T OPSCHUIVING. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 180. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. ■Dit nummer bestaat uit TWEE 1 BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. 'Het is merkwaardig waar te nemen, hoe de opschuiving naar Links onder de partijen der Linkerzijde steeds verder gaat. Eerst waren het de vrijzinnig-demo craten, die terwille van het algemeen 'ikiesrecht zich losscheurden van de Unie- liberalen, die nu op hun beurt tot het zelfde kiesrecht zijn bekeerd. Nu doet zich het geval1 voor, dat ieen 'deel der vrijzinnig-democraten zich op 'een voornaam punt schaart aan de zijde der sociaal-democraten. Het geval is het volgende: Na de vermaarde Ossendorpsche rede die Ier uiting aan gaf, dat het 't hoofdbestuur van den Bond van N. O. te doen is om de 'school te maken tot ^en klasse-instrument der sociaal-demokraten, had de Vrijzin- nig-demokratische Bond een motie voor gesteld, waarin hij als zijn gevoelen uit sprak, dat het openbaar lager onderwijs den eerbied voor ons constitutioneel Ko ningschap en voor den Drager der Kroon behoort hoog te houden en dat verzaking vag deze taak, wel verre van een eisch dei- democratie te zijn, noch is in 'slands be lang in het algemeen noch in dat der openbare school zelve." Tegen deze motie was verzet gerezen idoor verschillende afdeelingen, p.a. ook door de af deeling Leiden van den vrijz. idem. Bond, In de op Hemelsvaartdag gehouden al- g^meene vergadering der vrijzinnig-de mocraten is deze quaestie behandeld: De heer van Aggelen uit Delft ver dedigde het manifest van den onderwij zersbond. Het gaat er om, zeide dit vrijzinnig- Delftsch gemeenteraadslid^ of wij zullen staan naast de rechterzijde, of naast de sociaal-demokraten. En hij gaf het antwoord: ,-,dan li,ever met de sociaal-demokraten". Opmerkenswaard is, dat op deze ont boezeming applaus volgde. Geconstateerd mag dus worden, dat •een deel der vrijzinnig-democraten reeds zoo rood op de graat geworden is, dat het op de school den kinderen geen eer bied wil zien ingeprent voor het koning schap, en den drager der Kroon. Inderdaad: do opschuiving gaat steeds verder door, tot men ten slotte geheel bij de sociaal-democraten is aangeland. Engeland, Koning Edward overleden. Een ziekte van slechts een' paar dagen, een aandoening der longen heeft onver- Wacht een einde gemaakt aan Het leven van Engeland's Koning. Volgens het officieel bulletin van "11 uur ,50 overleed de Koning hedennacht zacht en kalm te 11 uur 45, in tegenwoor digheid van de Koningin, de Prins ien Prinses van Wales, prinses Louise en haar echtgenoot, de hVrtog -jan' Fife, prinses Victoria en prinses Louise, her togin van Argyll, konings zuster. Edward VII, koning van Groot-Brit- tannië en Ierland, keizer van Indië, werd den 9en Nov. 1841 in het Buckingham- paleis, té Londen, geboren als oudste zoon van koningin Victoria en den prins gemaal Albert van Saksen Coburg. Hij kreeg de voornamen van zijn vader Al- bert Edward en den 4en Dec. 1841 den titel, prins vaii Wales. Na eerst door privaat-onderwijzersf onder toezicht van zijn vader onderwe zen te zijn, studeerde hij te Edinburgh, .Oxford en Cambridge en deed in1 1860 een reis door Noord-Amerika en' in 1861 en 1862 door westelijk Azië. Na alzoo zijn kennis van landen len volken door eigen" aanschouwing ver meerderd te hebben, werd hij in 1863 als hertog van Cornwall tot lid van het Hoogerhuis benoemd. Na den dood van 'Iden prins-geniaal in 1861, ontrok ko- iningin Victoria zich steeds meer aan alle openbare feestelijkheden' en plechtighe- )den. Bij bijna alle voorkomende gele genheden tra.d nu voortaan de prins yan Wales als vertegenwoordiger van de ko ninklijke familie op. 