Uit Stad en Omgeving. iden weg der openbare aanbesteding te volgen. De Voorzitter resumeert de aan gevoerde redenen voor liet voorstel van B. en W.j en beveelt aanneming met aan drang aan. De heer Hoogeboom meent, jiat Penn en Bauduin voor perc. I het laagst inschreef en stelt voor aan deze firma perceel I te gunnen. Er ontstaat thans een verwarde dis cussie over den voorrang van de voor stellen. Ten slotte wordt het amendement Hoo gebooin om perceel I aan Penn en Bau duin op te dragen verworpen met 19 tegen S stemmen. Het voorstel van B. en \V. wordt ver volgens aangenomen met 17 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Bots, Fok ker, v. Hoeken, "Meuleman, P. j. Mulder, 'Pera, v. Tol, Vergouwen en Sijtsma. Het voorstel-Vergouwen is hierdoor vervallen. 19e. Bezwaarschriften tegen aanslagen in het vergunningsrecht, dienst 19101911 B. en W. adviseeren op de drie in gediende bezwaarschriften van de hee ren W. F. Prins, A. C. M. van Noort en J. H. Wedekind afwijzend te be schikken. In verband met het door de Vereeni- ging „Vergunning" ingediend adres om een raadscommissie voor deze bezwaar schriften te benoemen, wordt dit punt aangehouden. 20e. Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeen te van een strook grond langs den Rijns- burgerweg. B. en W. stellen voor ten behoeve van de doortrekking van het trottoir aan de oostzijde van den Rijnsburger- weg tot aan de spoorlijn der H. Spoor kosteloos van die Maatschappij een strook grond, over te nemen, onder de voorwaarden in het praeadvies ver meld. Aldus besloten. 21e. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met de gemeente-commissie van het Ned. Herv. Kerkgenootschap in zake de inrichting van eene nieuwe alge- meene begraafplaats op „Rhynhof". B. en W. stellen voor de Alg. Be graafplaats te verplaatsen van een het afzonderlijke gedeelte der begraaf plaats aan de Heerenpoort naar een dito van „Rhijnhof", een en ander con form het verzoek der gemeente-com missie. De heer Fokker vraagt of de alge- fcneene begraafplaats wel groot genoeg is. Spr. meent dat 45 vierk. M. een be spotting is. Wethouder Korevaar en van der L i p betoogen, dat de ruimte groot genoeg is. In de laatste 10 jaar is slechts één lijk op de algemeene be graafplaats beaard en de gemeente heeft jiu ruimte voor 100 lijken. Het voorstel wordt goedgekeurd. 22e. Verzoek van Mr. W. H. A. Elink Schuurman om toe te treden tot den Bond van onderlinge Brand- en Inbraakverze kering. B. en W. adviseeren althans vcorloo- pig van een toetreden tot den Bond van Onderlinge Brand- en Inbraakver zekering af te zien. De heer S ij t s m a betoogt dat de voor- jdeelen van een onderlinge verzekering niet denkbeeldig zijn, zooals ook sommi ge leden van het college van B. en W. meenen. Waarom hebben deze laatste niet een stap verder gedaan en voorloopige instemming betuigd. Het geld moet toch bijeenkomen en als de gemeenten piet voorgaan, komt de vereischte 200 mil- lioen verzekerd kapitaal er niet. Spreker stelt voor tot den Bond toe te treden. De Voorzitter zegt, dat Mr. Elink Schuurman aan spr. bij de gevoerde be sprekingen niet de verzekering heeft kun- Inén geven, dat de premies lager zullen zijn, als de gemeente thans betaalt. Spr. is in principe voorstander eener onder linge verzekering, maar durft op dit aan bod niet in te gaan. Bovendien wil Mr. Elink Schuurman niet de gasfabriek op nemen, waarvoor thans zeer hooge pre imie wordt betaald. De heer Sijtsma is door het ge sprokene tot een andere meening ge komen en legt zich bij het praeadvies peer. Daarna wordt het praeadvies goed gekeurd. 23e. