AAN DE KIEZERS! Ie Jaargang. No. 206, De Statenverkiezing. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Met aandrang bevelen wij de volgende Candidaturen aan: DistrictLeiden. J. A. BOTS. Mr. P. E. BRIËT. District—Leiderdorp. Mr. L. M. J. H. KERSTENS. J. J. VAN HOEKEN. De stemdag Is Woens dag 13 Juni a.s. van tot 5 uur. We nebben1 gezien van hoe groot be lang de verkiezingen voor de Prov. Sta ten zijn in verband met de samenstel ling der Eerste Kamer. En! nu is het juist voor onze prof- vincie Zuid-Holland, dat dit hooge be- larig, goed moet worden in het oog .ge houden. Wel vreezen1 we niet, dat Zuid-Hol land in de eerste jaren zal omslaan, Imaar ;toch mag wel goed' de 'ernst van 't feit ons ,,voor den geest staan, dat, indien in onze gewestelijke vertegenwoordiging de .vrijzinnigen de meerderheid zouden ver krijgen, het lot der Eerste Kamer zou zijn beslist ten gunste der linksche par tijen'. i Van' Zuid-Holland hangt het af, lof jÖe Eerste Kamer zijn Rechtsche meer derheid zal behouden'. Van alle provincies zendt ons gewest (de meeste mannen naar de Eerste Ka pler. Kiest bijv. Zeeland slechts .2 Lerste- Kamerlederr, Zuid-Holland vaardigt er ti en at Gesteld nu, dat Zuid-Holland voor de 'gëcoaliseerde Rechtsche partijen verlo ren ging, dan zouden onze 10 Rechtsche Eerste Kamerleden worden vervangen, (door 10 leden van Links. Eri daar de Eerste Kamer vijf tig te lden telt, zou in dat geval Zuid-Holland Ideri doorslag geven, en onze Senaat om gaan. I Deze overweging mag voor onze kie zers wel een prikkel te over zijn, om hun! stem uit te brengen op de candidaten |door de Rechtsche partijen gesteld. Maar er is meer. Behalve het aangegeven hoofdmotief, bestaat er nog een andere belangrijke beweegreden, voor onze kiezers, om hun stem uit te brengen op die candidate^ ;der Rechtsche partijen'. En' deze beweegreden is hierin gele gen', dat door de Prov. Staten ook! ge kozen' wordt het college van Gedepu teerde .Staten. De werkzaamheid van; het Coltege Van Gedeputeerde Stateu is een hoogst ge wichtige. De gemeentebesturen zijn iri hwün'ei besluiten geheel afhankelijk van GedL {Statenl Alles, Wat in' de provincie' Van eenig belang is, wordt onderworpen aan hun- (rie goedkeuring. De Gedeputeerden vormen het dage- J'ijksch bestuur der Provinciale Staten; !zij hebben alzoo de dagelijksche leiding ifcri handen. Er kan geen verordening tot stand komen', de Raa^i kan geen besluit ne- pieri van eenige beteekenis, of heeren Gedeputeerden zijn er mee gemoeid. De invloed van Ged. Staten is (dus [wel groot. Die invloed strekt zich uit tot ons londerwijs, tot onze armenverzorging, tot jon ze nijverheid. En zoo kan het voor ons niet onver schillig zijn', welke richting de perso*- jnen zijn toegedaan, die jn een college tatting hebben, dat in provinciale aan gelegenheden toegerust is met zoo groo ve macht. De kiezers zalven; k,u,nnen eteze per sonen niet benoemendat ;doen de Pro vinciale Staten Maar dan is dit ook voor ons een rede te meer, om op l 5 Juni, die mannen Paar |de Provinciale Staten af te vaar digen^ die aan onze zijde staan, dat zijn de candidaten der Rechtsche partijen. Frankrijk. Er heerscht op het oogenblik een op roerige beweging onder de leerlingen van de ambachtscholen en de schollen voor uitgebreid lager onderwijs te Mar seille. De gemeenteraad heeft n.l. besloten, dat de leermiddelen slechts aan behoef tige teerlingen kosteloos zullen worden verstrekt en niet meer aan allen, zoo als tot dusverre het geval was. Daardoor is het gelijkheidsgevoel der jeugdige republikeinen