No. 181. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang 9c Seidócke Gei vta/nt Bureau OUDE SINGEL* 54. LEIDEN. Interc. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering èn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Vage Leuzen, iDe Liberale Unie bezit Het jmoniopo- Ji e van nietszeggende leuzen. 1 Van haar was afkomstig, naar het ge vleugeld woord van den heer Roodhuij- tzen, „de schoonste uitvinding dezer leeuw", het blanco-artikel, i Zij verstond de kunst, toen' iïj zSfch iin zake staatspensioneering moest |uit- spreken zich in nevelen te hullen; de •Unie had slechts een zekere voorkeur" yoor dat stelsel. Nu is dezer dagen openbaar gemaakt jeen ontwerp voor een nieuw hervor- jningsprogram der Liberale Unie. Daarin lezen we „De Liberale Unie is van oordeel idat voor den bloei onzer Volksge meenschap in het heden en in de toe komst de Staatkunde gericht behoort te zijn op geleidelijke uitbreiding en verhooging van zedelijk, geestelijk en stoffelijk welvaren van' het geheele volk, samengaande met eene harmo nische verhouding tusschen de belangen van individuen en groepen en die van IJ et geheel." LWat zegt nu eigenlijk deze frase? Zij zou in haar algemeenheid onder schreven kunnen worden door alle par tijen, de soc.-democratische uitgezonderd. Wie is er niet voor de geleidelijke {uitbreiding en verhooging van het ze delijk, geestelijk en stoffelijk welvaren! van het geheele volk? Maar wat bedoelt de Unie met „gees telijk" en wat met „zedelijk". Daar komt het op aan. Is b.v. de vergemakkelijking der echt- scheidnig naar het oordeel der Unie „ze delijk Nog zegt de Unie dat het hoofdbeginsel1 ■Idiat het streven naar bereiking van boven staand doel moet beheerschen, is het b e g i n s e 1 der v t ij h e i d. Ook hier weer nevelen. Wat verstaat de Unie onder die „vrij heid"? „Vrijheid" willen ook wij, Maar een vrijheid waarboven staat een Gezag, dat voortspruit uit God. geen losbandige vrij heid. De Unie wil de „onvrijheid" der zwak ken door krachtige sociale hei-vormingen zien opgeheven. Perfect. Maar door welk soort sociale hervormingen Door dezulke, waarbij ook de Staat leen deel der verzekeringslasten voor zijn rekening neemt of door dezulke, die de werklieden de „vrijheid" verleenen zich te verzekeren zonder bijslag of noemens- waardigen bijslag van den Staat? Het zijn vragen, die in het nieuwe ont werp der Unie niet worden opgelost. Men heeft op het ontwerp geen vat; het kan in verschillende zin worden uit gelegd; het bevat gemeenplaatsen en vage leuzen. Engeland, De dood des Konings. Het overlijden van Koning Eduardi heeft alom in het Britsche rijk groote verslagenheid en diepen rouw gebracht, die toonden, hoe de oude koning, die een zeldzaam diplomatisch talent bezat, zich in de korte jaren zijner regeering populair heeft weten-te maken. Alle bladen staan vol van 's Konings idood. Den leden van de koninklijke huishou- huishoudiing is Zaterdagnamiddag ver gund den Koning te zien, die lag op het bed1, waarop hij gestorven is. De gelaatstrekken zijn volkomen kalm en vre dig. Er is nog niets bepaald omtrent de be grafenis maar het is waarschijlijker diat Idie Zaterdag over een week dan aanstaan den Zaterdag za! plaats hebben. In ver band met den dood des Konings heeft het parlement Zaterdagnamiddag diie uur een formeele bijeenkomst gehouden. Bij afwezigheid van den voorzitter heeft de ondervoorzitter op voorste} van Winston Churchill die zitting verdaagd. In het Hoogerliuis hebben dc lord-kan- se'iier en de' overige peers den eed van .trou'vv van den Koning afgelegd. In een Zaterdagmiddag door dc be stuurders der voornaamste schouwburgen 'gehóuden vergadering is besloten de Schouwburgen tot na de brrafenis yaij den Koning vermoedelijk 17 dezer te sluiten. Het verluidde, diat die Koningin-wedu we er de voorkeur aan zou geven, dat de Koning te .Sandringham begraven werd, maar dit is natuurlijk onmogelijk, daar het stoffelijk overschot van den Koning te Windsor zal worden bijgezet. Er heerscht een algemeen e rouw; velen dragen teekenen van rouw. Duizenden blijven zich in de omgeving van het Buckinghampaleis ophouden. Weer duizenden haddien zich opgemaakt naar die twee punten in de City, waar, naar men verwachtte, herauten de troons bestijging van koning George V zouden aankondigen. Na lang wachten moest men echter teleurgesteld weggaan, daar die proclamatie tot Maandagmorgen is uit gesteld. Tengevolge van het gebrek aan tijd voor het treffen van regelingen ten aan zien van de formaliteiten, zal de openbare uitroeping van den Koning in Londen en de andere steden eerst Maandagmor gen plaats hebben. n De nieuwe koning. Prins George, Fiederik, Ernest, Albert, prins van Wales, de tweede zoon van ko ning Edward en koningin Alexandra, die thans den troon zal bestijgen, werd den 3 Juni op Marlborough House geboren. Het was juist zeventien jaar na de blijde geboorte van zijn ouderen broer den la- teren hertog van Clarence, die op 14 Januari 1892 overleed. Als jongelieden, waren de twee broers onafscheidelijk aan elkaar verbonden, overal waar de oudste was, daar kon men ook den jongste vinden. Zoo zien wij de prinsen te zamen in 1877 dienst nemen bij (dia marine en van 1877 tot 79 vin den wij hen op het schoolschip „Bri tannia". Prins George de tweede zoon van den toenmaligen prins van Wales, dacht er niet aan dat hij eenmaal tot troonopvolger zou geroepen worden. Daarom legde hij zich met allen «ijver op de studie toe en wijdde zich geheel aan de marine. In 1883 werd hij adelborst aan boord van de „Canada", die in de Noordi-Amerikaan- sche wateren gestationeerd lag. Zijn groo- ten ijver en zijn vurig verlangen om spoe dig een hoogeren rang te bekleeden, wer den aldra beloond; in 1890 kreeg hij het commando over den kanonneerboot Thrush, die in West-Indë gesitationeerd' iag. Het volgende jaar werd hij comman dant, maar in October van hetzelfde jaar moest hij wegens ziekte een tijdlang op nonactivitedt gaan. In het vroege voorjaar van 1892 werd die koninklijke familie in diepen rouw gej- dompeld. De hertog van Clarence, de toenmalige troonopvolger werd na slee- pende longteering uit hun midden gerukt Toen werd prins George tot troonopvol ger geroepen en kreeg hij den titel van hertog van York. Het volgend jaar Juli huwde hij prin ses Maria van Teek, de dochter van den hertog en de hertogin van Teek. Dit hu welijk werd met grooten luister en schit terende plechtigheden gevierd, waarbij al ls leden der koninklijke familie, de keizer van Rusland en de Deensche majesteiten tegenwoordig waren. Uit dit huwelijk zijn geboren prins Edu ard Albert (23 Juni 1894). prins Albert Frederik (14 December 1895), prinses Victoria Alexandra (25 April 1897), prins Flendrik Willem (31 Maart 1900), prins George Eduard (20 December 1902) en prins Jan Karei (12 Juli 1905. Als troonopvolger maakte hij verschil lende groote reizen, o.a. naar Australië Nieu w-Zeeland ,Zuid-Afrika, Canada, Foundiland en Indië. Zonder twijfel heeft hij tijdens die reizen een groote kennis opgedaan en de landen grondig leeren kennen, welke hij nu moet gaan .sturen. De „Times" wijdt een hoofdartikel aan den nieuwen koning, George V, en ver klaart daarbij o.m. dat zijn ernstig karak ter en zijn kennis van 's Rijks aangelegen heden de zekere hoop geven, dat hij 't schip van staat met groote voorzichtig heid en wijs beleid, door alle gevaren, welke het bedreigen, zal besturen, Wij hebben een grooten constitutioneelen ko ning verloren. Hij heeft ons een opvolger achtergelaten, op wleu wij ons voile ver trouwen mogen stellen. Ook in het buitenland is de deelne ming groot. Dc keizer van Oostenrijk ging naar het Engelsch gezantschap te Weenen om persoonlijk zijn deelneming te