16 De uitslag te Leiden. Prov. Statenverkiezingen. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 212, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentien: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentign) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. De uitslag van de Staten-verkiezing te Leiden was, zooals deze door velen werd verwacht: Mr. Briët gekozen, de [Heer Pots in herstemming. 't Spreekt van zelf, dat deze uitslag, hoezeer dan ook venvacht, bij velen der onzen groote wrevel wekt. Joch moet men, om verstandig te oor- |dleelen, in de politiek zijn hoofd koel hou- jden. Wie niet erg diep doordenkt, zegt na tuurlijk: Bots had 300 stemmen minder jdan de anti-rev. candidaat, dus hebben de andere Christelijke partijen ons niet eer lijk gesteund Toch is die redeneering niet juist Zij gaat uit van de onware veronderstelling dat alle kiezers er een poli ti-ek-e over tuiging op na houden. Maar heeft men jdan nooit gehoord, dat er een zoogenaam de „middenstof" is, die zich niet door po litieke, maar vooral door persoonlijke, en 'daaronder ook godsdienstige, overwegin gen laat leiden? Zoo krijgt een antï-revolutionnair, die [Hervormd is, allicht een honderd stem men meer dan iemand van dezelfde partij, jd'ie gereformeerd is. Den p a r t ij e n kan men hier toch waar lijk geen verwijt van maken, evenmin als ;men er ons een verwijt van kan maken, idat er nog altijd katholieken zijn, die op )een liberaal stemmen. Toch valt de uitslag te betreuren, ook omdat een der oorzaken zeer zeker is, idat ook de katholieke kiezers slecht ge stemd hebben. Een groot aantal is een voudig van de stembus weg gebleven. Dat is, om het kind maar bij zijn naam te noemen: SCHANDELIJK PLICHT VERZUIM. Verder zullen wij nu maar niet naplei- ten. Dat leidt tot niets. De volgende week Vrijdag is 't her stemming. Welnu, daarop moet onze gan- Sche aandacht gevestigd blijven. Al die nalatige kiezers moeten in deze acht da gen worden opgezocht en bewerkt. Want dit staat wel vast: brengen alle katholieke kiezers bij de herstemming hun stem op den heer Bots uit, dan wordt hij met glans gekozen. Maar welk recht hebben wij, op an deren te toornen, wanneer onze leigetn/ mannen niet eens in 't vuur gaan? Wij zullen dat niet doen, maar ALS twe eens de namen der Katholieke kie ners publiceerden, die niet zijn gaan [stemmen, dan zou men werkelijk ver steld staan! Vertrouwen wij, dat zij bij de herstem ming beter op hun post zullen zijn. Ver trouwen wij, dat onze bondgenooten, ook Smet 't oog op de gevolgen voor de coali tie in Leiden, hun uiterste krachten zul len inspannen, om ook h u n laatsten man 'in 't vuur te doen gaan. Welnu, wordt (dit vertrouwen niet beschaamd, dan kun- Inen wij de herstemming met een gerust hart tegemoet gaan, warft dan zal de luitslag zijn, dat de Heer J. A. Bots ge kozen' wordt. Daarvoor onze beste krachten in te spannen, zijn wij verplicht aan dezen no- belen candidaat hij mag nu niet we derom échec lijden maar zijn wij ver plicht vooral aan de heilige beginselen (die wij dé onze noemen. Ieder .werke nu gedurende <£eze acht [dagen mee. Propagandist of niet, oud jof jon'g, het doet er niet toe. Wie een kiezer weet, die niet of verkeerd gestemd heeft, hij ruste niet, voor hij hem heeft pvergehaald, om, bij de herstemming zijn 'plicht te doen. Het geldt nu, eindelijk eens een ze tel voor de Katholieken in de Provin ciale Staten te veroveren. Zulk een' schoon doel moet ons allen 'een offertje waard zijn! V De Herstemming. 