zen nu heeft zich ter Beurze van Amster dam in' die dagen eenige handel ontwik keld en weldra werden zijdoor de spraak makende beursgemeente kortheidshalve aangeduid ah Lehmannetjes. De rechten van de houders dier schuld bewijzen werden beschermd door de mijn maatschappij „Utah", die r is trustee op trad. Later is dit civiele proces bij dading beëindigd en hebben de hou,dcrs der schuldbewijzen slechts een klein percen tage van hun vordering ontvangen. In het strafproces, nu dat drie'jaren later dos in 1899, tegen de hoeren Haas en Van Hall is gevoerd, is wel van tijd tot tijd over die schuldbewijzen of zooge naamde Lehmannetjes gesproken, maar de heer Rudolph Lehmann had daarmede hoegenaamd niets te maken. Hij is, zco- als ik aan Dr. Kuyper ook schreef, noch m de instructie, noch op de terechtzit ting in dit strafproces gehoord, stond er feitelijk ook ten eenemafe buiten. Uit al het voorgaande volgt daaren boven, dat de heer E. W. Lehmann ,de tabakshandelaar, zelfs met het civiele proces niets te maken heeft gehad-. Koninklijke Besluiten. Jonkheer P. R .A. Melvill van Carn- bee, gezantschaps-secretaris der eerste- klasse, met den persoonlijken titel van ge- zantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Brussel, is bevorderd tot gezantschaps- raad. Zijn benoemd tot directeur van de Rijkswerkinrichting Veenhuizen II: J. F. Jiondius, thans directeur van de Rijks werkinrichting Veenhuizen I; en tot di recteur van de Rijkswerkinrichting Veen- buizen IP. A. Roozendaal, thans direc teur van de Rijkswerkinrichting Veenhui zen III. Het seizoen te Scheveningen.- Den len Juni a.s. worden te Scheve - ningen geopend: het Hotel Kurhaus met diner-concert van 61/29 uur op alle even data van af 2 Juli, en American Bar in het Hotel; het Palace-café met dagelijks middag- en avondconcert; het café Hotel Kurhaus Galerij-zijde, met American-Bar; de Kurhaus-Bar met kapel Ramagnano; hét Wandelhoofd Koningin Wilhelmina. met dagelijks middag- en avondconcerten, en het Grand Hotel. Op 15 Juni worden geopend het Pala ce-Hotel met diner-concert van 61/29 uur op alle oneven .data van af 1 Juli; bet Wiener-Café met middag- en avond concerten Hotel d'Orange en Savoy- hotelterwijl het hotel Rauch het geheels jaar geopend is. Slangspenen. Een merkwaardig bericht komt uit Frankrijk. Daar is een wetsontwerp ingediend' verbiedende den verkoop en het fabri- ceeren van.... ge raadt het niet in tienen... Van slangspenen. Slangspenen, dat zijn van die lange elistieke pijpen, welke op zuigflesschen worden gedaan en waardoor de zuigelin gen de melk uit de flesch ophalen. Moeders, die hun kinderen met zoo'n ding aan den mond in de wieg leggen om het kind zoet te houden, als moeder uit is, kennen ze wel. Kennen misschien minder goed het ge vaar ervan. Weten allicht niet, dat de melk zich vastzet aan de wanden van de elastie ke slang, daar verzuurt en bederft, om straks de ingewandjes der kinderen aan te vreten. Misschien gelooven zij van dit alles niet zoo heel veel. Welnu, .de Fransche regeering heeft nu een wetsontwerp tegen het gebruik dier slangspenen ingediend. De aanmaak éh vjerkoop dier dingen verboden. Zoo als een regeering den verkoop verbiedt van vergit Het is niet onze bedoeling om yan onze Regeering gelijksoortige maatrege len te vragen. Nog niet Maar wij maken van het Fransche wetsontwerp melding om de moeders van het gevaarlijke dier slangspenen te over tuigen. Als er wettelijke maatregelen Jegen genomen worden, dan moet het gevaar Wel niet gering zijn. Het gevaar, men weet bet, dreigt Vooral in de zomermaanden. D. v. N.