BUITENLAND. De Slagboom. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 184. 3)e Scicbctve Sou/taut Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, \f i.io per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ,per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag 12 Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. België. Onder het opschrift de tentoonstelling Schrijft het „H. v. Antw." De tentoonstelling gaat niet vooruit en men zou eerder .zeggen' dat er pile dagen wat minder te zien' is. Vele ten- 'toonstelters hebben hunne koopwaren naar huis gezonden, daar deze dreigen of gestolen óf beschadigd te worden'. Intusschentijd vertelt men buitengewo ne dingen. Men zegt onder andere dat er voor de eerste conferentie, die ondo de bescherming van'het uitvoerend comi- teit gegeven werd, een honorarium van ■2500 fr. werd uitbetaald. Men voegt er bij dat de andere On kosten der rondreis van Roosevelt door de burgerlijke lijst worden gedekt, i Engeland. De begrafenis. Omtrent de begrafenis van' Wijlen kb- ning Edward kan reeds worden mede gedeeld, dat ze, zooveel mogelijk tzal plaats hebben naar het voorbeeld van de uitvaart van koningin Victoria. Het lijk is gebalsemd en werd giste ren van de sterfkamer overgebracht naar de troonzaal in Buckingham paleis, waar het werd neergelegd in een kist, vervaar digd uit een eik van Windsor Park. Daar blijft het lijk tot Dinsdag a.s., op wel ken dag het naar Westminster Haiti wordt overgebracht in plechtigen! op tocht. Op de kist zullen de koninklijke waardigheidsteekenen worden gelegd. Vrijdag 20 Mei heeft de overbrenging naar Paddington Station plaats. De lijk kist wordt daartoe geplaatst op een af fuit, waarachter onmiddeilaijk koning George V te paard zal volgen, pan het .hoofd van den stoet van vorstelijke rouw- dragenden. De Koninginnen en de prin sessen volgen In statiekoetsen. Voorts zullen in den stoet vertegenwoordigd! zijn alle korpsen van het Britsche leger, alsmede de buitenlandsche regimenten, waarvan de overleden koning het hoofd Was. Het grootste rouwbetoon zal getoond worden wanneer het Jijk van den over leden vorst gedurende een paar dagen vóór de begrafenis in den Westminster Hall voor een ieder te praal zal worden' gelegd. Ongetwijfeld zullen honderddui zenden van die gelegenheid gebruik ma ken daar een laatsten blik te Snogen werpen op het stoffelijk overschot van, den gedurende zijn leven zoo beminden vorst. Het is de eerste maal dat het lijk van een Koning in dien al-ouden „hall" te pronk zal worden gelegd, niet de eerste maal dat het stoffelijk bverschot van een beroemd en geëerd Engelschman er voor het publiek te zien lag. Immers, 'ju 1898, een dag vóór het lijk van den grooten Gladstone in Westminster Ab bey werd bijgezet, lag het daar ook, en toen hebben ongeveer 300,000 menschen FEUILLETON. (Vril naar het Fransch, van RENE BAZIN). 26) Het was vijf uur 's middags, in het Grenellekwartier, waarin de Lourmel- straat lag. Tusschen lage huizen, een paar fabrieken en terreinen door palissaden afgezet, hield het rijtuig van Reginald Breynolds stil bij den hoek van een straat die men bezig was te herstellen. Hij ging leen tuin binnen, aan het einde waarvan twee groote gebouwen stonden, die met "elkaar door een glazen galerij verbonden waren. Een dame zat onder-de lindeboomen te breien. Het was doodstil. Hier bevond •zich hef Calvarië-gesticht, waar arme Vrouwen, die aan kanker lijden, met haar open en ongeneeslijke wonden, .worden opgenomen, verpleegd, verzorgd en be- toiind. Reginald betrad de trappen v^n het v.atti de gelegönjheid gebruik gemaakt voor die matste maal de trekken van den grooten