BINNENLAND. Gemengd Nieuws. tan. Van verschillende zijden komen te [Tanger berichten, waaruit valt te leiden dat het slechts van eene kleinigheid af hangt, om den opstand in lichte laaie te doen opvlammen. Reeds zouden pogingen in het werk zijn gesteld ora den vorigen sultan, Ab- ;doel Azis, te overreden, zich aan het hoofd van de beweging te plaatsen. Maar Abdoel Azis bleef onvermurwbaar en gaf te kennen eerlang naar Syrië te zullen vertrekken. Aan de „Times" werd ook reeds be richt dat de ontevredenheid in het leger van Moelai .Hafiid zóó groot is, dat 'een deel van het garnizoen van Fez, officie ren zoowel als soldaten, met medene ming der wapens is gedeserteerd, evenals een regiment, behoorende tot de troepen, die zich nu, aanhoudend bestookt door de Opstandige stammen, pp 'den terug tocht naar Fe;z .bevinden. Niet te herstellen. Eén van de b'estuurderen van de af- 'deeling Helder vafi de S. D. A. P., be last met het indienen van de candidaten- lijst voor de Prov. Statenverkiezing, lieeft dit vergeten. Eerst tegen half 5 des 's namiddags bemerkte hij zijn ver zuim ,en trachtte hij haar nog in te le veren. Het raadhuis was echter al reeds 'gesloten, terwijl de wettelijke tijd trou wens lang reeds verstreken was. Het gekke van het geval Js, dat hij als raadslid dien morgen reeds ten Raad huize was geweest, ten einde inzage van de stukken, een Raadszitting betref fende, te nemén ,en de lijst toen in zijn Zak had. 10124 méér. Paulus schrijft in „het Centrum." 10124 méér. 't Is een kolossaal ge tal, en toch het pas verschenen afficieel verslag over 1909 van „Sobriëtas", de nationale federatie van de R. K. Diocesa ne Bonden tot bevordering der Christe lijke Matigheid en tot bestrijding van het Alcoholisme, zegt ons, dat de aan winst van katholieke drankbestrijders en drankbestrijdsters over ons klein landje 'dit groote cijfer bereikt heeft. 10124 meer! 't Is veel, vooral als men dit vergelijkt met de winst, die het jaarverslag van 1908 aanwees. In 1908 kwamen 1473 personen de .gelederen der drankbestrijders en drankbestrijd sters versterken en nu 10124! Het totaal getal katholieke dankweer- leden was op 31 December 1908 niet minder dan 73842 tegen 63718 op dien zelfden datum van 1-907, ongerekend nog de 44720 kinderen, wier ouders zich in de St. Annavereeniging verplichten, hen tot hun! 1ste H, Communie in geheel onthouding icfp te voeden. Ongerekend deze kleinen, wier meerderheid, zeker straks na hun 1ste H. Communie, 'de drankbestrijding hunner jeugd in prac- tischen strijd zullen omzetten, telt he{t leger katholieke dankbestrijders en be strijdsters in Nederland' een getal, dat eerbied afdwingt en duidelijk aantoont, dat de R. K. Drankweer in ons vader land bloeiende is. 1909 is voor de Roomsche Drank- Weer vruchtbaar geweest. 1909 heeft ge toond, dat de ideeën der Roomsche Drankweer overal en in alle geledingen ingang vinden. De meeste winst is gemaakt bij die vrou wen en meisjesniet minder dan 4024 vrouwen traden tot de Mariaverleeni- gingen toe en 2157 meisjes kwamen het getal leden van de Meisjesbonden versterken, doch ook de Kruisverbanden en Jongensbonden gingen vooruit; resp. .2763 en 1180 personen kwamen hier den strijd tegen koning Alcohol aanbid dend Waar 1909 zulke bewijzen heeft ge geven, dat het werk van de Roomsche drankweer niet geheel nutteloos is ge weest, daar kunnen de leden van Maria- vereeniging en Kruisverbond met ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Waar 1909 zoo duidelijk fieeft ge toond, dat als men slechts wil en ern stig wil, nog velen voor hun strijd te Winnen zijn, daar mogen de leden dier beide nuttige vereenigingen een aan sporing vinden om in 1910 met denzelf den ijver voort te werken. 