Uit Stad en Omgeving. Gemengd Nieuws. een welkomstgedicht van J. L. A. Isaac. Om 10 uur ihad ten paleize de voort zetting van de Cour van gelukwenschen en dankbetuiging plaats, alsmede de au diëntie voor personen, die H. M. .ver zoekschriften als anderszins wilden aan bied en. Daaronder werden bemerkt de heeren ■van Embden en Trijbits, grossiers in gou den en zilveren voorwerpen, die uit sym pathie met het eerste bezoek van H.M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana aan kle Koningin en den Prins twee medailles aanboden. Deze gedenkpenningen zijn zeer artis tiek. Naar eigen teekening onhvorp<en op een maat van 60 millimeter middellijn rustend op een plateau van fijne pluche en uitgevoerd in mat geoxideerd zilver geven zij aan de voorzijde de sprekend gelijkende beeltenis der Kon. Familie, volgens de laatste portretten, omgeven door het Amsterdamsche wapen met da tum van uitgave en de stedemaagd, met vredespalm. Aan de keerzijde yertoonen zij de Oranjeboom, aan wlks voet tde Nederïandsche Leeuw, terwijl rondom de wapens van H. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn aange- ■b'racht, met daarbij passende inscriptie. H. M. betoonde zich met deze hulde betuiging bijzonder ingenomen. Duplicaten van het geheel zijn geëx poseerd in het magazijn der firma S. v. Ossenbrugge en Zn., Kalverstraat 147. Voorts werden ter audiëntie opge merkt de heeren rar. dir. W. F. v. Leeu wen oud-,burgemeester van Amsterdam, dien H. M. hartelijk begroette; van Koubuys en mr. Lorents, beiden jh het uniform van zeeofficier, deelnemers 'aan de wetenschappelijke expeditie in Ne- dieri. Guinea; P. H. .J Steenhoff, hoofd redacteur van „Het Centrum" te 'Utrecht; verscheidene deputaties van ver- eenigingen; de Nederl. leden der Jolian- nrter-orde; ce Senaat der Studenten-corp sen, die aanreden m rijtuigen met vier 'paarden bespannen; de heeren J. S. ;Meuwsen, Fied. Stable en mr. Frikkers, die H. M. kwamen bedanken namens den 'Middenstandsbond voor den steun aan -de tentoonstelling en de hun verleende onderscheidingen; deputaties van het Ja va-Comité, van de Oudheidkundige Ge nootschappen St. Lucas, Arti et Amicitiae; president en secretaris van die Maat schappij tot Nut van bet Algemeen; de Ridderschap van Utrecht; verscheidene 'Kamerleden; kunstenaars, onder de laat- sten waren Ant. Tieiie, van 't Kruys, en de Commissie voor de Auba de; bestuursleden van de vereeniging .voor Vrouwenkiesrecht; dr. Easton hoofdredacteur van „Het Nieuws van den Dag", Char'es Boissevaïn, hoofdredac teur van „Het Handelsblad7', enz. H. M. droeg een lichtblauw toilet zon der decoratiesde Prins was gekleed in admï raals-unif o rm. Des middags had een" rijtoer van het Kon. Echtpaar plaats. Langs Hen weg •stond een zwarte menigte geschaard, die H. M. en Z. K. H. geestdriftig en zon der ophouden "toejuichten. In de Kal verstraat werd H. M. door een lief, klein meisje, het dochtertje van den heer Nie- 'man een bouquet aangeboden, waarvoor H M„ vriendelijk dankte. Hedenmiddag gaf de stafmuziék van bet Te regiment infanterie op het Dam plein eene uitvoering, die een groot aan tal toeschouwers lokte, terwijl heden avond ten paleize diner is van kamer- 'heeren en adjudanten van H. M. in bui tengewonen dienst, gevolgd "door een raóut. LEIDEN, 28 Mei. Tuberculose bestrijding. De regelings-commissie, die gisteren avond in den foyer eene vergadtering belegde, waar over tuberculose en hare