Uit Stad en Omgeving. De strijd in het Zuiden. Zooals bekend is, duurt de strijd aan de draadnagelfabrieken en trekkerijen der firma P. van Thiel Zonen* te Beek en Donk bij Helmond, nu reeds meer dan 5 maanden'! Het gaat daar o.a. eveneens als aan óe fabrieken der firma Phi.ips Co. te Eindhoven om Jiet R. K. vereeni- gingsrecht. Nu doet zich echter het eigenaardige feit voor, dat zich in de omgeving der fabrieken te Beek en Donk overal com missies uit notabelen en geestelijken vor men, om den strijd tegen de firma Phi lips te Eindhoven te steunen, terwijl men de R. K. metaalbewerkers der R. K. fir ma P. van Thiel Zonen aan hun eigen lot overlaat. De heeren van Thiel hebben thans een aanvang laten maken om de arbeiders die in woningen dezer firma gevestigd wa ren, uit te laten zetten! oOk de firma Philips te Eindhoven heeft den stakenden arbeiders, dje in de huizen der firma genaamd j,Eindhoven Vooruit" in Woen- sel wonen,-, de huur opgezegd. Vreemde gezinnen zullen thans die huizen betrek ken. Door Mgr. W. van de Ven, bisschop van 's-Bosch is f1000 gegeven aan het steuncomité met autorisatie om zijn naam als schenker te vermelden. (D. v. N.-B.) Permanent Hof van Abritage. Woensdagmiddag 4 uur werd de ope ningszitting gehouden van het schei isge- recht van het Permanent Hof van Arbitra ge inzake het geschil tusschen de Veree- nigde Staten van Amerika en Groot-Bri- tannië, omtrent de vfsscherijen in den At- lantischen Oceaan. LEIDEN, 2 Juni. V. P. N. Gisteren avond hield de Onderafdeeling Leiden en Omstreken van de V. P. N. een algemeene leden vergadering in „Hotel Rijnland". Na opening door den Voorzitter bracht de commissie voor de veiling verslag uit van de werking der Leidsche Eierenveiling in 1909 die in bloeienden toestand verkeerd, en meer en meer blijkt, in een bepaalde, behoefte tot een goeden afzet der eieren te voorzien. In Maart 1909 is de veiling geopend met ongeveer 10 leveranciers en aan het einde van het jaar brachten reeds 40 leden hun kipeieren ter veiling, welk aantal nu weer aanmerkelijk is vergroot. Aangevoerd werden van Maart tot December 86178 stuks eieren voor een waarde van f 3899.28 Benoemd werden in de commissie van controle tot nazien der rekening van den penningmeester de heeren G. Verberg, J. Verhoog en J. Nieuwenhuizen-Segaar, en werden herkozen als bestuursleden de heeren P. Rijnsburgeren B. van Dors ten. Van de leening aangegaan voor de oprichting der eierenveiling werden uit geloot de nummers 1, 6, 15, 16, 17, 18 19, 21, 25, 28. Op voorstel van het bestuur werd be sloten aan den heer G. Verberg te Lei den een kleine premie toe te kennen als grootste afnemer en trouwste bezoeker van de veilingen in 1909. Nadat de heer Nieuwenhuizen de veilingscommissie had bedankt voor hun moeite en tijd die zij aan de veilingen geheel belangeloos schenken, sluit de voorzitter de verga dering. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft o. m. benoemd tot leden der commissiën, belast met het afnemen der examen in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen de volgende heeren: ln de commissie voor het FranschP. Werkman, leeraar aan de Hoogere Bur gerschool, dr. K. Sneyders de Vogel, lector aan de Rijksuniversiteit en mejuf frouw J. P. W. Rijke, leerares in de Fran sche taal en letterkunde allen alhier; In de commissie van het Hoogduitsch: dr. E. F. Kossman, lector aan de Rijks universiteit J. Verwer, leeraar aan de hoogere burgerschool en mejnffrouw J. A. Thomèse, leerares aan de Middelbare School voor Meisjes, allen alhier. In de commissie voor de Engelsche taalJ. de Josselin de Jong, leeraar aan de hoogere burgerschool, Chr. Kok, leer aar aan het Gymnasium en dr. A. J. Bamouw, privaat-docent aan de Rijksuni versiteit alhier. In de algemeene vergadering der afd. Leiden van de Maatschappij van Weldadigheid werd verslag en rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar uitgebracht. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd mr. Ph. B. Libourel. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren ds. W. Briët en prof. dr. P. D. Chantepiede Ia Saussaye, terwijl besloten werd de ver kiezing van twee bestuursleden, ter ver vanging van mr. N. de Ridder en den Z.Eerw. heer J. J. Vernieuwe, aan te houden tot een volgende vergadering. De gisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhou ders der Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mij. heeft de' balans- en de winst en verliesrekening goedgekeurd en het dividend bepaald op 3 pet. (v. j. 8 pet.) De aan de beurt van aftreding zijnde commissaris, de heer H. F. Guichart, werd als zoodanig herkozen. De 2e luitenant H. L. Warnier, van het 4e Regiment Infanterife dje sedert 15 Februari j.l. gedetacheerd was aan den gymnastiek-,- scherm- en zwamcursus. bij de Normaal schietschool te 's Gravenhage is van deze detacheering ontheven en in zijn garnizoen alhier teruggekeerd. =- .Wie dezer dagen de Hooigracht passeert,- verzuime niet een oogenbük slil te staan voor den meubelwinkel van den Heer Langezaal. Een expresse wandeling er heen zal aak de moeite ruimschoots loonen .Want achter het winkelraam is geexposeerd een waar kunststuk, voor stellend een interieur van die onlangs gesloopte N. Z. kapel te Amsterdam. Het geheel is vervaardigd uit zooge naamd fineer. Ieder stukje hout (en er zijn er wat:) wordt afzonderlijk ingeiijmd. De verschillende kleurschakeeringen ontstaan door de minder of meer donkere hout soort, door den kunstenaar gebruikt. Het geheel maakt een waarlijk verrassenden in druk en doet den vervaardiger, de heer G. J. Speet, Oude Rijn, alhier, den eenigen beoefenaar der houtfin eer-kunst hier ter stede alle eer aan. Laat ons er nog bijvoegen, dat het kunstwerk niet te koop js en dat de ex positie slechts eenige dagen duurt. De vaste keuringscommissie heeft op hare groote keuring, gehouden in een der zalen der Nationale Bloemententoon stelling te Haarlem o. m. de volgende prijzen toegekend: Gouden medaille, aan de inzending Rhododendrons van de firma P. van Noordt Zonen, te Boskoop, als heb bende hvet meeste bijgadragen tot het slagen dezer groote keuring. Verg .zilv. medaille aan de groep Aza lea leditotia var. van noordtiana, van de firma P. van Noordt Zonen, te Bos koop; aan de groep Rhododendrons Catawbiense van denze'fden inzender; aan de verzameling bloemen van vaste planten, van den heer G. F. Hemerik, te Leiden; en aan de groep Alpenplan- tea van den heer W. van Veen, te Lei den Zilveien medaille aan de verzameling Spirea Placht Blossom, van den heer J. G. Ballego te Leiden, en aan de verza meling Paleonea arborea van de firma P. van Noordt Zoon, te Boskoop, als mede eene verzameling van 5 groote Rhododendrons van denzelfden inzender. Bronzen medaille aan eene verzameling bloemen van vaste planten van den heer W. van Veen te Leiden. Getuigschift le klasse; aan Rhododen dron hybr. „Gaurus", id. id. „Wiljgrad" id. id. „Jacob Heiler", id. id. „Hades", id. id. „Hugo Boer", alien van de firma P. van Noordt Zoon te Boskoop; Papaver oriëntale „Juliana", van den heer J. E. Heenk, te Leiden; Dianthus plu- marius ;,Gloriosa", van den heer W. van Veen te L e i d e n. Getuigschrift van verdienste aan Rho dodendron hybride „Hera" van dê firma P. van Noordt Zn. te Bas koop; Pa paver oriëntale Premier, van den heer J. E. Heenk, te Leiden; Phlox davarica- ta „Prinses Juliana", van den heer G. T. Hemerik, te Lei den. Er waren nog verscheidene inzendin gen van planten en bloemen die echter niet voor eene bekroning in aanmerking kwamen. Bij het intern, kegel-concours in ca fé „Oost-Indië" te Watergraafsmeer be haalde Miniosa van hier in den korpswed strijd den lSen prijs. De negende prijs viel onzen stadgenoot I. S. E. G. E. ten deel. GOUDA. De S. D. A. P. heeft candidaat gesteld de heeren dr. R. Stavenisse de Brauw, leeraar aan het gymnasium te Gouda, L. Hoejenbos, lid van den ge meenteraad te 's-Gravenhage en