No. 182. BUITENLAND. De Slagboom. ,1e Jaargang. S)c £eidóc he Gotutomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 't 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat TWEE bladen. uit Waarschuwing. Wij verzoeken onzen lezers be leefd ervan nota te nemen dat door of vanwege onze admini stratie niet gecolporteerd wordt met het weekblad „DE GLOBE". Ondanks.onze waarschuwing dien aangaande in de courant van 29 April gaat men er toch mede door. Men zij op zijn hoede. DE DIRECTIE. Het wordt kort dag. Morgen over vier weken is het die dag •der verkiezing voor de Provinciale Staten, schrijft „Het Huisgezin. Dan zullen over heel het land de Can dida ten officieel mo.eten worden gesteldl Ofschoon dus de gewichtige dag reeds zeer nabij' komt, blijft het ongemeen stil len rustig. Men zou niet zeggen dat er algenveene "Statenverkiezingen op handen waren. Nu is die kalmte die heerscht goed te verklaren; maar het zou toch ook kunnen d/at men van links zich opzettelijk zoo stil hield', ten einde de rechterzijde tot valscheg erustheiid te verleiden. In den regel komt wie de groote trom roert bedrogen uit. Zoo de linkerzijde bij de Statenver kiezingen in 1907, toen zij met vliegende vaandels en slaande trom tegen rechts op trok. Zoo de rechterzijde bij de Kamerver kiezingen in 1897, toen men al vóór d>en slag het overwinningsWilhelmus blies. Dat wij dus de fanfares thuis laten spreekt vanzelf, maar het stage, onver poosde werken mag niet worden nage laten. Men moet e'r ook op rekenen, dat men met een zeker percentage nieuwe kiezers te doen krijgt, die extra opgewekt moeten worden. Late men vooral de zaak niet te veel en bagatelle behandelen en blijven rusten op de ten vorige jare behaalde lau weren. rr.en dit, bet zou op een teelijke misrekening, in een enkele provincie waar de meerderheid niet zeer groot is, zelfs op verlies van die meerderheid kun nen uitloopen. De uitslag kan zijn bevestiging en ver sterking van hetgeen bi/ vorige verkiezin gen i s gewonnen, en omdat hij zulks kan zijn moet hij het ook zijn. Anders blijft d e rechterzijde beneden haar taak. Engeland, Het uitroepen van den nieuwen Koning. Het uitroepen van koning George als ti'ieuwe vorst in de City van Lonidlen i i—j i—i—i \J n. (Vrij naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 24) Reginald werd aanstonds ondervraagd door den diplomaat, die in stilte bij zich zelf eenige vragen had 1:1 na;ge naakt. Fe- licien trad op Marie toe. Zij Hand recht op, tegen het tapijtwerk der gobelins, die de wanden van den sa'.on versierden. Ik kan niet.over mij zelf spreken, omdat ik het beloofd heb... Maar ik heb het recht je te vragen: wat doet die Engelschman, dien je goed schijnt te kennen hier in Parijs? Wat zoekt hij? Jezelf misschien? Neen meer, veel meer, iets veel beter dan mij. Wil hij een boek schrijven? Hoe ongelukkig. Neen, hij zoekt de waarheid van het geloof. je maakt er hem voor mij er niet jmeer sympathiek 0111. Ik wa.nlio.u.w al gister gimg gepaard met veel oude ce remoniën1. Aan TTe grens van de City bij Temple-bar, tegenover de gerechts gerechtsgebouwen, wordt een! tijdelijke barrière opgesteld, waarachter de Lord Mayor, de aldermen, de sherifs en an dere waardigheidsbekleders luit Ide Ci ty, met de trompetters zich om negenduur opstelden. Op dat uur naderde van de westzijde de stoet der he rauten en eerejonkers, begeleid door de „Horse Guards", en vraagt toegang tot de city om den nieuwen koning uit te roepen. Na eenige ouderwetsche plicht plegingen', gaf de Lord Mayor het ge vraagde verlof, de barrière werd ge opend en achter