1 We staan nu vocw het feit, dat er te Leiden herstemming moet plaats hebben tusschen den Katholieken candidaat [Bots en den liberaal Paul. Napraten over de oorzaken helpt ons piet. Maar dit kunnen we wel zeggen, dat j£r van' de Katholieken meer dan 200 kie- fcèrs niet ter stembus kwameh. iPiaj; is treurig, ep. d,at moet bij dg her- stemming op Vrijdag 24 Juni .worden Voorkomen'. We kunnen nog winnenmaar jdan moet ook iedereen op zijn post zijn en mag geen enkele kiezer ontbreken. En' ook de anti-revolutionairen en Christelijk-HLstorischen mogen jn de da gen voor die herstemming hun activiteit wel hoog spannen. Nu hun candidaat met onze hulp ge kozen' werd, is het hun placht ook alles t werk te stellen voor onzen candi daat. En wij twijfelen niet dat door huisbe zoek en andere middelen nu ook hard zal worden gewerkt. Alle zeilen moeten worden bijgezet, om den' voortref fel ijken Katholieken can didaat gekozen te krijgen. En dat kan nog, wanneer alle Katho lieke kiezers en all e antirevolutionaire nairen en Christelijk-historischc kiezers op 24 Juni hun plicht vervullen. Zuid-Holland. Per extra-nummer deelden wij onze le ze lezers den uitslag der Statenverkiezing in dit geewst mede; hier volgen de stem- mencijfers van die districten, welke ons gisterenavond laat pas bereikten, 's GRAVENHAOE. A. Deking Dura (O.-L.) 6702 jW. P. G. Helsdingen (S.D.A.P.) 3092 6512 3309 2255 7714 3826 7761 7741 6116 2679 1435 Mr. J. J. Henny (O.-L.) L. Hoejenbos (S. D. A. P.) J. H. de Kier (S. D. A. P.) Dr. J. Kraus (U.-L.) aftr. K. ter Laan (S. D. A. P.) Dr. C. Lely (U.-L.) aftr. Mr. J. Limburg (Vrijz.-Dem.) Mr. E. baron Mackay (C.-H.) J. C. Oldenboom (S. D. A. P.) N. de Voogd (Vrijz.) Ds. C. v. d. Voort van Zijp (A.-R.) 5800 Zoodat er herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Lely, Limburg Kraus, Deking Dura, Henny, Mackay,v. d. Voort van Zijp, Jer Laan, Hoejenbos en Helsdingen. De rechterzijde lijdt dus geen enkel ver lies, en kan bij de herstemming slechts winnen. De 23 rechterplaatsen, die vacant kwamen, worden weer dcor rechter man nen bezet; daarenboven komen rechter candidaten in herstemming te Leiden (1), den Haag (2), Rotterdam; I (2), III (1) en V (1), Gorinchem (1) en Dordrecht (1). Vrijzinnigen zijn gekozen bij candidaat- stelling en gisteren: één te Gorinchem, één in Oud-Beyerland, en één in den Briel De vrijzinnigen hebben verloren twee plaatsen in Rotterdam I, waar de sociaal democraten met de rechtercandidaten in herstemming komen. Verder moeten her stemmingen plaats hebben voor de libe rale vacaturen: in Rotterdam III (2) en V (2), 's Gravenhage (5), Gorinchem (1), Dordrecht (2) en Leiden (1). Over het algemeen is er slecht gestemd, vooral in de groote steden. In den T kvvam no£ niet de helft der kiezers ter stembus, cn iii de verschillende districten van Rotterdam heeft de opkomst zeer veel te wenschen overgelaten. „Voor -de vrijzinnigen constateert de „N. R. iCt." met leedwezen t— is het resultaat der stemming zeer poover, het geen niet te verwonderen is bij da groote laksheid, die bij deze verkiezing onder hen heeft geheerscht. In Rotterdam I vooral is de uitkomst bedroevend. Daar zijn de aftredende vrijzinnigen zelfs niet in her stemming gebracht. De „Maasb." merkt nog op: „Ondanks de politieke overlijdens-ver- klaring van Dr. Kuyper, ondanks den op- gewekten haat tegen de antirevolutionai re partij in haar geheel, ondanks het gezaaide mistrouwen tegen het chris telijk kabinet, in spijt zelfs van de Bor- romeus-encycliek, welke de wig moest drijven tusschen de coalitiegenooten is het liberalisme over heel de linie gesla gen. Het volk, de kiezers, hebbed' met on miskenbaar geluid hun keuze van rechts bekrachtigd, hebben met overweldigende meerderheid hun onwankelbaar vertrou wen uitgesproken in het christelijk be ginsel, en in de regeering, welke