Gesloten Retraiten. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad, Ie Jaargang. No. 196 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het moet in onzen modernen tijdl, die den miensch in zijn strijd om het bestaan zoozeer in beslag neemt, wel van on berekenbaar nut zijn, dat de gelegenheid \vordt opengesteld om een korte poos, jos van aardsche beslommeringen, in zich zelf te keeren -en zich uitsluitend bezig te houden met zijn hoogere, geestelijke belangen. In de middeneeuwen waren de gesloten retraiten vrij algemeen in gebruik, maar in onzen tijd zijn zij vrijwel in onblruik ien vergetelheid geraakt. In zijn jongsten vastenbrief heeft Haar lems' Bisschop Mgr. Callier, de aandacht gevestigd op het binnenkort te voltooien retraitenhuas van de paters redemptoris ten te Noordw ijk e rhoa.t Mgr. Callier schreef toen „Wij vertrouwen dat door onze geloovigen een ruim gebruik daar van zal worden gemaakt, want niets is zoozeer als dergelijke retraites ge schikt om den goeden geest in ons te vernieuwen en ons op te wekken uit de verslapping en verflauwing, waar in wij door onze mensChelijke zwak heid telkens weer vervallendaarom verlangen wij niets liever dan dat weldra de behoefte blijken zal, om nog meer dergelijke huizen te ope nen; immers zoolang niet algemeen onder ons worden en het heldere inzicht van hetgeen wij als kinderen Gods aan onzen hemelschen Vader verplicht zijn èn de vurige begeer te met het ernstig streven om die plichten te vervullen, zoolang ook kunnen wij niet verwachten, dat de ware katholieke geest onder ons vol doende zal opleven." Waar onze Bisschop zóó vermaant, Jdaar moet ih et Werk der gesloten retrai ten wel een hoogst nuttig werk zijn,- dat 'sdhoone vruchten zal afwerpen. ,Wat is nu een gesloten retraite? De H. Alfonsus zegt het: „De gesloten retraite bestaat hierinWij Zonderen ons yoor enkele daegn af van den omgang ■met de menschen en trekken ons terug in een eenzame plaats om ons daar alleen met God te onderhouden. Afgezonderd yan de wereld en van alles, wat hem lean verstrooien, zich slechts die ontspanning veroorlovend, die noodig is om later het gebed en de overweging met meer vrucht te kunnen hernemen, een korten tijd des morgens, een uur des middags en een pur des avonds, overweegt de mensch het groote doel zijner schepping, wat hem hiervan kan weerhouden, wat hem hier toe moet voeren; hij betreurt de afwij kingen van het verleden, boet ze uit dóór |een rouwmoedige, zoo noodig algemeene biecht, neemt voorzorgen en vormt be sluiten voor de toekomst en sterkt zich door gebed om een geheel ander leven te beginnen?' In een pas verschenen brochure van Idien Zeereerw. pater Boomaars, directeur yan het retraitenhuas te Amersfoort wor den nog behandeld de vragen: wat het idoel der retraiten is en voor wie ze zijtn bestemd. Wat het doel een er missie is, dat is ook het doel der retraite. De volksmissie wordt niet alleen voor Jde eigenlijke zondaars gegeven, maar voor allen; voor de zondaars tot b'e- Jkeerin'g, voor de lauwen tot opwekking yoor de jiverigen tot aanmoediging en bevestiging. Dat is het doel der missie, "dat is ook het doel der retraite nochtans, de je- traite beoogt minlder dan de missie 1de faekeering van de bekende, de openbare Zondaars, maar zij verstopt hen to-chi .Inliet, staat ook voor hen openl. Het doel der gesloten' retraite is den Christen, zondaar of niet, te ontdoen van Jde gebreken en zwakheden, die hem ont sieren en in gevaar brengen, hem ge- Jieel met den christelij*ken geest te ver- iyullen, zoo zelfs, dat hij de vlam' des ïjvers in, zich yoe.lt ontbranden en ,wprdt aangezet pm pók anderen tot God te brengeiu Voor wie jdanr ^yel de gesloten re traiten' bestemd zijn Het antwoortl is kortvoor allen; Voor armen, en rijken, voor hoogges- plaatsten en voor de