BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 167. 3)e ©omomt Bureau OllDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/e cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Groenloopen. s,Het Huisgezin" is het met ons eens, 'dat de radicale afschaffing van den groen tijd wenschelijk is. En dan merkt het Üblad in een polemiek tegen de „N. Ct." fceer ad rem op: „De „Nieuwe Ct." komt tegen het be toog van professor De Groot voor af schaffing, voor het groenloopen op. Zij meent daarbij den hoogleeraar wel Svat erg uit de hoogte te mogen behan delen. Zoo spreekt ze ironisch van des pro fessors „kostbaren tijd, de hooge we tenschap en het onderwijs toekomende", [Waarvan hij de vele uren heeft afgeno men noodig voor het schrijven van twee- jhonderd bladzijden over het groenloo pen. Dat mannen met het gezag van een Locff, een Lohman, een Van Houten het pleidooi van den Leidschen hoogleeraar (met hun naam hebben gesteund, had de S,N. Ct." niet tot andere meening behoe ven te brengen, maar toch tot zekere in getogenheid dienen te stemmen. Merkwaardig is wat de „N. Ct" ver dacht indien de groentijd mocht worden afgeschaft: „Komt nu door aandrang van bui ten de traditioneele groentijd van drie weken te vervallen, dan is het gevaar groot dat de nieuwe aankomelingen gedurende hun heele eerste jaar bloot zullen staan aan de min vriendelijke bejegening die zich thans binnen een kort tijdsbestek concentreert. Dan zal de overmacht wat minder groot zijn en de behandeling wat minder ruwvecht partijen zullen allicht in de plaats ko men van de drieweeksche onderdanig heid van thans" Indien nog een bewijs noodig ware om aan te toon en, dat de groentijd er niet is om de novitii te ontbolsteren maar pm de onderen de gelegenheid te ver schaf feji hun onbeschaafdheid en ande re min nobele eigens chippen bot te vie ren indien bewijs noodig ware voqfr ,de noodzakelijkheid van een verbetering (der zeden onder de studenten, dan heeft de „N. Ct." het in bovenstaande regels geleverd. Radicale afschaffing van den groentijd ïs het eenige wat er op zit, en moch ten niet alle heeren zich daarnaar kunnen (en willen voegen, welnu, dan zijn er yoor leen krachtige overheid wel middelen öm hen tot rede te brengen. Prins Hendrik naar de Noordelijke eilanden. 'Gisteravond even half zes is Prinls| Hendrik vergezeld van zijn adjudant jhr. Van Suchtelen van de Haere en' van zijn kamerheer den heer von Bülow Stollen luit het Loo via Epe en*Zwolle in Leeu- Ivvarden aangekomen. He stad was be- ylagd en er stonden heel wat menschen langs den weg te wachten, die iZ. K. jri. hartelijk toejuichten. De Prins ider (Nederlanden is hier de gast vain jdetnl (commissaris der Koningin in Friesland, pir. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, in het oude stadhouderlijke hof. Zooals men weet, is het doel van de- pea tocht om een bezoek te brengeni aan de eilanden Schiermonnikoog, Ame- ïland ©n Rottum,, waar Prins Hendrik de 'reddingsmiddelen aan de kust wenscht ,te inspecteeren. Z. K. H. zal daarbij ver gezeld zijn van den commissaris der Ko ningin, van admiraal Ellis en baron van (Asbeck, respectievelijk onder-voorzitter .en secretaris der onlangs ontbonden Staatscommissie betreffende het red- idingswezen, van jhr. C. A. den Tex, voor- filter der Noord- en iZuid-Hollandsche (Maatschappij tot redding van Schipbreu kelingen, van graaf Bernsdorf, den Duit- sciien eigenaar van het eiland Schiermon nikoog en van den adjudant en den ka ïnerheer bovengenoemd. Het voorrjemen bestaat om heden', (Donderdagochtend, omstreeks zeven uur per automobiel naar Oostmahorn te rij- (den en van daar met de motorboot Ame land II over te steken naar Schiennon- feikopg, w^ar de Prins. 