den stoet onmiddellijk weer gesloten. De Lord Mayor en de overige waardigheidsbekleders sloten zich bij den optocht aan, die dan naar de beurs en naar andere plaatsen in de city trok, waar de herauten prins George tot koning uitriepen. De proclamatie van den nieuwen Ko ning werd met de gebruikelijke praal op vier plaatsen afgelezen. Van het paleis van St. James trok de stoet naar Charing Cross onder het ge donder van fctet geschut. Daar las de wapenkoning de proclamatie voor, waar in prins George van Wales onder den naam van George V tot Koning wordt uitgeroepen. De weg was bezet met 7000 man troepen, die na de afkondiging de wapens presenteerden. De muziek speel de het volkslied en de menigte gaf drie cheers voor den nieuwe koning. De herauten togen vervolgens naar de City om aan Temple Bar en van de Beurs de afkondiging te herhalen. Te negen uur gistermorgen had de afkondiging plaats naar vorenstaand pro gram. De barrière aan den ingang van de City bestond uit een' zijden koord, dat de poort moest verbeelden, die vroe ger ter plaatse stond. De geheele plech tigheid beteekent niet anders dan de symboliëke erkenning van de onafhanke lijkheid der Citv tegenover de vorsten in den ouden tijd. De proclamatie van dien nieuwen ko ning 'op het historische binnenhof van St. James's Palace was buitengewoon' schilderachtig. De straten in den omtrek waren afgezet door de troepen', waar achter het volk in dichte massa stouild' samengepakthet dak van het paleis, alle vensters en de verschillende terras sen waren dicht bezet. Op den muur van den aangrenzen den tuin van Marlbo rough House, thorns het paleis vart ko ning George, waren aiie kinderen Van Z. M., met hun gouverneur, en andere leden van de koninklijke familie, opge steld. De Koning en de Koningin Mary waren niet te zien, doch woonden toch de ceremonie bij. Toen de Wapenkoning, die ide pro clamatie voorlas, gekomen was bij de zinsnede waarin over den dood van ko ning Edward wordt gesproken, ontbloot ten alle aanwezigen eerbiedig het hoofd, en bleven zij blootshoofd staan, totdat de proclamatie geëindigd was. Aan het einde bliezen de trompetters een fanfare, terwijl de batterij in St. James' Park opgesteld, saluutschoten loste. Toen het voorlezen van de proclama- dat on dei zoek. zoo gauw ik er éciïig eigenbelang in bespeur. Wat ben je hard en (onrechtvaar dig voor hem. Wees in elk geval gerust, ik zal je Hindoe gaan opvoeden. Ik zal hem leeren, om zijn geestdrift eenigszins te doen bekoelen, wat een moderne salonvir site is. Waarom zou je ons afbreken, Fe- licien Hij had zich reeds verwijderd' op een teeken van zijn vader, di.e de genoodigden naar de rooksalon leidde. Toen zij weer binnenkwamen vonden zij de ontvangza len ingenomen door de andere gasten, die door een lange file van automobielen wa ren gebracht. Felicien was verplicht vele personen te begroeten, zcoiat hij pas laat gelegenheid vond Reginald op te zoeken. Hij bemerkte hem bij een deur tusschen de groote zaal en den kleinen blauwen sa lon. Met gekruiste armen leunde hij tegen de lambriseering, en beschouwde kalm de halve cirkels van vrouwen, bijna allen nog jong, en in baltoilet, dóe rondom de piano stonden, en de groepen mannen dam acht r. Feiitieii zocht te raden, wat toch y^el tie in St. James's Palace eindigde met de woorden „God save the King", nam het publiek dien kreet over en weldra weerklonk die in steeds toenemend ge roep door het park en alle aangrenzende straten. Een muziekkorps der eerewacht speelde het Volkslied, en toen een krach tige stem in de menigte de woorden van het lied