De Lustrumfeesten. slotte wordt een vierde adres van pach ters voorgelezen waarin geprotesteerd wordt tegen de houding van weth. v. d. Meer bij de 1.1. strandverpachting. De heer Kervel };eurt de wijze af, waarop men gemeend heeft de vordering p de strandverpachting te moeten aan vallen. Allereerst op persoonlijke wij- j. In dit verband verklaart spr. met eslisthéLd, dat de heer Vink nimmer spr. geld ter leen heeft gevraagd, nim mer ter leen heeft ontvangen en dat pr. bij diens zaken absoluut niet be rokken is. Vervolgens is de yerorde- •:ng op partijdige wijze bestreden. Spr. heeft altijd aan openbare verpach ting de voorkeur gegeven en gemeend, 'at ook het kleinbedrijf gelegenheid ge geven moet worden zich te ontwikkelen. Spr. constateert, dat geen der leden van den Raa'J principieele bedenkingen tegen openbare verpachting heeft gehad. Dat de belangen van de badplaats ge schaad worden, ontkent spr., tenzij men onderling ruzie wil zoeken. De feite lijke toestand is immers onveranderd gebleven en de kinderen kunnen op die terreinen blijven spelen, ballen enz. zoo lang de politie-verordening niet op be paalde gedeelten van toepassing wordt verklaard. Spr. heeft in dit verband met verbazing gehoord, dat men den schel pen visscher Klinkenberg het visschen van schelpen verboden heeft; dit is vol gens spr. inzicht onwettig en hiervoor vraagt spr. het oordeel der commissie. Het is herhaaldelijk gebleken, dat omtrent hetgeen op het strand gebeu ren en niet-gebeuren mag, bij het publiek volmaakte onzekerheid bestaat en daar om wil spr., dat B. en W. een populair geschriftje uitgeven, waarin dit werd uiteengezet. Spr. had gedacht, dat inplaats van grievende aanvallen op de Raadsleden, lof zou worden gebracht om het begin sel, dut hun besluiten ten grondslag lag. Spr. betreurt ten sterkste den uitslag, der verpachting; doch dit doet aan de verordening niet af. Aan wie echter de schuld Dat zal spr. niet beantwoor den, maar bij B. en W. zat volstrekt niet de voldoening voor om het strand op te halengetuige o.m. dat bij eene onderlinge bespreking van de te ver wachten opbrengst gerekend is op een huur a f 1 voor de minder goede en f 2 per M2. voor de allerbeste gedeel ten, terwijl B. en W. zelfs de raadsleden gepolsd hebben over een onderhandsche verpachting van een gedeelte strand aan !W. Tappenbeek voor f0.50 per M.2, doch hiervoor was spr. ondanks aan drang van wethouder y. d. Meer, niet te vinden. Wat de afrastering op het strand; aangaat, betreurt spr., dat de gemeente Noordwijk in het rustig bezit van haar pachtgronden wordt gehinderd. Spr. gaat de geschiedenis van de duingronden na, die in 188 door Noordw2ijk gekocht werden en uit pure welwillendheid aan de Maatsch. Noordwijk tegen kosten- den prijs weder afgestaan, welke Maat schappij later een gedeelte aan Huis ter Duin verkocht. In 1902 heeft de ge meente het strand van het Rijk ge-< pacht; sinds 1866 geldt bij de domein den regel, dat het strand loopt tot den hoogsten stand der zee bij gewone vloed, daaronder begrepen springvloed dus tot aan de duinen, deze interpreta tie heeft de gemeente te aanvaarden en in dien zin wil spr. de Raad laten uit spreken. Plaatst de Raad zich op dit standpunt, dan zal iedereen begrijpen dat de afrastering van de Maatsch. de Toe komst ingrijpt in de rechten der ge meente. Spr. vraagt, wat de Voorzitter heeft gedaan in verband met de afrastering op het strand. Alvorens het woord aan weth. v. !Meer te geven, merkt de Voorzit ter op, dat een wethouder als parti culier