BUITENLAND. De Slagboom. BINNENLAND. Ie Jaargang. Nf 176. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Maandag 2 Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Zomerdienst. De volledige dienstregeling voor Leiden en Omstreken, is heden aan al onze Abonné's verzonden. DE ADMINISTRATIE. België. Opening der koloniale tentoonstelling. Bij <le opening der koloniale tentoon stelling verklaarde zaterdag de minister Van koloniën, nadat ihij hulde had ge- Ibradht aan de nagedachtenis van koning Jjeopold', dat koning Albert bezieldi is inet den wensch om het grootsche werk yan den stichter der kolonie te voltooien (en alle krachten wil inspannen om het Zwarte ras te brengen tot Welvaart, ont wikkeling en deugd. België is vastbeslo ten (het begonnen werk voort te zetten (door de ontginning van 't uitgestrekte grondgebied, o.ntwikkeling van den han del, stelselmatigen bestuursarbeid, weten schap peil ijk e onderzoekingen en door den invloed van de Europeesche beschaving. In de rede, die de Koning daarna hield, prees hij den arbeid van wijlen koning Leopold, bracht hij de Kongo-debatten in (herinnering en wees hij op de grootsche taak, diiü België te vervullen heeft, hij fzwaaide lof toe aan de ambtenaren en .officieren, dde de hervormingen met be leid zullen toepassen en in den Kongo fetgeeringsstelset zullen uitbreiden, dat België waardig is. België streeft er njaar het geluk der inlandsche bevolking te bevorderen len fwenscht zich de achting zijner buren waardig te maken door steeds voort te ^schrijden op den weg van den vooruit gang, De koning keurde een tot het iuiterst gedreven exploitatie af en ver klaarde zich voor een kolonisatie door (bevordering van een zedelijkheid, dde ge- Sanctionneerd wordt door de christelijke Redeleer. België moet een belangrijke plaats innemen in de economische evolu tie v,an de intertropische kolonies. De koning heeft zich zelf afgevraagd of ier wel met de noodige kracht gearbeid is aan de ontwikkeling van hét spoorweg wezen. Hij wensoht een verkeersweg Idwars door de kolonie, die de hoofdstad ;met het hart van Katanga zal verbinden. Hij stelde de Vereenigde Staten ten .voorbeeld, wat betreft de transcontinen tale wegen, Rusland voor de Aziatische, ide Engelschen, Franschen en Duitscher (voor de koloniale spoorwegen. „Laten wij," zoo eindigde hij, 5,voort durend energie betoonen, daarbij in de eerste plaats bouwend op eigen krachten. Kredietinstellingen moeten de vermeerde ring van da kapitalen van den Kongo be vorderen." FEUILLETON. Vrij naar het Fransch, van RENÊ BAZIN). 19) Dat een jong meisje van twintig jaar begaafd als Marie, niet spoedig beminld en ten huwelijk gevraagd zou .worden, [was oninogelijk. Daarom was hij be droefd geweest over de afwezigheid van Zes weken, en over die reis naar £n- (gelan'd, waarvan hij niets wist. Wie zou zij daar al niet hebben ontmoet cn wel ke (nieuwe invloeden zouden misschien pp haar hebben gewerkt? Deze vrees twas een der oorzaken1, die Felicien de iden besluitenj om niet langer uit te stel len Marie te vragen'. Rechts in de avenue Antin ging Feli cien het portaal van een huis in, waar van de jalousieën der twee eerste ver diepingen gesloten waren. De derde was bewoond door mevrouw Louis Lime rel. Hij vroeg aan de kamenier: Is mijn tante thuis Neen, mijnheer, maar de juffrouw Ss thuis. Wil ik u aandienlen Hij was zoo ontroerd, (dat hij (nliet onmiddellijk kon antwoorden. Neen, dat is inliet *100dig. (Waar is zij? In de eetzaal, ze is bezig te schrif- veu» De koning verklaarde daarna het Con- gomuseum voor geopend. Meai schrijft uit Bruss*.. Daar, waar op 23 April, den openings dag der Brusselsohe tentoonstelling de meeste afdeelingen nog slechts een