-Br. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Ve/gudering van Vrijdag 27 'Mei. Voortgezet werd de behandeling van het ontwerp betreffende de subsidieering van de M. U. L. O. scholen. De Minister van Binnenland- sche Zaken' achtte de critiek op het 'ontwerp schromelijk eenzijdig en over- jdreven, omdat zij zich richtte op één punt, met voorbijzien van al het overi ge. Hij tartte den heer Roodhuijzen bij amendement voor te stellen de oude re dactie van het ontwerp te hesrffellen en jde Kamer al zoo voor de uitspraak te ^tellen of zij 't ontwerp, zooals het aan vankelijk geredigeerd kiest, dan wel den vorm verkiest, waarin' het thans, na de door de Regeering aangebrachte wijzi gingen luidt, en dan hield ide Minister zich overtuigd dat een' dergelijk amen dement zou vallen als een baksteen, om dat het vorig onderwerp veel minder goed was dan1 't tegenwoordige en te kfert schoot jn hetgeen geb,oden £no,est worden, aan welk gebrek in het tegen woordige ontwerp wordt tegemoet geko men'. Spreker ontkende toch ten stelligste dat de aanleiding tot dit ontwerp zou zijn de bedoeling om de meerdere op komst van het Meer Uitgebreid Lager Onderwijs te waaibbrgen, maar die aan leiding was alleen de wensch om te on dervangen het geopperde bezwaar dat de bestaande M. U. L. O. scholen in 't gedrang zouden komen door de subsi dieering van het Middelbaar onderwijs. Het is geen oogenblik de bedoeling der Regeering geweest, om het ontwerp een hervormend karakter te geven, omdat daardoor apriori getoond zou worden geringschatting van den arbeid der In eenschakelingscommissie, die tot taak heeft ons onderwijs te herzien. De Mi nister heeft nimmer op den arbeid dier Commissie vooruit willen loopen wat het M. U. L. O. betreft, en daarom ge zocht naar een type eener M. U. L. O. school dat ook in stand zal kunnen1 worden gehouden, zonder te praejudi- cieeren op het werk der Ineenschakelings- Commissie. Daarbij komt dat het ontwerp een vöorl00pig karakter draagt, zoodat het ieder oogenblik, wanneer de noodzakelijk-' heid daartoe blijkt, gewijzigd kan worden in aansluiting of overeenkomstig met de voorsLllen van de Ineenschakelingscom- missie. Op dezen grond ontkend de Mi nister ten stelligste de verwerping van artikel 2 van het ontwerp, en verklaar de zich voorloopig ook niet bereid dat artikel te schrappen. Begrooting van Landbouw. Een wetsontwerp is voorgesteld ter ver- hocging van de begrooting van Land bouw, Nijverheid en Handel voor 1910 met de volgende bedragen: f900 voer de aanstelling met 1 Juli van een commies wegens de uitvoering der plannen van de staatscommissie van den Landbouw f56.200 voer den aankoop van gronden op Terschelling, weike vanwege het Staats boschbeheerin cultuur zullen worden ge bracht; f 1000 voor maatregelen ter verdrijving van de Amerikaansche kruisb ess en meel dauw; f3434 voer vergoeding voor boringen in Z. O. Limburg. Subsidie-Wet M. U. L. O. De heer Pollema kwam op tegen het verwijt van knoeierijen met subsi dies. Door spr.'s handen (de heer P. is lid van Ged. Staten van Friesland) zijn niet minder dan 300 aanvragen om subsidie gegaan en die waren allen zeer nauwgezet en correct. Knoeierijen zijn nimmer ontdekt. Overigens sluit hij zich aan