PINKSTERLIED. Eenige citaten. BINNENLAND. ■Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Zaterdag 14 Mei. kOom, Schepper, Heiige Geest, iokjoW! De wereld wentelt om èn! om tai strijd eni storm, in' pijd en noojdi :Dn' wleintelt, weptelt totf: den dood., •!Dé levenskracht Wordt levérislast, I JWoTdt drift in jazern'ij verbrast. !De wereldwijsheid lacht dn spot, 'Met recht en .waarheid, eere en Ood. Weg is der wereld levein'de as, .Die eens het Kruis van! Christus Iwfts, Pie alles drijft en alles trekt, i 't Verleden hpudt, het morgen! iWeikt. I 1 jIDe ch,aos dreigt, de chaos komt, I |De volken staan! van' schrik verstomd, i jDer scharen woelenjde oceaan', 1 [(Roept 'd' afgrond zelv' als reddin'g aan1. jjCom, Heiige Geest, zend in den' nacht '.Uw alles ordenende kracht, |;Uw wijsheid, die dein waan' verjaagt, 'JLJw liefde, die de wereld draagt (Der armen Vader, Heilige Geest .JCom tot de schaar van God verweesd, ;Die in de woesternij verspreid ilHalf vloekend om een' Vader schreit 1 'Geef ons den' vrede, vast en' hecht Het oude, kloeke, vrome recht Voor alles toch den Christus Weer, 'Paalschepper, Heilige Geest, daal neer. Dr. Sc/uae\/>mctri. Het kan zijn nut hebben hier eenige .woorden af te drukken van Z. H. Paus Leo XIII, gericht speciaal tot katholieke journalisten. In de Encycliek „Nobilissima Gallo- rum Gens" (1SS4) „De schrijvers vooral moeten er op uit zijn in alle dingen de eendracht dier harten te bewaren en het alge meen welzijn stellen boven het bij zonder eigenbelang." in de Encycliek „Immortale Dei" (18S5) „In den thans gevoerden strijd over de gewichtigste belangen is geen plaats voor onderlingen naijver, voor partijgetwist; maar iedereen be hoort met de anderen één van ziel en zin te streven naar het gemeene doel van allen, het behoud van den godsdienst en het behoud van d'en Staat. Was er derhalve voorheen ver deeldheid, door een vrijwillig ver geten behoort er een einde aan ge maakt; heeft er een overtreding van bevoegdheid, heeft er een onrecht zelfs plaats gehad, wie ook dc schuld drage, door wederkeerige lief de en bovenal door de gehoorzaam heid van allen aan den Apostolischen Stoel, moet het bedrevene worden vergoed en uitgewischt." In een brief aan den toeninaligen hoofdredacteur van „De .Tijd", Mgr. Eigen raam (1895): „Wij (Leo XIII) vermanen U en hen (de redacteuren van andere ka tholieke bladen) ten zeerste, ijverig er naar te streven, om met de toerus ting eener zuivere en degelijke leer, een groote mate van voorzich tigheid, b i 11 ijkh eid en eens- gezindheidte verbinden, ten edn- de met behulp van deze loffelijke eigenschappen alles te vermijden, wat bij de onzen aanstoot of twist ve.rwekken kan en ten einde aldus onze kracht en onze waardigheid in het verkeer met hen, die buiten ons staan te vermeerderen." In de Encycliek „Pergrata nobds" (1886) Zij (de redacteuren) moeten in hun schrijven de matiging beoefenen, de voorzichtigheid, maar vooral die lief de, welke de moeder en de gezellin is der overige deugden." In de Encycliek „Longinqua Oceani" (1895) „Mogen de katholieke schrijvers ernstig bedenken, dat de pers, zoo niet schadelijk, dan toch zeker voor den godsdienst van weinig nut zal wezen, zoodra onder hen, die arbei den met eenzelfde doel, de eendracht niet lieerscht. Zij, die de Kerk van nut willen zijn, dde er oprecht naar ver langen door hunne geschriften den Katholieken godsdienst te verdedi gen, moeten, om zoo te zeggen, in gesloten gelederen: d. L in vol maakte e een dracht strijden. Daarom schijnt het, alsof zij, die hun krachten door tweedracht ver- stro' i a;, vèel meer den oorlog verer- gere i, dan den vijand terugslaan." In een toespraak tot de vertegenwoor digers der Kath. pers (1885) „üij, vcriegènwoordigers der Ka thol: ke pers, moet vcoral de wr or den ce Apostels ter iiarte nemen, dat gij allen hetzelfde zegt; geen tweedracht mag onder u wonen; maar weest veeleer verbonden