BUITENLAND. De Slagboom. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 178. 3e £eicbelve Sou/temt Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Mei 1910. L De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoopt (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Wegens den Hemelvaartsdag zal ons blad Donderdagavond niet verschijnen. V Tweedracht stoken. In 'het Statendistrict Hulst heeft dezer jdagen een verkiezing plaats gehad. Dit district is Katholiek (en vaardigt 8 leden af naar de Staten, 7 Katholieken |en 1 Anti-Revolutionair. Door het overlijden van den anti-revo lutionair was een vacature ontstaan en nu (had de R. K. Centrale kiesvereeniging 'besloten de candidatuur te steunen van den anti-revolutionair mr. Dieleman. Dat was niet naar den zin van vele Katholieken in het Hulster land, die, te- 'gen de organisatie in,-een eigen Katho lieken candidaat stelden. Die candidaat wist het te brengen tot leen herstemming met mr. Dieleman. Wat zag men nu gebeuren? Men zou met recht meenen, dat de vrij zinnigen zich bij een herstemming tus- .schen een Katholiek en een anti-revolutio nair zouden hebben onthouden; voor hen moest het precies hetzelfde zijn, wie van de twee in de Staten kwam. Maar 't was anders. ,Er viel' hier dn troebel water te visschen, .en daar wa ren de vrijzinnigen als de kippen bij. Alleen omreden de Katholiek (een op- positie-candiiidaat was, die tegen |de be- staande organisatie handelde, brachten zij op hem hun stem uit. Het was hun te doen om het vuur der tweedracht in de coalitie aan te stoken. Het is hun niet gelukt. Maar het geval teekent weer eens de oude'taktiek: trachten te verdeelen om zelf te heerschen. Frankrijk. Je Duinkerken hebben Maandag zeer ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De bouwvakarbeiders, die sinds eenige weken in staking zijn, wilden 's ochtends Zooals zij in id en laatsten tijd herhaaldelijk deden, een optocht houden, maar zagen 'zich, toen zij na afloop van een vergadle- 'ring in de Arbeidsbeurs zich wilden op stellen, in dat voornemen verhinderd door leen talrijke troepenmacht. Zij begaven Zich toen naar de jBeurs terug, waar verschillende leiders heftige toespraken hielden. Een delegatie vervoegde zich daarna bij den prefect om dezen te ver- zoeken, dat hij den troepen bevel' zou ge ven in te rukken. De prefect zei de zulks toe. Maar intusschen waren eenige sta kers naar de haven getogen en hadden daar de dokwerkers weten pver te ha len gemeene zaak met ihen te mak-en, FEUILLETON. (Vrij\ naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 21) Felicien wilde niet naar huis gaan. Hij was te sterk ontroerd om de blikken van Zijn vader te trotseeren. .Daarvoor was hij ook te vertoornd. Heel' zijn jeugd doemde voor hem op. Al zijn jeugdjaren kwamen |hem voor Iden geest en ze spraken „Wat gelooft ge? Hoe zoudit ge een man van geloof kunnen zijn? Als heel klein kind heeft men je overgelaten aan bedienden, voor wie je niets was dan een klein krijtend wezentje, waarover men tot laat in den nacht moest waken, wanneer vader en moeder uit waren naar leen partij of een soirée. Dan werd het ielf uur, middernacht, één uur. Wat droe vige bewaarengelen I En voor een (en kele, die je handjes vouwde en je een gebedje leerde, hoevelen waren ,er niet, (die je grommend of zingend in het bedje hebben gelegd, zonder een gebed, waar- ftau een kind behoefte heeft, om geheel De dokwerkers legden onmiddellijk <den arbeid neder en begaven zich naar de Beurs, waar juist de burgemeester de stakers tot kalmte aanmaande. Op