10124 méér. 't Is een prachtige aan winst waarmede wij de Katholieke Drank weer van harte gelukwenschen. Moge het jaarverslag over 1910 nog grooter vermeerdering aanwijzen dan .10124. Nog een paar jaartjes zulk een winst en Wij zijn aan de 100.000 en dan... zijn Wij nog niet, waar wij wezen moeten. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 8 Juni. Aan de orde was het wetsontwerp tot wijziging van de Indische mijnwet, waar bij o.a. beoogd wordt den Gouverneur- Generaal van Indië 'm staat te stellen contracten met particulieren af te slui ten, behoudens goedkeuring van den' Wetgever. De heer Vlieger hoewel geenf be slist tegenstander van het ontwerp con stateerde dat dit wetsontwerp de ge heel e Indische mijnwet op losse schroe ven stelt, wat door den Heer Co-lijn ontkend werd, die er op wees dat het Ofitwerp niets anders beoogt dan ;een aanvulling van het principe van staats exploitatie, hetgeen door deft Minis ter van Koloniën jnog nader werd in het licht gesteld, jdoor uitéén té zet'tén, dat het ontwerp geen andere strekking heeft dan een verduidelijking, of eeni- ge uitbreiding van de bevoegdheid die thans reeds in de Indische mijnwet is gegeven', om opsporingen van delfstof- ten o? ontginningen te bewerkstelligen waar Zij niet in strijd komen met |de wet. De Concessie blijft uitgegeven op dezelfde wijze als thans; alleen wordt het sluiten van contracten in speciale gevallen' mogelijk gemaakt. Het ontwerp werd zonder hoofdelij ke stemming goed gekeurd; evenals het ontwerp tot verhooging der Indische begrooting voor T910, ten behoeve van een stoomtramweg Krian-Gempalkerip, benevens eenige kleinere ontwerpen en conclusies op verzoekschriften. Bij de behandeling van een ontwerp tot wijziging van artikel 374b van het Burger lijk Wetboek (bedoelende in een leemte der Kinderwetten te voozraen) kwam in discurssLe een amendement van den heer Snoeck.Henkemans, waarvan dé be doeling pis te bepalen, dat bij verzoeken of vorderingen tot ontzetting uit de ouderlij ke macht, zooveel mogelijk moet worden vermeld op welke wijze, hetzij in de uit oefening der ouderlijke macht, hetzij in de voogdij zal kunnen worden voorzien. In het ontwerp wordt deze bepaling al leen voorgesteld ten aanzien van verzoe ken tot ontheffing uiit de ouderlijke macht. De Minister v. Justitie, Mr. Re- gout, bestreed dat amendement, dat niet past in het kader van dit ontwerp, maar eerst later bij een materieele herziening der Kinderwetten te pas komt, ofschoon de Minister reeds thans moet verklaren, het denkbeeld van den heer Snoeck Hen- kemans niet voor te staan. De heer Snoeck Henkemans "trekt dit amendement hierop in, na echter van den Minister te hebben utigelokt de bereid- verklaring om te overwegen een circulaire te richten t«ot de voogdijraden, waarbij zij verzocht worden de verzoeken tot ont trekking uit de ouderlijke macht te doen vergezeld gaan van een voogdij-voor- dracht. Het ontwerp werd hierop goedgekeurd Kunst en Wetenschappen. Peary. De nóordpoolreiziger Peary heeft gis teravond in het concertgebouw een voor dracht gehouden. Onder het spelen van het Amerikaan- sche volkslied door