krachtig medewerken voor 'het katholiek verenigingsleven kan waarlijk iets aan- ge.iaaras en onderhoudens worden gege ven getuige de vele stukken die hoewel spoedig ingestudeerd, zeer vlot van sta pel liepen. Bij het laatste nummer van het Pro gramma dankte de Eerw. Jubilaris alle aanwezigen voor de schoone 'cadeaux, en vele blijken van waardeering hem op de i feesidag aangeboden hetwelk ge volgd werd door een spontaan Lang zfal hij leven, waarmede de avond werd be sloten. BOSKOOP. De milicien der lichting 1910 N. van de Wolf van het 4 Reg.-liif. is door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland voor den militairen dienst afge keurd en naar zijne woonplaats terug gekeerd. GOUDA. Een valsche rijksdaalder met den beeldenaar Willem 111 en het jaartal 1870 is te Gouda door de politie in be slag genomen. HAARLEMMERMEER. In den nacht heeft men bij een arbeider N. G., wonen- en den Vijfhuizerweg alhier, een tweetal dekens, welke dien nacht op een 'b.e:::veld lage.n, gestolen. DE is ni de derdemaal dat een soortge lijk misdrijf binnen een paar weken plaats heeft. In deze gemeente houdt zich "een zwervende vrouw op, die, door met fijn berekend overleg een treurig verhaal te doen van haar arm gezin, ziekte van ■haar man, enz. enz. bij verschillende lie den geld week machtig te worden, terwijl bij onderzoek is gebleken dat van haar vertellingen geen woord waar is. Deze week verkeerde zij meermalen in gez:::chap van een paar landlc -pers, in S:aat van dronkenschap, waarbij zij in dien toestand zelfs bij de wed1. S. aan den Venneperweg een ruit insloeg. Een ieder zij dus op zijn hoede om aan deze vrouw iets te geven! H1LLEGOM. Gisteren werden alhier onder directie van Van Zanten Co., J. en G. Velthuyzen van Zanten en H. Ho- man Zonen te veld staande hyacinten geveild. Er werden over 't geheel lage prijzen besteed. Monsieur Van der Hoop per 60 regels van f6 tot f 10, Etna per 40 r. f 22, Moreno per 50 r. f 13, Grand Monarque per 40 r. f 8, Perle Brillant per 4o, f 28, Johan 40 r. f 16, l'Innocence 40 r. f 10 tot f 18, La Victoire van f 26 tot f 35 de 12 regels. KATWIJK AAN DEN RIJN. Gister avond stond een vuilnisput alhier, waar schijnlijk door het aansteken van pa pier, plotseling in brand, hetgeen ge vaar opleverde voor de aangrenzende schuur. Het brandje werd nog juist bij tijds opgemerkt en met emmers water gebluscht. L1SSE. Het verbouwen van het café Van Leeuwen te Lisserbroek voor rekening van den heer J. de Bruin aldaar is bij publieke aanbesteding opgedragen aan den heer J. Witzenburg alhier. NIEUWKOOP. Door verkeerd uit te Iwijken geraakte gistermorgen om acht uur een vijftienjarige fietsrijder met fiets en al te water. Eenige in de nabij heid zijnde personen snelden toe en 'brachten den drenkeling op het droge, waarna de fiets werd opgevischt. Deze .was nog al erg gehavend. NOORDWIJK-BINNEN. Gister avond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging „Kiesrecht is Kiesplicht" in Flora, on- jder voorzitterschap van dr. A. Kervel. De heer C. Alkemade Szn. brengt ver slag uit van de vergadering der centrale kiesvereeniging op 27 Maart 1909 en de heer C. Verweij over de vergadering van den Provincialen Bond van kiesvereeni- gingen. In de bestuursvacature Jac. de Groot wordt voorzien door de benoeming van den heer Paner. v. d. Plasde perio diek aftredende leden, de heeren L. Al kemade en A. van Kesteren worden her kozen. Daarna volgt de verkiezing van twee