Prov. Statenverkiezingen. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 211, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Een pamflet. Aan idien vooravond van (de stembus is te Leiiden een natuurlijk niet ondertee- ikend strooibiljet verspreid, waarbij de Protestantsche Rechtsche kiezers worden aangespoord om niet te stemmen op den Katholiek, Het spreekt wel van zelf dat de jongste Encycliek wordt aangehaald en ver- va ls cht: de Paus zou de protestanten hebben „uitgescholden" enz. Maar nu beweren die anonymi, dat, 'aangezien de Paus onfeilbaar is, en' hij de protestanten heeft „uitgescholden", de Katholieken niet kunne n en mogen stemmen op Mr. Briët! „Dat kan een Katholiek niet doen, of hij zou den Paus tot leugenaar maken", staat letterlijk in het pamflet te lezen. Men zet er zich niet toe om zulken onzin te weerleggen, men signaleert al leen zulk lasterlijk anoniem geschrijf om aan de. kaak te stellen met welke •middelen van zekere zijde den verkie zingsstrijd wordt gevoerd. Intusschen zal men aan het stemmencij- fer kunnen bespeuren, hoe trouw de Ka tholieken hun stem zullen uitgebracht hebben op Mr. Briët. V ZEELAND. j Zeeland heeft goed ingezet. Bij de in die provincie gister plaats ge lhad hebbende verkiezingen voor de pro vinciale staten werden geen zetels ver speeld, en te Middelburg een zetel ver overd. Voor wie Middelburg kent, en weet, hoe de „Middelburgsche Courant" het vuurtje van partijtwist weet op te rakelen, is dit een mooie overwinning. En in Goes zijn nog twee zetels te win nen. Daar zijn reeds twee anti-revolutionai- ;ren gekozen en moet herstemming plaats ihebben tusschen twee vrijzinnigen en twee anti-revolutionnairen. Nu de R. K. Kiesvereeniging niet in haar fout vervallen van het candideeren van een Katholiek, bestaat bij goede sa menwerking veel kans, dat alle vier de zetels rechts worden, en dat zelfs de popu laire heer Kak eb eeke het veld zal moeten ruimen. Zeeland heeft het goede voorbeeld ge geven; mogen de andere provincies vol gen. Zeeland, Gisteren zijn de eerste verkiezingen voor de Staten gehouden en de uitslag is voor de Christelijke partijen een groot succes geweest. Zeeland heeft een rechtsche meerder heid in de Staten, ofschoon er vele on zekere districten zijn. In MIDDELBURG werden de beide aftredende A. R. leden, de heeren J. ,H. Blum en mr. A. A. de Veer herko zen en inplaats van den aftr. vrijzinnig- jdemocraat werd gekozen een A.-R. nl. 'ide heer S. Louwerse. Hier winst rechts |dus een' zetel. VLISSINGEN handhaafde met groo te stemmenmeerderheid de beide vaca tures voor de A.-R. partij. In GOES werden de twee aftredende A.-R. leden terstond herkozen en ko- tmen de beide aftredende liberalen in herstemming met de A.-R. tegencandi- jdaten', welke laatsten op de liberalen een Ipaar honderd stemmen méér behaalden, 'wat de kans op overwinning groot maakt. ZIERIKZEE vaardigde opnieuw drie liberalen' yoor de Staten af; de Christe lijke partijen zijn in dat district heel •zwak. De vier katholieken, die in 't district HULST aftraden, moeten zich aan eene herstemming onderwerpen. Het agitee- ren van den bekenden notaris van Dal- sum, die ook ditmaal weder oppositie- candidaat was en, waarschijnlijk door de hulp der liberalen, een stemmencijfer van '2175, behaalde, is op dezen uitslag van het overwegend kathnoliek district van invloed geweest. Het stemmenaantal der Katholieken doet echter het behoud hun- tier zetels niet betwijfelen. In THOLEN werden de beide aftre dende A. R. herkozen; in SLUIS konden de vrijzinnigen hun drie zetels behouden, jöfschoon ons stem mental reden tot te vredenheid geeft. BSeüsgtë. Het huwelijk tusschen prins Napoleon en prinses Clementine van België zal aan het einde dezer maand op het kasteel te Moncalieri tusschen Turijn en Genua