Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. van den kunstvollen borduurlap tot het fijnst denkbare kunstnaakhverk. De tentoonstelling te Scheveningen zal keker niet onopgemerkt voorbijgaan. Esperanto-tentoonstelling. Na een welkomstwoord van den heer L. Bos en een wel toegejuichte rede van tien heer W. Havers, is in tegenwoor digheid van zeer velen in het gebouw der Maatschappij tot nut van het algemeen te *sGravenhage een esperanto tentoonstel ling geopend. De Heer Havers bracht hulde aan Dr. Zamenhof, den ontwerp Van het Esperanto en zette de beteeke- nis der wereldtaal, als machtig middel tot bevordering van de beschaving en ontwikkeling, uiteen. Hij wekte vooral de jongeren, op, zich de wereldtaal mach te maken en sprak het vertrouwen uit jdat de Regeering er toe zou besluiten ihet esperanto onder de leervakken op 'te nemen. De tentoonstelling is zeer belangwek kend. Uit schier alle deelen der wereld zijn boeken, platen en prentbriefkaarten aanwezig. De tentoonstelling trok na de 'opening veel bezoek. i Pleiziertrein naar Brussel. Wij vernemen', dat 'de Staatsspoor Voornemens is gedurende de maand Juli Ides Zondagsochtentfs een pleziertrein biet tweede en derde klasse-rijtuigen van Rotterdam en Dordrecht naar Brussel en (des avonds terug te laten loopen. De trein zal des ochtends ongeveer (kwartier vóór zeven uur van Rotterdam' vertrekken en te Brussel om half tiien laankomen. Het vertrek uit Brussel zal plaats vinden des avonds tegen 9 uur, ide terugkomst te Rotterdam ongeveer kwartier vóór één uur. Wordt van deze reisgelegenheid vol doende gebruik gemaakt, daii zal daar mede in de maanden Augustus en Sep tember worden voortgegaan. Vacantiekaarten. Men deelt ons mede, dat de Staats spoorwegmaatschappij dezen zomer de prijzen van de algemeene vacantiekaar ten zal steilenl op f4, f 3 en' f 2 voor kle drie klassen. Duurdere Taartjes. De afdeeling Amsterdam van de Ned. Banketbakkersvereeniging kwam dezer dagen bijeen ter bespreking, hoe men tot de algemeene prijsverhoogïug der ban ketbakkers waren moet komen'. - Want, zooals de voorzitter uiteenzette, de steeds duurder wordende grondstof fen maken prijs verhooging der winkel- Waren noodzakelijk. De heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ned. Middenstandsbond, hield die eigenlijke rede. Behalve dat de grond stoffen duurder waren geworden, waren ook de loonen gestegen, en de overige bedrijfskosten door „de hoogere lasten, de eischen der arbeidswet, en de nood zakelijke kostbare inrichting der ban ketbakkerij." Alles is in de laatste jaren duurder geworden. Boter, eieren, suiker, meel, (amandelen enz. De keuze staat aldus: knoeien of prij zen verhoogen, die dank zij de weten schap cp het gebied der knoeierij, de algemeene prijsverhooging nog kon te genhouden. (VolksbL) Sport. Roeien en Zeilen. Hollandia. De Internationale Roeiwedstrijden op den Rijn te Alphen (Z.-H.), nabij 's Mole- naarsbrug, zullen dit jaar op Zaterdag 11 Juni des ochtends te 11 uur gehouden worden. De voorwedstrijden, zoo noodig, op Vrijdag 10 Juni. De baan is 2000 meter. De internationale zeilwedstrijden voor kiel- en middenzwaardjachten worden Zondag 12 Juni gehouden op het Braas- semmermeer. De baan is 4 Engelsche mijlen (1609 M.) lang. Na afloop der internationale worden de nationale zeilwedstrijden, onderlinge zeilwedstrijden en motorwedstrijden ge houden. Prijsuitdeeling zal plaats hebben des avonds na afloop van het diner in Hotel St. Joris te Alfen a.d. Rijn (plm 9 uur). Studentenroeiwedstrijden. De loting om de boeien van afvaart voor de ploegen der verschillende ver- eenigingen heeft plaats gehad. De uit slag is als volgt: Zondagmiddag, len Pinksterdag, zul len in de nummers jonge vier en jonge jacht voorwedstrijden plaats h;ebben en wel in het nummer jonge vier Nereus boei 1 (straatwegzijde) tegen Laga boei 2 (jaagpadzijde). In het nummer jonge (acht Njord boei 1 tegen Laga boei 2. Op den dag van' den wedstrijd Zelf >uidt het programma alsvolgt Hoofdnummer oude .vier, le.afdele- limg 11 uur, Triton boei 1 tegen Njord boei 2. 