield, straatwegen weg gespoeld, bruggen verwoest, huizen stort ten in. Het geheele plaatsje Ponyaszka is door het water meegesleept. In het geheel zijn 259 lijken opgehaald. Waartoe zou het dienen de beschrijving te geven van al dien jammer afzonderlijk? Het geheele aantal is voldoende om een indruk te krijgen van den omvang van deze ramp die een geheel district teisterde en voor millioenen schade aanrichtte. Zweden. In Zweden wekt het groot opzien, dat baron Falmstierna, kort geleden als vrijzinnige in den Rijksdag gekozen, is overgegaan naar de sociaal-democratische partij. De Encycliek. In de „N. R. Ct." wordt door een in zender de „geruststellende" mededeeling gedaan, dat er al stappen zijn gedaan om een protestvergadering te beleggen. „Een comité van personen van verschil lende richting en kerkgenootschappen is reeds bijeen en zal spoedig van zich doen hooren." Redactioneel deelt de „N. R. Ct." mee, dat de vergadering op een nader aan te kondigen dag zal worden bijeengeroepen in de groote zaal van het Nut te Rotterdam. Dus toch in Rotterdam LEIDEN, 20 Juni. Handel en Nijverheid in 1909. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Leiden is aan den Ge meenteraad alsdan aangeboden het ver slag van den toestand van Handel en Nijverheid in de gemeente over 1909. Hieraan wordt het volgende ontleend Ten aanzien van de industrie en nij verheid in 1909 mag gezegd worden, dat deze in de eerste helft van het jaar zeker niet ongunstig geweest is, doch allengs op het einde van het jaar minder is geworden, terwijl de toekomst voor 1910, althans voorloopig zich niet rooskleurig laat aanzien. Het winkelbedrijf hier ter stede neemt gestendig in bloei toe, ter wijl een belangrijke overname en bloei verwacht wordt door den aanleg der nieuwe electrische lijnen voor en om de stad. De Leidsche Katoenmaatschappij, voor heen De Heijden en Co. kon hare beide fabrieken het geheele jaar door laten werken, ofschoon het resultaat niet gunstig was, voornamelijk tengevolge van de Amerikaansche speculatie in katoen. De uitkomsten der sajetindustrie waren over het algemeen gunstig, men was in staat de prijzen van het product geregeld te doen stijgen in evenredigheid met die der grondstoffen. Niettegenstaande de fabriek van de firma Clos en Leembruggen in Februari door brand verwoest werd, slaagde zij er in voor bijna al hare werklieden werk te vinden, zoodat deze ramp voor Leiden geen nadeelige gevolgen had. Door de geleidelijke stijging der wolprijzen heeft de wolhandel een goed jaar gemaakt. Hetzelfden kan gezegd worden van de wollen-dekenfabrieben, Niettegenstaande den weinig kouden winter waren enkele fabrikanten zelfs genoodzaakt tot uitbrei ding, terwijl daarentegen de Leidsche Dekenfabriek moest worden geliquideerd. De verwachting van de industrie is echter niet zoo rooskleurig, daar de de- kenprijzen op den duur geen gelijken tred kunnen houden met de verhooging der wolmarkt. De prijzen van bedveeren en dons, kapok en gestikte dekens bleven vrijwel stationair, terwijl de fabricatie van vlagge- doek bevredigende resultaten opleverde. Tengevolge van de goede uitkomsten der haringvisscherij vermag de Leidsche Katoenvlechterij en Nettenfabriek even eens op gunstige resultaten wijzen, hoe wel ook hier de schommelingen der katoenprijzen zich deden gevoelen. De exploitatie van de stedelijke Elec- triciteitsfabriek wijst op een voortdurend gunstig verloop in een aanhoudende stij ging- De Koninklijke Nederlandsche Grof smederij ondervond dit jaar moeilijkheden om voldoende werk te krijgen, in de laatste maanden des jaars was men herhaaldelijk