tot heil en welzijn van ons land en volk, Idat beginsel krachtig belijdt. Na een' jaar van smaad en verguizing heeft het christelijke, volk yaa' Neder land ook zijn onwankelbaar vertroüwen uitgesproken in den grooten man, wiens bouwwerk op dezen' dag weer met nieu we schittering wordt omglansd, en die in zijn eigen district Ommen den liberaal ziet uitgeworpen om er een man van christelijke belijdenis voor in de plaats te stellen. Ook Dr. Kuyper heeft op den merk- waardigen dag van gisteren den dank van zijn volk opnieuw ervaren." Overijssel, Ook in deze provincie is bij de gisteren gehouden verkiezingen slechts winst oor Rechts te boeken geweest. In OMMEN traden twee liberalen af 1 hunner is herkozenvoor den anderen zetel komen twee A.-R. met elkaar in herstemming, zoodat in ieder geval hier door ons één zetel wordt gewonnen. ENSCHEDÉ bracht eveneens den libe ralen verlies. Van de drie aftredende liberalen komen slechts twee hunner in herstemming met één Katholiek en drie socialisten, welke yier laatstgenoemden allen een hooger stemmencijfer behaal den dan de liberale leden. Denkelijk zal hier de uitslag zijn, dat de katholiek en twee socialisten worden gekozen, ten zij liberalen en christelijken voor deze herstemming tot een accoord kunnen ko men. De stemmencijfers verhouden zich aldus Aantal uitgebrachte geldige stemmen 10208. Volstrekte meerderheid 5105. Uitgebracht werden op: W. J. Blijden- stein (V. L. aftr.) 2760G. J. O. D. Dik kers (V. L. aftr.), 2842; H. J. E. van Heek (V. L. aftr.), 2880; G. B. Holst (R. K.) 4302; G. J. Jeths (S. D. A. P.), 3137; A. Langejan (S. D. A. P.), 3072, en A. Lobstein (S. D. A. P.), 2876 stemmen. KAMPEN en ZWARTSLUIS vaardig den de aftredende A. R. opnieuw af; STEEN WIJK en MARKELO deed even zoo teit opzichte van de liberale aftre dend en. ZWOLLE bracht herstemming tus schen twee aftr. liberalen, een A. R. en een socialist, niet weinig kans voor rechts. In de nieuwe Staten zal de rechterzijde volgens dezen uitslag reeds 26 van de 45 zetels bezetten. Alle rechtsche leden zijn herkozen; van de 12 aftredende vrij zinnigen zijn er 6 herkozen. Het iresultaat van deze provincie concludeert de „N. R. Ct." j— is dus ongeveer gelijk aan dat in Zuid-Holland verlies voor de vrijzinnigen, kans op winst voor de rechterzijde en de sociaal democraten. Groningen. Dit gewest heeft een overwegend libe raal kiezerskorps'kans op succes is hier voor ons bij de herstemming jiiet zeer groot APPINGEDAM bracht herstemming tusschen vier aftredende liberalen en vier Christelijkenin GRONINGEN en ZUID- HORN eveneens herstemming; HOOGE- ZAND herkoos den aftredenden liberaal in OUDE PEKELA werden twee aftre- trediende liberalen opnieuw afgevaardigd terwijl $e aftr. vrijz.-dem:. melij 2031 stemmen in herstemming komt met een A.-R., die 1287 stemmen behaalde. Drenthe. In ASSEN en HOOGEVEEN werden de aftredende liberalen herkozen. In de meeste districten is gisteren maar matig gestemd. België. Een wonder. Wij lezen in een Belgisch Katholiek blad Een' echt mirakel is gebdürld pp tie spoorlijn iDoornijk-Kortrijk aan den bar reel der statie van Estampuis. Daar speelde het 3-jarig knaapje der echtgenooten Van den Steen nabij 'de barreel en' vond er vermaak in door de opening te kruipen om over de rails te loopen'. Wanneer het zich op de rails bevond, kwam uit Kortrijk een' goederentrein in volle vlucht aangereden. De .machinist van den trein kon den kleinen bengel niet zien', die zich te midden van 't spoor be vond eri reed dan ook voort. De knaap werd' door de locomotief omgeworpen onder de oogen van vele personen jdjie y&or ,den barreel jachtten. Op hun hulpgeroep stopte de machinist, doch een