het orgel werd kapt. Peary binnengeleid door het bestuur van het Koninkl. Nederl. Aardrijkskundig! Genootschap, aan welk genootschap wij het te danken hebben, dat wij den ont dekker van den Noordpool in ons midden hebben gezien. Het publiek verhief zich van zijn ze tels, het Wilhelmus werd staande aange hoord en toen werd, voor zoover dit nog noodig was, kapt. Peary met een kort woord bij zijn hoorders ingeleid door deis heer J. W. IJzerman, voorzit ter van het Genootschap. Kapt. Peary is een rijzig, slank man van omstreeks 45 jaar, met zwaren blon den knevel. Wat bij een eerste ontmoe ting vooral treft is de van groote wils kracht getuigende uitdrukking van zijn gelaat, zijn vastberaden blik. Hij was ge kleed in rok en witte das: Peary deed zijn reisverhaal als bege leiding van een lange reeks meeren- deels mooie lichtbeelden en sterk ver groot. Met zijn Amerik'aansch accent voor onze ooren wat vreemd klinkend sprak Peary langzaam en duidelijk. Zijn stem klonk wat eentoonig en zijn woor den waren hoogst eenvoudig, zondier mooidoenerij nu en dan afgewisseld door een kleine clroog-komiieken kwinkslag. Trouwens waar iemand spreekt over dingen, die zoo vreemd klinken hebben de hoorders al spoedig neiging om te lachen. Zoo bij voorbeeld, toen Peary zijn leedwezen uitdrukkende over het feit, dat hij den voorzitter niet in hejt Hollandsch kon bedanken voor diens vriendelijke woorden, omdat de eenige taal die hij (Peary) behalve zijn moeder taal vloeiend spreekt ishet Eski- mo'sch. Op een' gepropuleerde kaart ging de spr. eerst na de route van zijn laatste reis, waarvan het eindpunt de pool was. Daarna begon Peary te verhalen van zijn Poolsche ervarirfgenen hij illu streerde zïjri reisverhaal met lichtbeel den, foto's, voor welker echtheid hij in stond, de meest zijn door hemzelf ge nomen. Alleen door eigen aanschouwing, al was het door middel van lichtbeelden slechts zeer gebrekkig, zoo zeide hij, is het mogelijk zich tenminste een vaag denkbeeld te vormen van de arctische streken, en de ontzettende ontberingen, welke het verblijf in' die barre omge ving met zich brengt. Na eenige indrukwekkend ïpooie ge zichten over de Poolzee met ijsbergen van 150 voet hoogte, of over ijswoeste- nijen in den geheimzinnigen lichtglans van het Noorderlicht, werden de reisge- nooren voorgesteld, dat zijn de Eski mo's en' de Eskimohonden. Natuurlijk was de conférencier-poolreiziger over het uithoudingsvermogen van beiden vol lof. Verschillende Eskimo-typen heeft Pea ry geportretteerd en aan zijn auditorium voorgesteld, jonge eii o.ude, o,ojc e,en te Noordpöoldame, die zich voor het po- seeren' tnet al haar amulétteft getooid' hed. Een' jonge' vrouw was er bij, die' na afloop der expeditie nóg een jaar bij Mistress Peary in dienst is gewfeieist, toen weer paar haar vaderland is ge trokken' en sedert al wieer drie mannen gehad heeft. Een van Peary's ontdekkin gen', niet de minst onbelangrijke, meen de hij, is geweest, dat er onder de Es kimo-vrouwen ook ware schoonheden' zijn toen hij er een vertoonde, en er door de zaal een uitrfoep van bewonde ring ging, zeide Peariy goedlachsHoudt m maar stil, Wan't ze is al getrouwd' 1 .Uit aardige familietafre'eltjes toonde de con ferencier aan, dat de liefde der moeder voor haar kleine kinderen aan den Noordpool niet anders is dan onder de Evenachtslijn. Veel belangwekkende foto's gaven ook' een blik in de fauna (der Poolstreken. Den