bestuursleden voor de Centrale Kiesver eeniging wegens periodieke aftreding der heeren C. J. L. v .d. Meer, die herkozen ■werd, en P. die Groot, welke voor een herbenoeming had bedankt. In zijn plaats Iwerd gekoze«n de heer Dr. A. Kervel. De behandeling van den beschrijvings brief der Centrale kiesvereeniging duur de geruimen tijd. De wijziging door het bestuur der Centr. Kiesvereen. van art. 14 van het reglement vcorgesteld, werd na ampele bespreking verworpen. Men ;was algemeen van oordeel dat de toestand kan blijven zooals ze was, daar het tot nog toe niet is gebleken dat verandering noodig is. Als een gevolg van dit voorstel door het bestuur der Centr., vraagt de heer C. Alkemade Sen., of dit voorstel ook op eene algemeene vergadering is behandeld, ïwaarop de voorzitter ontkennend ant woordt, zcodat de heer Alkemade deze manier van eigenmachtig optreden sterk afkeurt. Als uitvloeisel zal voor de afge vaardigden op de eerstvolgende algemee ne vergadering eene motie worden voor gesteld van deze strekking dat dergelijke voorstellen eerst door eene algemeene yergaderingd moeten worden behandeld. Hieraan zal worden toegevoegd de Iwensch dat de agenda voor eene alge- jmeene vergadering een week te voren in de bladen zal worden gepubliceerd. Als candidaten voor bestuursleden van den Prov. Bond van R. K. Kiesvereni gingen worden door het bestuur voor- gesteld de heeren pir. E. H. R, Regouf, aftr., en L. Roozen van Sassenheim, die beiden bij acclamatie worden gesteld. Als afgevaardigde ter vergadering van den Algem. Bond van R. K. kiesveree-' nigingen in Nederland, te Utrecht, wordt met algemeene stemmen benoemd dr. A. Kervel. De voorzitter geeft in overweging dat op de alg. vergadering te Leiden zal wor den voorgesteld dat voortaan de plaatse lijke kiesverenigingen voor 1 Jan. even- tueele voorstellen zullen indienen bij het Bestuur van den Alg. Bond van Kath. Kiesvereen. in Nederland welke weder- keerig de eventueel ingediende voorstel len vóór 1 Februari zal bekend maken, opdat deze in de plaatselijke verenigin gen zullen kunnen worden behandeld. Dienovereenkomstig werd besloten. Tot afgevaardigden ter \ergadering te Leiden werden benoemd W. de. Ruijter, C. W. Alkemade Az., J. H. v. d. Werf en C. Alkemade Sen., terwijl W. N. Al kemade Cz., het bestuur zal vertegen woordigen. Tot afgevaardigden ter verga dering van den Prov. Bond van R. K. kiesvereen. in Den Haag, werden bij ac clamatie benoemd de heeren C. Verweij, L. Aikemade, C. G. J. Alkemade en dr. Kervel. De vcor'.< --pige kennisgeving van den Prov. Eond hield in dat de algemeene vergadering zal plaats hebbe.i in Mei, op later te bepale.i datum. Op de agenda komt o. m. een vcorstel voor van Go- rinohem: „:'s het wensche'.ijk dat onze kiezers nog meer worden ingelicht over den aard en de ontwikkelingsgang onzer politiek voo zoover zij staat naast en te genover die der andere partijen, opdat de nadeelen van een ontijdige candidaatstel- ling begrepen worden?" Van deze wenscheüjkheid was men algemeen overtuigd. De rekening en verantwoording van den penningmeester toonde in uitgaven f 91.881/2, en ontvangsten f 111.65, zoodat een batig saldo werd geconstateerd van 19.85!