kleinen der (aar de, voor midden'staniders en arbeiders1. Voor de artnen zouden de kósten een bezwaar opleveren'. Maar ook hierin' is voorzien. Het werk (Ier gesloten' retraiten twil Hierin' tegemoet komen door den zooge- naamden retraiten penning. De re traite moet iets kosten iets moet gij er voor over hebben1, maar zoo weinig wordt van! u gevraagd, dat Idit voor ,u geen beletsel kan wezen. De kosten worden zoo laag mógelijk gesteld de verblijfkosten bedragen voor arbeiders, arbeidsters, dienstboden, enz. niet meer dan f 4. Toch begrijpen wij dat dit, waarbij nog komen de uitgaven voor de reis en het verlies van loon voor een of meer dagen van hen, die door hun arbeid het levensonderhoujdl voor zich zei ven en voor hun gezin moe ten verdienen, veel te zwaar js. Wel nu, daarom wil het werk der ge sloten retraiten u de reis- en verblijfkos ten vergoeden, ja zelfs, zoo mogelijk, jiog «enigermate tegemoet komen in het loon, dat moet verzuimd worden. De retraitenpenning kan op verschillen de wijzen worden ingericht. Voor het bisdom .Haarlem is door Z. D. H. den Bissdhop alles bij circulaire omschreven. Vrijdag, 27 Mei. De Aubade. Een onbeschrijfelijk aspect leverde gis teren het Damplein op met die duizenden kinderen, die allen aan een langen stok kleurige schildjes met de initialen van het Vorstenhuis hadden. Een kleurenwemeling van Oranje en rood, wit 'en blauw en rood en zwart er tusschen, de kleuren van het Amster- damsche wapen, en mat glansden daar boven de gouden punten van de stokken. 't Was nog kil in den vroegen och tend, want 't zonlicht werd ondervangen door grauwe wolken, maar de Dam stond nu in warme kleurenpracht. Toen yer- scheen de Koningin met het Prinsesje voor een der vensters. H. M. liet 't Prinsesje op de venster bank staan, 't met den eenen arm omvat tend en 't kindje wat zoo lustig en pret tig, dat 't met de handjes tegen de rui ten sloeg. Ook Prins Hendrik vertoon de zich toen voor het raam en opnieuw daverde 't gejuich Daarna verschenen H. M. en Z. K. H. op 't balcon, weer met 't Prinsesje, dat dapper wuiven bleef met 't handje. t' Werd tijd voor de aubade: Prin ses Juliana werd door jonkvr. v. d. Poll mee naar binnen genomen. H; M.|en Z.JC H. namen plaats op de gereedstaande zetels. De aubade dirigent, de heer dien Hertog stond al op zijn dirigeertoren, daar ging de dirigeerstok omhoog en even later klonk over den Dam „Oranjeliedje." Met forsche zwaaien dirigeerde de heer Den Hertog; 't kinderleger, dat vol aan dacht naar hem opkeek, beheerschend en.... bezielend, als dat nog noodig ware geweestt Na elk liedje hadden de toehoorenden in den wijden omtrek van den Dam ge- applaudiseerdde menschen stonden tot ver in de dwarsstraten en op balcons voor de ramen, op de daken was geen plaats onbezet gebleven-; zelfs in den ijzeren toren van een hoogen telefoonpaal zag je een drietal mannen zitten, Als de de mensóhen dan zoo in de handen klap- en, dan was 't of er klaterend applaus uitgestrooid werd over die kinderschare. H. M. en Z. K. H. duisterden met veel belangstelling. f Binnen in de booge paleiszaal,- spéélt het blonde kindje ons Juliaantje, voor het hooge raam. Het mutsje is afgenomen, het kleine kopje met het korte, blonde haar kijkt door het raam, waartegen de poezelige handjes leunen. Eg jd^ar bgnedeg klinkt op, g|t acht duizend kinderkelen, het slotcouplet van het Prinsesseliedje En nu dit kindje tot ons kwam. In 't oude, trouwe Amsterdam, Nu komen wij haar groeten En nooit, zoo lang ons Leven duurt, Vergeten wij het heerlijk ,uur Van 't teerste blijde ontmoeten; .Wij willen 'het Prinsesje bewaken, Het kindeke teer en klein! Dat kindje aan Neerland geschonken Zal Neei'lands lieveling zijn! De kinderen zwijgen, de dirigent laat zijn stokje zakken. Zichtbaar ontroerd blijft de Koningin eenige