AAN DE KIEZERS! BUITENLAND. BINNENLAND. e Jaargang. No. 207, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Met aandrang bevelen wij de volgende Candidaturen aan: DistrictLeiden. J. A. BOTS. Mr. P. E. BRIËT. DistrictLeiderdorp. Mr. L. M. J. H. KERSTENS. J. J. VAN HOEKEN. Ile stemdag 1» Woens dag 15 Juni a.s. van 8 tot 5 uur. België. Ook in België hebben hevige onweders gewoed en volgefts „Het Handelsblad van Antwerpen" werd veel schade aangericht in de Maasvallei. Vooral de omstreken van Dave, Ardoye, Naninne hebben veel geleden. Alles is verwoest door de hagel- steenen, en de gewassen zijn op vele plaatsen letterlijk weggemaaid. Ook in Brabant moet het onweder groote schade hebben aangericht in den omtrek van Nijvel. Drie onweders, vergezeld van hagelslag en waterhoos, vernielden op het grond gebied der schoone gemeente Rixensart heel den oogst. Alles werd letterlijk in stukken gehakt en hoven en velden zijn overdekt met eene laag onvruchtbaar slijk, dat van de hoog ten kwam spoelen, en, voortstroomend, zelfs op sommige plaatsen de bedding der kleine rivier de Lafne vulde. Steenwegen zijn vernietigd, en de hellin gen, nu niet meer vastgehouden door plantengroei, zijn loodrechte wanden ge worden, dreigend met grondverschuivin gen, die dan onvermijdelijk verschillende huizen moeten meesleepen in het ravijn van 8 meters diep. 't Is de totale vernieling, zegt men, van een der schoonste dorpen uit den omtrek van Brussel, ten ware de staat en de provincie de plaatselijke overheid ter hulp komen, om ergere vernieling te voor komen. Diiitschland De Encycliek. Nog steeds heerscht in Duitschland beroering over de jongste Borromeus- encycliek, waarin de protestanten ten onrechte voor hen een beleediging zien. Het Pruisische Huis van afgevaardig den heeft gisteren beraadslaagd over drie interpellatiën betreffende de ency cliek van den paus, nl. van den conser vatief Pappenheim, den nationaal-liberaal Hackenberg en den vrijen conservatief graaf Moltke. Vooral de rede van Hackenberg maakte diepen indruk. De minister-president zei: De ency cliek bevat oordeelveilingen over de Hervormers, de Hervorming en de vor sten en volken, die haar waren toege daan, welke onze Evangelische bevolking in hun godsdienstige, alsook staatkundige en zedelijke gevoelens diep kwetsen. Deze ook in den vorm beleedigende uitspraken hebben begrijpelijkerwijs diepgaande ont roering gewekt in wijde kringen deF be volking en zijn een groot gevaar voor den godsdienstorde. Ik heb daarom vervolgde von Beth- mann Hollweg dadelijk nadat ik den Latijnschen tekst had ontvangen, den gezant bij het Vaticaan opgedragen, ambtelijk bij de curie protest aan te teekenen en de verwachting uit te spre ken, dat de curie het middel en den weg zou vinden om de schade, die de encycliek heeft gedaan, te herstellen. (Levendige toejuiching). Deze verwachting ging de minister voort heeft te meer recht, aangezien de curie volgens een mededeeling van de „Osservatore Romano" in de verte niet het voornemen had de niet- Katholieken van Duitschland, alsmede haar vorsten, te krenken. De gezant heeft zich van zijn opdracht gekweten. Een afdoend antwoord kon in zo korten tijd nog niet volgen. Meer geld voor den koning van Pruisen. Men weet, dat de Pruisische Kamer het voorstel tot verhooging der civiele lijst naar de begrootings-commissie heeft ver wezen met algemeene stemmen, behalve die der sociaal-democraten. Doch vóórdat dit geschiedde, had nog een pijnlijk in cident plaats. De socialistische afgevaardigde Hoff mann, hield een scherpe redevoering tegen de verhooging der civiele lijst. Hij zeide daarin, dat de helft der thans