Uit Stad en Omgeving. vig gevochten. Djakowa, waar de Turk- sche troepen omsingeld waren, moet Dinsdagavond in handen van de Albanee- zen gevallen zijn. Volgens andere consu laire berichten uit Mitrowitza, staat Dja kowa in vlammen. Op 3 K.M. van Mitro- 'witza hebben de Albaneezen een groot konvooi met schietvoorraad genomen waarbij drie officieren gedood en onge veer 100 gevangenen gemaakt hebben. Tot versterking van de Turksche troe pen wordt een redif-brigade in het dis trict van het 4de legercorps gemobili seerd. Japan, De New-York Herald bevat berich ten, die, zoo zij juist zijn, de inlijving van Korea bij Japan aankondigen. Vooreerst seint de Pekingsche cor respondent van het blad, dat daar in kringen van de regeering en de gezan ten de overtuiging heerscht, dat het nieu we verdrag tusschen R:; ;d en Japan 'beklonken is en ongeveer het midden dezer maand openbaar gemaakt zal wor den. Volgens welingelichte Japanners wordt er de volledige samenwerking van Rusland en Japan ten opzichte van Chi na in vastgesteld, met een bepaalde af spraak ten opzichte van de wederzijd- sche sfeer van invloed in Mongolië en Mantsioerije. Tegelijk, zoo heet het verder, .wordt de afliondiging van de inlijving van Ko rea bij Japan verwacht. Berichten pit Tokio zeggen, dat daartoe nu voorgoed besloten is. Naar verluidt onderhandelt Japan nu met de mogendheden, die in Korea extra-territoriale rechten hebben en die nu genoegen moeten nemen met •Japan's bescherming van de belangen hunner pnderdanen. Van meer gewicht is misschienl nog het telegram, dat de N. Y. Herald uit Jo- kohama heeft ontvangen. Dat zegt, dat het Japansche ministerie van oorlog be volen heeft, de divisies die in Westelijk Japan liggen, voortdurend gereed te 'houden om naar Korea te vertrekken, voor het gevaL, het daar tot een alge- in eenen opstand komt. Uit dat bevel, zegt deze correspondent van het blad, maakt men de gevolgtrekking, dat er gewichtige gebeurtenissen on handen zijn. LEIDEN, 6 Mei. Bij de in het gebouw van het hoofd bestuur der Posterijen en Telegraphie gehouden aanbesteding had het laagst ingeschreven voor het bijspannen van draden aan de telephoonlijn Zevenhui zenGoudaUtrecht en het uitvoeren van daarmede in verband staande werk zaamheden de heer P. \\?n den Berg, .Waddingsveen, voor f4541. De commissie, ingesteld door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier heeft van de 19 ontwerpen, ingekomen als ant woord op de door haar uitgeschreven prijsvraag voor straatversiering tijdens de in Juni a.s. te houden Lustrumfeesten de drie volgende bekroond: 1. Firma J. Wernink en Zn., Arnhem 2. Firma J. Wernink en Zn., Arnhem 3. Firma Jiomburg en van der Laan, Rotterdam. Bovendien werden nog vijf ontwerpen aangekocht en weltwee van den heer H. W. N. Volmar (firma J. W. vapj Doesburg), Amsterdam; een van de fir ma de Vries en Stevens, alhier en twee van de firma Gebr. Beyne, Amsterdam. Bij koninklijk Besluit van 30 April is de heer C. Punt, alhier, benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen. Lijst van onbestelbare brieven -en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand April 1910. Binnenland. Brieven. Firma H. Boerwinkel, Amersfoort; J. v. Vliet, Haarlem P .J. Hei jink, Amsterdam G. Beer, Beverwijk Wed. C. v. Coerum- Ros, Haag Van Kempen, Hazerswoude D. v. Graaf, Lei donMej. Kopman', Vreemdelingenverkeer, TielJ. v. Heu- men, Watergraafsmeer. Briefkaarten. Mej. A. Leemhorst AmsterdamDr. W. A. T. Bunnier,/ Gouda; Mej. Diepeveen, Haag; Hene- ger, HaagB. v. d. Linden, HaagMej. Tenzen-Bekker, Haag; A. Verver, Haar lem; Mej. T. v. Heuven, Papendrecht; JMej. E. v. Koert, Rotterdam P. Hop* Inarï, Wasseh'aar; J. J. Lefèrre. Buitenland. Briefkaarten. J. v. d. Berg, New. York; J. Dreyfus, Valladi- lia. Uit Nederl. O.