Uitslag der stemming voor twee leden der Provinciale Staten in het kiesdistrict Leiden. Aantal Kiezers. llilfetr. stemme». Van «■waarde. OeMije stembilj. J. A. Berpneyer S. D. A. P. J. A. Bots R.K. Mr. P. E Briet A.R. Mr.A.v.d. Eist V.D. A. de Koster O.L. B. Paul (aftr.) U.L. H. Spiekman S. D. A. p. Stemdisrr. I Raadhuis 909 663 4 659 23 255 283 169 182 354 30 II School Heerenstr. 1109 829 9 820 71 318 362 193 179 372 84 III Kraaierstraat. 771 592 6 586 32 234 287 107 140 261 46 ÏY Beu Burcht. 558 450 9 441 It 209 231 77 106 188 22 V School Mare. 473 364 4 360 24 184 203 60 54 126 31 VI Schoof v.d. Werfstr. 843 605 3 602 18 329 350 103 115 223 23 VII Bew^ch. Groeoestr 1105 761 8 753 89 391 460 99 68 175 111 Vlfl Stadstioimcrwerf. 1062 745 7 738 64 275 306 186 152 350 92 Totaal 6830 5009 50 4959 332 2195 2482 994 996 2049 439 Volstrekte meerderheid 2480. Gekozen de heer BRIËT. Herstemming tusschen de heeren BOTS en PAUL. Door de opening vara het Rotterdam- sche krankzinnigengesticht Maasoord te Poortugaaf went nog in 't laatst ran De cember een aanvang gemaakt met de over brenging der alhier voer rekening'der ge meente Rotterdam verpleegde armlastige krankzinnigen. Er werden 10 vronwen én 20 mannen overgebracht, zeo-dat aan ■het einde van 1909 nog vcor rekening der gemeente Rotterdam verpleegd werden :39 vróuwen en 14 mannen. Spoediger dan verwacht werd, werden door sluiting van het „Haagsche gesticht op het Slijkeinde de opengekomen plaa-t- sejn 'door anderen ingenomen. De bezet ting der plaatsen was over het afgefoopen jaar zeer goed en beter dan met het oog op de evacuatie der Rotterdamsche patiënten naar Maasocrd gedacht werd. Het aantal geregeld bezette plaatsen bedroeg 3£7 of 0 meer, dan waarop in de begrooting van 1909 gerekend was. Op 4 plaatsen na was het gesticht voortdu rend bezet. Dat niettegenstaande de ope ning van enkele nieuwe en die uitbreiding van eenige oudere gestichten nog steeds plaatsgebrek dreigde,, bleek wel uit het verzoek, van Gód. Staten, om de hulp- paviljoens die 1 Januari 1910 zouden op geheven nog eenigen tijd open té houden. Met wederzij'dsch goedvinden is bepaald, den bestaanden toestand te continueereu tot 1 Januari 1912. De sterkte vair het verplegend perso neel werd iets uitgebreid en bedraagt 42 verpleegsters en 12 verplegers. Naar hun godsdienstige gezindheid werden verpleegd: 379 protestanten, 87 Rcomsch-katholieken %n 16 Israëlieten. De permanente ba-da fdeeling op pavil joen E-vrouwen bleef als altijd zeer vol doen. In den loop van hef jaar werden er ge durende korter af langer tijd, wisselend van een dag tot 240 dagen, 51 verschil lende patiënten, acute en chronaiche psy chosen verpleegd. De ^grootste verblijfs duur nu en dan echter afgebroken door vertoef buiten het bad, bedroeg in 1909 van vijf patiënten respectievelijk 240, 171, 115, 107 en 103 dagen. Uit het verslag over 1909 van het sanatorium Rh ij ngeest blijkt dat dit verslagjaar wederom beter is dan het reeds als het beste gequafifïceerde vp- rige en dus als het gunstigste beschouwd -kan worden, waarover tot nog toe gerap porteerd werd. De inkomsten bedroegen belangrijk meer dan op de begrooting voor dat jaar geraamd .was. Deze ver meerdering van inkomsten was hoofdza kelijk een gevolg van de betere bezetting van het paviljoen 1 klasse. Gedurende zeven maanden waren alle beschikbare plaatsen bezet. Het aantal verpleegdagen op deze klasse bedroeg 2835 tegen 2421 het vo rig jaar era het gemiddelde aantal patiën ten per