De Statenverkiezing. De Slagboom. BUITENLAND, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 205, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeeiingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bi] contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiengevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. I, De candidatenlijsten zijn nu ingediejnd en daarmede is de verkiezingsstrijd voor de Provinciale Staten geopend. Die strijd is voor ons land Van niet geringe beteekenis. Haar grootste beteekenis hebben de ze verkiezingen te danken aan eeffi) dwaasheid des wetgevers, de dwaasheid, n.l., dat niet de kiezers beslissen, hoe ide Eerste Kamer wordt samenge steld, maar dat de Provinciale Staten de .Eerste Kamerleden benoemen. Daardoor hebben de verkiezingen van de Provinciale .Staten een politieke be teekenis. Het gaat bij deze verkiezingen jam- mer genoeg niet in de eerste plaats om de behartiging van provinciale belangen, dan wel over de vraag, in welke richting de candidaat zijn stem zal uitbrengen bij de keuze van een Eerste Kamerlid. Zoo vat het ook onze tegenpartij uit. Daarom is voor ons een Linksch can didaat, al zou hij in provinciale aange legenheden, in waterschapszak'en, enz. póg zóó bekwaam ?ijn, geheel onaanne melijk. Persoonlijke bekwaamheden en be gaafdheden van een candidaat kunnen; voor ons geen reden zijn, hem onze. stem! te geven.' En wel om het enkele feit, dat deze bekwame man' mede moet stemmen voor ide Eerste Kamer. Houden we alzoo goed voor pogen, het groote belang, dat er voor ons ge legen is in het behoud van een Recht- sche meerderheid in de Prov. Staten. Het behoud ftèner Reclitsche meer- derheid in de Eerste Kamer hangt er yan af. I Gaan; de Prov. Staten om', dan gaat ook de Eerste Kamer om. Eri dit zou een ramp zijn voor, pns Christelijk Ministerie. Het Kabinet zou vleugellam geslagen Zijn, immers altijd zou het gevaar loo- pen, dat een wetsontwerp door de Twee de Kamer aangenomen, door een Link- sche- Eerste Kamer werd verworpen', zoo als dat in 1904, onder het ministerie- Kuyper, geschiedde met de Hooger On derwijswet. En dan zou het Kabinet voor de keus staan om óf zelf heen te gaan, of het land FEUILLETON. (Vril n&ar heL Er arisch, van RENE BAZIN). 39) DERDE DEEL. Marie, wat zou ik spoedig aan' dat Romeinsche leven gewend zijn Gij wilt zeggen aan dit leven té Rome, want wij zijn in een hotel, moe der. Het Romeinsche leven, maken ,wij niet mede. Dat doet er weinig toe. Ik spreek over onze middagen en onze aVonden'y 'pver on'ze kerkbezoeken, onze wande lingen in de stad, waar ik niet meer de Over alles veraasde vreemdelin'ge ben, 'jdie briefkaarten opzamelt. Gevoel je je Ook Zoó als ik? Ik geloof, dat ik ïifuj een' goeden blik op Rome heb, die men •niet zoo dadelijk heeft, een goeden blik pp zijn' uiterlijk, dat meer toon geieft aan hetgeen men ziet... Gij niet?... ïnijn' beste Marie, het zijn zul'kfé kost bare Uren', die wij hier doorbrlehgen. :-=? Gelooft gij, dat ik dat niet gevoel 'Zij vernieuwen mijn ziel. Gij gevoelt U veel jonger dan ik, ïnóéder. Ik koester minder verwachtingjen, ik ben meer los van alles, ik heb min- fier gischen... Dat is soms beter. j in' vuur te! brengén door Eerste Kamer ontbinding. En' men kan er zeker van zijn, dat b'ïj wetsontwerpen als de thans aanhangige die voor ons Katholieken van zoo emi nent belang zijn, n.l. het ontwerp tot be strijding der openbare onzedelijkheid, en Het ontwerp op de echtscheiding een Linksche Eerste Kamér van andere op vatting zou blijken dan onze Rechtsche