18 Voor de Stembus. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 188. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITQEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco |»er post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiengevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De verkiezingen voor de Provintiale Staten naderen. D;e candidaatstellinig voor het kies- jdistrict Lie id en heeft 7 Juni plaats, |ein de stemming' op W,o en's dag 15 J uni i. Men mag dezdn laatsten datuhi wel goed iit het geheugen' houden1, want bij is van groot gewicht. Reeds vroeger hebben' Wij ulteen'géziet, Welke belangen er bij deze Statenver kiezing zijn betrokken'. Men weet, dat het hoofdzakeljjk gaat Om het behoud een er Redht settle Eerste Kamer, zonder welke on fee Xweede-Kamermeerderheid de vleugels (niet kan ontplooien. En juist van' Zuid-Holland hangt veel pf. Welke de verkiezingsleuzen bij de a.s. stembus zullen zijn, is onbekend, maar met grond mag vermoed, dat het „lintje" van Kuyper opgeld zal doeb, jpn1 dat tnen zal hooren evenals in 1905: „wat komt er toch weinig onder dit Kabi net tot stand." De Reegeering kaït pm hare Werk zaamheid geen verwijt treffen. De verzekeringsontwerpen verkeer en in een vergevorderd stadium van voor bereiding, zoo dat minister Talma de ver- Zekering heeft kunWen geven, dat ze nog git ïaar zuilen woraen ïngeciiciiu. Ingediend is een wetsontwerp tot be strijding der zedeloosheid. Een ontwerp op de echtscheidingpro- cedure. Een ontwerp op de naamlooze ven nootschappen'. Een ontwerp een er nieuwe Arm en- ^Een ontwerp tot regejing der positie van vrouwèlijke Rijksambtenaren en on derwijzeressen. Een ontwerp tot wijziging der ge meentewet. Een ontwerp, de banken van leening betreffend, is klaar. En nog is ingekomen een ontWërp tot wijziging der arbeidswet. Intusschen zijn dit slechts wets-pnt- [Wterpen. Maar dat deze nog niet als wiet inl het Staatsblad verschenen Zijn ligt min- 'jder aan de werkzaamheid der ministers (dan aait ons parlementair stelsel. i Het is bekend, hoe Janlgzaam oniei parlementaire molen maalt. Over de meest nietige aangelegenhe den worden niet zelden lange debatten 'gevoerdzoo nog pas over een' paar 'Indische landerijen. De kritiek wordt zoover mogelijk uit gesponnen en op al die opwerpingen moe ten de ministers antwoorden. Zoo gaat veel kostbare tijd verloren. Maar de schuld daarvan ligt aan de '{werkwijze der Kamers en niet bij die werk zaam h(eid van het Kabin'et. België. Inwijding van de Nederïandsche af deeling op de tentoonstelling te Brussel. De Nederïandsche afdeeling van' de Ltentoonstelling is ingewijd in tegenwoor digheid van Beernaert, minister van' [Jstaat, den ondervoorzitter van den Se naat, de leden der Nederlandsch-Belgi- iJbclie conferentie, verscheidene leden van Jde Tweede Kamer der Staten-Generaal, len burgemeester, de schepend', "Ne- jderlandsche nlotabelen enz. Allen werden (jdoor den heer en Mevrouw Regout in! ïde eerezaal ontvangen', waar het borst- 'beeld van koningin Wilhelmina was ge plaatst. De voorzitter van het uitvoerend co- jmité wenschte den heer Regout geluk 'knet de schitterende deejneming, en sprak jOver de oude gemeenschappelijke ban- '|den, die Nederlanjd en België vereenigen. «Tevens wenSchte de spreker den heer iRegoUb geluk met zijn benoeming tot '(minister van justitie. De heer Regout betuigde zijn d,a1nfk' dn' vervolgenis werd er een' bezoek aan de afdeeling, met name aan het gedeelte van Néderlan'dsch-Indië, gebracht. i Er waren 500 uitnoodigingen gedaan. De gezant van /Nederland was ziek en heeft piet aan( de plechtigheid kunnen deelnemen. .Wegens dein; dood van' koning Eduard is het banket tot 31 dezer juiigesteld. Engeland, Begrafenis