28 De Slagboom. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 173. 9e Ceicbelve OouAmxt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27e cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag April 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Brieven uit het H. Land. In Nazareth. Op den Carmel. Men voelt zich thuis in Nazareth, om dat men, als geloovig Christen, zich het huiselijk leven der H. Familie vanl zelf voor den geest brengt. Ook |de Paters Franciscanen, in hun prachtig huis, het Casa Nuova, door milddadige gevers geschonken ten gerieve van den Katho lieken pelgrim, brengen het hunne er toe bij, om U in Nazareth thuis te ge voelen. Treffend vond ik het, dat wij te 12 uur 's middags de plaats binnen reden, en terstond door de ber.eklok! werden herinnerd aan de grootste gebeurtenis, die ooit, zoolang de wereld bestaat, heeft plaats gehad en Wel daar te Nazareth. Wij baden', beter dan ooit, „de Engel des Heeren heeft aan Maria geboodschapt.... en het Woord is vleesch geworden, heeft hier onder Ons gewoond. Wees-gegroet Maria". En die godvruchtige gevoelens namen in innigheid nog toe, bij het bezoeken' van de kerk, gebouwd boven de woning 'der H. Maagd, waar de Engel Haar be groette, waar de Zoon van God voor ons de menschelijke natuur heeft aan genomen. Ook de werkplaats van iden H. Josef, tot kapel ingericht, stemde tot een gebed voor alle ons dierbare gezin nen. De oude Synagoog van Nazareth, wordt door de Christenen; insgelijks als een heiligdom beschouwd het is immers zeker dat de Heer, gedurende de jaren van Zijn verborgen leven, eiken Sabbath 'dat bedehuis heeft bezocht, en1 inl het Evangelie staat, dat Hij tijderfs Zijn' openbaar leven daar kwam, en na de profetie van Isaias over den Messias voorgelezen te hebben, sprak: „Heden zijn deze 'woorden ran U vervuld1". En zij wilden Hem, wegens de (vermeende) godslastering van den berg afstorten, Waarop hunne stad is gebouwd. En ein delijk vinden wij op 't drukste punt van Nazareth de Maria-bron, zoo genoemd, omdat de H. Maagd wis en zeker hier het water kwam halen, zooals de vrou wen en meisjes heden ten dage nogi doen. En de vrij groote aarden kruiken zetten zij zeer handig op lia'ar hoofd en 'dragen ze zoo naar huis. Waarom ze de kruiken scheef op 't hoofd zetten, weet ik niet; misschien om sierlijker houding er aan te geven. Nu, 't stond bevallig, dat moet gezegd. Als ik alle prentbriefkaarten en siga retten gekocht had, die mij te koop wer den aangeboden, zou ik alle abonné'si van „De Leidsche Courant" hebben kun- hen tracteeren. Zoo was het natuurlijk ook te Nazareth. Al meer en meer wer den wij verhard tegen dat gepatenteerd gebedel, en ten laatste sloegen we die die dingen van ons af, zoo als men een lastige vlieg doet. FEUILLETON. (Vril naar het Fransch, van RENE BAZIN). 17) Heeft hij dat gezegd? Hij 111 leeft gezegd: „Ik ben beslo ten om met Marie te trouwen". Ik vroeg „Met Marie Limerel, je nicht? Dat wil ik niet hoor je. En hij antwoordde, dat Ihij er toch toe .besloten was. En toen zijn we weggegaan. Ik heb jalles gezegd, wat men maar zeggen kan. Ik heb Felicien aangetoond, welk een dwaasheid hij zou begaan, door een meis je te trouwen, dat niet eens vier honderd 'duizend franken mee ten huwelijk zou brengen, en door zich te verbinden aan een familie zonder hoofd, die slechts relaties bezit in een kring, die niet mee telt. Ik heb hem aangetoond, dat, wan- meer men in de diplomatie carrière wil maken, men niet moet beginnen met der gelijke onhandigheid. Een fortuin als het onze brengt bijzondere verplichtingen mee. Ik durf zeggen, dat iemand van onzen stand bij de keuze eener vrouw evenals een vorst beperkt is, tenzij hij |n stand yyi{ dalen. Felicien zou in stand Wij hebb'ein te Nazareth overnacht len den anderen morgen reeds vroeg, de rij tuigen bestegeni, voor onzen laatstem1 rit in 't H. Laud, «i.I. |naar Haifa en den berg Carmel. Nog lang duurde die reis, en wij waren* blij Haifa binnen te rijden maar 't ging niet zoo gemakkelijk, om met het driespan door de njauwe straten en om de hoeken; te komen, zonder hier of daar wat averij te hebben aangericht. Daar zagen we de „Statenidam" weer liggen in den golf of haven van Haifa, en we waren, als kinderen zoo blij. Mijn Hollainldsch hart werd tevens wat snel ler aan 't kloppen gebracht, toen ik bo ven een villa van Europeeschen trant de Vaderlandsche driekleur zag wappe ren. Ik vernam, dat was een beleefdheid van den' Franschen consul, die tevens Hollandsch consul is, voor het Holland- sche stoomschip op de zee. Wij beklommen dan den berg Carmel, met zijn beroemd klooster der Paters Carmelieten. De berg Carmel wordt in; het Oude Testament reeds vermeld als verblijfplaats van deii grooten profeet Eüas, den godsmans, die op den berg Car mel en in gansch Israël geheel alleen, als dienaar van den waren God, streed tegen de afgodendienaars en de Baals- priesters, den profeet door Qod in een wagen met vurige paarden van deze aar de weggenomen om op 't einde der we reld aan de bekeering der Joden te ar beiden en den Anticrist te bestrijden'. Een verrukkelijk vergezicht heeft meif van het klooster over de zee enj de ber gen in den omtrek. Den Libanon en den Herina zagen (wij als vlak bij ons. En wat een nietig scheepje leek ons de Sta tendam in de diepte. De Paters Carmelieten deden' alles om ons feestelijk te onthalen. Aan den' maaltijd kon de eerbiedwaardige Gar diaan, eeiri Doiitscher, niet nalaten, een woord tot zijn lanldgenooten te richten, hen geluk wenschen met de volbrachte bedevaart. En zeer snedig deed hij 't verzoek, dat de Puitschers dikwijls maar den Carmel mochten komen. Gij zijt al zoo vejr gevorderd in de luchtscheep vaart, zei hij. Welnu, stevent eens met zoo'n Zeppelin naar den Carmel, de oude woning van Elias, die wel als pa troon d>er luchtschippers kan beschouwd worden, daar hij lang vóór Zeppelin in de wolken is opgestegen'. Onze pelgrimstocht door het H. Lanjd was ten einide en wij besloten dien zeer passend op die heilige plaats met .eenl godsdienstoefening en riepen om behou den thuiskomst Haar aan, die wij zoo dikwijls in de verschillende oorden had den herdacht en die op den Carmel, door navolgers van- den profeet Elias, het eerst openbare vereerin'g heeft bekomen. De kapitein van den Statendam had ons de waarschuwing' doen geworden, niet te laat aan boord te komen, daar de zee woeliger werd. En hij had gelijk. Driemaal zijn we in sloepen van en naar boord gegaan zon'der ongemak, dezei vierde keer werd het anders. Vele dames weigerden in de sloepen verminderen. Hij zou een roemvolle loop baan anissen. Dat alles heb ik hem gezegd en nóg veel andere dingen meer. Toen heeft hij op mijn gevoel willen! werkenhij zei, dat Marie mooi w as. Dat is ze ook inderdaad. Is freule Tourette soms Inin'd'er mooi En dan bezit Marie een hoog ka rakter em voornaamheid. Wat is die voornaamheid? Freule Tourette is honderdmaal eleganter en daarin bestaat de hedendaagsche voor naamheid. En al zou zij niet alle hoe danigheden bezitten, waarvan Felicien droomt, zij is- heel jong, en hij zou haar naar zijn ideaal kunnen vormen. Is een verstandig man niet de werkelijke op voeder eener vrouw van twintig jaar? Kan hij haar niet beter maken? Wij zijn het voorbeeld van het te genovergestelde. Ik was nog geen twin tig jaar toen we trouwden. Kom, ik ben niet in -een stem-1 ming om te schertsen. En