groot gedeelte van den trein was reeds over den knaap heengegaan. Eenieder verwachtte er zich aan den klei ne afgrijselijk verminkt en vermorzeld terug te vinden, doch wanneer de trein eindelijk stopte kwam de kleine Van 'den Steen van onder den vijfden wagen ge kropen, niet het minste letsel bekomen hebbend, tenzij eene kleine kneuzing aan den hals. De knaap was te midden van het spoor neergeworpen en bleef er on beweeglijk liggen totdat de trein stil hield. Frankrijk. Een belastingbetaler. Het lidmaatschap van den Parijschen Gemeenteraad is een eere-ambt, d. w. z. dat de Gemeenteraadsleden niet worden bezoldigd Nu is het echter sedert tal van jaren de gewoonte geworden, dat de leden jaarlijks een gratificatie van negenduizend francs per jaar ontvangen. Dit geschiedt of> deze wijze, dat de leden elkanders onkosten voor reizen len bureau-kosten vergoeden,- zonder dat zij in werkelijkheid op reis zijn geweest of bureau-onkosten hebben gehad. Dit jaar echter heeft een belasting betaler aan dit spelletje een eind wil len maken. Een zekere heer Lhermitte, een welge steld man en daarenboven talentvol advo caat, heeft bij den gemeente-ontvanger ge protesteerd tegen zijn aanslag in de ge meentelijke belasting, wijl deze aanslag te hoog was Want, zeide de heer Lhermitte, in dezen aanslag is natuurlijk begrepen mijn aan deel in de 9000 francs, die de Gemeente raadsleden zich onrechtmatig toeëigenen. En dit aandeel in een onwettige heffing wensch ik niet te betalen. Zijn reclame werd natuurlijk verwor pen De heer Lhermitte bleef echter weige ren zijn belasting te betalen, en nadat het geheele programma van waarschuwing, aanmaning, sommaties en explooten was afgewerkt, is thans last gegeven om zijn inboedel te verkoopen. De heer Lhermitte antwoordde hierop door een aanklacht in te dienen tegen den gemeente-ontvanger wegens afpersing. Deze aanklacht wordt door den heer Lhermitte, die zijn wetboeken kent, ge grond op artikel 179 der Code Pénal, dat straf bedreigd tegen den ambtenaar, die belasting heft, welke niet wettig ver schuldigd is. Verder heeft hij zich civiele partij gesteld. De heer Lhermitte zou zich, als hij wil voor de Rechtbank nog kunnen laten ver dedigen door zijn vrouw, want deze mad. Maria Vérone is evenals haar echtgenoot, meester in de rechten en lid van de Pa- rijsche balie. Natuurlijk zal er wel eenig wetsartikel worden gevonden, waardoor de heer Lhermitte kan worden gedwongen zijn be lasting te betalen; maar toch heeft hij de sympathie van een aantal Parijzenaars, die vinden dat het veel eerlijker zou zijn van de gemeenteraadsleden, om, indien zij een schadeloosstelling voor het beklee- den van hun ambt noodig achten en een stad als Parijs mag hare gemeente raadsleden wel een bezoldiging toeken nen deze openlijk en volgens de wet vast te stellen, en niet gebruik te maken van allerlei achterdeurtjes. Duitschland De uitsluiting in de bouwbedrijven in Duitschland schijnt haar einde te naderen. In Rhijnland en Westphalen zou heden de arbeid worden hervat op de voorwaar den, door het scheidsgerecht te Dresden opgemaakt. Te München hebben de „vertrouwens mannen" der bouwvakorganisaties beslo ten den arbeid te hervatten, wanneer de patroons zich schriftelijk verbinden de bemiddelingsvoorstellen van dr. Brenner aan te nemen en het voor de uitsluiting betaalde loon ook verder zullen toeken nen. Wanneer een nieuw tarief mocht wor den aangenomen, mogen geen lagere loo- nen dan thans worden betaald. In Allgau en de overige deelen van ZuidrSchwaben is men het eens geworden over een loonsverhooging van 5 pf. per uur, terwijl den arbeiders de vrijheid gela ten wordt zich bij de organisatie aan te