van koning Edward. De begrafenisstoet bereikte Westmin ster Hall, terwijl bet slotgedeelte uiit den doodenmarsch van Saul, door vierhonderd instrumenten gespeeld, weerklonk; de grond dreunde van de salvo's welke het geschut in Hydiepark afgaf en de trommen roffelden, terwijl Big Ben boven dit alles uitklepte. Langs de Parliamentsquare stonden ma trozen en mariniers opgesteld, terwijl de Coldstreamgarde voor bet Paleis met de bajonet op bet geweer en met omfloerste vaandels de eerewacht vormde. De affuit hield voor den ingang van Westminster Hall stil, de lijkwade werd verwijderd', en een afdeeling grenadiers droeg de kist in bet gebouw. Ongeveer half twaalf schreed de Spea ker, gevolgd door de ministers en de le den van bet Lagerhuis, allen in diepen rouw, Westminster Hall binnen. Op de voorste bank, tegenover de katafalk, nam minister Asquith naast den hr. Bal four plaats Intusschen .was de groote trap tegenover den ingang bezet door de ko risten van de Ghapel Royal, in karmozijn- roode japonnen gekleed, en bet koor van de Westminster Abdey. Chancellor met den stafdrager eh schat bewaarder, en den aartsbisschop van York, bewogen zich in plechtigen optocht naar bun plaatsen tegenover de katafalk aan de andere zijde van de rouwende le den der gemeenten. Op dat oogenblik werden voor het eerst de tonen vernomen der muziek van den naderenden stoet. De aartsbisschop van Canterbury, voorafgegaan door den kruisdrager en» den dom-deken van West- minster, begaf zcih naar den ingang om de komenden te ontvangen, die langzaam binnentraden en Westminster Hall vulden. De officieren van leger en vloot, waar bij ook lord Roberts en lord Kitchener, die naast elkander hadden geloopen, na men hunne plaatsen in op de onderste tre den van de trap en vormden een schitte rende groep met bun scharlaken, goud en blauw. Een eigenaardige afdeeling in den stoet waren de Indische ordonnansen van d.en overleden koniing. ,Te 12 uur 20 werd de kiist, (die voorafgegaan werd door den aartsbisschop van Canterbury door garde-grenadiers de Hall binnengedragen. Onmiddellijk daarna kwam de Konings kroon, scepter en de rijksappel op kus sens gedragen, toen volgde koningin Alexandra, leunende op den arm van den Koning, die de versierselen van de Orde van den Kouseband droeg. Ter linkerzijde van die koningin-moeder liep keizerin Ma rie en vlak daarachter koningin Mary met den jo.ngen hertog van Cornwall aan hare linkerzijdie en prinses Victoria ter rechter zijde, daarop fofgden de andere dames van bet Koninklijke Huis. Aan het hoofd van een schitterend gevolg liepen naast elkander de koningen van Noorwegen en Denemarken, in het midden de hertog van Connaught. De stoet verlangzaamde zijn LeZI, ter wijl de lijkbaar op de katafalk werd ge plaatst en de kroon, scepter en rijksappel op bet kleed en bewoog zich daarna weder voort. Koning George, koningin Alexandra, keizerin Marie gingen staan tegenover het voeteneinde van de kist, de andere vorstelijke personen schaarden zich achter hen. Gedurende den lijkdienst zat koningin Alexandra in een karmozijnrooden flu- weelen stoel ter zijdie van de baar van ha ren gemaal. De dienst duurde ongeveer twintig mi nuten. De aartsbisschop hield een korte toespraak, waarin hij uitweidde over het geen koning Edward had gedaan voor het rijk. Na 'afloop daarvan knielde koningin Alexandra neder en sprak een stil gebed uit bij de kist. Daarna richtte de Koning zijn moeder op en geleidde baar en keize rin Maria naar buiten. Alle koninklijke rouw drag end en reden naar liet paleis terug in dezelfde volg orde, waarin zij gekomen .