geschokt. Zij wil len geen scheiding in vermogend en niet- vermogend en zonden een delegatie aan het gemeentebestuur, die in opdracht had te verklaren', dat de leerlingen niet wilden dat hunne ouders de leermiddelen zouden betalen en dat zij tot een staking zouden overgaan, 700 het gemeentebe stuur de gemaalde bepaling niet introk. Het antwoord op dit dreigement ech ter hebben zij niet eens afgewacht. Een ambachtsschool gaf het seiri tot onmid dellijke staking, en enkele andere scho len' hébben 't voorbeeld reeds gevolgd. De jeugdige stakers hebben' getracht leerlingen van andere scholen eveneeens tot staking over te halen en is fdat hun ten deele gelukt. DMitsctiIanca. Vorstelijk huwelijk. Iri het Neues Pal ais te Potsdam' werd gister het huwelijk voltrokken van prins Friedrich Wilhelm van Pruisen met prin ses Agatha van' Ratibor en Corvey. De* keizer bracht den dronk uit op! het jonggehuwde paar i Koninklijke Besluiten. Aan J. F. Rosseel is op zijn verzoek met ingang van l Juli 1910, eervol ont slag verleend als burgemeester der ge meente Ossenisse, onder dankbetuiging voor de langdurige in die betrekking bewezen diensten is, met ingang van 5 Augustus a.s., benoemd tot lid van den Raad van Ned.- Indië A. J. baron Quarles de Quarles, gouverneur van Celebes en onderhoorig- heden; is de kapitein van den generalen staf van het Ned.-Indische leger H. L. Bense, met ingang van l November 1910, eer vol ontslagen als attaché militaire bij Hr. Ms. gezantschap te Tokio en is, met ingang van voornoemden datum, voor den tijd van drie jaren, buiten bezwaar van 's rijks schatkist, benoemd tot attaché militaire bij Hr. Ms. gezantschappen te Tokio en te Peking de kapitein van den generalen staf van het Ned.-Indische leger J. C. Pabst. LEIDEN, 9 Juni. De Lustrumfeesten. De costumes zijn er! d.w.z. na al het passen en meten van kleeding, schoeisel en' pruiken, is alles bijeengebracht in een afgeschoten' gedeelte van het feestge bouw. Daar was het nu kleedkamer en kapsalon, daar worden de laatste bespre kingen getroffen; daar was het vol van moderne zeventiende-eeuwers buiten op het terras werd geposeerd voor,het on misbare fotografietoestel. En jn dén fei len zonneschijn golfden daar de zwierige lichte mantels, over de rijke schitteren de, tegelijk losse, kleeding van gebloemd fluweel eri diepe kleuren wuifden |de pluimen op de hoeden van licht vilt, in deinend bewegen boven de Jange don kere lokken. Aan luchtige zwier van voorname dracht zal het dit jaar de maskerade niet ontbreken. Kort zijn de jassen, korter dan de meer statige uit den tijd van Wil lem III (voorgesteld iri de vorige mas kerade), lajig d,e tat PR de. hooge licht kleurige laarzen' afhangende schouder- tels. Een' voorproefje van de rijke pracht genoot men in de feestzaal, die lang zaam maar zeker haar voltooiing nadert Eri met de zaai de omgeving, de heinin- ningen worden talrijker en sluiten meer en meer van het werf aftalrijker wor den ook de werkers, want er is nog zeer zeer veel te doen. Het kasteel, kortge leden nog een geraamte, is nu., iet meer maar nog geen kasteel. Toch zal het dit worden. Alles vordert merkbaar. Gistermiddag had de repititie voor dé openluchtspelen en waterspelen plaats op het tooneel. Gelukkig dat alles goed afgesloten was. Men zou nog al te veel fantasie noodig hebben om zich in te denken in de vertooning, fantasie die bij de opvoering zelf, als de omgieving af is, waarlijk voor een groot deel over bodig wezen zal. Men doet alle moeite om het tooneel in die puntjes teIdoen zijn. Wat van het