wei nig Ver gevorderd stadium van ontwik keling vertoonden, en er voor de tiendui zenden Brusselaars en vreemdelingen, die op idiein dag naar het terrein aan de Ave nue au Solbosch waren getroond teneinde dia getuigen te zijn van den ommegang door Koning en Koningin met hun schit terenden volgstoet op "het tentoonstel lingsterrein gehouden, wat het inwendige der talrijke paviljoens betreft, nog slechts weinig te bezichtigen viel, verdient zeer füeker als een bijzonderheid te worden vermeldy dat in de Nederlandsche afdee- ling der machinegalerij een tweetal expo santen op dien dag hunne machines kant en klaar in werking hadden gesteld. Het waren de machinefabriek uit Breda v.h. Backer en Rueb en de Appingedammer Bron s moto reiifab riek. Waar zoowel in de Engelsche als in da Italiaansche afdeeling welke aan de on ze grenzen, dien dag nog een doodsdhe stilte iheerschte is een woord van hulde aan deze bedde inzenders zeer zeker niet misplaatst. Frankrijk. Hainard, het hoofd der veiligheids politie te Parijs, heeft Vrijdag met 30 agenten en 3 politiehonden een razzia gehouden inf het Bois de Vincennes, de schuilplaats van allerlei gespuis, dat een' rékehing met de politie te vereffenen heeft. De honden moesten het spoor van de boeven zoeken en hen naar het open veld drijven. Op deze wijze werden' niet minder dan 29 personen, die de politie reeds langeren of korteren tijd had trach ten te vinden, yoorloopig onschadelijk gemaakt. Eeli aantal ider gearresteer den werd npg in het bezit van gestolen voorwerpen bevonden. Te Nancy is wederom een bela|ng-< rijke militaire diefstal gepleegd. Daar zijn n.L zooveel losse onderdeden van een mitrailleuse ontvreemd, dat men er bijna een geheel stuk mede zou kun nen samenstellen. De verschillende on derdeden Waren geborgen geweest (in een gesloten kamermen weet nog niet, of ide dief zich de sleutels van dit ver trek heeft weten te verschaffen, dan wel of hij valsche heeft laten maken. Gedurende een maand moet hij (ach tereenvolgens de verschillende diefstal len gepleegd hebben, de ontdekking h,ad eerst dezer dagen plaats. Duitschland Onaanneembaar voor het Centrum. Naar aanleiding van de aanneming van 'het kiesrechtontwerp door het Pruisische Hij opende de deur. Inderdaad, ik ben! aan 't schrijven, zei Marie, terwijl ze haar (neef tegemoet kwam. Bonjour, waaraan' Tieb ik je be zoek te danken!? Ze maakte een buiging en lachte met helder gezicht. Neem plaats, Felicien. Ik ga weer op mijn geliefkoosde plaats zitten. Ik ziit hier goed in 't licht om' te schrijven! ein hier is minder leven] dam ^an (de! Izijde der Avenue. Marie ging aan ide ja fel zitten, Idie bij het venster vv,as geplaatst. |Zij had voor zich een doos met papier ,e)nf en veloppen, een' zakinktkokcr en een' pas- begoninen brief. Het breede raam' 2ag uit op een binnenplaats met lage hui- ren, waarboven boomtoppen uitkwamen. Ik heb je sinds je terugkeer uit EjigeLan'd nog bijna niet gezien,. Marie. Dat is waar de familiesamenkomst bij oil's gisteravon|d was niet intiem tien personen, vriendinnen van moeder, er zijn er bij', die iemanjd aanstonds in palmen'. 1 Overmorgen' zal ier bij o;n!s loóïd zoo'm familiebijeenkomst zijn. Aan ta fel zullen we ouider ons zijnmaar des Avonds komeni er minstens honderd per sonen!. Er is muziek... Jij wordt gdtijd ingepalmd. Als het njiet door een oude dame is, (dan is liet (door ieen' joude p]f jonge Jieer, die bij je komt zitten! (en die graag met een jong, mooi imeisje spreekt. En die denkt: zij heeft een zeld- Z.ame^i geest, iee.ii, goed jo&ijd&el, Jbjj- Heerenhuis schrijft de „Germania" onder den titel „onaanneembaar" o.m. Het kiesiechtvoorstel, is, zooals het gis teren door het Heerenhuis werd