bestrijding gesproken zo nworden, heeft hiermede een groot succes behaald. De geheel e zaal was gevuld en velen moes ten wegens plaatsgebrek worden afge lezen'. De lezsng van Dr. J. Bruning "was deze groote belangstelling overwaard. Op populair wetenschappelijke wijze, zij ne woorden verduidelijkend door tal rijke lichtbeelden en ze in verband bren gend met het geëxposeerde, zette spr. uiteen wat bacteriën zijn, hoe zich che ar cellen verdeelen en noe Robert Koch izijhen naam onsterfelijk maakte door de tuberk el bacil te ontdekken, een heel klei ne bacil, die slechts gekleurd onder een sterke microscoop te constateereu is. •Spr .ging vervolgens na hoe de tuber culose onder den invloed van die bacil len ontstaat; toonde aan, hoe kaashaar- Iden ontstaan, die vervloeien en wleek worden en dan door het weefsel van de longen doorbreken en uitgespuwd wor den, waardoor een hotte (caverna) ont staat, die steeds grooter wordft en lang zamerhand het geneele longweefsel ver woest Niet altijd, zal de tuberculose' zulk een "verloop hébben, omdat deze ziekte neiging tot genezing vertoonL Toch zijn de verwoestingen, er door aan gericht ontzettend, voorals als men in aahmerking neemt dat zij meestentijds haar slachtoffers maakt in' den bloeitijd ?smenschen leven. Tuberculose ont staat hoofdzakelijk door inademing, door het maagdarm-kanaal (doch hierover is de wetenschap het niet eens) en door wond- je& ia' de huid, die ,doo.r tuberkcls w,on kels worden besmet. Door het spuwen verontreinigt men"de omgeving en doet men de tuberkels dringen in vloemaden kleeden, beddegoed, enz., van waaruit zij zich verder verspreiden', vooral bij onzindelijke woningen bestaat veel ge vaar voor tuberculose. Toch behoeft men niet zooveel te vreezenongeneeslijke tuberculose ontstaat slechte door her haalde besmetting in een zwak lichaam'. Goede voeding, onthouding van alcohol gebruik, reinheid^ licht en lucht zijn voor behoedmiddelen voor tuberculose, die ieder gemakkelijk kan nakomen. Vooral bij kinderen moet men oppassen voor besmetting, omdat kinderen zeer ge voelig voor deze ziekte zijn, daarom valt de oprichting van vacantie-kolonies zeer toe te juichen1. Behalve de fesultaten der moderne we tenschap, die tuberculine toepast, is een tuberculose-lijder niet alleen met medi cijnen te genezen; sanatoria zijn noo- dig, waarvan er dan ook vele reeds be staan. Deze behandeling is echter iduur en mitsdien voor vers cl ïeiden en niet be reikbaar. Toch is in een luchtige zon nige woning een sanatorium-behandeling voort te zetten. De Leidsche Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose legt zich allereerst toe op het voorkomen der tuberculo se; dit kost weinig geld en zal op een duur zeer goede resultaten afwerpen, waarvan spreker statistieken uit het bui tenland overlegt. Spr. voorspelt den tijd, dat de tuber culose even zeldzaam zal voorkomen als de pest. Daanoor is slechts noodig,, dat wij weten wfaarom het gaat en de eenvoudige maatregelen altijd door en consequent toepassen. Door het aandachtig volgend audito rium werd spr. aan het slot beapplaudi- seerd. Encycliekfeest. De weg van den optocht ter gelegen heid van het morgen door den Leidschen R. K. Volksbond te vieren Encycliekfeest is als volgt vastgesteld: Haarlemmer straat, Vrouwensteeg, Breestraat, Papen straat, Langebrug, Bondsgebouw Rapen burg. De stoet stelt zich te kwart over twaalf op voor de Hartebrugskerk en zal tegen