r\A BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 170. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Brieven uit het H. Land. SS, Statendam, 16 April 1910, In het H. Land. Mijn laatste brief bevatte het verloop onzer pelgrimstocht tot aan de ontsche ping te Jaffa. Dat die ontscheping goed •yvas afgeloopen, kon ik daarin niet ver snelden, doch zou blijken, voor zoover het 'Snij betreft, uiit de ongestoorde verzen ding van mijn brief. Ware ik toch uit de 'sloep,- die me door de branding bren gen moest, op den bodem der Middel- landsche Zee terechtgekomen, dan zou [Snijn brief zijn meegegaan, en kan die niet In 5,De Leidsche [Courant'* yer- 'sohenen zijn. Dat sluit als een bus. De 'ontscheping dan ging bizonder goed, daar de zee zeer kalm was. En zoo betraden |5ve den grond van het H, Land iin Jaffa, 'het oude Joppe, waar de Petrus leen 'doode,- iTabitha, (ten leven opwekte, en Ook nog het huis van Simon den Wever ■Wordt getoond, waar de H. Petrus het 'bekende visioen had. Zoo schilderachtig Jaffa, van uit zee gezien, zich voordoet, zoo onooglijk is het wanneer men er door wandelt £U;er maakte ik'het eerst kennis met 't Ooster- sche volk, en Oostersche toestanden. Dat ijde kennismaking van beide kanten aan genaam was, durf ik niet zeggen, ^ij, be- W.oners van het zindelijke Holland,- heb ben moeite den afkeer te overwinnen, jdie ons bij die Oostersc(he, schilderach- ,tiga smerigheid aandoet. De menschen,- jd-e straten en de (liuiizen,- Ze zien dr alle leven onrein uit. En dan dat gebedel! Men moet er om lachen, anders vergalt 'de ergernis erover geheel de reis.. Krijgt ftien door den aanblik den indruk dat Ier alleen arme mensqhen in Palestina Wonen,- |het voortdurend gebedel van groot en klein maakt dien indruk m g jdieper. Bedelen is hier geen schanc-f. (Voortdurend en overal hoort men de yraag: „Baksjis", in Holland zouden We zeggen„centen", En dat hoort men •overal, en overal wordt de hand ten ont vangst uitgestoken, in de stad, en op Jhet land, in de huizen en op straat, jg ;tot in de kloosters waar de vreemdelingen Jogeeren, ge kunt geen Turk of Arabier Izien of ge hoort ookbaksjis. Ik heb dat Woord gehoord van den eersten stond,; dat ik voet aan wal zette in Palestina, tot in de sloep die me te Haifa weer aan boord bracht, veertien dagen lang. Ik jheb het gehoord, gezeten In een rijtuig, yan arbeiders op 't veld, ik heb het ge hoord In de klooster-logementen, als de knecht mijn hoed- of parasol aangaf, ik heb het gehoord aan den voet van het altaar, waar ik de H. Mis gelezen had, yan den misdienaar, een morsig Ara - biertje, die zijn hand uitstak en als laat ste gebed- prevelde: baksjis. 't Is afschu welijk, 't is onuitstaanbaar, en zooals iik Zei, we maakten er maar een grap van, om ons niet te laten verbitteren. Wat heeft de Turk dat volk verlaagd en onge lukkig gemaakt! Overal waar de Jurk heerscht, verval, en armoede. Maar laat ik verder de reis beschrij ven van in plaats van op den Turk te ;schelden Te Jaffa dan gingen wij in den trein naar Jeruzalem, vier uren sporens. En 't Was eerst heel wat gedraaf en geschreeuw 'door de Oostersche morsigheid en stoffig heid, eer we aan 't rijden gingen. Som mige voelden ai den maag jeuken, en be gonnen te vreezen met het oog op den lan gen rit. Maar het Comité van den Pel grimstocht had ook dat voorzien, en on derweg werden we-aan een station ver rast met de mededeeling, dat we konden lunchen, of tweede ontbijt gebruiken. Nu heb ik dat wel meer beleefd, en !dan stond in de restauratiezaal van het station een wel gevulde tafel klaar. Doch Zooiets gaat in Palestina niet Dat is veel ite omslachtig. Neen, niet in, maar vóór het stationsgebouw zag men in een af gesloten plek, bewaakt door een paar arabieren, op den grond papieren zakken len flesschen staan. Elke pelgrim kan zoo'n zak en flesch meenemen, en zoo Weer den trein in. In de flesch