dag 7.7 tegen 6.5 in 1908. Op de tweede klasse A was het aantal ver pleegdagen 14,364 en het gemiddelde aantal patiënten per dag 39,4. Op de tweede klasse B waren, afgezien van de Rijks patiënten, de beschikbare negen plaatsen, evenals vroeger, voortdurend bezet en kon aan het verzoek tot plaat sing herhaaldelijk niet voldaan worden. Eindexamen Gymnasium. De urtslag van de eind-examens alhier is als volgt: Geslaagd M. G. de Baat (A) P. M. van Berckel (A). J. Binnendijk (B), L. Bin nendijk (A), C. J. Bennink Boet (A), W. G. Klomp (A), C. Koek (B), H. J. Schim v. <L Loeff (B) F. v. d. Wissel (B), F. W. van Lanken (A) en de damesIda Lan- gezaal (A) ert Pa. Ga. Ca. Wieringa (A). Met twee cahdidaten wordt het exa men voortgezet. 's Rijks Ethnographisch Museum, alhier heeft de onderstaande voorwer pen ten geschenke ontvangen Van den heer dr. J. Seinmelink, te 's- Gravenhage: een verzameling afdrukken yan zegels van Inlandsche hoofden (uit ide Binnenlanden der Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo twee dubbele gen- di's uit West-Indië, en een verzameling oude Indische en Europeesche munten. Geïnventariseerd als serie 1712. Van mevrouw de weduwe dr. J. D. E. SchmeltzBüchtmann, te Oegstgeest een werkdoos met toebehoor en uit Chi na (geïnventariseerd als seriel711); twee polychrome poppe^ voois tellende een man en een vrouw uit China (geïn ventariseerd als serie 1716). Van den heer Alfred Mass, te Ber lijn, de onderstaande voorwerpen, af komstig van Taloek (Midden Sumatra), geïnventariseerd afs serie 1700. no. 1 13: 12 proeven van snijwerk; 1 roei spaan. Van den heer W. D. J. van Meeteren Brouwer, te Ts-Gravenfrage, een oud vuur- steengeweer uit Atjeh ten geschenke ge kregen. Geïnventariseerd als serie 1705. Aan de schenkers is de dank der re geering betuigd. Naar P eterman ns Mittel lungen, meldt, is prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, alhier, ebnoemd tot correspondeerend lid van de Berliner Gesellschaft für Anthro pologic. HILLEGOM., De Harddraverijvereeni- ging hield Dinsdagavond in café Flora een vergadering. Besloten werd in be ginsel tot het organiseeren van een con cours hippique voorafgegaan door een draverij. Een en arader zal plaats hebben in de tweede helft van September a.s. Het ge tal van' controls isarissen werd gebracht op 28, KATWIJK AAN DEN RIJN. In het sta tionskoffiehuis van den heer M. Vreeburg hield de onderf. vereen. Landbouwbelang een slecht bezochte vergadering. De voorzitter, de heer Jac. v. d. Gugten opende de vergadering. Vermeld werd, dat in een gehouden be stuursvergadering de proefaardappelen te laten planten door de heeren Jac. v. d. Gugten en C, v. Tol voor f 1.20 per R. R. Den heeren C. v. Tol en J. Heemskerk was opgedragen rapport uit te brengen ovct de aardappelproefvc-Fden. Deze urt Engeland betrokken aardappelen waren geplant 12 April 1.1. In klei- en zandgrond. Uit genoemd rapport bleek o.a. dat van de geplante 10 nieuwe soorten drie aan de verwachting voldeden. Op een aan de leden bekende plaats staan deze soorten; genummerd te zien. Besloten werd de aan te bevelen soor ten in den herfst ten bate der vereeniging aan de leden in twee of drie partijtjes te verkoopen. Besloten werd de vroegere eommisso- nair, de heer W. Goozen, met dezewer- zaambeden te blijven befasten. Volgens de leden kon nog moeilijk een ebpaalde datum voor aardappelen rooien worden vastgesteld. Enkelen meenden van 20 Juni, anderen van 27 Junk Aan de schippers zal worden opgedragen