dit oogenblak verspreidde zich het gerucht in de zaal, dat een zekere Pou- Iain, -die 's ochtends bij een botsing met de militairen gewond was, overleden was. Onmiddellijk trokken toen de arbei ders de stad in en begingen daar de grootste ongeregeldheden. Een schuur, die tijdelijk door de dragonders was be trokken, werd vernield, jachtwagens werden omvergeworpen, de trams aange houden en de passagiers gedwongen uit te stappen. Eén stoet begaf zich naar verschillende fabrieken en slaagde er met weinig moei te in de daar arbeidenden tot aansluiting te befwegen. Tegen zes uur 's avonds kwamen on geveer 3000 stakers aan het station. Zij maakten zich daar meester van een wa gen, geladen met oud ijzer en bombar deerden met stukken ijzer, flesschen, stukken steenkolen, glazen en andere din gen, die zij uit de hei bergen in de buurt hadden gehaald, het detachement (dra gonders, dat aan het station geposteerd was. De ruiters maakten daarop een charge, waarop de betoogers zich terugtrokken achter de wagens, vanwaar zij een regen van projectielen deden nederdalen op de hoofden der soldaten. Deze chargeerden driemaal, waarbij een aantal ruiters uit liet zadel werden geworpen. De soldaten kregen eindelijk versterking en toen ge lukt 0 het hun de betoogers te versprei den. 's Avonds werd Weder een vergadering gehouden op de Arbeidsbeurs en daar werd besloten tot de algemeene staking- voor alle vakken. Italië Een protest van den H. Stoel. In tegenstelling met het bericht, ials zou d'e H. Stoel niet van plan zijn om tegen het bezoek van' vorst Albert van' Monaco aan Rome te protesteeren', wordt thans uit welingelichte bron' aan de „Kölin. Volksz." gemeld, dat de Pause lijke staatssecretaris besloten heeft om wel degelijk aan alle staten, waar de H. Stoel vertegenwoordigd is, een pro testnota te zenden. Het protest zal, zoo zegt het blad verder, zeer kort en niet zoo scherp gesteld zijn als dat, waarin' de H. Stoel eertijds protesteerde tegen bet bezoék van d,en Franschen president Loubet. Portugal. Een koningin met schulden. De grootmoeder van Koning Annuel van Portugal, Maria Pia, beeft een ge rechtelijke vordering ontvangen tot be taling van bijna 100.000 francs, welke zij wegens geleverde goederen aan een ma- nufacturenmagazijn te Lissabon schuldig is. De eigenaar der zaak is dezer dagen failliet gegaan en is jnu gedwongen de koningin aan te klagen. kind te zijn! „Heb je ooit ernstig over je godsdienst nagedacht? De gedachte aan examens nam je geheel in beslag. Op het college, waar je onderwijs ontving, werd onder richt gegeven in den godsdienst, dat vol doende geweest zou zijn, indien de ou ders zorg droegen de lessen te herhalen, uit te leggen, maar yooral in practijk te brengen. Er waren verschillende ijverige priesters, die beproefden iets van het hei lige te leggen in 'die geesten, gebelel geheel van de wereld vervuld en in ver warring gebracht door boeken, dagbladen en het tooneel. Bij je thuis mocht ,a!les worden ge zegd op diners, soirée's eii bezoeken. Je moeder keurde het eigenlijk wel af maar uit beleefdheid glimlachte ze, wan neer een gast een valsche stelling vol hield, het „clericalisme" aanviel, den spot dreef met de godvruchtigen, met de sca pulier en 'de aflaten, verklaarde dat hij niet van de Jezuïeten hield, of een schan daaltje vertelde. De heer Victor Limerel dacht niet aan het kind en den jongeling, die alles hoor de, en die leven leerde volgens de ideeën, die hij vernam en opving. En dat was je jeugd!" Félicien herinnerde zich, als een pijn lijken datum het tijdstip