goedge keurd, voor de Centrumsfractie van het Huis van afgevaardigden, onaannemelijk. .Wij rekenen het ons tot een plicht om dadelijk op te merken en met nadruk te verklaren, dat het Centrum van het af- gevaardigdenhuis zich niet goedschiks zal tevreden stellen met het geheime kies recht voor de Pruisische landdagverkie- zingen en ook niet genegen is als tegen- concessie het voorstel Schorlemer aan te nemen, waarbij het drie-klassensysteem wordt afgeschaft en een ander drieklas sensysteem, van zuiver plutocratische be langen in de plaats stelt. .Wij hebben i n de zitting van gisteren dien indruk gekregen dat zich een gedeelte van het Heerenhuis heeft laten beïnvloe- om het voorstel Schorlemer en het ge- heele kiesrechtontwerp aan te nemen. Wij hebben ook in andere politieke en journa listieke kringen gehoord dat men er daar vast op rekent dat het Centrum of althans een gedeelte voor het ontwerp zal stemmen, zooals 'het door het Heeren huis is aangenomen. En daarom herhalen wij het hier nog maals dat het voorstel, zooals het er thans uitziet, voor het huis van afgevaardigden onaannemelijk is, Wij zijn er van over tuigd, dat dit „onaanneembaar" door de geheele Centrumspartij een luiden bij- vallenden weerklank vinden zal.," Derhalve zal het Centrum bij de aan staande beraadslagingen in het Huis van afgevaardigden alseen man tegen het in het Heerenhuis gewijzigde kiesrecht- voorstel stemmen. Engeland. Het veto der Lords. Het wetsontwerp betreffende het Veto der Lords is gepubliceerd(het grondt zich op de veto resoluties die in het Lagerhuis zijn aangenomen. In den aanhef wordt de bedoeling uitgesproken in plaats van het Huis der Lords een Tweede Kamer in te stellen, stoelend op een populairen, in plaats van een hereditairen grondslag do ah daar die vervanging niet onmid dellijk kan worden doorgevoerd is het noodig thans de bestaande macht der Lords te beperken, Het ontwerp bepaalt, dat zoo de begrooting door het Lager huis is aangenomen, en dan niet bin nen een maand na de aanbieding aan het Hoogerhuis door dit Huis is goedge keurd, aan den Koning ter onderteeke- ning zal worden voorgelegd en op die wijze wet kan worden. Denemarken. Begrafenis van Björnson. Even over half twaalf kwam Zaterdag ochtend 't lijk van Björnson te Kopenha gen en werd op 'tin overeenstemming met de plechtigheid rijk versierde station zondere ontwikkeling... En dat alles is waar.... Kom, Felicien, hiatig je. Wat wil je, mijn waarde, wij jnakejn ook examens door, evengoed als gij. Zij zijn talrijker dan de uwe, en niet minder amusant. Ziezoo, nu ben je een man, je hebt nü een loopbaan', je lievelingscarière. Wat zal men bij je thuis blij geweest zijn'. Ja, maar dat is een blijdschap, die niet vart duur is. 1 Keu je dan] een andere? Neen, nlog niet. En toen! ze elkaar aankeken, bloosde zij |en beet zich op de lippen, daar ze begreep, een dwaasheid gezegd, tan! plotseling het gesprek in een gevaar lijke richting te hebben gestuurd. Haar hand, die pp de Jafel rustte, draaide dein brief om en om. Marie Li- merel was eejn' van] die moedige, geheel openhartige naturen, 'die (niet aarzelen1 omtrent het begin of de keuze van den te volgen Weg, en die ten slotte gaan' tot het einde van den vermeenden plicht. Toen ze zich n!aar Felicien omkeerde, hief zij de hajnkl pp, die met het pa-» pier gespeeld had, en het was als legde zij eön eed Af. f— Als je mij spreken wilt, doe het dam (dadelijk', terwijl we alleen! zijn, en laat ons. tegenover (elkaar oprecht zijn. |Zul je me lda|h in! volle oprechtheid aln'tWoordejn' I fM I - 1 I iZeÜCer. 