staatsman te aanschouwen, en thans zal het lijk van Koning .Edward VII er straks liggen. |De gezön'dheid van koning lEduand,, zoo schrijft men iaan de b,Frankfurter iZeitung," heeft al heel wat gekost. Den dr. Henner, die hem eens tijdens een ern stige ziekte vier weken had behandeld^ toen hij nog Prins van Wales was, kreeg daarvoor f 120,000. In 1871 kreeg dok ter Sir William Pall evenveel, madat de prins van de typhus was hersteld. (De dokters, die koning Eduard kort na zijn troonsbestijging voor appendicitis had den' behandeld, ontvingen isamen f240,000. Voor de laatste behandeling van koningin Victoria werd f 24.000 be taald. Een van de dokters, dier hieraan te pas kwam, was prof. Wilson te Edin- burg. Toen hij zijn studenten mededeel de, dat hij geen college kon houden, aan gezien hij aan het ziekbed van de konin gin was geroepen!, riep er een „God save te Queen Koning Eduard. Groote toebereidselen worden er ge maakt voor het te pronk stellen van ko ning Eduard's lijk in een kist, waarin geen glas een blik op het gezicht toelaat, naar nu waarschijnlijk is en zijn be grafenis. Er is plan, dat den 17en het Lagerhuis zal bijeenkomen om de kist in ontvangst te nemen. De vorstelijke personen, van wie men nu verwacht, dat zij de begrafenis zullen bijwonen zijn: de Duitsche keizer, de koningen van Griekenland, Spanje, Bel gië, Portugal (met de koningin-wedu we), Noorwegen (met de koningin) en Denemarken, de Koningin-Moeder en prins Hendrik der Nederlanden, de keb zerin-weduwe van Rusland, prins Hen drik van Pruisen, grootvorst Michael Alexandrowitsj van Rusland, prins Foes- jimi van Japan, de kroonprins van Ser vië, de hertog van Aosta (met de her togin), prins Ferdinand van Roemenië, de kroonprins van Montenegro (met de kroonprinses), de sultan van Zanzibar; verder Roosevelt, die, naar 't heet, sa men met den Duitschen keizer en prins Hendrik van Pruisen, van Vlissingen op het keizerlijk jacht de reis naar Engeland zal doen. De Engelsche kroningseed. Volgens de „Kölnische Volkszeitung" heeft de Engelsche regeering het voor nemen in deze zitting een wetsontwerp in te dienen, waardoor de eedsformule van den koning bij de troonsbestijging wordt veranderd. De voor de Katholieken beleedigende passages zouden worden verwijderd. Duitschland De strijd in de bouwvakken. Door de besturen van de betrokken vakvereenigingen in Wurtemburg wordt medegedeeld, dat in dat koninkrijk 2917 bouwvakarbeiders uitgesloten zijn. De vereenigingen van werkgevers hadden het aantal uitgestotenen op 4100 geraamd. bordes, dat toegang gaf tot de galerij. Een heftige weerzin, welke hij moeilijk wist te bedwingen, maakte zich van hem meester, zoodat hij slechts stamelend in het Fransch wist te antwoorden, toen een dame, in 't zwart gekleed en met een zwarte muts op het hoofd, hem vroeg, wat hij verlangde. Hij toonde een introduc tiebrief. Terwijl hij tot de ziekenverpleeg ster sprak, was het hem, of kiemen van de verschrikkelijke kwaal door de lucht dwarrelden, die hij ging inademendat •de baccillen zich op zijn lippen vastzet ten of zich drongen onaer zijn oogleden. Hij verwonderde er zich over slechts een lichte jodofromlucht te ruiken, en niet die andere verschrikkelijke lucht van be dorven menschenvleesch, de lucht der ont binding. De ziekenverpleegster was een vrouw van ongeveer veertig jaar, met een helder gelaat, waarvan de gezondheid afstraal de. Zij sprak vlug, als iemand die weinig tijd te verliezen heeft, maar die veel tijd uit liefde weet te geven. Zij moest wel op moederlijke wijze met haar zieken kun nen omgaan, want haar half ge. ouwen hapde# luisterden zou inep ^eggep In vier volksvergaderingen