uiten. zich idoor een afvaardiging bij de ter- aardibestelliug van koning Eduard doen vertegenwoordigen. De Italiaansche minister van buiten- landscha (zaken heeft aan Sir Edawrd Grey geseindi, dat de nagedachtenis van koning Eduard onuitwischbaar gegrift zal blijven in de harten van allen, die hem hebben gekend en lief gehad. In Lissabon zijn verscheidene voorstel lingen .afgelast. De dag der begrafenis van .wijlen koning Eduard zal als een nationalen rouwdag beschouwd worden. Koning Manuel gaat naar Londen. De Parijsche pers is ook voor het grootste gedeelte aan koning Eduard en de Engelsche gebeurtenissen gewijd. Al gemeen wordt de gestorven vorst met grooten lof herdacht; inderdaad gevoelt heel Frankrijk den rouw mede. De aartsbisschop van Parijs heeft het vlaggen en versieren voor de Jeanne d'Arc-feesten afgelast. De vlaggen staan op de openbare ge bouwen te Parijs halfstoks. In een bij zonderen ministerraad zal Maandag een beslissing worden genomen over Frank- rijk's vertegenwoordiging bij de begra fenis. De standaard op het Elysee en' de ministeries is halfstoks geheschen. President Failiières zond hedenoch tend om 9 uur het volgende telegram' aan den Prins van Wales „Ik verneem met innige deelneming het overlijden van uwen welbeminden vader. De regeering van de republiek en het Fransche volk zullen nimmer den ver heven souverein vergeten, die zoo vaak hun de bewijzen schonk van zijn oprech te vriendschap; wij allen deelen in de groote smart van de koninklijke familie en van geheel het Britsche rijk. Diep be droefd verzoek ik u wel mijn persoon lijke deelneming met die van de regee ring der republiek en van geheel Frank rijk te willen aanvaarden". Ook de minister yan buitenlandsche zaken, Pichon, zond een telegram, waar in hij herinnerde aan de nauwe vriend schap, welke tusschen Engeland en Frankrijk bestaat en aan de goedgeslaag de pogingen in het belang van ^den vre de, waartoe beide landen samenwerken. De Grieksche ministerraad heeft konin gin Alexandra telegrafisch deelneming betuigd. Het is waarschijnlijk, dat de Koning van Griekenland naar Londen zal gaan. Wegens het overlijden van koning Ed ward, keerde de Duitsche keizer Zater dagavond rechtstreeks naar Potsdam te rug. De Koning en de koningin van :Zwe- den zijn naar Londen vertrokken. De toespraak van den Koning. De vergadering van den geheimen raad heeft tot vijf uur geduurd. Koning George begon in zijn toespraak met te herinne ren aan de woorden van zijn vader, toen deze den troon beklom, n.l. dat hij zoo lang hij leefde zou trachten de belangen van het volk te bevorderen. Zijn vader was zeilde Koning George die belof te volledig nagekomen. Het streven van zijn zoon zou zijn zijns vaders voetstap pen te volgen en -de grondwet ten volle en getrouw te handhaven. Z. M. be schreef voorts hoe het door hem "geleden verlies niet alleen het verlies van een vader beteeeknde, daar hij zijn Koning, zijn vader en zijn vriend verloren had. De leden van den Geheimen Raad be gonnen om half vier op het St. Jam es- paleis laan te komen; allen .waren in plechtgewaad. Onder hen bevonden zich Churchill, Crewe, Burns, Brixton, Mor- ley, Balfour, Rosebery eii de aartsbis schop van Canterbury. De Koning, dóe gekleed was jn admiraalsuniform, reed zonder begeleiding van het Marlborough House naar het St. Jamespaleis. Eer biedig .begroet door een duizenden tel lende menigte, ging de Koning de raad zaal binnen, .waar de schitterende ver gadering hem wachtte. Na die gebruikelijke ceremoniën, tee- leende Z. M. de proclamatie en (hield daarna frijn (toespraak. Hij begon met zeer bewogen tc zeggen, dat hij niet in staat was meer dan een paar woorden te zoggen, zoo groot was zijn verdriet. De Koning .bracht in herinnering d<* door zijn vader bij diens troonsbestijging ge- spi ojcep iwocrdeii, jclat zoolang hij leef de het zijn streven