/2. Onder dankzegging van den voorzitter werd de penningmeester gede chargeerd. Hierna doet de secretaris voorlezing van een ingekomen schrijven behelzende de motie aangenomen op de Vrijdag 15 April gehouden vergadering in „Fortuin" idcor belanghebbenden en belangstellen- re n de badplaais. .rover ontspon zich een discussie van een zeer vriendschappelijk doch huis houdelijk karakter. Tot besluiten kwam men echter niet en het was kort vóór 't middernachtelijk uur, dat de voorzitter de vergadering met een woord van dank sloot. RIJNSBURG. 't Is niet alleen het natte voorjaar wat aan de bollenvelden,' veel schade berokkend! heeft, ook heeft men hier nogal te kampen met de grijze slakken. Aan zeer véle velden is heel wat schade door deze diertjes toege bracht. Van sommige perceelen zal het gewas daardoor beneden het middelmati- gen blijven. SASSENHEIM. De burgemeester gaat 2 Mei gedurende eene maand met verlof. VOORBURG. De architect J. H. Tonnaer te 's Gravenhage heeft onderhandsch aan besteed: de uitbreiding der R. K. Bijz. school voor meisjes alhier waarvoor 't laagst is ingeschreven door J. L. v. d. Togt, te Voorburg, voor f 5774, wien het werk is gegund. De begrooting was f 6048.77. Land- en Tuinbouw. Bollenveilingen. Er zull en veilingen gehouden worden Op Woensdag 20 April, te Lisse, te Overveen. Op Donderdag 21 April, te Voorhout, te Sassenheim. Op Vrijdag 22 April, te Overveen, te Hillegom. Op Zaterdag 23 April te Jan Gijzen- vaart. Op Maandag 25 April, te Heemste de en te Bennebroek, te Limmen, te Wijk aan Duin en Heemskerk. Op Dinsdag 26 April te Roelof- Arendsveen, te Schoten en Santpoort. Op Woensdag 27 April te Noordvvij- kerhout, te Wijk aan Duin. Op Etonderdag 28 April, te Hillegom, te Warmond, te Limmen, te Santpoort, te Wijk aan Duin. Op Vrijdag 29 April te Hillegom, te Heiloo, te Egmond Binnen, te Bergen. Op Zaterdag 30 April te Wassenaar. Od Maandag 2 Mei te Heemstede, te Wijk aan Duin. Op Dinsdag 3 Mei, te Hillegom, te An- dijk. Op Woensdag 4 Mei, te Oegstgeest, *e Heemskerk. Op Vrijdag 6 Mei te Velsen en Wijk aan Duin. Op Zaterdag 7 Mei fe Wassenaar. De tuinbouwschool voor de bollenstreek. Minister Ta'.ma is gisteren den gehee- len dag te Haarlem geweest. Zijn be zoek gold het stichten van ein tuinbouw school in de bloembollenstreek. Verge zeld door den heer Leonard A. Springer, bezichtigde Z.Exc. eerst het terrein aan de Leidsche Vaart bij de St. Bavo, dat gemeente-eigendom is, vervolgens de gronden aan de Kleverlaan, bij het oude huis Ter Kleef, nu ook aan de gemeen te toebehoorend. De lunch heeft de minister gebruikt bij den burgemeester vap B l oem en d.aal. 's Middags te ruim 4 uur werd nog een bezoek gebracht aan de bloemententoon stelling, waarbij de burgemeester van Haarlem tegenwoordig was. De heeren Krelage en Van Waveren feidden het ge zelschap rond. Nationale Bloemententoonstelling. Door medewerking van de meeste in zenders zal de tweede tijdelijke tentoon stelling verlengd worden tot en met 1 Mei a.s. Gemeenteraad van Leimuiden. Vergadering van Dinsdagmorgen. Voorzitter: de heer Th. C. C. Nina- ber, Burgemeester. Aanwezig alle leden De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat ingekomen zijn een schrij ven van Ged. Staten tot goedkeuring van c- ::ge raadsbesluiten. Voor "kennisgeving ehomen. Een schrijven van "Voorz. .ex", der feestcommissie ambtsju- c...i van Loon, met verzoek tot ge bruik van de openbare school op 17, IS en 19 Mei, alsmede een schrijven van, het hoofd der school over dezelfde aan gelegenheid, wordt met algemeene stem men besloten het verzoek der commissie toe te staan en de leerlingen dier school in die week vacaniie te geven. Alsnu wordt besloten een onderzoek in