gesloten worden. Het 15-eeuwsche kasteel behoort aan de Italiaansche koninklijke familie en wordt bewoond door prinses Clotilde de moeder van prins Napoleon. Het heet dat de prins, die gelijk men weet, tot dusver te Brussel woonde, met de Fransche regeering onderhandelt om zich in Frankrijk te kunnen vestigen. Briand schijnt daar wel ooren naar te hebben maar zal, stemt hij toe, wel een tegenconcessie vragen. En die tegencon- cessie het afzien van alle aanspraken op den troon zal prins Napoleon juist nu zeker niet grif geven. Frankrijk. .Wij ontleenen het volgende aan het Parijsch-Nederlandsch Weekblad Over enkele dagen zal het Journal de Fransche bevolkingscijfers over 1909 openbaar maken. Dr. Jacques geeft er echter r eeds e enige mededeelingen over. Op het eerste gezicht lijken ze, door het eindresultaat iets gunstiger, maar goed bekeken zijn ze ontstellend. Ziehier de voornaamste cijfers: Aantal huwelijken 308,000; aantal echtscheidin gen 12,800; aantal dood geborenen 36,000 aantal levend geborenen 770,000; aantal overledenen 756000; aantal geboorten meer dan sterfgevallen 13.500. Een bevolkingstoename, zegt de lezer dus, zij het ook een zeer geringe. Ja, maar nader deze opgave bekijkend en haar vergelijkend met vroegere statistie ken, bemerkt men, dat de eerste gunstige indruk tegelijk toeval en schijn js. Het belangrijkste cijfer uit deze opgave, dat der levend geborenen, is namelijk het laagste, dat Frankrijk gekend heeft sedert den tijd, dat deze statistieken gemaakt worden, dat is sedert het jaar 1800. Sedert 110 jaren gaat het cijfer der geboorten achteruit en nooit was het zoo laag als in 1909. Voor den Fransch-Duit- schen oorlog was het om en bij het milli- oen. Na den oorlog nog ver over de 900,000. Sedert 1886 begon het onder de 900.000 te raken. Tot in 1906 hield het zich boven de 800.000. Sedert drie jaar begint het met een 7 ien het is enkel aan de buitengewone en voorbijgaande zwakte van het sterfte-cijfer over 1909 te danken (volgens Dr. Bertillon een ge volg van den ongemeen frisschen zomer van 1909) dat het aantal geboorten niet beneden het aantal sterfgevallen gebleven is. Men kan zich gemakkelijk voorstellen Idat deze alarmeerende cijfers den Fran- schen' droeve en pessimistische beschou wingen ingeven en alle mannen vaii goe den zin naar een middel doen zoeken om verbetering in (dezen ongunstigen toe stand te brengen ien de dalende bewe ging te sluiten. Een daling als in Frankrijk te bespeuren is wordt gewis een natio naal gevaar. Een schandelijke toestand is aan het licht getreden door de discussies over abbé Santol en zijn werk voor verwaar loosde kinderen. Niet in zijn stichting, maar in de Assistance publique, de open bare armenzorg te Parijs. Het blijkt dat arme menschen, voor wie de opvoeding van hun kinderen te zwaar valt, deze door het Armbestuur kunnen doen grootbrengen, mits ze ,er dan geheel en al afstand van doen, zoo dat ze niet eens mogen weten waar het kind verblijft en er niet mee mogen cor- respondeeren, het ook niet terugnemen als ze in betere omstandigheden komen. Daarentegen krijgt de ongehuwde moeder wel onderstand, zonder dat ze haar kind behoeft af te slaan. Het gevolg is, dat velen niet trouwen als ze gaan samenwonen dat is voordee- liger. Duitschland. Mecklenburgsche toestanden. De beide groothertogdommen der O- babritten lijden aan chronisch geldge brek. Dat wil zeggen, door de merkwaar- waardige bestuurstoesranden wordt het geld jaar in jaar uit besteed voor speciale doeleinden, en altoos i>n het voordeel van de heeren riddergoedseigenaars en groot grondbezitters. Vo(or onderwijs en andere soortgelijke dingen is in Mecklenburg geen geld en zelfs moest de justitie een misdadiger laten loopen, wijl er geen geld was voor de vervolging. De officier van justitie riep een