De Slagboom. Ie Jaargang. No. 163. Bureau OUDE! SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering len het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer ent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. *Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Uit de Leidsche Vroedschap. iWiatde nieuwe burgemeester voor Lei- Hen zal zijn, is nog niet te voorspellenl, 'maar eene zaak is zeker, hij vers'taat de Jkunst om eene vergadering te leiden, een' Icunst die trouwens niet zoo bijster moei ïijk is, mits degene, die ze moét toepas- isen, zorge, dat hij geheel op de hoogte is Van de te behandelen zaken en daar zorgt He Voorzitter klaarblijkelijk wel voor. i[Het was een agenda om van te schrikken, 'iten minste voor oningewijde^ 89 punten len toch was die geheele vergadering ,Dm 4 uur al geëindigd. De verordenin- jgen op het bouwen, ook het overige deel jvan de agenda had niet veel om het lijf. jHet eenige punt, dat aanleiding gaf tot iöiscussie, was net voorstel om den bouw 'van de nieuwe brug aan de Beestenmarkt ijonderhamds op te dragen aan de firma 'IPen en Bauduin-te Dordrecht. Er waren' 'S3 firma's uitgenoodigd om in te schrij den en merkwaardigerwijze had men Waarschijnlijk zonder opzet daarbij de .[Kon. Grofsmederij te Leiden voorbij ge- Zien. Deze was daardoor niet gesticht, 'Wat begrijpelijk is en had zich met een iadres tot den Raad gericht, welk adres Iwerd gesteund door de Leidsche Kamer van Koophandel en Fabrieken en de af- lldeelmg Leiden van den Christ. Metaal- bewerkersbond. Er stonden hier voor'de Leidsche fabriek groote belangen op het [spel. Niet alleen het feit, dat de op dracht van een belangrijk werk welkom moet zijn, waar ze wegens slapte toch ial genoodzaakt was geweest om eenhon- 'jÜertal werklieden te ontslaan, was van oeteeftenis, maar vooraf zou Tiet voor hare reputatie doodend zijn, als de eigen .gemeente haar voorbijging, en dit te (meer ,waar aan deze fabriek door Ide gemeente Rotterdam, wier dienst van .'[Publieke Werken een buitengewone re futatie heeft in den lande, de bouw van '".een soortgelijke brug was opgedragen Het debat over de kwestie werd door Hen heer Vergouwen ingezet, al aan stonds met een voorstel om het punt ,van de agenda af te voeren, zelfs nog voor dat aan B. en W. gelegenheid was gegeven hun voorstel toe te lichten. De heer Korevaar lichtte het voorstel kor# toe, maar was in zijn argumentatie niet bijzonder sterk. Gemeentewerken had al leen enkele firma's uitgenoodigd, die al tn-eermalen zulke bruggen hadden ge bouwd en 'daarbij de Koninklijke Grof smederij liad niets van zich doen hoo- |r,en. Dit laatste argument leek ons voor- lal weinig krachtig. Hoe kon men weten jdat de aanbesteding ondershands plaats Zou hebben Ons dunkt, had de heer [Korevaar eenvoudig toegegeven, 'dat hét een onwillekeurig verzuim was geweest, ten de toezegging gedaan, dat dit in den! vervolge niet meer zou voorkomen een FEUILLETON. (Vrif tiaar het Fr arisch, vati RE NÉ BAZIN). 8) Ongeveer terzelfder tijd, gedurende de .vacanties aan de militaire school, las ik boeken, die den Roomschen godsdienst Verdedigden. Zij hebben mij niet van mijn fcngstigen twijfel genezen, die mij gevan gen houdt als een Oostersche koorts. Daarop heb ik me bij mijn regiment in Indië vervoegd bij de blanke troepen. Een jaar later werd ik op verzoek overge plaatst bij de inlandsche troepenmacht. Welnu, ik heb daar zeer zeker veel dagen van hard werken gekend, dagen, waarop ik geen tijd had te denken of te droomen. [Maar er waren toch ook veel uren' van Werkeloosheid, uren van herinnering en Overweging. Ge kunt u niet voorstellen, hoe mijn geest daar gekweld is gewor den, omdat ge altijd in de rust Van het