\varen. Plechtige stilte heerschte in Westmin ster Hall van drie tot vier uur, toen het publiek in rijen van vier werd binnengela ten. Tegefn drie uur stonden er minstens 30.000 menschen in een file en nog veel meer personen zag men van Westminster Abbey af tot over de Westminster brug Perzië. Een verordening van den regent te Teheran heeft de sluiting van het mini sterie van Justitie voor den tijd van 15 dagen bevolen, wijl talrijke klachten over de langzaamheid en de onrechtvaardig heid der justitïe-autorïteiten zijn inge komen. De ambtenaren weigerden echter, dit bevel op te volgen. De Sepahdar diende daarop zijn ont slag in. De Kamer-voorziter bezocht thans de aanzienlijkste personen, om hen te bewegen, een aclie tegen de justitie- autoriteiten op touw te zetten. Oud-minister Nelissen. Over dien afgetreden minister van Justi tie lezen wij in de Haagsche 'brieven van „De Tijd-":' „Hij bad alle eigenschappen, die in; theorie eigenlijk dien volmaakten Minister moeten leveren. Hij was een man van on- gemeene kennis, van groote belezenheid!, van strikte rechtvaardigheid en ongeëve naarde werkzaamheid, beginselvast en on partijdig, goed redenaar, overtuigend sprekend, ja, als spreker een charmeur, uitging, waarvan vriena eirvijaaia «en-in vloed ondergingen. Hij had echter één fout, indien het een fout is: zijn eigenaar dige karaktertrekken waren van te absolu- ten aard, gevormd' buiten de aanraking van het leven, in de stilte van het studeer vertrek des vrijgezels. Zij waren niet in aanraking gekomen met de werkelijkheid', waarin alles relatief is. Zeker ieder onzer en zeker elk Minister maar vooral eep Minister van Justitie, moet rechtvaardig zijn. Hij mag niemand voortrekken; hij moet altijd hem benoemen, die onder al len 'de meeste aanspraak heeft. Wie echter streeft naar deze recht vaardigheid in absoluten vorm, niet te vreden is met de overtuiging, dat hij niet tegen de rechtvaardigheid handelt, maar voor zich het bewijs verlangt, dat hij in elk geval de hoogste rechtvaardigheid be trachtte, wie, met de adviezen van aange wezen raadsleden niet tevreden, zich in ieder geval de persoonlijke overtuiging wil geven, dat hij geen portier bij een gevan genis in het hooge Noorden, noch een rijksveldwachter in het Zuiden benoemde, welke niet onder die candidaten de eerst- aangewezene is, ja, wie de zorgen van el- ken dag niet tevreden de benoemingen in het verleden altijd door toetst aan het ide aal en het ideaal altijd weer zuiverder stelt met het oog op de benoemingen in de toekomst, hij loopt niet alleen gevaar onrechtvaardig te worden in zijn recht vaardigheid, maar hij vermoordt zichzel- ven. Hij mag dan ook, onder zijn zuchten, aan ieder recht hebben gedaan, aan een deed hij onrecht: aan zich zeiven; van zich zeiven vragende, wat menschenhand niet geven kan: het volmaakte. Zoo ging het den heer Nelissen, zoo was het met benoemingen, zoo bij al het andere werk. Er werd gedacht, geschaafd, gevijld tot in het oneindige, het werk steeds beter, steeds mooier gemaakt, maar steeds zóó. dat het zijn auteur minder ging bevredi gen. Het werk van anderen werd onder den arbeid geleidelijk geheel zijn eigen werk 'en elke critiek, elke aanmerking trof in zijn oog Óen arbeid van zijn ban den. Zoo beeft hij rusteloos gewerkt, ge durende icLen dag en jn den nacht, zich geen rust en geen ontspaiyiimg gunnend, gebukt onder den vreeselijken, last van een ministerieelen arbeid, waarin hij nooit zijn genot, zijn bevrediging vond. Twee jaar was bij Minister in actieven dienst. In die twee jaar heeft hij geen oogenblik zijn gedachten af gehad van zijn arbeid, geen oogenblik aan dien arbeid niet ge dacht en heeft hij geen minuut zich zon der zorgen en in werkelijkheid opgewekt gevoeld. Is het wonder, dat hij heel spoe dig is gaan klagen over knagende hoofd pijnen, die hem