persoon volkomen de vrijheidl heeft aan eene openbare verpachting deel te nemen. In geen enkel opzicht heeft Wethouder v. d. Meer het Colle ge van B. en W. vertegenwoordigd, noch eenige opdracht ontvangen. Wethouder v. d. Meer zeide, zich verplicht te gevoelen te antwoorden op ïnededeeling geteekend door de heeren Tappenbeek en andere. Spr. constateert allereerst, dat die mededeeling aan den gemeenteraad al evenmin iets om het lijf heeft als al die ingezonden stukken m de „Noordwijker", de strandverpach tin'g betreffende. Van de onderteekening der heeren van Beele en P. Bedijn be grijpt spreker eenvoudig niets, niemand heeft hen in hun bod bemoeilijkt, zij hebben datgene gekregen, wat zij ver langden en tegen den door de Gemeente raad gestelden' minimum-prijs, zeggen f20 per perceel gepacht. Wat betee- kerien zulke handteekeningen Nu de overige onderteekenaren, wat hebben die menschen toch te klagen wat hebben' zij toch te protesteeren te gen de handelwijze door een der leden van het dag. bestuur dezer gemeente, zij hebben bijna alles wat zij verlangden. Wat zijn de menschen tegenwoordig toch ontevreden, als men in aanmterkin'g neemt dat die zes heeren onderteeke- tiaars bij elkander gepacht hebben 69 perceelen, terwijl spr. voor zijn lastge ver maar twee perceeltjes veroverd heeft, en daarmee al uitstekend te vreden was, het was wel wat duur, Want spr. geloofd nooit, dat die arme tnan' (in figuurlijke zin gesproken) er ooit een broodje mee kon halen en dat stemt spr. onprettig. Ook is spr. ont stemd over de hebzuchtige wijz,e, yap, handelen der vier onderteekenaars Tap penbeek, Bussink, de Bes en Liefrink* die opzettelijk getracht hebben een fat soenlijk man, P. Vink, met zeer fatsoen lijke en werkzame kinderen, die jaren lang hun brood In den zomer oo het strand verdiend hebben, van het strand te verwijderen, en het koste wat het wil, geen perceeltje kon hij veroveren, maar gelukkig bezat weth. v. d. Meer een jtëeuwer tact van bieden en wist die anders zoo goed biedende heeren te overbluffen met een aantal guldens te gelijk te bieden. En nu de verpachting achter den rug is, gaan die heeren, die toch op twee perceeltjes na pachters zijn geworden, dus hun zin gekregen hebben, zich be klagen, dat zij met al hun doordrijverij en hun hooge pacht, uhn doel niet beant woord zien, nu gaan zij giove onwaarhe den en groote onzin in verschillende in gezonden stukken in de „Noordwijker" het publiek voorleggen en trachten met behulp van vesrchillende vereenigingen en adressen het eenmaal met algemeene stemmen genomen besluit door den raad der gemeente Noordwijk plus de verpach ting ongedaan te maken. Spr. hoopt dat de raad dit nooit zal doen, want dan kon de ontevredenheid van die menschen nog wel wat grcoter worden en dan zouden de wethouders en in hoofdzaak van der Meer, nog veel meer over de hekel gehaald worden. Daar om zullen wij die zaken zoo maar laten als ze zijn, en vertrouwen dat de heeren pachters eenmaal eens zuilen gaan inzien dat de billijkheid in 't midden blijft. Spreker verklaarde voorts nadrukke lijk bij de zaken van den heer Vink op geen enkele wijze financieel betrokken te zijn. De heer v. LimburgStirum vraagt, hoe men een recht op grond verhuren kan zonder die grond beschikbaar te stel len. Openbare verpachting is absoluut geen waarborg voor onpartijdigheidde- geen, die over geen geldt beschikt kan onbillijkheden tegenover anderen begaan ofschoon spr. in beginsel voor openbaar verpachting is. Wat wethouder van der Meer gezegd