'Zoo deeld hij b.v. dikwijls reizen naar alle deel en van 'Groot-Brittannië voor het openen van tentoonstellingen, eerste steenleggingen en de onthulling van ge- denkteekenen bezocht hij in de jaren 187576 Oost-Indië en was in' 1878 voorzitter van de Engelsche commissie. In 1858 werd hij tot overste, in, 1862 tot generaal en in 1875 tot veldmaar schalk van het Engelsche leger benoemd. Koning Edward was steeds een groot liefhebber van sport en jacht en als prins van Wales nam hij dikwijls aan de jacht- genoegens van den hoogen Engelschen adel deel. Bekend was het ook, dat hij in jongere jaren zich gaarne in die Parijsche elegante werelcf bewoog en den toon aangaf voor die heerenmodes. Den 20en Maart 1863 trad hij in het hu welijk met Alexandra, dochter van Chris- tiaan van Denemarken. Na den dood van Koningin Victoria. 22 Januari 1901, besteeg Ediward onder den naam van Edward VII den Engel schen troon. Zijn plechtige kroning had eerst den 9en Augustus 1902 plaats, na- diat zij wegens een ernstige ziekte uitge steld was. Van zijn kinderen stierf de oud1- ste zoon, Albert Victor, hertog van Cla rence. Troonopvolger is nu zijn tweede zoon, George, hertog van York, prins van Wales. Als monarch heeft Ediward VII verre de verwachting overtroffen, die men over het algemeen van hem als kroonprins koesterde. .Hij had als prins van Wales zich veel in het maatschappelijk leven be wogen, groote kennis van menschen en toestanden opgedaan en zich groote ge makkelijkheid van verkeer eigen gemaakt die hem ook als regeerend vorst bijbleef. Als vroolijk levend kroonprins scheen hij niet vergeten te hebben, welke ge wichtige taak hem wachtte. Zoo is het te verklaren, dat hij, aan de regeering ge komen, zich van meet af als een goed dip lomaat'deed kennen, die op het politieke schaakbord van Europa menigen schran- deren zet deed, als een persoon van be- teekenis, met wien men op het terrein van de internationale politiek rekening motast houden. Hij deed herhaaldelijk reizen naar het vasteland van Europa had samenkomsten met den president der Fransche repu bliek, met den tsaar van Rusland, den kei zer van Duitschlandi, den koning van Ita lië, waarbij hij veelal door den Engelschen staatssecretaris van oorlog, Haldane, ver gezeld werd. Wij mogen gerust aannemen, dat ko ning Edward een belanrijke rol heeft ge speeld bij de tot stand brenging van de entente-cordiale met Frankrijk en Rusland Hij was het ook, die Spanje nauwer met Engeland verbond, Engeland's invloed in Portugal nog vergrootte, in het kort de ziel van die internationale staatkunde, welke er op gericht was, Engeland's poli tiek aanzien te handhaven en Duitsch- land, de groote groote concurrent van En geland op de wereldmarkt, zoo mogelijk te isoleeren. Koninklijke Besluiten. Jhr. dr. C. G. W. F. v.ain Vrédelnb burch, gezantschapsraad bij Hr. Ms. ge zantschap te Berlijn is benoemd tot zaakgelastigde met den persoonlijken' titel van buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de Hoven vanf Boekarest en Belgrado, met standplaats Boekarest en is jhr. mr. dr. J. R. Clif ford Kocq van Breughel, gezantschaps secretaris 2e kl. bij Hr. Ms. gezantschap te .Rome, in gelijke hoedanigheid over geplaatst bij dat te Berlijn is benoemd tot kantonrechter te Weert mr. P. D. A. Scho^ajmaeckers, thanSs' griffier bij het kantongerecht te Gul pen .zijn benoemd: tot griffier bij liet kan tongerecht te Almelo mr. A. N. L. Of ten, thans griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede, mr. A. Sikkel ad vocaat en procureur te Rotterdam zijn benoemd tot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te 's-Gravenhage mr. A. J. Ellens, thans adjunct-commies bij het dep. vain Landbouw, Nijverheid en Han del te 's-Gravcnhagetot subst.-griffier bij de arr.-rechtbank te Zieriekzee mr. J. Boon Jr., advocaat ,en .procureur ,te Rotterdam, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arron'd.