Tweede. Het is niet mogelijk', wanneer Tweede en' Eerste Kamer van kleur verschillen Wetsontwerpen van principieelen aard; afgedaan te krijgen. Laten' wij dan ons Christelijk Minis terie een, blijk van vertrouwen geven door bij de komende stembus alléén en[ uitsluitend te kiezen man- nléri van, Rechts, hetzij ze zijn R. Katholiek, dan' wel anti-revolutionair. Dan zal ons Kabinet vrij en breed-uit de ^vleugels kunnen ontplooien en rus tig kunnen voortarbeiden aan de afdoe ning zijner taak, de natie ten zegen. Duitschland, Over de encycliek. Naar thans wordt gemeld zullen de in- terpelaties oveT de encycliek a.s. Donder dag of Zaterdag in behandeling komen en men verwacht dat de premier de be antwoording der drie vragen op zich zal nemen. Volgens de „Berl. Neuest Nadir." heeft de keizer op zijn uitdrukkelijk ver zoek' een onderhoud gehad met von Beth- mann Hollweg, waarbij enkel en alleen over de aangekondigde interpellaties ge sproken werd. Ook zouden stappen ge daan zijn om met het Pruisische gezant schap aan het Vaticaan te Onderhandelen en alzoo een uitspraak van het Vaticaan te erlangen. Wat er van zij, over enkele dagen zul len .wij 't beleven, dat in een politiek lichaam een zuiver kerkelijke aangelegenr- genheid besproken wordt Die. bespreknig moet dan z. g. dienen om den confessi oneel en strijd te slechten en den vrede te verzekeren. Of de interpellaties deze re sultaten zullen ihebben, betwijfelen wij ten sterkste, en ook de ^Deutsche Ta- gesztg." moet dit toegeven als het blad schrijft: Na den huidigen loop der dingen kun- kunnen wij niet gelooven, dat de discus sies in den landdag zullen bijdragen, om den vrede te verzekeren. .Het is toch inaar al te duidelijk merkbaar, dat een deel der der tegenstanders van deze beweging ge bruik maakt om opnieuw hun haat tegen de Duitsche Katholieken uit te spelen. Naar de „Voss. Ztg." meedeelt werd verleden Zondag van de protestantsche Zij waren' gaan zitten in de tuinen van Pin'cio die zoo schoon boven 'de stad ge legen zijn en zich uitstrekken naar de zijde van de ondergaande zon. Verschei dene malen hadden zij daar, sinds hun aankomst te Rome de laatste uren van den dag doorgebracht, terwijl nu de eene dan de andere half luid voorlas. De luw te der terrassen, de beschutting der boo med, die zich in de verte, op de heuve len aan de overzijde tot koepels welven, de stilte, de zoo geheel romeinsche schit terende zonsondergang, brachten hén in verrukking. Zelfs hadden zij een bank uitgezocht, waarop zij gewoonlijk plaats namen, niet in het gedeelte van den tuin dicht bij de „Villa Médicis", maar ge- heel aan 't uiteinde, onder een geWelf van' reeds oude groene eiken, dat uitzicht gaf, van onder zijn omlijsting op 'de „pi azza del Popoio". Het jonge meisje, dat reeds eenige •mindten gelezen had, maar het boek half opgeheven op haar knieën hield, gereed om' verder te lezen!, liet het zakken, en legde hare hand op dé geopende bladi- zijd'fl. Zij richtte zich, tegelijker tijd op, diet haar schouders leunend tegen de -rug van' de bank, en schudde verschei den1 malen met haar hoofd, zooals then doet, wanheer men veel tegenwerpingen te maken' heeft. Maar zij zeidé niets, en zuchtte lan'gzaam. Mevrouw Limerel, die aan de rechterzijde van haar doohtfelri zat, streek over de nog gekromde band, die zich onlder hare liefkoozing strekte. Marie, ik zou zoo graag zien', dat jé weer je flink, opgewekt humeur te- Kreeg. Je jhefet go^dg öag.ep, gge$ kansels een protest tegen de encycliek afgekondigd. De evangelische bond maakt zich alierwege gereed