geloof hebt geleefd In den vrede wel, niet in de rust: dat bestaat niet in onzen tijd. Ik wil .zeggen, iciat geen enkel uwer beroep op den Raad om het voorstel aan fce nemen, wijl de onderhandelingen reeds zoo ver gevorderd waren, zou waar schijnlijk niet vergeefs zijn geweest. Nu wierden de tegenstanders i-n hun verzet gestijfd. De heeren Vergouwen, Pera, van Hoeken, Fokker, Bosch en Meule- man steunden allen het adres van de Grofsmederij en de lieeren "Fokker en Bosch, Legden er den nadruk op, dat men dergelijke onderhandelingen niet zoover moest laten komen, voordat de goedkeu ring van den Raad was verkregen. De heeren de Vries, Hoogeboom en Roem meenden, dat het niet aanging om waar eenmaal de prijs bekend was en de on derhandelingen zoo ver waren, nu nog eens een concurreerende firma uit te noodigen tot inschrijving. De heer De Vries wilde door den Raad zien uitge sproken een betuiging van spijt, dat de zaak zoo was geloopen, eene verklaring dat de Raad de Kon. Ned. Grofsmederij wel competent achtte tot clit soort werk, doch overigens de zaak laten zooals ze was, een Platonische verklaring, waar noch de Grofsmederij, noch de Leidsche werkelooze Metaalbewerkers erg mee gebaat waren. De heer Hoogeboom meende dat het een kwestie was van fatsoen de prijs was gepubliceerd, dus kon men niet te rug, waarop de heer Meuleman opmerkte dat dan toah alleen maar de prijs was bekend, maar dat van de plannen niets was gepubliceerd, zoodat men naar zijne meening, gerustelijk nog een andere fir ma kon uitnoodigen. Het was toch ide plicht van den Raad, zooveel mogelijk de Leidsche industrie te bevorderen. De heer Carpentier Alting vroeg nog naar de mogelijkheid van eene publieke aan besteding, welke mogelijkheid werd ont kend door den lieer Koorevaareerstens zou dat te lang ophouden, en vervolgens ?ou men dan gebruik moeten maken van de plannen der firma Penn en Bauduiir en dat is zeker niet fair. Toen sloot de voorzitter de discussie. De motie-Ver gouwen' om de za'ak van de agenda af te voeren en ook nog de Kon. Ned. Grof smederij uit te noodigen weru "in stem ming ge'bracht, nadat nog even de heer Kerstens had opgemerkt, dat dan toch zeker de andere uitgenoodigde firma's in staat zouden worden gesteld hunne inschrijvingen te herzien. De motie werd aangenomen met 20 t^gen 8 stemmen', die van de wethouders, de commissie v,an Fabricage, en de lieeren De Vries, Hoogenboom en Carpentier Alting. Te hopen is, dat de Leidsche ingeze tenen een voorbeeld zullen nemen aan hunne vroedschap en ook zooveel moge lijk de Leidsche industrie en winkeliers zullen bevoordeel en. Toen nog een klein debatje over het voorstel van B. en W. om de f1500 bij de begrooting toegestaan voor op hooging van de veemarkt, niet te beste den, waarbij de heeren Kerstens en van Gruting zich tegen "dit voorstel verzet ten, doch bij de stemming voegde zich bïj hen .alleen de heer de Boer. Over de kwestie om eventueel f 8000 ideeën, die op het geloof gegrondvest zijn, u Waard heeft behoeven te zijn om ernstig verdedigd te worden. Een jong meisje, in Frankrijk vooral, ontvangt haar geloof geheel pasklaar, en verandert niet meer. Ge vergist u: indien het al waar is, dat een meisje minder spoedig haar ge loof verliest dan mannen, dan is zulks, omdat zij haar geloof beter kent, en be ter verdedigt. Dan begrijpt ge den toestand van een ziel, die zelf het geloof vernietigt, waarin zij is opgegroeid. Daar in de woestenij en in de bergen, die door Wilde vijanden onveilig werden gemaakt, tracht te ik mij een oordeel te vestigen Over liet punt, dat tusschen u en ons Zoozeer is aangevochtenover uw dogma van „de waarachtige tegenwoordigheid." Dat lijkt mij het hart, het bloedlooze of het warme, van