bij de critiek op de uitsluiting van scholen, die nog opgericht moeten wor den. De heer Van der Molen bepleit nog eens het veileenen van steun aan scholen met 7- en 8-jarigen cursus en dus niet alleen met 9-jarigen cursus, zooals de Regeering wil. Spr. leest daar toe verschil lende brieven van schoolhoof den voor; in sommige schelen zijn geen leerlingen voor de le klasse. Het nieu we ontwerp is beter dan het oude, dat nóg meer scholen uitsloot. Tegen waar borgen voor goed en voldoend onder wijs heeft spr. allerminst bezwaar hoofdzaak is echter de man die voor de klas staat; niet een bepaling over het aantal lesuren bijv. of eenig andere wet telijke bepaling. Ook spr. komt op te gen het verwijt van knoeierijen (door den heer Ketelaar te berde gebracht) spr. had gedacht dat wij die quaestie, die insinueerende gedachten nu wel te boven waren. Ten slotte wijst spr. er op, dat wij ons met ons subsidie-systeem nog op het standpunt van 1889 bevinden maar de scholen hebben niet 55, maar 40 kinderen per onderwijzer. De heer De Geer handhaaft fcijn meening over art. II en bestrijdt de ar gumenten door den Min. aangevoerd. Spr. is het volkomen' met den heer Ke telaar eens, dat ongewenschte praktijken het gevolg kunnen zijn van de bepaling, dat ten genoegen van den Minister moet worden aangetoond, dat vóór 1 Jan. 1910 tot de oprichting of reorganisatie was besloten. Spr. is het met den heer Ty- deman eens, dat men bij de subsidieering van het bijzonder M. O. ook niet op het rapport der Ineenschakelingscommissie gewacht hééft; nu komt de Minister mejt grof geschut, terwijl hij-zelf eerst op het laatste oogenblik aan die Commissie ge^ dacht heeft. Bij het eerste ontwerp vond de Min. immers zelf heelemaal niet. dat de Commissie gepasseerd werd. Spr. stemt toe, dat deze voorziening een pro visorische ismaar moet men' dan nog jaren en jaren wachten op de urgente hervormingen Een der meest bezadig de leden' der Kamer zei spr. eens, dat zelfs het jongste lid van deze Kamer wel niet beleven zou, dat de hervormin gen van de Ineenschakelingscommissie in het Staatsblad zullen verschijnen. Spr. zal tegen art. II stemmen, hiaar geeft in overweging de stemming aan te hou den tot Dinsdag of Woensdag, wan-; neer wij wellicht het rapport der Com missie hebben ontvangen. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Heemskerk, doet uitkomen, dat de door hem gekozen termijn geen w llekeurige is. Met genoegen heeft de Min. thans meer waardeering gehoord'. Het ontwerp is niet gedenatureerd, tnaar gecorrigeerd jdoor de pange&aqfrte wij zigingen. De Min. houdt vol, dat de be doeling alleen was rekening te hemden met de bestaande scholen, maar moge lijk is, dat de oprichting van nieuwe scho len het gevolg wordt van deze wet. Nu wil men de beslissing over art. II aan houden, maar het publiceeren van het rapport der Commissie zal wel taïeer tijd vorderen dan de heer De Geer ver onderstelde. Wordt art. II er nu niet in gebracht, dan kan het er nooit, vooral niet met de jaartallen die er in staan, worden ingébracht. Wel kan het later geschrapt worden, indien men nu art. II aanneemt. Het is dus juist omge keerd als de heer Roodhuyzen me»ende. Men neme eerst kennis van het rapport, voor het drukken waarvan natuurlijk wei de hulp van het Departement is verleend, maar waarvan spr. toch niets zal mede- deelen. Eerst indien het rapport der des kundige Commissie bekend