zou zijn de belangen van zijn volk zoo goed mogelijk te be vorderen. Die belofte is ten uitvoer ge legd naar zijns vaders beste vermogen. Het zal mijn ernstig streven zijn, aldus verder koning George V, met Gods hulp mijns vaders voorbeeld te volgen. Z. M. sprak van zijn verlies als van iets meer nog dan het verlies van leen vader, fwant hij had zijn Koning, zijn vader en zijn vriend verloren. Verder maakte Z. M. gewag van de innige deelneming aan de Koninklijke fa milie betoond en zeide dat het altijd zijn ernstig streven zou zijn de grondwet ten volle te handhaven. De vergadering van den Geheimen Raad heeft een uur geduurd. Wel op een zeer ongelukkig oogen- blik is Edward VII heengegaan! Een| moeilijke beslissing wachtte hem, waarin het land zijn wijsheid en zijn levenserva ring zoo goed had kunnen gebruiken. Een ernstige constitutionele crisis wacht thans haar oplossing en moeilijk is de taak die thans zijn opvolger wordt opgelegd. Zal het overlijden van koning Ed-> ward een wapenstilstand ten gevolge hebben in den binnenlandschen strijd? In een heden ontvangen Reuter telegram wordt hierop gezinspeeld. Trouwenö de Daily Chron." merkte reeds op, Üat 's konings ziekte tot zulk een wapenstil stand moest leiden. Onder de oppositie trachtte men van de groote populariteit van den koning gebruik te maken om de zen in den strijd te betrekken en ziijn naam te misbruiken, ten einde de plan nen der liberale regeering tegen te wer ken. In den komenden strijd, die idoor dit sterven wel kan worden vermeden, zal het nu van de pijpartijdigheid, van de wijsheid, het doorzicht en het con stitutioneel gevoel van 'den pieuwen ko ning afhangen, in hoeverre die pogin gen van min bescheiden politici zullen slagen. Maar de ontwikkeling der politieke gebeurtenissen in Engeland zal de toe komst moeten toonen. Voorloopig is de crisis op den achtergrond gedrongen. België. De laatste dagen zijn er in de Belgische Kamer onverkwikkelijke tooneelen afge speeld. De liberalen en de socialisten hebben een debat uitgelokt over de financieele handelingen van sommige katholieke po litieke personen. De afgevaardigde Ter- wagne heeft het eerst gesproken over den afgevaardigde Coremans, den lei der der Vlaamsche partij, die het be stuur der Antwerpsche tramweg-maat schappij met een proces heeft bedreigd.. Vóór de oprichting diier maatschappij tot stand was gekomen, was den heer Coremans toegezegd, dat hij het recht hebben zou, twee bestuursleden der maat schappij aan te wijzen. Toen die belofte niet gehouden werd, heeft Coremans de maatschappij in rechten om een schade vergoeding van 250.000 frank willen aan spreken. Hij heeft dit voornemen weer laten varen, toen hij zag, welk een slech ten indruk het maakte, temeer, daar Co remans, vroeger als Antwerpsch ge meenteraadslid bij de behandeling in den gemeenteraad van het voorstel om aan die bovenbedoelde maatschappij conces sie voor den aanleg van tramwegen te verleenen, een levendig aandeel aan de gedachtenwisseling genomen heeft en vóór het voorstel gestemd heeft. Men be grijpt, dat zóó kort voor de verkiezingen die politieke tegenstanders van den afge vaardigde van Antwerpen uit „het geval Coremans" munt trachten te slaan. Nauwelijks was de opwinding over deze kwestie wat bedaard, of veel hevi ger herrie ontstond er naar aanleiding van de beschuldigingen, die de liberale afgevaardigde Buyl inbracht tegen den katholieken senator Dupret, die beticht wordt geknoeid te hebben met het sub sidie, dat de regeering verleend had voor het deelnemen van België aan de tentoon stelling te Milaan. „Zeg dat nog eens buiten die Kamer", klonk het plotseling van een der tribunes. Het was senator Dupret zelf, die in de senatoren-loge de Kamerverga 'er - bijwoonde. Nauwelijks war::i D' i '.en in de Kamer gevaifen oi cie linkerzijde jbrak los in zulk een ooverdoovend gejoel, gesei reeuw en gegil, dat de prceident takl was senator Dupret uit zijn loge te idoen verwijderen. De „uitcr heftige gedachtenwisseling werd voort gezet, waarbij Buyl bijzonderheden van die zaak mededeelde. 