ten langen leste niet meer verlieten èn dat hij als het blijde oogen blik in zijn leven heeft begroet dep dag van zijn heengaan als Mjiiisjer Prins Hendrik. Gisteren is Prins Hendrik om 11 uur 2 te IJmuiden aangekomen, waar Z. K. H. werd ontvangen door den comïnan- dantder Heemskerck, Goedhard t, en: den1 officier van administratie, Schild, kapi tein Tromp, commandant van hel fort IJmuiden en' den heer .Netscher, wet houder waarnemend Burgemeester. De Prins ging te voet naar de Heemskerck en was vergezeld van' kolonel Scbirnmel- penninck van der Oye en adjudant Bijll de yroe. Ondanks het late uur was een groote menigte op den been die den Prins geest driftig verwelkomde en uitgeleide deed. Aan den aanlegsteiger werd de Prins ontvangen door den havenmeester de Bruys Tack. Precies te 12 uur koos de Heenijs- We rek zee. Nieuwe portretten van Prinses Juliana. De Hof fotohandel Ouy de Coral Co. heeft vergunning gekregen om den 25en Mei nieuwe portretten van het Prinses je en Haar Koninklijke ouders in den han del te brengen. Het zijn drie verschillende opnemingen, die elk voor zich iets zeer aantrekkelijks hebben vooral voor hen die Prinses Juliana alleen kennen van de nu eenige maanden geleden in den handel gebrachte eerste portretten. Zij zullen ver rast zijn door de ontwikkeling van het lie ve kind, zoo lichamelijk als verstandelijk. Op alle drie de portretten, op dat waar zij op haar vaders knie zit, op het andere waar zij op een laag stoeltje zit naast Haar Moeder, terwijl de Prins er achter staat, eindelijk op het derde portret waar rij gezonde uiterlijk, en niet minder de schrandere, glundere oogopslag van de lieveling der natie. Prinses Juliana zit op het portretje, waar zij het rijk alleen heeft, aan een tafeltje met allerlei speelgoed dat blijkbaar haar voiie aandacht heeft. Toch kijkt de kleine prinses niet minder schalksch en guitig en doet allersnoezigst met haar 'mooie handjes, op tie beide andere por- tetrten. Het flinke kind zit ook daar vrij- moédig haar wereldje in te kijken. Wat wel het meest van deze kinderportretten boeit, is het flinke gezonde uiterlijk, en de lieftalligheid van het geheele wezen. De portretten zullen te meer in den al- gemeenen smaak vallen omdat de Konin gin en Prins Hendrik er ook zoo goed op getroffen zijn. Van H. M. is dit por tret met prinses Juliana aan Haar voe ten misschien wel het beste portret, dat ooit van haar gemaakt is. En ook het portret van Prins Hendrik, zoowel het staande als zijn beeltenis, waar hij zijn mooi dochtertje op de linkerknie heeft, is allergelukkigst. Burgemeester van Delft. Tot burgemeester van Delft is benoemd Mr. L. W. C. van den Berg. De „Stct." vaïi gisteraVohld heeft dan' een eind gemaakt aan de onzekerheid en aan alle geruchten omtrent dezen bur gemeesterszetel. De oud-hoogleeraar mr, L. W. C. van den Berg treedt op als' hoofd der gemeente Delft. Voor Delft is de benoemde geen on bekende. Bijna 23 jaren kent hij de ge meente van nabij, nam zelfs van 1901 1904, als lid van den gemeenteraad, deel aan haar bestuur. De benoemde, die den; leeftijd van' 64 jaren heeft is Arnhemtner van' ge boorte en studeerde te Leiden^ waaii hij promoveerde op een dessertatie ra kende het Moslemsche recht. Na zijn( promotie ging hij in 1870 naar Indië, als ambtenaar bij de rechterlijke macht, waar hij in 1878 door de Ipdische re geering benoemd werd tot adviseur voor Oostersche talen eh Mohammedaan'sch recht. De raad van Delft benoemde hem in 1887 tot hoogleeraar in inlandsch recht aan de Indische instelling. Toen in 1901 deze onderwijs-stichting werd opgehe ven, werd mr. Van den Berg op wacht geld gesteld, dat hij nog geniet. Na zijn op-wachtgeldstelling verbond de minister van koloniën