is, kan men ook het stelsel in zijn geheel overzien en ook dit is veel waard. Eerst later heeft de Min. gemerkt, dat het werk der Commi sie het we se' elijk maakie de bekende correctie aan te brengendit in antwoord aan hen, die er zich over verwonderen, dat de Min. niet van jden beginne af zich op hetzelfde standpunt heeft gesteld. Het algemeen debat wordt gesloten en- de beraad:laging verdaagd tot a.s. Dins dag, des voormid. te 11 uur. Sport. Ben Pastoor vliegt in 't Vaticaan. Z. Jd. Paus Pi us X heeft Woensdag morgen in het Vaticaan de vluchten bijge woond van den pastoer van Spoletie. De ze heeft een vliegtoestel uitgevonden dat hij op een ijweirl toepast, 't Was de eer ste proef die hij deed en zij gaf Óen besten uitslag. Z. H. heeft .den uitvinder hartelijk ge luk gewenscht. Lawntennis. Leidsche 5tudenten Lawnten nis Vereeniging. De voortgezette wedstrijden hadden het volgende verloop. Enkelspel voer heeren met vöcrgift. le ronde. P. A. Birnie 4/6) sl. Ram- bonnet (secr.) 6—3, 63; L. de Vos (-{- 30.2) sl. Eschauzier (-j- 15) 61, 64; M. A. von Oven (-|- 3/6) sl. J. C. T. Resius (-f 4/6) 6—3,tf—5; 2e ronde. P. A. Birnie «4/6) sl. D. G. Cohen Tervaert (-|- 15) 63,86; L. de Vos (-}- 30.2) &J. I. H. Rinkes 6—3, 64: M. A. von Oven (-f- 3/6) sl. E. H. 30.3) 6—4, 6—3; 3e ronde. M. van der Feen 40) sl. C. A. H Gerke. (secr.) 64, 3A. S. van Nierop (secr.) sl. P. A. Birmie 4/6) 63, 64; M. A. von Oven (-f- 3/6) sl. L. de Vos (-f- 20.2) 7—5, 4—6, 10—8; P. van Geer 15.3) sl. P. B. H. van Groin Sceters (-f- 3/6) 62, 62. Halve beslissing. A. S. van Nierop (secr.) M. van der Feen 40) w.o. Dubbelspel voer heeren. le ronde L A.. Nijpels en C. W. Sweerts tie Lan- dan w. o.: M. van der Feen en I. H. Rinkes sl. P. A. Birnie en P. S. K.Kosters 16, 6—4, 61A. H. Kramp en R. van Steeden sl. P. van Geer en D. 'M. Meertens 79, 64, 64; 2e Ronde. A. A. W. van Wulfften Palthe en E. H. H. L. A. Nypels en C. W. Sweerts de Landas 64, 64 A. H. Kramp en E. van Steeden sl. M. van der Feen en J. H. Rinkes 86, 2j6, 6—3. Beslissing. A. H. Kramp en R. van Steeden sl. A. A. W. van Wulfften Paltke en E. H. 6—4, 2—6, 6—3. Enkel spel voor heeren. le Ronde: P. S. R. Kosters w.o. 2e Ronde: C. Naessens sl. F. L. Cayaux 75, 60, R. van' Steeden §1. E. H. 63, 61 C. W. Sweerts üe Landas sl. P. S. R. Kosters, 62, 62 P. van Geer sl. J. H. Rinkes 1210, 6—4. 3e Remde: R. van Steeden sl. C. Naes sens 75, 61 C. W. Sweerts de Lan das sl. A. S. van Nierop 75, 63 P. vart Geer sl. J. J. Ph. Koppenol 6—0, 6—1. Halve beslissing: R. van Steeden sl. C. W. Sweerts de Landas 60, 61 M. van' der Feen sl. P. van Geer 62, 6—3. Dubbelspel voor heeren met voorgift. le ronde: E. H. en D. M. Meertens 15.5) w.o.L. A. Nypels en ,C. W. Sweerts de Landas 15.3) sl. P. B. H. van Groin Soeters en G. F. Tulleken vier zesde) 7—9, 6—3, 7—5; R. A. Birnie en' P.S. R. Kosters drie zesde) rl. Rambonnet en Eschauzier (-[- vier zesde) 46. 62, 75 A. S. van Nierop en L. H. Rinkes twee zesde) sl. H. D. A. van Reenen en J. W. van dqr Viugt (-[- 30) 7—5, 2—6, 6—1. 