BERICHT. Ingezonden Stukken. Hedenavond laat, wordt door ons een extra num mer uitgegeven, bevat tende den uitslag van d e verkiezingen der Provin ciale Staten in Zuid-Hol land, Dit nummer zal Donderdagmorgen bij de abonné's "worden thuis bezorgd. In de gisteren ge' oudèn vergade ring van het Provinciaal Utrec.itsch Ge nootschap voor kunsten en wetenschap pen werden o.m. tot leden benoemd In de sectie van rechtsgeleerdheid en staatswetenschappen de heerenMr. A. J. Blok, hoogleeraar aan de Universiteit aihier en jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. minister van buitenl. zaken te 's-Gravenhage. In de sectie van letterkunde, wijsbe geerte en geschiedenis de heeren: Anion Averkamp. musicus te Amsterdamdr. J. Th. Beysens, hoogleeraar te Uirechi; dr. H. H. juinboll, diiecteur van het Eth- nographisch Museum alhier; dr. W. B. Kristensen. hoogleeraar aan de Universi teit alhierdr. K. Lake, hoogleeraar aan d€ Universiteit alhier; dr. J. Marquari, lector aan de Universiteit alhier; W. Mengelberg, muziek-directeur te Amster dam. In de sectie van natuur- en geneeskun dige wetenschappen de heeren: dr. J. P. Kuenen, hoogleeraar aan de Universi teit alhierdr. J. C. Kluijver, hooglee raar aan de Universiteit alhier. Het bestuur van de Middelbare Technische School voor de Bouwkunde, opgericht door den Nederlandschen Aan- nemersbond. te Utrecht, heeft met mach tiging van den minister van binnenland- sche zaken o.a. benoemd tot leeraar in de scheikunde den heer W. C. de Leeuw, docts. in de wis- en natuurkunde alhier. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaaiten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand Juni 1910. B r i e v e n. J. Kimniel AmsterdamVan Dorp en Co. AmsterdamMej. de Leeuw Amsterdam; Mej. Bavelaar, Goor; Mej. A. de Vos Haag; Redacteur „Pak me Mee" Haag; Mej. Vink Noordwijk zee; Mej. N. Vos Oegstgeest; dienstbode bij Vos of Vogel Wassenaar. Briefkaarten. Mej. C. Weeninck Amsterdam; A. Loman 1 romp Meester Amsterdam; O. Lutjens Haag; Mej. H. P. Oluren Haag; D. v. Zanten Haag; Mej. M. Bergwerf ScheveningenH. Huvelijs jWeesp. 4 briefkaarten zonder adres. Buitenland. Brieven. J. Eigeman Berlin; Pinto Rio de Janeiro; Mile T. v. d. Leemkolk Rudesheim; W. Roell Briefkaarten. Mad. R. Winz, Paris. HAZERSWOUDE. Gisterenavond is •een driejarig zoontje van den landbou wer Fr. v« Velzen te water geraakt en verdronkenhoe wel men onmiddellijk bij de hand was en het kind direct op het droge gebracht werd mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te ;wekken. LISSE. De uitslag van de gisteravond gehouden grasveiling is als volgt: no. 1 een partij weiland om tweemaal te hooien geiegen in de Roversbroek, groot 1.76.74 H.A. f96, opgehouden. No. 2, de voorsne de van de Kruishoorn, groot 0.72.90 H.A. f38, L. Vreeburg te Lisse. No. 3 de nasnede van no. 2, f 30, opgehouden. No. 4, de voorsnede van een partij weiland gelegen in de Lisserbioek-meer- en Duin polder, groot 1.71 H.A., f209, opgehou den. No. 5, de voorsnede van een partij weiland, gelegen als voren, groot 1.60 H.A., f140. P. van Nieuwkoop te De Kaag, No. 6, de voorsnede van een pa Hij weiland, gelegen als voren, groot 1 H. A., f108. J. van der Laan te Lisse. No. 7, dte naweide van de nos. 4, 5 en 6, te zamen groot 4.31 H.A.f202. E. Nieu- wenhuis te Lisse. No. 8, Het grasgewas op het landgoed Beukenhof vóór het kas teel, f30, M. Romein te Lisse. No. 9, jHet grasgewas op hetzelfde landgoed ach ter het kasteel, f 13, M. Romein te Lisse. No. 10. Het grasgewas op de overplaats ^Zandvliet", 21, C. Bruin te de Kaag. No. 11, de voorsnede van een partij wei land, gelegen in de Lisserbroek, groot 0.71 H.A., f75, J. Baartma te Haarlem mermeer. No. 12, de voorsnede van een partij weiland, gelegen als voren, groot 0.17 H.A. f 16, C. de Bregt Az., te Haar