om protestverga- deringen te houden. Turkije. In tegenstelling met de Grieksche re- geerin'g, dié blijkbaar nog al optimis tisch gezind is, houden welingelichte kringen te Athene den toestand voor zeer ernstig, zoo seint de berichtgever van de Voss. Zeitung. De politieke nederlaag, 'die Turkije heeft geleden in de Kretensische kwes tie, ten gevolge van het persoonlijk in grijpen' van den nieuwen koning vain' Engeland, heeft het fanatisme en de rassenhaat der Turken bedenkelijk aan gewakkerd en aanleiding gegeven tot stormachtige b'etoogin'gen, boycot, pro- testvergaderin'gen en de oprichting van vrijwilligersbenden. Het is te betwijfelen, of de tegen woordige Turksche regeering wel bij machte zal zijn de volksmassa's en de Jon'g-Turksche comité's in bedwang te houden'. Met het oog óp de dreigende gevaren wordt nu door aanzienlijke bur gers en officieren te Athene een petitie aan' de regeering op touw gezet, waarin deze naar aanleiding van den overlast, dien Grieken van het Turksche gepeupel hebben ondervonden, wordt aange spoord krachtig op te trecfen en een grooten krijgsraad te beleggen, om te beraadslagen over maatregelen tot ver dediging. En tevens wordt er in dat verzoek schrift op gewezen, dat, wanneer de re geering, ten gevolge van het mislukken van een groóie buiienlandsche leening, •in' geldelijke moeielijkheden mocht zijn, zij zoo noodig de bij de banken gede poneerde 200 millioen van erfenissen, en legaten kan gebruiken en daarvoor schuldbrieven aan die banken geven. Amerika. Opstand in Yucatan. Volgens telegram uit Veracruz is .een ernstige opstand uitgebroken in Yucatan. Vijfduizend inlanders vielen Zaterdag de stad Valladolid aan ten staken haar in brand. Alle hooge regeeringsambtenaren, o.a. de prefect van politie, werden ge- idood. JDe oproerlingen maakten zich meester van vuurwapens en bedreigden de inwoners van wie velen de vlucht namen. De spoorwegverbinding en de te- legraphische gemeenschap met het op roerig gebied zijn vebrroken. Alle te legrafisten zijn gedoodde spoorweg js vernield over ,een afstand van twintig mijlen. De opstandelingen deden vervolgens nog een aanval op drie andere stedien. Den gezinnen tder inwoners werd geep; overlast aangedaan, men keerde zich al- goéde, zooals gisterön' te Albano. En dan', dan wordt je weer treurig. En wan neer je treurig bent, ben je minder lief. Lief? Daar denk ik niet aan. Voor wie Voor mij, die je liefdé noodig heb, als bewijs, dat ik je lieb opgevoéd met de noodige liefde, dat ik je sterk ge maakt heb! tegen je zelve. O, vrees niet, ik ben niet veran derd. Maar ik ben zoo sterk gewjeest tegen anderen, en tegen me zeiven, dat ik af en toe inmoede ben. Soms schijnt het me, dat ik niet opnieuw zou kunnen doen, wat ik gedaan heb, zooveel heeft het me gekost. Maar ik betreur 't .niet, dat ik' 't gedaan heb. Integendeel, ik' zie, en zeer .duidelijk', hoe langer hoé duidelijker, dat ik' gelijk heb 'gehad. Des te beter. Dat ik ontsnapt bert, dank een ze kere nauwkeurige navolging van den plicht, idien gij mij geleerd hebt,- of die van1 U op mij is overgegaan, aan een lé ven' dat zeer ongelukkig geWéest zou zlijn', of zeer slecht, of misschien beide tegelijk. Neen, mijn geest twijfelt niet Maar de smart die ik veroorzaakt Heb... Wie zal die verzachten? I De tijd. i Inf mijzelven, in mijn Hart, wie zal die verzachten De liefde, van ons vrou wen, bestaat bijna alleen uit den wil om gelukkig te maken'. Ik heb1, integendeel, doen' lijden... Begrijpt gij... Ik heb' doen lijdein1... i t i Er was toch' geed' zweein verkeerds