bestaande dotatie ruim genoeg zou zijn. Hij wees op de woorden van Bülow en Bethmann Hollweg over zuinigheid, en verzocht dien goeden raad ook eens naar boven te geven. Toen de spreker de dotatie van den Engelschen koning aanhaalde, viel de voorzitter, Von Kröcher, hem in de rede, met verzoek geen vorstelijke personen in het debat te betrekken. Hoffmann „Wij verlangen principieel de verkiezing van alle staatsambtenaren door het volk, ook die van den eersten dienaar van den staat." Von Kröcher„Die opmerking is hoog verraad. Ik roep u tot de orde." Hoffmann „Ik heb reeds op de school geleerd dat Frederik, de Groote bijge naamd, zeide de eerste dienaar van den staat te zijnHoe kan dat dan hoogver raad zijn Von Kröcher: „Ik heb u tot de orde geroepen, omdat u de keuze van den eer sten dienaar van den staat, den koning, door het volk verlangt. Dat is hoogverraad". Hoffmann: „Maar dat is een grondstel ling, die in ons program voorkomt." Von Kröcher„Gij kunt in uw program de grondstellingen zetten die ge wilt: maar ik verzoek die van hoogverraad getuigende zinnen hier niet openlijk van de tribune van het hüis te verkondigen." Deze samenspraak tusschen een afge vaardigde en den voorzitter van het Huis, gaf aanleiding tot geweldige opschudding. Hoffmann zette zijn bestrijding van de regeering-svoorstellen nog een poos voort Maar de andere partijen onthielden zich van bespreking en zoo werd het ontwerp n eerste lezing goedgekeurd. Italië. Inzake de Encycliek. publiceert de „Osservatore Romano" de volgende nota: „Tegenover de in Duitschland door onjuiste uitlegging en weinig getrouwe vertaling der jongste Encycliek teweeg gebrachte beweging, zijn wij tot de volgende verklaring gemachtigd „De H. Vader heeft in de Borromzeüs encycliek, die ten doel had, de dwalin gen der Modernisten te bestrijden, volstrekt niet, zooals ook uit den tekst blijkt, de bedoeling gehad, de niet- katholieken van Duitschland en hun vorsten te kwetsen. „In de encycliek staan eenvoudig eenige historische beoordeelingen over den tijd van den H. Carolus Borromaeüs, maar noch de volkeren noch de vorsten van een bepaald land worden genoemd en daarbij is in het oog te houden, dat het ging om de katholieken van dien tijd, die tegen de leer en het gezag van den H. Stoel opstonden. Hoe welwillend de gevoelens van den H. Vader tegen Duitschland en zijn vorsten zijn, heeft hij nog onlangs doen blijken". De aardbeving. Men' is het blijkbaar nog" niet eens over den aard der jongste natuurramp, die Zuid-Italië trof. Zoo wordt thans in het „Journal" de aardbeving weder geschetst als van' vulkanische oorsprong en toegeschreven aan de werking van den Vulture, een 1300 meter hooge vul kaankegel, ten Noorden van Potensa in de Basilicata gelegen. De schok is het hevigst gevoeld in1 de provincie Avellino en wel in de dor pen aan den kant van Napels op de hel lingen der Apennijnen gelegen. Zooals gemeld, werd tot nu toe het grootste aantal slachtoffers te Calitri gemaakt, waar reeds een twintigtal doo- den werden opgegraven en telkens we der lijken uit de puinhoopen worden te voorschijn gehaald. Calitri, een stad je van pmstreeks 7000 inwoners, ligt amphitheatersgewijze tegen de helling van een heuvel, waarin door de bewoners groote galerijen zijn aangelegd1, die voor kelders werden gebezigd. Door den schok stortten; vele ide.zjer, galerijen in en kwam de rotsmassa in beweging, de helling af, de lager gelegen huizen, waarin de dorpelingen nog in diepe ruste lagen bedelvend. Toen de Koning, bij monde van den eersten minister Luzzatti, het bericht vernam van de ramp en zijn besluit te kennen gaf, onmiddellijk naar Avellino te