te stellen, hoe de verschillende ge meente eigendommen kadastraal beschre ven zijn. Punt 4 was een verzcek van de onlangs opgerichte bouwvereeniging „Gemeen tebelang", mondeling gedaan door den Burgemeester, Voorzitter der Vereeni- ging, om de Raadzaal als vergaderlokaal te mogen gebruiken. De heer Jansen is daar tegen, wijl hij meent, dat de raadszaal niet gebruikt moei worden voor vergaderlokaal van particuliere «vereenigingen. Hij gelooft, dat voor vergaderen op het dorp ge legenheid genoeg bestaat. Hij verlangt stemming. Wordt besloten het verzoek alleen toe te staan voor bestuursverga deringen mei 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Jansen en Roest. Punt 5. Voorstel tot verhuring vain de gemeeniewo.ning aan de Dorpstraat aan Ged. Staten, als ambtswonnig voor den Rijksveldwachter v. d. Berg, wordt met algemeene stemmen goedgekeurd te gen een huurprijs van f 1.25 per week. Punt 6 lokte nogal discussie uit. I11 de vergadering van 23 Nov. 1.1. was aan B en. W. voor den verbouw van den: openbaren school een crediet toegestaan van ten hoogste f 3900, onder voorwaar de, dat de gemeenteopzichter advies zou vragen bij den districtsschoolopziener. De gemeenteopzichter heeft daarop 3 be stekken gemaakt, waarvan het goedkoop ste f5700 beloopt. De leden bleken hier over niet erg voidaan, dat de raming der kosten zooveel hooger liep, dan aan vankelijk bepaald was. Het voorstel van den Voorzitter, dat de Raad het cre diet zou veilioogen, Ton dan ook geen meerderheid vinden. Op voorstel van den heer Jansen werd besloten B. en W. op te dragen inlichtingen te vragen "bij den districtsschoolopziener, welke ver anderingen moeten worden aangebracht wijl de opgave van genoemden schoolop ziener eerst aan kosten f 2000 a f 2500 zou beloopen. De heer Jansen meende, d-.it .wan neer de schoolopziener wist, dat er geen geld was, hij wel evenals op Nieuwveen was geschied, wat water in den wijn zou doen. Het voorstel-Jansen wordt met al gemeene stemmen aangenomen en de beslissing omtrent den verbouw aange houden tot de volgende vergadering. Punt 7 betrof het onderhoud van den van Merlenweg. De Voorzitter stelt voor om eerst te trachten de Provincie mede te doen bijdragen, of zoo dit niet zou gaan, de gemeente den weg op de goedkoopste manier zou in orde laten maken, doch niet volgens het plan van den gemeenteopzichter, dat de kosten op f 3000 zou brengen. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Punt 8: Wijziging van de heffingsver- ordeningvan den Hoofd. Omslag. Met al gemeene stemmen wordt besloten, wijl de geheele H. O. toch niet binnenkomt, ze ook niet meer gehce! op de begreoting te plaatsen. Punt 9 betrof het aanstaand ambtsjubi leum van den onderwijzer der openbare schoo'. Met algemeene stemmen wordt besloten den dag van 18 Mei niet onop gemerkt te doen voorbijgaan en B. en W. vcor deze gelegenheid een blanco crediet toe te staan Bij punt 10 wordt besloten niet meer daarvoor een tarief vast te stellen. B. en W. zullen een tarief ontwerpen, dat de vergadering zal worden ter tafel gebracht. Puntll, heffing van kadegeld fe Lei muiden wordi op voorstel van den Voor zitter aangehouden tol de volgende ver gadering. Punt 12 was het aangaan van een geld- leaning. De-v 0 o r z i tt e r stelt aan den Raad vcor, om ter betaling der proces kosten etc. voortvloeiende uit het rechts geding. van de Genieante met den heer G. Bernard en ter voorziening en de be hoefte aan kasgeld