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het inwinnen van een deskundig advies omtrent de inrich ling van het toekomstig reinigingsbedrijf der ge meente. B. en W. vragen hiervoor een cre- diet van f 1500. De heer Fokker is tegen dit voor stel. Er zijn op Gemeentewerken ver schillende deskundigen, die voor dit on derzoek in aanmerking komen. Wil men een bijzonder advies, laat men dit dan aan den directeur zelf opdraglenan ders krijgt men toch wijsheid uit de der de han'd. De heer Sijtsma, toejuichend dat men een onderzoek wenscht, keurt de wijze af waarop men dit wil instellen. Wij hebben een groote staf van amb tenaren laat de directeur en ingenieur zelf op onderzoek uitgaan. De heer Hoogeboom meent, dat de bezwaren ondervangen kunnen worden als de Directeur der gemeentewerken in de commissie zitting heeft. Deze kan ©ver plaatselijke toestanden inlichten. Wethouder Kore vaar zegt, .dat de djrecteip; en ingepie.ur met .werk zijn- overladen in verband met de tram daar om moeten wij wel tot andere deskun digen onzen toevlucht nemen. Voor 1913 moet het reinigingsbedrijf conpleet zijn ingericht. Spr. durft niet op zich te ne men de ambtenaren nu met dit onder zoek te belasten en tijd om te wachten is er niet. Er zal voldoende contact tus- schen den directeur en de commissie zijn. De Voorzitter acht het zeer noo- dig, dat de gemeente voor zijn reini gingsbedrijf door speciale deskundigen wordt voorgelicht. Met deze tak van' dienst is niet iedere directeur hoe be kwaam hij ook moge wezen op de hoogte. De heer Roem verdedigt het voor stel van B. en \V. Het bedrijf moet pro ductief worden ingericht en hiervoor zal ook het rapport dienen. De heer Bri t zal tegenstemmen, als in de comm. niet de directeur van ge meentewerken zitting heeft. Anders ver ders verwacht hij er geen resultaat van. De Voorzitter antwoordt dat er nauw verband tusschen deskundigen eri directeur zal bestaan. Wethouder Korevaar kan niet be loven den directeur in de commissie te benoemen. Hij kan dien ambtenaar in de gegeven omstandigheden niet missen. Na nog enkel debat wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd met 22 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Fokker, v. Hoeken, Briët, Pera en Sijtsma. 24e. Verordening, regelende het onder wijs in de gymnastiek aan het gymna sium, idle middelbare scholen, de kweek school en de openbare lagere scholen te Leiden. B. en W. leggen den Raad ter goed keuring voor een reorganisatie-plan voor het gymnastiekonderwijs in deze gemeente, dat in hoofdlijnen medege deeld werd in ons nummer van Dins dag. De heer Vergouwen stelt voor dit punt tot eene volgende vergadering aan te houden, '.t Is al zoo laat geworden. De Voorzitter is hier tggen en wil het in behandeling nemen. Het voorstel Vergouwen wordt echter aangenomen met 18 tegen 8 st. Daar bij de rondvraag geen der leden het woord verlangt, sluit de Voorzit ter vervolgens de vergadering. Gemeenteraad van Zoeterwoude. Vergadering van gisterenavond. Voorzitter: de heer A. A. van Gils, burgemeester. Aanwezig alle leden. De v O o r z i 11 e opent de vergadering, waarna de notulen van de beide vorige vergaderingen worden gelezén en onver- veranderd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken: Beschikkingen van Ged. Staten, dat de gemeente-rekening over 1909 voor 31 Aug. a.s. aan hun college moet worden opgezonden en houdende voorts nade re voorschriften betreffende de inrichting van de begrooting. Mededeeilng van den ontvanger der Directe Belasting te Leiden, dat door Zoeterwoude aan het Rijk verschuldigd is voor inning der opcenten Grondbelasting en Personeee bellasting een bedrag van f 113,591/2. Mededeeling van Ged. Staten, dat de Rijkssubsidie voor 1909 in de kosten van het herhalingsonderwijs is vastgestrid op f 14.40. Begrooting over 1911 der Gezondheids commissie te Alfen in ontvang en uitgaaf op f 17.50. Het aandeel dezer gemeente bedraagt f66,11, tegen f 71,871/2 in 1910. Dispositie van Gedep. Staten, houdend goedkeuring van het schco'geldkohicr le kwartaal. Beschikking van Ged. Staten op de re clames hoofd, pms lag, bij hun college ingebracht. Pioces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger d.d. 11 Mei; tot dien datum hadden de ontvangsten bedragen f41.009,61, de uitgaven f38603,75, sal do