2e afdeeling 11.30 uur. Nereus boei 1 tegen Laga boei 2. Eindwedstrijd 4 uur. Win. Ie afdeeling boei 1. Win baar 2e afdeeling boei 2. Bijnummers, Jonge vier 12.45 Nereus jof Laga boei 1Triton', bbei 2. Jonlge Isciff 2.30, Njord boei 1 Nereus boei 2. Jonge acht 3.15, Njord of Laga, Jbo.eiÜ Tl Nere,u§ boej, 2. Kunst en Wetenschappen. De komeet van Halley. Ook bi Den' Haag is de komeet thans waargenomen'. Dondermorgen te 3 uur 10 werd ze boven een' lage Wolkb'ankl zichtbaar in de reeds vrij sterke scheme ring en was te half vier nog met het bloote oog te onderscheiden, ofschoon dan de z.g. burgerlijke schemering (licht genoeg om op straat te lezen) reed^ een aanVang neemt. Ze stond toen bijna vlak in het Oosten', 7 a 9 graden boven, den horizon. Om hjaar te zoeken, kan men een gewonen tocneelkijker gebrui ken, waarin zij zich duidelijk onder scheid van een vasie ster, doordat zij zich niet als een lichtstip, maar als een' lichtvlekje afteekent met duidelijk waar neembare afmeting. Van een staart was met het bloote oog of met een tooneel kijker Donderdagmorgen zoo goed als niets te bespeuren, maar_ de komeet kwam ook niet boven den nevel uit, die gewoonlijk den ochtendhemel langs den horizon kleurt. Zelfs zonder al te nauw keurige kennis der sterrebeelden vindt men de komeet vrij gemakkelijk. Slechts één vaste ster links er boven is' aan dat deel van den hemel tegelijk met de ko meet zichtbaar, nl. de ster aan den lin- ker-benedenhoek van het vierkant van Pegasus, welke ster juist ter oriënteering kan dienen. Over dén staart der Halley-komeet heeft men zich in de Sterrewacht te Berlijn als volgt uitgelaten^Hoe^root de staart der komeet isN en bovenal., hoe lang hij op 18 Mei zal zijn, laat zich nu volstrekt nog niet vooruit zeggen. Het staat vast, dat de staart der meeste ko meten, op haar baan' rondom de zon in lengte toeneemt. Gewoonlijk vertoont zich dit verschijnsel eerst eenigen tijd nadat het hemellichaam door zijn pe rihelium is gegaan en daarmede de wer king der zon het sterkst ondervonden heeft (bij de Halley-komeet op 19 April 11.), en wel omdat ook de kometen: on derworpen zijn aan de bijna overal in de natuur heerschende wet, volgens wel ke het maximum der uitwerking niet on middellijk maar eerst na eenigen tijd het maximum der oorzaak pleegt te vol gen. Dat is bijv. ook het geval bij de hitte des daags, die eerst intreedt een, paar uren nadat de zon om 12 uur haar hoogsten stand bereikt heeft. Het ver dient daarom aanbeveling, inzake de ver moedelijke lengte van den kometenstaart eenig voorbehoud in acht te nemen." Het blijkt dat het observatorium te Berlijn tot dusver over het niet doorgaan' van de aarde door den staart nog geen mededeeling uit Greenwich ontvangen heeft. Gemeenteraad van Ter Aar. Voorzitter: de burgemeester. Aanwezig alle leden, er is een vaca ture. De notulen worden na lezing onver anderd goedgekeurd. Mededeelingena. het verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontyan- ger op den 18 April 1.1.; boeken* ien kas zijn in orde bevonden, b. Door Ged. Staten is goedgekeurd de kohieren fier hondenbelasting, dienst 1910. c. Aan deze gemeente zal over ,1910 als rijks bijdrage in de onderwijskosten bjj voor schot worden uitgekeerd f 1650. d. Over de drie eerste kwartalen van 1910 zal als rijksuitkeering aan de gemeente worden uitbetaald f 729. e. het verslag van den toestand van het openbaar on derwijs over 1909. f. het verslag van de gemeente over 1909. g. Door de Ge zondheidscommissie te Bodegraven is bij Ged. Staten voorziening gevraagd in zake 'de niet onbewoonbaarverklaring door den Raad van pand wijk A, no. 64, alhier, h. Door den Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegraphie is bericht, dat de bestaande jaarwedden' van de telephoonhouders in deze ge meente hem voldoende voorkomen', n.l. voor Ter Aar f 100 en voor Langeraar f 125. Wordt besloten voornoemde mededee- gen voor kennisgeving aan te nemen, terwijl de verslagen genoemd bij de le den zullen circuleeren. Voorts komt in bespreking eene mis sive van Ged. Staten, verzoekende het gevoelen der vergadering te mogen ver nemen inzake een adres, ingezonden aan H. M. de Kondngin door Jhr. K. W.. L. de Muralt, burgemeester dezer ge meente, vergunning vragende te Leiden te mogen blijven wonen. De Voorzit ter brengt in het midden, dat de re denen tot die aanvraag nog dezelfde zijn als die welke reeds vroeger door hem in de vergadering zijn aangebracht. Den heer Hoogervorst geeft te ken' nen dat hij gaarne wenschte, dat de Bur gemeester hier zou wonen, doch dat hij overtuigd is, dat de gelegenheid daartoe wegens gemis aan eene geschikte wo ning ontbreekt, waarmede de heer Vis ser ook kon in'stemmen. Aan Ged. Sta ten zal dus worden bericht dat bij den Raad tegen de inwilliging van het ver zoek geen bezwaren bestaan. Vervolgens wordt na toelichting met algemeene stemmen vastgesteld: a. Een concept-raadsbesluit tot het doem van' af- em' overschrijvingen tot een bedrag van f269.28. b. Ee& QQ.ii.eept-^,aads,be,s 1 uj t tot be schikking over den post Onvoorziene! Uitgaven, tot een bedrag van f0.50. Beide betreffende de b'egrootin'g dienst 1909. i Is aan de ordehet onderzoek !d'er geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den Raad, den' heer J. v. Vliet Jzn. De heeren J. Visser en J. v. Zwie- ten worden verzocht deel uit te maken van de commissie van onderzoek, waar na de vergadering een oogenblik wordt geschorst. Na het onderzoek wordt bij monde van' den heer Visser medege deeld, dat de stukken in orde bevonden zijn, waarna tot toelating van den heer van Vliet wordt besloten. Voorts wordt besloten le. Oninbaar te verklaren de volgen de posien Hondenbelasting dienst 1909: J. Touw, f 1.50. M. v. d. Meer, fl.50. H. Jansen', fl.50 èn B. Turk f 1 en 2e. De rekening der Gezondheids commissie te Bodegraven over het dienst jaar 1909 goed te keuren tot een! be drag van .f2133.56i/2 in ontvangst en f 2043.85i/o in uiigaaf en batig saldo aldus f 89.71. Bij de rondvraag wordt door denheer v. d. Hoorn gevraagd maatregelen! te nemen tegen' de toename der bedela rij in .de gemeente en wijst op de uit zakking van een gedeelte der graskanten in de buurtschap Langeraar. De V o o r- zi tte r zegt, dat streng zal worden' toe gezien op de bedelarij en dat reeds de opdracht is gegeven1, de kanten langs den weg te herstellen'. Voorts wordt door den heer Roden1- rijs ter sprake gebracht, dat Mej. Bos nia, gedurende de ziekte van het hoofd der School meerdere diensten heeft ver richt en hij daarvoor een .(gratificatie wil toëVeninén. De Raad stemt in be ginsel daarmee in en besluit op voor stel van den Voorzitter dit punt tot eene volgende vergadering aan te hou den'. Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering. Land- en Tuinbouw. Kaasbeurs te Rotterdam. Door de vereeniging van Boter- en Kaashandelaren in Friesland is Dinsdag in de bovenzaal van het Grand Hotel Coomans in de Hoofdsteeg te Rotter dam een wèkelijksche kaasbeurs ge opend, welke voortaan geregeld iederen Dinsdag van 12 tot 2 uur aldaar gehou den za! worden en waar monsters van alle soorten Friesche kaas zullen aan wezig zijn. De kaasbeurs werd door den heer S. F .Bruinsma uit Leeuwarden, secretaris der Vereeniging geopend met een wel komstwoord tot de aanwezigen. De eerste dag was er veel belangstel ling en op goedkoopere offerten was de handel vrij goed. Er waren een tiental Friesche koop lieden, die een honderdtal-monsters van alle Friesche kaassoorten hadden geëta leerd. Men was over den eersten dag over het