door volmaakte e ndracht van gedachten eu handelingen."' En in het Venetiaansche blad, de „Diifesa", dat In goede betrekking staat met onzen tegenwoordligen Paus: „Hoezeer de moedige en krachtige verdediging der Kerk noodig is, toch kan er voor de eendracht, die er onder de Katholieken heerschen moet, niets noodlottigers zijn dan een stelselma tige zucht tot verketitering in de polemiek der dagbladen; 'n zucht tot verketteren, welke ongetwijfeld voert tot overdrijvingen niet alleen, maar ook tot handelen in strijd met de eerste en verhevenste onder de christelijke deugden, welke uit een niet geheel juist uitgedrukte gedachte, uit een on- voorzichtige zinsnede (en hoe- vele dergelijke kunnen niet dagelijks aan onze pen ontsnappen!) aanstonds klaar staat om een wapen te smeden, om het anathema tegen den broeder te kiuTnen slingeren. Bij zulk een gezindheid vindt men een zekere bevrediging, b ij anderen fouten te kunnen ontdekken, en onder het voorwendsel, de Kerk ,en de onaantast baarheid der beginselen te beschermen, komt men er toe, in de Kerk twee dracht te zaaien en de werkelijke rebel len gelegenheid te geven, opnieuw het hoofd te verheffen, doordat men ze na melijk met diegenen samendrijft, taan wier gehoorzaamheid in wezenlijke din gen niet getwijfeld kan worden. „Daarom is de kennisgeving van kardi naal Ferrari, volkomen gerechtvaardigd. En wij hebben de onvoorwaar delijke zekerheid, dat zij ge heel en al met de meening van den Heiligen Vader Pius X overeenstemt, die eenerzijds de dwaling veroordeeld wil weten, en be reid is haar met alle krachtdadige mid delen te bestrijden, maar anderzijds niet minder van zijne zonen verlangt, dat zij elkander wederkeerig liefheb ben en tot betering helpen, maar nooit of te nimmer, dat zij zich tot u i t- reikers van geloofsattesten op werpen die zending is den Paus en den Bisschoppen voorbehouden en volstrekt niet aan hen, die tot hun kudde behooren, ook wanneer deze jn de katholieke pers een zeer voorname plaats innemen. Het conflict in de bouwvakken te Amsterdam. De openstelling van de werken te Am sterdam, waarop de arbeid nu 22 weken lang beeft stilgelegen* heeft gistermor gen tengevolge gehad dat zij op een 15-taLwerken hervat is, gezamenlijk door omstreeks 150 metselaars en opperlie den. Zoo werd er heden' gewerkt aan den Koninginneweg, in de Frans van Mierisstraat, het nieuwe telefoongebouw aan de Hobb'emakade, in de Spinhuis steeg, aan de Nieuwezijdskapel, eni voorts in de Emmastraat en Emmalaan', Amstelveenscheweg, Amsteldijk en Ad miraal de Ruyterweg. Het spreekt vanzelf dat de stakers en uitgeslotenen zoo weinig mogelijk on gedaan «laten om wat zij onderkruiperij noemen te belemmeren. Bij alle werken wordt gepostbij sommgie, o.a. in de 2e Boierliaavestraat, aan de ^Ffobbema- kadie, aam het Rokin en in de Loots- straat, liepen de stakers te hoop. Tegen de werkwilligen, voor het meerendeel gecontracteerden, was dan natuurlijk groofce verbittering, die zich uitte in ge schimp en in een smalend hoongelach. Handtastelijkheden zijn tot dusverre voor zoover ons bekenld, niet voorgekomen, wat aan de krachtige politie-maatrege- len te danken is, want de stemming on der de posters was van allesbehalve vriendschappelijken aard. J>e politie had een volledigen bescher- mingsdienst georganiseerd. Op alle bu reau's en posten, onder welker ressort een werk ligt waar gearbeid wordt, be vindt zich een lijst waarop voorkomen de namen en adressen der betrokken pa troons cn werklieden, zcodat het perso neel van elk bureau weet wie het heeft te beschermen. De werkwilligen werden vanmorgen ieder door hvee agenten naar hun werk gebracht. De stakers en uitgeslotenen waren blijkbaar nog weinig op de hoogte van den omvang der „onderkruiperij". Zij schatten het aantal werkwilligen slechts op 50. Gistermiddag zouden zij een ver gadering houden om hun houding bij het af loopen der werken op heden te