tegen dien tijd te informeeren bij de leden, wan neer zij bun eerste reis zullen moeten doen. Dezelfde schippers van voorgaan de jaren, Joh. Maagdelijn en Jac. de Jong worden hiervoor weer aangewezen. Dooi den secretaris werd bekend gemaakt, dat voortaan alle gezondene aardappelen naar de Amsterdamsche markt, door den com- missonair zijn verzekerd, zcodat bij even- tuede ongevallen, b.v. het zinken van de schuit, de leden geen schade lijden. Nie mand meer het woord vragende, wordt de vergadering gesloten. LEIMUI DEN. Voor den Raad van State, afd. geschillen van bestuur werd behandeld het beroep van J. van Haas ter, alhier, tegen het besluit van Ge- keur van den Wassenaarschen polder in welke keur verboden wordt het maken van eene inrichting tot verwarming of verlichting door brongas, tenzij tegen be taling van f 15 per jaar a^n het polder bestuur. De betaling zou noodig zijn wegens meerdere kosten van bemaling tengevolge van het boren in den grond voor het verkrijgen van gas, waardoor meer water in den polder komt. Uit het hierover door staatsraad mr. van Gennep uitgebracht rapport bleek, dat Ged. Staten mededeelden dat eene bepaling als de bestredene in tal van keuren van polders in Zuid-Holland voorkomt en dat eene vergoeding van f 15 h.i. niet onbillijk is. De hoofdinge nieur-directeur en de inspecteur-generaal van den rijkswaterstaat vereenigden zich hiermede. De Kon. beslissingen volgen later. NOORDW1JKERHOUT. Op Maan dag 27 Juni a.s. zal in een lokaal van het schoolgebouw in de Zilk en op Dinsdag 28 Juni in hef Dorp, des voormiddags te half 11 ure, gelegenheid zijn tot Koste- looze Inenting en Herinenting. NOORDWIJK BINNEN. Heden wer- d,eji wij, dpjOj* dep heer P, Bpop^kapip bewaarder van het huis Voorstraat 36, waar eerstdaags ele Spaarbank zal geves tigd worden, in de gelegenheid gesteld, een kijkje te nemen, in de nieuwe in richting. Door een flinke gang, overdekt met hertli-glas, komen we in een groot wachtlokaal, waar aan weerszijden bree- de banken zijn aangebracht tot gemak van het publiek. Vandaar uit leiden 2 deuren, de eene naar het loket voor de bezoekers, de andere door een klein por taaltje gaande, naar het kantoor aan de straatzijde. Bij het binnentreden valt ons oog op een mooie crayonteekening bo ven de schoorsteen. Zij is eene na gedachtenis aan „Wijlen den Wel- ed. Heer G. van Konijnenburg, Commis saris der Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken, van af hare oprichting 19 April 1S72, tot aan den dag van zijn overlijden 1907", zooals het onderschrift luidt. Achter het loket bevindt zich de spreekkamer of conversatiezaal. Terwijl wij in het kantoor niets anders aantreffen dan twee flinke tafels en zes gemakke lijke stoelen, ziet de spreekkamer, wat meubileering aangaat en recht gezellig uit. Door het geheele benedengebouw is electrisch Ircht aangebracht, wat bewijst dat het bestuur der spaarbank haar best heeft gedaan, het geheel naar de eischen des tijds in te richten. Gok de heeren C. G. J. Alkemade, aan nemer, L. Zijp, schilder en Th. Taskin, die met de stoffecring was belast, komt een woord van lof toe. x OUD ADE. De heer K. alhier reed per rijwiel naar Rijpwetering. Onderweg ontmoette hij een zwaar geladen hooi wagen. Bij het voorbij rijden kwam hij te vallen. Gelukkig buiten het bereik der raderen. Zijn rijwiel evenwel Werd geheel vernield. RIJPWETERING. Een zekere Z. al hier reed per rijwiel het erf op van van Benten Hij kwam daarbij met zijn arm tusschen een hekwerk, waarbij