oogenblikken zwijgend toeventot nog het Wilhelmus op oude toonzetting,dioor de schare is ge zongen. Het Prinsesje rijdt uit. Kort na afloop der aubade versoheen aan den achterkant van het Paleis, op den Dam, een hofrijtuig, bespannen met twee paarden met palfrenier. En een oogen- blik daarna stapten in mpjonkvr. v. d. Poll, de gouvernante van het Prinsesje en mej. Marting met het kindje op de armen, dat 'heel zóet en tevreden over de juichende menschen menigte heen keek en nu uit zichzelf met de handjes wuifde. De route van dezen rijtoer en de be stemming waren angstvallig geheim ge houden .Toen het rijtuig in draf den Voor burgwal afreed, en langs Spui, Heeren gracht, Spiegelgracht en Museum ;-terrein naar het Vondelpark ging, poogden hon derden het bij te houden, wat natuurlijk alleen den wielrijders gelukte. Doch de zen werden door twee fietsende recher cheurs op een afstand gehouden. In het Vondelpark is de z.g. tweede bloementuin zeker wel 'het mooiste plek je van het heele park, voor de bezoek- week bestemd tot tijdelijk en tuin van het Prinsesje. Het geheele gedeelte is afge rasterd, en er werd niemand toegelaten. Wachtmeesters der huzaren handhaafden hier met de politie de orde. in het Vondelpark had zich spoedig de mare verspreid', dat Prinses Juliana |er aan 't wandelen was, en alles stroomde naar de bewuste plek, dicht bij het Melk huis. Herhaaldelijk was men in de gele genheid het Koningskindi, dat weer ge kleed was in een wit jurkje met kanten baby-muts van nabij fe aanschouwen, ter wijl het nog wat onbeholpen voortdrib- belde tusschen mej. Marting en mejonkvr. v. d. Poll Na een half uurtje werd de terugweg aanvaard, door het Vondelpark, Constan- tijn Huygensstraat, Bilderdijkstraat, Ro zengracht, Raadhuisstraat, Paleis. Eigen aardig was het, dat velen onderweg leerst bemerkten wie zich in dat rijtuigbevonden als het reeds een twintigtal meters voor bij was Vele spontane ovaties werden bet Prin sesje onderweg gebracht. Het P ri ns es je rijdt weder om uit. Op den Dam 's namiddags half twee. Natuulijk was err veel publiek. Dat behoeven we eigenlijk in onze evrslagen ',al niet meer te melden, want dat 'staat er in deze dagen altijd van 's morgens zeven tot 't middernachtelijk uur, en zelfs dan nog hebben de menschen blijkbaar moei te de verzekeringen te gelooven, dat er nu toch heusch niets meer gebeuren kan. Als er één gaat staat dadelijk een ander we der gereed om zijn plaats in te nemen, en de mensChenmuur, hoewel geleidelijk ver nieuwd van materiaal, blijft al die uren intact. Van de stoep van het Paleis gezien biedlt i nzijn feesttooi de Dam als geslo ten plein nu toch wel een grootschen aanblik. Eenklaps richten alle oogen zich naar één der vensters. Van de zes rechthoekige ruiten, waar uit het groote raam is vastgesteld, trekt de reohteronderruit nu de aandacht. Daar todh vertoonde zich in eenéenvou- dig jurkje en blootshoofd een winzig Iwit figuurtje, dat goedig pruttelde met de lipjes, met de garnalenvingertjes tegen bet rammelend glas tikte of in optisch bedrog een greep deed naar die plek van de ruit waarop bet beeld van de ver ver wijderde vlaggen zich kleurig afteekende Links van de Prinses de Koningin, glanzend van opgewektheidv rechts een der -dames van bet Hof. Af ien toe zag men de Moeder baar kleine toespreken, die dan bereidwillig een barer baby-kunst stukken voltooide -en in de bandjes klap te. Eg pp gQQ'g pogenblik was het Rok wel de moeite waard eens pm te zien naar de menschenzee. Aller gelaat lach te mede en men zag een gewirwar van zwaaiende handen, zakdoeken, hoeden en wandelstokken Later verscheen nogmaals het Prinses je, nu gekleed in wit manteltje en met met witten pannekoek-hoed, voor een der vensters om nogmaals met het handje het publiek toe Xe wuiven. De marinekapel marcheerde aan