vergadering van de op gelichte schuldeischers bijeen, opdat deze hem de noodige fondsen zouden versti ek- ken voor de vervolging. Maar aangezien zij de middelen daartoe niet bezaten moest de justitie van iedere bemoeiing met het geval afzien! Over de bijzonderheden wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld: De zeer bekende advocaat, en voor zitter van den gemeenteraad te Wismar, mr. Schlothmann was in April spoor loos verdwenen. Aanvankelijk werd er niet veel acht op geslagen, maar toen hij zoowat vier weken wag was, begon men er andeis over te praten. Er werd een onderzoek ingesteld, en het bleek, dat Schlotmann niet alleen zijn zaken in groote wanorde had achtergelaten, maar vele zonderlnige dingen had gedaan, een schuld van 100.000 mark had achterge laten, een aantal inwoners van .Wiemar voor belangrijke bedragen had opgelicht, en met een modiste de stad zijner in woning, mitsgaders zijn wettige echtge- noote had verlaten. Ongeveer 6 weken nadat Scholthmann aan den haal was gegaan, begon het O. M. zich er mede te bemoeien. Maar geen verzoek om aanhouding, opsporing en bericht werd uitgevaardigd, hoewel velen in Wismar wisten waarde vluchteling zich ophield. Aanvankelijk meende men in Wismar, dat men den vroeger zoo mach tigen advocaat, maar liet loopen, om nog j meer schandalen te vermijden. Doch de officier van justitie protesteerde hierte gen krachtig, toen hem het gerucht ter oore kwam. Dat geen vervolging werd in gesteld kwam alleen, wijl het O. M. geen geld en geen eremiet had! De officier van justitie riep de personen, die door Schlothmann benadeeld waren, tot een vergadering bijeen, en zette den toestand uiteenzoo de heeren hem een iduizend mark of drie konden voorschie ten, dan zou hij een belooning uitloven voor de aanhouding en den Vluchteling laten opsporen. Maar de schuldeischers konden met el kaar slechts 1200 Mark opbrengen, en dat vond de officier te weinig. Zoodat hij, in goede justitie, meende er maar niets ver der aan te moeten (doen, sen zich uit de zaak terugtrok. Dit is gebeurd, zegt de „Frankfurter Ztg. in het groothertogdom Mecklenburg Schwerin, in het jaar 1910, voor den kom kommertijd. Het is dus voor heeren mis dadigers aanbevelenswaard, het tooneel hunner interessante werkzaamheden naar Mecklenburg over te brengen, en hun slachtoffers zoo volkomen uit te plunde ren, dat deze den officier van justitie de vervolgingskosten niet meer kunnen lee- nen. De heeren oplichters kunnen dan ze- zeker ervan zijn, idat zij in het buiten land heel kalm «en onbezorgd, van de vruchten hunner Mecklenburgsche specu latie kunnen genieten! De encycliek. De „Lokal-Anzeiger" deelt mede, dat er een verklaring van ide Pruisische re geering te wachten is, Avaarbij medege- deelt zal worden, dat het geschil over de encycliek een bevredigende oplossing gevonden heeft. De correspondent van de „Köln. iZei- tung" seint aan zijn blad uit Berlijn dato 14 JuliNaar ik verneem, zal de „Nord- deutsch'e Allgemeine Zeitung" heden middag de telegramwisseling tusschen de Duitsche regeering en den H. Stoel over de encycliek woordelijk publiceeren. Daaruit zal blijken, dat door de tege moetkomende verklaringen van den H. Stoel de kwestie zoodanig is geregeld en geschikt, als men met het oog op het stadium waarin de zaak reeds verkeerde, niet anders had kunnen verwachten. Spanje. De politiek van Canalejas. Voor ons Katholieken, aldus de Msb., trekt de huidige politiek van Spanje meer dan ooit de aandacht. Immers in de laat ste dagen zijn uit het schiereiland der Pyreneeën onheilspellende berichten ge komen met den droeven titel„gods dienstoorlog in Spanje." En inderdaad er heerscht thans een godsdienststrijd die ernstig dreigt te worden. Canalejas, de radicale minister-president heeft hem (aangebonden hij is piet