in, Marie, zooals je zelf zop; pas nog leen tegen de ambtenaren en hun fami lies. De persoonlijke en materieele verlie zen zijn nog onbekend. Zeshonderd sol daten zijn naar het gebied van den op stand geznoden ter onderdrukking van de oproerige beweging. Taft over het socialisme. Te Jackson, in d.en Staat Michigan, heeft president Jaft dezer dagen een rede voering gehouden waarin hij verklaar de, dat het socialisme het ernstigste toe komst-vraagstuk der Amerikaansche po litiek vormt. De President trachtte zijn hoorders er van te doordringen, dat het noodzakelijk is, de Republikeinsche par tij te steunen in haar politiek nopens het particulier bezit. Naar Taft deed uitkomen', deelde hij geenszins de opvatting van hen, die het particulier bezit willen verantwoordelijk maken voor de misbruiken, gepleegd door de groote trusts. Tusschen' de opvattingen van die socia listen, en de opvatting van hen, 'die mee- nen dat de tijd is gekomen, niet om rden particulieren eigendom af te schaffen, maar voor het systematisch regelen en beperken' van het gebruik, van dien eigendom te maken, ligt een probleem dat het grootste is in' "de geschiedenis des lan'ds. Tweede Kamer. Naar ons wordt medegedeeld, zou de Tweede Kamer het voornemen hebben, nog tot ongeveer het eind van deze maand bijeen te blijven. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is ingesteld een staats commissie tot het voorbereiden van voor stellen aan ide regeering tot reorganisa tie van het militair onderwijs bij de land macht, en zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: de kolonel van den grooten staf. A. Hoo- geboom inspecteur san het militair on derwijs tot militaire leden dier commissie: de kolonel van den staf der infanterie jhr. L. C. van den Brandeler, gouverneur der Konninklijke Militaire Academie; de ko lonel van iden gene ral en staf EL L. van Oordt, directeur ider JHoogere Krijgs school; de kolonel van den staf der in fanterie R. H. Luber, directeur van den hoofdcursus; de luitenant-kolonel van het le reg. huzaren XV. H. Piepers; de luite nant-kolonel van het 4e reg. vdd-artilleriie H„ Kemper, ide kapitein der genie F. ,R. van Royen, eerstaanwezend-ingenieur, te Zwolle; de majoor-kwartiermeester W. Woudstra, controleur oyer de inwendige Ik verwijt me ook niets meer, ik Wordt gekweld, door de smart van een ah'der, gekweld door het gebeurde. Wat denkt Felicien. Weet ge dat? Ja. Heeft hij je geschreven Twee brieven, die ik in Bourgogne ontvangen heb. Dat wist ik niet. Ik heb' zelfs op eén' van de twee geantwoord, 't Is waar, ik heb ongelijk gehad met ze U niet te laten zien. Ik vraag u om vergiffenis. Ik zie dat ik U smart aandoe. r— Je kunt toch op me vertrouwen. Dat is waar. Ik Tieb' groot onge lijk gehad. Ik zal ze U laten' zien, dat b'e- loof ik U. Wat schreef hij? Dat ik hem weer, voor eeuwig, in' twijfel gébracht had. Ge hebt alleen geweigerd, hem er in' te volgen. Verder schreef hij mij nog veel treurigs. Ik lieb dén1 tweeden keer niet geantwoord. Alles is uit Marie boog naar mevrouw Limerel. Ziet gij, hij beminde mijik was nóg nooit bemind. De kracht van dat woprd, gaat slechts lan'gzaam uit pns Wég... Wat denkt u Dat je een vrouw bent.... Zij omhelsden elkaar, en zwegen bed den, en hun geest drong voorwaarts, in! de stilte, op jden weg, waar zij zich1 öp' begeven' hadden. Zij hadden zoo zacht gesproken', en hun gebaren hadden zoo weinig de harmonie, van ide licht- ^adjiwgioepj di£ ^ij vormden, yer- administratie der korpsen, 2e bureaudé majoor der genie G. J. de Bruyn, en de kapitein-intendant J. W. Visser, bei den van het Ned.