W. P. G. Helsdingen, lid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage, die allen de candida- tuur hebben aanvaard. HILLEGOM. In de alhier gehouden aandeelhoudersvergadering der Hillegom- sche Bankvereeniging werden balans en winst- en verliesrekening over 1909 met algemeene stemmen goedgekeurd. De gemaakte winst ad f 3453.20^ werd gereserveerd. De heer D. Wentholt werd als com missaris herkozen. LISSE. Naar men ons meedeelt is de heer Guldemond thans met de Gemeente tot overeenstemming gekomen in zake de verbreeding der Kapelsteeg. Bij de Rijkspostspaarbank is gedu- rendede maand Mei ingelegd f5923.16 en terugbetaald f4689. Het laatste door 't kantoor uitgegeven boekje droeg 't num mer 1459 Gisteravond hield het kruisverbond „St Jan de Dooper" een slecht bezochte vergadering. Na opening door den voor zitter deelde deze mede dat de volgende vergadering zal plaats hebben in September a.s. Het lid C. G. van den Aartweg hield een pittige Jezi.ig over het onderwerp: „Waarom zijn wij lid van het Kruisverbond?" Op zeer duidelijke wijze zette spr. uiteen, v/elke de plichten van een drankbestrijder zijn. Ieder kruisver- bonder moet zijn propagandadist om al- zoo de drinkgewoonte en drinkideeën. uit de maatschappij te verbannen. Spr. drong aan zich bij de club der pro pagandisten aan te sluiten. Een hartelijk applaus loonde spr. voor zijn moeite. OUD ADE. De bekende schaakspeler de heer Muurlink van Leiden, speelde al hier in het café van den heer J. v. d. Hulst een simultaan-pcrtij tegen 9 scha kers. De uitslag was, dat de heer AL 7 partijen won, 1 verloor aan den heer P. v d Voort te Oud Ade en e..en remise maakte met den heer A. C. van Dijk te Lei mui den. SASSENHEIM. Woensdagavond open de de voorzitter, de heer B. P. Roest de vergadering der R. K. Kiesvereeni- ging met een hartelijk woord van welkom. Bij acclamatie werden tot leden van het Centraal Bestuur herkozen de aftre dende leden, de heeren L. B. Roozen en H. Bader. De heer Bader nam zijne be- benoeming aan en sprak een woord van dank voor het in hem gestelde vertrou wen; aan den heer Roozen zal van zijne hei benoeming kennis worden gegeven. Door de Centrale R.-K. Kiesvereeni- ging „Katwijk-Leiderdorp" waren als can- didaten voor de Prov. Staten aanbevolen de aftieiende leden de heeren Mr. L. ,H. Kerstens (kath.) en J. H. van Hoeken (A.-R.). Beide heeren werden ook door onze kiesvei eeniging candidaat gesteld. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten. Gedurende de maand Alei werd op het psotkantocr alhier bij de Rijkspost spaarbank ingelegd f830.48 en terugbe taald flS93.03. Het laatste door dat kan toor uitgegeven beekje draagt het num mer 414. WOUBRUGGE. In de vergadering van den gemeenteraad deelde de voorzitter mede een missive van Ged. Staten, waarin werd aangedrongen op een spoedige na dere beslissing inzake de te Alkemade schoolgaande kinderen, mede in verband met het veizoektot grenswijziging van Al kemade en Woubrugge dat aan Ged. Sta ten was gedaan. Wederom kwam ter tafel een verzoek om subsidie voor de herstel ling en instandhouding van het Kerkge bouw, thans afkomstig van de Genealogi sche commissie voer oude monumenten. Het verzoek werd toegelicht door den heer mr. dr. N. C. Overvoorde, gemeen te-archivaris en conservator van het stede lijk museum „De Lakenhal" te Leiden. Na ampe'.e discussie werd met 5 tegen 2 stemmen besloten,- beginnende 1911, een subsidie te geven van f250 's jaars, ge- duiende vier jaar. Van den Minister van Waterstaat werd een missive voorgelezen meldend dat wegens het geringe aantal te legrammen tegen vestiging van een hulp telegraafkantoor te Hoogmade bezwaar bestaat In verband met de voorgelezen missive van Ged. Staten, wordt terugge komen op het indertijd genomen besluit beti effende de schoolgeldregeling met Al- kemade. Tot leden van de commissie rec lame hoofd, omslag worden benoemd de heeren Molenaar en Peters. Kerknieuws. Mgr. W. van de Ven. Heden herdenkt