ik evenmin. Ik wil je niet te genspreken. Ik maak maar ec iige op merkingen, voor dien annen jongen.... Waarom zet je zoo'n strak gezicht? Mijnheer Limerel stond op, wierp een ivoren papier snijder op zijn lessenaar, en begon, met gekruiste armen gzsam de panier op en neer Je loop en, terwijl te gaan, voordat een priester er in was. Meters hoog gingen de golven, 't was een heel kunststuk zonder vallen en stoe ten in de sloep op zijn plaats te komen, wat zou het zijn als men uit de sloep op de smalle valreep van den Statendam overstapte? Ik zal het maar niet be schrijven die liet beleefd heeft, behoeft mijn schets niet, en voor hem die 't nooit zag, kan mijn woord geen denkbeeld er van geven. Alleen dit: terwijl de sloep meters hoog wordt opgeheven en dan natuurlijk ook weer daalt, moet men snel bij de rijzing overstappen... als men kan. Ik kon het niet, omdat er juist een ge weldige golf, waar niet op gerekend was, mij en zelfs den Arabier die ons hielp, op den bodem van de sloep wierp. Goddank, allen kwamen levend over, maar menig passagier was de volgende dagen ziek, ook mannen van wie we rt niet zouden verwacht hebben. Het waren ver moeiende dagen geweest met al die rij tochten uren lang en tot slot de ver schrikkingen van de inscheping met die duivels van Turken, die te midden van het golfgeweld nog niet nalieten hun verwenschte baksjis den angstigen rei zigers toe te bulderen. Ook ik was blij aan boord te zijn, al heeft me de reis hiet in 't minst ge deerd. Ik heb de twee dagen, die we voeren van Haifa door den Griekschen Archipel benut om de laatste vier brie ven te schrijven voor „De Leidsche Cou rant". Te lang reeds had ik gewacht, maar in Jerusalem was er geen tijd, geen lust en dan die Turksche post. W. H. Rusland Aan de ontdekking van knoeierijen bij de Russische Marine komt geen einde. Uit huiszoekingen bij het personeel van het keizerlijke jacht „Standart", is thans weder gebleken, dat de bemanning van dit schip op den jongsten kruistocht op groote schaal smokkelhandel heeft gedreven. Spanje. Castro. Het bevalt den Venezolaanschen ex- president Castro zoo goed op de Kana rische eilanden, zoo schrijft men uit San ta Cruz op Teneriffe, aan het Berl. Ta- geblatt, dat hij zich hier voorgoed zal vestigen. Voor 100.000 peseta's heeft hij het Grand Hotel Battenberg te Santa Cruz gekocht, en hij zal dit tot eem prachtige villa laten verbouwen1, tot groot genoegen van de bewoners van Santa Cruz, die er zeer mede ingenomen zijn dat Castro, met zijn millioenen bij hen blijft. Dat hij een revolutie in Venezuela voorbereidt gelooft niemand o p 't eiland. Hij leidt een vroolijk leven en de gebeur tenissen in zijn vaderland schijnen hem slechts belang in te boezemen, voor zoo- hij zijn vrouw, die ook was opgestaan, voortdurend bleef aanzien. Omdat, zei hij, gij eigenlijk de wa re schuldige zijt. Gij zijt oorzaak, dat Felicien belachelijke opvattingen gekre gen heeft, want ze zijn met de mijne in strijd. Maar het gaat nu toch om Zij ml huwelijk, Victor? Het gaat om zijn toekomst, en die brengt hij in gevaar. Als gij hem niet een voorliefde voor het ideeële had ingeprent, en een buitengewone vroom heid... Wat noemt ge buitengewone vroom heid Wel, een dje hinderlijk is. Helaas, ge weet, dat Felicien zijn plichten als Katholiek niet meer nakomt.