f2405,86. Boeken en bescheiden wer den in orde bevonden. Deze stukken worden voor kenrisge- ving aan genomen. Advies «van C. P. Leeflang, koffiehuis- houder van den Haagweg, verzoekende toestemming om hei* verhoogde voetpad aan den Rijndijk voor zijn huis te Imogen afglooien en met boomen beplanten. Van 't Hoogheemraadschap Rijnland heeft hij reeds de benoodigde v:rgunn'ng verkre- kregen; dam- het wandelpad eigendom is van de gemeente, moet hij eveneens toe stemming van Zoeterwoude hebben. Acr. wijst er op van hoeveel belang liet voor zijn zaak is een gemakkelijkcn toegang le hebben. De v 0 o r z i 11 e r zegi, dat B. en W. bezwaar hebben liet verzoek in te willi gen. Als men adiessant toestaat die in- graving te maken, komen de andere bewo ners eveneens. De wandelweg wordt dan onderbroken en wielrijders zullen van het voetpad gebruik maken tot last van de wandelaais B. en XV. zouden wel ooren hebben voor een vcr_oek der gezamenlij- ,ke bewoners om éen ingraving voor hen voor ieder huis. Zij stellen daarom voor op <>i verzoek afwijzend te beschikken. De heer Rotteveel legt nadruk er op, dat Leeflang toestemming vraagt in het beteng van zijn zaak. Dit 'maakt een groot onderscheid. Fietsrijders b.v. kun nen niet dan met veel moeie bij hem (ko men. Als ,wij den jna$ in zijn zaak Jtup- nen helpen, moeten wij hem ter wille zijn. Fietsers kunnen wij voorts van de voet paden weren en van particulieren ver wacht spr. niet veel aanvragen. De heer Ko n ij n en b u rg zegt, dat allen gelijk zijn; men kan dus geen onderscheid ma ken bij zulke aanvragen, of deze voor persoonlijk dan wel zakelijk belang die nen. De voorzitter wijst nog op een ander bezwaar, dat inwilliging van het verzoek in den weg' staat. Het (Rijk wil de waterafvoer van het verhoogde voet pad niet op zijn weg hebben en last met den Waterstaat is dus bij ingraving te wachten. Spr. herhaalt, dat anderen om zulke afglooiing zullen komen en met twee maten kunnen wij niet meten, 't Is niet de taak van den Raad persoonlijke belangen te dienen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt 10 tegen 1 st. afwijzend op het verzoek beschikt Mededeeling wordt ten slotte gedaan dat mej. Dozie, huisvr. van A. J. Sleg- tenhorst, die voor rekeni,ng der gemeente in Endegeest is verpleegd, den 20en ,Meiis overleden. Teneinde aan reeds vroeger geuite be zwaren tegemoet te komen, stellen B. en W. voor bij de komende Statenverkie zing een stembureau aan den Haagwegte vastigen Is voor de oprichting van een stemdistrict ministerieele goedkeuring noodag, de gemeente kan zooveel stem- bureaux maken als zij zelf wil. In het Dorp c.a. zijn 440, aan den Rijndijk 220, en aan den Haagweg 140 kiezers. Het nieuwe bureau kan geplaatst worden inde lokaliteit van d,en heer Leeflang. De raad kan zich hiermede geheel vereenigen en benoemt tot leden der stembureaux: Stembureau 1 (dorp) voorzitter de bur gemeester; leden: de heeren de Boer en Straathof. stembureau II (Rijndijk) voorzitter; wethouder Kaptein; leden de heeren v. d Poel ,en. Doirepaal. stembureau 111: voorzitter *de heer Rotetveel; leden de heeren Konijnenburg en Paardekooper. De overige leden zullen als plaatsver vangers fungeeren. In verband met de instelling van het derde stenicis ri.t werd nog medegedeeld, dat alle Rijndijk bewoners, voor zooverre kiezer, moeten stemmen onder Rijndijk; alle Haagwegbewoners aan den Haag- weg. J. H. Jeske, heeft van Dijkgraaf en Hoomheemraden van Rijnland toestem ming verkregen tot het Jnaken van een brug over de sloot voor zijn woning aan den Hoogen Rijndijk Hl09. .Thans komt hij tot den Raad met hetverzoekt.een boom te looien, die hem in den v/eg staat. B. en W. stellen voor de gevraagde "ver gunning te verleenen, mits adressant eene vergoeding ad f 5 voor den te rooien boom betaalt. De heer Paardekooper vraagt of Teske geen recognitie moer betalen voor het hebben van dat uitpad op gemeentegronddit gebeurt in het dorp ook. De voorzitter zegt