algemeen zeer tevreden'. Kasteel Oud-Wassenaar. Aan den straatweg, die van Den Haag leidt naar Leiden, wordt het oog ge trokken «door een grandioos kasteel, dat met zwaar geboomte een achtergrond vormt bij wijde grasvelden, die zich uit strekken' iïï verre verschieten.". Het is een pompeus slot, wat Idruk misschien, wanneer men den bouw van heel nabij beziet, doch van den weg af beschouwd ligt het tusschen het we lig groen als een rijk bouwwerk, dat verlokkend prijkt met zijn staatige to rens en vroolijke trapgevels en een be nijdenswaardig lustverblijf schijnt, om geven door een prachtig park. Dit aantrekkelijk bouwwerk, dat vroo- lijk prijkt tusschen schaduwrijk hout, is het kasteel Oud-Wassenaar, dat een half uur rijdens ligt buiten de residentie. Het kasteel heeft, een tijd gekend van luister en van tegenspoed. Het heeft in dagen van verlatenheid de kansen geloo- pen van gesloopt te worden of misbruikt tot een speelhol van groote allures. Het lot heeft beter gewild en de aan dacht van de commissarissen van de Mij. „Groot-Haesebroek" gevestigd op dit schoone gebouw, dat, in de nabijheid gelegen van het door die maatschappij als villapark te exploiteeren terrein', zeer in aanmerking kwam om er partij van te trekken. De vraag was echter, h o e er partij van te trekken. Men meende geen betere oplossing het groote kasteel dan door het aan! te kunnen vinden voor het gebruik van te wenden als hotel. En inderdaad mag deze gedachte een gelukMig heeteu. Gelegen op een af stand van den Haag, dat het per as be reikbaar is in zeer korten tijd, en toch' niet zóó dicht bij de residentie, dat die nabuurschap de landelijke rust van Oud- Wassenaar kan bddreigen door een over strooming van „dagjes-menschen", mag het kasteel een heerlijke verblijfplaats heerten voor hen, die in een gezonde boschrijke stille omgeving een. logiesl zouden wenschen vol con fort en distinc tie. Van den straatweg schijnt er niets' veranderd, doch in werkelijkheid bevindt zich in het gebouw van Oud-Wassenaar thans een „dépendance", waarbij niet gestreefd is naar een onnoodige na boot sip g vpft het kasteel. Dit z^er rui me en keurige bijgebouw, door eenig hout gescheiden, vair het groote 6lot, telt een groot aantal zeer geriefelijke vertrekken voor logé's, en is gebouwd door de Haagsche architecten Hoek eni Wouters. De grootere apartementenl bevim'd'en zich in het hoofdgebouw, dat voor een| groot deel werdt ingenomen door een immense voorhal van marmer met ko lommen van gepolijst rood graniet. Een eetzaal, met een even vernuftige als aan gename installatie van het electrische liicht, is door h,are zachtgetinte deco ratie een werkelijk zeer aantrekkelijk ver trek in het ruime kasteel. De slaapka mers zijn in een zeer prettigen, voor namen stijl gehouden, die niet iets ge wild modieus geeft, dat na eenige jaren zou detoneeren en hinderen. De subtiele werking en de groepeering der kleuren van het artistiek meubilair, dat het rijke slot meer siert dan de „boiserie", die er reeds in aanwezig was vóór het kas teel tot hotel werd, is zeer lofwaardig en een goed getuigenis van de opvat tingen, die omtrent het inrichten van smaakvolle woningen heerschen in de Haarlemsche fabriek „Onder den Sint Maarten." Het hotel, dat Woensdagavond geo pend is, met een luisterrijk gastmaal, dat commissarissen van de maatschappij tot exploitatie van het kasteel „OudWasse-- naar" aan hunne gasten aanboden^ i.s thans geheel gereed voor het ontvangen van bezoekers. Een ontzaglijk groote „petrol-electri- cal-car" van het hotel, alsook een' gere gelde autodienst van de Maatschappij H. A. T. O. zullen de verbinding met den Haag tot stand brengen en waar schijnlijk niet nalaten dezen zomer bij goed weer een aanzienlijk getal voor name gasten te vervoeren naar het zeer aanlokkelijk „Oud-Wassenaar". I Rechtszaken. Presentiegeld voor raadsleden. Voor den Raad van