- Daar bemoei ik me niet mee. Wat ik tegen hem heb, is, dat hij van een ro mantische en geheimzinnige natuur is. Arme jongen, dat enthousiasme heeft hij misschien van mij. Weineen onder dat mystieke ver sta ik, dat hij leeft in liet onwerkelijke. Hij lijkt wel een kwezel. Hij stelt zich Marie voor als een soort aartsengel of madonna. Hij bemint haar. Zooals ge wilt, maar dat is ion- verstandig, dat iis een dwaasheid. Mevrouw Limerel, het tegenspreken rn.qe.de, e,n weieud, tdat h,a,ar jy.QArd.cu, ver zij er toe kunnen leiden, dat hij het gedeelte van zijn vermogen, dat nog steeds op Venezuela is, weder ini_ zijn bezit krijgt. Het Julianabloempje. De firma Stappers en Co., te 's-Gra- venhage leveranciers voor het hee'.e land van het a.s. Zaterdag voor de tubercu- losen te verkoopen Julianabloempje, heeft heden aan de Koningin en de Ko- ninigin-Moeder een eerste exemplaar van dat bloempje aangeboden. Staatscommissie drinkwaterleiding- vraagstuk. Gisteren is de staatscommissie in zake het drinkwaterleidingvraagstuk door den minister van binnenlandsche zaken geïn stalleerd. De minister hield daarbij een rede. Minister van Justitie. In verband met het evenwel nog on bevestigde gerucht, dat de Minister van Justitie Mr. A. P. L. Nelissen, wegens gezondheidsredenen eervol ontslag zou vragen, vernam Nederlandsche Stemmen het orgaan der Nationaal Historische partij, dat als zijn vermoedelijken op volger het oog gevestigd zou zijn op Mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Wij laten dit bericht m.atuurlijlk ge heel voor rekening van Nederlandsche Stemmen. Prins en Prinses Foesjimi. Met hetzelfde ceremonieel als waar mede Prins en Prinses Hiroyami Foes jimi, gistermorgen te Apeldoorn wer den ontvangen, zijn zij gisternamiddag om 3.40 uitgeleide gedaan. Alle dames en heeren waren reeds in de wachtkamer le klasse aanwezig, toen H. M. de Ko ningin en Z. K. H. Prins Hendrik met hun Japansche gasten ,daar aankwamen, nadat eerst een rijtoer door de parken van Apeldoorn was gemaakt. Op het eer ste perron stonden twee gereserveerde wagens gereed. Daar werd hartelijk af scheid genomen. H. M. de Koningin on derhield zich nog eenige oogenblikken met de Japansche Prinses, toen deze al reeds in de waggon was. In de koninklijke auto, die op het tionsplein wachtte, keerden de Koningin en de Prins naar het paleis terug. De Japansche Prins en Prinses met de leden der hofhouding, die aan den lunch op Het Loo hebben deelgenomen, zijn gisteravond te kwart over zes per Staatsspoor in Den Haag teruggekeerd. De Prins en de Prinses brachten on middellijk na aankomst een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder, dat onge veer een half uur duurde. H. M. de Koningin-Moeder is voor nemens hedenmiddag een tegenbezoek te brengen. H. M. de Koningin heeft bij gele genheid van het bezoek van Prins en toch geen invloed hadden, vatte haar gewonen, beminnelijken conversatie-toon weer op. Ik wil je niet tegenwerken, man; wat wil je, dat ik doen zal? Wat ik wil? Je moet met Felicien spreken. Je moet 'hem van zijn dwaze plan zien af te brengen. Hij zal eerder naar zijn moeder luisteren dan naar mij. Je (h ebt invloed op hem Ik zal het beproeven, omdat je het wilt. Waar is hij heen gegaan, toen je van elkaar ging? Naar het ministerie; hij moest daar zijn. Maar nu moet ik weg. Hij zal denken mij hier te vinden, en gij zult het zijn, die h em ontvangt. Denk je niet, dat hij sterken steun zal vinden? Bij wie? Bij mijn schoonzuster? Ik heb haar in Engeland geschreven en een antwoord van haar ontvangen. En dat heb je me niet laten lezen... Neen, maar dat antwoord was uit stekend. Zij za! niets doen om Felicien aan te moedigen. Hare beginselen zijn nog strenger dan de uwe. Dat stelt me ge rust; het is een waarborg tegen deloyale handelingen. Madeleine zal hem niet aan trekken. Ik ben alleen bang voor Marie zelf; zij heeft altijd met ons en Felicien omgegaan in een te groote vertrouwelijk heid, waarvan ik de gevaren niet bere kend heb. Zc moet wel van hein houden. Prinses Foesjimi benoemd tot grootkruis! der orde van