'px het badhotel te Oosterburen de gast is van graaf Bernsdorf. Op dit eiland wordt de dag doorgebracht en 1Z. K. H. blijft er lo- geeren. Vrijdagmorgen omstreeks zeven uur brengt de motorboot het gezelschap naar Ameland, waar het tot den avond blijft vertoeven. Dan gaat het naar Schiermon nikoog terug om weer im het badhotel te overnachten. Zaterdagochtend itn de vroegte brengt de Ameland II den Prins en de hem ver gezellende heeren naar Rottum. Vandaar gaat het 's middags om vijf uur "per motorboot naar Noordpolderzijl aan de Groninger kust, waar de auto's gereed zullen staan om het gezelschap voor den nacht terug te brengen in Leeuwarden. Zondagochtend vertrekt Prins Hendrik reeds weer tijdig per automobiel paar het Loo. Statenverkiezingen. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland hebben bepaald, dat, wan neer bij den uitslag der op Dinsdag 7 Juni a.s. te houden verkiezing voor de Provinciale Staten mocht blijken, dat een stemming, eventueel een 'herstem ming, noodig is, de stemming 'in de be trokken kies- en stem districten zal plaats hebben op Woensdag 15 Junï a.s. pn de herstemming, zoo noo'dig, op Vrijdag 24 Juni 'd.a.v. De AmsterdamscheWethouderskeuze. In de gister gehouden gemeenteraads vergadering had de benoeming plaats vau een wethouder ter voorziening in de va cature ontstaan door het aftreden vah! den heer Th. Delprat Bij eerste stemming verkregen de hee renSerrurier 22, Worst 12, Wibaut 8 siemmen,' terwijl 1 stem in blanco werd uitgebracht, zoodat benoemd in de heer L. SERRURIER. Daar de heer Serrurier afwezig was, zou hem van zijne benoeming mededee- ling worden gedaan. Van den heer L. Serrurier kan met recht gezegd .worden, dat hij vergrijsd is in de behartiging der gemeentebelan g- Geboren den 24 Juni 1844, werd riij den 22 Januari 1889 tot raadslid geko zen en nog datzelfde jaar tot wethou der benoemd. Zes jaar lang, van September 1889 tot September 1895, nam hij het wethou derschap van Publieke Werken waar. Toen tra'd hij af, naar aanleiding van een conflict met 'den gemeenteraad over (dien bouw van het Wilhelminagesticht. JDen f3en November 1901 nam Tiij ter vervanging vain den toenmaligen func tionaris, den heer dr. Blooker, tijdens diens langdurige ziekte, -nogmaals het wethouderschap van Publieke Werken op zich en in September van het volgende jaar werd hij voor de 'derde maal be noemd. Toen hij echter in September 1907 werd herbenoemd, bedankte hij voor de eer en werd vervangen door den te- genwoordigen wethouder mr. *Z. van den! Bergh. Zooals men weef, verdeelt het college van B. en W. onderling de verschillen de functies. Het lijkt ons niet onwaar schijnlijk, dat den heer Serrurier weer "het wethouderschap van Publieke Werken wordt toevertrouwd, aangezien hij daar in uiteraard het beste thuis is ein zich' het meest thuis zal gevoelen. Bij informatie bij den heer Serrurier, vernamen wij, dat deze het nog niet met zich zelf eens was, of hij de benoeming zou aanvaarden. Eerst na drie dagen zou hij zijn beslissing kenbaar makenL Oud-president Roosevelt. Naar de „Nieuwe Courant" verneemt is aan het Amerikaansche gezantschap in den Haag van des heeren Roosevelt's plannen voor zijn verblijf hier te lande nog niets bekend, behalve dan dat hij vermoedelijk in het Hotel des Indes Zijn intrek zal nemen'. LEIDEN, 21 April Bij Koninklijk Besluit zijn de kapi tein Jhr. C. A. J. Meijer en de le Luite nant G. Le Poole van het 4e Regiment Infanterie alhier overgeplaatst bij het Regiment Grenadiers en Jagers; eerst genoemde is bestemd voor de bataljons Jagers, laatstgenoemde voor de bataljons Grenadiers. De Adjudant-onderofficier P. van Tiel, administrateur der militaire ver- plegingsinrichtingen te Den Helder wordt met ingang van 1 Mei a.s. overgeplaatst in gelijke betrekking alhier. De te Halfweg gehouden verpach ting van diet grasgewas op Rijnlands dijk- gronden heeft opgebracht f8948, tegen over f8225 in 1909 en f7850 in 1908. Onze stadgenoote, Mej. Harry van -dier Harst, verleent hare medewerking aan een concert der Haagsche Onder wijzers Zangvereeniging, dir. F. E. M. Koeberg, op Zaterdag 7 Mei a.s. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van hier verzonden gedu rende de le helft der maand April 1910. Binnenland'. Brieven. Sanders, Am sterdam; Mej. wed. L. Hart, Brielle; M. 'Zonneveld, 's-GravenhageMej. A. v. Hartrop, Leiden; Dr. Put, Zwolle. Briefkaarten. Nieuwenburg, Amster dam; J. v. Vliet, 's-Gravenhage; Mej. F. Poortels, Utrecht. Buitenland!. Briefkaart. Fraül. A. Richter, Freiburg i/B. ALFEN AAN DEN RIJN. Tot onder wijzeres aan de Christelijke school te Pij- nacker (Z.-H.) is benoemd mej. J. Jans sen, alhier. De plaatselijke ongevallen-commis sie dier Landbouw-onderlinge voor de ge meenten Alfen, Aarlanderveen en Ouds hoorn hield haar eerste vergadering on der voorzitterschap van den heer M. C. Pieck Czn. Uit de mededeeiing van den Voorzitter bleek, dat een belangrijk deel van de boeren reeds tot aansluiting heb ben besloten en hunne premiën hebben voldaan aan de Centrale te Amsterdam zal worden voorgesteld de heer Th. J. van Tol te Oudshoorn tot lid van het bestuur -der plaatselijke Commissie te benoemen. Met het voorgestelde reglement voor de patroons-ongevallen-onderlinge kan de commissie zich vereenigen, evenmin als er bezwaren bestaan bij het concept-re glement voor de ziekte-regeling voor in wonend personeel Voor adviezen inzake ongevallen wer den de gemeenten voorloopig als volgt verdeeld en als adviseur aangewezen a. voor ongevallen voorkomende van af de Gouwesluis tot Zwammerdam de heer H. C. van Leeuwen; b. voor ongevallen, voorkomende van af de Gouwesluis tot de Bontepaal de heer L. van Wijk. c. voor ongevallen in de gemeente Aar landerveen de heer A. P. Tolk; d. voor ongevallen in Oudshoorn van de Aar tot aan den aanslag het nieuw te benoemen lid; e. voor ongevallen in Oudshoorn van af den aanslag tot de Heijmans-wetering de heer M. C. Piek; f. voor ongevallen in Oudshoorn van af de Heijmanswetering tot en met de Lage- waard de heer G. de Regt; g. voor ongevallen in de Ridderbuurt en Ter-Aar de heer A. de Hertog Wzn. Na bespreking van enkele onderwerpen van uitsluitend huishoudelijken aard, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. De uitslag van de verkiezingen voor 3e Kamers van Arbeid is als volgt: Kamer van Arbeid voor de bouwbedrij ven, gekozen als leden-patroons de heeren D. Boot, E. J. Brüggeman, A. van Dam, P. van Dijk en Joh. van' Leeuwen; als lid'-werkman de heer Th. J. Ketel; voor 4 plaatsen moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren J. Bierman, C. W. Blom, C. Boele, O. de Jeu, I. Sluijk, P. Snel, J. Kapper en W. de Vries. Kamer van arbeid- voor de voedings- en genotmiddelengekozen als leden pa troons de heeren C. van den; Berg, F. de Rooy en Joh. Stokhuyzenvoor 2 pLaatsen moei herstemming plaats heb ben tusschen de heeren R. van' Ab'sho- ven, H. W|. A. Dros, P. van Dijk, J. W. Engelkes, H. van der Graaf, W. G. F. van Leeuwen, H. J. Lek, M. P. D. Lek, H. J. Lemkes, J. B. Samson, A. Verduyn, B. van Wijk en W. G. yajn ,Wijkals léden-werklieden de heeren A. de Jong en W. G. Jr. van Leeuwen; voor 3 plaatsen moei herstemming plaats heb ben tusschepi de heeren J. Groenendijk, B. Hoogeveen, C. Koordes, P. J. Kraun, C. Plomp, J. Stapper; en (Stil'. De herstemming is bepaald op Vrijdag 2? AARLANDERVEEN. Twee spelin gen dei natuur hebben we mee te deelen. De eene is, dat bij den veehouder D. v. E. een kalf, direct nadat het grond voelde, zijn pooien in actie bracht en er van door ging. De andere betreft een staaltje van liet zachte winterweer. Bij een onzer inge zetenen kwam bij het opruimen van eeni ge hindernissen een partijtje nieuwe aard appelen voor den dag. ALKEMADE. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aan de moeder van den milicien P. van der Wereld van het 4 Regiment Infanterie te Leiden, vergoeding ingevolge art. 113bs, der Militiewet toegekend tot een bedrag van f o.70 per dag. HAARLEM. De gemeenteraad heeft afwijzend beschikt op een verzoek van de firma Rijsewijk en Co. om in de bestekken voor uit te voeren gemeente- -werken, de bepaling op te nemen', dat uitsluitend daarbij gebruik zou mogen worden gemaakt van Nederlandsche ce ment. Een zeer uitvoerige discussie ontspon zich over een voorstel van B. en W. om aan den heer D. A. W. Q. Graichen te Bloemendaal voor f 3 per "M3 ongeveer 2000 M2. groiTd van de gemeente aam de Raaks af te staan, ten einde daarop een zwem- en badinrichting te stichten. Ten slotte werd aangenomen een voor stel van den heer v. Kamp, om het ver zoek Graichen terug 'te zenden naar 13. en W., om hen in de gelegenheid te stel len de financieele gronden van den heer G. te onderzoeken en ten einde een an der plan-Sprenger niet geheel en al van de baan te schuiven,- werd besloten ook •dit aan te houden. Tegen den prijs van fl werd aan de gemeente Bloemendaal de z.g. Aerden- houtslaan in eigendom afgestaan. Ten slotte heeft de gemeente voor f 5750 van de naaml. vennootschap Hol- landsch Grondbezit het plantsoen-terrein gekocht in het Wilhelminapark, onder de voorwaarde, dat dit nooit zal worden mogen bebouwd. HAZERSWOUDE. Gisteravond had er icen algemeene vergadering plaats der vereeniging „Werkverschaffing". De voorzitter de heer J. Gaarkeuken, open de de vergadering met een kort, wel komstwoord, waarin hij het betreurde dat zoo weinig ingezetenen van hun belang stelling blijk gaven. De secretaris las een zeer mooi en uitvoerig jaarverslag voor van de werk zaamheden der vereeniging in 1909. De penningmeester deed rekening en verantwoording over het afgeloopen jaarde uitgaven bedroegen f 2400,805 en de ontvangsten f 2436,19 in kas was nog 35,385, als verdere schulden Afge trokken zijn van de bezittingen der ver eeniging is er een zuiver saldo vamt f 673,835. De rekening werd op verzoek van den voorzitter nagezien door de hee ren D. de Bruin IJz. en G. Maaskanlt en in orde bevonden. Aan arbeidsloon en van werklieden enkel is uitgegeven; f 1155,97. Een der aanwezigen dankte het bestuur voor alles wat zij op velerlei gebied van den werkman hadden' (ge daan. Niets meer te behandelen zijnde sloot de voorzitter der vergadering. Gistermiddag ivs de schipper G. Windhorst op "de terugreis van Lei den een vrij ernstig ongeluk overkomen. Bij het aanleggen aan de fabriek van' den Heer Filippo geraakte hij met zijn been tusschen het touw waarmede |de schuit moest worden vastgehaakt, tnet het gevolg dat hij zich ernstig verwond de. H1LLEGOM. Nu die Noord-Zuidholl. Tramwegmaatschappij j.l. Zondag door het bezoek aan de bollenvelden meer dan f1000 heeft ontvangen, zal aan het per soneel, dat daarvoor in aanmerking komt, de gebruikelijke fooi worden uitgekeerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft ingewilligd het verzoek van M. de Groot Wzn. alhier om vergunning tot het dem pen van eene sloot langs een perceel te Hillegom en tot het hebben van eenen uitgang ten dienste van genoemd perceel naar den weg langs de Leidsche vaart. LANG ER A AR. Dezer dagen werden van de prachtige marmeren communie bank in onze parochiekerk door den ver vaardiger, den Heer Brom uit Utrecht, een paar tafereclcn in koperen drijfwerk weggenomen, liet eene ,voorstellen,d het Laatste Avondmaal, het andere