hij dat lichaamsdeel ontwrichtte. Onderwijs. Gehuwde onderwijzeressen en vrouwelijke rijksambtenaren. Aan de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal is door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap het vlogende adres verzonden: Geeft met verschukiigden eerbied te kennen het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, erkend bij Koninklijk besluit van 15 Maart 1844, no. 80. dat het met belangstelling kennis nam van het ontwerp van wet tot regeling van de positie van vrouwelijke rijksambtena ren en onderwijzeressen bij het open ba ad onderwijs, die in het huwelijk treden: dat het bescheidenlijk meent, gelijk in bijgaande memorie nader wordt toegelicht dat de volgende aan wijzigingen aanmer kelijke verbeteringen in het ontwerp zou den aanbrengen; a. dat niet gebiedend aan gemeentebe sturen worde voorgeschreven, onderwij zeressen bij huwelijk te ontslaan, maar aan deze colleges het recht worde ge geven bij verordening te bepalen, dat hu welijk voor deze ambtenaressen eervol ontslag zal meebrengen b dat het ontslag aan onderwijzeressen niet inga oip den dag van het huwelijk, maar binnen eetn zekeren termijn daarna; c dat het ontslag niet tengevolge heb- be, dat de aanspraken op eigen pensioen verloren gaan, en dus de bijdragen, in gehouden op het salaris, niet worden terugbetaald. Redenen^ waarom het uw Colege eer biedig verzoekt zijn invloed aan te wen den, opdat deze wijzigingen alsnog wor den aangebracht Hetwelk doende enz. Het adres is voorzien van eene memo rie van toelichting. Retraite—Bisdom Haarlem. Tot deelneming aan de eerstvolgende retraiten voor onderwijzeressen en onder wijzers te Noordwijkerhout, hebben zich aangemeld 73 vrouwelijke en 144 manne lijke collega's. D. V. Bisdom Haarlem. In de jongste vergadering van het hoofd bestuur der D. V. werden de functies aldus verdeeld: L. J. de Pater, President; F.A.Moerel Oudewater, Vice-president; W. H. C. Diincker, te Hazerswoude, le Secretaris; G. A. A. Eeltink, 2e Secretaris; H. Th. v. d. Krogt, te Leiden, le Penningmeester C. de Groot, 2e Penningmeester. Rechtszaken. Voordracht ter vervulling eener vacature in den Hoogen Raad. De Hcoge Raad heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een lijst van aan beveling van zes candidaten, teneinde daarop te kunnen achtslaan bij het maken der nominatie voor de vacature van eene raadshcersplaats, ontstaan door de be noeming van den raadsheer jhr. mr. S. Laman Trip tot vice-president. De lijst van aanbeveling bestaat uit: 1. Mr. A. M. Pleijte, advocaat-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam 2. Mr. C. O. Segers, president ider Arrondissements-rechtbank te Utrecht; 3. Mr. H. Hesse, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem. 4. Mr. F. N. L. Aberson, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. 5. Mr. T. Henny, raadsheer in het ge rechtshof te Amsterdam 6. Jhr. mr. R. Feith, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. Een ingestort huis. Voor de rechtbank te Breda is be handeld J. B. B. M., 27 jaar, architect te Teteringen en Th. J. B., 25 jaar, bouw kundige te Princenhage, beklaagd, dat zij op 24 September 1909 te Breda te zamen en in vereeniging, althans ieder afzonderlijk het aan hunne schuld te wij ten hadden, dat F. Talboom en A. M. j. van Beers het leven hebben verloren bij het instorten van een huis, van welks bouw beklaagde 1 als architect en beklaag de 2 als aannemer de leiding en de uitvoe ring hadden, terwijl zij zeer