genoodzaakt werkvolk te ontslaan. De toekomst laat zich echter hoopvol aanzien. De scheepstimmerwerven hadden over het algemeen het geheele jaar door werk, ofschoon de werven die voor Rijnschepen zijn ingericht weinig of geen werk hadden De prijzen der schepen waren zeer ge drukt en van winst is dan ook geen sprake. De middelen van vervoer te water onder gingen geen noemenswaardige verander ingen. Brouwers aardewerkfabriek is druk bezig uitvoering te geven aan verschillende opdrachten voor het Vredespaleis. Schelp- kalkfabrieken ondervonden veel hinder van de concurrentie der buitenlandsche kluitkalk. De toestand der steenfabrieken is nog steeds zeer ongunstig en de voor uitzichten zijn weinig bemoedigend. De N.V. Werninks Betonfabriek noemt hare resultaten over het afgeloopen jaar niet ongunstig, het geheele jaar door was er werk op de fabriek. De vooruitzichten voor 1910 zijn zeer goed. Gedurende de eerste drie maanden van 1910 had het totaal der opdrachten aan werken in ge wapend beton nagenoeg reeds het omzet cijfer over 1909 bereikt. De houtzagerijen hadden volop werk. In den toestand der meelfabrieken kwam weinig verandering, de productie was ongeveer gelijk aan die van het vorig jaar. Het product van de Leidsche Chroom- lederfabriek vindt thans een geregelden afzet. In de leder- en schoenindustrie was het geheele jaar een opgewekte handel. De huiden- en vellenhandel heeft een goed jaar achter zich. De handel in boter en kaas was het afgeloopen jaar levendig, in het laatste artikel was de toestand bepaald rustig. Het veemarkt bezoek bleef in 1909 on geveer stationair aan dat van 1908. Voor de fabrieken van Verduurzaamde Levensmiddelen was het afgeloopen jaar in geen enkel opzicht gunstig, de inkoops prijs der groenten was buitengewoon hoog en de verkoop zeer gedrukt, zoodat de bedrijfsresultaten verre beneden het ge middelde bleven. Ook de verwachting voor 1910 is niet al te hoog gestemd. De uitvoer der distil leerderijen was 28000 HL. hooger dan in 1908, zoodat de handel in gedistilleerd bevredigende resultaten opleverde. Het bierverbruik in Nederland vermin derde aanzienlijk, voornaamlijk tenge volge van het slechte weer gedurende den winter en den zomer, maar ook ten deele als gevolg van de actie der geheel onthouders. De zoutindustrie gaf bevre digde uitslag. Het bezoek aan de graanbeurs bleef vrijwel stationair, door de slechte oogst had de handel in inlandsch graan weinig te beteekenen. Als gebruikelijk besluit het verslag met verschillende statistieken van post- en telegraafkantoor. Gegevens omtrent het abbattoir, vergunningen krachten de Hin derwet, opgaven omtrent stoomketels, gas motoren en electromotoren, aangesloten bij de gemeentelijken centrale. Het Bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds heeft het percentage van den bijslag voor Juli vastgesteld op 100 voor de typografen en 50 voor de andere vakken. HAARLEM. B. en W. stellen voorden z.g. Franschen tuin, aangelegd door de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur op het grasveld voor het Paviljoen, in stand te houden, voor het in beteren staat brengen daarvan een bedrag toe te staan van f 2350, en de kinderspeelplaats, die vroeger op dat veld was, over te brengen naar een terrein aan de Wilhelminalaan. B. en W. wenschen over 1911 een be drag van f 500 beschikbaar te stellen voor de vereeniging Raad en Bescherming voor den Zuigeling Om den wethouder van onderwijs in staat te stellen het tweede internationale congres van congres voor lager onderwijs, dat in Augustus te Parijs zal worden ge houden, bij te wonen, stellen B. en