aanhief, stemde weldra het ge- heele volk daarmede in, met zulk een kracht, dat deze betooging tot voorbij Buckingham Palace kon gehoord wor den. Vermoedelijk zal het lijk van Koning Edward worden bijgezet op Windsor Castle. Dit zal dan geschieden in den graf kelder onder het gedenkteeken voor wij len den prins-gemaal, waar ook 's Ko nings oudsten zoon, de hertog van Cla rence, rust en vele voorgangers en fami lieleden van den overleden vorst zijn be graven. Naar alle waarschijnlijkheid) zul len keizer Wilhelm, koning Albert van Belgic en koning Manuel van Portugal Ln persoon de begrafenis bijwonen. Presi dent Taft wenscht zich te doen vertegen woordigen door den heer Roosevelt en ook president Fallières heeft een oud president, den heer -Loubert, als zijn ver tegenwoordiger gekozen. De dood van Koning Edward heeft overal diepen indruk gemaakt en buiten de grenzen van zijn rijk, niet het minst in Frankrijk, zoowel te Parijs, in een stad die de Koning zoo liefhad -en zoo goed kende als in het Zuiden, waar hij gaarne toefde Minister-president Briand sprak in een interview terecht over 's Konings proote populariteit onder liet Fransche volk; hij mocht wel zeggen, dat hij niet alleen, toen hij zich tot rouwbeklag naar den Britschen gezant begaf, de officieele deelneming kwam betuigen, maar uiting gaf aan de sympathie van het geheele volk. Vooral in de koloniën heeft het be richt van 's Konings spoedigen dood een verpletterenden indruk gemaakt. Zoowel in Canada, als in Indië, in Australië als in Afrika rouwt die bevolking over het geleden verlies. Canadeesche ministers, die tot spreken waren te bewegen, roem den den overleden vorst als het voorbeeld van een constitutioneel monarch voor En geland en als vredestichter voor de ge heele wereld. Generaal Botha droeg den Transvaal- schen agent te Londen, Sir Richard So lomon, t elegrafisch op, aan de Koninklijke familie de deelneming van de Tfansvaai- sche regeering en het Transvaalsche volk te betuigen. In een mededeeling aan de pers herin nert de Transvaalsche premier aan zijn ontvangst door den koning, toen hij er de generaals De la Rey en De Wet, met har ten nog bloedend over de nederlaag van hun volk, naar Engeland kwamen. „Zoo als de thans overleden Koning ons ont ving." zeide Botha, „ontvangt slechts een groot man met een edel hart zijn vijanden van gisteren. Wij waren d.iep getroffen en werden zachter gestemd door de over tuiging (d/at wij den vorst van het volk, waartoe wij voortaan zouden behooren, kondien beschouwen, als een oprecht vriend. Ik besef ten volle, dat wij niet dd gedachten konden zijn van dien En gelschman, die plotseling in een nieuwe wereld was verplaatst. Hij bespeurde geen enkele beweging op dat gelaat en zijn conclusie was, dat Reginald Breynolds een mooi exemplaar was van het Angelsaksische ras. Zonder dat hij zich goed rekenschap ""1st ts gevSft VlM? w?.L bii gevoelde be kroop hem een vage vrees, dat Marie een vergelijking zou gaan maken tus schen dien jongen vreemdeling en hem zelf, en hij was bang, dat Reginald Brey nolds dezen avond het beeld met zicb zou meedragen van Marie, die er in deze elegante omgeving allerbekoorlijkst uit zag. En hij vatte plan op, om die illusie van Reginald indien hij ze had te verstoren. Om bij hem te komen moest Felicien een omweg maken. Tusschen het geluid van vioolspel door, hoorde Reginald een vluchtig gesprek tusschen den heer Pom- meau, met zijn zwaren baard en glinste rende tanden en een jonge vrouw met een gezicht als een engel van Pérugin en een gestalte als een RenaissaMce-staAdbqeld, gqht£l geliuid