te Keulen werd Dinsdagavond de uitsluiting be sproken. Er werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat op alle openbare werken de arbeid onmiddelijk hervat wordt. Weigeren de aannemers dit, dan behoort de overheid de werken in eigen beheer uit te voeren. Amerika. De „New York Herald"- meldt, kdat president Taft Maandagavond in Passaic (New-Jersey) nauwelijks aan een groot ongeluk met zijn auto is ontkomen. Op een overweg is die auto bijna gegrepen' door een expres-trein. Een afdeeling ruiterij en bereden po litie begeleidde hem. Een gedeelte van' het geleide was juist over de spoorsta ven, toen op 20 voet van' de auto van den president, de trein voorbijvloog. De rest van het geleide stoof in verwarring achteruit. Een groep boom en had den naderenden trein aan het gezicht onttrok ken en een bocht in den weg vergrootte het gevaar, terwijl het gejuich van de menigte het lawaai van de wielen van den trein overstemde. Taft verloor geen ©ogenblik' zijn spreekwoordelijke kalmte. Huwelijken van officieren. Naar het „Vaderland" verneemt, is aan de departementen van Oorlog en Marine eene regeling in bewerking, waardoor voor officieren wordt afgeschaft de ver plichting om voor het aangaan van een huwelijk verlof te vragen aan den be trokken minister. Zooals men zich mogelijk herinneren zal, heeft die minister Sabron op 15 De cember 1908 in d>e Tweede Kamer reeds de verzekering gegeven, dat de regeering zich onledig hield met het ontwerpen eener herziening van de op dit punt be staande bepalingen. Komt deze wijziging tot stand, dan ver valt van rechtswege de motie, door de heeren Lely, De Beaufort, Thomson, Ruy? de Beerenbrouck en De Savornin Lohman in de vergadering van 20 December 1907 ingediend, die strekte tot intrekking van bedoelde bepaling in het Kon. Besluit van 14 Febr. 1S72 (no. 19). „Smerige bende". Men zal voortaan den heer Schaper het gebruik van het hier genoemde schild- woord 'men weet hoeveel er over te doen is geweest niet meer mogen ver wijten. i De heer Schaper heeft gister in de Kamer erkend dat hij deze woorden niet had mogen gebruiken en ze zonder eenige reserve teruggenomen. Weliswaar ver klaarde hij dit niet te doen onder den druk van het dreigement dat hem voor taan het epitheton geachte vóór afgevaar digde zou worden onthouden, maar, wel ke de redenen van te terugneming ook mogen zijn, men heeft ze te aanvaarden en men kan volkomen instemmen met de woorden des voorzitters, dat heel de Ka mer deze verklaring van den geachten afgevaardigde van Appingedam met vol doening zal hebben vernomen. evengoed als haar opgericht hoofd, en zij hield ze saamgevouwen in een gebaar van medelijden. Wat was zij klein bij den grooten Reginald! Alaar wat was zij kalm en bedaard, vergeleken bij hem, die trots de van zijn kindsheid af aange leerde gewoonte zich te bedwingen, niet de stijve gelaatsplooi wist te bewaren van een „gentleman"! Hoeveel vrouwen, die aan kanker lijden, zijn er hier? We hebben drie slaapzalen met een en twintig bedden. En zijn die altijd bezet? Altijd. De dood alleen ruimt een plaats in. We zouden graag meer plaat sen hebben. Het is zoo hard iemand te moeten afwijzen! Zijn het armen, die u opneemt? 'Ja, vrouwen uit het volk van Parijs. tr- Betalen zij ook iets? r- Neen, niets. Wij leven van de Pa- rijsche liefdadigheid, jdae groot is, mijn heer. iMaar, krijgt u dian geen vergoeding? Integendeel, mijnheer. Wij betalen zelf onze behoeften, om niet tot Jast te m LEIDEN, 12 Mei. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van' Oranje Nassau onze stadgenoot de heer F. G. Kramp. - De onlangs bij het 3e regiment ves- ting-artellerie benoemde kapitein W. du Vijn alhier komt te. Utrecht in garnizoen. HAARLEM. De burgemeester heeft in de gisternamiddag gehouden raadsverga dering meegedeeld, dat door de ambachts school voor 1911 een subsidieverhooging werd verzocht van f350; verder, dat de gemeente en rechtsgeding heeft aange bonden tegen de gemeente Bloemendaal over het recht om in de Kleverlaan te graven en buizen te leggen zonder dat de gemeente Haarlem daartoe toestem ming heeft gegeven. Onmiddellijk hierop ging de raad in comité. Na heropening der deuren kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om niet in te gaan op een verzoek van den brandstoffenleverancier N. v. Breemen c.s., die, nu de lichtfabrieken na den winter van 19G9 met een zoo grooten voorraad cokes waren blijven zitten, aanbood 200,000 HLL. van de fabrieken te be trekken tegen f 0.32 per H.L. op voor waarde, dat de detailprijs aan de fabriek zal worden gesteld op ten minste f0.45. B. en W. oordeelden het beter den geheelen détailverkoop aan de gemeente te houden, in den vervolge geen contrac ten meer af te sluiten met groot-afnemers en verder dat de gemeente zich een offer zou getroosten van f 15,000 voor het bouwen van een loods, waardoor het mogelijk zou wezen de cokes droog te houden. Dit voorstel werd zonder dis cussie en zonder stemming aangenomen. HILLEGOM. Gisterennamiddag tus schen 4 en 5 uur ontlastte zich boven ons dorp een hevig onweer gepaard met sterken wind. Deze was zoo krachtig, dat o.a. op den hoek Van den Endelaan- Hoofdstraat een gave kastanjeboom door midden knapte en de top met geweld naar beneden stortte, gelukkig zonder onheilen aan te richten. KATWIJK. De 20-jarige v. Burg welke zich eergister bij een val van den steiger inwendig ernstig bezeerd had, is in het academisch ziekenhuis tijdens de operatie overleden. LISSE. Gisteren werd de gewone jaar- lijksche bloembollenveiling gehouden te Lisserbroek, onder directie van de hee- H. Bader en D. van der Voord. Dit is de laatste veiling in dit seizoen Ondanks het zeer slechte weer was de be langstelling zeer groot en de kooplust eveneens. Sinds jaren heeft de ondervin ding doen blijken dat de crocussen en nar cissen in de Lisserbroek met een zekere voorliefde door kweekers uit andere plaat sen worden gekocht. Al viel de regen dan ook kletterend neer, het had geen nadee'igen invloed op de kooplust, inte gendeel. wij noteerden als volgt; Bij den heer A. van Aalst D.v. von Sion f9 Gol den Spua f7, Ornatus, eenjarig f4, twee jarig f6 a f6.50, Crocus Lord Derbij f5, Bruno f6, Geele Crocus 21/4 B. Roeden. Bij de verdere principalen: mont Blanc f5.50 a f6, Meijerbeer f4.70 a f5, Sis En u woont hier eiken dag, heel uw leven, met Zeker, verschillende dames wonen hier bij onze zieken. Maar we 'hebben nog vele dames, allen weduwen als wij, die hier wel niet inwonen, maar ons toch behulpzaam zijn. Hoe mooi! Zou ik een uwer zie kenzalen mogen zien? Zij keek op haar horloge en zei: U zult daarvoor maar even den tijd hebben, want zoo aanstonds moeten de zieken weer verbonden worden. Zij ging Reginald voor in de galerij en bracht hem in een gang, die leidde naar het gebouw links. Toen liep ze zacht Want men naderde een zaai, waarin de lij deressen zich bevonden. Zij bleef stil staan bij een muur, aan haar rechterhand. Kijk nu voor die glazen deur, zei ze. Onze niet-inwonende vriendinnen, de dames, die ons komen helpen, zijn er reeds. Hij zag twee rijen witte bedden, op den grond van elkaar gescheiden door een brecde strook wasdoek. Blanke gor dijnen vielen neer rondom elk bed. Ann het vqeieiiejiid van eik bed was een klein Walter Scot f5 a f5.30, Geele Crocus,. f6.50 a