-Indië afkomstig (brief) Mevr. L. Brunet de Rochebrunn, Leiden. De mannenzangvereeniging „St. Caecilia.', onderafdeeling van den R K. Volksbond, behaalde gisteren op het natio naal Muziek- en Zangconcours te Berg- Ambacht onder leiding van den Directeur Beijersbergen van Henegouwen, in de derde afdeeling, den 3en prijs, zijnde een prachtig zilveren medaille.Het was de eerste keer dat deze jonge vereeniging naar een wedstrijd ging en nu reeds met een prijs terug kwam. Met ingang van 1 Juni a.s. is mejuf frouw M. Th. Klompé alhier benoemd tot onderwijzeres aan de St. Willebrordus- school te Coevorden (D). ALKEMADE. De bevolking dezer ge meente is naar de onderscheidene god- dienstige gezindten verdeeld als volgt. Roomsch Kath. 3831 (1907 men 1924vr.) Geref. Kerken 521 (246 m. en 275 vr.) Ned. Herv. 426 (206 m. en 220 vr.) Remonstranten 20 (10 m. en 10 vr.) Christ. Geref. 20 (11 m. en 9 vr.) Doopsgezinden 10 (5 m. en 5vr.) Ned. Israël 1 (1 vr.) en tot geen kerkgenoot schap behooren 15 (12 m. en 3 vr.). Tezamen 4844 (2397 m. en 2447 vr.) HAZERSWOUDE. Voor het acte exa men Lager onderwijs is te Utrecht ge slaagd mej. J. C. Boks van hier. KATWIJK. De heer N. Hoek alhier, is te 's-Gravenhage geslaagd voor l^.t examen als schipper op zeilzeevisschers- vaartuigen. LISSE. Op Woensdag 4 Mei werd al hier nogmaals eene veiling gehouden van hyacinthen en tulpen in hoofdzaak bij de heer Hugo van Graven op Dub- belhoven, onder directie van de heeren H. Homan Zonen te Noordwijk en M. v. d. Veld alhier. De artikelen, welke hier gepresenteerd werden, waren le kwaliteit en de gewassen stonden best. Te verwachten was het dus, .dat hier goede prijzen zouden worden besteed, hetgeen dan ook het geval was. Uit on derstaande prijsnoteering zal dit blijken. L'Innocence f20 a f23, Gertrude f13 a f 17, Yellow Hammer f30 a f32, Md. van der Hoop f 15 a f 16, Moreno f23 a f26, Queen of the Blues f21 a f24, Grand maitre f9 a f 10, Pot gieter f10 a f 15, Lady Derbij f44 a f 50, Witte Due Max f S a f9, Mon1 Tresor f 11 a f 12, Murillo f9 a flO, Prins van Oostenrijk f 14 a f 15, Thomas Moore f 5, Rose Gris de Lin f 7 a f 8, Salvator Rose f 12 a f 13.50, Couleur de Cardinal f8 a flO, Cramosie Brillant f10, Rose Louisanté f 11, Deze prijzen zijn berekend per bed van 3 R. Roeden en moeten verhoogd worden met 10 pCt. kosten. In de vergadering van de Ambachts- liedenvereeniging „Een zij ons doel" al hier, werd evenals vorige jaren weder om besloten tot gezamenlijken inkoop van brandstoffen. Bij onderhandsche aanbesteding tus schen de brandstoffenhandelaren N. van Rooien, P. van Waveren en K. Slotje en Zonen is de levering met algemeene stemmen opgedragen aan de laagste in schrijver, de heeren K. Slotje en Zonen. In verband met de levering werd beslo ten deze te gunnen onder voorwaarden dat indien hieromtrent reden tot klagen bestaan, de betrokken leverancier voor een volgend jaar niet meer in aanmer king kan komen. De Commissie belast met de werk zaamheden hiervoor bestaat thans uit de heeren