in .rose alleen onzen vorst hebben verloren, maar ook een persoonlijken vriend en weet heel zeker, dat de Hollandsche Afrika- kaners niet minder smartelijk getroffen zijn door dit verlies, dan hun Engelsche mede-onderdanen." De heer Fischer sprak al9 zijn mee- ning uit, dat in den huidigen onrusti- gen tijd niemand minder gemist kon wor den dan deze vorst. Uit 's Konings leven nog deze enkele bijzonderheden, dat ook Edward VII een maal bedreigd werd door een aanslag op zijn leven. Hij was destijds nog prins van Wales, toen op een doorreis door érussel in 1900, op weg naar Denemar ken, een jongen van vijftien jaar, Sipido geheeten, twee schoten in 's prinsen sa- lonwagen loste. Hij miste echter. De officieele tekst van de rede van ko ning George in den -„Privy Council" luidt: My Lords en Heeren, Mijn hart is te vol om thans meer dan een paar woor den tot u te spreken. Het is mijn droe vige plicht u het overlijden mee te dee- len van mijn zeer beminden Vader den Koning. In dit onherstelbaar verlies dat mij en het geheele land zoo plotseling heeft ge troffen s trekt mij tot troost dat ik kan re kenen op het medegevoel van mijne toe komstige onderdanen, die met mij rouw dragen over den beminden vorst, die zijn eigen geluk vond in het deelnemen in en het bevorderen van het geluk van zijn volk. Niet alleen verloor ik mijn beminden vader, maar ook verloren mijn bemin de naaste bloedverwanten een dierbaren vriend en raadgever. Ook mag ik vertrou wen, dat tot mijn zeer geliefde moeder in haar overstelpend verdriet de liefde ien het medegevoel van het volk uitgaan. Toen onze geliefde koning meer dan negen jaren geleden hier stond, verklaar de hij, dat hij tot zijn laatste adem-tocht zou werken voor het welzijn en den voor uitgang van zijn volk. Ik ben er van overtuigd, dat het geheele volk zal mee- nen, dat hij dit, zijn voornemen, ten volle heeft vervuld'. Het zal mijn oprecht streven zijn te trachten zijn voetstappen te drukken en tevens te handhaven het constitutioneel bestuur over mijn Rijk. Ik gevoel zeer ernstig de uiterst zwa re verantwoordelijkheid, dde op mij is gelegd. Ik besef, dat ik vertrouwen kan op de hulp van het Parlement en het volk van deze eilanden en de overzeesche gewesten, ter vervulling van mijn moeilij ke taak en ik ben overtuigd, dat zij mij zullen toebidden, dat God mij kracht en leiding zal geven. Het strekt mij tot steun te weten, dat ik in mijn dierbare gemalin een steun zal vinden, die mij steeds een hu\p zal zÜn in m'Jn streven voor het welzijn van mijn volk. In een gesprek met den Engelschen ge zant Goschen heeft de Duitsche Keizer Ln woorden van de diepste smart over zijn oom gesproken. Hij betoogde zijn warme genegenheid voor zijn verwr i in Engeland, in wier rouw hij ten deelde. De keizer deelde den gezant de, dat hij inaar Engeland Wilde gaan, om de begrafenis bij te wonen, zoodra hij vain koning George de beschikking gen van het Engelsche hof had vernomen/ Officieel is bepaald, dat het lijk van; koning Edward op 17 Mei naar West- minster Hall wordt overgebracht, waar het drie dagen in praal wordt gelegd. Daarna wordt het 20 Mei naar Windsor vervoerd voor de bijzetting. Er is officieel bekend gemaakt, dat koningin Alexandra het goed blijft ma ken. 1 Koning George ten zijn gemalin zijn gisteravond naar het Victoria-station ge gaan om er den koning en de koningin van Noorwegen te begroeten. j De Nederlandsche gezant te Londen Gericke is op het ministerie van buiten- landsche zaken geweest, om deelne ming van de Nederlandsche regeering. te betuigen. De lords hebben gisterochtend