jhr. mr. T. van Asch van Wyck hem aan zijn depar tement, voor wetgevenden arbeideen functie, door de opvolgende ministers van dat departement bevestigd. Mr. Van id£u Berg is lid £n secretaris van <de> staatscommissie tot herziening van het Indisch privaat- en strafrecht en neemt als zoodanig een werkzaam deel aan den,' arbeid, welke het gevolg is van het inj 1906, onder minister Fock gewijzigde art. 75 van het regeerinjgsreglement voor Nederlandsch-Indië. £edert 8 ja ren vertegenwoordigt hij het district Delft in de Prov. Staten', baarbij hij zijn voorliefde toont voor waterschaps eri gemeenterecht. Men rekent hem ,te behooren tot de chrlstelijk-historische richting in die po litiek, maar hij zal naar hij on!s gister avond verklaarde zich boven partjjenf weten te stellen. Van hem is niet te wachten eene agres sieve houding jegens de aangrenzende plattelandsgemeenten hij deelt onvoor waardelijk de meening, laatstelijk door, minister Heemskerk uitgesproken', bij de jongste pogingen tot grenswijziging van' Delft, dat art. 121 der Gemeentewet (behartiging door twee Of meer ge meenten van gemeenschappelijke belan gen) de brug kan en moet zijn, waar over de drie gemeenten tot elkaar ko men. De benoemde is zeker niet jong, maar als het zoo voorkomt trapt hij per dag nog met lust 70 K.M. per fiets, en iemand die dat doet is toch ook niet oud. De nieuwe minister van Justitie. Bij Kon. Besl. van 14 dezer is, met ingang van 7 Juni de Minister van Bin- nenlandsche Zaken mr. Th. Heemskerck, eervol ontheven van het beheer, ad in terim, van het Departement van Justitie, met dankbetuiging voor de door hem E. Hff.n H1." h9uiP'rii!rt.^v9plrto'i. Kamer der Staten-Generaal. Koninklijke Besluiten. Mr. L. W. C. van den Berg is benoemd tot burgemeester der gemeente Delft. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester der gemeente Mijdrecht en Wilnis, A. van Baak, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Buurmalsen. F. J. Mannens is benoemd tot burge meester der gemeente Oirsbeek. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot voorzitter van den raad van beroep voor vermogensbelasting te Utrecht, de heer mr. C. O. Segers, president der der arrondissements-rechtbank aldaar. Nederland en Venezuela. De Amigoe di Curacao van 30 April meldt t „De presidentieele boodschap aan het shans te Caracas vergaderde Congres be preekt ook de betrekking van Venezuela ot Nederland. Zeer diplomatiek heet het: „Door de omstandigheid dat het Congres verleden jaar het Protocol van Den Haag, van 19 April 1909, niet erkende, heeft de regeering der Nederlanden het be schouwd, dat hare diplomatieke betrek kingen met Venuzuela zich in denzelfden staat van schorsing bevinden, als zij wa ren op gemelden datum. De vertegen woordiger der Republiek in Den Haag doet zijn uiterste best om tot een over eenkomst te geraken, welke voert tot het gewenschte herstel der politieke betrek king tusschen beide volken, en alles doet hopen, dat men naar genoegen zal kunnen slagen dat doel te bereiken." Nederlandse!"-Belgische conferentie. In de voorloopige samenkomst der rapporteurs van de derde Nederlandsch- Belgische conferentie, heeft Beernaert ge zegd dat de beide regeeringen, vol ver trouwen in de voordeden, uit een entente voortspruitende, bereid zijn genoegen te nemen met de verschillende ontwerpen, in den Haag. LEIDEN, 18 Mei. St. August inus. Door een misverstand is een onvolledig verslag gegeven van de lezing, die Dr. Brom gehouden heeft voor de R. K. S. V. St. Augustinus te Leiden. Het onderwerp. Ls echter te interessant, om het achterwe ge te laten Schoonheld zonder w eelde. Spr. begon met er op te wijzen, fao#

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1