onvoorzich tig en onbedachtzaam een viertal grove verzuimen en overtredingen bij den bouw van dat pand hebben gepleegd of doen plegen. Er werden 33 getuigen gehoord, waar onder 13 deskundigen. Bekl. M. bekende, dat zijn toezicht op het werk zeer slecht is geweest. Ook B. bekende de hem ten laste gelegde overtredingen en verzuimen. Het O. M., kwam na een zeer uitvoe rige uiteenzetting der zaak en na de hoofdpunten uit de verslagen der des kundigen te hebben gereleveerd, tot de conclusie, dat de architect aansprakelijk ïs voor de 4 cardinale overtredingen, en id-at de aannemer zich schuldig heeft gemaakt aan 3 dezer zelfde verzuimen. De eisch was tegen M. een gevangenis straf van drie maanden en tegen B. een gevangenisstraf van twee maanden. De verdediger van M., mr. Lijdsman, pleitte vrijspraak voor zijn cliënt, vooral op grond van het feit, dat, als alles gedaan was volgens de voorschriften van den architect, er niets zou gebeurd zijn. De verdediger van den aannemer, mr. jhr. van Sasse van Ysselt, pleitte ook voor zijn cliënt vrijspraak. De vermiste 27 gouden tientjes. Gisteren heeft het hof te Amsterdam wegens vormgebrek het vonnis der 4e kamer van de Amsterdamsche rechtbank vernietigd, waarbij de bediende der Ned. Bank J. L. wegens diefstal van 27 gou den tientjes uit een in gesloten bewaar- neming gegeven trommel werd veroor deeld tot lJ/o jaar gevangenisstraf. Op nieuw rechtdoende, veroordeelde jtethof den beklaagde tot dezelfde straf. Overstrooming. Ten gevolge van overstroomingen der spoorwegen zijn de lijnen St. Gothard ZürichCocre op verschillende punten verbroken. Door den aanhoudenden regen lijdt Op- per-Beijeren in hevige mate ondier den hoogen waterstand. Het Loisach-dal en het Ammer-dal zijn het ergste bezocht. De Loisach heeft alle bruggen vernield, Garmisch is van het ver keer afgesneden en zit zonder verlichting daar de electrische centrale beschadigd is. De Ammer heeft de spoorlijn over stroomd. Jiet Illerdal gelijkt een meer. !Het meer van Constans is gqc^eltelijk over haar ftever gestroomd Het spoorwegv ukcu is op veie plaat* sen verbroken. De Isar is aan het dalen. Tijdens een hevig noodweer in Servië zijn tengevolge van overstroomingen tel Swilainats 26, en te Bagardal 6 personen; verongelukt. Er is in vele districten aan zienlijke schade toegebracht Tengevolge van grondafschuivingen irt het kanton Schwyz, is geen enkele trein'' van de Gothard-Iijn het station binnenge komen. Faillissementen. Uitgesproken: P. J. Knoope, zonder be roep. te Schiedam, curator inr. G. v. Baren. J. Preger, kruidenier, te Rotterdam, curator mr. J. P. Bruynzeel W. A. Dirks, loodgieter, te Schiedam, curator mr. H. M. v. Velzen Chr. Joh. Böhm, manufacturier te Vlaardingen, curator mr. P. C. W. baron v. d. Feliz N. P. Nieuwdorp spekslager te Rotterdam, curator rnr. V. van Peski C. Hijgeman, koffiehuishouder te Rot terdam, curator mr. C. A. v. Renterghem. A, v. Beem en diens huisvrouw L. Barharch, koop lieden, te Rotterdam, curator mr. J. G. Schürmann F. Vos, sleepdienstondernemer, te Rotterdam, curator mr. A. C. v. Blommesteijn A. P. Moritz, handelende onder de firma A, P. Moritz Zn., drogist, te Rotterdam, curator mr. J. P, v. d. Pot J. v. Vliet Jr., assuradeur, te Rotter dam, curator mr. A. J. v. Schelven A. F. Ver- hey, winkelier in goud en zilver, te Rotterdam, curator mr. J. v. d. Hoek C. Bos, vischhan- delaar, te Arnhem, curator mr. W. F. E. baron van der Feltz W. Beijne en F. Beijne, leden der handelsvennootschap onder