dat nimmer aan den Rijndijk recognitie is geheven Spr. weet niet of de boom eigendom der ge meente is, terwijl adressant voor het leg gen dier brug geen toestemming van de Raad noodig heeft. De heer v. d. Po e 1 zegt, dat de boom wel aan Ide gemeente toebehoort. De heer Straathof wil re cognitie heffen om het recht van;eigendom de gemeente te bewijzen al is het nog zoo'n gering bedrag. Wethouder Kap tein zegt, dat er zooveel toegangen zijn. Nimmer is recognitie geheven en spr. acht dit ook geheel overbodig. De Voorzitter meent, dat de kwes tie hier alleen is het rooien van een boomslechts hiervoor is toestemming van den Raad noodig. Het leggen der brug behoort to: de competentie van B. en W. Hierna worit het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Vervolgens komt aan de orde het ver zoek van B. en W. van Leiden om sub sidie voor de beide .H. B.-Scho!en, voor leerlingen uit deze gemeente, 't Geheele schrijven van B. en W. van Leiden hebben wij indertijd opgenomen. De voor zit te r meent, dat het niet op den weg der gemeente ligt een 'bijdrage te geven. De meeste ouders behooren tot de gegoede klasse, die zelf vcor de opvoeding hunner kinderen kunnen zorgen. B. en W. stellen daarom voor om Leiden te'be richten, dat zij voor'.oopig niet geneigd zijn in de kosten der H. JB. fS. bijtedragen. Hierover ontspint zicli een uitvoerige gedachtewisseling, waarin het pro- en contra van deze zaak tot in kleinighe den besproken wordt. De heer Rotte veel is voor subsidieering, althans ten behoeve van die ouders, die niet in staat zijn het verhoogde schoolgeld te beta len. Voorts zullen bewoners van Zoeter woude, die zich hier vestigen om de lage Hoofd. Omslag, weer naar Leiden terug trekken, als zij aanzienlijk verhoogde schoolgeld moeten storten. Dit zou in rneer dan een opzicht nacleelig voor de ze gemeente zijn. De heer Paarde kooper deelt laatstgenoemde ver wachting niet en wil liever afwachten, wat Leiden'doet.' De heer Konijnen burg vraagt hoeveel eventueel het ver hoogd schoolgeld voer de buitenleerlin- gen zal bediagen, waarop de Vcorz. hem het antwoord moet schuldig blijven, om dat Leiden dienaangaande niets heeft wil len mededeelen. Spr. zet eveneens het voor en tegen dezer zaak uiteen aan vankelijk voelde spr. wel iets voor sub sidie, maar op die meening is hij terug gekomen. Ten slotte wordt met 9 tegen 2 stem men het praeadvies yan B, e.u W. goed gekeurd. Tegen stemden de heeren Ko nijnenburg en Rotteveel. B. en W. worden vervolgens gemach tigd tot het doen aanbesteden van di verse gemeentewerken in 4 perceelen. Bij de rondvraag neemt de heer Straathof de gelegenheid te baat te informeeren, waarom deze vergadering 's avonds belegd is; spr. zou dit wel meer wenschen. De Voorzitter zegt dat dit door toevallige omstandigheden is gebeurd. Overigens is het bijeenroe pen van raadsvergaderingen des voorzit ters taak. In 't algemeen blijkt men lie ver 's morgens te willen vergaderen. De heer Paardekooper zou al om. 7 uur, de heer De Boer nog vroeger, zelfs om 6 u. wijlen beginnen. Maar de Voor zitter blijkt gelukkig voor dit heele vroe ge ochtenduur niet veel te voelen. De heer Rotteveel herinnert dat de gemeente de bevoegdheid heeft dit jaar verlaging van het maximum aantal vergunningen te vragen. Is deze zaak- al in de Raad behandeld? De Voor zitter antwoordt hierop ontkennend. Er zijn in deze gemeente 14 vergunnin genhet maximum is 15; Spr. gelooft dat B. en W. geen motieven hebben ver laging voor te stellen; klachten over wanordelijkheden worden niet vernomen en de meeste vergunninghouders kunnen van hun vergunning alleen niet bestaan. Daarna gaat de Raad in Comitégene- raal, ter behandeling van het kohier H. Omslag. LEIDEN, 10 Juni. „St. Augustinus." Gisteravond hield de R. K. S. V. St. Augustinus te Leiden haar laatste ver gadering in het vereenigingsjaar 1909 1910. Op deze vergadering trad als spre ker op de Zeereerw. Hooggel. Heer Prof. Groenen, uit