hij studeerde toen |n $e rechteq i==jJ&t h# gzmÜ XM Dit bericht wijst er op, dat het met de financiën van het Portugeesche Hof lang niet schitterend gesteld is, en de po gingen, indertijd door den dictator Joao Franco na den dood van koning Carlos in het werk gesteld om de dynastie uit den brand te helpen, ^ïiet afdoende zijn geweest. Koninklijke Besluiten. Op hun verzoek is eervol ontslag verleendaan' jhr. mr. H. Smissaert als lid van den Voogdijraad te 's-Oravenhage te rekenen van 1 April 1910; aan F. F. Bergman als lid van den Voogdijraad Rotterdam II zijn benoemd in de provincie iZuïd- Holland tot dijkgraaf van het waterschap de Oude en Nieuwe Maasdijken vóór het land van Rhoon, A. Barendregt Az., te Barendrecht; tot dijkgraaf van het wa terschap de Oost-Hoeksche dijken, L. Overwater te Strijen is met ingang van 1 Mei 1910 bij de directie van de Rijkspostspaarbank be noemd tot eerste assistent N. van Ames- foort, thans bode bij die instelling is met ingang van 1 Juni 1910 tijde lijk belast met de waarneming van de betrekking van adjunct-commies bij het departement van Koloniën mr. H. C. Gallois. De Hanze. 't Navolgende telegram werd door „de Hanze", Bonld van Roomsch-Katholieke Middenstan'dsvereenigingen in het Bis dom Haarlem, 30 April verzonden. Aan Hare Majesteit Koningin Wilhel- mina. Het Loo. „De Hanze". Bond van Roomsch-Ka tholieke Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem, biedt Uwe Maje- teit en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Hendrik eerbiedig zijn beste wenschen aan op den eersten verjaardag van Uwe dochter ons aller beminde Prinses Ju liana. Nam&ns den Bond, VERBEEK, Voorzitter. Hierop werd heden het volgende tele gram ontvangen. Verbeek, voorzitter Roomsch-Katho- lieken Bonld „de Hanze", Rotterdam. Het Loo, 2/5 1910. Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid danken u allen' voor aangebo den gelukwenschen. Adjudant van' Tuijll. Enquête-voorstel Troelstra. Naar wij vernemen, zal binnen enkele dagen Troelstra's memorie van antwoord op het afdeelingsverslag over zijn! eri- quêtevoorstel in zake Dr. KuypCi bij de Tweede Kamer worden ingediend. Men verwacht, dat het voorstel dan een der eerste punten van behandeling voor de Kamer zal zijn na haar weder-bijeenko- men in de volgende week. („Votk") zijn onwaardigheid hem weerhouden had zijn paaschcommunie te houden. Zijn moeder alleen was ter communie gegaan. Er 'had geen scène plaats gehad en geen verklaring werd gevraagd: alleen sprak zijn moeder slechts een kleine, vreesach tige klacht uit Mevrouw Limerel had ge schreid, de vader had gedaan, of het hem niet aanging. En nu haalde Marie heel dat verleden op, dwong 'hem fret dag voor dag na te gaan. En hoeveel gesprekken en voorvallen, die Felicien dacht verge ten te hebben, kwamen ,nu weer in zijn herinnering op en zouden zijn. toekomst moeten bepalen. Wat geloof je nog? Wel ke belofte kun je (doen aan die heilige ziel? Welke werkelijke geestesgemeen- schap zou er kunnen bestaan tusschen haar en je zelf? Daal nog dieper af in je verward geweten, jonge manLijd! Misschien, dat heel in de diepte je nog een levende kracht vindt in een bedolven kiem. Na door straten en avenues gedwaald; te hebben, besloot Felicien paar huis te gaan. Het was acht jiur. Zoo-dra me vrouw Limerel die deur hoorde opengaan, kwam zij uit den kleinen salon haar zoon tegemoet Welnu? Wat ben je lang wegge bleven! Ik héb niets flap yader gezegd. HU is boven. De Koningin-Moeder naar Engeland. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrijdag avond a.s. de reis naar Engeland aan vaarden via Vlissingen, waartoe H. M. per Hollandsche Spoor van 8,39 de Resi dentie zal verlaten. De Koningin-Moeder wordt op reis ver gezeld door Hare Hofdame jonkvrouw Van de Poll en door den kamerheer jhr. mr. A. G. Schimmelpenninck. LEIDEN, 4 Mei. De Lustrumfeesten. Koeberg's orkestpartituur voor het feestspel is geheel voltooid. Zij bevat, behalve versterkt orkest (ook klokken), 6 gemengde koren', 2 mannenkoren, 1 tweestemmig vrouwenkoor, 1 lied voor de baritons, 1 lied voor de tenoren en 2 liederen voor de sopranen. De liede ren zijn in oud-Hollandschen trant. De repetities van het spel zijn reeds aangevangen in het feestgebouw, het re- peteeren van het Toonkunstkoor zal aan vangen op 11 Mei, de orkestrepetities begin Juniallés zal ingestudeerd wor den door den componist. De generale repetitie is vastgesteld op 18 Juni. Prov. Staten Verkiezingen. De Unieliberale kiesvereeniging „Thor- becke" candideerde in haar gisteren ge houden vergadering den freer H. Paul (lib.) te 's-Gravenhage (aftr. lid). Ten opzichte van de tweede plaats (aftr. Dr. W. den Houter, a.-r.), werd besloten een afwachtende houding aan te nemen, in verband met de door de andere vrijzinni ge kiesverenigingen te stellen caAdida- tuur. In „Zomerzorg" zal van 9 tot 13 Mei door George Elte veiling worden ge houden van boeken en prenten uit ver schillende nalatenschappen. De boeken- catalogus bevat 1500 nummers op aller lei gebied, terwijl een afzonderlijke cata logus beschrijft de bibliotheek van genea logische handschriften, wapenboeken enz. door B. Ridder van Lockhorst bijeen gebracht. Kijkdagen 6—8 Mei. BODEGRAVEN. De verkoop der Ju- liana-bloempies ten bate der hulpbe hoevende tuberculose lijders in de ge meenten Bodegraven en Zwammerdam heeft in deze plaatsen opgebracht f231,855. HAZERSWOUDE. Tot watermole naar van den Geerepolder is benoemd H. Rademaker en zulks in plaats van zijn vader C. Rademaker. HILLEOOM. Op de gisteren alhier gehouden veiling van te veld staande partijen enkele en dubbele tulpen- en narcissenbloembollen, waaronder (extra groote partijen moerbollen1 van de meest gezochte h an delsoorten, zijn de volgen- dè prijzen genoteerd E. v. T. Mon Trésor, per béd f 12 D. T. Imperator Rubrorum per bed f 13 Ik veronderstel geen oogenblik, dat ze je geweigerd heeft? Vraag nu niet. Laat me in stilte nadenken, moeder. Ik heb rust noodig en ik moet bij mezelf overwegen, alvorens ik het beloofde antwoord kan geven. 'Ha, zooveel te beter, dus de beslis sing is aan jou Ja.... Hij zuchtte en streek met de hand over het voorhoofd zijner moeder, dat hij nimmer zoo door zorg gerimpeld 'had ge zien. Neen, trek het u niet aan. Het kan nog terecht komen. Alleen kan ik u zeg gen dat het geluk of het ongeluk van mijn leven gelegen is in het kleine woordi, dat ik met mezelf iheb te spreken. En u kunt daar niets aan (veranderen, niets... In den morgen van Dinsdag 22 Juni ontving mevrouw Victor Limerel icen briefje van haar schoonzuster, waar zij onmiddellijk als volgt op antwoordde: „Ja zeker, beste Madeleine, ik wil graag met uw Engelschman kennis maken. Hij zal bij ons veel kennissen zien. Onze vrienden hebben met ons het succès van mijn zoon willen vieren, (wij hebben den dag uitgekozen en een groot aantal uit- i. poodigingen zpij yerzondep. Je frunt de,. D. T. Grootvorst per bed f5; D. T.j Cherryripe per bed f4; D. T. Prinlsl yvan Oranje, 22 regels f 26D. T. Vol taire per bed f5; D. T. Salvator Rosa per bed f 10 E. v. T. Due van Thol geel per bed f 10 E. v. T. Vermilion Brillant