heeft, is alles mooi, maar feiten zijn fei ten De Raad liet de ver pachting over aan B. en W., op dit col lege vertrouwende. Bij de verpachting heeft het college van B. en W. een plaats ingenomen als een patroon bij een ver- kooping. Weth. v. d Mee.r heeft zijn positie als wethouder prijsgegeven door een niet met de usance conform opdrijven van c!e perceelendaardoor werden de pach ters genoodzaakt buitengewone hooge prijzen te besteden, die zij slechts door uitbuiting op de badgasten kunnen verha len Weth.. v. d. Meer heeft zijn positie niet willen of wiet kunnen begrijpen, en eep blaam geworpen op het diagelijksch be stuur en ook op den Raad. Er zijn ab soluut onnatuurlijke toestanden gescha pen en om in deze een beslissing te verkrijgen stelt spr. de volgende motie van afkeuring voor: de Raad, kennis gei." en hebbende van het ge beurde bij de onlangs te Noordwijk aan Zee gehouden strandverpachting, spreekt haar afkeuring uit over de houding, aangenomen door wethou der v. d. Meer tijdens die verpachting. De voorzitter zegt, dat spr. als burgemeester zich steeds geplaatst heeft op het strandpunt, geen nota te nemen van ingezonden stukken in couranten. Een uitzondering wil spr. thans maken voor een bewering in de „Noordwijker." waarin wordt voorgesteld, dat de bur gemeester beter met een Protestant en een Roomsch Katholiek wethouder kan samenwerken. Hiertegen komt spr. op. Pas twee jaar heeft hij ih.'et voorrecht aan het hoofd der gemeente te staan, in dien tijd heeft hij 70 vergadteringen onder B. en W. geleid, waarin pl.m. 700 besluiten werden genomen. Nimmer kwa men geloofs- of politieke beschouwingen te passteeds was het gemeentebelang de eenige drijfveer. Spr. gaat daarna de geschiedensi der strandverpachting na, waarbij de Raad geen financieel voor de gemeente heeft beoogd. De uitslag ervan was niet te voorzien. Spr. is echter ten zeerste verwonderd ge weest ,dat deze flectanten van de voor af geboden gelegenheid om inlichtingen te verkrijgen, zoo vyeinig gebruik heb ben gemaakt. Van eenzijdig of overhaast handelen, noch van persoonlijke invloe den is bij de tot standkoming der ver ordening sprake geweest. De heer Kervel betoogt tegenover graaf van Stirum, dat men wel degelijk een recht op "den grond, zonder den grond zelf, kan verpachten. Dit doet het Rijk ook aan de Gemeente, als het uitsluitend het recht tot fjlaa^sen van stoelen op het strand afstaat. Met ge- genoegen heeft spreker de verklaring yan den heer van Stirum gehoord, dat ook £teze openbare verpachting het eer lijkst acht. De Voorzitter beantwoordde de sprekers. De schelpvisschers hebben geen belemmering yan hun bedrijf on dervonden, voor zooverre zij niet hin derlijk voor de badgasten waren. Wat de populaire kennisgeving betreft, zal spr. in het College van B. en W. gaar ne een zoodanige kennisgeving bespre ken. De afrastering is hinderlijk genoeg De beoordeeling of deze gerechtigd is, is een zaak van civiel recht. De Mij. de Toekomst heeft bepaalde rechten op 't jtoafid en schijnt daarvp££ op ixi 't P.og- loopende wijze te hebben gebruikt ge maakt, waardoor een houder van bad koetsen n.l. P. Vinkv .geschaad is. Het is niet de taak der politie deze afras tering op te ruimen. De kwestie van grensscheiding tusschen 2 buren moet op andere wijze beslecht worden. De eenige duidelijke aanwijzing is een schrij ven te richten aan den Minister van Financiën, die als grenslijn aangeeft voor het 'strand de hoogste stand van het water bij gewonen vloed. Om tot oplossing te komen, en