-rechtbank aldaar is, met ingang van 1 Juni 1910, be noemd tot inspecteur der posterijen en telegrafie te Arnhem, G. K. de Witt Wij nen, thans directeur van het jipst- gn telegraafkantoor te lAmelo is, met ingang van' 1 Juni 1910, be noemd tot directeur van het postkan toor te Markelo, J. Klaasesz, thans com mies-titulair der posterijen en telegra fie is, met ingang van" 1 Juni benoemd! tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Zandvoort J. Reyenga, thans in gelijke betrekking te Naaldwijk'. LEIDEN, 7 Mei. St. Augustinus. Wodnsdag j.l. hield de R. K. S. V. St. Augustinus alhier eene vergadering ter viering van haar dies natalis. Nadat de president, de heer Holthaus, die in troducés, waaronder- de heeren van 't bureau der K. S. A., had welkom gehee- ten gaf hij het woord aan den spreker van dezen .avond, den Heer Dr. G. Brom, •diie een rede hield over: „Kunst zonder weelde. Nadat spreker zijn vreugde had geuit over het feit, dat het onderwerp de keuze was van het bestuur van St. Augustinus hij zag toch hierin een kentering in den ouden sleur van belangloosheid van den leant der studenten voor kunst en sociale wetenschappen bracht hij zijne lezing terug tot het bewijzen der 2 volgende stellingen: 1) Volksschconheid is even goed als volksgezondheid. 2) De werkman is niet minder bevattelijk voor schoonheid dan de burger. Sprekers betoog eindigde, met aan te toonen, dat het volk zijn zucht naar schoenheid alleen bevredigd vindt in de Katholieke kerk. De president dankte Dr. Brom voor zijn hoogst interessante lezingna de gè- bruikelijke rondvraag werd het officieele gedeelte van de vergadering gesloten. Maatschappij van Nederl. Letterkunde. In de gisteren gehouden maandverga dering van de Maatschappij van Neder- landsche Letterkunde, voorgezeten door Profr. Dr. C. H. Th. Bussemaker had plaats de voorloopige vaststelling van de agenda der jaarvergadering welke op 8 Juni a.s. zal plaats vinden. Vervolgens werd door Profr. Dr. J. Verduin eene voordracht gehouden „naar aanleiding van den nieuwen Reinaert tekst". De heer Verdam spreekt pver de onverflauwde belangstelling in het meesterwerk der Middelnederlandsche Letterkunde, den Reinaert, blijkend uit de nieuwe uitgave van het gedicht in de serie „van alle tijden" en in de pracht uitgave van Stijn Streuvels beide eenigs- ziins gecastigeerd!, welke samenvallen met de eindelijke verschijning van het tweede stuk der uitgave van Buitenrust Hettema in de „Zwolsche Herdrukken" en van den nieuwen in 1908 in Duitsch- land gevonden tekst, waarvan het uit een letterkundig oogpunt belangrijkste al voor eenigeii tijd bekend is geworden door de opstelleen' yanl Profr. Muller te Utrecht en Mr. Leonjabd Wjillems, te Gent. .Spr. bepaalt zich in zjjrie mededee lingen tot de bespreking van laatstge noemden tekst. Hij doet allereerst uit komen het belangrijkste feit, dat door de vondst aan het licht is gekomen, dat daardoor voor ieder die niet willen!s( blind is het goed recht der tot dusverre op 'jdért tekst toegepaste critiek op de overtuigendste wijze wordt bewezen'. De methode om voor de beoordeeling en verbetering van den Courbürgschen tekst niet te trekken uit de vergelijking van Reinaert II en de Latijnsche verta ling vinldt de nieuw gevonden redactie schitterend gerechtvaardigd. Op onge veer 50 plaatsen, vindt men' daarin de lezingen; van Reinaert II, die van den tekst van het Courburgsche h,s. meer of minder sterk afwijken, terug, hetgeen door voorbeelden wordt aangetoond. Op tal van plaatsen worden de gissin gen va# De Vries, Fran'ck, Muller, e.a. die op deze verge!ijlkimg berustten', vol komen' bevestigd. Op andere waarvan! men dit met hetzetfde recht verwachtte, js dit fiiet het gev,al>jdoch fji tze.l fde ,ye.r- schijnsel doet zich voor bij elk tnieuw gevonden handschrift, dat in den regel een deel der bestaande moeilijkheden! oplost, doch aan d,e njet opgeloste, an