halféén het bondsgebouw be reiken. De leden van den Bond worden ver zocht zich over den geheelen stoet te verdeelen, zoodat de vaandels der af- deeling en onderafdeelingen allen door een gelijk aantal personen omringd wor den, hetgeen het effect der optocht ten goede zal komen. Het plechtige opdrachtfeest in de R.K. Militairen-Vereeniging zal plaats hebben 12 Juni a.s. Gisteravond vergaderde de vrijzin nige kiesvereeniging, ter bespreking van de Candidaatstelling voor de Provinciale Staten. Een besluit werd echter nog niet genomen. De volgende week zal de ver eeniging voor het nemen eener beslissing opnieuw bijeenkomen. Jhr. mr. S. M. S. Van Panhuijs, alhier is met ingang van 1 Juni toege voegd als secretaris aan het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht-en Opvoedingswezen. Zooals we reeds melden hebben zich in alle hoofdstraten met het oog op het naderend Lustrumfeest uit de burgerij versieringscommissiën gevormd. De com missie van den Nieuwen Rijn van de Hoogstraat tot de Hooigracht met Boter markt en Vischmarkt, heeft een bedrag van ruim f 2800 bijeengebracht. Daarvoor zal de Korenbeurs electrisch verlicht wor den langs alle lijnen. De Karnemelksbrug en Vischbrug zullen monumentaal worden opgebouwd geheel gelijk aan de Koren- beursbrug en eveneens worden verlicht. Overal langs het waterzuilen met vlaggen en schilden versierde masten worden ge plaatst met over het water vooruitstekende armen, welke zelf verlicht en die door guirlandes van electrische lichtjes zullen worden vereenigd. De groote maskeradeplaat docr Hen ri cus ontworpen en geteekend en in kleu ren uitgevoerd is verschenen. Zij maakt een aangenamen indruk en wat vooral in baar te prijzen is, zij valt in het oog, zondier druk te zijn. We zien een edel man uit Frederik Jiendrik's tijd op den voorgrond. Zijn sierlijk rood gewaad, door kanten kraag gedekt, zijn schouder mantel losjes naar achteren geslagen, treedt ihij ons met lossen zwier, zijn hoed met roode veer in de hand tegemoet. Hij domineert het geheel. En op den achter grond van oud- H o 1 lands che huizen in licht grauwe tint gehouden zien we vanaf een plein de stoet langs trekken, terwijl een 17e eeuwsch publiek toeziet. We hebben slechts één bezwaar, zij het ook een klein nl dat dez.e achtergrond met zijn dun laagje belangstellenden, welke alle er rus tig .bij staan te praten, zoo weinig en werkelijk weergeeft van een reusachtig, geestdriftig publiek dat alles wat maar te vinden was gebruikte om toch goed te kunnen zien, dat op de luifels klom in zoo grooten getale, dat ze ondersteund moesten worden. ALFEN AAN DEN RIJN. Het staat er met onze kaasmarkt inderdaad goed voer. Maanndag j.l. hadden wellicht nog al wat boeren zich laten weerhouden met bun kaas naar onze markt te komen, door dien bet valsch gerucht de ronde deed,- dat er handelaren zouden wegblijven. Maar jiu uit d§ .aanwezigheid ,van een groot aantal bandelaren de ongegrond heid van dat gerucht is gebleken kan men met grond eene flinke toename jn dien aanvoer verwachten. HAZERSWOUDE. De van kracht ge worden kiezerslijst voor deze gemeente bevat de namen van 612 kiezers voor de Tweede Kamer, 611 voor de Provin ciale Staten en 481 voor den gemeente raad. Bij de gehouden iverpachting van het grasgewas in het Westeinde onder deze gemeente is aannemer geworden J. A. Cok, terwijl het gewas van den Loetweg is gegund aan Th. de Kooter. De uitslag van de