was wijn len in den papieren zak, ja, dat weet ik niet meer; een dikke homp droog brood leen blikken kroes, eieren, een sinaasap pel, vleesch, kaas. Nu heb ik het, geloof ik. En daar zaten dan dames en heeren, met dubbele namen, boeren,' pastoors en bisschoppen onder de grootste pret met leen zak van grouw. papier op den schoot, een korst brood! in de eene, en een kroes Wijn Jn de andere hand We lieten het ons goed smaken, we hadden honger. Tegen den middag arriveerden wij te Jeruzalem, de ,H, Stad, zooals zij ook door de fTimta genoemd wordt. De woelig heid bij den aankomst van treinen aan leen groot station belet U, langer dan een seconde in godvruchige aandoenin gen te verwijlen, dat is jammer. Onte genzeggelijk beter, meer bevredigend voor den Christen, is het, Jeruzalem te naderen als pelgrims uit den ouden tijd, te voet of te paard. Dan kan men, zoo- dra de ïJ. Stad in al haar glorie plot seling yoor uw] oog verschijnt, de geheele Wereld! vergeten en alleen idienken aan de groote dingen die daar geschied zijn, lang vóór onze dagen. Maar voor zoo iets hadden wij geen ge legenheid,- ieder deed zijn best om een rijtuig machtig te worden en zijn logies zoo spoedig mogelijk te bereiken. En toen 'maakte ik kennis met de rijtuigen en de koetsiers yan Palestina. Doch daarover later. Zeker hield menigeen zijn hart vast, en Waren allen blij toen de paarden halt hielden en wij konden uitstappen. „Bak sjis,"- natuurlijk. De zevenhonderd pelgrims Werden dan allen ondergebracht, zoo goed en kwaad als het ging, in de verschillende Hos- pizen en kloosters. Na een Sveinig te zijn opgefrischt,- 'en gereinigd van de stof in de spoorwagens opgedaan, was 'mijn eer ste bezoek aan de Kerk van het H. Graf .Het is mijn doel niet de verschillende heiligdommen van Palestina te beschrij ven, "dat hebben bedreven penvoerders reeds meermalen gedaan, en we kunnen dat in alle soort van boeken vinden. Wat ik den wèl schrijf:? Dingen die men niet in boeken vindt, omdat ze pas in het jaar 1910 zijn voorgevallen, omdat ze mijn persoonlijke ervaring, mijn eigen indruk ken Weergeven. De kerk van 't H, Graf is grootendeels een prachtige koepel, door Keizer Con- stantijn gebouwd. Midden onder dien koe koepel is dan de plaats, waar Christus begraven Was en verrezen is. Een voor een kan men dien nauwen doorgang pas- seeren, van de kapel onder den koepel waar priesters de wacht houden, en ne- derknielen bij den grafsteen, die de Vrou wen, toen zij Christus lichaam gingen balsemen reedis vonden afgewenteld door den Engel. Die geheele kapel van marmer en graniet is omhangen van zilveren en vergulde lampen; jn den gansche koepel tot boven in, ziet men lampen meer dap duizend, de zoogenaamde godslampen, -door vrome pelgrims geschonken, en door vrome stichtingen brandend gehouden op gezette tijden. Op een der dagen, dat wij die Kerk bezochten, waren alle lam pen aangestoken, .voor -de komst van den Duitschen Prins Eitel Frederich. Een wonderschoon gezicht door de verschil lende kleuren van ',t glas der lampen. Nog meer merkwaardigheden worden U die kerk getoond, door de paters Fran ciscanen, die de bewaarders zijn, voor ons Katholieken, van de H Plaatse.n in Palestina. Voor ons Katholieken, zeg ik, want niet onverdeeld is ons recht, niet alles is ons eigendom. In de Ji. Graf kerk komt ook de Schismatieke Gri-ek- 'sche priester, komt ook de Russische Poop, de Armenische Archimandriet. El ke Christelijke Secte heeft daar zijn hei ligdom, met omschreven.rechten, die door den Turk worden bewaakt. Behalve dat gezicht van de Turksche politie aan den ingang, hinderde ons ook in de godsvruchtige oefeningen het ge schreeuw en geschrei van kinderen, die door luie bedelende moeders naar de kerk werden meegenomen, om ook op die hei ligste plaats van den ganschen aardbol hun onuitstaanbaar „baksjis" den pelgrim Joe te roepen. .W. H. België. Opening