No. 160. 13 Nog drie dagen! De Slagboom. 5> BUITENLAND. Ie Jaargang. BlirCilU OUDE. SINGEL 54, LEIDEN. Intcic. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag April 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke' korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regel§ 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Tot en met 15 April, dus tot en met a.s. Vrijdag, liggen de voorloopige Kiezerslijsten op de gemeentehuizen ter inzage.; Uit de Pers. De komende Staten-stembus. „Het Huisgezin" wijst op het verschil dat er bestaat met vorige staten-verkiezin- gen, toen het land als in vuur en vlam stond en het haast even opgewekt en druk toeging als bij Kamerverkiezingen. Het blad vraagt waar dit verschil van daan komt. Het is met., een paar woorden te zeggen. In 1901 gold Jiet de vraag, of de anti liberalen er in zouden slagen hun in 1898 begonnen onverwinning in Zuid-Holland te voltooien en zoodoende op den duur de Eerste Kamer om te zetten. De anti-libe ralen triomfeerden en weldra deed die eerste man van rechts voor Zuid-Hol land zijn intrede in de Eerste Kamer. In 1904 was de inzet van den strijd de Hooger-Onderwijswet en het aanblij ven van het ministerie-Kuyper. Rechts won weer. De lib. Eerste Kamer verwierp de wet, Kuyper bleef en verkreeg de ontbinding der Kamer, die in haar nieu we samenstelling de wet aannam. In 1907 werd een uiterste, wanhopige poging beproefd om de rechterzijde uit haar stellingen te verdringen en aan de provinciale stembus een votum van ver trouwen voor liet ministerie-De Meester - te verwerven. Het driemanschap Borge- sius-Tydeman-Marchant sloot de ver unie van Gorkum. De uitkomst was een vernietigende nederlaag, die de linker zijde redeloos, het ministerie radeloos en reddeloos maakte. Thans ontbreken de sterke prikkels, die bij de drie vorige stembussen tot zoo krachtige actie over en-weer aanzetten. Rechts weet dat zij niet te verslaan is in Staten en in de Eerste Kamer, en links voelt dat zij niét bij machte is de over winning te behalen. Of men het wil of niet, er zal 'aan dé komende Juni-stembus zekere slap heid heerschen." Met dit al mogen we ons niet tot zorgeloosheid laten verlokken. Lieten we ons daartoe verleiden, ein digt het „Hgz.", dan zouden we wel niet den slag verliezen, maar den stelden we ons toch aan ernstige verliezen bloot, die het begin zouden kunnen worden van een nieuwe liberale overheersching. FEUILLETON. (Vrij, naar het Fransch, van RE MÉ BAZIN). i Ik begrijp hen, ot ten minste ik tracht hen te begrijpen, wat nog niet het zelfde is moeder, dan van hen te hou den. Je begrijpt ze dan beter dan ik. -Ja, maar u speelt geen tennis, en ,u wilt niet op thee-visites gaan, ik ga daar overal heen en ik raak er goed aan gewoon. En hoe vindt ge "de Engelschen1? Gelijk aan ons, Franschen. Kom, kind, alle boeken die ik ge lezen heb, zeggen het tegendeel. Toch, gelijk aan ons, maar met ge woonten, die verschillen. Vooral duider de mannen in Engeland heb ik er ver schillende opgemerkt, die Normaudiërs *ijn meer Gasconjers, dan u zbudt ge- looven en Auvergners, ook enkelen van Tllle de France. Maar Marie, ik zie pas juist hoe je ee nFransche bent, als jc onder hen \erkeert. ij"; Iic ook wel. j Maar niet zooveel als ik; ik hen er zeker v,a,n. Met gen<ot dejik jk terug We moeten in de provincies, waar we in de meerderheid zijn, behouden hetgeen we hebben, als het kan onze meerderheid door versterking bevestigenen in de provincies, waar we minderheid zijn, moe ten we onze positie trachten te verbe teren. De Socialisten onderling. Het (anti-rev.) „Friesoh maakt naar aanleiding van het zooge naamd „diebatteeren" door sociaal-derno- craten op hunne vergaderingen de volgen de opmerkingen Dat is een eigenaardige vorm van de bat. Daarbij is het er heelemaal niet om te doen den tegenstander te overtuigen, ach neen! Zelfs is het er niet om te doen, in ridderlijk tournooi de lans met hein te kruisen; ook dat niet. Het socialistisch debat heeft enkel ten doel den tegenstan der in 't zand te doen buitelen en daar toe is elke handgreep goed. De socialistische debater bestrijdt den spreker niet, maar richt zich tot het pu bliek en gebruikt de gelegenheid tot de bat om propaganda te maken voor zijn eigen beginselen en dat met alle mid delen, die hij bij de hand heeft. Of hij fatsoenlijk debatteert, dan wel scheldt; netjes blijft of de bourgeoisie uit vloekt; zich aan de rede van den spreker houdt, dan wel verre daarvan afwijkt.... 't is hem al hetzelfde: als hij maar propa ganda maken kan! Als z'n eigen partij maar zijde spint De meeting, de zaal, den tijd en 't publiek van zijn tegenstander exploiteert de socialistische debater ten eigen bate. En wee! wie daar wat van zegt! Dan wordt dié' debater brutaal. Dan kan 't hem niet schelen, wat hij ër uitgooit Dan heeten de tegenstanders dompers en duisterlingen, wier daden 't licht niet velen kunnen van het vrije de bat. En hebben ze dan maar een „klom pje" geestverwanten in de zaal, dan trach ten ze in elk geval den goeden indruk der rede te bederven, door de vergadering te doen verloopen, al moeten ze daarvoor het gebed zelfs storen. Zóó debatteert de socialist. En precies diezelfde methode nu, pas sen sedert eenige maanden de mannen van de S. D. P. op hun vroegere partijge- nooten toe. Met meer giftigheid nog. Op elke meeting eisohen ze debat. Dit verkregen hebbende, pakken ze uit. Scliel- den de anderen uit voor al wat leelijk is. Prikken, grieven, porren, treiteren, ju dassen. Komen op elke motie met amen dementen, of ze bij de el afgeknipt zijn. Willen die verdedigen. Eischen dupliek. Stemming over de amendementen. Tot de vergadering gaat verloopen. Of een hevige twist uitbreekt. Zoodat in elk geval de kracht van de meeting gebroken is. De methode zélf verfoeien we. Maar ze is van zuiver socialistisohen aan onze woning in de avenue Autinik verlang er naar terug te keeren. Uw verlangen zal spoedig worden vervuld. We zullen binnenkort afreizen. Wat mij betreft, ik zal hier van allesi een weinig betreuren. Het aanrollen van den vloed gaf een; dof geluid en de zeewind speelde in het helmgras. Het meest belangrijke van al, dat zijn de kaï kters. Hebt je er hier ontdekt, gij die speelt en omgaat zes weken lang met allerlei Engelschen? Ik geloof het wel. i v Nu, bijvoorbeeld? Dorothy. Dat is klaar als een fon tein. i Hoelang zal dat duren? En fwiè nog? Reginald Breynolds. O, die, 'n welopgevoede cow-boy. Gelooft je, dat hij karakter heeft? Ben je daar zeker van Hij wordt gekweld, moeder. Zoo ,jongedame. Heeft hij je 'ijn vertrouwen genomen Een lichte lach gaf eerst antwoord; Maar toen namen de lippen, die mim^ mer logen den gewonen langen boog van ernst aan. Hij zou al zeer ongelukkig moe ten zijn, om een vrouw in zijn vertrou wen te hemen. Wiij hebb'ön slechts ten nis gespeeld. Maar toch weet ik van Do rothy, dat hij met zijn vader giet pp gog- aard, daar gaat niets af! Wij zelf hebben door die methode menigmaal onze beste vergaderingen zien bederven.... En wat doet nu de S. D. A. P.? Het is merkwaardig. Nu zij zélf last krijgt van haar eigen streken wordt ze als dol. Als Wijnkoop of een der zijnen het woord