den godsdienst te zijn. Ik was er zeer door bewogen, dat onze Angiikaansche kerk niet officieel de waar achtige tegenwoordigheid leert. Sommi gen onzer leden gelooven er aan, maar daardoor wijken zij min of meer af Van onze officieele kerkleer. En toch las ik bij den jH. Johannes: j,Wie mijn vleesch eet en mijn bloed drinkt, blijft in mij ep Ik in hem." En bij d-emzelfden .apostel las ik r— ge -herinnert het u j,Het bropdi» d,a,t jk geyen ^1 yoq,r jhqt Jgyen jigf bij te dragen tot afkoop van de tol aan den Rijnsburgerweg, werd niets gezegd, wel een bewijs, dat men dien tol gaarne ziet verdwijnen. En daarmede was de agenda afgehan deld. BUITENLAND. België. Opening van de tentoonstelling van Brussel. De officieele opening van de Tentoon stelling is bepaald op Zaterdag 23 April om twee uur 's namiddags. De koning en de koningin, de minis- sters de leden der beide Kamers, het diplomatische korps en de hoofdcommis sarissen der verschillende landen die aan die Tentoonstelling deelnemen, zullen bij -die plechtigheid aanwezig zijn. Baron Jansen, voorzitter van het uit voerend Comité, zal de feestrede houden, waarop do koning zal antwoorden. De genoodigden zullen daarna de ten toonstelling bezoeken, o.a. het paviljoen van Nederland welke inrichting daags te voren zal in die orde zijn en dat een der prachtigste van de tentoonstelling be looft te wordien. Den volgenden dag heeft een raöut plaats in de prachtige zalen van het stad huis van Brussel. Engeland. De koninklijke waarborgen. De telegrammen hebben het groote nieuws gebracht, dat Asquith in het La gerhuis heeft aangekondigd, dat hij, in 't bijna zekere geval dat het Hoogerhuis de veto-besluiten niet bekrachtigt, tot den koning zal gaan en -hem vragen zijn recht te gebruiken, teneindie den tegenstand van het Hoogerhuis te breken. Weigert de ko ning, dan treedt het ministerie af. Stelt de koning de voorwaarde, dat de kiezers over de veto-kwestie uitspraak moeten doen, dan zal Asquith het Parlement ont binden, onder verstande, dat, krijgt de regeering opnieuw de meerderheid, de koning dan van zijn reoht zal gebruik maken. Dat reoht is, naar alle waarschijnlijk heid, niet dat om aan Peers den op roepingsbrief te onthouden, maar dat om nieuwe Peers te benoemen. Nju heeft Asquith dan met ondubbel zinnige woorden beloofd, wat men alge meen dacht, dat hij reeds vóór de verkie zing van Januari -had beloofd, nl. dat de regeering niet aan 't bewind zal blijven noch opnieuw het bewind zal aanvaarden, tenzij de kroon medewerkt om het verzet van het Hoogerhuis tegen beperking van zijn macht te breken. Wat de begrooting betreft: na deze verklaring van Asquith neemt men aan, dat de Ieren niet tegen zullen stemmen. Asquith's verklaring. Op de belangrijke verklaring, die Asquith Donderdagavond in het Lagerhuis heeft wereld is Mijn vleesch." Groot en be klemmend! was de twijfel, waarin ik ver keerde. Waarom moesten deze teksten besnoeid worden? En hoe konden zij anders worden uitgelegd dan door de waarachtige tegenwoordigheid van Chris tus in het H. Sacrament? En langza merhand kwam ik tot dit dilemma, dat mijn geest gedurende maanden van een zaamheid heeft beziggehouden en ge kweld: indien het Katholicisme niet de waarheid is, dan is het zooveel te zeker der, dat eik ander christelijk geloof valsoh is. Hebt ge God om hulp gebeden Reginald antwoordde na een oogenblik aarzelen Ja, maar jk bezit uw geloof niet. God heeft me niet geantwoord. Het ge loof, dat ik -had, heb ik verloren, en het andere-heb ik niet. Het is me onmoge lijk langer deel uit te maken van de Kerk, in welk geloof ik ben opgevoed en wan neer ik denk aan -het Katholicisme komt al mijn wantrouwen weer boven, En, wil ine verontschuldigen, dat