-Indische leger en met verlof hier te landge; tot burgerlijke ledien dier commissie de heeren dr. J. Woltjer, lid van de Eer ste Kamer der Staten-Generaal, hoogleer raar aan ide Vrije Universiteit te Am sterdam; J. C. C. Nijland, gep. luit.-ko- lonel van liet Ned.-Ind. leger, comman dant in het 36e landweerdistrict: G. Ny- pels, gep. luit kolonel van het Ned.-IncL; leger; L. A. van Roijen, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr.- G. J. M. Coolhaas, directeur der 2e ge meentelijke hoogere burgerschool met 5- jarigen cursus te 's Gravenhage; dr. E.: Bessem, rector van het christelijk gymna sium te Utrecht; G. H. Wenstink, di recteur der R. K. Schoolvereeniging te Amsterdam en tot lid en secretaris dier commissie de kapitein van den staf der in fanterie K. G. Ubbens, werkzaam bij het departement van Oorlog. is met ingang van 1 Juni 1910 aan de vrouwelijke le klerk bij de directie van de Rijkspostspaarbank, J. Tuyn, op haar verzoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend; is benoemd tot raadsheer in het ge rechtshof te 's Hertogenbosch jhr. mr. A.: Th. J. Schade van Westrum, thans voor zitter van den Raad van Beroep (On gevallenverzekering) te 's Hertogenbosch' en rechter plaatsvervanger in de arr. recht bank aldaar, onder gelijktijdige toeken^ ning van eervol ontslag uit laastgemeldé betrekking is benoemd tot kantonrechter-piaats vervanger in het kanton Schiedam, met ingang V&n 20 Juni 1910 mr. G van Ba ren, advocaat en procureur te Schiedam.; is benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Alkmaar, te rstandplaats de gemeente De Rijp, C. Nolet, candidaat- notaris te Arnhem. LEIDEN, 8 Juni. Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde. Dinsdagavond. Aan den vooravond van de algemeene jaarvergadering .vergaderde ide afdeeling voor Geschiedenis en Oudheidkunde der Maatschappij van Ned. Letterkunde. Hier trad op als spreker: M r. P. G* Bos, adjunct-archivaris aan het Rijksar chief te 's-Gravenhage, met een rede het „Archi ef der Staten van H ol- land meer speciaal over de ar chieven, welke zich bevonden hebben op de Achterkamer der Staten." Na te hebben opgenoemd in welke verzamelingen deze archivalia thans stoord, dat drie vrouwen', op een andere! bank onder hetzelfde eikengewelf ge zeten, een jonge moeder, een voedster uit de Campagna, geheel opgetooid met rood lint en witte mousseline en een groote, bleeke, ;en onverschillige pen- sionaire, niet [eens die onbeweeglijke,;; in droomen gehulde vreemdelingen ga de sloegen. De voorbijgangers zagen hen nauwe lijks, want zij bevonden zich aan het uiteinde der tuinen, buiten de paden,- die de wandelaars gewoonlijk volgen. Deze daalden bijna allen af naar de stad. Zij liepen, in de schittering van den avond, onder het bladergewelf, dat de herfst niet geel kleurt, of langs den muur, die de heuvel omsluit in de volle zon^ over het langs de aarde vallende hel dere gulden licht, en zij draaiden om] vó'ór zij bij de bank gekomen waren: vrouwen, met kinderen, bedienden die hun kantoor waren ontsnapt, soldaten studenten, séminaristen met rooden of blauwen gordel, allen terug geroepen door het luiden van den Angelus, die tusschen' 13 en 22 October om kwart voor zessen geluid wordt. De groote stralen van de ondergaande zon raakten' over de stad heen', de schors der boor men' en de helft van het gelaat van Ma« rie. Deze laatste gloed van' den dagv drong door tot in het diepst van de ziel. (Wordt yervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1