2e ronde: E. H. en D. M. Meertens (15.5) sl. L. A. Nypels en C. W. Sweerts de Landas 46, 86, 63 J. J. Fock en M. A. von Oven (-{- 15.5) sl. P. A. Birnie en P. S. R. Kosters drie zesde) 63, 60R. van 75teeden en A. H; Kramp 15) w.o. Halve beslissing: J. J. Foclé en M. A. von Oven (-{- 15.5) sl. E. H. en D. M. Meertens 15.5) 6—1, 1—6, 6—3A. S. van Nierop en I. H. Rinkes drie zesde) sl. R. van Steeden en A. H. Kramp (—15) 6—3, 6—3. Beslissing: A. S. van Nierop en I. H. Rinkes twee zesde) sl. J. J. Fock ep M. A. van Qyen. Rechtszaken. Smaadschrift. Voor de Rechtbank te Middelburg stond terecht H. A. v. Dalsum, 41 jaar, notaris en redacteur van het weekblad „De Volkswil" te Hulst, beklaagd van in dit blad opzettelijk de eer en goeden naam te hebben aangerand van den Zeer- Eervv. Heer W. J. Schets, Pastoor te St. Jansteen, door dezen in een Open brief ten laste te leggen, dat hij in den biechtstoel aan de biechtelingen zeide. dat zij „niet aan de missie mochten deel nemen, als zij het abonnement op „De Volkswil' 'niet opzegden", dat hij inden zelfden geest de missiepaters opstookte dat hij vei langde naar den dood van een der vrienden van beklaagde, de hoop koesterende, dat deze hem in zijn tes tament zou bedenken, dat zijn geweten hem alles veroorloofde en men hem daar om noemde „den blikken van Steen", daar men meent, dat zijn geweten van blik was, dat hij zijn haatdragend karak ter ging vertoonen op den preekstoel en dadelijk daarop de consecratie cjoen, dat hij eindelijk was een onwaardig her der en een onwaardig priester, dit met 't kennelijk do-el om daaraan ruchtbaar heid te geven. Verder werd den beklaagde nog ten laste gelegd, dat hij in zijn blad heeft toegelaten, dat een zich noemend „Trou we lezer?' in een stuk de eer en goeden naam aanrandde van Clemence Dieleman, door haar ten laste te leggen, dat zij te Ossenisse van den eenen boer naar den andere zou loopen als een briesende leeuw, met de bedreiging den werkman geen werk meer te mogen geven, als hij „De Volkswil" niet wil opzeggen. Als getuigen werden gehoord genoem de pastoor, Clemence Dieleman en tde drukker van het blad. Het O. M. eischte tegen beklaagde voor de eerste zaak 100 gulden boete of 25 dagen, voor de tweede zaak f25 boete of 5 dagen. In de eerste zaak stelde ge tuige Schets zich civiele partij en eischte aanplakken van het vonnis en f 150 scha devergoeding. Eedskwestie. De Hooge Raad heeft uitspraak ge daan op het cassatieberoep van den pro cureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, tegen de beslissing van dit Hof, waarbij C. K. schilder te Scboorl was ontslagen van alle rechtsvervolging terzake van 'het weigeren van den eed als getuige in eene strafzaak tegen J. W. S., wegens opruiing. Overeenkomstig de conclusie van het O. M. handhaafde de Hooge .Raad' de buiten vervolgingsteliing. K. had den eed geweigerd, omdat hij verklaarde niet in God te gelooven en tot geen kerkge nootschap te behcoren. De Hooge Raad overwoog, 'dat in de betrekkelijke Grondwetsbepaling, onder „godsdienstige gezindheid" moest wor den verstaan gezindte of kerkgenoot schap, niet de individueele overtuiging dat men heeft willen rekening houden met gemoedsbezwaren ontleend aan ide kerkleer. De woorden „op de wijze van" hebben betrekking tot de wijze welke het kerk genootschap voorschrijft. Zoowel in het Wetboek voor Strafvordering als bij de achtervolgende Grondwetsherzieningen ira 1848 is dezelfde uitdrukking gehand haafd. Art. 161 strafvordering schrijft dus voor, dat de getuige zich heeft te richten naar de wijze der eedsaflegging van zijn kerkgenootschap. Terecht was dus voor dezen gerequi- reerde geen wjjze van .eedsaflegging voorgeschreven en' werd hij derhalve' ontslagen van alle rechtsvervolging. Verduistering van ruim 