over dit denkbeeld heeft spreker de tegen partij geraadpleegd, stelt spr. voor een drietal scheidsrechters te be noemen, een doo j" de Toekomst, een door den Raad en een door beiden te saam, of bij niet-overeenstemming door den kantonrechter .te Leiden. Dan zul len deze voor 1 juli uitspraak doen, waaraan beide partijen zich moeten on derwerpen. Ondertussclien blijft de Toe komst de afrastering handhaven, doch heeft de burgemeester toezegging van tegen con cessie aan den pachter Vink ge daan gekregen. De heer Kervel meent, dat die voor zitter in zake de afrasting nog niets ge daan heeft, spr. lijkt het logisch, dat de Raad verklaart hetzelfde onder strand te verstaan als de Regeering, n.l. de boorden der zee, en voorzooverre deze zich uit strekken bij gewoon vloed, daai onder be grepen springvloed. De daad van de toe komst is er een van gerechtigheid. De voorzitter zegt, dat de beslis sing over de strandlijn, niet bij den Raad behoort, vanzelf sprekend is het ,dat de Raad zich plaatst op het strandpunt der domeinen; dit behoeft niet opnieuw ge zegd te worden. Als de Raad nu een grens aanwijst, worden alle verdere voorstellen omioodig; want dan is de zaak beslist. Met 54 st., die van de heeren v. d. Meer, de Groot,' Kervel en Alkemade, beslist de Raad, dat deze zaak niet bij hem thuisbehoort. Daarna komt de Motie aan de orde. De heer Kervel constateert dat de voorzitter zelf gezegd heeft ,dat wethou- houder v. d. Meer niet in zijn quaii- teit als raadslid gehandeld heeft. De Raad zal daarom eerst beslissen hebben, of zij over deze zaak een oordeel wil uitspreken. De heer van Limburg Strum zegt alleen de houding van dén wethouder te hebben aangevallen. Wethouder Alkemade meent, dat de Raad geen motie kan aannemen over een particulier persoon. Waar gaat het op die manier heen? De heer van Lim burg Stirum antwoordt, dat wet houder v. d. Meer aan de groene tafel zat en bovendien onredelijk hoog bood. Wethouder A 1 k e m a d e merkt ter snede op, dat een notaris zelf ook voor zijn lastgevers meebiedt en laatstelijk deed notaris Binnendijk nog een verhoogir.g van f 1000 ineens. Met algemeene stemmen be sloot de Raad de motie nietin behandeling te nemen. Den heer van LimburgStirum is nu de houding van alle raadsleden duidelijk. Hij kan niet meer spreken van weldenkende raadsleden maar van een partij. De heer Kervel: Het besluit viel met algemeene stemmen! De heer de Groot vraagt naar aan leiding hiervan het woord. Als spr. zich zelf de vraag stelt, of het opbieden van den heer v. d. Meer vooraf niet beraamd was, beantwoordt hij deze beslist ont kennend. Immers, de heer v. d. Meer heeft spr. trachten over te halen om mee te gaan met het verzoek van Tappenbeek om het strand onderhands voor 50 ct. per M. te huren, maar spr. wilde dit niet doen, voor het besluit tot publieke verpachting viel. Spr. kan begrijpen, dat men prik kelbaar wordt door de hebzucht van hen die het geheele strand in handen willen hebben, en die daardoor bewijzen, zich niet op een eerlijk standpunt te plaatsen. Het voorstel om scheidsrechters te benoemen, wordt besproken door den heer Kervel, die er twee amendemen ten op indient le om de ^Maatschappij te verplichten eerst de afrastering weg te nemen, alvorens de scheidsrechters hun onderzoek beginnen en 2e. de be noeming der scheidsrechters te doen plaats hebben onder instemming en de goedkeuring van den Minister van Fi nanciën. Beide amendementen worden door den' Voorzitter bestreden, het eerste, omdat de Maatschappij die con ditie