P. P. Halfschepel, voorzitter; B. Schaap, secretaris Otto van Leeuwen, penningmeester; J-. Baak, commissaris. De eerst- en laatstgenoemden zijn ge kozen in de plaats van de heeren M. Bakker en A. Wassenaar die als zoodanig hadden bedankt. De totale opbrengst der verkochte Juliana bloempjes bedraagt, na aftrek van eenige onvermijdelijke onkosten, ruim f150. Evenals op meerdere plaat sen het geval was, waren ook hier bloemp jes te kort zoodat er ongeveer nog 500 bijgemaakt moesten worden, waarvoor door den manufacturier G. A. Theissen alhier gratis de daarvoor benoodigden materialen werden geschonken. De Di rectie der N. Z. H. Stoomtram verleen den hare medewerking door aan de ver koopsters vrijkaarten te verstrekken en daardoor de gelegenheid open'te stellen om ook de bloempjes in de trammen! te verkoopen. Toen de 73 jarigen werkman A. Lijken, voor den landbouwer G. Ver- degaal, Woensdagmorgen met paard en wagen in hei dorp bij den heer C. Lan- geveld eene bestelling had geladen, en weder op den wagen had plaats geno men, ^ceg het paard door een onvoor zien toeval eensklaps op hol en rende den Grachtweg op. Ongeveer ter hoogte van de „Dorps- waag" kwam het tegen een boom terecht met het gevolg dat de oude werfeman zware verwondingen aan het hoofd op liep en voorts nog eenige lichtere aan zijn beenen. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en legde Dr. Blok het eerste verband. Daarna werd L. [naar zijne woning vervoerd. De bloemistwerkman J. Kleihorst herdacht Woensdag den dag, idat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Heer J. W. Lefeber bloemist alhier. 's Morgens werd de Jubilaris op het kantoor genoodigd waar hij door zijn patroons werd gelukgewenscht. Behalve een geschenk in enveloppe ontving hij van zijn patroon een zilveren Horloge met dito Ketting waarin gegraveerd! stond „J. Kleihorst, voor 25 jarigenr trouwen dienst bij J. W. Lefeber 1885 4 Mei 1910." LEIMU1DEN. De familie T. werd dezer dagen onaangenaam verrast. De dienst bode. die eenige dagen geleden haren dienst had verlaten, bleek als souvenir van hare meesters verschillende kleeding- stukken te hebben medegenomen. De politie heeft de gestolen voorwer pen bij huiszoeking ten huize van een familielid der dienstbode teruggevonden. Men gelooft, dat men hier niet met een dievegge, doch met een ontoerekenbare te doen heeft. NAARDEN. Mej. G. Mes, van My then, is benoemd iot onderwijzeres pan de R. K. School alhjer, NOORDWIJK-BINNEN. Bij den lieer A. J. K., alhier is komen aanVliegen een postduif, aan den rechterpoot een zil ver ringetje gemerkt: 12431 D60. [Zie voorts de kleine advertenties. NOORDW1JKERHOUT. In de „Vlas- oven" vergaderde de onlangs opgerichte Tuindersvereeniging „Eensgezindheid' De Voorzitter de heer B. C. Vos de ver gadering openend, heette den leden har telijk welkom en hoopte, dat zij den naam der vereeniging steeds gedachtig zouden blijven. Hierna ging men over tct het vaststellen van het Reglement. Daar bij de vorige vergadering het bestuur nog niet voltallig was, werd thans overgegaan tot de verkiezing van 2 nieuwe bestuurs leden, waartoe benoemd werden de heeren W. v. d. Burg Azn. en C. de Groot. OEGSTGEEST. Op de Tulpen en Nar- sissenveiling bij den heer C. Duivenvoorde in Liquidatie was niet veel belangstelling wij noteerden van onderstaande soorten de volgende prijzen, Sir Watkin f 4,25, E.N. Miss Langtry f 1.—. Figaro f 0.80, Queen of Engeland f 1.