ean geldleening aan te gaan van f4000; doch indien het geld inzake het proces-Rijlaarsdam, dat der geme&nie is toegewezen, doch nog niet uitgekeerd, alsnog wordt ontvangen, dan slechts eene leening van drie duizend gul den aan te gaan. Hierbij werd de opmerking gemaakt, dat de kosten, voortvloeiende uit de ont eigening voor de los- en laadplaats aan de Drecht belangrijk hooger waren, dan zij eerst door den Vo orzitter waren begroot. Met algemeene stemmen wordt B. en W. vergunning tot het aangaan van bovengenoemde leening verleend. Daar bij den rondvraag niemand het word verlangde, wordt de vergadering gesloten. Het drama te Rijswijk. De bedrijver van den moord op me vrouw W., de echtgenoote van een ge acht Delftsch ingezetene, is een zoon' van den kamerheer der koningin Jhr. G. v. S. en kleinzoon van den oud hofmaar schalk van dien naam. Het gebeurde heeft ook groote ontroe ring verwekt aan het Hof. Het lijk van Mevr. W., het slachtoffer van het drama, dat zich Zaterdagavond te Rijswijk heeft afgespeeld, is heden och tend uit het Gemeente-Ziekenhuis naar het HolL-Spoorstation overgebjacht en verder naar Haarlem vervoerd om in hei nabij gelegen Scholen te worden ter aprde besteld. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Maria Margaretlia, d. v. J. de Regt en G. Bontenbal. Johannes, z. v. L. H. Hartman en J. C. van den Burg. Geertruida Betje, d. v. W. Beij en C. van den Nieuwendijk. Jacobus, z. v. J. de Wit en v. M. P. van Weeren. Hendrik, z. v.J. K. Koore man en C. van der Huizen. Helena Jacoba, d. v. J. Verhoogh en van H. H. Piket. Mat- thijs, z. v. J. v. d. Heijden en A. M. van Am sterdam. Marie, d. v. D. Teyn en van G. Teljeur. Pieter, z. v. J. J. P. Grasman en v. G. Gijsman. Johannes Jacobus, z. v. J.J. van Maastrigt en van G. J. Modder. Jeannette Antonia Maria, d. v. G. J. M. J, Molkenboer en van B. P. M. van Helvert. Johannes, z. v. P. Ouwerkerk en v. S. M. Passant. Jan Willem Antonie, z. v. J. van den Berg en van E. den Jager. Jaantje, d. v. J. van Es en van J. Kruit. Jacob, z. v. J. Kooien en van M. Brugman. Hendrik, z. v. G. Brussee en van M. L. van Wildt. Willem Fredrik, z. v. J. Braggaar en J. I. van den Bos. Christina Hendrika, d. v. W. van Damme en C. H. Vastrick. Getrouwd: J. van den Broek, jm. en S. van Egmond jn. W. Nieuwenhuizen jm. en R. de Heer, jd. W. Brugman, jm. enj.van ooidonk, jd. P. Smits, jin. en H. C. A. de Does, jd. D. J. Knotter, jm. en G. E. Binnen dijk, jd. S. Taverne, jm. en S. A. de Graaff,jd. Overleden: J. Dreef, m. 30 j. J. H. Lancel, d. 19 j. J. P. Kerkvliet, m. 64 j. S. J. Meyn, z. 10 m. A. M. Lam an geb. Labree, v. 74 j. M. A. J. Rumke geb. Horstmann, v. 74 j. M. de'Bruin geb. Stakenburg, v. 35 j. W. Verhoeven geb. Knaap, w. 81 j. W.Dieben geb. van Carant, v. 68 j. J. Pouw, m. 59 j. ALFEN. Bevallen: H. Rijswijk geb. Uithol, z. F. Wijbenga geb. Baron, z. J. van den Akker geb. Kwakernaak, d. A. Loogman geb. Krak, z. C. van Leeuwen geb. de Weerd, z. Overleden: J. G. van der Vlist, jm. 5 j. C. Bijl, jm. 4 mnd. B. Hogendoorn, man van C. G. Burger, 58 j. Getrouwd: A. Sieling, jm. 29 j. met C. H. van der Linden, jd. 35 j. KOUDEKERK. Bevallen: L. Kranenburg geb. Schalk, d. J. C. de Groot geb. Sprok- kerieft, levenloos. LEIDERDORP. Ondertrouwd: J. F. M. van Velzen 23 j. te Zoeterwoude en M. Verkley 22 j., alhier. Geboren: Leendert, z. van C. J. Oosterom en C. Schiedam. Overleden: H. Heijkoop, 86 j., wedr. van G. Hoogendoorn. OUDSHOORN. Bevallen: M. M. Goedhart geb. de Wit, d. C. Kromhout geb. Tijster man, z. Overleden: W. Tromp, jm. 7 m. STOMPWIJK. Ondertrouwd: K. H.Schmal jm. 22 j. en E. H. Steeneveld jd. 23 j. C. A. van Dam jm. 27 j. en M. J. v. d. Akker jd. 29 j. J. v. d. Salm jm. 36 j. en J. A. M. van Steen jd. 22 j. Th. J. Moerkerk jm. 23 j. en S. J. Schouw jd. 25 j. J. A. Gebbe jm. 34 j. en M. C. v. d. Meer jd. 30 j. Bevallen: G. de Haas geb. v. Leeuwen, z. A. C. Belt geb. v. d. Poel, d. Overleden: S. Maasland, m. 68 j. echtg. van J. M. Scheepmaker. W. Schrader, m. 49 j., echtg. van A. Lelieveld. VEUR. Bevallen: P. Weerdenburg geb. Mosseveld, z. ZWAMMERDAM. Getrouwd: C. Lit, jm. 27 j. en A. van Oostrum, jd. 18 j. J. H. de Bruijn, jm. oud 26 j. en L. Hoogendoorn, jd. 23 j. W. Boer, wedn. 31 j. en M. Hoogendoorn, jd. 22 j. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd A. van der Velden en gezin, Kooilaan 12' scheepstimmerman. M. H. de Boer, Breestraa' 140. B. P. J. Goddijn, Oude Rijn 160, wagenmaker A. Hij mans Breestraat 1, A. J. Gerritse en gezin, Maresingel 21, gasmeester. C. van Berlo-Pon en gezin, Zijdgracht 41. G. Benschopr Doezastraat 6, Assistentie- huishoudster. P. J. Stoutenbeek, Oude Singel 154) postbeambte G. C. Raar, Nieuwstraat 28. bakker. Wed. Visser-Frankenhoff, Rijnsburgersingel 3. A. van der Kloet, Rijnsburgersingel 3. A. H. Schiffeleers, Nieuwe Rijn 31, dienstbode A. Oprei, Hoogewoerd 6. E. van Helden, Oude Singel 20. D. P. Kleinjan en gezin, Pr. Hendrikstr. 29, metselaar. M. H. de Bruin, Magd.Moonstraat 52, spoor werken E. A. L. Grünwoldt Heerenstraat 18. A. M. Smit, Heerenstraat 41, winkeljuffrouw. G. A. Buis, Doelengracin 7, landbouwarbeider C. Baerts, Maresingel 25, koetsier. L. H. G. Krol, Bilderdijkstraat 4. Ph. C. Koppenhout, Breestraat 48/50, kok. L. Verdouw en gezin, Rijndijkstraat 74, scheepmaker. A. Leget, Haarlemmerstraat 228. P. Tensen, Overrijn 5a, machine-bankwerker. F. J. Body en gezin, Prins Frederikstraat 30. M. Monshouwer, Rijnsburgerweg 12, juffrouw van gezelschap. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. 1. van Veen, Rotterdam, Feijenoostkade 67. W. Stikkelorum, Rotterdam, Kievitstraat 13b. W. de Bruin, Delft, Gasthuislaan 119. W. J. Klazema, Bussum, Nassaulaan 24. Mej. J. L. Langeveld, Aalst, H. C. Dörr, Hilversum, Diamantstraat 61. L. Klap, Zoeterwoude, Grisettestraat 8. H. J. Bröker, Utrecht, Sumastraat 13. D. de la Rie, Katwijk, watertoren. S. H. Wijnnob el. Oegstgeest,Oegstgeesterw.39a J. W. Jong, Oegstgeest, Morschweg Steen- plaats 8c. P. van Akkoor, Rotterdam, Hoogheemraad-» straat 36a. C. J. M. J Machen, Warmond, Dorpstraat. A. W. van Baak, Loosduinen, Wilhelmina- straat 108. Wed. J. Bevelander, Hillegom bij Dr. van der Kwalt. Mej. A J van der Heuvel, Bunnik Mej. G. Th, Bos, Huissen (G), marktplein W J Laman, Almelo, Boompjes Quintemeije» Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 912 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 jongste kantoorbediende, 1 tim merman, 1 opperman 1 wagenmaker, 1 stoüer, 1 machinebankwerker, 2 schoenmakers, 1 loodgieter, 1 aank. boekbinder, 1 koekbakker noodhulp, 2 eerste bakkersknechten, 1 bakkers knecht, 1 schippersknecht, 1 koetsier, 1 maga- zijnknecht, 1 zakkenstopper, 7 loopknechten, 4. loopjongens, 1 kruideniersbediende, 1 portier, 1 incasseerder, 1 nachtwaker, 2 oppassers, 8, losse werklieden, 7 werksters, 3 waschvrouwen. 1 aank. machinebankwerker. Gevraagd. 