ik het zeg, maar -het is noodig om mijn geestestoestand te kennen jk vraag mij af, of het teeken van het kruis niet het teeken van het Beest is; ik denk aan het bedorven Ba byion, ik fcie het spook der „Scarlet wo man" voor mijn geest verrijzen en ik -her baal td$ ^oorden yaq pcorge Borrow afgelegd, zijn buitengewone en levendige tooneelen gevolgd. De unionisten maak ten de Ieren voor dynamiteurs en land verraders uit, hetgeen de Ieren met an dere schimpscheuten beantwoordden. Het spektakel herhaalde zich later in de wan delgangen, waar de unionisten en de Ieren stellig handgemeen zouden gewor den zijn, indien Burns niet tusschenbeide gekome ware, om de woedende vechters bazen te scheiden. Zwitserland. De Nationale Raad, die in de wetge ving enkel ten raadgevender* titel- op treedt, heeft met 100 stemmen tegen 45 en 1 onthouding het beginsel der E. V. voor de samenstelling van het Bonds- parlement verworpen. 'De Statenraad moet nu in Juni be raadslagen en in het najaar zal het sou- vereine volk bij referendum uitspraak doen. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besl. van 8 dezer is F. JH. vaii Malsen lid van den gemeenteraad te 's Gravenhage, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Met ingang van 1 Mei is onder toekenning van pensioen, een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend en zulks ter zake van langdurigen dienst Aan den generaal-majoor K. Hen nes, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht; aan den kolonel J. H. Makkink, com mandant van het 2de regiment infanterie: aan den dirigeerende-offkier van ge zondheid 1ste klasse dr. F. Daniëls, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht; aan den luitenant-kolonel A. J. P. A. d-e Vries, van het 6de regiment infan terie aan den dirigeerende-militaire apothe ker, met den rang van majoor A. G. van der Land, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht en aan den dirigeerende-paardenarts, met den rang van majoor, J. L. G. Cayaux, van het 3d-e regiment huzaren allen, met uizondering van den in de vierde plaats genoemde, op hunne aan vrage: Met ingang van 1 Mei zijn be noemd! a. bij den grooten staf; tot kolonel, de adjudant van H. M. de Koningin, de luitenant-kolonel R. J. graaf Schimme?penninck, van dien staf: b. bij den plaatselijken staf: tot kolonel, plaatselijke commandant te Amsterdam, do luitenant-kolonel J. H. van der Burg, van het 5de regiment in fanterie c. bij het wapen der infanterie tot luitenant-kolonel, de majoor A. J. Schotman, van het wapen, directeur der Normaal Schietschool: „Paus van Rome! Ik geloof, dat gij slech ter zijl dan ooit; maar gij -hebt geen macht meer. Gij zïjt lam gewordenuw herderstaf is veranderd in een kruk." En dan schrik ik, als ik bedenk, dat de menschen zooveel leed gedragen, zooveel oorlogen gevoerd, zooveel haat getrot seerd en zooveel vernederingen onder gaan hebben, dat zij hebben gehoorzaamd bemind, de oogen ten hemel geslagen voor een mooie, ledige illusie.... Vergeef me mijn woorden Ernstig en bewogen antwoordde Ma rie eenvoudig: c— Ik zal voor u bidden. iHij •hield rich niet met haar, alleen met zichzelf bezig, Zij verving Thomas Winnie en noch haar jeugd noch haar bekoorlijkheid konden den gedachtengang afleiden van dezen door onrust gekwel- den man. Toch ontroerde hij, toen Marie Limerel hem zeide: „ik zal voor u bid den." Hij antwoordde met droeven blik: Ik ben u erg, erg -dankbaar. En mu, nu ge weet, dat ik niet meer behoor tot de kerk mijner vaderen, zelfs tot geen enkele kerk, geef me nu raad. Veronderstel, dat van avond of morgen mijn vader me vraagt te bevestigen, dat ik nog tot zijn kerk behoor, wat moet ïk doen? Wat vergt dan mijn plicht? Hij