sluiten. ïn Neder-Beieren echter zijn de pogingen tot verzoening zonder succes gebleven. Spanje. De godsdienst-strijd. Zooals men weet heeft het Vaticaatf een nota aan de Spaansche regeering. gezonden, waarin geprotesteerd wordt; tegen het bekende besluit, waarbij oofcf aan andere religies dan de Katholieke! uitwendige teekenen van eeredienst wor den toegestaan. Volgens de „El Liberal"- heeft de regeering reeds haar antwoord aan Kardinaal Merry del Val doen over handigen. Daarin zou zij verklaren, dat bedoeld besluit niet in 't minst verband houdt met de hervorming van het con cordaat, waarover thans wordt onder handeld, en derhalve .geen diplomatieke! fout is begaan. Ten slotte herhaalt de regeering nog maals dat het hier enkel en alleen gaat om de verduidelijking van een gronde- wetsartikel en dat het besluit niets te maken heeft met het concordaat. Turkije. Kreta. Het ministerie van buitenlandsche za ken heeft aan de beschermende mogend heden het voorstel gedaan tot verster king van die krijgsmacht in de Kretensi- sche wateren, ten einde iin staat zijn troe pen te landen, wanneer zulks tengevol ge van den tegenstand der JGetensens noodig mocht worden. De ambassadeurs der beschermende mogendheden hebben thans hunne regeei- ringen van het voorstel in kennis gesteld. Men meent te weten, dat de Engelsche regeering reeds bevel heeft gegeven tot onmiddellijke tenuitvoerlegging van den voorgestelden maatregel. De Rijksmiddelen. Het overzicht van de (Opbrengst det middelen over de maand Mei mag gunstig genoemd worden in vergelijk met de op brengst over dezelfde maand van het vori ge jaar. Er is een avons van ruim 7 ton,; waartoe vooral medewerkten de direct» eblastngen, die acicijnzen en de posterijen^ Was de opbrengst in Mei 1909. f 14,81 S^ó.CE1^, ditmaal bedroeg zij f 15,537,096.581/2, of f 718,250.53i/2 meer.- De meerdere opbrengst werd veroor zaakt door de volgende middelen, die! meer dan in Mei 1909 opbrachten: del directe belastingen f465,569; de invoer rechten f23,886; de accijnzen f363,380; de gouden en zilveren werken f 3204de posterijen f92.322; de rijkstelegraaf f4678 en de loodsgelden f 9286. Daartegenover stond een mindere ontvangst op de indirecte belastingen van f234.521, op de domeinen'van f9512,- op de Staatsloterij van f36, en op de akten voor de jacht en visscherij van f 5. De maand Mei 1010 ging boven het !/12 der raming met f 1.056,657, maar de opbrengst over de eerste vijf maanden van het jaar (f65,759,391) blijft nog altijd f6,642,808 ten achteren bij 5/i2^er raming (f72,402,199). De opbrengst over de eerste vijf maan den van 1910 wasi f 65,759,391,S2, tegen f 61,750,7S4,691/2 over hetzelfde tijdvak v. 1909. LEIDEN, 16 Juni. Endegeest en Rhijngeest. Het 13e jaarverslag omtrent den toe stand van het krankzinnigengesticht En.- d eg eest, gedurende het jaar 1909, uit gebracht door den geneesheer-directeur Dr. J. v. d. Kolk, begint met een waar- deerend woord, gewijd aan de nagedach tenis van wijlen Mr. N. (de Ridder als voorzitter der commissie van Endegeest en Rhijngeest. De bouw der idiotenpaviljoens onder vond een aanmerkelijke vertraging. Wan neer echter bij de verdere uitvoering geen nieuwe moeilijkheden en tegenspoeden zich voordoen, hoopt men de nieuwe pa viljoens tegen 1 Januari 1912 in gebruik te kunnen inemen, idat is ongeveer vijf jaren nadat Ged. Staten van Zuid-Holland in verband met het bestaande plaatsge brek in de bestaande idiotengestichten in Nederland zich met de vraag tot het ge meentebestuur wendden of het bereid was en op welke voorwaarden, over te gaan tot het maken Aran een jjirichting vopr jeugdjgq jjdioten.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1