teruggeschrikt voor een verandering der grondwet, wat meteen een scheuring van het concordaat beteekent. Zeer terecht heeft het Va,ti- caan daarom een nota aan den minister president gezonden, waarbij geprotes teerd wordt tegen het bekende besluit, waarbij uitwendige teekenen van eere- dienst ook aan andere dan aan den Ka tholieken godsdienst worden toegestaan. Canalejas voelt thans de verantwoor delijkheid van deze daad. Hij tracht er zich nog uit te redden door te beweren dat hij artikel 11 der grondwet niet ge schonden heeft, maar integendeel uitvoe ring gaf aan het besluit van 23 October 1876. Dat is door en door onwaar: Art. 11 der Grondwet luidt immers: „De Roomsch Katholieke godsdienst is de staatsgodsdienst. Aan andere religies zijn geen publieke ceremoniën of uitwen dige teekenen toegestaan." En net besluit van 23 October 1876 is niets anders dan een meer uitgewerkte bepaling en nadere omschrijving van art. 11 der grondwet. Derhalve heeft dit ar tikel nog zijn kracht behouden en is elke eigenmachtige wijziging een schending der grondwet, een scheuring van het concordaat. Men begrijpt dat de radicale premier het hachelijke van zijn toestand volkomen inziet, want men moet niet vergeten, dat hij behalve deze moeilijkheden ook an dere hinderpalen op zijn staatkundigen weg vindt opgestapeld. Zoo kon hij het reeds van het begin zijner regeering niet best vinden met sommige groepen der liberale fractie en om, in deze hachelijke omstandigheden daarin verandering ten zijnen gunste te brengen, is hij zoete broodjes gaan bakken bij de liberalen. Daarom heeft hij, zooals wij reeds in een vorig nummer vpeedeelden, gisteren op een vergadering van liberale afge vaardigden en senators verklaard, dat hij door het aanvaarden der regeerings- macht geen der liberale denkbeelden en plannen vergat, die hij steeds heeft be loofd. Het programma van het nieuwe ministerie zal niet nieuw zijn, maar en kele wijzigingen vertoonen met dat van de voorgaande regeering. De liberale partij moet zich de bestaande nooden aan trekken, haar werk moet positief zijn. Het is noodig het belastingsysteem te veranderen, omdat op de rijksten dö zwaarste belastingen moeten drukken. Na deze inleiding, waarvan vooral het slot niet de algemeene goedkeuring der liberale heeren zal hebben weggedra gen, ging Canelejas, over tot de bespre king der godsdienstige kwestie. Hij kon er nog weinig over zeggen, daar de on derhandelingen tusschen Madrid en het Vaticaan nog voortduren. Het protest, dat juist van het Vaticaan was ontvan gen, baarde hem niet de minste onge rustheid^ want er \vas geen sprake van dat hij de grondwet had geschondenEn om deze leugen goed te praten, gebruikt hij weer dezelfde leugen die Avij boven reeds aangetoond hebben. Na nog uiteengezet te hebben, wat de liberale partij moet zijn buiten en in het parlement sloot Canalejas met deze beteekenisvolle woorden: „Mijn parle mentaire levensduur zal kort zijn, de uwe lang, draag dus zorg voor een anderen leider." Verbluft zaten jde liberalen te staren. Ontroering was over deze oprechte ver klaring echter niet te merken en wellicht zal het spoedig bekend worden dat Ca nalejas een goeden kijk heeft gehad op zijn toekomstig politiek levenslot. Moge dan, wanneer Canalejas de zure vruchten van zijn grondwet-schennis eenmaal ge oogst heeft, de premiers-wisseling een gunstige verandering zijn voor Spanje's katholieken. Turkije. Een oorlog waarschijnlijk De Rossija betoogt, dat het nog tijd is voor een afdoende regefing van het Kreta-vraagstuk. Daartoe is het noodig dat een nieuw voorloopig vergelijk wor de getroffen, tusschen Griekenland en Turkije, opdat de mogendheden der be volking van Kreta een meer uitgebreid politiek zelfbestuur kunnen schenken. Het verschil van meening tusschen En geland en Frankrijk over Kreta komt, Volgens den Temps die er een be schouwing aan wijdt op het volgende neer. Engeland is sterk op de hand van Griekenland en wenscht den toestand van 1980 hersteld te zien. Frankrijk daar entegen wil <ie regeling van 1S98 be.