1 Marie, hou Je (dan eejn! Weinig van ontvangen door bijna alle ministers en Rijksdagafgevaardigden, vertegenwoordi gers van de tooneelwereld, schrijvers, journalisten, magistraten en afgevaarddg - digden der universiteiten. |Vriemden van den dichter en leden der litteraire vereeniging droegen de kist uit den wagon naar den lijkwagen, die met zes paarden bespannen was en zich on middellijk daarop in beweging zette. Vlak daarachter liepen de beide zoons van Björnson, Björn en Erlin, met die overige verwanten, terwijl een onafzien bare menigte belangstellenden zich aan sloot. Mevr. Björnson had zich langs een korteren weg naar de haven begeven. Toen de stoet deze bereikt had en 't Noorweegsche oorlogsschip dat daar ge ankerd lag, werd de kist weder op een katafalk geplaatst. De minister-president hield een harte lijke toespraak waarop de kist aan boord van de „Norge" werd gebracht; de Noorweegsche gezant bedankte voor de deelneming door het Deensche volk be toond. Terwijl de muziek het Noorweegsche volkslied inzette, stoomde de „Norge" langzaam «die haven uit. Turkije. De opstand in Albanië. Volgens officiëele Turksche berichten, hebben de Albaneezen uit Ipek en Dja- kova den eed van trouw aan den Sultan afgelegd1; zij beloofden het vaderland te zullen verdedigen en verzochten de be noeming van een parlementaire commis sie, om het vraagstuk der hervormingen te bestudeeren. Het bericht, dat de troepen de Albanee zen uit het défilé Kachanik hebben verdre ven, wordt bevestigd. Het spoorwegverkeer zal morgen her vat worden. Djavid bey heeft zijn ontslag gevraagd, naar aanleiding van (het votum der Kamer, waarbij de gevraagde sommen Werden geweigerd. De grootvizier heeft het ontslag niet aangenomen en besloten de zaak opnieuw bij «de Kamer aanhangig te maken en daarbij de kabjnetsquaestie te stellen. De ministers hebben het verzoek van de Albaneesche kamerleden en senatoren, om een parlementaire enquête-commissie en een delegatie, die een verzoening zou trachten te bewerken, naar Albanië te zenden, van de hand gewezen. Volgens een telegram van OeskjoCh aan „Die Zeit." zijn eeii groot aantal huizen te Oeskjoeb en Roemoearo tegen - voige van het bombardement afgebrand. De bevolking vlucht. De opstandelingen hebben Ipek. Djako- wa en Gilan genomen. 30 April te 's Gravenhage. De Julianadag heeft zich goed ingezet. Ik hou veel van je, Felicien, en van mijn kinderjaren af. Ja, dat weet ik, ik geloof je wel, maar dat bedoel ik niet. Zou je me ge noeg liefhebben om mijn vrouw te wor den Bij mij is de vriendschap van neef al lang overgegaan in een groote liefde voor je... Ik heb je vergeleken met an deren en! ik heb je beter geacht dan al len, waaraan1 ik ben voorgesteld. Jij bent verstandiger en oprechter en noch in' toon, noch in woorden, noch 111 blik, noch in hart lijk je op de anderen. En je bent nog zoo jong.... Jong. Felicien!, ik heb (me afge vraagd, waarom jij niet jon'g genoeg zoudt zijn? Heb je dan aan mij gedacht? O, al zou het zijn oin mij te berispen, ik dank je, dat ik een plaats in je gedach ten heb in'genomen. Had je het dan' ge raden, Wist je het dan Ik meende het meermalen te heb ben kunnen raden. Maar versta mij goed ik zal (niemand bedlinnen dan hem, die mij zal liefhebben met een! liefde, zooals ik die heb gedroomd... Met geestdriftige liefde, ieen vu rige, een eerbiedige Marie, de liefde, die ik voor je voel, is dat alles te gelijk. Ik Wil meer, veel in eer. 1 Een zuivere liefde? Ha, je vraagt me haar mijn verleden van jongeman? Je ziet misschien als misdaden aan klei ne amourettes, die trouwens niet talrijk W^ren, ik verzeker het je. Het (zonnetje schijnt, het belooft goed weer te worden. In den ochtend was het reeds feestelijk! druk in de vlaggende straten. Orootei groepen schoolkinderen want vele bij zondere scholen geven heden vrij ge tooid met