dere toevoegt. Verder deelt spr. mede het nieuwe dat er voor de Reinaei't-critkk uit te loeren valt en hetgeen er voor den M. Nederlandschen woordenschat door aan het licht komt. De uitgave zelve is niet in alle Op zichten zooals zij had kunnen zijn, in dien de heer Degerink de moeite geno men had om zich in betrekking te stel len met de Nederl. geleerden, die beter Middel-Nederlandsch verstaan dan hij, met name met den hem door de vondst persoonlijk bekend geworden Utrecht- schen hoogleeraar Muller, van' wien wij eerlang den hoognoodigen critischen Reinaert-tekst verwachten. Door het vin den van het nieuwe handschrift kan de ze uitgave op een veel zekerder grond slag worden opgebouwd, dan tot heden 't geval was. Den geëerden' spreker Werd miamens de vergadering dank betuigd door den Voorzitter voor zijne veelszins belangrij ke voordracht. Ethnographisch Museum. Van den Catalogus van 's Rijks Ethna- graphisch Museum alhier zijn versche nen idee! I, Borneo le gedeelte; deel IV. De eilanden om Sumatra en deel V Javaansche oudheden. Zoowel in het belang van het Museum als in dat van de Wetenschap der volken kunde iis deze uitgave toe te juichen, waardoor de rijke verzamelingen ook vruchten kunnen dragen voor diegenen, diia verhinderd zijn zelf naar Leiden te komen. Eerst nu krijgt men een overzicht welke schatten het Museum herbergt en nog meer valt daarom toe te juichen, wat in de Memorie van Antwoord op het Voorioopig Verslag der Tweede Kamer betreffende hoofdstuk V der Staatsbe- grooting voor 1910 door den minister van binnenlandsche zaken is medegedeeld, dat nl. liet Ethnographisch Museum zal kun nen komen in de gebouwen van het te genwoordige Ziekenhuis. Het stemt weemoedig nu dit gedeelte van den reuzenarbeid gereed' is, dat het den vorigen directeur van het Museum, den yolijverigen dr. J. D. E. Schmeltz, niet vergund is geweest de verschijning van het werk waarop hij zoo trotsch was te beleven. Zij die het voorrecht gehad hebben met nu wijlen dr. Schmeltz in aanraking te komen, zullen weten hoeveel zorg en toewijding hij aan de tot standko- mifig van den catalogus heeft aan den dag gelegd en zullen beseffen, welk een glorie het voor hem geweest ware, indien de verschijning nog tijdens zijn leven bad kunnen geschieden. Van de drie dieelen, die thans zijn uit gekomen en waarvan te gelijker tijd een Hollandsche en een Duitsche tekst het licht, ziet, zijn het eerste en het vijfde be werkt door den tegenwoordigen direc teur, dr. ,H. ]H. Juynboll en het vierde door den conservator, den heer ,H. W. Fischer. De catalogi zijn alle drie van een uit voerige hoogst belangrijke, door de be werkers samengestelde inleiding voorzien. Deel IV (De eilanden van Sumatra) be gint eerst met pag. IX, onder de mededee- ling, dat de vorige directeur het voorne men had aan dit deel en liet nog te verschijnen deel III eene inleiding toe te voegen, waaraan door zijn plotseling overlijden nog gevolg kon worden gege ven, vandaai- dat vier bladzijden van de inleiding ontbreken. Uit 4e inleiding van deel I blijkt, dat de in den catalogus genoemde werken over algemeene ethnographische literatuur grootendeels den door den overleden di recteur zijn aangehaald, terwijl hij tevens de systematische beschrijving op som mige plaatsen veranderd en vermeerderd heeft, vooral in die afbeeldingen die over tatoueerpatronen, hoeden en visscherij handelen. Ook heeft dr. Schmeltz zich met het nazien der drukproeven belast, zoodat hij naast zijn moreelen invloed ook zelf tot bewerken van den catalogus het zijne had bijgedragen. De verschillende deelen zijn vrijWe) uniform samengesteld. t— De Harmonie vereenjging „Kunst naar Gave" alhier behaalde op den 9 jl. te Neder-Hardiinxveld gehouden inuziek- jyedstrijd van (den Bond van Harmonie- Fanfarever eeaigingen in Zuid^Ho'land in de af deeling Ha rm o