f9, Bic Emperor f5 a f6 Sic Wathin f7, Bic Victoria f6. Enk. Jonquil-' ten f6, Bic. Grandies f2.50, Bic. JHorsifeLdl f2.50, Poeticus f2, E. v. d. La Riene f 3.50, Geele Prins f3.50. Deze prijzen zijn berekend per bed van 3 B. Roede en moe ten &lle verhoogd worden met 10 pet. kos^ ten Den vorigen .avond vergat iemand zijn fiets, die hij aan de straat had neer gezet binnen te halen. Toen hem dit den volgenden morgen inviel, dacht hij niet anders, of de fiets zou wel weg zijn. Zij was dan ook weg, maar in goede handen, want de nachtpoüÉe, die ze zag staan, had! ze veilig opgeborgen. Een verheugd ge laat van den eigenaar en een pluimpje aan de politie was de afloop, die echter ook wel eens heel anders had kunnen zijn. LISSE. Bij het bestuur der „Juliana- vereeniging" zijn plannen in voorbereiding tot het organiseeren van een Volksfeest ter herdenking van de eerste verjaardag van ons Prinsesje. NOORDWIJK. De bloembollenveiling ten bate der R. K. Jongensschool heeft opgebracht f 2020 en die voor het St. Jeroensgesticht f 802.— Meerdere pas- gekochte nummers werden tijdens de veiling wederom aan laatstgenoemde in stelling geschonken en brachten f 160 op. OEGSTGEEST. Benoemd is bij Kon. Besl. tot directeur van het Post- en Te legraafkantoor alhier de heer P. Visser. ROELOFARENDSVEEN. De proef velden onder leiding van den "heer Zwartelé, hoofd van den tuinbouwwin- ter-cursus, door de oud-cursusisten aan gelegd, beloven een zeer gunstigen oogst Zeker is het van groot belang, dat de tuinders zich op het gebruik van1 kunstmest wat meer gaan toeleggen, daar de schiedammermest tegenwoordig zeer vaak niet meer voldoet, om eenj gewas een voldoende oogst te doenf dragen Zij die in 't bezit komen van eew verslag der Rijkstuinbouwproefveldenf van deze en omliggende gemeenten van 't vorige jaar, zullen pok zien vvelke gel delijke voordeel en er zijn behaald met 't gebruik van kunstmeststoffen. En dat ulijft bij de tuinders toch maar hoofd zaak. De tuinders die belang stellen in de proefvelden, kuninen zeker wel eens een kijkje gaan nemen, daar het wel de moei te waard is, te zien, wat krachtige en sterk-groeiende peulgewassen, geteeld kunnen worden op enkel en alleen kunst mest. VALKENBURG. Het pand voorheen de pan en tegelfabriek „De Hoop" in bod gebracht en verhoogd tot f7500, ia gisteren bij afslag voor hetzelfde bod in eigendom overgegaan aan den heer N, Parlevliet te Katwijk Aan Zee. WARMOND. De afdeeling Warmond, der Algem. Vereeniging van Bloembol lencultuur kwam gisterenavond bijeen in het lokaal „de Zon". Voor de vergadering wenSchte del Voorzitter den heer J. de Groot geluk! met zijn onlangs gevierd jubileum. Spr. zwarthouten crucifix gehecht. Onder de dekens bewogen zich de dun ne vormen van gestrekte en ingekromde lichamen, en op elk oorkussen rustte een bleek hoofd. Men hoorde geen geluid. Door de vensters werd veel licht in de zaal geworpen. Eenige vrouwen, gekleed in verpleegsterspostuum, zaten onbeweeg lijk bij de zieken neergeknield. Bidden zij? vroeg Reginald. Ja, zij bidden, dat haar werk vruch ten moge dragen, en dat zij op de meest liefderijke en zachte wijze de zieken mo gen verplegen. En bidden zij ook vroeg Reginald dat haar moed niet bezwijke? Ja. Zie nog eens goed, zei de zieken verpleegster alle bedden zijn zoo geplaatst dat de zieken gezicht hebben op de ka pel, die alleen door groote schuiframen,- daar links, afgescheiden i.s van de zieken zaal. Dat geeft haar vertroosting De vrouwen, die knielend neerzaten,- stonden op, en bogen zich over de on gelukkige zieken, om haar teedere hulp te verkenen. {Wordt vervolgd)^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1