feestterrein gezegd wordt geldt ook van' de straatversieringien. In de ateliers der décorateurs wordt hard gewerkt, om alles tijdig gereed te hebben. Voor het stadhuis is men be gonnen met het bouwen van een tribu ne, welke,h oe fraai ze overigens moge worden' uitgevoerd, altijd een ontsiering van den ouden mooien gevel zal blijven. Bij Kon. besluit van 7 dezer is benoemd tot voorzitter van het college van curatoren der Rijksuniversiteit alhier het lid mr. J. G. Patijn. AARLANDERVEEN. De gemeenteraad vergadert Zaterdag li luni,'s morgens 10 uur ter behandeling van de volgende agenda. I. Ingekomen stukken. 2. Aan bieding gemeenterekening. 3. Voorstel aanvulling Algemeen Politie-reglement. 4. Voorstel vaststelling verordening bedoeld bij art. 4, 2e der Hinderwet, 5. Voorstel tot verleenen voorschot ad f2500 aan bouwvereeniging „Volksbelang." 6. Adres verlenging hoofdbuis gas- en waterlei ding in wijk lil. 7, Voordracht van B. en W. tot gedeeltelijke afschrijving aan slagen Schoolgeld. 8. Vaststelling Supple- toire Kohieren Hondenbelasting en school geld. 9. Af- en Overschrijvingen Ge- meentebegrooling. AARLANDERVEEN. Tegen G. V. al hier is proces verbaal opgemaakt wegens het zonder vergunning plaatsen van een hek langs de openbare weg. Door de Afdeeling Alfen Oudshoorn en Aarlanderveen van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal in het a.s. winterseizoen worden gehouden een landbouw-wintercursus. Door B. en W. is afwijzend be schikt op het verzoek van L. Gans tot oprichting van een bewaarplaats van lompen en beenen, welke bewaarplaatsen in wijk 4 van Gouwsluis tot aan de Aar- brug niet wenschelijk worden geacht. ALKEMADE. Tot tellers voor de in deze Gemeente van Rijkswege te houden landbouwtelling zijn aangesteld de bedde gemeente-veldwachter P, du Paw en C. Post. In het geheel hebben zich 31 jon gelieden aangemeld voor deelneming aan de a.s. wintercursus van het voorberei dend Militair onderricht, waarvan één uit Woubrugge. ALFEN AAN DEN RIJN. De heer A. J. Santen van de kweekschool te Beverwijk is benoemd tot onderwijzer aan de R.K. School alhier. BODEGRAVEN. Er zal gelegenheid zijn voor kostelooze inenting op Dinsdag 14 Juni a.s. 's morgens 10 uur ten Raad- huize. GOUDA. In de Goudsche Machinale Garenspinnerij had gistermiddag een ernstig ongeluk plaats. De 17-jarige Ter louw schrok van een bliksemstraal juist toen hij zich op een ijzeren trap bevond om een zak met grondstoffen naar boven te brengen. Hij sloeg achterover en werd door een as gegrepen en rondgeslingerd. Een arm werd den ongelukkige afgerukt, terwijl hij verder zulke ernstige kwetsuren bekwam dat hij na korten tijd overleed. HAZERSWOUDE. Gisteravond werd het Oosteinde in rep en roer gebracht door het volgende geval: Bij v. d. H. stonden een aantal kinderen onder het raam. Doordat er Iets naar binnen ge roepen werd, maakte een meisje van on geveer 12 jaar zich daar zoo kwaad over, dat zij een mes greep, naar buiten liep en de eerste de beste een steek in den rug toebracht. Zij trof een dochtertje van v. d. L. