MODEMAGAZIJN DE KROON 1000 600 300 Ontvangen groote sorteering Gegarneerde Hoeden en Fantasie-Hoeden in alle prijzen. „FATUM" te 's-Gravenhage, Buitenhof 5. ADVERTENTIEN. LEM0NIA LIMONADES I Leidsche Spaarbank DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kassiers en Commissionnairs in Effecten. tl TA f AA GULDEN GULDEN |j? Jioogstraten op formeele gronden bestreden om den minister van oorlog te verzoeken alsnog kwijtschelding yan de gevolgen der opgelegde straf te over wegen. Hierna werd voortgezet de behandeling van het wetsontwerp betrekkelijk de sub sidiering der scholen voor M. U. L. O. De heer Ter La a n verdedigde een amendement, strekkende om in plaatsen met meer dan 5000 inwoners, het ge meentebestuur te verplichten mansetns een M. U. L. O. school op te richten. Met 36 tegen 27 stemmen werd echter uitgemaakt dat dit amendement niet toe laatbaar is, waar het beoogt het oprich ten van nieuwe M. U. L. O. scholen en het onderhavige wetsontwerp slechts strekt om bestaande M. U. L. O. scholen te subsidieeren. Hierna verdedigde de lieer v. d. Mo len verschillende amendementen. Het eene strekte om eenige ruimte te openen ten einde op speciale meisjesscholen in plaats van 2 talen en wiskunde te doen. onderwijzen (aan welk vereischte de an- dere scholen moeten voldoen om voor subsidie in aanmerking te kunnen ko men) drie talen te kunnen dioen on derwijzen en geen wiskunde. Een tweede strekte om verhoogd sub sidie mogelijk te maken ook voor surnu merair personeel aan 8-jarige scholen. Een derde amendement beoogde sub- sudie mogelijk te maken voor scholen met minder surnumerair personeel dan het regeerings-ontwerp bedoelt. Eindelijk bedoelde een vierde amendement het ver hoogde subsidie niet te laten vervallen, zooals het regeeringsontwerp wil, indien het aantal leerlingen Ln de drie hoogste klassen beneden 18 daalt, maar daarvoor een lager ci/fer aan te nemen en het sub sidie te blijven toekennen, mits dat leerlingen-aantal niet beneden 12 daalt. Vervolgens lichtte de heer Ter Laan verschillende amendementen toe: één strekkende om in elke klasse een er M. U .L. O. school ten minste drie plaatsen voor kostelooze leerlingen beschikbaar te stellen, wier ouders of verzorgers aar. B. en W. aannemelijk hebben ge maakt dat zij het schoolgeld n:e: kunnen betalen; een ander amendement beoog- ;de om voer de toekenning van het M. U. L. O. subsidie als eerste te stellen dat die drie hoogste klassen niet 18 doch 30 leerlingen moeten tellen een ander amendement bedoelde om voor de subsi die alleen te doen meetellen de kinderen die les in talen en wiskunde krijgen. De heer Verheij lichtte een amende ment toe om aan de scholen met meer dan 200 leerlingen niet voor vier doch voor vijf surnumeraire onderwijzers het M. U. L. O. subsidie uit te keeren. En vervolgens een amendement om den gestelden eisch, van aantal lesuren: en aantal leerlingen in de drie hoogste klassen alleen betrekking te doen hebben op de 7e, 8e en 9e klasse een er M. U. L. O. school. Hierop vingen de diebatten over al deze amendementen aan, waarbij oa. de amen dementen-van der Molen bestrijding von den ,op grond dat zij blijkbaar meer sub sidie verlangden voor het lager onderwijs, maar ten koste van het meer uitgebreid lager onderwijs, gelijk met name de heer de Visser deed uitkomen. De beraadslagingen werden verdaagd tot hedenmorgen 11 uur,- omdat de Ka mer zich hedenmiddag in de afdeelingen begaf. Hierop vingen de debatten over al de ze amendementen aan, waarbij o.a. de amendementen-van der Molen bestrijding vonden, op