W. voor, een bedrag beschikbaar te stellen van f 150. De voornaamste sigarenhandelaars hebben besloten van 1 Juli af des Zondags hun zaken van 25 uur te sluiten. LISSE. Door de Leidsche Hengelaars- Vereeriiging „Door Vriendschap Ver bonden" is gisteren een hengelwedstrijd gehouden in de Ringvaart nabij deze Gemeente. Deze wedstrijd trok veel belangstelling. Door de Begravenis-Vereeniging „St. Barbara", onderafdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond, is een nieuw baarkleed aangekocht, hetgeen zij gisteren in het gebouw van de R.-K. Volksbond ter bezichtiging stelde. Het kleed, ver vaardigd in het atelier van de heer Lindeman te 's-Gravenhage is in één woord prachtig in afwerking. De ZeerEerw. Heer Nuiten, rustend Pastoor te Nibbixwoude zal begin Augus tus zijn intrek nemen in het Piusgesticht. Thans is men bezig de kapel in het gesticht te meubileeren. SASSENHEIM. Zaterdagmiddag werd het dochtertje van den rijwielhersteller Kuyper, alhier aangereden door een auto mobiel' met het noodlottig gevolg dat het het meisje ernstig gewond werd aan het rechterbeen. De chauffeur had aan het ongeluk geen schuld Eenige personen hebben de wreed heid gehad, een paard van den heer v, d. Wallen, rijtuigverhuurder alhier zoo danig te mishandelen, dat het hoogst waarschijnlijk niet meer voor zijn werk zaamheden kan gebruikt worden. Men veronderstelt, dat men met een geval van wraakneming te doen heeft. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. WASSENAAR. De Gascommissie heeft besloten niet over te gaan tot het plaat sen van muntgasmeters. Om het gebruik van gas zooveel mogelijk te bevorderen zullen in woningen tot een huurwaarde van f 75 de leidingen gratis worden ge legd. Bewoners van perceelen met een huurwaarde van f 75 tot f 200 kunnen een tegemoetkoming krijgen in de kosten van aanleg. Een en ander te beoordeelen door de Commissie. Volgens de thans opgemaakte statis tiek werden door den keurmeester L. A. v. d. Kleij in 't afgeloopen jaar 420 stuks vee levend gekeurd. Er geschiedde 482 keuringen van geslacht vee. Het aantal invoerkeuringen bedroeg 1111 tot een totaal bedrag van 29000 KG. Het aantal afkeuringen is niet vermeld doch dit moet ook niet gering zijn. In deze gemeente heeft zich een val van diphteritis voorgedaan ten huize van den heer G. S., op het plein. ZOETERWOUDE. Op den 9en dezer vervoegde zich bij den smid B., alhier een persoon, die opgaf timmermansbaas te zijn in de Weipoort alhier, te Alphen grootwerk te hebben en bouwgrond ge kocht te hebben van Dolle in de Wei poort om daarop een huis met timmer- zaak te bouwen; hij verzocht den smid B. een nieuw rijwiel te leveren, 't welk dan ook geschiedde met dien verstande, dat B. daarvoor binnen eene week zou ontvangen de som van f 75.Toen nu echter na verloop van ruim een week die persoon niet had betaald en ook 't rijwiel niet had teruggebracht, werd de veldwachter van der Stel alhier met een en ander in kennis gesteld. Deze heeft het rijwiel te Bleiswijk ten huize van zekeren J. de G., de pseudo-timmermans- baas, in beslag genomen en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Bij onderzoek is gebleken dat dit reeds het 7de rijwiel was dat de G., onder het voorgeven van valsche hoedanigheden en door listige kunstgrepen heeft machtig weten worden. Het bankbiljet groot f 25, dat in den vorigen week door het zoontje van den arbeider van Steijn alhier in de Weipoort op den weg was gevonden, was afkomstig van vrouw D. aldaar, deze heeft het terug bekomen en den jongen geldelijk beloond.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1