100 Rijwielen. Voor de Rotterdamsche Rechtbank moest zich verantwoorden H. T., 30 jaar chauffeur te Heemstede, wien ten' laste is gelegd verduistering van een 106 tal rijwielen, welke hij als depothouder eener Duitsche rijwiel firma onder zich had, subsidiair van een bedrag van ruim f 2000, door hem voor die rijwielen ont vangen. Bekl. was niet verschenen. Voor den rechter van' instructie frad bekl. opgegeven in 1908 een agentuur in rijwielen te zijn begonnen. Hij was toen met de bedoelde firma in aanraking ge komen, die hem tot vertegenwoordiger voor Nederland aanstelde. In Juli 1908 kwam bij bekl. getuige J. Benschop, te IJsselstein', die hem rijwielen te koop vroeg. Omdat hij dezen nieuwen kooper finantieel niet sterk genoeg achtite, kwam bekl. met hem schriftelijk pvereen, Idat hij de rijwielen van bekl. in onderdepot zou ontvangen. Bekl. deed echter geen mededeeling aan' zijne firma. In den tijd dat bekl. met Benschop zaken had ge- dan, had hij van dezen ruim f 35000 ont vangen. Getuige Tepe, verklaarde, dat bekl. geen recht had eene pvereenkomst, als door hem met Benschop aangegane, bui ten weten der firma te sluiten. Wel mocht hij gelden voor die firma in'cas- seeren, maar moest daarvoor uit haar naam quiteeren. Dit recht was hem eerst in het begin van 1909 ontnomen. Bekl. zond der firma per 26 Juni 1908 bericht, dat hij Benschop 20 „rijwielenl had verkocht, maar over één in-depotge- ven daarvan was door hem niet gespro ken. Alhoewel beklaagde verplicht {was tot maandelijksche afrekening, bad hij van het door hem van1 Benschop ontvan gene nooit iets afgedragen. Integendeel zelfs sa zijp faillissement had hij fret der firma nog doen voorkomen, alsof] de aan Benschop ook geleverde 86 ari-t dere 'rijwielen nog in zijn bezit \yarerf; Toen evenwel in April 1909 béklaagde'si beweringen' onwaar bleken, gaf deze[! voor dat Benschop die 86 fietsen nog niet had betaald. Mr. K. J. van Erpecum, die curatorj in beklaagde's faillissement was, deelde] mede, dat diens laatste bewering niet waar was. In April toch had Benschop/ reeds het grootste gedeelte zijner schuldj betaald. Getuige zelf had dit geconsta^ reerd uit de aan hem Vertooride quit-' ties. Bekl. had op getuige overigens eenj- gunstigen indruk gemaakt. De officier van Justitie betoogde dat niet bewezen was, dat bekl. de rijwielen/ verduisterde. Maar het daarvoor ontvan gen bedrag had hij niet afgedragen, dochT ten eigen \ate aangewend. Dit stond!; door de getuigenverklaringen en bekl.'sf opgaven voor den rechter van instruc-; tie onomstootelijk vast. Met het oog opj den ernst van het misdrijf het ver-; trouwen in onYen handel wordt jdooky dergelijke wandaden ten zeerste geschokt'. eischte Z.E.A. 2 jaren gevangenisstraf Voorts vroeg hij een bevel tot bekl.'s] gevangenneming, opdat het daarmede mogelijk zij den bekl., die naar het bui tenland is uitgeweken, te doen aanhou den en uitleveren. Bij den aanvang der zitting yan ide Haagsche Rechtbank, Kamer voor straf zaken, deelde de vicepresident- Mr. v. Rees, mede, dat ten onrechte aan Mr. H. Veenstra er een grief van gemaakt was/ dat hij j.l. Donderdag niet als verdedi ger was verschenen in de zaak van J.. H. E., die terechtstond wegens diefstal! van twee flesschen melk. Dooreen ver zuim van de griffie, gelijk de president der Rechtbank, Jhr. Mr. Schuurbeque Boeije, reeds per briet aan JVir. Veenstra had medegedeeld, had deze geen