maar vraagt, dan beginnen de anderen al te grommen, te fluiten, te brullen. En zoodra er iets gezegd wordt dat hen prik kelt, dan wordt den debater door de groote herrie feitelijk het voortspreken onmogelijk gemaakt. Ja, men gaat nog verder. Aan de S. D. P. werd al herhaaldelijk debat geweigerd. Precies hetzelfde middel van verweer, dat wij tegen het so- sialistische pseudo^debat toepassen! Of, als een debater niet naar den zin der heeren spreekt, dan wordt de verga dering, zoogenaamd „spontaan", rumoe rig, steekt de vuist op, wil den man te lijf of jouwt hem uit. Of ook van de bestuurstafel zélf wordt geadviseerd, -om er den „vent" maar uit te gooien.... 't Is een merkwaardig verschijnsel Burgemeester van Delft. In de „Gelderlander" wordt geschre ven: „Zooals men zich herinneren zal, is er voor enkele weken in de pers op aangedrongen, dat Delft een Katholie ken burgemeester zou krijgen. De Ka tholieke partij is daar verrefweg de sterkste, is zelfs grooter meen ik, dan de twee andere rechtsche groepen sa men. Het zou dus alleszins billijk zijn, als er een katholieke burgemeester be noemd wérd. Nu wil men, dat inderdaad zulk een benoeming te waditen is. Men noemt reeds den naam van een bekend katho liek man in de politiek. Ik wil niet voor barig zijn en zal dien naam niet over brieven, maar het doet mij intusschen genoegen, dat de Regeering vast op haar stuk staat en breekt met de libe rale methode. Het burgemeesterschap is er zeker een dat het vertrouwen der burgerij moet bezitten en dat kan het beste als de drager van dat ambt de richting is toegedaan van de burgerij, die onder hem staat, of althans van de grootste partij." De „Residentiebode" voegt daaraan toe: „Met instemming nemen wij van de ze besohouwingen kennis, waar deze geruchten ook ons reeds ter oore wa ren gekomen." Duitschland. De Munchensche correspondent van' dé Frankf. Ztg. geeft eenige berichten van het terrein van den Beierschen bieroor den voet staat, althans dat er tusschen hen vrij heftige scènes hebben plaats ge had. En ken je de oorzaak daarvain Die ligt op godsdienstig gebied. Zooals immer. Hoe ouder ge wordt, hoe meer ge zult ondervinden, dat de meest scherpe strijd in de wereld niet gevoerd wordt om het geld, maar voor of tegen het geloof. Ik heb dikwerf bij mezelf gezegd, dat er nooit een meer „theologisch" tijdperk heeft bestaan, dan dat, waarin we nu leven, een tijdperk, dat in zijn diepten nimmer meer bewerkt is door de stroomingen, die zich daar ontmoeten. W,aar is de familie te vin den, waarin de volmaakte vrede woont, de godsdienstige of de ongodsdienstige Die familie is de onze, de fami lie, die bestaat uit u, ik en Edith. Die arme kleine. Ze slaapt ,al' óPi dit uur. Neen, nog niet, kijk, de vensters zijn' nog verlicht. Mevrouw Limerel en Marie waren de stad doorgegaan aan de uiterste west zijde en keerden terug langs den weg, dien de spoorweg kruist. Vandaar in de verte, tegen den bleeken; hemel, teekende zich het silhouet af van het pensionaat, het klooster „des Oi- seaux", van uitgebannen Fransche re ligieuzen. Dit pensionaat huisvestte nu Edith. Qok stemt het jne drpevig, zei log, die bewijzen met hoeveel verbitte ring de strijd gevoerd wordt zonder dat de Beieren er evenwel hun goede luim bij verliezen. In vele gemeenten houdt men alle bij eenkomsten en vergaderingen in het schoojgebouw, om niet in de verleiding te komen om bier te drinken. Op verga deringen te Grongorgen, Rainding en Birnbach zijn voor acht gemeenten anti- bi ervereenigingen opgericht, die o. in. het volgende besloten hebbenVoorloo- pig geen