den Man naregen in die woestijn. Naar wij vernemen zullen deze kunst werken geëxposeerd worden op de Brus- selsche wereldtentoonstelling. LISSE. De eerste bloembollenveiling werd Dinsdag alhier gehouden. Er waren niet veel koopers; ook kooplust ontbrak, In den omtrek van de Staal-Engel- brug circuleert een lijst teneinde hand- teekeningen te verzamelen om zich per rekest tot den Gemeenteraad te wenden teneinde het standplaats nemen der woon wagens daar ter piaatse te weren. Bij onderhandsche aanbesteding is de bouw van eene boerenhofstede bij het huis „ter Beek" voor rekening van den heer A. van Ruiten, opgedragen aan den heer J. P. Lagerberg te Sassenheim. NOORDWIJK. De heer H. Homan, sedert 1885, dus juist gedurende 25 jaar, lid van den Raad der gemeente, heeft als zoodanig en tevens als zetter van 's Rijks belastingen, ontslag genomen, wegens hooge leeftijd en ongesteldheid. De Holhndsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Noordwijk en Om streken, zal een vergadering houden op Vrijdag 22 April des avonds ten 8 ure in Café „Poort van Kleef" alhier. Agenda: Ballotage nieuwe leden. 2. Ingekomen stukken. 3. Verkiezing be stuursleden wegens periodieke aftreding en wegens bedanken van den heer D. v. Konijnenburg. 4. Rekening en verant woording van den Penningmeester over 1909. 5. Benoeming Commissie voor de ongevallenverzekering. 6. Bespreking Al gemeene Vergadering der Maatschappij te Hoorn te houden. 7. Vraagbus. 8. Omvraag. In die onder voorzitterschap van laten heer dr. A. Kervel gehouden' vergadering van de commissie van toe- zich op het lager onderwijs werd be sloten, dat de jaarlijksche schoolfeesten en prijsuitdeelingen gehouden zullen wor den op Dinsdag 26 en Woensdag 27 April a.s. en wel op de Christelijke school te Noordwijk aan Zee Dinsdagmiddag half twee en op de Openbare school te Noordwijk aan Zee om 3 uur. Den vol genden dag 's morgens om 9 uur op de Openbare school te Noordwijk Binnen, om half elf op de R. K. Parochiale jon gensschool en 's middags om 2 uur op de Parochiale meisjesschool van de Eerw, Zusters. Naar wij vernemen is het aantal school gaande kinderen dit jaar weer belangrijk toegenomen en is ook het getal prijzeny dat voor getrouw schoolbezoek wordt gekend, aanzienlijk vermeerderd. NIEUWKOOP. Bij de aanbesteding van een bouwmanswoning, voor rekening van den heer G, van Middelkoop, was de laagste inschrijver de heer G. Bödegraven, alhier, voor de som van f 5100, aan wien het werk is gegund. OUDSHOORN. In Hotel Gresnichtaan 's Molenaarsbrug zal het bestuur van de Groote- en Kalkovensche polders op Woensdag 4 Mei a.s. 's morgens 11 uur aanbesteden: net al breken van een be- staanden wipwatermolen en het terzelfder plaatse opbouwen van de gebouwen en toebehooren voor een centrifugaal pomp- stoomgemaal. Aanwijzing in loco op Don derdag 28 April. SASSENHEIM. Vrijdag 22 April n.m. vergadert de R. K. Kiesvereeniging'in de zaai van het Bruine Paard'. 'De R. K. Tooneelvereeniging „Ge not door Samenwerking" zal op "Zon'Sag 22 Mei a.s. een onderlingen wedstrijd houden voor voordrachten en duettenj. ZEGWAARHZOETERMEER. Bij dien tuinder Ooms alhier is de eerste kom komnier ondier het platte gras gesneden tien dagen vroeger dan het vorige jaar. Kerknieuws. Retraite voor Militieplichtigen. Van Donderdag 5 tot Zondag 8 Mei zal in het „Retraitehuis „Manresa" te Venlo" eene retraite gegeven worden' voor jongelingen die dit jaar onder de wapenen moeten loomeh. Opening Donderdagavond tegen acht uur, sluiting. Zondagmiddag omstreeks 3 uur Verblijfkosten f ,4 voor de drie dagen. i Hoezeer in andere landen deze ,re- traiten op prijs gesteld worden, mog0 hieruit blijken, da,t in één enkel fetrai*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1