bepalen. Op sommige politiebureaux is het aan tal manschappen versterkt. Op een der werken, nl. dat van den heer Roos op het Rokin, arbeiden men- schen van buiten, die door stakers van den trein werden gehaald, doch natuur lijk was voor voldoende politiegeleide gezorgd. Koninklijke Besluiten. In huninen rang zijn overgepl. bij het reg. Gren. en Jagers de kapt. M. M. Eyseü en de le luit. C. J. M. v. Bleyenh burgh, on derscheidel ijk van het 4de en van het 10de reg. Infanterie. H. J. K. Buwalda direct, van H'et post- en telegraafk. te Veendam is eer vol van zijn tegenwoordig beheer ont heven. Aan den officier van gezondheid der le kl. bij de zeemacht S. A. vani der Chijs, is wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mil. dienst uit hoofde van lichaamsgebreken e,ervpl opts lag .uit (den zgedipnst. leend onder toekenning van pensioen be- p.aald op 1450 's jaars. Provinciale Bond van R.-K. Kies- vereenigingen in Zuid-Holland. De provinciale bond van R. K. kies verenigingen in Zuid-Holland zal Zon dag 29 Mei haar algiemeene jaarver gadering houden in het „Zuid-Hol- landsch Koffiehuis" te 's-Gravenhage, om half twee 's namiddags. Op de agenda staan de volgende pun ten 1. Opening. 2. 'Jaarverslag Secreta ris. 3. Rekening en Verantwoording Pen ningmeester. 4. Bestuursverkiezing. Kan didaten zijn Mr. E. R. H. Regout, Den' Haag. L. M. Pauwels, Poeldijk en L. B. Roozen, Sassenheim 5 Ontwerp advies. 6. Voorstel Gorinchem„Is het wcnschelijk dat onze kiezers meer inge licht worden over den aard en den his- torischen ontwikkelingsgang onzer poli tiek, voor zoover zij naast en tegenover die der andere partijen staat, opdat de ze inlichtingen mogen strekken tot leid draad voor het steilesi van eigen kan didaten." Praeadvies B. B. „Zich houdende aan een vroeger inge nomen standpunt, vermeent het B. B. de behandeling van dit voorstel te moe ten ontraden." 7. Slotwoord door den Voorzitter. Het Bestuur heeft om gewichtige re denen gemeend, als maatregel van or de, vast te stellen, dat de afgevaardigden moeten voorzien zijn van een door han Secretaris geteekende verklaring, (ge loofsbrief), dat zij werkelijk hun Kies- vereeniging vertegen'woordigen. Deze verklaring zal aan den ingang worden in ontvangst genomen. Hqeren Secretarissen worden drin gend verzocht de in Februari toegezon den vragenlijsten, ingevuld terug te zen den aan den secretaris, den heer H. W. Spendel te Leiden. De Bond stelt volgend Ontwerp-ad- vies voor: „De Provinciale Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Zuid-Holland, in hare Jaarvergadering bijeengekomen, overwegende dat het voornaamste belan'g bij de a.s. Staten-Verkiezing is, het behoud van de meerderheid der Rechterzijde in de Eer ste Kamer der Staten-Generaal dat daarnaast ook het Provinciaal be lang eischt, behoud eener anti-liberale meerderheid in de Provinciale Staten, waardoor een vertegenwoordiging der verschillende partijen in het Kollege van Ge-deputeerde Staten is gewaarborgd Adviseert den aangesloten Kiesvereenigingen het daarh'een te leiden1, dat tusschen de par tijen der Rechterzijde overeenstemming worde verkregen iri dien zin, dat in al le stemdistricten bij eerste stemming ge meenschappelijke kapdidaten worden ge steld." Congres Gemeente-bedrijven. Omtrent de te houden tentoonstel ling te Scheveningen in Juni a.s. bij ge legenheid van het Nationaal Congres be- trei iende Gemeentebedrijven wordt het volgende medegedeeld: Vele groote en ook kleine gemeenten in ons land spa ren geld noch moeite om .door middel van ceekeningen, modellen, foto's enz. te laten zien wat al op het gebied van gemeentebedrijvenn in de laatste jaren is tot stand gebracht. Ook door enkele par ticulieren worden belangrijke inzendin gen onmiddellijk met gemeentebedrijven ,n verband staande tegemoet gezin. Ce tentoonstelling zal geopend wor den Dinsdag den 7 Juni, den tweeden dag van het te houden Cpngres en ver der