tijger van het Noorden, dén ijs beer, heeft Pleary in wilden staat ge kiekt, maar vooral ook' de vogels, waar van de schoonste de Poolsche eidergans is, hadden de volle belangstelling van den ontdekker. Laitgen tijd weidde hij uit over "de Eskimo-slede, zooals die, door hem ge wijzigd, een zeer geschikt vervoermid del was, met afdoende capaciteit Men had leeftocht voor 6 maanden medege nomen, waarop twaalf maanden is ge teerd. Een' der meest belangwekkende foto's was die van een kamp, bestaande uit sneeuwhuizen op 3 mijl afstand van den Noordpool. In de verte zag men hier de Amerikaansche vlag wapperen op de ei genlijke plekEskimo's stonden de Staris and Stripes toe te juichen. Dan verhaalde Peary van den terug tocht, die zwaardei dan al het vooraf gaande zou worden de grootste zorg toch .was vóór de lente het vasteland te bereiken. De Eskimo's werden vooraf gewaarschuwd, dat het zou worden veel trekken en weinig slapen. Veel gemak' ondervond men thans van de uitsteken de inrichting der expeditie, waardoor men over meer comforts dan op de vorige beschikte. Het voornaamste hier van was wel dit werd als een groote luxe beschouwd dat men met behulp van alcohol bij die grootste koude thee kon zetten. Toen de expeditie op het uitgangspunt in Columbia, waar zij een eenvoudig mo nument heeft opgericht, was terugge keerd, waren zij allen zoo uitgeput, dat zij 48 uren slaap noodig hadden om op hun verhaal te komen. x Niet ver van hier ligt cle eenige tocht genoot, die niet weergekeerd is, prof. Marbin, begraven. Op zijn graf werd' een kruis opgericht. De vrucht van al de doorgestane ont bering, waarvan een belangrijk onmid dellijk resultaat is geweest, dat men de diepten der Poolzeeën gepeild heeft, noemde Peary, dat er een stap is gedaan in de richting der algeheele verovering van den aardbol door de menschen. Met een woord van dank voor het aan dachtige gehocr eindigde hij zijn, ,ook aan het slot hartelijk toegejuichte cause rie. Onderwijs. Lotsverbetering van Onderwijzers. Wordt de thans voorgestelde reorga nisatie van het onderwijs verwerkelijkt dan brengt dit een niet gering te ach ten voordeel voor den onderwijzer met zich mede: Immers vele onderwijzers der lagere school, die de akte van hoofdonderwij zer en voor ééne of meer moderne talen of voor de wiskunde verwierven, kun nen thans niet als hoofd van eene school eene plaats vinden, omdat de verhou ding van het aantal onderwijzers tot dat der hoofden van scholen daartoe te on gunstig is. De thans voorgestelde rege ling en de eischen voor de examens mid delbaar onderwijs, daarbij ontworpen maken het voor deze onderwijzers niet moeilijk ééne of twee akten voor de in deze ontwerpen bedoelde middelbare school te verwerven en zoo als Ieeraar aan zulk eene schoof eene positie te ver krijgen, die niet minder is dan die van het hoofd eener lagere school. Op die wijze kan in de sociale verhoudingen der onderwijzers eene zeer gewenschte ver betering komen. Land- en Tuinbouw. Melk als voedsel en tuberculose. Nog altijd is niet uitgemaakt, op welke wijze de tuberkelbacillen in het mensche- lijk lichaam komen. Terwijl sommigen volhouden, dat zij door de longen hierin geraken, beweren anderen, dat zij met de voedingsmiddelen, voornamelijk door melk uit tuberlose uiers in het lichaam ko men. Daarbij is het nog de vraag, of de rundertuberkelbacillen (typus boviinus) dezelfde zijn als de menschelijke tuber kelbacillen (typus homanus)Koch zei van niet. Om wat meer licht in 'dezen te verkrijgen, heeft men een onderzoek in gesteld in Pruisen, Beieren, Saksen, Wur- temberg, Baden en Hessen. De veeart sen werden uitgenoodigd gevallen op te sporen, waarbij melk van koeien, diie aan uiertuberculose leden, werd gebruikt. De ambtelijke kreisarzt moest dan nagaan, of het gebruik van zulke melk nadeelige ge volgen voor den mensch had. Van 1905— 1909 werden 113 gevallen van uiertuber- .culose y^stgestejdj Ja 62 g.evajlgfl .werd de melk door 360 personen, waaronder 151 kindleren, langen tijd jn rauwen toe stand, in 44 gevallen door 268 personen in gekookten toestand gebruikt, zoodat in het geheel 628 menschen verdachte melk hadden genoten. Van de 360 personen die de rauwe melk gedronken ghadden, werdén slechts 2 kinderen gevonden, dóe door gezwollen halsklieren verdacht kon den worden aan tuberculose te lijden en waarbij dé ziekte door het vinden, der tuberkelbacillen ook werkelijk werd aan getoond De. koeien hadden een uitge breide uiertuberculose >en de melk was langen tijld gebruikt. De ouders en de oudere zusters dezer kinderen bleven vrij en bij later onderzoek, respectievelijk na 2i/o en I1/2 jaar, bleek de gezondheidstoe stand van beide kinderen vooruitgaande. De kinderen zagen er goéd uit en waren flink ontwikkeld. .Bij vele twijfelachtige gevallen, waarbij ook quaestie was van halsklierzwelling, maar waarbij geen bac teriologisch onderzoek had plaats gehad, werd de toestand gaande weg beter. An dere gevallen, waarvan men eerst de schuld gaf aan melkgebruik, bleken na derhand door menschelijke tuberkelbacil len te zijn in het Jeven geroepen. Onder 360 personen, die dus rauwe melk van koeien, lijdende aan uiertuberculose, ge bruikt hadden, waren alzoo slechts 2 met zekerheid geconstateerd en 12 twijfelach tige gevallen. Uit een en ander kan men besluit trek ken, dat het gevaar van het gebruik van melk uit tuberculeuze uiers al zeer ge ring is in vergelijking met dat, hetwelk bestaat bij het verkeer met menschelijke tuberculoselijders. (Veldb.") Dr. NOUWENS BIJ DE ZUSTERS VAN DEN PAUS. In het jongste nummer v^n „Het Of fer" komt een relaas voor van dr. Nou- wens, die te Rome een bezoek bracht bij de zusters van den H. Vader. Zij wonen op het plein, dat grenst aan het St. Pietersplein, piazza Rusti- cucci, no. 10. Langs een smallen, open ingang komt men bij den portier, die mij mededeelde dat de „Sorelle Sarto", op de derde verdieping wonen. Daar staat op de deur het naamplaatje „Sar to". Wat heeft die naam een wereldklank gekregen'. Iets lager in hetzelfde huis woont een naaisterde onderste verdie ping is een winkelhuis. Toen het meisje, dat mij opendeed, hoor de dat ik een Hollandsch geestelijke was, die gaarne de Zusters van den Paus zou spreken, was dit voldoende om toe gelaten te worden. De ontvangkamer is een ruim en flink vertrek, waarin alles herinnert aan den H. Vader. Een levensgroote fotografie, eeri groot fronzen medaillon met de af beeldingen van de H.H. Petrus en Pau lus, en in 't midden den Paus, een drie tal marmeren busten van Zijne Heilig heid, kortom, alles roept U toe, dat hier de H. Vader het meest wordt geëerd dat het hier zijn „tehuis" is. In het mid den' der kamer hangt een mooie licht kroon van Venetiaansch glas, welke de familie uit Venetie medebracht, en de eereplaats aan den wand wordt inge nomen door een mooi geschilderd por tret van Moeder. Drie