grond dat zij blijkbaar meer subsidie verlangden voor het lager on derwijs, maar ten koste van het meer uit gebreid lager onderwijs, gelijk met name de heer de Visser deed uitkomen. De beraadslagingen werden verdaagd tot morgen 11 uur, omdat de Kamer zich mer zich in de afdeelingen begaf. Beperking van Zondagsarbeid en nachtarbeid in broodbakkerijen. De MemOrie van Antwoord js ver schenen nopens het wetsontwerp tot be perking van Zondagsarbeid en nachtar beid in broodbakken en. De Minister van Landbouw, Nijver- heid en Handel meent uiit hetgeen over het wetsontwerp van de zijde der Ka mer in het midden is gebracht te mogen constateei en, dat het doel ervan vrijwel de algemeene instemming der Kamer heeft Ook meent de Minister als vaststaan de te mogen aannemen, dat volgens de Kamer het door hei wetsontwerp nage- stieefde doel niet zonder inmenging des wetgevers zal kunnen worden bereikt. Er blijft dus over de vraag, of de voor gestelde wijze om het doel te verwezen lijken, wel juist is gekozen, welke vraag door verscheidene leden bevestigend is beantwoord. Doch anderen hadden practische be zwaren en pleitten voor het werken in ploegen. Doch naar het oordeel van den Minister zou deze oplossing slechts zeer onvolkomen tot het doel leiden, en in elk geval met grooter bezwaren gepaard gaan. Het aangevoerde heeft den Minis ter dan ook geen aanleiding gegeven een principiële wijziging in zijn stelsel pan te brengen. De Minister beantwoordt daarna ont kennend de vraag of zijn voorstel niet breeder had moeten zijn opgezet en ver vat in een voorstel tot beperking of af schaffing van den nachtarbeid in het al gemeen. Een samenvattende regeling is minder gewenscht, omdat ieder bedrijf zijn eigen toestanden en eischen heeft. Naar aanleiding van de ervaringen in het buitenland, merkt de Minister op, dat bij een zaak als deze, waar de feitelijke toestanden in het bakkersbedrijf, de ge woonten van het publiek, de klimatische omstandigheden enz. zulk een groote rol spelen, aan de buitenlandsche mededec- lingen niet dan met groote omzichtigheid argumenten met betrekking tot een Ne- derlandsch wetsontwerp mogen werden ont'eend. En in de tweede plaats, dat de mogelijkheid om een reeks ongunstige berichten omtrent gevo'gen der wet bij een te brengen, zelfs als deze niet van direct belanghebbenden afkomstig zijn, nog geenszins bewijst, dat de wet als geheel een mislukking wordt geacht. Ten aanzien van het ingrijpen van den wetgever in den arbeid der bakkerspa troons, die alleen of louter met huisge- nooten werken, merkt de Minister op, dat de wet het particuliere leven van den patroon geheel ongemoeid zal laten. Al leen zijn bedrijfsleven zal door de wet worden geregeld en zelfs blijft zijn eigen lijke patroonsarbeid hei beheer van zijn onderneming coor de wei geheel onaangeroerd. Alleen het bereiden van brood, de arbeid dus, dien hij geheel op gelijken voet als zijn arbeiders zou verrichten, wordt ook den patroon gedu rende den nacht en op Zondag verboden. Dit schijnt onvermijdelijk, omdat anders een niet gerechtvaardigde bevoorrechting zou worden gegeven aan die ondernemin gen, waar de bakkersarbeid van het be- drijfshoofd zelf van groote beieekenis is. Uit medegedeelde cijfers leidt de Mi nister vervolgens af, dat het ploegenstel- sel met afwisseelnden dag- en nachtar beid voor dezelfde personen, iin het bak kersbedrijf nog betrekkelijk uitzondering is, zoodat geenszins kan worden gezegd, dat dit bedrijf, als geheel genomen, door het ploegenstelsel van aanzien jis veran derd. De Minister