State, afdeeling bestuursgeschillen, werd behandeld het beroep van den Haagschen gemeenteraad tegen de ongunstige beschikking van Ge-' dep. Staten op het raadsbesluit betrekke lijk de toekenning van presentiegelden voor het bijwonen van afdeelings- en commissievergaderingen. Het raadslid ter Laan lichtte het beroep toe, zich gronden de op art. 5S der gemeentewet, wees hij werkzaamheden van de raadsleden als zoodanig, vooral wanneer zij deel uitma ken van een of meerdere der 20 commis sies van bijstand, die geregeld periodiek vergaderen. Voor de iiiet-gefortuneerde raadsleden vooral is dus meer en meer geldende geworden de ratio van de be trekkelijke bepaling der gem.-wet door Thorbecke indertijd noodig geacht, als prikkel tot het getrouw bijwonen dei- vergaderingen. De toekenning van pre sentiegelden is dus minder een persoon lijk, dan een gemeentebelang. In elk ge val bevat de gemeentewet geen verbod tot toekenning van de hier bedoelde presentiegelden. De Koninklijke beslissing volgt later. Oratie ge weigerd. Naar wij vernemen, heeft de Koningin afwijzend beschikt op het verzoek om gratie van R. bn. v. H. y. Br., veroor deeld -tot drie maanden gevangenisstraf wegens de bekende briefquaestie. Kleine oorzakengroote gevolgen Dat kleine oorzaken dikwijls groote gevolgen kunnen hebben, bewijst het vol gende proces, dat nu al bijna drie jaren duurt. In den zomer van 1907 was te Ooster beek een onderwijzeres op de wandeling met een snoezig hondje bij zich. Er na dert een groote gele hond, die met het beestje kennis wil' maken. De onderwij1- zeres, bevreesd voor haar lieveling, neemt het diertje in den arm om het tegen den grooten hond te beschermen. Deze laat ste kan nu het hondje niet bereiken, springt tegen de dame op en bijt haar in die hand. Gevolg: bloedende verwonding en aan klacht tegen den eigenaar van het gele montser, gepaard met een civielen eiscb tot f500 schadevergoeding. Voor het kan tongerecht te Wageningen zag allereerst de huishoudster van den eigenaar des gelen honds die dezen begeleidde, zich veroordeeld wegens overtreding van art. 425 Wetb. van Strafr. In de tweede plaats berechtte de recht bank te Arnhem de civiele vordering. Bij de behandeling van dien eisch werd door den eigenaar van den bijtenden hond be toogd, dat de ge'e viervoeter het hondje slechts met de meest vredelievende be doeling naderde, doch door de houding van eischeres was geprikkeld. De rechtbank wees de vordering af. Nieuw, stadium: hooger beroep. Ook voor het Hof Werd over den vredelieven- den ,aard van den geien hond gepleit, doch dit college gelastte dat partijen hun stel lingen door getuigen zouden bewijzen. Een einduitspraak zal dus nog niet zoo op de in de laatste jaren toegenomen spoedig zijn gewezen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! i Beleefd verzoek ik tf plaatsing' in) ÏÏw veelgelezen blad van het volgend,e. Bij vporb.aat mijn dan.k. Naar aanleiding van een ingezonden stuk in de „L. C." van 26 April door d«j directie der Holl. Alg. Verz-bank te(( Schiedam, en twee ingezonden stukken; uit Roelof ar endsveen betreffen'den de zelfde zaak' in de Leidsche Courant van| 30 April j.l., wenschte ik gaarne het vol genden in het midden te brengen. Het komt mij voor, dat de eerste wel Jwat hard van stapel loopt met haar bereke ningen. Van Roelofsarendsveen weet ik!, al bitter weinig af, maar wat ik wel weet is, dat in Ter Aar sinds menschenheu- genis geen ongeluk voorkomend uit het tuinbouwbedrijf heeft plaats gehad. Daar de werkzaamheden hier ien té, Roelofsarendsveen van juist dezelfden! aard zijn, mag ik veronderstellen, dat ook in de Veen weinig ongelukken zullen plaats vinden. Al wil ik wel toegevenf dat met het in zoo langen tijd niet ge beuren tpch de mogelijkheid vain' het voorkomen van ongevallen niet is Weg genomen, toch mag ik er .wel uit be sluiten, dat hier als in de Veen de ge- varenkans uiterst gering is. Ik geloof daarom, dat de tuinders ook in de Holl, Alg. Verz.