zusters van den Paus wonen hier te samen met een nichtje, in allen een voud. „Sora Maria", die mij ontving, is het sprekend evenbeeld van Z. H. Pius X. Zij was zeer eenvoudig in het zwaH gekleed, en aan haar zijde hing de schaar. Ik had door mijn bezoek haar naaiwerk even onderbroken. „Ik spreek geen Fransch, mijnheer!, en ook niet goed Italiaansch, alleen Ve netiaansch dialect". „Wij zullen elkaar toch wel begrijpen antwoordde ik, en ik wilde voor dat ik Rome moet verla ten, gaarne een bezoek brengen aan de zusters van den H. Vader." „Daar doet Gij goed aan", en zoo werd het gesprek voortgezet op vertrouwelijken toon. Zij vertelde mij, hoe de Paus, toen1 hij nog kind was, hoe „Beppino", een verkleinwoord yan „Giuseppe, Joseph— eiken' dag 4 K.M. ver naar school inoestt Vrijdag én' Zaterdag ging Vader mee, die moest dan haar de marktmaar de overige dagen ging hij alleen. Ik vroeg of het waar was, dat Joseph dan de schoenen uittrok om die te b'esparen. „Och kom, dat liep gemakkelijker," ant woordde Sora Maria. Zij vertelde ftiij vele kleine gebeurtenissen uit 's Pausen jeugd. Maar gij vindt die in elke levens geschiedenis vermeld. Het is dus niet noodig, dat hier op te sommen. „Eigenaardig is het, zoo sprak zij, dat de H. Vader 9 jaren' gestudeerd1 heeft, 9 jaren' kapelaan is geweest, 9 jaren pastoor, 9 jaren kanunnik, 9 jaren Bisschop, 9 jaren Patriarch van Vene tie. „Laten wij hopen, dat hij langer dan 9 jaren zal zetelen op Petrus' Stoel", haastte ik mij erbij te voegen'. „Op verzoek van' den H. Vader zijn wij hier komen wonen, een jaar na de verkiezingmaar ofschoon wij nu vlak bij het Vaticaan wonen, is het toch zoo ver van' ons verwijderd, 't Is of de H. Vader in' Rome woont en wij in New- Y°rk." „Gaat gij er dan niet dikwijls heen „Tweemaal in' de week, 's Woensdags- én! Zondagsmorgens onr 8 uur. Wij blij ven! er dan een uurtje .praten, in het studeervertrek van den Paus." „En vraagt Hij .u poojj teq eten?/' ".O, neeq ■de H. Vader eet altijd met zijn secretaris sen." „Wij hebben' nu leder óns eigen huis houden'; wij mogen ons met de huishou ding van onzen Broeder niet meer bé-» moeien1, niet meer voor hem zorgen J het Vaticaan' Is zoo vreemd voor ons"J dat was de herhaalde, diepgevoelde klacht. Om aan' het ernstige gesprek wat af leiding te geven, vro-eg ik, of de H. Vader, 's avon'ds door musiceeren wat verpoo- zing zoekt van zijn zware dagtaak. „Dat weet ik niet, was het antwoord. Maar, ik geloof, dat de Paus na 7 uur niemand! meer ontvangt. Wel houdt hij veel van muziekdoch voor zoover ik weet, be speelt hij zelf geen enkel instrumentten minste als kardinaal deed hij het niet." „De Paus is een vroolijke, opgiewekté natuur, vroegde zij hieraan toe, altijd! dezelfde. Maar van zijn huishouding we ten wij zoo weinig." Ik waagde het dus niet aan te drin gen op nadere bijzonderheden omtrent de intieme familieverhoudingen ik ge voelde, dat het onbescheiden zou zijn geweest te willen doordringen in dat heiligdom, waar zooveel lief en leed sa men woonden, en waarvoor ik diepen eerbied gevoelde, meer eerbied dan voor het grootste Vorstenhuis der wereld. Aardbeien. Men schrijft uit Be verwijk De aardbeienvelden staan er bijzonder mooi bij. Zij hebben prachtig gebloeid en geen enkel nachtvorstje heeft de ont wikkeling verstoord', 1910 belooft dan ook een goed jaar te worden voor onze tuinders. Reeds zijn enkele mandjes van dei zeer vroege soorten naar de