aanbesteding der krooswerken in deze gemeente is als volgt: Perceel 1 G. v. Tol, Sr. 10,00, perceel 2 G. v. Tol, Jr. 16,00, perceel 4 L. de Vogel 9.00, perceel 5 L. de Vogel 197.5, perceel 6 D. Vos 20.00, perceel 7 L. de Vogel 10.00, perceel 8 J. A. Cok, 16.50, perceel 9, G. v. Tol, Sr. 10.00, perceel 10 L. de Vogel, 11.00, perceel 11 L. de Vogel 1.75, perceel 13 Th. de Kooten 16.00. Perceel 3 en 12 zijn niet aanbesteed geworden. HILLEGOM. Gisterenavond vergader de de R. K. Kiesvereeniging alhier. Met algemeene stemmen werd besloten in gevolge advies van het bestuur der Cen trale R. K. Kiesvereeniging Leiderdorp de aftredende heeren Mr. L. M. J. H. Kerstens en J. J. van Hoeken candidaat te stellen voor de Prov. Staten. HAARLEM. B. en W. stellen Voor gas te gaan leveren aan Velsen. tegen 41/2 ct. per kub. Meter gedurende bet eerste jaar na het in werking tredlen der overeenkomst, om dan voortaan 'elk jaar in Aprii den prijs vast te stellen op den grondslag der kolenprijzen van het laatst voorgaande jaar. De overeenkomst wordt aangegaan voor 30 jaar. Beide partijen zullen ech- het recht hebben tot opzeggen na 5 jaar mits Haailem 3 jaar van te voren en Velsen 1 jaar van te voren van dit voor nemen doet blijken. Bij opzegging door Velsen zal die gemeente den aanleg der persleiding enz. hebben te betalen, ïdie wordt berekend op f7500. Voor elk jaar gebruik wordt 2i/o pCt. afgetrokken'. LISSE. De vastgestelde kiezerslijst be vat de namen van 992 kiezers. Hiervan zijn kiezer voer den gemeenteraad 910. Gisteravond ihad aan de „Engel" de inspectie plaats der brandbluschmiddelen Hierbij waren mede tegenwoordig de bei de Wethouders en de Gemeente opzich ters. Tevens ontvingen de aan die spuit verbonden brandweerlieden onderricht om dit materieel, zoó noodig, vlug in el kaar te kunnen plaatsen. Gisteravond hield "de R. K. Kies vereeniging alhier een vergadering in het hotel van Ruiter. De voorzitter, de heer J. Pijnacker, opende met den christelijk en groet de vergadering en heette allen wel kom. Aan de orde was de verkiezing van twee bestuursleden daar de heeren Suikerland en Beden hun benoeming niet hadden aangenomen. Er werden uitge bracht 52 stemmen. Bij de 2de stemming werden gekozen de heeren W. van Mare •en A. H. Schrama, resp. met 52 en 46 stemmen. De artikelen 5 en 18 behoefden een aanvulling en wel 'in dezen geest, dat z;j, die met deze artikelen in strijd heb ben gehandeld en deswege geroyeerd zijn, weer als lid kunnen worden tqegela- la'.en mits 2/3 der ter vergadering aanwe zige leden zich hiermede vereenigen. Met algemeene stemmen werd hiertoe beslo- sloten. Den afgevaardigden naar de Prov. Bond werds na toelichting door den heer C. G. Schraag, opgedragen tegen het voorstel Gorichem te stemmen en hun verders een vrïjmandaat te geven. Op voorstel van het Centraal Bestuur van bet kiesdistrict KatwijkLeiderdorp wer den de aftredende leden voor de Prov. Staten de heeren Mr. L. M. J. H. Ker stens en J. J. van Hoeken wederom ge- candideerd. Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. Inzakt: de statistiek van den land bouw -en de veeteelt zijn als tellers aan gewezen de veldwachters J. B. Haas en Z. Vermeulen. Hedenmorgen elf uur kwam dé ge meenteraad in openbare vergadering bij een om, zooals de agenda vermeldde, de onderhandelingen met den heer Gul- demond inzake de verbreeding yan de Kapelsteeg te beëindigen. Van den heer Guldemond was m'éde- deeling ontvangen, dat hij zijn vroege- ren vraagprijs ad f4790, welke, paar verluid werd, door hem na Ide laatste raadsbeslissing zou zijn verhoogd, hand haafde, mits hij het op zijn terrein staan de bollenhuis nog drie jaar ongeschon den zou kunnen gebruiken. De Raad' wilde thans wel op d,ri bod ingaan, wkar- door een 7 M. breede verkeersweg wordt verkregen, maar was niet geneigd ide conditie te aanvaarden, nu door den heer Guldemond gesteld, omdat, mocht tot' verbreedin'g worden overgegaan, ineens een goede verkeersweg moet worden ver kregen en latere bijtrekking van den grond der bollenschuur extra onkosten veroorzaakt. Wil de heer Guldemond dus zijn voor waarde laten vallen, dan is door ideze beslissing de verbreeding der Kapelsteeg eep, fqit gevyord.en. NOORDWIJKERHOUT. De lolelingen H. Geerlings van de lichting 1909 en L. Geerlings, A. van Dijk, D. Wassenaar van de lichting 1910, zijn allen ingelijfd bij het regiment Grenadiers en Jagers te 's Gravenhage. Naar we vernemen hebben de werk lieden, die Dinsdag op het terrein der firma Guldemond het werk staakten allen hun ontslag gekregen, en is door den opzichter van 't V., reeds een ploeg ar beiders van byiten aangenomen. NIEUWKOOP. De werkman W. v. K. mocht met iemand mederijidentoen hij op den wegen wilde klimmen stapte hij misjfi et paard ging vooruit en daar door reed het wiel van den wagen hem over de teenen, die zoo ernstig gekneusd werden, dat hij niet kon loopen. De dok ter heeft de voet verbonden. OUDEWETERING. Mejuffrouw C. A. A. de Jong, alhier, js te Fiaarlem ge slaagd voor het acte-examen lager onder wijs. ROELOFARENDSVEEN. 3. van dei- Meer, alhier iis aangesteld als bezoldi- digd Rijksverwachter voor de bewaking van vischwater. (De z.g. Vroonwateren.) TER AAR. Door het bestuur van den Tuindersbond „God zij met ons", is tot telefonist aangesteld de heer Piet van Bergen te Noorden. VOORSCHOTEN. Gisteravond verga derde de Boerenleenbank in het hotel Deurioo. Te ruim S uur opende de voorzitter, de heer E. Vernéde, de vergadering, en herdacht twee aan de Bank ontvallen le den de heeren J. Steeneveld en J. Hooij- mans. Daarna leest de heer J. M. C. Paap, secretaris kassier, de notulen,' dae ongewij zigd worden goedgekeurd en vastgesteld. Wegens periodieke aftreding van den heer J. P. Schmal in het overlijden van den heer J. Steeneveld moeten er nu twee Bestuursleden worden gekozen. De uit slag der stemming wees als gekozenen aan de heeren J. P. Schmal en j. Rooden- burg, die beiden hun benoeming aan vaardden. Eveneens moesten er twee le den worden gekozen van den Raad van Toezicht wegens overlijden van den heer J. Hooymans en periodieke aftreding van den heer E. Vernède. Gekozen werden de heeren E. Vemède en J. C. de Graaf, die ook beiden deze functie aannamen.. Daarna las de kassier zijn verslag van de werkzaamheden der Bank over het afgeloopen jaar 1909. Uit de cijferreek sen zij het volgende als het voornaam ste gereleveerd: Spaarbank. Gedurende 1909 werd er ingelegd, f42305,26 en terugbetaald f26717.op 31 Dec. 1909 bedroeg het inleggeldi f 26240.57,. verdeeld over .40 boekjes. Voorschotbank. Op 31 Dec. 1909 was er een bedrag aan voorschotten te vorderen van f10150. Rekening-Courant, met de Centrale Bank te Utrecht. Op 1 jan. 1909 had onze Bank een te goed van f 1275.98. Ge durende 1909 verzond de Bank naar Utrecht f27126.72 en ontving terug f24585.98, zoodat het saldo te goed op 1 Jan. 1910 