Z. D. H. Mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Hertogen- bosch, het gouden feest zijner H. Pries terwijding. Op uitdrukkel ijken wénsch van den doorluchtigen Jubilaris blijft al wat op feestviering gelijkt achterwege. Het „Huisgezin" bevatte te dezer ge legenheid een huldigend artikel, waaraan wij 't volgende ontleenen: „Wijsheid en kracht zijn naast een voud de meest kenmerkende karakter trekken van den Bisschop-Jubilaris. Wars van alle fanfare, van het schal lende woord en de klinkende frase, is Monseigneur van de Ven heel zijn rijke en langdurige priesterleven door de man geweest van het rustig overleg, van het bezonnen wikken en wegen, van het wijze besluit, van het krachtig uitvoe ren en het volhardend doorzetten. Zulke mannen moeten veel tot stand brengen, omdat zij niet werken voor oogenblikkelijk succes, zich niet door stroovuur-geestdrift laten vervoeren, niet heden aan dit, morgen aan dat vluch tige aandacht schenken. Zeer veel heeft Monseigneur Van de Ven dan ook tot stand gebracht op he/t terrein van het godsdienstig en helmaat- sch appel ijk leven. Wat Z. D. H. deed voor de ziels zorg en voor het daaraan zoo na ver wante katholiek onderwijs, wordt door den tijdgenoot gewaardeerd, maar zal wellicht door wie na ons komen en daarvan nog ruimere vruchten zullen plukken op nog hooger prijs worden gesteld. Het katholieke vereenigingsleven is onder en door Monseigneur Van de Ven gewekt, heeft zich ontplooid en bestrijkt thans een zeer uitgestrekt terrein. Steu nen deed Z. D. H. altoos, vaak met grooten nadruk, doch dikwijls ook ging het initiatief van hem uit, werd door hem het wachtwoord gegeven. Geen maatschappelijk belang of de Bisschop heeft er oog voor, geen sociaal streven of Monseigneur moedigt het aan, geen nood of hij deert den hoogen Kerkvorst. Voor ailes vindt Monseigneur bij de tallooze beslommeringen van zijn verhe ven ambt tijd, aan alles wijdt hij zijn belangstelling, met alles mag men tot hem komen om raad en voorlichting. Zóó is Monseigneur. Van de Ven nu reeds achttien jaren de wijze, de zorg zame, de vastberaden Vader voor heel zijn diocees, na eerst in beperkter kring gedurende twee en dertig jaren de ze geningen van zijn priesterlijken arbeid om zich heen te hebben verspreid." Mgr. vande Ven werd 12 Mei 1834 te Schijndel geboren en 2 Juni 1860 door den titulair-bisschop van Samos, Mgr. J. Deppen, priester gewijd fien 27-en Mei 1892 volgde zijne verheffing tot het bisschopsambt. Onder h etbestuur van Mgr. V. d. Ven kwamen' 22 parochiën en 2 nieuwe deke naten tot stand, terwijl meer dan 60 ker ken gewijd werden. Voorts verrezen on- de het herdersambt van den doorluchti gen jubilaris tal van nieuwe kloosters, scholen, inrichtingen van liefdadigheid enz. Vooral veel heeft de Bisschop gedaan voor het katholiek onderwijs in zijn dio cees. In 1895 stichtte Mgr. v. d. Ven zijn Bisschoppelijke Kweekschool in de Hertogstad, die reeds zoovele katho lieke ouderwijzers geschonken heeft. In 1896 w-erd de R. K. Onderwijzersbond in het bisdom Den Bosch opgericht, waarvan Mgr. v. d. Ven de bescherm heer is. In 1905 volgde de oprichting van den R. K. Onderwijzeressenbond. Onder het episcopaat van Mgr. v. d. Ven werden 2 R. K. Gymnasia en een R. K. Hoogere Burgerschool geopend. Het aantal bewaarscholen klom van 126 (met 15033 kinderen) tot 176 met 20697 kinderen. Het aantal bijzondere scholen steeg ook voortdurend. Er zijn thans 28475 meisjes en 12000 jongens in het Bossche diocees, die bijzonder onder wijs genieten, tegen slechts 21074 meis jes en 7904 jongens in 1892. Z. H. de Paus en H. M. de Koningin erkenden de vele en groote verdiensten van den doorluchtigen jubilaris. Paus Leo XIII z. g. verhief hem tot zijn huis prelaat, assistent-bisschop en tolt Ro- meinsch graaf, terwijl H. M. de Konin gin, die door Mgr. v. d. Ven tot twee maal toe plechtstatig in de St. Jan werd ontvangen, hem begiftigde met het rid derkruis der orde van den Ned. Leeuw en het commandeurskruis der Oranje- Nassau-orde. Sport. N. B. v. L. O. De deelneming voor de Vierdaagsche Roei wedstrijden van den Ned. Bond voor Licham. Opvoeding belooft nu reeds zeeT groot te worden. O. m. zal door de Delft- sche studenten Roeivereeniging Laga met 21 leden worden deelgenomen en wel met 2 vieiriemsgieken, 1 tweeiiemsgiek twee tweepersoons wherries en een een- persoonswherrie. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 2 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 767.9 Horta. Laagste barometerstand 747.3 Haparanda. Verwachting tot den avond van 3 Juni 1910, zwakke tot matige zuidelijke tot westelijke wind verandelijke bewolking, mogelijk regen of onweer, warmer. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergaderuig van Woensdag I Juni. Ook nam de Minister over het amen dement-V erhe ij, om den gestelden eisch van aantal lesuren en aantal leerlingen in de drie hoogste klassen afleen betrek king te doen hebben op de 7e, 8e en 9e klasse eener M. U. L. O. school. Ten aanzien van het amendement van der Molen om op de speciale meisjies- scholen in plaats van twee talen en wis kunde drie talen zonder wiskunde te doen onderwijzen, liet de Mi nister de beslissing aan de Kamer over. ook tegenover voor de andere amende menten-van der Molen stelde de Minister zich niet vijandig. Beslist bestreed de Minister de amende menten-ter Laan 1 o. om voor "de toeken ning van het m. u 1.. o.-subsidie als eisch te stellen dat de drie hoogste klassen niet 18 doch 30 leerlingen moeten tellen; 2e het beschikbaar stellen van minstens drie plaatsen voor kostelooze leer lingen 3o. voor het subsidie al leen te doen meetellen, de kinderen die les in talen en wiskunde krijgen. Ingetiokken werd het amendement-van der Molen om subsidie ongelijk te maken voorscholen met minder surnumerair per soneel dan het regeeringsontwerp bedoelt aangezien dit dor den Minister als be- zuinigings-amendement geprezen is. Ten slotte kwamen de overgebleven amendementen in stemming. Het amen dement-van der Molen (drie talen op speciale meisjesscholen, inplaats 2 ta len en wiskunde) werd aangenomen met 54 tegen 20 stemmen. Het amendement- Van der Molen (mogelijk maken ver hoogd subsidie ook voor 8-jarige M: U. L. O.-scholen) werd aangenomen mét 41 tegen 33 stemmen. Het amendement- Ter Laan (minstens drie plaatsen voor kostelooze leerlingen) werd verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Het amende ment-Ter Laan (30 leerlingen in plaats van 18 en drie hoogste klassen om voor subsidie in aanmerking te kunnen ko men) werd verworpen met 67 tegen 8 st. Een amend.-Verhey-de Kanter (uit- keering van het subsidie aan scholen met meer dan 200 leerlingen niet voor vier doch voor vijf surnumeraire onder wijzers) werd aangenomen met 56 te gen 19 stemmen. Het amendement-Ter Laan om voor berekening de subsidie alleen te doen meetellen de kinderen die M. U. L. O.-onderwijs ontvangen) werd verworpen met 40 tegen 34 stem men. Het aldus gewijzigd artikel werd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde artikel 2 van het ontwerp. Dit artikel strekt om aan de bestaan de M. U. L O.-scholen en aan die scho len waarvan tot oprichting of reorgani satie vóór 1 Januari 1910 was besloten* subsidie te verleen'en. De eisch dat in de drie hoogste klas sen feitelijk onderwijs worde gegeven' wordt voor het subsidie niet gesteldj gedurende de eerste twee jaren na het in werking treden der wet, mits blijke' dat de school bij de oprichting of de reorganisatie voor 1 Januari 1910 tot M. U. L. O.