nimmer zal aanvaarden het 2e omdat de Minister met deze kwestie niets heeft uit te staan. Beide amendementen worden evenwel aangenomen, waarna het voorstel word goedgekeurd. Hiermee zijn de discussiën over het strand geëindigd en stroomt het publiek weg. Goedgekeurd wordt eene af en over schrijving dienst 1909, een bedrag van f 97.271/2. Den heer K. Lambo .wordt met ingang van 1 Augustus eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de openbare school te Noordvvijk-Binnen. Ter voorziening in deze vacature, wordt na eene korte geheime zitting benoemd de heer H. C. ten Geuzendam te Utrecht met 8 stemmen tegen 1 stem op den heer J. Kleinveld te Noordwijk aaif Zee. Aan de zangvereeniging „Soli Deq Gloria" wordt toestemming verleend 'n schoollokaal te Noordlwijk aan' Zee te gebruiken' onder dezelfde voorwaarden als de z;an'gve;re,eniging te Noppdwijk- Jiinnen^ Goedgekeurd worden eenige wijzigin gen in de politieverordening, de bepa lingen op het venten aan de openbaren weg worden herzien en een verbod tot plaatsing van woonwagens opgenomen. Na wederom in comité-generaal te hebben vergaderd, keurt de Raad goed eene verhooging ad f175 in de kosten van ophalen van vuilnis en asch, \yaar- na de vergadering om 11 uur wordt ge sloten. Gemeenteraad van Alplien a|d Rijn. Aanwezig alle leden. Voorzitter Burgemeester C. W. T. Visser. De notulen der laatstgehouden verga dering worden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. a. Ingekomen bericht van de gemeente Oudshoorn dat tot leden der commissie voor de Gasfabriek zijn benoemd de heeren Van den Berg en Voorthuizen; b. idem van Aarlanderveen de heeren v. d. Lee, Ruting en van den Bosch c. dat de commissie tot onderzoek slachthuis bestaat uit de heeren J. B. Bes, M. v. Muiswinkel en C. Pannevis; d. dat de gemeente-begrooting over 1909 voor 1 Aug. 1910 moet worden ingezonden e. dat het verslag over de waterleiding over 1909 is verschenen en den leden is toegezonden f. dat het water uit de gemeentelijke bronwaterleiding na onderzoek schei kundig goed en bacteriologisch zeer goed is bevonden g. dat kasopname was gedaan bij den gemeente-ontvanger, waaruit bleek, dat in kas was de som van 8276,67; h. een schrijven van den heer J. van Lokhorst, inhoudende dankbetuiging aan de Raad en dat hij zijn benoeming als Gemeente-Architect en Directeur der waterleiding aanneemt i. dat afwijzend is beschikt op het adres om de doorvaartwijdte der Brug te ver- grooten met het oog op de mogelijke tot standkoming der spoorlijn Alphen, Bos koop, Gouda en ten slotte een adres van de heeren Vierbergen en Barkent om het gedeelte straat wat langs hun huizen loopt over te nemen in Gemeentelijk beheer. Daar dit adres pas was ingekomen stelt de voorzitter voor dit te verdagen tot de volgende vergadering. Punt 1. Verzoek van het Bestuur der vereeniging „Groene Kruis" jubileum tentoonstelling en Congres om subsidie voor de tentoonstelling met voorstel van B. en W. Voorstel van B. en W. is ten behoeven der tentoonstelling f 10.te verleenen na stemming wordt het aangenomen met 8 tegen 3 stemmen tegenstemde de Heeren Dros, v. d. Linden en van Leeuwen. Punt 2. Voorstel van B. en W. tot verbouwing der Zolderverdieping van de Politiewoning naast het Raadhuis, waar voor de kosten zullen bedragen f 136.50. De heer Vlasman heeft zich vergewis* van de toestand dier woning en juicht het plan zeer toe alleen verwondert het spreker dat daar niet eer aan gedacht is, dan had dat meteen op de Gemeente begrooting gekund. Zonder