de firma Gebrs. Beijne, gevestigd te Amsterdam, curator mr. A. B. Gomperts C. H, J. Schindler, verblijvende te St. Óedenrode, curator mr. E. H, P. Rosen- boom te Amsterdam J. Ph. Blom, houder van een huis van koop met recht van wederinkoop, te Amsterdam, curator mr. B. M. Cohen. Opgeheven: H. van Maanen, weduweW, G. J. Dubbeld, bierhuishoudster te A.msterdam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 jongste kantoorbediende, 1 tim merman, 1 bankjongen, 1 steenhouwer,2 metse laars, 3 opperlieden, 1 stoker-machinist, 1 stoker, 1 stoker-bankwerker, 1 aank. machine-bank werker, 1 rijwielreperateur, 1 loodgieter, 1 gas en waterfitter, 1 blikslager. 1 banketbakker, 1 bakker, 1 oppasser, 1 huisbewaarder, 2 magazijn- knechten, 1 portier, 5 loopknechten, 5 losse werklieden, 3 werksters, 1 waschvrouw. Gevraagd. 1 aank. poeliersknecht, 18 jaar 1 kleermaker, Ongehuwd. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 juni 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 772.4 Aberdeen, Shields en Skegness. Laagste barometerstand 760.7 Memel. Verwachting tot den avond van 17 Juni 1910 matige, noordoostelijke tot oostelijke wind half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer Land- en Tuinbouw. Ned. Landhuishoudkundig Congres .Tweede Dag. Gisterochtend tien uur werd de con greszitting heropend. Onder de aanwezi gen bevonden zich de heeren ;P. van Hoek, Directeur-generaal van Landbouw* dr. H. M. v. d. Zande, inspecteur van het Landbouw-onderwijs, F. B. Löhnis,- inspecteur van den Landbouw en L. Broe- kema, directeur der Rijks Hoogere Land- Landbouwschool. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld „Mag de veeartsenijkundige praktijk in Nederland, inzonderheid ten aanzien van de verloskunst bij moeilijke en tegenna tuurlijke verlossingen, voldoende geacht worden De heer C. Aarden, te Standdaarbui- ten, beantwoordde die vraag in zijn pre ad.» viesp Vervolgens wordt in behandeling geno men het vraagstuk betreffende de grond- verstrekking, waaromtrent twee inleidiers preadvies hebben uitgebracht, n.l. de hee^« ren jhr. J. Hora Siccama van de Harkste de te Hilversum en C. Nobel te Schagen, De heer Hora Siccama zegt in zijn preadvies Het wil m/Ij voorkomen,- dat met den eisch van grondverstrekking eene wen- schelijkheid wordt uitgedrukt, die niet darl onder de strengste reserve kan worden aanvaard. De heer Hora Siccama acht het uitge- ven van grond aan arbeiders slechts wen» schelijk onder het voorbehoud, dat dd j maatregel alleen gelde voor de besten! van de besten, die door hun kunde, hun karakter, hun verleden; kortom, dooi!; hun geheele persoonlijkheid, voldoende i waarborgen zullen hebben gegeven, dat zij de verantwoordelijkheid beseffen en en dragen kunnen. F Het zeer breedvoerig preadvies van den, heer C. Nobel gaat van de volgende stel-; ling uit. „Om den landarbeider in staat te stel-' len zijne arbeidskracht zooveel mogelijk!, productief te maken, behoort de gelegen-, heid te allen rijde voor hem open te staan om grond in eigen beheer te ver krijgen als hij dit ernstig wenscht en irt staat is zijne daaruit ontstaande verplich tingen na te komen." De verstrekking van grond kan 00; tweeërlei wijze geschieden. In de Middagvergadering lichtte Itfel Heer Dr. S. I. M. Mogendorff uit Schoonhoven, de volgende conclusiërt toe: 1. Meerdere ontwikkeling van uen yeg houder op hygiënisch gebied is een eisdj vafl algejneen maatschappelijk he,lang.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2