— D.N. van Sion f 5.D.N. Zilveren Phoenixf 4.Crocus Purperea f 3.E.N. Ajax Princeps f2.—, Bic. Horsfield f 2.-, Bic. Victoria f 3.50, Crocus Baron v. Brunow f 2,50, E.T. Prinses Marianne f 3.25, E.T. Roi Cramoi- Sie f 4—, E.T. Ophir d'or f 3.50, E.T. Thomas Moore f 2.-, E.T. Laprecieuce f2 E.T. Parma f 3.50, E.TRose Gris-de-lin f 3.50, E.T. Huikman f 1.25, E.T. Grand due f 3,25, alles per bed. De geheele veiling heeft opgebracht ongeveer f 2600. De stand van het gewas was niet te best. VOORSCHOTEN. In een hotel alhier meldde zich eergisteravond een Duitscher aan om nachtlogies. In het nachtregister teekende hij zich E. Gebert, kaufmann, Berlin. De man, die vermoeid scheen te zijn, begaf zich onmiddellijk ter ruste. Den volgenden morgen na het ontbijt bleek de man echter, bij het presenteeren der rekeningen geen cent op zak te hebben. Als onderpand gaf hij zijn jas en vest en verliet, gehuld in zijn overjas, het hotel. Woensdagmiddag half een had de begrafenis plaats van wijlen den heer J. Stecncveld, in leven 1ste wethouder dezer gemeente. Dc burgemeester, de leden van den gemeenteraad, afgevaardigden van verschillende corporaties, waarin de over ledene zitting had, waren op het kerkhof aanwezig. Ds. C. v. Wijngaarden, predikant der Ned. Herv. gemeente alhier, bracht een woord van dank aan dezen achtenswaar- digen burger voor zijn betoonden ijver en groote toewijding en wees vervolgens op den ernst van het leven cn de broos heid van ons bestaan. Een schoonzoon van den overledene dankte allen voor dc betoonde belangstelling. WARMOND. Vandaag herdenkt de Liedertafel „St. Cecilia" van het semi narie alhier het 121/, jarig bestaan. De eerste directeur van deze vereeniging is geweest onze tegenwoordige kape laan de Weleerw. heer Rengs. Het hoofdnummer op het programma van dezen avond is het uitvoeren der reien van Sophocles' treurspel „Anti- gone". WOUBRUGGE. Nalatigheid kan soms een ongeluk ten gevolge hebben; dat bleek dezer dagen nog. De hier dagelijks passeerende sleep- booten met haar logge zware zandbak ken, zonder roer of stuur, veroorzaken hier en elders nog al eens last en schade. Een dezer sleepbooten voer voorbij, de achterste vaartuigen sleepten langs den kant, door dat er onvoldoende personeel op was. Een schuitje van J van Kla veren lag langs dien kant; daarin be vond zich zijn dienstbode, en 150 liter melk Een der bakken greep het schuitje van achteren en schoof de voorsteven op de wal, waardoor de emmers omvielen, terwijl de dienstbode zeker verdronken was, indien J. Senne, die in de nabijheid werkte, niet snel was toegeschoten en haar gegrepen. Druipnat werd dit meis je huiswaarts gebracht. Stoomvaartberichten. Het s.s. Lombok, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 4 Mei te Port-Said. Het s.s. R h i p e u s, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 4 Mei Gibraltar. Het s.s. Prinz Adalbert (Canada Lijn), van Rotterdam naar Quebeck en Montreal, pas seerde 4 Mei Lizard. Het s.s. A m s t e 11 a n d, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, arriveerde 3 Mei le Rio Janeiro, Het s.s. Zaanland vertrok 4 Mei van Amsterdam naar Buenos-Ayres. Het s.s. Prins der Nederlanden arri veerde 2 Mei te New-York van West-Indic. Het s.s. M e n a d o, van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Mei van La PalHcc. Het s.s. R i n d j a n i, van Rotterdam naar Java, arriveerde 3 Mei te Marseille. Het s.s. Koningin Wilhclmina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Mei van Suez. Het s.s. Vondel, van Amsterdam naar Ba tavia, arriveerde 3 Mei te Sabang. Het s.s. Maasland, van Buenos-Ayres naar naar Amsterdam, vertrok 3 Mei van Corcubion. Het s.s. Tantalus vertrok 1 Mei van Batavia naar Amsterdam. Het s.s. Prins Willem V, van Paramaribo naar Amsterdam, passeerde 3 Mei St. Michael's. Het s.s. R ij n d a m, van New-York naar Rot terdam, passeerde 5 Mei Wight Het s.s. Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 4 Mei van Algiers. Het s.s. Madura, van Batavia naar Amster dam, arriveerde 5 Mei te Padang, Faillissementen. Uitgesproken: A. M. Stalpers, timmer man, te Loon op Zand. Curator mr. E. van Zinnicq Bergmann. A. E. Kuhlmann, handels agent, te Leeuwarden, Curator H. Hoegeroest.— H. J. Schol, bakker te Terschelling. Curator E. Kuipers. S. M. de Jong, koopvrouw te Gorredijk. Curator mr. T. Binnerts. S. Hoedenmaker, zonder beroep, te Amsterdam. Curator mr. E. W. van Straaten. J. Lankamp kleermaker te 's-Gravenhage. Curator mr. J. j. de Meijier. J. van Limborgh, kruidenier, te Rotterdam. Curator mr. L. van Dantzig. A. A. Meininger, te Rotterdam. Curator mr. S. J. L. van Aalten Jr. D. W. van der Knaap, warmoezier te Vlaardlngen. Curator P. C. W. baron van der Feltz. H. J. Teunissc, café houder. Curator mr. J. G. L. Nolst Trenité. Surséace van betaling gevraagd: J. K. Eits, koopman en winkelier tc Noordwolle (Fr) Opgeheven: E. Korsten, kantoorloopcr, en diens huisvrouw, J. M. van Haastrecht, koop vrouw, beiden te Rotterdam. A. Monniken dam, koopman in ongeregelde goederen, te Rotterdam. Geëindigd: N. Neijenhuis, behanger, te 's-Gravenhage. De nalatenschap van E. Janssen, in leven coiffeur te Nijmegen. ALGEMEENE ONDERWIJZERS- VEREENIGING. Sectie B. Deze vereeniging hield, hare 27e Alge meene vergadering op Hemelvaartsdag, in café Bankman te Haarlem. Bij ontstentenis van den Voorzitter, werd deze vergadering geleid door den Vice-Voorzitter, den heer 11 Th. v. d. Krogt van Leiden. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan de bekende neutraüteitskwestic dei- openbare onderwijzers. Hij noemde het onlogisch, dat sectic B geen recht had voorstellen op de agen da te plaatsen. Daarvandaan het voorstel van de aldeelingen Haarlem, Leiden Hoorn en Rotterdam. De beslissing op Pinksterdingsdag in dit voorstel is voor sectie B een levenskwestie. De notulen werden onveranderd goed gekeurd. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat sectie B. niet bloeit. Er heerscht onmiskenbaar een malaise in onze gelederen. Als oorzaken geeft hij aan, dat de meeste leden in B. geen nut meer zien. Anderen meenen, dat zij zich door het lidmaatschap van B. een nadeel zien, om hoofd eener school te worden. Wij dienen te streven naar een waardig bestaan voor onzen stand. Hij is het niet met degenen eens, die sectie B. wel kunnen begraven. De voorzitter, de heer Koeter, heeft wegens gezondheidsredenen bedankt als bestuurslid. Van de 270 lijsten voor het Informatiebureau verzonden, kwanlen slechts een 80-tal beantwoord terug. Het gemengd koor der Amsterdamsche afdeeling en de inleider over „Ziekte verzekering" waren verhinderd. Besloten werd de volgende motie te doen drukken en rond te zenden, die ongeveer hierop neerkwam „Sectie B. is van oordeel, dat het in stituut der tijdelijke aanstellingen voor onderwijzers niet