behandelt verder de argu menten tegen zijn ontwerp, n.l. dat door afschaffing van nachtarbeid het bedrijf geen behoorlijke dagindeeling meer zal weten te vindendat voorts de prijs van het brood zal stijgen en de kwaliteit zal verminderen. Het door verscheidene leden geopper de bezwaar, dat de bakkersraden de on afhankelijkheid en de objectiviteit zullen missen, die voor de vervulling van hun taak noodwendig is, valt, naar de mee ning van den Minister niet te dpchten. Indien er leden van een bakkers raad mochten zijn, die hun mandaat dienstbaar zouden willep maken aan concurrentie belangen, dan zullen die personen wor den gevonden onder de led en-werkgevers maar het is niet twijfelachtig, of deze zullen bij pogingen in die richting zoowel den voorzitter als de leden-arbeiders, der halve de meerderheid, tegenover zich vin den. Ten slotte vermelden wij nog, dat de Minister uitbreiding der wet ook tot het beschuit-, koek- en banketbakkersbedrijf niet wenschelijk acht. Instelling van Bakkersraden. In zijn Memorie van Antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer zegt de Minister van Landbouw enz., dat bij h em in beginsel geen bezwaar zou bestaan tegen samensmelting van beide ontwerpen (beperking van Zondags- en nachtarbeid en balckersraden). Intus- schen komt hem, nu door de omstan digheden tot indiening van afzonderlijke ontwerpen is besloten, omwerking van beide tot een geheel niet van zoodanig belang voor, dat het noodzakelijk ware daartoe over te gaan'. Wat de wijze van samensmelting der Bakkersraden aangaat, heeft de Minister gemeend, zich in dezen zoo mogelijk van een bestaand stelsel te moeten bedienen, nl. het stelsel voor de Raden van Be roep. De Minister vertrouwt, dAt de practische bezwaren, die bij de samen stelling van de Raden van Beroep zijn gebleken en die zich bjj de samenstel ling van die, voor tal van bedrijven van belang zijnde, colleges ernstig deden ge voelen, zich bij de verkiezingen voor de Bakkersraden niet zullen voordoen. De Minister heeft gemeend, voor het voorzitterschap van de Bakkersraden aan ambtenaren der arbe/dsinspectie de voor keur te moeten geven boven particuliere person'en. Bezwaar bestaat eerf'bepaalden leeftijd in de wet aan te geven, waarop de bes n'oemb'aarheid in den Bakkersraad zoü| eindigen. I ,Wat de wijze van: samenstelling varf den Bakkersraad betreft, wordt erop ges wezen, dat door het kaartensftelsel even-i redige vertegenwoordiging Wordt [ver kregen. i Door een gewijzigden aanhef van art 16 blijft het mogelijk, dat ook latere wet ten betreffende den bakkersarbeid, een' taak aan de Bakkersraden toekennen. Bij het voorbereiden van latere regelingen! zal de Bakkersraad tevens van advies kunnen dienen, terwijl hun ^dvies ook! wenschelijk kan zijn, om de houding van; het openbaar gezag te bepalen, bv. inge val van conflicten in het bakkersbedrijf. De beoordeeling, wat geheim en wat niet geheim moest blijven, moet aan derf Bakkersraad worden overgelaten. i. De regeling van art. 26 van het ont werp voor zooveel betreft het vergaderen! op Zondag, stemt geheel overeen met die! van art. 36 der wet op de Kamers varf, Arbeid, waarbij de gevreesde gevolgen) zich niet hebben voorgedaan. Hieraan' wordt nog toegevoegd, dat art. 22 een niet te onderschatten hindernis in den weg zou leggen aan den toeleg, omI door het houden van een vergadering, op Zondag bij afwezigheid van een deel der leden te beraadslagen of besluiten te nemen. Het oordeel van het Departement varf Justitie is over de strafbepalingen inge wonnen. Bezwaarlijk kan worden toegegeven^ dat ter uitvoering van de wet op de Bak kersraden een zoo buitengewoon groot aantal algemeene maatregelen van be stuur zal noodig zijn. Gratis Lourdesreizen. 