Oranje, trokken zingende doof. die stad. Aan het bureau van de „Haag- sche Courant" worden pp Oranjepapier gedrukte Prinsesseliedjes verspreid, die; gretig worden meegenomen. Een groep hooger burger scholieren had, nu de gemeente geen vacantie gaf,- vacantie genomen, en liep als protest te gen de weigering dier vacantie door diQ hoofdstraten, met witte papieren op de borst gespeld», waarop gedrukt stond: „waarom heeft men ons geen vacantie gegeven?" Reeds in den vroegen morgen ving de verkoop van de Julianabloem aan ten bate der tuberculosebestrijding. Talrijke dames en jongemeisjes, op alle drukke punten geposteerd, boden hare waar aan de voorbijgangers aan. ,En hei aardige bloempje prijkte weldra op ieders jas of mantel. In de volkswijken zijn op verschillende plaatsen door de kinderen eerepoorten of eerebogen gemaakt, kwistig met de nationale kleuren en lampions versierd, Dq trammen hebben hun gewonen vlag- getjestooi. In één woord: den Haag heeft' een recht feestelijk aanzien. En er heerscht .thans reeds een alge- heele feeststemming. Vanmiddag worden de ,2000 kinderen uit de hoogste klassen der Haagsche scholen door het Haagsch Comité voor Volksfeesten in verschillende lokalen door goochelaar- en bioscoopvertooning enz. aangenaam bezig gehouden. En het wa terfeest op den Hofvijver beloöft een niet minder groote attractie te zullen zijn dan de bioscoopvoorstelling in de Malie baan, die mede voor hedenavond op het programma staat. Het weer kwam niet tusschen beide en zoo kon om twee uur de menigte, die langs den hofvijver stond, genieten van den aanblik van de tien door de firma Van Houweninge en IJselstein en den decorateur, den heer A. C. Sommer, on der auspiciën van het feestcomité, dat] zich bij gelegenheid van de geboorte van prinses Juliana had gevormd, prach tig en artistiek correct versierde boo-i ten. De kroon spande wel de vergulde Ro^ meinsche boot (Nero-tijdperk), met lou- )ter rhododendronis en cineraria versierd, geheel in goud, rood en wit. Een kloeke groote zwaan, die dienst deed als boot en watervogel tevens droeg zijn gewonen berijder Lohengrin, en liet zich mennen door lange, breede leidsels van witte seringen en jasmijnen waar-* mee de gansche zwaneboot versierd was^ die ook buitendien een rijke lading hor tensia's eri blauwe phlox droeg. De netiaanlsche gondel was zoo»' Je vergist je.... Ik zou misschieir vergeven aan dengene, die me zou vragen te vergeten.... Misschien, maar? Ja, het oogenblik is mbg niet ge-, komen, om daarover te beslissen. Ik weet het nog niet. Maar wat ik boven alles; wil, is, dat tusschen hem en mij geen! gedachten bestaan, die ons van elkaail scheiden, dat is, dat hij en' ik slechts een enkele ziel vormen. Helaas, is het dat? Ik vrees Ma rie, dat je van me vergt, dat ik te veel op je moet lijken Ben je nög Christen? Hebben wij hetzelfde geloof? Begrijp goed, wat ik bedoel. Ik weet, dat je nog maar do' Mis gaat, en dat je met je vrouw er naar toe zoudt blijven gaan; ik weet, dat je uit familie-overlevering voor-: loopig nog eerbied hebt voor het Katho- Hek geloof, met zijn ceremoniën en ge-» bruiken. Maar eerbied daarvoor, mijn vriend, is niet voldoende, dat :iiet leven uit het geloof, zooals ik t Ie-- ven wil; het doet me leed, z ja te moeten spreken en ik ben hard te- gen mijzelf. Maar toch, ik zou zoo ont goocheld zijn, als mijn man niet met mi' bad, mijn God niet ontving, en zich bil de minste zijner daden niet liet leïdep door het geloof, waarvan ik geheel door drongen bent. Je vindt me mooi. Maal anderen zijn dat ook. Waarom ben jé naar mij gekomen Wat je in mij liefi hebt, Felicien, js dat niet mijn schoon, hqid „(Wordt yervolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1