-bank en andere dergelijke instellingen zullen moeten betalen voorj, die plaatsen, waar jde gevaren grooter/ zijn. Het is dus beslist ook mijto mee- tnin'g, dat vooral voor Ter Aar een plaat selijke tuinbouw-ongevallenverzekering niet slechts bestaanbaar is, maar zeker zeer voordeelig werken zal. Als ik er daarbij op let, dat in dezen{ tijd plaatselijke corporaties als spaar en leenbanken', plaatselijke Brand waar borg Maatschappijen enz. gesticht gor den en uitstekend werken, dat wij voor zulke instellingen bekwame mannen heb ben, bezield met christelijke naastenlief de, die met voorbij zien van hun eigen geldelijk voordeel, de belangen van hun evenmensch gaarne ter harte nemen, dan meen ik gerust te mogen veronderstel len, dat ook het werk der stichting enf instandhouding volstrekt niet die bezwa ren zal medebrengen, die van een po ging om tot de vestiging te geraken, zou moeten doen afzien. Van harte spreek ik daarom den( wensen uit, dat zeer spoedig in onzej gemeente eene poging zal gedaan wor den, om tot zulk eene stichting te ko-i men, dan zullen wij gereed zijn, als straks de Tuinbouwongevallenwet haar haar beslag krijgen zal. U nogmaals dankend, M. d. R., voor de verleende plaatsruimte ,heb ik de eer te zijn, Hoogachtend, EEN TUINDER van TER AAR. Ter Aar, 2 Mei 1910. Te Maastricht is Dinsdag een drie-jarig kindje in een emmer kokend water gevallen. In deerniswek- kenden toestand werd het er uit gehaald en gisteren is het kind overleden. Woensdagnacht is een brutale inbraak gepleegd bij den pastoor der R.-K. kerk te Driehuis (gem. Velsen). De daders hebben de brandkast uit de pasto rie naar het lijkenhuis vervoerd. Daar zij echter niets buit konden maken, lieten de daders een briefje achter, waarin zij hun teleurstelling uitspraken, dat alles zoo goed was weggeborgen. Dit is nu in korten tijd de tweede inbraak in een pastorie in deze omgeving. Te Tuitjehorn (N. H.) speel den Woensdag twee meisjes op een met zand geladen kar. Toen deze werd ver trokken, vielen de meisjes er af, met het gevolg, dat een van haar, het achtjarig dochtertje van den heer J. J., een paar uur later was overleden. Liefdeloos. Door mej. v. B.j wonende Gashouderstraat te Rotterdam'^ zijn bij d"e politie gebracht vier kinderen^' van 10 tot 5 jaar, genaamd C., J., P.; en O., allen kinderen van het echtpaar W.,- dat liefdeloos deze kleinen achterlatende,' naar Amerika was vertrokken. Eenigen' tijd had mej. v. B. ze gehuisvest, daar de', ouders haar de kinderen tegen vergoe ding hadden toevertrouwd. Sedert langl' echter hadden de ouders geen geld f noch berichten meer gestuurd', en zooi Was de juffrouw genoodzaakt gewordep' de kinderen af te staan, die nu ter be schikking van het burgerlijk armbestuur zijn gesteld. Te Leeuwarden zijn Dinsdag^ Woensdag en Donderdag, de laatste da-L gen waarop jin diit seizoen kievitseieren'! worden verahndeld, nog ongeveer 55000; van deze eieren aangevoerd, welke tegep'j 10 tot 14 cent per stuk zijn van de hand, gedaan. Van dezen voorraad zijn er ongeveer'; 45000 naar het buitenland verzonden jj waarvan 30.000 „op avontuur" naar Lojx-I den. Brand Aan de papierfabriek dé; j,Maasmond" te Dussen (N.B.) had de chemist S., bij een scheikundig onderzoek! van papier, het ongeluk zijn apparaat oipl te stooten, waardoor het apparaat dé gedeeltelijk met spiritus gevuld was, ontn plofte, idoordat de vlam in dé spiritual kwam. Het bovenstuk van het apparaat! ging door de ruiten van het laboratorium^ Een jonge man, zekere K., die den che^ mist behulpzaam was, kreeg eenige sp& ritus tegen zijn kleedingstukken,- iwaafl door deze in brand geraakten, hij had ecfi( ter de tegenwoordigheid van geest, zicl^ spo&diig van dire ^l^dj,ugs,(ukken te fij0$

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6