der Wereldtentoonstelling. De koninig opende gistermiddag (de tentoonstelling in tegenwoordigheid vgn de ministers, het diplomatieke korps, de burgerlijke -en militaire iautorifeiteii< en leden van het parlement. Een ontzaglijke menigte Woonde |fle plechtigheid bij. Na de openingsrede bezocht de vorst verschillende afc'eelingen. V^i, bulten jrezien js dfi Jegi.tqopstal ling af. De paviljoenen i'ijn voltooid en ook inwendig gereed gekomen. Alleen de galerijen zijn niet klaar gekomen en de Belgische exposanten nog het minst van al. Men verwacht, dat zij binnen eeni- ge dagen weder zullen gesloten worden en tot Hemelvaartsdag niet voor het pu bliek toegankelijk zullen zijn. De tentoonstellers, die op 4 Mei niet klaar zijn, zullen maar moe'.en zien hoe zij zich uit het geval redden. Zooals de tentoonstelling thans is, mag zij echter reeds eeh succes genoemd worden. De eer van "dit welslagen komt voornamelijk toe aan den senator Du- pret, die ier in 002 het initiatief toe mam te zamen met een anderen 'Katho liek van der Straeten Solway, 'waartoe beiden een kapitaal van 1.800.000 frs. tot 2.500.000 frs. bijeenbrachten. In den, hoofdingang van 't Ne- derlandsch paviljoen hadden zich bij ge legenheid der openingsplechtigheid een aantal leden der onderscheidene commis sies, alsmede exposanten, vereenigd. Ver scheidene dames brachten met haar voor jaarstoiletten de gewenschte kleurigheid aam. De entrée met versiering van pal- jnen en kleiner groen, de vloer belegd met een fraai tapijt deed zeer goed. Welke inzenders al gereed waren? Dat is vlug gezegd. De firma Bloemen- daal en Laan gaf in een prachtige uit stalkast haar rijstproducten te zien. Ook de vitrine van de Koninklijke fabriek vap zilverwerken C. J. Begeer, was kant en 'klaar. Op beige pluche stonden ten Lagen er prachtstdukken op 't gebied van zilversmeedkunst. Dan W. Hoogenstraa- ten en Co., die gezorgd hebben voor een smakelijke uitstalling van fijne groenten, huishoudgroenten, soepen en sausen. Dicht daarbij staat de enorme kluis van de brandkasterifirma Lips, en een mooie collectie veiligheidssloten. Noemen we verder ppg, als bijna ge reed, een inzending uit de werkplaatsen der Rijkstelegrafie de collectieve inzem- din'g der Nederlandsche Vereeniging voor ambachts- en riijverheidskunst ,en Last pot least, de Indische kunstnijver heid. 't .Werd drie uur, half vier, vier uur, half vijf en hjog altijd was 't parool wachtenHet aantal aanwezige Neder landers groeide inmiddels gestaag aan. De gezapt, jhr. v. d. Staal vap "Piershil verscheen, begeleid door den secretaris vaP legatie. Ook de copsul-generaal, de heer J. D. Ruys was present. Onldier de velen die van de feesthal naar ons paviljoen togen iom er^fZ. M. den (Ko ning te kunnen complimenteeren, werden o,a.. opgemerkt de heeren mr. Tydemap, Tutein Nolthenius, mr. Van Deventer en meerdere voorzitters van de groepen on zer Nederlanidsche intending. Ook het aantal dames nam aanzienlijk toe. Eindelijk 51/4 uur, zou het \yachten be loond worden. De grenadiers trokken de nabel, vlug schaardende aanwezigen zich langs de wanden en vitrines. En, vooraf gegaan door -enkele hoogwaardigheidsbe- kleeders, verscheen in de deuropening de lange gestalte vap koning Albert. Een prettig, eenvoudig gelaat, be kroond met dicht vlasblond haar. De Koningin, veel kleiner, een lieve ver schijning in paarse zijde, schreed paast hem. Onze commissaris-geperaal, m'r. Re- gout, stelde enkele dames en heeren.aan het Vorstelijk paar voor. En toep begon de ommegang, -eeni formidabele stoet van rokken en uniformen. Bij Lips en Begeer werd een oogePblik verpoosd. Overal klonken vroolijke juichkreten op. Ein zoodra 't was: Vive ie roi 'la reinedaverde 't, véél krachtiger, uit den mond van Vlamingen en Nederlan ders: Leve de Koning. Leve de Konin gin 1 Voorwaar een gezonde demonstra tie in 't Vlaamsche land, in een Néder- Landsch