wachtte en zette zich een weinig achteruit om beter het ingetogep gelaat bij het 2de regiment: tot kolonel, commandant van het korpsy de luitenant-kolonel A. L. Klerk de Rl isy van <len genera'.en staf, chef van den staf der 4e divisie. tot luitenant-kolonel, de majoor H. O, Fraser en H. Spanjaerdt Speekman, bei den van het korps tot majoor, de kapitein W. J. Steinbudi van het 5d-e regiment; bij het 4de regiment; tot luitenant-kolonel, de majoor F. H. Hendriksz, van het 2de regiment; bij het 5de regiment; tot majoor, de kapitein H. F. Oh. baron van Omphal Mulert, van het regiment grenadiers en jagers; bij het 6de regiment: tot majoor de kapitein F. L. J. van dei Pol, van den staf van het wapen, werk zaam bij de Koninklijke Militaire Aca demie bij -het 7de regiment: tot majoor, de kapitein F. W. J. de Witt Huberts, van het 10de regiment; bij het 8ste regiment: tot majoor, de kapitein J. F. Th. Bloem,- adjudant van het 6de regiment; d. bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen tot majoor, de kapitein E. A. F. Blok huis, van dien staf, werkzaam bij het Departement van Oorlog; bij -het 1ste regiment vesting-artillerie: tot majoor, de kapitein M. A. Elout, van den staf van -het wapen, werkzaam bij d-e constructie-werkplaatssen bij het 2de rigiment vesting-artillerie: tot luitenant-kolonel, de majoor M. J. A. Masthoff, van het korps. De koninklijke familie naar het Loo. De terugkeer van het Koninklijk echt paar op het Loo had gister onder be gunstiging van schoon lenteweder en on der enorme belangstelling plaats. Duizen den uit Apeldoorn en omgeving waren op het Loo saamgestroomd en ook de scholen, die iets vroeger hadden vrij ge-, geven, waren flink vertegenwoordigd,. Geestdriftig gestemd wachtte het publiek reedis geruimen tijd vóór het uur van aan komst den Koninklijken extra-trein af. Precies 4.27 reed: deze binnen en ter stond stegen van alle zijden langs het perron hartelijke hoera's op, toen Prin ses Juliana zichtbaar werd. De Prinses werd door een pleegzuster gedragen en toen zij even voor het venster werd- ge houden, scheen aan liet gejubel geen ein-( diö te komen. Ook de Koningin en Prins werd-en geestdriftig begroet. Na £en kort onderhoud met den bur gemeester begaf het Vorstelijk echtpaar zich te voet naar het paleis. Tot nabij de hekken van het bassecour stond de me nigte opgesteld en steeds klonken hoe- ra's en wuifde men Koningin en Prins, toe. Prinses Juliana, die er bijzonder wel varend uitzag, werd door een verpleeg-, ster gedragen, onder toezicht van de gou vernante, jonkvrouw Van der Poll. Toen d-e Koninklijke trein langzaam binnenreed-, bewees de Koningin een lie ve attentie. Vóór d-e geopende vensters te kunnen zien van het meisje, dat haar oordeel zou gaan uitspreken, en die lip pen, die zouden vonnissen. Zij sp^lc: Waarom houdt ge u niet onzijdig,- zooals uw geweten u dezen morgen reeds ingegeven heeft? Dat zóu een beslissende breuk ge ven met mijn vader. Hij zou me niet be grijpen, en mijn ongehoorzaamheid niet vergeven. En Uw vrijheid dan? Mijn vrijheid! Maar zij zal hem ver blinding, ondankbaarheid lijken. En ik zal niet eens de vreugde smaken, de liefde mijns vaders te hebben geofferd voor een waarheid, waarvan ik overtuigd ben. Ik zal hem moeten zeggen: Ik zie de waarheid niet daar, waar u ze meent te zien, en.... ergens anders zie ik ze ook! niet. Is dlat niet hard? Voor alles is het Uw plicht niet te liegen en d-e waarheid te zeggen. Reginald zweeg een oogenblik en zei langzaam. Ik zal het doen. Hij bleef eenigen tijd in gepeins zit ten met den blik naar den grond, toerf verhelderde zijn gelaat en met een ruk stond hij op. (Wo Jt Vervolgd)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1