-school was bestemd. Hierop zijn voorgesteld twee amen dementen lo. van den heer Verheij om in plaats van 1 Januari 1910 te lezen 15 Januari 1910; 2o. van den heer Ter, Laan om de scholen die voor 15 Ja nuari 1914 aan de gestelde eischen ko men te voldoen, in de subsidie-rege ling te begrijpen. De heer Rink ontwikkelde bezwaren tegen de bepaling dat ten genoege van den Minister van Binnenlandsche Za ken zal moeten worden aangetoond, dat vóór 1 Januari 1910 tpt de oprichting of de reorganisatie van de school was besloten, aangezien door deze bepaling de beslissing over het subsidieenen eener school geheel komt te berusten bij den Minister, terwijl het stelsel van de Lager onderwijswet die beslissing aan de Gedeputeerde Staten wil laten. De heer Polle ma sloot zich hierbij aan. De heer De Geer ernstige bezwaren hebbende tegen artikel 2 zooals het thans geredigeerd is, maar den indruk ontvangen hebbende dat, bij" verwerping van artikel 2, de Minister het ^eheele ontwerp zou intrekken, hetgeen spr., did veel voor het M. U. L. O. gevoelt, zeef zou betreuren, meende dat het standpunt der tegenstanders van art. 2 en dat des Ministers tot elkander konden gebracht worden door te bepalen voorloopig tot 1 Januari 1913 aan bestaande of als nog op te richten M. U. L. O.-scholen subsidie te verleenen. In dien zin stelde spreker ook namens den heer Visser een amendement voor. De heer Roodhuyzen beval den' Minister aan het ontwerp tijdelijk terug te nemen om alsnog een wijziging van art. 2 te overwegen. In elk geval hoopte hij dat de Minister catagorisch zal wil len verklaren dat eventueele verwerping van art. 2 geen intrekking van het wets ontwerp ten gevolge zal hebben. De heer Ketelaar betoogde, dat bij aanneming van art. 2 zooals hdt nu< luidt, tengevolge van het zoo straks aan genomen amendement-Van der Molen* de M. U. L. O.-scholen zullen worden, tegengehouden, maar daarentegen de* scholen voor Uitgebreid Lager onder wijs, dus de schijn M. U. L. O.-scholen die juist niet begeerd worden, zullen worden bevorderd. Hij sloot zich aan bjj den aandrang van den heer Roodhuy zen om het ontwerp voorloopig terug té nemen, opdat nader tot overeenstem ming omtrent art. 2 kunne worden ge komen. De heer Ter Laan, uiteenzettende dat, nu zijn amendementen op art. 1 verworpen zijn, doch een der amende menten-van der Molen is aangenomen* het door spreker op art 2 ingediende amendement om de vóór 15 Januari 1914 opgerichte of gereorganiseerde scholen in de regeling te betrekken de uitwer king zou hebben dat schijn M. U. L. O.- scholen .zullen worden opgericht, zoo dat bij bedoeld amendement verklaarde' in te trekken. .Op verzoek van den Minister werd de verdere beraadslaging verdaagd tot morgen. CONCLUSIEN OP ADRESSEN. Daarna werd behandeld de conclusie van het verslag der commissie -omtrent de inlichtingen op het adres van J. Hel der, werktuigmaker bij 's Rijks werf té Willemsoord, houdende verzoek om tus* schenkomst bij den Minister van Marine ter vergoeding van geléden schade. De conclusie van de meerderheid der commissie strekt tot dankzegging aari den Minister van Marine voor de ver strekte inlichtingen. i De conclusie van de minderheid strekt om de geleden schade tot een béd rag van ruim f82 te vergoeden. De heer Hugenholtz verdédigdé óe conclusie der minderheid. Adressant was wegens het in dienst verliezen van een oog uit zijn oude betrekking over geplaatst naar de conservatieafdeeling, doch later na afgelegede proeven weder, in zijn oude betrekking hersteld. Terf gevolge van deze overplaatsing had adr. echter schade geleden. Vandaar zijn ver zoek om vergoeding. De heer Brummelkamp verdedig- de eveneens de conclusie der minder heid, op grond hiervan dat de geest van: de Ongevallenwet is om geleden schade ten gevolge van een ongeval, zooveel mogelijk te herstellen'. De heer Kooien oordeelde ook dat 't alleszins billijk is om adressant scha devergoeding te verleenen. De heer DeGeer daarentegen verde digde op verschillende gpionden de con clusie der meerderheid, die van' oör- deel is dat tegenover adressant vol doerede de billijkheid is betracht. De Minister van Marine,- óe heer Wentholt, betoogde eveneens dat tegenover adr. in alle oprichten billijk is gehandeld. Na replieken werd Óe beraadslaging! gesloten en de stemming bepaald ppl morgeji.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2