ken nis gekregen, dat hij aan E. als verdedi ger was toegevoegd, zoodat hij dienten-: gevolge den beklaagde, niet in het Huis' van bewaring had bezocht, noch ter zij ner verdediging was verschenen. De .Haarlemsche Rechtbank heeft ver-' oordeeld: A. K. landbouwer te Haar lemmermeer wegens beleediging van' een ambtenaar tot f 15 of 10 d; L. dé R., W. v. d. A. en H. I. allenteHile go m wegens diefstal tot f5 of 2 weken' tuchtschool ieder en J. ac. B. en Joh. B. vrachtrijders te H a a r 1 e mg mermeeb wegens het doen ontstaan van gevaar voor een stoomtram to f30 of 15 d. De komeet van Halley. Donderdagavond is de komeet zeer goed gezien, en kon na 10 ure de staart allengs duidelijker worden gevolgd. Uit tal van plaatsen hier te lande bereikten ons berichten van gelijke strekking. Ben lezer schrijft aan de „N. R. Ct.": 1 ,jAl is h-et niet nieuw, misschien is het voor den amateur-waarnemer van Hal-' ley's komeet interessant te weten, dat men den staart van de komeet gemakke lijk kan zien (mits niet gestoord door nabijzijnde lichtbronnen) door niet de kern zelf te fixeeren, doch een punt aan den hemel, eenige graden 5,rechts" van de kern. Het beeld valt dan op een ge- i deelte van het netvlies, dat gevoelig is voor het uiterst zwakke schijnsel van den staart. Op de genoemde wijze was de staart hedenavond om 10 uur zeer fraai te zien. Zij besloeg naar schatting een' tiental hemelgraden." - Het schijnt dan toch, 'dat de ondankba re komeet zich eindelijk eens heeft laten zien. En wel Donderdagavond. Zij moet echter zeer zwak waarneembaar zijn ge weest. Te 9 uur 8 kwam de komeet in de schemering in het N.Z.W. te voorschijn,- nadat de groote sterren van den Leeuw, al een 20 minuten aan den hemel hadden; geflonkerd. Eerst te 9.35 werden de klei- nere sterren epsilonn, dzêta en 'thêta van het sterrenbeeld Hydra, waar de ko meet nu even boven stond, eveneens zichtbaar, sterren der grootte 3^2 tot 4,- zoodat de komeet zich In de schemering helderder voordeed dan deze sterren. Naarmate het donkerder werd, nam de zichtbaarheid van de komeet merkbaar, toe, nu zij hoog genoeg stond om niet: reeds in die nevels aan den horizon weer,! te zinken. ,Toch duurde het tot 9 uur 50; voordat 'het eerste begin van den staart zich heel flauw begon te vertoonen. Ook' deze werd daarna echter, nu geen maan-; licht hinderde, steeds duidelijker en tee-1 kende zich te 10.15 in een binocle dicht; bij den kop der komeet vrij scherp af.; Met het bloote oog was te 10.30 hetuiter-'. ste vage schijnsel van den staart tot op; ongeveer 15° van den kop der komeet té volgen Ee n lichtverdichting in het mid-: den van den kop teekende zich merkbaar af De staart was, voor zoover zichtbaar;, volkomen rechtlijnig en vrij smal; op dq breedste plaatsen hoogstens 1/2 graad en gericht naar een punt van Txen hemel,; een paar graden beneden de ih-elder schit terende planeet Jupdter (ofschoon, gelijk gezegd, zich lang niet zoover uitstrek-! kende.) De richting was dus naar links,- onder een kleinen hoek naar boven ges' richt, bijna recht van de zon af. j Het was geen schitterend verschijnsel; maar toch duidelijk waar te nemen. Om; den staart goed- te zien, dient men vblko;-; men in het donker te staan zonder daf lantaarns, zlelfs eenigszins verwijderde; hinderen. Bovendien kan men den lichte druje PP. ftpt oog ygrsterkep, foo 1. pied

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6