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. HILLEGOM. De heer J. E. V. School meester te Vlissingen is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. School alhier. KATWIJK. De gemeenteraad verga dert Vrijdag 10 dezer 's morgens half- elf. De agenda vermeldt de volgende punten 1. Mededeelirig van ingekomen stuk ken2. verzoek van Kr. van der Plas, om dispensatie van art. 22 der verorde ning op het bouwen en sloopen3. ver zoek van het Dames-comité te Katwijk- aan-Zee, om ten ebhoeve van een te hou den bazar voor een „Zeemanshuis" ge bruik te mogen maken van de Gem een te- -zaal4. missive van B. en Ws. der ge meente Leiden in zake het heffen van schoolgeld aan de Hoogere Burgerscho len voor leerlingen uit deze gemeente 5. voorstel tot het doen van de gewone af- en overschrijving in de begrooting 1909, ten behoeve van het opmaken der reke ning over dat jaar6. vaststelling ko hier der belasting op de gebouwde eigen dommen dienst 1910; 7. verzoek van mr. D. van Riessen q. q. tot verlegging van gemeentewegen en in verband daar mede ruiling van grond ten behoeve van verdere afzandingen 8. verordening op levensmiddelen, genotmiddelen en ge bruiksartikelen 9. beslissing omtrent de gehouden aanbesteding bouw politie- en brandspuithuis. LISSE. In verband met het verzoek tot afschaffing van den laatsten Kermis- Zondag en naar aanleiding van de door de Julianavereeniging gehouden volks stemming, bracht een hoofdbestuurslid van den Bond van houders van kermis vermakelijkheden een bezoek alhier om inlichtingen in te winnen omtrent den loop der zaken. Tijdens het onweder, sloeg gister de bliksem in een aan den straatweg staanden eikenboom, ter hoogte van den 2en Poellaan. Het bovengedeelte werd geheel afgerukt, zoodat de stukken op de omliggende huizen terecht kwamen. Verdere schade werd niet aangericht. ROELOFARENDSVEEN. Het Bestuur van de vereeniging „Ongevallenverzeke ring voor land- en tuinbouwbedrijf bin nen de gem. Alkemade; gekozen op die lste algemeene ledenvergadering dezer vereeniging op 27 Mei 1.1., heeft de ver schillende functiën ,als volgt verdeeld: J, Verweij te Rijpwetering voorzitter. J. de Jong Jacz te. Roelofarendsveen, tweede voorzitter. J. J. de Koning te Roelof arendsveen Secretaris-Penningmeester en/ N. P. Verklei te Rijpwetering, tweede- Penningmeester. Een droevig ongeval bracht Woens dag Roelofarendsveen in ontroering. Tijdens het hevige onweder in de na middag stonden twee zoons van den vee houder ,L. Pouw, de lójarige Cornelis Hendrikus en de 14 jarige Jacobus Fran- ciscus voor een gesloten raampje in het achterhuis, waar zij heengegaan waren om voor de bui te schuilen. Een bliksem straal trof beiden en sloeg hen tegen den grond), waar zij gevonden werden door hun huisgenooten, die ter hulpe waren toegesneld. De ijlings geroepen genees heer Dr. van Dooren begon dadelijk de meest getroffene Cornelis Pouw te be handelen, doch te vergeefs. Na eenigen tijd stierf hij onder veeselijke benauwd heden, inadat beiden getroffenen liet .H, Oliesel door den Weleerw. Heer Vermeu len was toegediend. Den anderen getrof fene hoopte Dr. van Dooren, later bijge staan door Dr van de.r Koogh, te behou den. De familie L. Pouw wordt wel door het ongeluk achtervolgd. Een paar jaar geleden een aanslag op het leven van den ouderen zoon Petrus ,nu dit ongeluk. De bliksem veroorzaakte nog een be gin van brand in het dak van {het (hch- terhuisl, doch dit kon met eenige em mers water worden gebluscht. RIJNSATERWOUDE. Bij het hevig onweder, dat gisteren boven onze gemeente woedde, werd een koe van den landbouwer J. Liebrecht door den bliksem gedood. TER AAR. Onder een geweldige hagel bui ontlastte zich boven onze gemeente Dinsdagmiddag, tusschen drie en vier uur een hevig onweder. Op verscheidene plaatsen sloeg de bliksem in en veroor zaakte grojpte sch,a(d(e4 Bij den tjjiiider M.y. Z. in den Langeraarschen polder werd' een boonenstok vlak bij de keet doormid den gespleten. Bij J. v. jS. aan Pulmot werd! eene bergroedla totaal versplinterd. O^; den Woudschen