wenschelijk is, en dat zij onderwijzers afraadt, een tijdelijke aanstelling aan te nemen. Verder werd besloten, dat aan leden, die wegens ongevraagd ontslag daaraan- behoefte hebben, voor rekening van sec tie B. rechtskundigen bijstand te verlee- nen. De heer J. G. Suring, die wegens vertrek naar Maarssen, als lid bedankte, werd onder applaus tot eerelid benoemd, van welke benoeming hem telegraphisch kennis werd gegeven. Als plaats voor de volgende vergade ring, die in het najaar zal worden gehou den, werd aangewezen Amsterdam. De ZeerEerw. heer A. G. v. d. Berg, Bisschoppelijk Adviseur, kwam nu ter vergadering. De penningmeester, de heer y. oe Groot, van Beverwijk, bracht het financi eel verslag uit, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f87.48V2 op 1 Ja nuari 1910, dat is gedaald tot f82.78. Onder dankbetuiging gedéchargeerd. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat bij acclamatie werd herkozen de heer A. B. ten Berge, van Alkmaar, en gekozen in dié vacature-Koeter de heer J. Smal van Amsterdam. Daarna werden de namen van een 0- tal leden medegedeeld, die weigerachtig bleven hun contributie te betalen. De heer Arn. J. Muhren van Enkhui zen werd herkozen als leider van het informatiebureau. Bij de rondvraag werden enkele huis houdelijke zaken besproken. Na de pauze werd door den waarn. voorzitter een resumé gegeven over Ziek teverzekering. Hij noemt den toestand van onderwijzers, die getroffen worden door langdurige ziekte, treurig. Temeer wijl bij minder dan 10 dienstjaren zoo n onderwijzer bij ontslag geen pensioen ontvangt. Hij noemt eenige voord eel en op van onderlinge verzekering, doch meent ook, dat er groote nadeelen aan verbonden Vlet groote voordeel van ziekteverzeke ring zal zijn, dat geen onderwijzer meer voor ziekte behoeft ontslagen te worden, wijl de verzekering hierin voorziet. Hij somt op dc verschillende bepalin gen, die moeten gelden bij de tot stand- koming der instelling, zooals die door den heer Middendorp van Beverwijk is voor gesteld en waarbij jaarlijks nog een batig saldo wordt geraamd. Hij is vóór verplicht stelling der verze kering. Daarom meent hij, dat over deze zaak een referendum dient uitgeschreven te worden. De ZeerEerw. Adviseur meent, dat dej schoolbesturen de helft der premiën nie.t zullen willen bijdragen, tenminste de be- sturen van groote scholen ftiet. Dc voorzitter is van oordeel, dat de schoolbesturen van een groote last zul len worden ontheven. Sectie B. sprak ten slotte de wensche- lijkheid uit van een commissie van on derzoek. De agenda der Dioc. Vereen, werd'aan eenige besprekingen onderworpen. Het voorstel van het Bestuur, om dc contributie te verlagen tot f 1.50 per jaar werd heftig bestreden door den heer Vid- delaar van Leimuiden, doch met 4 stem men tegen, werd de verlaging ingevoerd1. Na eenige inlichtingen ontvangen te hebben, werd de motie, omtrent de sa-, la ris regeling aangenomen. Paarna had een bespreking plaats van de te kiezen redactie. Na afloop der vergadering brachten de vergaderden gezamenlijk een bezoek aan de Bloemententoonstelling aldaar. Kerknieuws. Z. D, H. Mgr. Luypen. Alvorens den 31sten Maart naar Euro pa te vertrekken heeft Z. D. H. Mgr. E. S. Luypen, tituJair-bisschop van Orope; en apostolisch-vicaris van Batavia, een. schrijven gericht aan de geestelijkheid en de gcloovigen van zijn vicariaat, waarin- Z. D. H. meedeelt, nu de eerste tien jaren van zijn herderschap over de Ka tholieke kerk van Nederl.