lemmermeer. No. 13, de voorsnede van een partij weiland, gelegen als voren, gr. 0.71 H.A., f69; A. de Wilde te Lisser broek. No. 14, de voorsnede van een par tij weiland, gelegen in de Lisserbroek-, IMeer- en Duinpolder bij p,é "voormalige iTol, groot 0.75 H.A., f9ó, opgehouden. Gisteravond kwam een fietsende dame in aanraking met de uit de richting [Haarlem komende tram van 7.05 met het gevolg, dat de fiets gedeeltelijk werd ver nield en de dame met den schrik vrij kwam. Heden is men begonnen met het sloopen van het huis van den heer Gul- demond, thans met de benoodigde terrei nen aangekocht door de gemeente, in verband met de uitbreiding van de Ka pelsteeg. Toen F. de Wit, timmermansknecht alhier, zich gisteren per fiets naar Benno- kom begaf om werk te zoeken, werd hij aldaar, terwijl hij uitweek voor een hon denkar en de stoomtram, door een achter hem aankomende auto dermate aangere den, dat zijn fiets totaal vernield werd. Hij zelf werd vier meter meegesleept en bekwam ernstige kwetsuren. De politie werd direct met het ongeval in kennis gesteld. Een knecht van Gebrs. Blokhuis, moest gisteren aan den driesprong mei paard en wagen uitwijken voor een auto. Daar deze echter niet ver geno;g uit week, had hij het ongeluk een lantaarn omver te rijden en deze geheel te verbrij zelen. Hij wist echter het paard in te 1 ouden; zcodat verdere ongelukken wer- cen voorkomen. NOORDWIJKERHOUT. Gisteravond werd er alhier e>en vergadering gehouden door Ingelanden van den Zwetterpolder. Allereerst werd de rekening vastgesteld, waarvan de inkomsten f 1168.27, en de u.tgaven f 10.71.621/2 bedroegen, zoodat deze dus een batig saldo van f 9ó,64i/o opleverde. Vervolgens kwam de begroo ting aan de orde, welke geraamd werd aan inkomsten op f 963,501/2 en aan uit gaaf op f 963.50i/2r terwijl de omslag over het jaar 1910 werd bepaald op f5.50 per H.A. Alsdan ging men over tot het benoe men Van een secretaris-penningmeester waartoe met bijna a 1 gem een e stemmen werd gekozen de Heer B. C. Vos, die deze benoeming aanvaardde. NOORDWIJ K-B INN EN. Het bouwen van eene Spekslagerij in de Kerkstraat voor rekening van den heer P. v. d. Horst is opgedragen aan de laagste in schrijvers, de firma Boonekamp en War- menhoven, alhier. De leden van den Gemeenteraad zullen in Openbare Vergadering bijeen komen a.s. Vrijdagavond 17 Juni om half acht. Punten van Behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Adressen betreffende de Strand- verpachting. 3. Regeling van uitgaven diensten 1909—1910. 4. Verzoek om eervol ontslag van den onderwijzer K. Lambo te Noordwijk-Bin- nen. 5. Benoeming van onderwijzers aan de O. L. S. te Noordwijk-Binnen. 6. Verzoek om vergunning tot het ge bruiken van een schoollokaal te Noord- wijk aan Zee door de zangvereeniging „Soli Deo Gloria". 7. Reinigingsdienst. 8. Concessie tram. RIJPWETERING. Gisteren geraakte 'n kind van den heer Halvemaan, een jon getje van drie jaar, te water. Het kind werd drijvende opgemerkt d-cor den heer J. van Diemen, die het tersiond er uithaal de. Ofschoon de toegesnelde geneesheer, Dr. WilÜncfc, alles in het werk stelde, om de levensgeesten op te wekken, bleken deze reeds geweken te zijn. Faillissementen. Geëindigd L. Rijke, zonder beroep te Vlaardingen. P. E. Rodenburg, boterhandelaar, te Utrecht. r OpgehevenP. L. Maes, koffiehuishoüder, te Vlissingen, Gemeenteraad van Voorschoten. Voorzitter: de heer E. Vernède, bur gemeester. Aanwezig: Alle leden. Er is één vaca ture. Bij de opening verzocht de V o o r z i t- ter den leden zich van hunne zetels te verheffen en sprak toen een kort, gevoel vol woord ter nagedachtenis van wijlen den heer J. Steeneveld. Hij schetste hem als een man. wiens karakter geen scherpe kanten had. maar die de zaken altijd met een zekere gemoedelijkheid behandelde. Zijn ijver en toewijding waren