1. Mej. Cl. Punte, Enschede, kl. bro chures 3250 verkocht. 2. Joanna ter Haar, Borne (O.) kl. brochures raadseloplossing. 3. Onbeslist tot op lö Juli gr. bro chures. Wie vanaf heden tot op 15 Juli a.s. de meeste gr. brochures ad 10 ct. van mij afneemt en met mij verrekent, krijgt gratis Lourdesreis 3de klas. A. F. SUIDGEEST, Egmond aan Zee. pastoor. Leiden - Haarlemmerstraat 139, 2334 Voor Schapen en Lammeren is het Waschmiddel van ROMEIN en OUDENHOVEN het beste op het gebied van zuivering van ongedierte is boven elk waschmiddel te verkiezen omdat na de wassching de vliegen veel langer verwijderd blijven en vooral daardoor dat dit praeparaat geene voor de huid schadelijke bestanddeelen bevat. (3468) HST Verkrijgbaar in bussen voor 5 Schapen a 40 Cent, voor 100 Schapen 80 Cent. Te Leiden: bij J, LAGERBERG, Jan van Goyenkade 16. Vraagt de verfrisschende voor Engros bij A. J. MOONS Janvossensteeg 11-29, LEIDEN Telefoon 745. RijwielLtandel „Mercurïus", Ruime keuze in alle soorten en merken van RIJWIELEN, van de goedkoopste tot de duurste prijzen, alle met prima garantie. Groote voorraad ONDERDEELEN en BANDEN. Zie Etalage en Prijzen. Speciale Verhuur- en soliede Reparatie-Inrichting. N. B. 2de Hands-Rijwiel te koop. W. A. Elshof Zoon GROSSIERS EN WIJNHANDELAREN, HaarLfttraat 139, t>I I de Donkepsteeg, Leiden. Speciaal aanbevolen voor a. s. feestgelegenheden Roode Wijpen, z. a. Bordeaux, Medoc, Marpux, enz.; Wift Wijnen, z.a. Samos, Witte Bergerac, enz.; Roode en Witte Portwijn, Madera, Sherry-, Rijn- en Moezelwijnen. Vermouth Cinzano. Champape, C. Cauthier, en Ge Vraagt de alom gunstig bekende Boerenjongens, en Likeur zonder Alcohol. (2730) Ougeopende flesschen worden teruggenomen. Opgericht door het Departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den löden October ISIS. Kantoor: Oude ISijnM°.3ö Zittingen ter ontvangst en terugbetaling der gelden: Eiken werkdag 's morgens van uur. en bovendien Maandag- en Zaterdagmiddag van 13-1 Dinsdag- en Vrijdagmiddag IS Woensdag- en Donderdagavond @-9 De rente k 3 pCt. gaat in den Isten en lóden van iedere maand. (248) Busjes, om het sparen van kleine bedragen in huis te vergemakkelijken, zijn op elke zitting verkrijgbaar. Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat. 291) LEIDEN. Interc. Tel. No. 62. Hoewèl de FONGERS-fabriek te Groningen elk jaar meer rijwielen vervaardigt, blijft de constructie even degelijk, de afwerking even zorgvuldig. Jn plaats van, zooals bij vele massa-artikelen geschiedt, door het toepassen van voordeelige, doch minder goede fabricage-methodes, een goedkoop, doch slecht verzorgd product te leveren, blijft de fabriek zich steeds op verbetering toeleggen en wordt de fabricage slechts dan gewijzigd, als dit het fabrikaat kan ten goede komen. Filiaal C REESTRAAT 86. (3-. Alle betalende abonné's op dit blad zijn volgens de bepalingen, vermeld op de uit te reiken polissen, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange ongeschiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. I Kl I bij totaal ge- yj verlies van fll I bij verlies van I 1JU van één6 oog. lUV "n duim. één wijsvinger. ||J GULDEN bij verlies van één hand of voet. GULiDEN bij verles van eiken anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen is gewaarborgd door de Ned. Ongevallen-Verz. Maatsch.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6