't Was een levendag toon eel, toen Du pret werd uitgezet. De heer Coremans zelf heeft zich als candidaat voor de Kamér teruggetrokken en in zijn plaats is gesteld de bekende» Vlaamsche strijder Frans van Cauwelaerb Frankrijk. Hare Majesteit de Koningin van Frankrijk. 'Het is niet de hertogin van Orleajis de gemalin van den Franschen troonpre tendent ?\velke wij met bovenstaande# titel bedoelen. De Koningin van Frankrijk, waar wij hier over spieken, zal men tevergeefs in de ATmanach de Gotha zoeken. Zij woont ook niet in een trotsch vorstenpa- paleis, maar heel bescheiden in de reu, du Faubourg Saint-Honoré 229 te Pa rijs in den huurhuis, dat zich van andere huizen in de nauwe drukbewoonde straat niets onderscheidt. Zij is de vrouw van prins Jean de Bourbon, den oudste# kleinzoon van Naundorff, den geheimnis- vollen jnan, die door de kleine partij der Naundorffisten veer identiek wordt gehouden met Lodewijk XVII zcon vaa Koning Lodewijk XVI en Koningin Ma rial Antoinette. In naam van alle nakomelin gen van dezen Naundorff heeft prins Jean de Bourbon onlangs tot den Franschen Senaat het verzoek gericht hem het Fran sche burgerrecht te verleenen en hem verlof te geven den naam „de Bourbon" te dragen. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Se naat op dit verzoek afwijzend beschikken* Ofschoon prins Jean de Bourbon de hei- tige verzekering heeft afgelegd, dat hij een trouwe zoon der Republiek wil zijn, is hij naar de meening zijner aanhangers op rechtmatige wijze de Koning, en zijn vrouw (d)e Koningin van Frankrijk. Deze koning van Frankrijk voert het eerzaam bedrijf van wijnagent en heeft zijn levensgezellin gezocht uit een een voudige Pruisische burgerfamilie. De ko ningin van Frankrijk is het type van een opgewekte brunette fran^aise uit den middenstand. Zij is een flinke, vlijtige huisvrouw, die 's morgens naar de markt gaat, haar man en haar kinderen het eten bereidt, en in knippen en naaien zoo goed thuis is, dat zij haar oudsten zoon den kroonprins Henri Charles Louis zelf een broek maakt. Duftschland. De strijd in de bouwvakken. De strijd die thans in Duitschlan1# wordt gevoerd tusschen de organisaties! der arbeiders en der patroons in de bouwbedrijven wordt met onverminderde kracht voortgezet. Vrijdag werd op een buitengewone al- gemeene vergadering van het Mittel- deutsche Arbeitsgeberverband für das Baugewerbe een resolutie aangenomen,- waaruit duidelijk blijkt welke houding de werkgevers in dezen door hen uitge- lokten strijd tegenover de arbeiders aan nemen. Deze resolutie luidt als volgt: „De buitengewone algemeene .verga dering van hél Mitteldeutsche Arbeitge- berverband für das Baugewerbe heeft met belangstelling en bevrediging kennis genomen van den stand van den strijd in de bouwbedrijven. De algemeene vergadering besluit, dat ondanks den niet te billijken afval van Berlijn, Hamburg en Bremen, de uitslui ting van 1S7.000 arbeiders als geslaagd kan beschouwd worden. De algemeene vergadering is over tuigd, dat het bondsbestuur op de tot dusver gevolgde wijze de goede zaak} der werkgevers zal bevorderen en geeffj de verzekering, alles te zullen doen wat noodig is om den strijd voort te zette#, om .eindelijk rust en vrede te brengen' in het bedrijfsleven." i>e gemeenteraad van Heiibronn, heeft den wethouder opgedragen pogingen in het werk te stellen om een verzoening tot stand te brengen bij de uitsluiting der bouwvakarbeiders. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam De grootmeester van het Huis van H. M. de Koningin verzoekt te melden^ t' dat op de cour van gelukwe ischi-ng te

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1