vereenigingsfeesten te houden!, andere feestén komedie-voorstellingen, kennissen, biergelagen, ent. mogen niet bezocht worden. De gebruikelijke begra fenisdrinkpartij wordt eens voor altijd afgeschaft. Ambachtslieden en arbeiders die bier van 24 pf. den liter drinken, zullen bij leden van de anti-biervereeni- gingen geen werk vinden. Evenmin zal van leurders, die dat bier drinken, iets gekocht worden. Alle leden verbinden; zich bovengenoemde bepalingen na "te leven, op straffe van 20 Mark boete. Te Simbach ging een troep van ,50 man van herberg tot herberg. Overal vroeg men: „Wat kost het bier?" En als het antwoord van de kasteleins „24" was, klonk het beveh Opgerukt marsch. Te Pilsting plaatste men op het markt plein een hoogen paal, vanwege „*de diep' rouwenden achtergeblevenen van' den overleden ouden bierprijs". Op den paal stond een open bierkroes, hief het opschrift: Laatste groet. Te Metten heeft men de cantines bij de steengroe ven waar elke maand 80 H.L. bier ge tapt werden, moeien sluiten, omdat "de Steenhouwers geen cin^ipei 'bier meer dronken. Op den laatsten heerlijken Zon üPn£ men daar niet als gewoonlijk naar de herbergen, maar naar den Geis- brunuen, om zijn dorst met een dronk koel water te lesschen. Een "harmonica speler zorgde voor muziek en onder de schaduw van de naaldboomen vermaakte men zich ook zonder bier. Te Bina, in Neder-Beierén, moestein de leerlingen van de hoogste klas een, opstel maken over het kom eten jaar. Een hunner schreef: Een komeet moet on- gèluk brengen, en werkelijk is er al een gekomen, namelijk de verhooging vajn, den bierprijs tot 24 pfenniugen. Frankrijk. De tram beambten hebben in. een ver gadering op de Arbeidsbeurs besloten morgen den arbeid te hervatten. Na afloop der vergadering hielden zij betoogingen op straat; op verschillende punten hadden botsingen plaats tusschen agenten en de stakers, die een rijtuig wilden beletten door te rijden. De stakers sloegen de ruiten van den wagen en den trolley stuk. Huzaren dreven de menigte, die het rijtuig tegenhield, uiteen. Naar het heet, werden een aantal per sonen gekwetst. Palestina. De inwijding der Sionskerk. Op plechtige wijze is Zondag do Roomsch-Katholieke kerk op den berg Sion ingewijd. Meer dan duizend pelgrims, voorna melijk uit Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland, onder wie de prinsen Ge orge en Coenraad van Beieren als ver tegenwoordigers van den prins-regent* waren hiertoe naar Palestina overgeko men. Geheel Jeruzalem vierde feest en reeds vroeg in den ochtend vulden talrijke pel grims, waaronder er zelfs uit Amerika gekomen waren, de straten van de heiligé stad. De Duitsohe pelgrims, zoowel de pro- testantsche als de Katholieke, begaven zich bij duizendtallen naar den berg Sion,- om zich voor de groote plechtigheid' van den dag van plaatsen te voorzien. In den vroegen morgen begonnen de plechtigheden met de wijding -der altaren* door den patriarch van Jeruzalem, ge as-' sisteerd door vier Duitsohe bisschoppen en drie gemijterde abten van de orde van den H. Benedictus. Te tien uur luidden alle klokken van de nieuwe kerk en reeds was het gebouw geheel bezet. Naast de prinsen George! en Coenraad van Beieren, was gezeten vorst Salm-Reiffersch eidt- LH jek, afge vaardigde van het centrum in den rijksdag en eerste voorzitter van de Duitsche ver- eeniging van het Heilige Land. Ook waren tegenwoordig talrijke Ma- theserridders en ridders van St. Jan van Jeruzalem, gekleed in hun prachtige, en rijke ambtscostumes. De laatsten de Johanniter-ridders, zijn protestant; zij behooren evenals de