daarom echter niet minder groot geweest en hoe wel hij in den Raad nooit sterk op den voorgrond trad, toch erkende de Voor zitter hier met dankbaarheid, dat hij in het college van B. en W. zeer dikwijls had geprofiteerd van Steenevelds jaren lange ervaring. Met een opwekking zijn nagedachtenis in eere te houden, ging spr. tot de gewone werkzaamheden over. De notulen der vorige Raadsvergade ring werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. De Voorzitter deelt mede. dat de verkiezing voor een lid van den gemeen teraad zal plaats hebben op 4 Juli, de stemming op 16 Juli en de herstemming, zoo noodig, op 26 Juli. Ingekomen zijn Een schrijven van de Wed. J. Steene veldDijkman, den Raad kennis gevende van het overlijden van haren echtgenoot J. Steeneveld, in leven wethouder de zer gemeente. De Voorzitter deelt mede, dat hij dit schrijven met een brief van deelne ming en rouwbeklag heeft beantwoord en doet den Raad voorlezing van dien brief. Missive van Ged. Staten, ten geleiding van eenige goedgekeurde 'Raadsbeslui ten. Missive van Ged. Staten, houdende kennisgeving, dat bij Kon. Besluit aan Mej. S. de Vries met ingang van 1 Mei 1910 een wachtgeld is toegekend ten bedrage van f 6.S0. Missive van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurd kohier van den hoofdei ijken oinslag. Idem ten g leicie van het goedgekeurde kohier van, de hondenbelasting. Verzoek van den heer J. J. Ploos van Amstel om ontheffing van den hoofde- 1 ijken omslag over de maanden Augus tusDecember 1909. Reclame van den heer W. Th. Gerards tegen zijn aanslag vergunningsrecht. Om den Raad bij het onderzoek dezer bezwa ren van advies te dienen, wordt G. Kuy- per als deskundige met algemeene stem men gekozen. De Voorzitter deelt vervplgens me de, dat B. en W. met de commissie tot be heer van den bestraten binnenweg van De Vink tot Rijnsburg een overeenkomst hebben aangegaan betreffende het leg gen van buizen voor de waterleiding. De ze overeenkomst is aangegaan cp dezelf de voorwaarden als vroeger zijn gesteld bij het leggen der gasbuizen, zoodat de Voorzitter meent bij den Raad geen bezwaren te zullen ontmoeten, wat dan ook niet het geval bleek. De heer Vaii Kempen informeert naar de plaats, waar de buizen zullen gelegd worden. De Voorzitter ant woordt, dat de heer Vas Visser er op stond, de buizen aan denzelfden kant van den weg te hebben als waar de gas buizen liggen. Op een vraag van den heer Van Kempen of dit geen hinder zal veroorzaken, meent de Voorzitter hem gerust te kunnen stellen. Nu doet de Voorzitter aan den Raad voorlezing van een adres van het Bestuur der Coöperatieve Boerenleen bank, waarin aan den Raad wordt ver zocht aan den kassier dier insielling een kamer in het Raadhuis beschikbaar ie willen stellen tot het houden zijner we- kelijksche zittingen. Na toelichting van den burgemeester en het stellen eener vergoeding van f 15 per jaar wordt dit verzoek algemeen ingewilligd. Eveneens had het Departement Voor schoten der Maatschappij tot Nut van het Algemeen een verzoek tot den Raad gericht om des winters een lokaal der openbare school te mogen gebruiken voor de uitleening van boeken der biblio theek van het Nut. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld tot het uit brengen van een praeadvies. Als lid van het Stembureau voor de stemming vcor de Prov. Staten .wordt gekozen in plaats van wijlen den heer J. Steeneveld de heer J. C. de Graaf en als leden van het stembureau voor de stemming voor den gemeenteraad wor den gekozen de heeren J. C. de Graaf en J. M. van Kempen. Tot plaatsvervangend Ambtenaar van den Burg. Stand wordt benoemd de heer A. P. Schram de Jong. v Ten slotce volgde nog een kleine ver- hooging der begrooting dienst 1909, doordat er op een paar posten iets te weinig geraamd was. Rechtszaken. Bcleeding van de