zullen vertrekken, besloot koningin Elena haren echtgenoot té-vergezellen. Op de tegenwerpingen, die men maakte, met het oog op het gevaar, hetwelk verbon den was aan een bezoek aan de geteis terde streek, antwoordde zij: „Mijh tegenwoordigheid wordt nood zakelijk geacht bij nationale gebeurtenis sen en plechtigheden ,en ik zie niet in, dat ik rustig hier kan blijven, terwijl mijn volk sterft. Ik zal gelukkiger /ijn, wanneer ik daar, zooveel als in mijn vermogen is, kan doen om de geteister- den bij te staan." Men houdt zich voorbereid op ver dere ongevallen. Zoo is aan de bewoners van tal beschadigde huizen, het verblijf in hunne woningen ontzegd, daar zich nog nieuwe schokken kunnen voordoen. Peter Alfani, van het observatorium te Florence, geeft als zijne meening te kennen, dat zulks inderdaad het geval zal zijn in den loop van deze en de vol gende maand. De nieuwe schokken zul- echter niet zoo zwaar zijn als deze, meent hij. Professor Menstelli van Napels vreest voor de Basilicata, waar sedert 1856 geen aardbevingen meer werden waar genomen. Amerika. Een belooning. De Amerikaansche minister van justitie Wickersham heeft onlangs een besluit ge nomen, dat zeker opzien zal wekken en heel wat critiek zal uitlokken. Parr, een der recherche-mannen, in dienst van het departement van financiën, zal een bo us van 1.750.000 gulden ontvangen, voor zijn'goede en moedige diensten inzake de ontmaskering der .medeplichtigen aan't geknoei der belastingambtenaren en em ploye's der suikertrust. Tengevolge van die knoeierijen was de schatkist voor millioenen benadeeld; en de trust zal het te weinig betaalde moe ten aanzuiveren. De minister van justitie stelt zich nu op het standpunt, dat aan Richard Parr een flink percentage van het aldus voor de regeering geredde be drag toekomt. .Hij bepaalde den bonus op het bovengenoemde bedrag, daarbij uitgaande van de overweging, dat het na sporen van de bedoelde ongerechtigheden met levensgevaar voor Parr was gepaard gegaan. Dit moge nu zoo zijn en Parr hebbe aanspraak op een milde belooning' voor zijn goede diensten maar de hem toe gedachte som is toch wel wat al te Ame- rikaansch. Indien men, al is het ook met levensgevaar, sommetjes van 1 a 2 mil- lioen kan verdienen, door zich aan recher chewerk te wijden, zal voortaan in de Vereenigde Staten geen enke!e brieven - trommel en geen enkele bewaarplaats der boeken in een privékantoor van een za kenman meer veilig zijn. Een tijdperk van inquisitie in het Ame rikaansche handels- en zakenleven staat dan voor de deur. JV6arokko. Uit Tandzjer wordt gisteren gemeld, dat de troepen van Moelai Kebir op twee uur afstand van die van Moelai Hafid gelegerd zijn. De troepen van den sultan zijn af gesneden van de bronnen en kunnen niet dan onder het vuur der opstandelingen water gaan halen. Vier dorpen zijn er door de troepen van Kebir geplunderd. De stammen in Sefra zijn in opstand en hebben een karavaan geplunderd en daarbij negen man gedood, waaronder vijf soldaten, die de karavaan begeleidden. Het adres van Nederlandsche Kamerleden aan de Doema. De tekst van het adres aan de Doe ma luidde, naar de „N. Ct." meldt, als volgt: „Aan den Voorzitter en de Le den der Doema De ondergeteekenden, leden van d: Tweede Kamer der Staten-Generaal va.i het Koninkrijk der Nederlanden, behoo- reuidei tot verschillend^ ,in ,dat .Staats lichaam vertegenwoordigde politieke partijen', kennis genomen hebbende van de wetsvoorstellen der Russische regee- rin'g, strekkende om het Groothertog dom Finland rechten te ontnemen, die aan zijn bevolking zijn gewaarborgd en door haar gedurende een lang tijdperk zijn bezeten richten