verga derd, onder voorzitterschap van den lord kanselier en zijn voortgegaan met het afleggen van den eed van trouw aan den nieuwen koning. Alle rechters te Londen' zijn gister ochtend in volle ambtskleedij naar de gerechtshoven gegaan om den eed af te leggen. De proclamatie van den nieuwen ko ning wordt in Engeland met geestdrift begroet. De schilder Luke Fieldes heeft de vreedzame gelaatstrekken van den op het doodsbed uitgestrekten koning geschetst de beeldhouwer .Joy heeft een gipsaf gietsel van het aangezicht genomen. Het lijk des konings zal eerst gekist wor den na aankomst van den koning en de koningin van Noorwegen. De Standard meldt, dat de Koningin- Moeder van Nederland bij de begrafenis van koning Eduard koningin Wilhelmi- na zal vertegenwoordigen. Behalve de reeds vermelde personen wort ook de koning van Spanje bij de begrafenis ver- Iwacht. Naar thans bekend geworden is, is koning Eduard tot het einde toe blijven arbeiden tegen het verbod van zijn lijf artsen 51 n. De laatste woorden des ko nings, voor hij bewusteloos werd», moe ten geweest zijnNeen, ik zal het niet opgeven, i k zal doorwerken tot het einde. Keizer Wilhelm zal de begrafenis plechtigheid te Londen bijwonen en op uitnoodiging van koning George intrek nemen in het Buckingham-paleis. De keizer van Oostenrijk zal bij de be grafenis van koning Eduard vertegen woordigd worden door aartsbisschop Frans Ferdinand. Het Oostenrijksche Hof neemt vier weken den rouw aan.. De Turksche kroonprins en de minis ter van buitenlandsche zaken zullen de begrafenis van koning Eduard bijwonen. Het Noorsche vorstenpaar en prins Olaf zijn gisteravond te Londen aange komen. Zij werden aan het station be groet door koning George en koningin Mary. Men begaf zich jn gesloten r,tf- tuigen naar Buckingham nalace door de dichtbevolkte straten. Dicht bii clk-sr, sprake?, ze zeer zacïïr Ze keken naar "het orkest en deden, alsof ze veel belang stelden in wat er om hen heen gebeurde. H ij. Ik zou wel eens willen weten, wat er in dat hartje omging. Z ij. Dat zou minder belangrijk zijn, dian u zou denken. H ij. =- 11 !"€Cr- nm nSet langer te weigeren bij me op te biechten. Zij. Wat een biechtvader! Hij. Waarom niet? Z ij. U zou te toegevend zijn. H ij. Dat ben ik alleen voor me zelf, niet voor anderen. Z ij. Natuurlijk, maar ik houd mijn geheimen liever voor mezelf. H ij. U hebt dan groote zonden op uw geweten Z ij. Groote Zie ik er uit als een boetvaardige vrouw H ij. Boetvaardig? Neen, daar bent u nog te jong voor. Z ij. Stil toch, men kan ons hooren. Hij. Wat geeft dat? Z ij. Er zijn hier menschen, die er zekere beginse'cn op na houden. Ji ij. .Maar heel weinig, en dan nog brokstukken van beginselen. Maar... wilt u niet? Z ij. Op een anderen dag. Ze gingen langzaam van elkaar weg. Wie is die dame roeg Reginald aan Felicien, die juist b _m kwam. Dat is een dame, waar de heer Pommeau mee „flirt" een vrouw, die een lieven man heeft, goed en verstandig ën ïië n3;r zï:-ï kijk... dies grooten mooien man daar, die ongerust naar haar kijkt... Zij heeft weinig fortuin -en ze wil in weelde leven Dat ziet men in alle landen niet waar?En dat doet mij denken aan het woerd, dat Blumenie! de raadsheer aan tafel spiak. Wat? Ja, hij heeft altijd van die gezegden, die de tafel doen lachen- hij zei„Nog zeldzamer dan een huwelijk uit genegen heid, is een echtbreuk uit liefde." Dat is aardig, hé? De Engelschman sclieen het volstrekt niet aardig te vinden. Zijn gladgeschoren gezicht bleef strak staan en zijn lippeq bewogen zich niet. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1