tot en met Zondag 19 Juni voor het publiek toegankelijk blijven tegen een entrée van f 0.25 de persoon, ter wijl op de Zondagen van 12 en 19 Mei aan minvermogenden en ambachtslieden de gelegenheid zal worden aangeboden haar te bezoeken tegen een entrée van f0.10. D-e tentoonstelling zal gehouden worden in de zaal van het westelijk ge deelte van het Kurhaus te Scheveningen en is thans reeds door de zorgen van den heer Jos. Aimabel, medelid van de Tentoonstellingscommissie, sierlijk in orde gebracht om de inzendingen te ont vangen. Rechtszaken. Droevige familie omstandigheden. Van een enkel oogenblik, dat het ma gazijn der firma J. W. Hillen op het Damrak te Amsterdam in den avond van 9 Apiil 1.1. zonder toezicht was, werd ge bruik gemaakt om een pendule weg te ne men. Aangifte van den diefstal werd ge daan en reeds een half uur na den dief stal werd de pendule opgespoord in de Bank van Leening aan de Rechtboom- sloot waar ze voor f10 beleend was. Ook die dader van den diefstal was spoe dig gevondeneen 53-jarig man, wien in een toevlucht van het Leger des Heils onderdak werd verschaft. Die man had zich thans voor de Am- sterdamsche rechtbank te verantwoorden. Hij bekende en deelde mede dat hij door huiselijke omstandigheden sinds een paar maanden van zijn vrouw af was, terwijl zijn vrouw bij een zijner kinderen inwoont Door toedoen van die vrouw werd hij uit zijn betrekking van schrijver bij den hoofdinspecteur der gemeentertelephoon waar hij f900 per jaar verdiende, ontsla gen. Zijn vrouw maakte hem op alle mo gelijke wijzen het leven zuur. Zij had nooit genoeg aan het geld dat hij' thuis bracht en dat zijn kinderen als kostgeld afdroegen.Alles beleende zij en haast geen tehuis meer hebbende, zocht hij zijn ellende in café's te vergeten. Op Tiet bureau waar hij werkte kwamen de schuldeischers afdoening eischen van de schulden die zijn vrouw gemaakt had: En dit, gevoegd bij de omstandigheid dat zijn vrouw aan de directie meèdeelde, dat hij aan den drank verslaafd was, had zijn ontslag tengevolge gehad. Geen geld meer thuis brengendi, werd hem door zijn vrouw de deur ontzegd en zocht hij bij het Leger des Heils een onder komen. Inmiddels trachtte hij werk te vinden, maar overal stootte hij 't hoofd, omdat zijn leeftijd reeds te ver gevorderd was en men aan jonge krachten de voor keur gaf. Hij trachtte in zijn behoeften te voorzien door het venten met prent briefkaarten. In den avond van 9 April ging hij den winkel der firma Hillen bin nen met het doel om werk te vragen. Nie mand aantreffend, vergreep hij zich aan de pendule, die hij onmiddellijk gingbe- leenen. Het O. M. eischte vijf maanden gevan genisstraf. Mej. mr. Marie Pouw, voor beklaagde als toegevoegd verdedigster optredend, deelde mede dat het verhaal van beklaag de haar door een familielid volkomen is bevestigd. Beklaagde heeft altijd goed voldaan in de betrekkingen die hij had. Ook zijn karakter was goed. Maar hij had het ongeluk een vrouw te huwen met een norsch karakter, die in haar huwelijk tegenzin in beklaagde kreeg. Zij zette de kinderen en de kennissen tegen hem op, ja, ze ging bekl. zelfs bij zijn patroon zwart maken. PI. denkt dat de vrouw niet goed bij het hoofd is. Zoo zeer heeft zij den man getergd, dat hij de laatste jaren aan den drank geraakte. Vrouw noch kinderen hebben beklaagde in het huis van bewaring opgezocht, hoewel hij daar een maand preventief zat. Den kinderen heeft pl. het verkeerde van dit gedrag onder het oog gebracht. Het gevolg is dat die kinderen zoowel als pleitster zullen zorgen dat de man in be tere omstandigheden komt, zoodra hij uit de gevangenis komt. In die omstandighe den vroeg pl. oplegging eener korte straf, daar zij overtuigd is dat het de eerste en de laatste maal zal zijn dat deze man voor de rechtbank verschijnt. De moord in het Museum-kwartier Gisteren stond voor de Amsterdam - sche rechtbank terecht de 21-jarige ma