zich eerbiedig tot Uwe Hoo ge Vergadering, ten einde te kennen te geven hoezeer zij het zouden betreu ren, indien de onafhankelijke vertegen woordiging van het Russische volk hare toestemming zou verleenen aan wettelij ke maatregelen tot het besnoeien van de vrijheden en het zelfbestuur van het Fin- sche volk. Den Haag, 19 Mei 1910. De „N. Ct" kan hieraan toevoegen, dat het adres onderteekend was door 52 leden der Tweede Kamer, van alle par tijen behalve de Katholieken. De minister van Justitie. Ovefr minister Regout schrijft de Loef- ijzer-corr. van' het „Hbl." o.a. Na zijn promotie (op een dissertatie over het faillissement) werd hij al heel gauw (in 1888) benoemd tot ambte naar van het O. M. bij het kantonge recht te Roermond. Hij is daarna in de staande magistratuur gebleven (in '93 werd hij substituut te Amsterdam, in 1903 officier te Roermond- tot 1905, toen hij ontslag vroeg om meer werk te kunnen maken van zijn Kamerlidmaat schap. Ernstiger en nauwgezetter man van-'t-r echt dan deze nieuwe Minister van Justitie is niet makkelijk denkbaar. Wellicht zelfs gaat zijn ernst of gaat althans zijn wil om 't Recht te dienen zóó als hij 't verstaat, nóg dieper dan bij zijn onmiddellijken voorganger, Minis ter Nelissen. Mannen van groote over tuiging zijn zij beiden, zeer schrandere en kundige juristen óók. En zéér geloovi- ge Katholieken. Maar in den heer Nelis sen scheen ons, misschien vooral door dien hij zooveel ouder is, minder fel heid, minder scheppingsdrang, minder drijfzucht dan wij hebben waargenomen in mr. Regout als Kamerlid voor Hel mond. Want dit wete men wèlEen der ijve rigste en meest intransigente Roomschen is thans opgenomen in het Kabinet. Intransigent niet in den zin van onver draagzaam of bekrompen. Allerminst Wij hebben wel eens treffende verhalen gehoord over vriendschap tusschen de zen ultra-Katholiek, en Protestanten (gansch buiten de politiek). En er is in "zijn gedragingen of in zijn woorden nooit iets op te merken geweest, waar uit gebrek aan eerbied voor, of zelfs gemis aan inzicht i n de overtuiging van een tegenstander sprak. Maar wel een' krachtige, zeer stugge en onverzettelijke, van loven en bieden, van over-en-weertjes warse en daarom intransigente eigen overtuiging. De Legatie van China te 's-Gra- vanhage ontving per telegraaf van den Wai Wou Pou bericht dat de Nationale Tentoonstelling te Nanking in den mor gen van 5 Juni j.l. geopend is in te genwoordigheid van een grooten toe vloed van voorname personen, gekomen uit alle Provinciën van het Keizierrijk alsmede van de eilanden van den Stil len Oceaan en ten overstaan van del vreemde consuls. De plechtigheid heeft in de meest vol maakte orde plaats gehad en in de stad heerscht groote kalmte. Koninklijke Besluiten. Zijn benoemd: tot griffier bij het kantongerecht te Bols- ward, mr. B. F, baron van Heemstra, doctor in de Staatswetenschap, advocaat en procureur te Deventer, tevens waar nemend griffier bij het kantongerecht aldaar tot griffiier bij het kantongerecht te Gulpen, mr. L.Th. Verscheure,advocaat en procureur te Roermond, tevens kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar, onder ge lijktijdige toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking; tot griffier bij het kantongerecht in den Helder, mr. N. A. Blom, advocaat en procureur te Tiel, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements-recht bank aldaar; tot griffier bij het kantongerecht te Lem mer, mr. J. W. M. van Heyst, advocaat en procureur te Arnhem, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arrondissements rechtbank aldaar. - Met ingang van 16 dezer is professor dr. W. H. Nolens opnieuw voor den tijd van 4 jaren benoemd tot lid van den Mijnraad. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Voortgezet worden de discussiën over: 18e. Voorstel tot onderhandsche op dracht van de levering van den boven bouw en van de bewegingsinrichtingen; der rolbasculebrug, ter vervanging van de Blauwpoortsbrug. B. en W. stellen voor den boven bouw op te dragen aan de firma Kloos en Zonen te Kinderdijk voor f21040 en de levering van de bewegingsinrich ting aan de firma Figée te Haarlem1 voor f12.500, zoodat het geheelewerk f 33.540 bedraagt. De heer Vergouwen stelt voor dé levering van den bovenbouw en van' de bewegingsinrichtingen beide op té dragen aan de Kon. Ned. Grofsme derij voor 134.071,35. j Wethouder Korevaar repliceert. Als de vorige keer niet de bedoeling heeft voorgezeten de grofsmederij te be- voordeelen, moet men thans het voor stel van B. en W. aannemenanders be voordeelt men thans de Grofsmederij!. Spr. keurt af, wat Dordrecht deed dit verkeerde voorbeeld moeten wij niet na volgen. De kwestie van splitsing is van' zeer ondergeschikt belang. De heer Hoogenboom gaat de sommen van inschrijving na en becijfert dat Penn en Bauduin te Dordrecht voor. den bovenbouw f 38 lager hebben inge schreven dan de firma Kloos te Kinder dijk. Spr. meent daarom, dat perc. I ge gund moet worden aan Penn en Bauduin. Wethouder Korevaar zegt, dat Penn en Bauduin zich hebben terug getrokken door hun schrijven, dat zij geen reden; hadden hun prijs te herzien. Daarom heb ben B. en W. voorgesteld het werk aan de firma Kloos te gunnen. De heer Hoogenboom meent, dat de aanbieding van Penn en Bauduin niet ter zijde is gelegd en is daarmede wel' rekening gehouden. Hebben B. en W], bijzondere aanleiding gevonden het werk aan een ander te gunnen. De Voorzitter zegt, dat Kloos een' zwaardere brug heeft ontworpen. Daar om is hij f38 duurder. De heer Hoogenboom merkt op,- dat de vorige maal de constructie van Penn en Bauduin voldoende werd ge acht De brug behoeft niet zwaarder té zijn'. Wethouder Korevaar zegt, dat dé aanbieding van Penn en Bauduin gecom bineerd was met de firma Stork en dé Allg. Electr. Geselsch. Men kon deze nü moeilijk splitsen. De heer Fokker gelooft, dat de vo rige maal niet een der leden aan split sing heeft gedacht. Daarover heeft nie mand gesproken. We moeten nu niet een' nieuw foefje gebruiken en splitsing toe passen. Steeds is over het werk en bloc gesproken en nu het geluk de Leidsché firma dient, zal spr. het voor stel-Ver gouwen steunen. r Wethouder v. Hamel meent, dat dé gemeente zich zal blameeren als zij het voorstel van B. en W. verwerpt. D!e! gemeente is niet verantwoord als dit werk niet gegund is aan den laagstelt inschrijverzij zelve zal de dupe ervarf worden en later bij andere aanbestedin gen de noodlottige gevolgen ondervinden. De heer d e V r i e s zegt, dat splitsing bij aanbestedingen dikwijls wordt toegepast Daarover behoeft men niet speciaal te denken. De heer Fockema Andreae heeft zich door een deskundige laten voorlich ten. Werken, als het onderhavige, wor den altijd door meerderen uitgevoerd, 't Komt onze eer te na, als men nude Grofsmederij de levering gunt. De heeren Korevaar en Roem ver-; dedigen nog het voorstel van B. en W.j de heer Vergouwen het zijneal was de Grofsmederij maar f100 hooger ge weest bij het onverdeelde werk, zou de laatstgenoemde het voorstel niet ge daan 'hebben. Uit de discussies is niet gebleken, dat splitsing in het belang} van het werk is slechts financieele re- denen pleiten ervoor. Wat de fatsoensJ kwestie aangaat, raadt spr. aan voortaaij

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1