Warmond, met een lezing, getiteldIets over lijkverbran ding. Slechts hier en daar een greep uit dit vraagstuk, Na eerst gesproken te hebben over de crematie, als een eisch van beschaving en aesthetica, als gebo den door de hygiëne, werd stil gestaan het groote bezwaar, dat aan lijkverbran ding is verbonden.,Wanneer men crema toria opricht, zal een groote waarborg vervallen voor de justitie, n.l. voor het onderzoek in strafzaken. Ten slotte ver dedigde spr. de houding der R. K. kerk tegenover het lijkverbranding-vraagstuk aangenomen. Zij heeft die niet alleen ongeoorloofd verklaard, als zijnde niet passend bij de Christelijke belijdenis en in strijd met de Christelijke gewoonten, zij heeft daarenboven de lijkverbranding genoemd„een afschuwelijk misbruik" en wel hierom, dat door de eerste voor standers er van aan de lijkverbranding de symbolische beteekenis is gegeven van de vernietiging van geheel den mensch na diens dood. Na deze interessante lezing mocht Prof. Groenen bij monde van den vice- p ra es es de heer L. v. d. Eerden, den dank van de vergadering ontvangen. De vice-praeses dankte tevens Prof. Groe nen voor de toewijding en vriendschap dit jaar der vereenïging betoond. Na de hierop gehouden pauze, werd overgegaan tot de verkiezing van het nieuwe bestuur, dat als volgt samenge steld werd: B. Holthaus, praeses. L. v. d. Eerden, vice-praeses. I. Nicolai, ab- actis I. E. Verheijen, ab-actis II. P. Vos, quaestor. Na de gebruikelijke rondvraag, werd de vergadering gesloten. De Studenten-schaakvereeniging Morphy zal hedenavond een vriend schappelijk spel spelen tegen een 7-tal leden-schakers van Sociëteit Amicitia. Woensdagavond omstreeks 9 uur zouden te Velzen een drietal personen, waaronder de cementwerker C. de Koning van hier 24 jaar oud, bij de Spoorbrug gaan baden. De Koning schijnt bij het duiken op een steen te zijn gekomen en verdween in de diepte. Zijn kameraden wisten hem echter weder boven te brengen, hoewel in bewusteloozen toestand. Na toepassing van de middelen tot opwek king der levensgeesten, wist men hem weder aan het leven terug te geven. Na verbonden te zijn is hij naar zijn kost huis vervoerd en verkeerde toen weder den geheelen nacht in bewusteloozen toestand. Hij is gehuwd en tijdelijk te Velzen aan de papierfabriek werkzaam. Het was gisterenavond een heer lijk zitje onder de oude boomen van de „Groote Vink". Heerlijk, frisch woei een zacht windje en bracht verkoeling na den warmen dag. En dit alles werd nog verhoogd door de schoone zang- en muziekuitvoering die daar werd gegeven door twee van Voorschoien's bekende vereenigingen. Het Mannenkoor „Door Eendracht Verbonden", onder de leiding van den directeur Corn. A. Bonten, zong een 11- tal nummers, die zeer beschaafd en met verdienstelijke voordracht .werden ten gehoore gebracht. Wat ons van dit koor bijzonder op viel, was de gelijkheid van de stemmen in verhouding tot elkaar en al schaadde soms een te veel op den voorgrond tre den van een enkele stem, de algemeene indruk bleef niettemin gehandhaafd, dat onder de degelijke leiding van den heer Bonten met lust en toewijding wordt ge arbeid aan de bepefejiing van dg zang kunst en de grootmaking van de veree nïging. I Een aangename afwisseling bood Hei treden van „Benvenuto", het harmonie gezelschap van de Kon. Fabriek van Vait Kempen. Waar we vroeger gelegenheid! hadden dit korps lof toe te zwaaien, nul wenschen wij niets terug te nemen van' het eertijds geschrevene, wat meer is met meerdere belangstelling hoorden wij naar de zeven fraai gespeelde nummers, die allen even beschaafd klonken en diej aan het eind warm werden toegejuicht. Den directeur den heer G. Verheijy komt de meeste lof toe voor zijn de gelijke leiding en tevens brengen wij liem hulde voor de artistieke wijze, waar op hij zijne arrangementen bewerkt. Ook Mej. Marie Batenburg, die in het niet gemakkelijke koor „De Stem dei. Zee" de pianobegeleiding verzorgde, 'rf woord van hulde. I