gazijnbediende, die beschuldigd wordt dat hij in den avond van 19 Januari 1910 op een stuk open terrein, bij de Hout- horststraat gelegen, opzettelijk na kalm beraad en nadenken en rustig overleg een 17-jarig meisje van het leven heeft beroofd. Beklaagde bekent. Hij werd indertijd wegens oplichting tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. In Maart 1908 werd hij uit de gevangenis ontslagen. In het begin van 1909 leerde hij het 17-jarige meisje kennen, dat als corsettennaaister op een fabriek op óe Keizersgracht werkzaam was. Hij ging met het meisje loopen. In het eerst was de familie van het meisje er niet op tegen later wel. Zelf overhandigde het meisje hem een briefje harer ouders, waarin deze bezwaar maakten tegen zijn omgang met hun dochter. Of dit te wijten was aan zijn vroeger icc i 'eeüng, die aan de ouders van het meisje oekend was, kan beklaag de niet zeggen; zij hebben hem er nim mer over gesproken. Beklaagde is na de ontvangst van het briefje met de ouders gaan spreken en het gevolg daarvan was, dat de verkeering weer werd toegestaan. Hij ontmoette het meisje eiken dag vrij geregeld', ging haar van de fabriek afha len, enz. Den 5n of den 6n Januari deel de het meisje hem mede, dat de ouders verderen omgang tusschen hen verboden hadiden, doch zij spraken af toch met el kaar te blijven loopen, er voor zorgende dat die ouders hen niet bemerkten. Bekl. bleef dus met het meisje omgaan. Toen hij Vrijdags daarop het meisje weer sprak, was zij erg bedroefd; zij deelde mede, dat zij het thuis zoo slecht had en zeide: „maak mij maar dood." Beklaagde vroeg daarop of zij daarbij bleef en op het bevestigend antwoord spraken zij af, dat hij'een revolver zou koopen om eerst haar en daarna zichzelf dood te schieten. Daar zou echter een paar dagen mee gewacht worden, omdat hij pas op 18 Januari geld van zijn pa troon zou beuren. Maandag 17 Januari vroeg hij het meisje of zij er bij bleef. Zij antwoordde: dat het maar het beste was. Ook ditmaal trachtte hij het haar niet uit het hoofd te praten. Zoodra hij geld ontvangen had, ging hij op den Zeedijk een revolver met patronen koopen. Hij betaalde f7 en laadde de revolver met 6 scherpe patro nen. Hij liet haar den revolver zien en vroeg of hij haar zou doodschieten. In den ochtend van 19 januari sprak hij het meisje weer, en 's avonds haalde hij haar weer van de fabriek af. Hij deel de onderweg mede wat er gebeuren zou en op het terrein achter het Rijksmuseum tusschen de brandweerkazerne en het gasthuis, zeide het meisje: laten we het hier doen, het is hier een stil plekje. Bekl. haalde toen de revolver te voorschijn; zij legde het hoofd tegen zijn linker schouder aan en hij bracht de revolver tegen haar linkerslaap en schoot af. Hij hoerde een hevigen knal en viel op den grond* Meer kan hij zich niet herinneren. Hoe dikwerf hij geschoten heeft (de doctoren zeggen diat het meisje viermaal getroffen werd) en of hij de revolver ook- op zichzelven gericht heeft, hij kan het zich niet herinneren. Een politieagent in de buurt hoorde vier achtereenvolgende schoten lossen* Hij vond het meisje doodgeschoten. Be* klaagde lag over het meisje heen met de revolver in de hand. Hij had een schot aan den schouder en moest in het Gasthuis ter verpleging op* genomen worden. Door getuigen werd de vermoorde ge* schetst als een stil, zacht, braaf, fatsoen* lijk kind. Op vriendinnetjes maakte het meisje niet den indruk, dat zij levensmoe was. De moeder der verslagene zeide dat zij van meet af aan er op tegen was ge* weest, dat bekl. met haar dochter omging. Zij vond haar dochter te jong en te goe dig voor bekl. Ook zijn vroegere veroor deeling werkte er toe mede dat ze dei verkeeriiig niet wenschte. Bekl. maakte den indruk dat hij leugenachtig was en opschepte. Haar dochtertje was altijd stil,- maar in de laatste dagen niet stiller dan anders. Den dag van het gebeurde had ze ,de woning verlatende, haar