bedroeg f3816.72. Ontvangst en uitgaaf. In 1909 werd er ontvangen een totaal van f 82482.641/2 en uitgegeven een totaal van f80315.39. De gemaakte winst bedroeg f 25.25i/2.Een commissie, .bestaande uit de heeren. J. v. Santen, C. Ti. hVliet en C. Overkleeft,. zag de rekening en balans na en vond de bescheiden in orde. Vervolgens werden een paar kleine wij gingen gebracht in het reglement. Beslo ten vooreerst om het maximumbedrag, hetwelk aan één lid met toestemming van den Raad van Toezicht mag geleend wor den, van f3000 op f5000 te brengen.; Tweedens kon tot nog toe aan land- en tuinbouwvereenigingen hoogstens f1000 geleend worden met toestemming van de Centrale Bank van Utrecht. Van deze Bank was echter bericht ingeko men dat dieze zaak behoorde bij het huishoudelijk beheer van onze Bank zelf en de Centrale zich hier ,dus piet mee bemoeien wilde, noch ook de verantwoor delijkheid daarvoor kon dragen. Nu werd dierhalve deze zinsnede in het reglement aldus gewijzigd, dat dn plaats van de toe stemming der Centrale die van den Raad van .Toezicht vereischt wordt. Bij het punt der agenda: Vaststelling van het salaris van den kassier over 1910, merkte de voorzitter op, diat het Bestuur gaarne met een voorstel zou zijn gekomen het salaris te verhoogen en dat hij over tuigd was, dat ook de géfieele vergade ring gaarne met dat voorstel zou zijn mee gegaan, maar gezien de kleine winst, het vorige jaar verkregen, gebiedt de voor zichtigheid vooralsnog het tegenwoordige honorarium van f 1000.te handhaven. Aldus wordt algemeen goedgevonden. Op voorstel van het Bestuur werdi er nu besloten de gemaakte winst in .een reservekas te storten. ,Ten slotte werd nog goedgevonden een verzoek tot den Raad! te richten om tegen een kleine vergoeding •een lokaliteit in het Raadhuis beschik baar te willen stellen voor het houden dier zittingen van den kassier. Na de ge bruikelijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering, welke werd .bijgewoond door 39 leden. Omtrent de gisteren gehouden bollenveiling werd ons medegedeeldi, dat dat |er 355 nummers geveild werden. De stand van het tulpengewas gaf reden tot klagen, waardoor dan ook de prijzen laag waren. JD§ narcissen werden, jeqliter Jq- gen goede prijzen verhandeld. Het gewas der lelies was redelijk goed, maar vond weinig Jcoopers. De veiling .was druk be^ zocht Zondag 29 Mei vergadert de R. IC Kiesvereeniging, 's avonds 8 uur in het Patronaatsgebouw, o.a. voor het stellen van candidaten voor de Prov. Staten. WOUBRUGGE. De agenda van de raadsvergadering op Maandag a.s. bevat de volgende punten 1 Mededeeüngen. 2 Benoeming reclame commissie hoofdomslag. 3 Benoeming hoofd der openbare school te Hoogmade. 4 Schoolgaan van kinderen op de open bare school te Roelofarendsveen. 5 Wijzi ging begrooting 1910. 6 Aanvraag, sub sidie, Kerkherstel. ZOETERWOUDE. De milicien M. J. Mooijman, van het 4e Reg. Infanterie, die op 24 Mei voor deze gemeente werd ingedeeld, is voor den militairen dienst afgekeurd; een herkeuring voor Ged. Staten heeft hij als nog te ondergaan. Onderwijs. Gisteren zijn te Haarlem de examens voor de acte lager onderwijs geëindigd. Van de 96 mannelijke candidaten zijn er 70 geslaagd, van de 127 vrouwelijke 89. Faillissementen. Uitgesproken: H. J. Gerritsen, van be roep stukadoor, te Amersfoort. J. Versteeg, koopman en winkelier, te Oudewater, curator: mr. A. P. J. M. van Gils.F. Th. J. van Zanten, sigarenwinkelier, Amsterdam; curator: mr. E. H. P. Rosenboom. Geëindigd: D. Berkhout, timmerman en aannemer, te Medemblik. Opgeheven: J. J. Fransen, huisschilder, Amsterdam. J. van Wijk, inkt- en lijmfabri- kant, eigenaar van de chemische fabriek Suri name, Amsterdam. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 25 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 kantoorbediende, 1 jongste kan toorbediende, 1 bankjongen, 3 metselaars, 5 opperlieden, 1 steenhouwer, 1 stoker, 1 stoker- mathinist, 1 aank. machine-bankwerker, 1 lood gieter, 1 gasfitter, 1 aank. boekbinder, 1 banket bakker, 1 eerste bakker, 2 bakkers, 1 bakkers- leerling, 1 slager, 1 huisknecht-palfrenier, 1 schippersknecht, 1 tuinmansjongen, 7 loop knechten, 1 loopjongens, 5 losse werklieden, 4 werksters. Gevraagd. 1 aankomend poeliersknecht plra. 18 jaar. 1 kleermaker, ongehuwd, inwonend, in een gesticht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Mei 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.4 Horta. Laagste barometerstand 746.2 Seydisford. Verwachting tot den avond van 29 Mei 1910, meest matige zuidwestelijke wind.zwaarbewolkte lucht, regenbuien, zelfde temperatuur. Ergernis. Dieven, wien het, bij inbraak in de kantoren van de petroleummaatschappij „De Automaat" te Haarlem niet gelukte de brandkast te forceeren, lieten een briefje achter met de woorden „Hij is te sterk, Barst Gistermorgen omstreeks 7 uur is de wegwerker bij de Rotterdamsche Stoomtramweg-Maatschappij L. Piquart,- wonende te Oostvoorn e, ter hoogte van de halte Prinsenstee bij het afstappen van de treeplank onder de 'stoomtram geraakt. Zijn rechterbeen werd afgereden en zijn linkerbeen verbrijzeld. Na aldaar voorloopig verbonden te zijn is ihij te 10 uur met een extra-tram aan1 het station Rozestraat te Rotterdam aan gebracht en per ambulancewagen naar het ziekenhuis getransporteerd. Bij Joure (Fr.) haalde een boer. eergisteren zijn eerste vracht hooi al bin nen. Buitengewoon vroeg. De hooioogst belooft in Friesland best te worden. Brand in een stoomboot. Uit NeW-York wordt gemeldt, 'dat in' 'dé laadruimte van het stoomschip „Prinz1 Friedrich Wilhelm" van de Nordd. Lloyd, brand uitbrak'. De vlammen sloe gen' 20 meter hoog uit het schip en' dreigden' de pier, waaraan het gemeferldl lag, in' brand te steken. De geheelei brandweer van Hoboken Woest uitruk ken' om den brand te blusschen. HeD inwendige van het schip heeft door vuur ein' water zeer geleden. De .schade wordt op i>0,000 dollars geschat De porzaakl van1 den brand in onbekend. Men ver moedt dat hij door zelfontbranding van! katoen1 is ontstaan. De B erl ijriscKe politie heeft met een geval te doen, dat een psycholo gisch raadsel lijkt. Woensdag heeft zij een man in hechtenis genomen, tiie een! onbédwingbare neiging heeft, om japon nen van vrouwen en meisjes, vooral wit te, te bemorsen met zuren, pruimsap enzV Het is eem handwerksman, die voor zul ke wandaden al herhaalde malen bestraft is, een zeer matig, ordentelijk en ijverig man1, die altijd werk heeft. Volgens een; geneeskundige verklaring, is de man geenszins krankzinnig, tenzij op dit eené punt. Toen hij den laatsten keer terecht!- stonkl, kreeg hij geen gevangenisstraf meer, Waar eeit boete van 30 mk. Hij beloofde alles te zullen' "doen, pW' varf zijn neiging genezen te worderi, ièn liqf zich yoorzichtigheidsbalyq altijd dppfl

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2