en plaatste zich voor den ingang Een rijtuig met twee paarden bespan nen rolde voor en hield stil yoor den Paleisingang. Daar verscheen zuster Marting in den deuringang, de kleime Prinses op den arm en nam in bet rijtuig plaats, (gevolgd door freule van de Poll. Oorverdoovend gejuich! Toen zette bet rijtuig zich in beweging draaide links en veidween tusschen Paleis en Kerk. t De Zanghulde. Om klokslag vieren trok de lange stoet onder leiding van Prof. Mr. ,D. P. D. Fabius en Mr. F. E. Vlielander Hein naar den Dam, om een cantate ten ge- hoore te brengen. De stoet bestond uiit 9000 zangeressen' en zangers uit ialle deelen van het land. De Dam was als gewoonlijk weer zwlart van menschen, doch ook de daken van ide omliggende woningen Zwoegden onder hunme lasten. Ramen en balcons waren bezet métTion- derderi. Toen de stoet zich voor het pa leis had opgesteld, verscheen H. M. de Koningin, gekleed in lichtgroene zijde met beigekleurigen mantel en Z. K. H. Prins Hendrik, in generaalsuniform pp het balcon. De Koningin had even te voren het Prinsesje aan de duizenden vertoond en een daverend hoera was op gestegen. Een gejuich zpnder ophouden. Het Prinsesje werd daarna binnen ge bracht. Dan heft de heer van 'tKruijs zijn stokje op en het gezang vangt aan. Weken en maanden van te voren had de componist alles voorbereid hetgeen nu in 20 minuten tijds zou gezongen wor den. Doch een eeresaluut aan den com ponist. Machtig klinkt de koorklank' op eri zacht drijven dan de stemmen weer weg. Met aandacht volgt H- M. vooral de regelen' waarin op passende iwijzö herinnerd wordt aan teleurstelling, droe fenis en blijdschap en welke met elen zegebede eindigt door Jiet Nldderland- sche volk voor het Koninklijk echtpaar en ons Prinsesje afgesmeekt. De Koningin geeft telkens hare goed keuring te kennen en na elk coupltet breekt een daverend applaus los. H;et Prinsesje was inmiddels met Jonkvrouw Van de Poll voor een der b'alconramen gezeten. Nu eens was 't een prentenboek, dat ze in haar handjes greep en tegen het raam hield, als wilden ze de menschen daar beneden de kleurige plaatjes laten zien. In 't volgend oogenblik strekte ze, kraaiend van plezier, de handjes uit naar het bruine beertje, dat freule Van de Poll haar toereikte en die zijn kop heen en weer bewoog, tot groot vermaak van het kleine ding. Een rose rammelaar, met rinkelende bellen werd gauw op zij ge gooid voor het Chineesche duikelaartje, klaarblijkelijk Prinsesje's lievelingsspeel- goéd. Als de muziek een oogenblik zwdeg, hief Juliaantje, verbaasd over die plot selinge stilte, 't kopje op, verwonderd naar buiten kijkend, en bij het spelen van 't carillon ging het vingertje heel wijs in de hoogte, was 't kindje één en al aandacht voor 't geluid der beierende klokken'. Aan 't slot der aubade, toen zangers en zangeressen in één spontane jubel kreet de handen omhoog hielden, Iwui vend met zakdoeken en hoeden, kende haar pret geen grenzen meer. Ze klapte in de handen, rechtopstaand tegen Ide veh'sterruitze schudde met het kopje en toen ze eindelijk een zakdoek te pak ken' kreeg, wuifde ze heel parmantijgl tegen de verzamelde menigte, wier geest drift grenzenloos was. Om half zes was de cantate tgteëin digd en' liet H. M. den heer van 'tKruijs I bij zich ontbieden om hem te bedanken voor het fraaie gezang. Toen steeg even Prof. Fabius op het podium en bedank te alle zangeressen, zangers en méde werkers namens H. M. Toen begon het défilé. Langhaam tcgk de stoet langs het balcon, heffend een driewerf hoera, wad neer de Koningin gepasseerd werd. H, M. knikte vriendelijk. Ruim 20 minu ten duurde dit défilé, waarna H. M. en Z .K. H. de Prins zich in het paleis terugtrokken. De cantate werd opgeluis terd door het 4e, 5e, 7e en 10e regt infanterie, de "Kon. Kapel van de gre nadiers en jagers