- houden. Zooals de zaken thans loopen"^ acht de Temps een oorlog tusschen Tur-> kije en' Griekenland, waarschijnlijk en zelfs zeker, wanneer de beschermende! mogendheden niet spoedig beslist eh eensgezind optreden. Om den strijd al-i thans te bezweren, stelt het officieuze Fransche blad voor, een Europe es cheii," gouverneur te benoemen, die, door Euro- peesche troepen onderstenud, voor een' bepaalden tijd de belangen der Kreten-* zers zou behartigen en tegelijk het be houd van het Turksche oppergezag oveij Kreta Avaarborgen. Pauselijke onderscheiding. Naar aanleiding van het 25-jarig jubilé der boekhandels- en uitgeverszaak van L. C. G. Malmberg te Nijmegen, heeft Z. H,: de Paus aan dezen de onderscheiding ver leend van: „Uitgever \?an den Apostoli- schen Stoel," met het recht om het pau selijk wapen te voeren. Bezoek President Fallières. Het „Hbld." ontvangt bevestiging van: het bericht der „Tel-, dat President Fal lières ons land zak bezoeken. Daarbij werd als tijd van het bezoek genoemd: „in den loop van den zomer." Koninklijke Besluiten. Is benoemd tot vice-president van den Hoogen Raad der Nederlanden jhr. mr. S. Laman Trip, thans raadsheer in gemeld college. is benoemd tot Kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Breukelen- Nijenrode, met ingang 25 Juni; mr. M.: P. Thomassen a Thuessink v. d. EIcop, v. Slochtereri burgemeester der gemeen ten Breukelen-Nijenrode en Breukclen-St. Pieters Is benoemd inet ingang van 1 Juli benoemd tot subst.-griffier bij den Hoo gen Raad der Nederlanden mr. P. W,- Boll, Is jH. F. M. E. graaf Van Lim burg Stirum benoemd tot burgemeester •der gemeente Nijeveen. Is aan den militie-eerste-luit H. Meu- lenkamp, van het 9de reg. inf. als zoo danig, op het door hem gedaan' verzoekj een eervol ontslag verleend. Is benoemd met ingang van 1 Juli; bij het AA'apen der art. bij den staf van het AA-apen, tot magazijnmeester bij het magazijn te Amsterdam, de kapt J. W. v. Visvliet, van het 2de reg. vest.-art Is met ingang van 1 Juli benoemd tot hoofdinspecteur der .Telegraphie, G.: M. De Bloeme, thans inspecteur der Pos- sterijen en Telegraphie te Groningen. Is met ingang van 10 Juni aan flj Van Heelsbergen te Oss, op zijn verzoek! eervol ontslag veileend als Rijkskeur meester in algemeenen dienst 3e kl. Is met ingang \-an 16 Juni, aan den adjunct-inspect, der Posterijen en .Tele graphie E. Voorbij te 's Gravenhage, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. LEIDEN, 15 Juni. Aan het jaarverslag van de „Vereeni- ging tot A'oortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte) visschers dei- reederijen te Katwijk a. Z. en Noordwijk a. Z." wordt het volgende ontleend. In het boekjaar 1909—1910 werd ont vangen: aan contributies van de reeders te Katwijk a. Z. f560; aan bijdragen van stuurlieden f 91.961/2; aan heffing) ,1/2 pet. over de besommingen der \'is- schers f 49.18aan jaarlijksche bijdragen f515.15; aan renten f 2395,77; aan giften f 21aan legaat van iemand die niet ge noemd Avenscht te worden f600. Te za- men f 4233,06Vb- In dit boekjaar Averden uitgekeerd aan AveduAven en Aveezen f 2237. Bij het einde van dit boekjaar genoten ondersteuning te KatAvijk a. Z. 19 Avedu- Aven en 9 kinderen, te NoordAvijk a. Z* 4 AveduAven en 2 kinderen. Gedurende dit jaar Avas te betreuren verongelukken van drie visschers, allen thuis behoorende te KatAvijk a. Z., Avaar- van eene naliet een AveduAve, eene een AveduAve en vier kinderen, (en (een eene weduvye en een kind j j J

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1