moeder tot tweemaal toegeroepen: „dag moe!'1 Of dit tweemaal groeten iets bijzonders was, kon de getuige niet verklaren. Het O. M., een ernstige straf noodig achtende, eischt tien jaren gevangenis straf, wegens moord. Mr. C. H. van Zeggelen vraagt bekl* vrij te sip reken. De Komeet van Halley. Wellicht heeft er nooit te voren zooveel belangstelling onder het groote publiek! bestaan voor een astronomische gebeurte nis als ditmaal bij de wederverschijning van de komeet van Halley. Waaruit bestaat eigenlijk een komeet?, Wat zal er den 18den Mei a.s. gebeuren, indien de aarde wellicht door den staart der komeet zal gaan? Ziedaar een paar vragen, waarmede ook thans zij zich be zighouden, die anders een bitter beetje belangstelling in de wonderen van het wereldruim plegen te toonen. In een uitvoerig artikel over de komeet van Halley, voorkomende in het jongste nummer vaii de „Revue der Uitvindingen en Ontdekkingen," worden naast tal van andere bijzonderheden over dit belang wekkend hemellichaam, ook de beide ge noemde vragen behandeld. Hieronoer moge het voornaamste uit dit artikel een plaats vinden, daar het ongetwijfeld ook velen onzer lezers zal inteiesseeren. De kern eener komeet bestaat groo- tendeels uit vaste stoffen ijzer en metoor- stoffen, terwijl de staart is opgebouwd uit gasachtige materie als waterstof, cya- nogeen en andere hydro-carbonverbin- dingen. In zeer zeldzame gevallen toonde het spectroscopisch onderzoek van den komeetstaart de aanwezigheid daarin van ijzerdampen aan en dit is alleen het ge val geweest met kometen, die zeer dicht de zon passeerden. In hoofdzaak is de komeetkern dus uit kosmische sto;'e opgebouwd, welke bij nadering van ^e zon zeer sterk werden verhit. Door cie electrisché krachten van het zonlicht, worden de zich ontwikke lende gassen afgestooten en dientenge volge is de komeetstaart altijd van de zon afgericht. De gasachtige materie van een komeet staart, welke honderden millioenen mijlen lang kan zijn, is zóó ijl, dat op aarde bezwaarlijk een stof kan gevonden wor den, welke ermee te vergelijken is. De lucht, die wij inademen is bijv. in ver gelijking ermede nog als een dichtgewe- ven laken Honderden kubieke mijlen stof van die wonderbare lichtpluim bedragen in ge wicht niet meer dan een .flesch vol lucht en hoewel diens bewering in letterlijken zin niet opgaat, was de groote Newton niet zoo heel ver van de waarheid af niet zijn bev. l i dat „een komeet, platge drukt, wél :.j iemands zak kan." Bij meer dan één gelegenheid is de aarde door een komeetstaart heengegaan en geen sterveling op aarde heeft daar den minsten overlast van ondervonden. Erger zou 't zijn, wanneer de aarde eens in botsing kwam met de kern eener komeet, maar wilt ge vernemen hoe groot die kans is: ruw genomen 1 op de 281.000.000 en dan nog slechts eens in die 15.000.000 jaar! Het i s een bekend feit, dat de komeet- staarten aan buitengewone veranderingen onderhevig zijn en niet alleen wijzigt her haaldelijk het voorkomen van de komeet- staart, nieuwe staarten van reusachtige lengte (60.000.000 mijlen lang) zijn in en kele dagen gevormd. Volgens de laatste berekeningen zal de aarde den staart der Halleysche komeet ontmoeten op 18 Mei te 3 u. 30 minuten in den morgen, maar absolute zekerheid dat deze ontmoeting werkelijk zal plaats grijpen, bestaat er nog geenszins. Onlangs nog was de leng te van den staart slechts 8.000.000 K. M. en op 18 Mei zal een gaping v. 24.000.000 K.M. ons van den nucleus (kern) der ko meet scheiden, zoodat de lengte van de staart zich, opdat wij door hem zouden worden aangeraakt, zou moeten verdrie voudigen. Dit laatste nu is niet alleen mogelijk, maar zelfs hoogstwaarschijnlijk, daar on der de electrische werking van het zon nelicht de lengte der komeetstaarten bij de nadering van de komeet tot de zon met enorme snelheid' pleegt toe te ne men.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5