niev e r een igi ngen^ den derden prijis. In de afdeehmge Fanfare vereenigitf- gen werd de eerste prijs toegekend aan „Concordia" te „Waddinxveen" Sedert geruimen tijd werden uit die fabriek yan de firma Sanders |en Co.s alhier, groote hoeveelheden zeep vermist Thans is rechtsingang verleend tegem eehige meisjes en vrouwen van het per soneel, die verdacht worden de zeep te hebben gestolen. Ook wordt een vervol ging ingesteld tegen W. v. S., verdacht als heler. Bij het 2e regiment veld-artilleriej alhier worden tijdelijk gedetacheerd de volgende cadetten der Koninkl. Militaire Academie: K. A. F. van Waveren, D, van Driest en V. H. Iwes. ALFEN AAN DEN RIJN. In verband met den ge wijzigden treinenloop zal de kaasmarkt met ingang van Maandag ,9 Mei a.s. des morgens te kwart vooii achten aanvangen. 8 Mei a.s. herdenken de echtelie den Joh. van der Sloot en Johanna Versluis, den dag waarop zij voor 50 jaren door het huwelijk werden verbonden. Moge het den krassen luidjes niet aan belangstelling ontbreken. AARLANDERVEEN: Op Zaterdag Mei, des voormiddags te 10 uur zal de Gemeenteraad vergaderen ter behande ling der volgende agenda. 1. Aanvulling Algemeen Politie-reglement. 2. Wijziging Bouw- en Woningvoerordening. 3. Ver lenging termijn onbewoonbaarverklaring.; 4. Rekening Gezondheidscommissie. 5. Bespreking schoonhouden school (dorp).- 6. Rekening Gasfabriek. 7. Invordering en 8. Reclames Plaatselijke Belastingen." BOSKOOP. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand April bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 1900,93, terugbetaald f4413.42. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 1772. LEIDSCHENDAM. Gedeputeerde Sta ten van Zuiid-Ho'land hebben goedgun stig beschikt op een verzoek van de ver- eeniging „De Vrije Schuit", om het schut tingsuur aan de sluis te Leidschendam op Zondag te verlengen tot 5 uur des na middags, te beginnen de tweede week in Mei tot en met de tweede week in Juli. In dit tijdperk zal ook de oude Tolbrug te Voorburg tot vijf uur geopend blijven, LEIMUIDEN. De verlofgangers der landmacht, ingeschreven in het verlof- gangersregister in deze gemeente, worden ter onderzoek opgeroepen op Donderdag 2 Juni 1910, in het Gemeentehuis te Woubrugge, des voormiddags half elf uur. LISSE. Zooals men weet, heeft zidi hier een dames-comité gevormd, be staande uit: Gravin van Linden, Mevr. v. d. Meiv. Aalst, Mej. BlokDuyvis, Mej. de Graafvan Vliet, Mej. Tlieis- sen—Rekkers, Mej. ZaneveldMolenaar Mej. Corts en Mej. Haase, ten einde een loterij te organiseeren ten bate van, het „Groene Kruis". Dank zij de mildheid der ingezetenen is het Comité hierin volkomen geslaagd. Door het Comité daartoe uitge- noodigd zijn wij een kijkje gaan nemen naar de enorme collectie prijzen'. De heer G. v. d. Meij heeft zeer Welwjillen'cj de pakplaats van zijn bollenschuur be schikbaar gesteld om de prijzen tentoon! te stellen. Weten wij uit ondervinding dat de ingezetenen van Lisse in het steu nen van liefdadige doeleinden steeds' als voorbeeld kunnen worden gesteld, deze keer heeft het pnze verwachting verre overtroffen. Op lange tafels cn' aan de wand staan en hangen niet min der dan 302 prijzen. Tusschen groen, bloemen en vlaggedoek prijken ter op luistering op een der tafels buste's van H. M. de Koningin en van Z. K. H. Prins1 Hendrik. De verscheidenheid der prijzen is te groot om ze hier tot in .alle details op te sommen; wij zulien ons bepalen tot een kort overzicht en noemen dan ruim honderd zeer nuttige en degelijk er. fijn afgewerkte handwerken Koperwer ken en uitgesneden houtwerkeneen schilderstukje en eenige schilderijen voorts planten, boeken, plaatwerken, si garen, enz. enz. Bovendien nog een bon cn wie deze bon wint kan daarvoor bij den heer W.eber, banketbakker een heer-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1