Maltheser-ridders* die Katholiek zijn, uitsluitend tot den zeer ouden Duitschen adel. Te elf uur kwamen'prins en prinses Eitel Fried rich- van Pruisen, dae keizer Wilhelm vertegenwoordigden in het por taal der kerk aan, waar de patriarch om- ringd door de bisschoppen en de gemij-f" terde abten, de prinsen van Beieren en vorst Salm Reifferscheidt-Dijck, hen ont ving. De Pruisische prinsen werden toege sproken door mgr Müller, als vertegen woordiger van kardinaal Fischer, door vorst Salm Reifferscheidt-Dijck door den aartsabt van Beuron en door den prior der Benedictijnen van den berg Sion. Mgr. Müller verzocht den prins aan zijn verheven vader dankbaarheid te willen vertolken van het Katholieke Duitsch- land, dat aan den keizer liet bezit van r-en der meest heilige plaatsen van Palestina de „Dormitio," verschuldigd is. Terwijl de prinsen door den patriarch naar hun zitplaatsen ter zijde van 't hoofd altaar geleid werden, werd de hymne1 „Hosanna, zoon van David", van Haen-' del gezongen. De plechtige Hoogmis werd vervolgens opgedragen door mgr. Müller, geassis teerd door den patriarch en twee bis-: rie, van Westgate af te reizen, waar we dan Edith achterlaten Ja, ook mij. Maar zij is er nu gé- wend. En zij begrijpt, dat wij heel duur koopen, ten koste van leed, het Jieve tehuis, dat zij hier heeft, de frissche lucht, die ze ademt ,de volle gezond heid naar lichaam en ziel. O, die kleine, slanke, blonde Edith. Zie nu, het licht gaat uit. "Edith slaapt achter haar witte gordijnen. En Mére Noémi gaat wakend, als een kleine schaduw, rond op haar vilten pantof felsLieve Edith! Duisternis was den gevel van het pen sionaat komen omhangen. Maar de ge dachten der moeder en van de oudere zuster bleven verwijlen bij Edith, ter wijl zij zich in den teederen nacht huis waarts begaven. Den volgenden middag, tegen vier uur tóen de verzachtende naglans van een mooi'en dag nog in de luchten dreef, ■kwam voor het hek der kleine villa, die mevrouw Limerel betrokken had, een automobiel aan, die moeder -en dochter, op dien stillen Engelschen Zonldag in de richting van het Zuiden voerde. Mevrouw Limerel had den chauffeur op het hart gedrukt langzaam te rijden. De tocht zou dus slechts drie kwartier duren en ging langs lieve, smalle wegen. Het doel was: „Redhall", de statige hui zing e, de uitgestrekte bezitting vaq 'het oude geslacht der Breynolds. Men reed door een prachtig heuvel achtig landschap, met vergezichten op weiden en bosschen, die in praal van, kleurschakeeringen tegen den heuvel op. glooiden, en die zich verloren in het verschiet, daar, waar de nabiiheid de# zee alle kleur vergrijsde en de omtrek ken wegdoezelde. Het motorgevaarte ging steeds op- waarts de heuvelen, een wolk var, siof achterlatend op het groen ea\ bruin der; struiken langs den weg, totda' ue weg ging door een hoogstammig bosch, waar; do grond meer vochtig was, omdat de, zonnestralen er niet in' konden doordrin gen. Een breede lange laan van majesteu'-; ze boomen. Aan het einde daarvan, in een groote?. open vlakte lag het kasteel, forsch ear vierkant van muren, met twee ronde, zwa re torens. Üe massieve steenon an het oude gebouw waren verbleekt, onder dé; stormen der jaren. j Zij spraken van oude, dierbare herin neringen en van gevestigde tradities. Mos had zich aan het oude arduin gé- hecht, en gele bloemen wuifden uit der spleten haar grotT n.v i- de hooge antieke? vensters, van waaruu men de bebouwdej akkers, de bosschen en 'tmeer kon over zien, die aan de bezitting hoorden. Dit is „Redhall". (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1