Hoofd. st. aangenomen. Punt 3. Verzoek van den Onderwijzer aan de O. L. School B. Brassinga, om eervol ontslag als zoodanig met voorstel van B. en W. B. en W. stellen voor gevraagd ontslag met 1 Juni a.s. eervol te verleenen en daar er maar 170 leerlingen zijn stelt de meerderheid de beide wethouders voor niet meer over te gaan tot benoeming van 'n nieuwen onderwijzer. De voorz. zegt dat hij niet kan medegaan met voorstel punt 1 wordt zonder Hoofdelijke stem mingen aangenomen punt 2 geen nieuwen Onderwijzer wordt aangenomen met 6 tegen 5 stemmen. (Slot volgt.) Faillissementen. Gerehabiliteerd: J. H. Reijmer, koop man, te Rotterdam Tacllut verklaard 13 Juni 1895. Uitgesproken: A. P. Bakker, winkelier, te Vlissingen, curatormr. Joh-Adriaanse. D. Houtzagers, koopman, gehandeld hebbende onder de firma J. W. Th. Zwijsen en Co„ Utrecht, curatormr. J. G. Holsteyn. J. van Amerongen, timmerman, te Leersum, curator: mr. R. P.van der Mark. K. Sekema, winkelier en koopman, te Eestrum, curator: mr. W. T. van der Ley. M. van Dalsen, echtgenoote van F, H. W. Schott- mann, winkelierster in sigaren, te Amsterdam, curatormr. Catharina M. W. Roem. Geëindigd: F. J. Hcckler, zonder beroep, te 's-Gravenhage. G. J. de Koning, te 's-Graven- hage. Ch. Eiffers, loodgieter en zinkwerker, te Scheveningen. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 jongste kantoorbediende, 1 kan toorbediende 1 bankjongen, 1 steenhouwer, 1 metselaar, 1 opperman, 1 stoker-machinist, 1 stoker, 1 schilder, 1 aank. machine-bank werker, 1 rijwielreparateur, 1 loodgieter, 1 gas en waterfitter, 1 blikslager. 1 banketbakker, 1 oppasser, 1 huisbewaarder, 2 magazijnknechten, 1 portier, 5 loopknechten, 4 losse werklieden, 3 werksters, 1 waschvrouw, Gevraagd. 1 aank. poeliersknecht, pl.m. 18 jaar 1 kleer maker, ongehuwd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 18 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.4 Seydisfjord. Laagste barometerstand 760.0 Haparanda. Verwachting tot den avond van 19 Juni 1910 zwakke noordoostelijke wind, lichtbewolkte lucht, droog weer, zelfde temperatuur. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Marie Catharinad van H. Flippoen van A. W. F. Piket. Francis- cus Hcrmanus z. van H. A. Franken en van C Dévilee. Antonie z, van A. Lepelaar en van M. Prevoo.- Alida d. van C. Kiree en van F. OveJdijk. Andries z. van J. Bernard en van C. J. van den Berg. Nicolaas Johannes z. van J. Bijleveld en van C. Braak. Overleden: A. Pruissers, d. 19 j. W. van As, wed 72 j. - C. Klaassen, z. 16 j. J. H. Bnom-van Leeuwen, wed. 73 j. NOORDWIJK. Geboren: Johannes Leonar- van L' Duiindam en J. van der Geest. Wllhelmma Gerarda, d. van E. v. d. Horst en E. Haster. Getrouwd: Tjeerd de Groot 26 j. te Bleis- wijk en Maria Bastiana Karolina Oliemans 22 i. te Noordwijk. De Feestterreinen. Het openluchttoon eel. Ontsieren de withouten schuttingen met de plakkaten voor een toekomstige houtveiling niet weinig het natuurschoon dat de Zoeterwoudsche Singel en het Plantsoen zoo rijkelijk bieden, wLe daar achter is geweest en het tooneel voor het openluchtspel heeft mogen bezichti gen, treft de heerlijke entourage van het oude kasteel, dat daar op het water is verrezen. I11 de Koninklijke loge heeft men het schoonste gezicht. .Geen daken van hui* zen steken uit boven het lommerijke ge bladerte der boomen en disharmoniëeren het geheel voor den toeschouwer. Liefrijke bloemen vervullen de licht met hare wel riekende geurenwaterplanten steken hier en daar uit het water en op