1 machine-houtbewerker, 1 dameskleermaker, 2 metaaldraaiers. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 April 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.2 Biarritz. Laagste barometerstand 742.7 Hernosand. Verwachting tot den avond van 21 April, meest matige tot krachtige westelijke tot zuid westelijke wind, zwaarbewolkte- tot betrokken lucht, waarschijnlijk later regen-zelfde tempe ratuur. Academienieuws. LEIDEN: Met gunstig gevolg afgelegd het doctoraal examen in de rechten door den heer W. Drucker (den Haag.) UTRECHT. Cand.-ex. rechten de hee ren j. Rutgers en J. N. Haak. Tegen het groenloopen.' De Academische berichtgever van „De Nieuwe Courant" meldt: Naar aanleiding van de circulaire door' een aantal personen onder'teekend, neem, ik de vrijheid reeds thans te wijzen oj> een grove onjuistheid daarin voorko mend. Er staat n.l. in &e lezen, dat dei Zuid-Afrikaners, volgens corpsbesluii, van den groentijd zouden zijn vrijge steld, „omdat hun tiotsche aard zich daar tegen verzette". Dit wordjt in die cir culaire een treffend feit genoemd. En nu de waarheid. Indertijd in 1905 werd tijdens de toenmaals plaats gehad hebbende hervormingen ook voorgesteld buitenlanders, slechts tijdelijk hier te lande, die hun vooropvoeding niet hier te lande genoten hadden, van den groen tijd vrij te stellen. Dit besluit is noch toen, noch later ooit aangenomen. Wel' heeft het Collegium toenmaals en ook een ander nu twee jaar geleden mede gedeeld, dat mochten zich dergelijke om-: standigheden voordoen, en mocht er bij bovengenoemde personen, die „niet met Nederlandsche studententoestanden op; de hoogte en niet van jongsaf opge groeid met het idee van groenloopen", werkelijk .bezwaar bestaan, dat dan het Collegium altijd nog gebruik zou kun nen maken van de reeds lang bestaande bepaling (in bijzondere omstandigheden ook voor Nederlanders geldend) om hen; van groenloopen vrij te stellen. Van de ze is voorzoover mij bekend slechts in; een geval gebruik gemaakt voor een bui tenlander (een Belg), terwijl bijv. ver leden jaar de zoon van president Steyn wel degelijk groengeloopen heeft. Van, een corpsbesluit dienaangaande ,en dat nog wel op overwegingen als in de circu laire genoemd is nooit sprake geweest. Kerknieuws. Mgr. Van Baars. De Cur. Ct. schrijft naar aanleiding) van het bericht van overlijden van «non.» signeur J. J. A. van Baars, titulair bis- hnsschop van Teuchira en apostolisch vi- caris van Cura5ao, onder meer het vol gende I „Dertien jaren heeft de nu overleg dene aan het hoofd der Katholieke Kerki in deze kolonie gestaan, en, gedurende zijn vicariaat heeft hij zich onafgebro-j ken beijverd om de belangen vam dei missie, aan zijne zorgen 'toevertrouwd,: te bevorderen. l Door H. M. de Koningin werden zjjneT verdiensten erkend door zijn,e benoeming)1 tot ridder van den Ned. Leeuw. 1' Bijna een jaar geleden was Mgr. Baars met veriof naar Nederland tot herstel van zijn gezondheid vertrokken'.; Reeds op de reis naar Nederland ver ergerde zijne ziekte, zoodat Z. EerW- in bedenkelijker toestand in Nederland aankwam dan bij zijn vertrek van hier. Er waren echter oogenblikken nja en kele maanden verblijf in Nederland, dat; de hoop gekoesterd kon worden dat een|t terugkeer naar dit eiland mogelijk zoti' blijken. Doch deze hoop is verijdeld. De kwaalf week niet. En op den 25en Maart be- zweek hij. 1 V001 de Katholieke gemeente is

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2