Het talrijk opgekomen publiek, waar onder vele Leidsche muziekliefhebbers, hebben een avond gesmaakt van onver sneden natuur- en kunstgenot. j De heer A. J. Bronkhorst, alhier, slaagde te Zwolle voor het examen apothekers-assistent. AARLANDERVEEN. Heden had alhier een treurig ongeval plaats. Een 20-jarige knecht van den wagenmakervan 't R. had een weddenschap aangegaan, om de Wetering over te zwemmen. Geheel ge kleed werd dit stuk volvoerd. Voor de tweede maal sprong hij weer te water, doch zonk. Dadelijk werden pogingen aangewend om hem te redden, wat spoe dig gelukte. De ongelukkige was echter reeds een lijk. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Door den heer A. L. Kortekaas, caféhouder alhier, is een van steen op getrokken koetshuis gebouwd, welke zeer tof verfraaing der dorpstraat medewerkt, evenals zoo menig nieuw of vernieuwd gebouw in onze gemeente. ALKEMADE. De milicien der lichting 1910 dezer gemeente J. C. Heemskerk en A. Couzijn, zijn opgeroepen om 14 Juni a.s. een herkeuring voor Gedepu teerde Staten te ondergaan. GOUDA. De le luit. W. J. M. Linden, van het 7e reg. infanterie te Naarden' wordt 15 Juni a.s. op zijn verzoek over geplaatst bij het 4e reg. infanterie, alhier. ROELOFARENDSVEEN, De toestand van Jacobus Pouw, die eergisteren door den bliksem werd getroffen, is bevredi gend te noemen. ZOETERWOUDE, (Hooge Rijndijk) Als bewijs van trouwe plichtsbetrachting dient te worden vermeld dat P. Riet kerk, schapenscheerder alhier, Hooge Rijndijk, als jongen van twaalf in dienst trad bij wijlen den heer Cornelis de Graaf, thans is bijna 77 jaar, al dien tijd van vader op zoon werkzaam is geweest. Volgens zijn bijgehouden boek heeft hij nu 35000 schapen van hun vacht ont bloot. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 9 Juni. (Vervolg) Na de pauze werd het wetsontwerp) betreffende de subsidieering der M. U. L. O. scholen aangenomen met .46 tegen 31! stemmen. Van Links stemde alleen voor. de heer kVerhey. Daarna werd voortgezet de discussiei over het wetsontwerp betreffende de re geling der banken van leening, waarbij de' heer Schaper zijn amendement nog maals wijzigde in dier voege, dat Ged, Staten op verzoek van den Gemeenteraad vrijstelling van oprichting eener ,bank van' leening kunnen verleenen en wel tel kens voor 5 jaren, indien ter plaatse aart een bank geen behoefte bestaat, of daar- daarin wordt voorzien door eene instel ling van den aarid, welke niet als winst gevend bedrijf wordt geëxploiteerd. De heer .Visser wijzigde rijn amen dement zoodanig, dat Gedeputeerden ,be-, voegd worden, den gemeenteraad gef- hoord, om als zij oordeelen dat een ge meente nalatig is in haar plicht tot (opricht, ting eener .bank van leening, de oprichV ting daarvan te bevelen. Voorts wordt' door deze wijziging bepaald, dat het be-, sluit tot opheffing van een bank de goed keuring van Gedeputeerden behoeft. Minister Heemskerk achtte hetj amendement-de Visser niet noodig en ver-: klaarde zich beslist tegen het amende ment-Schaper. De heer Borgesius vroeg aan den' Minister of naar zijn meening Commissa.- rissen ider Koningin bij lijdelijk verzet van Burg. en .Weth. om een bank van leening op te richten, nadat de verplich ting daartoe is opgelegd, praktische mid'-: delen bij de hand zullen hebben om tzulkj een ban,k in werking te doen 'treden, j De Minister, de juistheid erkenneni de van de opmerking van den heer !Bor-j gesius, beriep zich hierop om het on'i praktische van Schaper's amendement nog duidelijker i-n het licht te stellen Ov&j rigens meent de Minister dat de Ge^ meentewet den Commissaris der Koning gin voldoende macht geeft om teldoen v ai het gemeentebestuur had moeten doen( Het amendement-Schaper werd ver-, worpen met 39 tegen 29 stemmen. He( amendement-de Visser werd aangenomen met 52 tegen 16 stemmen. Bij de verdere behandeling yan hel] wetsontwerp op de Banken yan, LeeninjJ

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2