den achter grond ziet men de oude stadspoort in laat middeleeuwschen stijl met zijn trap- toren en Hollandschen leeuw als windwij zer, zijn schitters-torentje, vanwaar men een vriendelijk aspect heeft over het om ringende land, de oude brug met ijzeren ophaalbrug en kettingen, waaronder aan stonds de rijk uitgedoschte ridderschaar zal binnen varen 't Is een schilderachtige omgeving in den waren zin des woords; schilderachtig ook om het mooie Romaansche kasteel zoo volkomen in harmonie met het frische groen. Recht voor de koninklijke loge staat het oude Romaansche kasteel" met zijn 30 M. lange gevel, zijn 15 M. hooge to rens en zijn 5 M. diepe galerijen. Twee massieve torens ter weerszijden en een kleinere in 't midden steken hun spitsen in de lucht. Daar tusschen is een galerij, een soort kloostergang, met vijf bogen Del torens hebben deuren met zwaar ijzerbeslag; boven elke deur is een symbolische voorstelling.. In den midden toren bevindt zich een klok en langs den geheel en gevellijn zijn de wapens van de medespelende personen aangebracht, uit gevoerd in de heraldische kleuren. Korte zuilen met lofwerk versierd dragen het dak. Alles is in natuurlijke kleur gehou den afgegoten van andere oude gebou wen. In het midden der gaanderij iis een verhooging, langs hoogere trap dan de torens toegang gevend tot het voor-too- neel, dat overdekt, door een in mozaïek' geschilderd platform gevormd wordt met treden afdalend in het water. Dit voortooneel is 19 bij 15 M. groot en bestemd voor het spel. De rondom gebouwde tribunes bies den aan 30000 personen plaats. Het Feestgebouw. Onherkenbaar is thans het weiland',/ aan den Zoeterwoudschen Singel, dat de gemeente tot een goed terrein voor] de studenten heeft laten inrichten. Een vijver in het midden, groote ga zons er omheen, afgezet met kleurigé randen van bloemen, een enkel groot bloemperk, breede wandel- en zijwegen,1 vullen liet voorplein met hun groofie( lijnen en vlakken rustig, geheel aaneen sluitend bij het waardige stemmige feest gebouw. Geheel het karakter draagt tiit vaïi' den' rijken tijd van het midden van onzej „Gouden Eeuw". In den betrekkei ijken.1 eenvoud van de Hollandsche renaissance! nog vrij van den uiterlijken weelderigen; Fransdien invloed staat het daar. als! van baksteen opgetrokken, afgewisseld! door zandsteenen pilasters, gedekt doofl een kopergroen dak, waarop vele vlag- gemasten'. Op het met planten versierde! terras voor het gebouw aan' weerszij^ den' met een ronding naar vorien, uit-» loopend in overdekte gaanderijen, be vinden zich de vijf ingangen aan dej voorzijde, waartusschen ^cht ramen zijn' aangebracht. Een reeks van 13 kleinere ramen' zijn hierboven, versierd met bloemslingers, zwaar neerhangend van' de rosetten'. Het gebeeldhouwde wapen! van Oranje-Nassaü omgeven door de. helmemblemen, kroont den hoofdingang terwijl een zware lijst het gebouw van! boven afsluit, dragende een geveldrie- hoek, welke te midden' van bloemslin-1 gers en figuren het Amsterdamsche wa-, pen met de Keizerskroon, door keizefl! Maximiliaanr aan Amsterdam geschoflil ken', toont. i' De blauw en' oranje geschilderde, een!1 voudige deuren geven toegang tot (def groote zaal Daar ver.kondige zeer vele, in cleri krijg veroverde vlaggen van .Casi' tilië en' Leon, van veroverde steden, Iden'! roem van den 5tedendwinger ,daar zify neerhangend, van de balken, gehavend' en besmeurd, juist hierdoor u zeggen hottj dq yeroyeraar yan dep Boscht pols kepdö

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2