den Ned. Leeuw Z. K. H. Prins Hiroyami Foesjimiin de orde van Oranje-Nassau tot commandeur met de zwaarden den korvet-kapitein Junits- hi Kyo Kawa, adjudant van Z. K. tot officier Jusuburo Tanaka tot ridder Hi- detaro Marukami, beiden verbonden aan' het gevolg. Roosevelt. De extratrein, waarmee de heer Roo sevelt en gevolg a.s. Vrijdag te 10.3 uur v.m. van Rosendaal naar Arnhem (aan komst 11.8 uur, vertrek 11.12 min.) erf Nijmegen, waar de trein echter niet stil houdt. Brusselsche tentoonstelling. De feestelijke opening van de Neder landsche afdeeling op de Brusselsche Tentoonstelling is bepaald op 17 Met Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Mei, is benoemd tot directeur van de tuchtschool te Ha ren. J. A. Bientjes, thans directeur der Rijkswerkinrichting Veenhuizen II. Zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Zaandam, Mr. C. J. P. van der Schalk, doctor in de Staatswetenschap, thans griffier bij het kantongerecht te Alfen; tot griffier bij het kantongerecht te Schagen, mr. A. E. van Eidik Thieme, ambtenaar ter secretarie der gemeente Bloemendaal en beëedigd klerk ter grif fie van de arron'dissements-rechtbank te Haarlem, wonende te Bloemendaal; tot griffier bij het kantongerecht te Purmerend Mr. P. C. Reeringh, .advo caat, procureur en kantc.ni echterplaats- vervanger te Hoorn, onder toekenning van eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking tot griffier bij het Kantongerecht te Schiedam, Mr. M. J. C. M. Kavelaars, advocaat, procureur, en kantonrechter plaatsvervanger, aldaar, onder toeken ning van eervol ontslag uit laatstgemel de betrekking. Is ebnoemd tot raadslid in het gerechtshof te Leeuwarden, Mr. F. J. Calmphuis, thans rechter in de arrondis sementsrechtbank te Assen. Is benoemd tot bewaarder van de hypotheken het kadaster en de scheeps- ybewijzen te 's Hertogenbosch, J. R. CL H. Berger, thans directeur der registra tie en domeinen te Leeuwarden. In den ouderdom van 65 jaren is gister te 's-Gravenhage overleden de heer Mr. R. Baron Melvil van Lijnden, oud-Minister van Buitenl. Zaken, gedeelte lijk onder het Kabinet-Kuyper. Vroeger was de heer van Lijnden rechter te Utrecht, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en gedurende korten tijd secretaris-generaal van het Hof van Arbitrage. In de laatste jaren, na zijn altreden als minister woonde de heer van Lijnden te 's Gravenhage en in den laatsten tijd was hij lijdende. Met de vriendschap van een nicht. Ja, ja, ik ken dat sooii vriendschap, die weinig anders dan liefde is... Marie heeft oogen, Marie heeft gezond oordeel: zij weet, dat Felicien een goede partij is, dat hij veel geld meebrengt ten huwelijk dat 'hij het ver zal brengen... Tegen haar moet ge optreden. zeg eenvoudig, dat je dit huwelijk onmogelijk vindt, dat het je zou bedroeven... Ik hoor de voordeur opengaan. Dat is Felicien.— Je moet zeggen, dat je mij niet gezien hebt... kom, wordt nu niet bleek. Dat is belachelijk. Wanneer zal je toch eens een echte vrouw zijn met een wil. Zij bleef zitten met het gezicht gekeerd naar den gang, waardoor haar man weg ging, zij dacht: wanneer zult gij toch eens echte man zijn, een man met een hart Zij was bedroefd te moeten handelen tegen Ih aar instinct en ongetwijfeld in strijd met de rechtvaardigheid. Felicien kwam binnen. Toen hij bin nentrad en zijn moelier vragend aan keek nam mevrouw Limerel een voor een de gioote vergulde spelden uit haar hoed, legde haar hoed met bloemen op de tafel en brachi langzaam mei haar vingers het haar in orde. Is vader nog niet thuis? Neen jongen, nog niet. Je komt uit liet museum?.... ben jc tevreden? (Wordt xervoigd^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1