paviljoen. Freule Den Tex bood ieep exemplaar van den catalogus aan, waarvoor met een handdruk door de Koningin werd ge dankt. Duitschland. De vrede te Berlijn hersteld. Thans heeft ook de algemeene verga dering van den Bond oer bouwbedrij ven uit Berlijn en de omgeving de scheids rechterlijke uitspraak aanvaard, welke reeds door de vertegenwoordigers der arbeiders was goedgekeurd. Hiermede is .de vrecje te JBertija jn bouwbedrijven verzekerd voor 3 jaar, n.l. tot 1 April 1913. Bij deze overeenkomst is er uitslui tend sprake van loonsverhooging, alle andere geldende bepalingen, omtrent stukwerk enz. bleven onveranderd. China. Het cproer in Hoenan. Een telegram, Zaterdag aap het hii- nisterie van Buitenlandsche Zaken ont vangen, van de Britsche legatie te Pe king verklaart, dat de consul-generaal te Ts.angsja seinde, dat georganiseerde ben den het oproer in de omgeving weder zijn begonnen. Alle vreemdelingen, uit gezonderd een persoon, die weigerde de stad te verlaten, vluchtten op twee Brit sche schepen in de haven. De gezant van de Ver.-Staten te Pe king seinde aan het ministerie van Bui tenlandsche Zaken te Washington, (dat hij met het oog op mogelijke ernstige rustverstoring in Hoenan, den comman dant van de Amerikaansche vloot te Amoy verzocht, zoo noodig hulp te ver- leenen. De gezant gaf verder bezorgd heid te kennen, dat het oproer zich nog meer zou uitbreiden. Perzië. De toestand in Zuid-Perzië laat zich ernstig aanzien. Stammen van Kasch- karen en van Gasal hebben zich tegen de de Bachtiaren vereenigd. De gouver neur van Schiras waag het niet van Ispahan naar Schiras te vertrekken. De gouverneur van Ispahan heeft twee aan hangers van Garib Khan op gruwzame wijze doen ter dood brengen. Koninklijk bezoek te Amsterdam. Een sympathieken wensch heeft H. M. de Koningin geuit. Wetende hoe ver langend de bevolking der hoofdstad is om maast het Koninklijk Echtpaar Prin ses Juliana in haar midden te zien en le begroeten, heeft H. M. te kennen gege ven, dat Zij met de Prinses vele rijtoe ren door Amsterdam wenscht te maken tn in verband hiermeê zoo min mogelijk officieele bezoeken wenscht af te leg gen. Overigens is dit nog niet definitief vastegesteld, maar voorloopig ziet het er aldus uit: Aankomst te Amsterdam. Op denzelfden dag bezoek aan Haar lem en terugkeer naar de hoofdstad. Audiënties ten Paleize. Vele rijtoeren van "het Kon. Echtpaar met Prinses Juliana. Zoo mogelijk wordt eiken dag uitgereden. Gala-voorstelling in -den Stadsschouw- burg. Oala-bal ten Paleize. Bezoek aan de Sportbetooging op het terrein der Amsterdamsche IJsclub. Bezoek aan de tentoonstelling van het Genootschap „Arti et Amicitiae". Bijwoning van de godsdienstoefening im de Nieuwe Kerk op Zondag 29 Mei. Bezoek aan „Artis". De historische optocht zal H. M. de Koningin van het Paleis gadeslaan. 'De deelnemende jonge dames, die hoofdfi guren uitbeelden, zullen waarschijnlijk door mevrouw Van Loon-Egidius, die presidente van een beschermings-comité is, aam H. M. de Koningin voorgesteld worden. Behalve voor den Zondagschen kerk gang zijn nog geen data definitief vast gesteld, zoodat deze programpunten ons niet naar tijdsorde konden medegedeeld worden. Voorts herinneren wij, dat het programma der feestcommissie èr na tuurlijk geheel anders uitziet. Daarop komt alles wat van haar uitgaat, of on der haar medeleiding geschiedt, b. v. nog het waterfeest, vuurwerk, schouwburg- voorstellingen enz. En dan is van parti culiere zijde een programma in voorbe reiding, waarin zooveef mogelijk alles wat te Amsterdam in de Koninginneweek te doen en te zien is, (dus ook het werk der buurtcominissies), zal opgenomen; worden. "Wij vernemen voorts, dat de groote feestcommissie subsidie van de gemeente heeft gevraagd en dat het gemeente-be stuur overweegt of het zich met een deel der stadsversiering befasten, zal, met na- /pe die yan dep D,am. Koninklijke