dijk werd eene koe vaaf J. L. gedood. VOORHOUT. Onze dorpsgenoot de heer J. Hartveld die gedurende ruim 30 jaren Heemraad was van den Wassenaar- schen Polder heeft als zoodanig zijn ont- Op voorstel van den Directeur van de Raiffeisenbank, den heer L. Prins, zullen de Bestuursleden en de Kassier een autotochtje maken naar de Brusselsche tentoonstelling. Rechtszaken. Kantongerecht te Haarlemmermeer. Door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht is in een tweetal za ken f25 boete geëischt, terzake van het met een auto met grooter snelheid rij den dan 15 K. M. per uur in de bebouw de kom der gemeente Hill ego m. 1 Voor een der beklaagden trad een ad vocaat op, die vrijspraak vroeg voor zijn! cliënt, op grond hiervan, dat in de dag vaarding een foutieve datum1 zou zijn! gesteld, dat de Hillegomsche yerorde- ning niet „ad rem" zou zijn en twijfel bestond of de Hillegomsche chonometer wel iri orde is. In' dezelfde zitting is geëischt een boe* te vari f25 tegen de jWéd. P. de KiiO te Hoofddorp, wegens het doen bou| weri van een huis zonder vergunning vari B. en W., en een boete van f lQf tegeri R. P. O. te Nie u w-Vién n ep( wegens het bouwen van een steenenj: schuur, zonder vergunning van B. en W. P. B., bakker aan den Ringdijk nabij Hill egom, was .door de Rijkspolitie bekeurd, omdat hij 'snachts een jongen'; had laten' werken in zijne bakkerij. Ootó had de man geen lijst en kaart, zooals door de Arbeidswet wordt voorgeschre-; ven. Derhalve 'een drievoudige overtre-, ding. Als overeenkomstig den eisch van', den ambtenaar van het O. M. gehandeld wordt, zal hij deswege moeten betalen f10, J3 en' f3 boete. Het Openbaar Ministerie bij den hoo- gen Raad heeft geconcludeerd tot ver werping van het Cassatieberoep J. S. door het hof te 's Gravenhage tot 4' maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens diefstal van een eend op een bui* tenplaats onder Wassenaar. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond terecht. N. M., 47 jaar, losse werk- zijn buurman C. van Leeuwen eenige sla-, man te Gouda die bekende op 18 April gen op het hoofd te hebben toegebracht, Als reden hiervan gaf beklaagde op, daü hij v. Leeuwen reeds herhaaldelijk had ge vraagd zijn kinderen die het beklaagde'9 vrouw zeer lastig maakten, eens onder handen te nemen. Geëischt werd f 15 boete, subsidair vjf- tien dagen hechtenis. Verhuring van Paarden aan het leger Bij wijze van proef zullen door het Legerbestuur iri Juli a.s., dus in den' tijd, waarin een vrij groot getal land* bouwwerkp aard en' goed gemist kan wor den', een aantal paarden worden gehuurd om gebruikt te worden' bij de oefeningen! der Veld-Artillerie te 's Hertogenbosch. Het Rijk neemt gedurende den huur- tijd alle kosten van verpleging en on derhoud der paarden' op zich, alsmedë! de risico van sterven en waardevermin dering. Paardenhouders, die hun paarden dus iri dien tijd kunnen missen, kunnen zon-: der eenig risico, gedurende ongeveer 4 weken de onderhoudskosten daarvoor uit sparen, krijgen ze daarna goed onder houden' en goed gevoed terug en ontvan gen bovendien f 1.50 per dag en per, paard. Ter bekendmaking van nadere bijzon derheden zijn publicaties verspreid, waar iri behalve het bovenstaande, o.a. nog het volgende voorkomt: Van1 6 tot 30 Juli a.s. kunnen aan het Leger voor de Veld-Artillerie te 's Her togenbosch 50 paarden worden verhuurd De paarden moeten op 6 Juli 's mor gens te 9 uur worden aangeboden té. 's Hertoge^ibpsqh, pp. het fce,u,r,ingsterreig'

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1