-Indië verstre ken zijn, naar Rome te gaan om liet ver plichte bezoek aan dien H. Vader te brengen. Tijdiens de afwezigheid van Mgr. Luy pen is de Hoogeerw. heer C. W. J. Wen- neker als provicaris met het bestuur van het vicariaat belast. Rustend pastoor J. A. Scholte Nog plotseling overleed gister (5 Mei) in het gesticht van /St. Joannes; de Deo te Haarlem de Zcereerw. heer,, J. A. Scholte, rustend pastoor van Maas land in den ouderdom van ruim 86 ja ren. ZijnEerw. werd te Amsterdam gebo ren, vertrok in 1857 naar Curasao en werd aldaar gewijd door Mgr. Niewindt. Hij was als missionaris werkzaam op het eiland St. Eustasius. In 1867 oml reden van gezondheid naar Nederland teruggekeerd heeft hij op verschö Hendel plaatsen als assistent dienst gedaan en is hij in 1870 als eerste pastoor van dei Coksdorp op Texel aangesteld. Ouderen! van dagen zullen zich nog herinneren, met welk een vurigen ijver pastoor Scholte het Bisdom doortrok om door liefdadigheidspredikaties etc. den bouwf van kerk en pastorie te de Coksdorp mogelijk te maken. In 1881 overge-i. plaatst naar Maasland verkreeg hij id 1884 eervol ontslag uit de bediening. Hij ruste in vrede. Een missieboot vergaan. Vijf slachtoffers. De eerw. pater H. Geurtjens, missio naris van de Apostolische Prefectuur! van Nederl.'-Nieuw-Guinea, schrijft aan! het Missiehuis te Tilburg: 8 Maart jl. heeft een ernstig /onge luk onze missie getroffen. Onze nieuwe missieboot was wederom op haar ge wone rondreis om de verschillende sta ties te approviandeeren. Gedurende den nacht van 8 op 9 Maart werd £ij kort bij Oewat (Groot-Kei) door een ver schrikkelijk noodweer, gepaard met felle rukwinden, overvallen. De boot sloeg, geheel stuk en vijf inboorlingen kwa men bij het ongeluk om. De missie van Groot-Kei is zeer lastig, te bedienen wegens de booze zeeën, die, men bijna het heele jaar te duchtertf. heeft, óf aan de Oost- óf aan de West kust. Wegens dringend geboden zuinig-i heid werd de approviandeering der sta ties langen tijd bezorgd met inlandschei schuiten. j. Doch meermalen 0ng de lading ver loren, meermalen moesten ze halverwe>. ge terugkeeren, zoodat de missionaris-; sen in groote verlegenheid kwamen. i; Daar moest dus verandering in jkó-'i men. Nu werd een flinke logger aange-j schaft, die heel 't jaar door alle staties) zou kunnen bereiken. Helaasnu reeds!; is die boot verloren, waarop wij poki reeds groote verwachtingen stelden metj het oog op verdere uitbreiding der mis<-) sie. Het zijn hier voor mij een paar vreese-; 1 ijke dagen geweest. Het zoekeïi! fiaaif. de arme drenkelingen, het gejammer! hunner nabestaanden, het redden van het weinige, wat er van de lading nog te redden viel. En voor onze arme missie! beteekent deze schipbreuk een' schade-, post van enkele duizenden. De plechtige consecratie der bijkerk van -den H. Nicolaus en Gezellen teü Delft zal plaats hebben op Maandag den' 6en Juni. Koninklijke Besluiten. Aan W. A. die Ridder, op zijn verzoek) met ingang van 1 Juli 1910, eervol ont slag verleend uit zijn betrekking van no taris te Ter Nfeuzen Zijn benoemd tot burgemeester der gemeenten Breukelen—Nijen rode eflj Breukelen—St.-Pieters, mr. M. P. Tho massen a Jhuessink van der Hoop vail Slochteren en tot burgemeester dier g$ meente .Tienhoven, M, Fernhoutj

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2