Koningin. De Rechtbank te Winschoten veroor deelde H. E., 25 jaar, boerenknecht te Finsterwolde, indertijd bij verstek we gens beleediging van H. M. de Koningin tot drie maanden gevangenisstraf. Tegen dat vonnis kwam beklaagde in verzet. Veertien dagen geleden eischte de ambtenaar van het O. M-. bekrachti ging van het Tonnis, met verzwaring van de straf tot vijf maanden gevangenisstraf. Thans heeft de Rechtbank het vonnis bekrachtigd en E. veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. Ver duistering te Gouda. De 25-jarige schippersknecht D. v. B. te Gouda bekende voor de Rotterdam- sche rechtbank zich aan verduistering te hebben schuldig gemaakt. 0,p 20 Nov. kreeg hij van H. M. F. Meiserius een spreekmachine met 10 pla ten in huurkoop, waarvoor beklaagde een contract ieekende. De prijs was f80, waar op direct betaald moest worden f5 en verder afbetaald fl per week. Toen be klaagde f 12 er op had afbetaald, beleen de hij de machine te Rotterdam vcor f 16 en ging naar Duitschland. Toen hij was teruggekomen, wist Mieserius van hem hét beleenbriefje te krijgen, benevens öe toezegging, dat bekl. hem f25 schadever goeding zou geven. Deze laatste belofte kon hij echter niet nakomen, omdat hij voor een andere zaak gevangen genomen werd. Geëischt werd drie maanden ge vangenisstraf. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde J. V., 50 jaar, landbouwer te Waddi nxveen wegens melkverval- sching, tot een week gevangenisstraf. Land- en Tuinbouw. Ned. Landhuishoudkundig Congres. Eerste dag. Gistermorgen werd de eerste congres vergadering geopend door Jhr. Mr. F. X. J. A. Verheijen, waarin Spr. wees dat het congres steeds jóng blijft al heeft het de zes kruisjes reeds gepas - seerd. Medegedeeld werd, dat Z. K. H. Prins Hendrik verhinderd is te komen, evenals c'e ministers Heemskerk en Taiina en de commissaris der Koningin in de provin cie Noordbrabant. Hierna werd medege deeld, dat de eerste inleiding van den heer Berkvens over de boerenleenban ken vervalt. Als eerste spreker trad nu op dr. Quanjer, te Wageningen, die maat regelen besprak ter voorkomingvan de schade, die alle jaren door de krul- ziekte van de aardappelplant wórdt te- weggebracht en die af en toe buitenge wone afmetingen aanneemt. Een drukke discussie volgde op deze rede. De heer E. Snellen van Utrecht hield eene inleiding over het waarborgen der soortechtheid bij verkoop van vrucht- boomen en zette het stelsel uiteen, door de Nederl. Pomologische Vereeniging, waarvan spr. directeur is, uitgedacht en dat goed werkt; getuige dat een 14 tal groote boomkweekers zich bereid ver klaarden hun boomen onder controle der vereeniging te leveren. Dr. G. ,W. Bruinsma uit Teteringen bracht preadvies uit over de vraag: „Is betere drinkwatervoorziening ten plat- telande wenschelijk? Zoo ja, op welke wijze kan deze tot stand komen „Niet alleen van dit standpunt, dat goed drinkwater een uitnemend alge meen belang vertegenwoordigt voor den mensch, maar ook uit het .oogpunt van specifieke landbouwbelangen blijkt be tere drinkwatervoorziening ten platte- lande noodig te zijn. Sedert enkele jaren toch is aan de Rijksseruininrichting de gelegenheid ge opend om kosteloos drinkwater voor het vee te laten onderzoeken op al of niet schadelijkheid. Daarvan wordt door de veehouders veelvuldig gebruik gemaakt, met het resultaat, dat gebleken is dat op de boerderijen het water zeer slecht is „hetgeen niet alleen tot ziekten van het vee, maar ook tot gebreken van den zuivel aanleiding geeft." Uitvoerig behandelt de preadvieseur het opwekken en voortplanten van ziek ten door het gebruik van verontreinigd drinkwater. Zoo is bijv. het typhuscijfer voor de stadsbewoners 41 op elke 100,000 voor de plattelandsbevolking 49 op de 100.000. Hoe nu in den noodstand te voorzien Van Nortonpompen verwacht spr. geen