Besluiten. Zijn benoemd tot vertegenwoordigers der regeering op liet van '1924 Sep tember e.k. te St. Petersburg 'te houden] 5de periodiek internjationaal congresi,. voor verloskunde en vrouwenziekten, dr. B. J. Kouwer, hoogleeraar 'te Utrecht, en dr. H. Treub, hoogleeraar te Amster dam. Met ingang van 1 Mei, is tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van griffier bij den raad van beroep (on gevallenverzekering) te Haarlem, mr. L. J. van Toulon van der Koog, advocaat en procureur aldaar, Tevens plaatsvervan gend griffier bij gemeld college, ofoder toekenning van eervol ontslag uit laatst- gemelde betrekking. Is benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht. ,tot reserve-officier van gezorilï- heid 2de klasse, de heer B. Plomp, arts. Met ingang van '16 Mei, zijn be noemd tot directeur vap 'het telegraaf kantoor te Arnhem, C. C. Gorter, thans in gelijke betrekking te Zwolle en Tot directeur van het telegraafkantoor te Zwolle, J. H. Kemper, thans in; g'elijke betrekking te Delft. Jubilee Gist- en Spiritusfabriek. De Nederlandsche Gist- en Spiritusfa briek te Delft herdacht iZaterdag op feestelijke wijze haar 40-jarig bestaan'. Te 11 uur werd het bedrijf stop gezet en waren de leden van het personeel, met vrouwen of verloofden xle gasten der directie aan een feestdisch, waaraan niet minder dan ruim 1400 personen aan zaten. De directie deelde mede, dat het personeel voortaan met een kapitaal van f 200,000 optreedt als deelgenoot in de onderneming. De eerste 100 aandeelen van f 1000 zijn volgestort, door van de loopende exploitatie een ton gouds daar voor te bestemmen, de tweede serie zal worden volgestort, door telken jare 5 pet. van de overwipst boven 5 pet. van het kapitaal, tot dit doel aan te wenden. De arbeiders zullen certificaten ontvangen' van deelgerechtigheid in de winst dezer aandejelen1, eTk naar de mate van zijn' loon. Parlement en meeting. Vrijdagavond werd te Amsterdam een politiek debat gevoerd. Inleider was het Kamerlid Snoeck Henkemansvoorzit ter mr. H. Verkouteren. Gedebatteerd werd o.m. door het soc.dem. Kaïnerlid Duys. Die debatteerde natuurrijk op de hem eigen.... rumoerige manier. De voor zitter voegde hem na een krachtterm toe: „Het is hier niet de Tweede Kamer Diezelfde vermaning werd door den heer Duys onlange op het soc.-dem. con gres te Leeuwarden toegevoegd. Beteekent dit, vraagt L. en V. dat men in de Tweede Kamer.... onhebbelijkheden cirbaar acht? De Prins naar de Wadden. De Prins is Vrijdag een uur vro-eger dan aanvankelijk in de bedoeling lag, van Ameland vertrokken. Eenige nummers op het program werden in den loop van den middag geschrapt. Zaterdag heeft Z. K. H. zich naar Rot- tumeroog Waarop alleen die strandvoogd en een paar knechts wonen, begeven. Omtrent dit bezoek aan Rottum het volgende Vroegtijdig Was Prins Hendrik met zijn gezelschap, waar zich thans ook weer graaf von Bernstorff, de eigenaar van Schiermonnikoog, bij bevond, per motor boot „Ameland 2" naar Rottum gevaren, waar men omstreeks half twaalf aankwam De strandvoogd ontving er de hooge bezoekers, waarna men diens woning be zocht. Ook de eieren collectie werd be zichtigd. 's Middags werd een rijtoer over het eiland gemaakt. Het was eb en dus kon men den tocht over een vrij groo- ten afstand uitstrekken. Bijzonder trof het gezicht op Borkum, dlat onder pitoreske zonbelichting zeer nabij lag. Te half vijf begaf men zich Weder aan boord, waar gedineerd werd. Ook 'het noenmaal was daar gebruikt. De terugtocht werd minder aangenaam gemaakt door den sterken noordweste lijken, later naar het Zuiden draaiend-en wind. Bij de aankomst te Noordpolderzijl| provincie Groningen, wadhte de Prins een spontane hartelijke ovatie van eenl talrijke menigte, tot ver uit den omtrek hier saamgestroomd. Ongeveer aqlit uur vertrok men per au-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1