per bed f 15E. v. T. White Beauty per cegel f 8E. v. T. President Taffc (nieuw) per 10 regels f 6E. v. T. Maas. qer bed f 12E. v. T. Rose de Hollander per bed flO; E. v. T. Due van TholL rose per bed f 13D. T. Murillo, per; bed f 13D. T. Couronne d'Or, per bed f 15D. T. Tournesol rood, per bed f 17E. T. Roserpine, per bed! f 16E. T. Koningin der Nederlanden!' per bed f 18; E. v. Le Matelas per bed f 23E. v. T. Rose Due _per bed f9; E. v. T. Gole Due per bed f 10E. v^; T. Rose gris de Lin per 2 bedden! f6;, E. T. Grand Due per béd f 12D. N..; Albo pleno Odorato 2-jarig per bed;. f2.50; E. N. Emperor per 2 bedldieinl f6; E. N. Victoria j>er twee beddejn. f8; E. N. Ornatus per 2 bedden f9; E. v. T. Couleur Cardinal per twee bed den f 10E. N. Ornatus (2 jarig) per twee bpdden f 17E. N. Sir Watkipf per twee bedden f 18. KATWIJK. Te 's-Gravenhage zijn ge-, aagd voor het examen als stuurman op Zeilzeevisschersvoertuigen de heerenJ H. Hazenoot en1 M. van Duyn, beiden al hier. KATWIJK. In plaats van den heer W. A. Rijken, is tot havenmeester benoemd de gemeente-veldwachter H. Verduin. LISSE. Bij de Spaarkas „St. Thomas' van Villanova" is gedurende de maand April ingelegd f46.75 en terugbetaald1 f 191.00. Aantal boekjes in omloop 184. Bij de rijkspostspaarbank is gedu rende de maand April ingelegd f6637.80 en terugbetaald f4580.965. Het laatst, uitgegeven boekje draagt het nummer 1441. NIEUWKOOP. Gisterenavond gaf het Fanfarecorps „Eensgezind" alhier een uitvoering voor leden, donateurs en ge- noodigden in de Kolfbaan van den Heer J. J. Valkenet. Na „een welkom" vanj: den Voorzitter den Heer J. J. v. Berke-: stijn werden achtereenvolgens een tiental nummers ten gehoore gebracht, waar-; onder vooral door correcte uitvoering uitmunttenLa Bruijere, Ouverture M. J. H. Kessels. Bouqet de Melodie yan' Donizetti en L'Attaque, pas Redoublé van J. Werkman. i- Uit alles bleek, dat onder de flinke: leiding van den Directeur ;den Heer A. J. Marks van Alfen aan den Rijn dezen winter hard gestudeerd was en groote vorderingen gemaakt waren. Na afloop werden eenige luimige, net te stukjes voorgedragen, die de lach-; spieren in beweging brachten en er toe bijdroegen om een vroolijke stemming, onder de genoodigden te brengen. NIEUWKOOP. Donderdag a.s. He-, melvaartsdag des avonds om 7 uur in de' R. Kath. Par. Jongensschool Vergade-. heer Breynolds zelfs voor het diner mee brengen dan is hij reeds aan ons gewend als de andere gasten verschijnen. En dna- zonder hem, zouden we piet dertienen., aan tafel-zijn. Je zuster en vriendin L i m e r e 1-P o m in e au „P.S. Felicien, die dit briefje leest, lacht' om mijn bijgeloof. Maar ik sta er op: breng mij no. 14 mee." Op den dag zeiven, waarop hij Redhall verlaten had, had Reginald zich inge scheept naar Oostende. Hij was bij vrien den in België geweest gedurende de eer ste week van zijn vrijwillige ballingschap,- Vervolgens had hij, voorzien yan ver schillende aanbevelingsbrieven den 'trein naar Parijs genomen, waarheen een wel overwogen plan hem trok. Jiij wilde de' Katholieken zien in een Katholiek land; hij wilde hun levende werken zien, hun bijeenkomsten bijwonen, met hen opre ken en hen met anderen vergelijken Daar om was hij naar Frankrijk gekomen, naar- het land waar het Katholicisme het oudst is, het meest apostolisch en net meest bestreden wordt. Men zou hem niet in schouwburgen of musea aantreffen. Hij zou zich slecht*, bemoeien met zijn onderzoekingen. De rest liet hem onverschillig. (Wo Jf .Vervolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1