markt ge bracht, doch de eigenlijke pluk zal niet voor ongeveer den 20sten van dezen maand beginnen. De expediteurs hebben ook nu weder, flinke orders van fruithandelaren en jam- fabrieken in Duitschland ontvangen en bereiden zich voor op een paar drukke weken. Een 'erstig ongeluk. Maandag te gen 10 u. had bij den doortochtderdeelne- mers aanden Prinz Heimrich-rit door Geb, weiier een ernstig ongeluk plaats. Ter hoogte van de officiëele tribune der Kai- serliche Automobil Club sprong van wa gen 57 door, den eigenaar Franz Heine uit Hannover zelf bestuurd, een der ban den. Door de enorme snelheid verloor de rijder zijn stuur, waardoor de wagen met een geweldigen vaart tegen een boom terecht kwam. en daardoor ondersten- boven viel. Twee der inzittenden waren onmiddellijk dood, een derde werd zwaar gewond. Eeen toeschouwer werd even eens door een stuk der motorkast ernstig gewond Be .wedstrijd werd voorloopig uitgesteld. Graaf Siestarpff, voorzatter van de Duitsche Automobiiel-club, deelde namens prins .Heinrich, iden vertegenwoordiger van de „Neue Badische Landeszeitung",- uit Mannheim officiëel mede, dat het treu rige ongeluk niet ontstond door een band defect. Na zorgvuldig onderzoek is geble ken, dat het ongeluk veroorzaakt is door een mankement aan de stuurinrichting. De bestuurder en eigenaar Heine schrok dusdanig, -dat hij zijn tegenwoordigheid van geest verloor, zelfs er niet meer aan dacht te remmen, zoodat de wagen in volle vaart over een sloot tegen een aan de overzijde staanden boom sloeg. De inzittenden .werden eruit geslingerd De' chauffeur van 'den heer Heine en de con troleur AHenstedt, uit Siegburg, waren onmiddellijk dood K De heer .Heine werd ernstig gewond,- Een man uit het publiek werd eveneens gekwetst, doch niet levensgevaarlijk, hij liep eeitige vleeschwondén op. .Waar schijnlijk had de stuurinrichting te veel dooden gang. Marktberichten. WOERDEN, 1 Juni. Op de heden gehouden vee- en varkensmarkt besteedde men voor vette koeien f k vaarzen f k kalveren f k schapen f22 k 28.lammeren f 11.— 14. jonge dito f varkens f 29 k 32, biggen f 10 A 15, zeugen f k luxe paarden f 0 a —0, werkpaarden f 0 a f —0 per stuk. BARNEVELD, 7 Juni. Ter paardenmarkt waren heden aangevoerd 280 stuks. Weeldepaarden golden f 500 a 600, werkpaarden f 300 a 450 en jonge paarden f 150 a 300. Handel vlug. AMSTERDAM, 8 Juni. Aardappelen. De prijzen waren als volgt: Andijker blauwe f 0.k —.0. Friesche blauwe f0.60 k 1,25 borgers fl. k 1.25. Geldersche blauwe f 0.0.00, bonte f k -.0. Zeeuwsche bonte f 0.40 k 2.60, blauwe f 0.80 2.—, eigenheimers f —.0 —.0; bravo's f 2.40 k 3.25. IJpolder bravo's f 1,50 a 1.70, bonte f 0,80 a 1.00, blauwe 60 a 75 ct. Malta's spring 12H a 14 c. en oude 4 i 6 c. per kilo. Andijker muizen, groote f7.— a f8,kleine f 6.50 k 7.20 per half mud. Aanvoer 6 ladingen. AMSTERDAM, 8 Juni. Olie. (Bericht van de makelaars Matthes Porton). Raapolie per 6/w. f26—; vliegend f25— per hectoliter. L ij n o 1 i e per 6/w. f 33J^vliegend f 32J4 per hectoliter. SCHIEDAM, 8 Juni. Noteering van de Beurscommissie. Moutwijn f 10^ per Ned. vat; zonder fust en zonder de belasting. Moutwijn kalm. Spoeling per ketel f 0.80. Graan-Spiritus f 14J^ aMclasse-Spiritus f 11 k 12Yi, ruwe Spiritus f7— &0. DELFT, 8 Juni. Op de vette varkensmarkt waren aangevoerd 173 stuks. Prijs per kg. Ie soort 54 c., 2e soort 48 c«

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6