en het Volendammter- corps in zijn typischen kleederdracht welk laatste oen aardigen indruk maakte. Toen' trok men naar |dé Beurs en' werd de stoet ontbonden. Iri den avond drongen zich' Ide men schen naar de Westertoren ,die geheel electrisch verlicht was en een fantas tisch schouwspel opleverde. Om het heeU uur werd de electrische stroom verbro ken dft dan weer contact gevormd, oirt zoodoende een beter effect te verkrijgen; van deze grootsche verlichting. Hoog, boven de stad verheft zich deze gloéd- toren en duizenden lampjes vormen een lichtgeheel. De Julianafontein schitter de in kleuren licht. Maandag heeft de illuminatie van de geheele stad plaats en deze beloofd ^schitterend te worden. Op vele plaatsen wordt nog druk ge werkt om vooral tijdig klaar te komend Tot diep in den nacht trokken joelende groepjes door Amsterdam's straten. De eerste r ij toer van' het Kon'. Echtpaar. Gistermiddag drie uur werd door de; Koningin en Prins een rijtoer gemaakt* De rijtoer van het Koninklijk Echtpaar1, ging door 't Westerkwartier, waarbij ook! de Willemstraat bezocht werd. Daar was; de ontvangst weer volkomen der tra ditie getrouw, zoo spontaan, zoo ondub belzinnig. Geen wonder, daar huizen dé echte Oranjeklanten, die altijd extra werkj maken van de buurtversiering en die ook'1 zelf de heele regeling van de ontvangst van 't Koninklijk Echtpaar op zich ne men, wanneer 't bezoek aan hun buurt gebracht wordt. Politie is er vrijwel niet noodig, of 't moest zijn met 't oog op, de overgroote belangstelling. Toevalli gerwijze ligt de Willemstraat juist tus schen twee bruggen en aldus verkrijgt het bezoek daar een' zelfstandig karak ter. Met een jongenseerewacht wordt de, koninklijke stoet aan de brug ingehaald! 't vaandel van de b'uurtvereeniging gaat; het vaandel van de buurtvereeniging gaat voor 't koninklijk rijtuig; de hooggehoe-; de 'buurtcomité-leden volgen. En onder muziek en tromgeroffel trekt de stoeft voort. Er wordt halt gehouden bij dé' tribixne in 't midden der straat. Daar: zingen de kinderen en speecht de wel bekende heer Albert v. d. Horst en bloe- men worden aangeboden door een meisje! dat voor 't rijtuigportier opgetild wordt; De Koningin betuigde vriendelijk haar- dank en intusschen zongen de kinderen' dapper hun feestliedje. Toen zette dé stoet zich weldra weer in beweging," langzaam voortgaande onder 't gejuich1: der Will ems traterstot de brug aan de': Brouwersgracht deed de commissie en{ (de jongens-eerewacht het vorstelijk rij tuig uitgeleide. Daar eindigt dan de hul diging, zoodra 't terrein van de Willem straat verlaten is. Verder werd nog langs den Oranje1- bóom in de Zandhoek gereden. Bij kon. bezoeken worden er prentjes en schil derijtjes gehangen, van voorstellingen uit" de geschiedenis van ons vorstenhuis, en- bij den boom staat dan de bekende Oran- ijevrouw, tot voor kort de wed. Vork1,; maar thans juffrouw Schaft. Zij ver zorgt heel de versiering van den Oranje-; boom en regelt er 't feestbetoon. Ex} was nu ook een tribune, waar een kin derkoor zong en H. M. werd er een bouquet aangeboden. Toen de Koninklijke stoet op den te rugweg naar het paleis de Raadhuis straat inreed, kwam daar juist het hof- rijtuig met Prinses Juliana aan en kon. zich b'ij den' stoet aansluiten. Om vier uur was de Kon'. Familité wéder ten' paleizé. Zaterdag 28 Mei. Hedenmorgen had er een uitvoering plaats van koraalmuziek en vaderland- sche liederen door het muziekgezelschap „Soli Deo Gloria", directeur de heer A. G. Schoonderbe-ek, van Jiet balcon der Nieuwe Kerk op den' Dam. De heldere klanken rolden over het drukbezette Damplein heen. Op het uitgelezen eri met zorg saamgestelde programma, dal ten gehoore werd gebracht, kwam voot P^alm .35, verscheidene yolksljederen eri

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1