heil. Slechts één middel helpt, namelijk de waterleiding, daardoor zijn ook de steden geholpen. Wat vroeger voor eene verspreide be volking onbereikbaar werd geacht, is dit thans niet meer, technisch bestaan £r bijna geen onmogelijkheden meer en de ontwerpen van drinkwaterleidingen voor West-Friesland en Zuid-Beveland, door bekwame ingenieurs ontworpen, doen zien, dat bet geen bezwaar oplevert om het water uren ver te halen uit een ge schikte waterbron (prise d'eau) en over tal van ver uit elkaar gelegen gemeenten te verspreiden. Door het eerste plan zullen in Noord- Holland 41 gemeenten worden gebaat en door het tweede alle gemeenten van het Zeeuwsche eiland, met nog enkele daar buiten. Een derde uitvoerig plan wordt voorbereid om de dorpsgemeenten in het westen van Noord-Brabant te helpen. De verbetering, meent spr., moet tot stand komen door samenwerjking van de plattelandsgemeenten, zooals door sa menwerking der1 plattelandsbewoners op landbouwgebied in de laatste kwart eeuw reeds zooveel is tot stand gebrtacht. In dat geval is een verblijdend teeken dat op steun van de Regeering kan ge rekend worgden zooals reeds bij meer dan een gelegenheid werd te kennen gegeven De discussie, welke hierop volgde, werd daarop besloten met een woord van dank aan de inleiders van dezen eersten congresdag. Na afloop der zitting vereenigden de congressisten zich aan een gemeenschap- peiijken maaltijd in Hotel Dolk, waarna een boottocht werd ondernomen over het Hollandsch Diep, naar Dordrecht, van waar te 10 uur naar Zevenbergen werd teruggekeerd. Land- en Tuinbouw in Holland's Noorderkwartier. Het bij uitstek prachtige zomerweer geeft land- en tuinman handen vol werk en aan de producten een wasdom zoals nog zelden is aanschouwd. Er worden in de land en tuinbouw streken van Noord-Holland thans lange dagen gemaakt. Voor den landbouwer staat het er door de warme dagen prachtig voor. De wei landen leveren een overvloed van gras, dat van uitmuntende kwaliteit genoemd mag worden. Overal ziet men reeds nu langs dijken en wegen het hooi aan ro ken staan, terwijl op andere plaatsen de blanke zeis rudschend glijdt door het lange malsche gras Is de warmte der laatste dagen den landbouwer zeer naar den zin; de tuin bouwer ziet verlangend' uit naar een zachten aanhoudenden regen, die velden en tuinen wat verkwikken zal. Ook het loof der bloembollen heeft niet meer te bewerken van de droogte. Soms moet men zich van de bijl be dienen om de harde kluiten stuk te krij gen. De vroege aardappelen die nu gerooid kunnen worden zetten niet flink genoeg aan waardoor het beschot tegenvalt. Ook het loof der bloembollen heeft van de droogte veel te lijden evenals de bloesem der vruchtboomen. Het is voor den tuinbouwer dan ook te hopen dat spoedig regen komt opdat aan de schoon e vooruitzichten, die het bij zonder mcoie zomerweer gaf, ni.et de bo dem wordt ingeslagen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur. Beleefd vei zoeken wij om het onder staande in uw geëerd blad te plaat sen, bij voorbaat onzen dank. Namens de onderstaande vereeniging wordt er beleefd gevraagd aan H.H. Kappers en Barbiers, om hun bedienden' zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen den Maskeradedag (21 Juni a.s.) op aangename wijze te vieren, door hun Salons zooveel mogelijk precies om 12 uur te sluiten en dit hun geachte Cliën- teele bekend te willen maken door de een of andere kennisgeving in courant of salon. Vertrouwende dan ook op de welwil lende medewerking van de geachte Cliën- teeledoor zich zooveel mogelijk! voor 12 uur te laten bedienen of zoo mogelijk d-en vorigen avond. Hopende dat alle H.H. Kappers en Barbiers, alsmede hun geachte cliëntee- le zullen medewerken. Bij voorbaat betuigen wij daarvoor on- zan hartelijken dank. Hoogachtend, Kappers- en Barbiersbedienden- vereeniging „Ons Doel". G. J. 3ELIER Jz., voorzitter; H. C. J. DE HAAN, secretaris, Nieuwe Mare 12. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 15 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 772.2 Lahogue. Laagste barometerstand 756.7 Bodo. Verwachting tot den avond van 16 Juni 1910, zwakke tot matige, noordelijke tot noordoostelijke wind, half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warmer. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 14 Juni. (Vervolg) Spr. constateerde, dat het op 't oojgen- blik nog treurig gesteld is met den ont- smettingsdienst, meende dat het ont werp die in voldoende mate doel zal treffen. Er wordt waarborg gemist dat voortaan overal op afdoende wijze in dien dienst zal worden voorzien. Wel zullen de gemeenten 50 pCt. vergoeding krijgen in de onkosten, maar voor vele gevallen zal dit te weinig zijn. Daarbij komt dat de gemeenten om deze ver goeding te krijgen, aan de verschillen de voorwaarden zullen hebben te .vol doen. Dit zal vele gemeenten afhouden van oprichting van een ontsmettings- dienstniet uit onwil, maar uit onmacht. Daarom verwachtte spr. van de voor gestelde regeling weinig heil. Wel zegt de Minister dat gemeenten voor wie de kosten te duur zijn, gecombineerd kun nen handelen, maar spreker noemde dit een middel heel mooi in theorie, maar van weinig uitwerking in de practijk, men denke slechts aan de uitkomsten van Ue mogelijkheidom gecombineerd een hospitaal op te richten. Spreker hield een krachtig pleidooi voor een rijksontsmettingsdienst, omdat het hier veel meer een Rijksbelang, dan een gemeentebelang geldt. Indien de Minister terug deinst voor de verant woordelijkheid van een rijksdienst, dan vroeg spreker of een regeering beter of minder gedekt is, indien zij de be schikking heeft over voldoende centrale punten, waar ontsmetting kan geschie den, en desnoods over vliegende colon nes, wier hulp ten spoedigste lsan wor den ingeroepen, waar zij noodig is. Spreker achtte het noodig dat de Re geering over dit ontwerp nog een de gelijke deskundige voorlichting inwinne, bijv. van den Centralen Gezondheids raad. De Minister van Binnenland- sche Zaken verdedigde het ontwerp,- dat eensdeels beoogt de onteigening van besmet goed te beperken tot de allernood zakelijkste gevallen, anderdeels de ont smetting ten zeerste te bevorderen. Spre ker stelde in het licht dat het ontwerp ten zeerste aan de ontsmetting ten goedej komt, het bevordert deze door Rijks subsidie, gelijk het door rijkssubsidie be vordert de oprichting van ontsmettings stations en de opleiding van ontsmet- tingspersoneel. Voor de tuberculose-be- strijding wordt reeds op andere wijze; Rijkssubsidie gegeven. Maar het is geen leemte in de wet gelijk do heer Bor- gesius meent -dat in het onderhavige! ontwerp geen rekening wordt gehouden met besmette gebouwen en getimmerten en de mogelijkheid om die tijdelijk aan hun bestemming te onttrekken, want deze materie valt geheel buiten het kader van deze wet De Minister bestreed een Rijksontsmet tingsdienst, nog afgescheiden van de fi- nancieele bezwaren. Nijet alles wat een Rijksbelang is moet door de regeering zelf ter hand genomen worden. Veeleer is het een gezond beginsel van maatschap pelijke ontwikkeling, dat men locale zorg prikkelt en steunt van staatswege, waar door de zaak ook meer populair wordt. Verschillende deskundigen hebben zich tegen 'n Rijksdienst verklaard. Het eeni ge bezwaar dat tegen het ontwerp) eveneens met recht zou kunnen worden! aangevoerd is, dat het aantal onteigenin gen te gering zou worden omdat de ont eigeningen niet meer door het Rijk zul len worden vergoed. Maar dit zou op een' gemakkelijke wijze te ondervangen zijn; door amendeerïng; maar de Minister acht het niet noodig.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2