Ste £eictae hc Got i/icml* II BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 158. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag April 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. R. K. Middenstand. Men (schrijft oms: Een van de organisaties, die in |de laatsje jaren ontstonden en van het eer ste oogenblik van hun bestaan af krach- 'tig opbloeiden is „de Hanze", bond van R. K. Vereenigingen van den handeldrij- venden en industrieelen Middenstand in jhet bisdom Haarlem. Die bond bestaat nu drie jaar; tel de bij haar oprichting 500 leden, ver deeld over 8 plaatselijke vereenigingen en heeft thans reeds het duizendtal le den verre overschreden terwijl het a&n- 'tal afdeelingen 17 bedraagt Die bloei op 2ich zelve is reeds een vermeldenswaar dig feit; eerstens omdat ze bewijst de •levensvatbaarheid dezer organisatie van iRoomsche middenstanderstweedens dewijl er uit blijkt hoe allerwege, ook in dit bisdom, de middenstand ontwaakt en tot het besef komt. da* in onderlinge samenwerking heil is te vinden voor al len Maar bovendien is het de moeite Waard, juist voor dit Leidsche Room- sche orgaan om op dit oogenblik aan dacht te wijden aan deze krachtige ver- eeniging omdat haar centrale raad op •Dinsdag a.s. hier te Leiden zal verga deren. 1 AIzoo: een vergadering van Roomsche Middenstanders te Leiden Zulks, terwijl de sleutelstad nog geen R. K. Midden,- standsvereeniging rijk is. Dit laatste mag men betreuren; er is echter reden om te verwachten, dat zulk een vereeniging niet lang meer op ST;ch zal laten wachten als de Leidsche Middenstanders door de nu te houden ^vergadering en door het daar verhandel- 'de zullen hebben ervaren, dat ook voor hen toetreding tot De Hanze van groot inut zal zijn. De Hanze heeft reeds een crediet- bank opgericht, die met uitstekende re sultaten wordt gepropageerd. Het (tot- staild brengen van deze bank is een van de eerste werkzaamheden geweest van het bestuur; .en het heeft daarmee ge toond, een goed inzicht te hebben in de nooden van den' stand dien het (verte genwoordigt. Immers is wel ieder, die zich ook slechts oppervlakkig bezig hield met het Middenstandsvraagstuk, er ter dege van overtuigd, dat het credietvraag- stuk is een levenskwestie voor dit zeer talrijke deel der bevolking. Een levens kwestie, naar wier oplossing al jaren is verlangd en eveneens al jaren op ver schillende wijzen is getracht. Welnu: juist de belangrijke, maar te vens moeilijke en lastige kwestie is Idoor de Haarlemsche Hanze het (eerst aangepakt en ook tot oplossing gebracht. iWat natuurlijk niet zal nalaten aan haar bloei ten goede te komen"! Of wordt maar niet al te dikwijls, wanneer een organisatie uitnoodigt tot toetreding, de vraag gesteld„Wat heb ik er aan :En gebeurt dat niet vooral bij een orga nisatie als deze, öie toch zich ten doel stelt de economische verheffing van den Middenstand)? Welnu: op'die vraag kan de Haarlem sche Hanze haar leden thans antwoor den„Ik verschaf U op gemakkelijke Iwijze crediet! Wij, Uw medeleden, wij iweten immers allen, wat geldzorgen zijn, en wij willen U helpen om die te ver lichten Zie dat is het beste propagandamid del, dat een corporatie van Middenstan ders ooit had kunnen bedenken. En men is verder gegaan. Men zal op de vergadering van Dinsdag a.s. de besprekinge inleiden omtrent de op richting van ,een diocesaan informatie- en incassabureauen omtrent de vor ming van een diocesane onderlinge glas- verzekering en een ziekenfonds. Com missies zullen er worden benoemd pin al deze punten te onderzoeken en de 'definitieve oprichting dier instellingen ,voor te bereiden. Dat alles bewijst hoe flink de Haar lemsche Hanze de handen uit den mouw steekthoe krachtig die organisatie.reeds is. Oaat ze zoo door, dan zal ze spoedig .tellen onder de beste en sterkste mïd- denstandsvereenigingen van Nederland; Idan zal ook in het bisdom Haarlem blijken wat Roomsche actie vermag. Dan ook zal een leemte totaal zijn weggenomen die voor drie jaren nog in dit opzicht voor ons, Roomscben, be stonddein zal jn.l. pok de Roomsere Middenstander t\jn organisatie hebben^ die hem dezelfde misschien zelfs meer dere voordeelen biedt dan de neu trale bonden. Hij vindt dan bij zijn katholieke ver eeniging een credietbankhij kar» er te recht voor de, in den tegenwoordigen tijd onontbeerlijke, informatieshij kan er Zijn ruiten véél goedkooper assuree- ren dan bij eenige particuliere maat schappij. Hij heeft zijn eigen zieken fonds en.... een onderling fonds tot uit- kieering bij overlijden. Want dit laatste zal a.s. Dinsdag worden opgericht. Hier over zijn n.l. de voorloopige besprekin gen reeds gehouden en alle onderhand- delingen gevoerd, zoodat alleen de defi nitieve oprichting nog moet plaats heb ben. I I 'i i Men zou, na al het voorgaande, |nog lang kunnen spreken over de noodzake lijkheid voor den Middenstand, om zich te organiseeren. Maar zulk een betoog vraagt veel ruimte en is toch eigenlijk overbodig. De Middenstanders kennen toch allen deze noodzakelijkheid wej j En heeft niet, op den Delftschen Ka tholiekendag, mgr. Callier nog nadrukke lijk gewezen op de noodzakelijkheid om overal Roomsche Middenstandsvereeni- ging^en op te richten Dit schrijven heeft dan ook een propa gandistische strekking; we verhalen dat niet! Leiden heeft nog geen afdeelin'g van De Hanze. Leiden kent dus De Han ze nog niet van nabij. Maar Dinsdag 12 April, des middags om 1 uur verga dert deze in Zomerzorg en bespreekt er openlijk de standsbelangen. Ze komt dan openlijk er voor uit wat ze reeds gedaan, heeft en wat ze nog hoopt te doen voor de standgenooten. De Roomsche Middenstanders te Lei den Zijn dus nu jn de gelegenheid om op die vergadering kennis te maken met de nuitige kerngezonde Hanze. Hopen we, 'dat van die kennismaking het gevolg zij de spoedige tot standko- ming eener '.cidsche afdeeling. Duitschland. Men vreest, diat de groote uitsluiting in die bouwvakken niet meer zal kunnen kunnen worden afgewend. Het gaat voor de arbeiders niet om eenig voordeel (te verkrijgen, doch al leen om te behouden wat zij hebben; of als ook dit niet kan, ten minste Zoo weinig mogelijk te verliezen. De eischen der werkgevers zijn van tweeërlei aard. Eensdeels willen zij het bestaande loon verminderen; en anderdeels willen zij hun arbeiders nog meer dan vroeger in hun vrijheid van beweging belemmeren, door de oprichting van plaatsingskantoren, door patroons-ambtenaren bestuurd, en waar de werkgevers uitsluitind hun arbei ders van zullen betrekken. Door het aanleggen van „zwarte lijs ten" zal men het dan een arbeider, die in staking is, of die tegen den wil van zijn patroon ontslag heeft genomen, on mogelijk maken om elders werk te krij gen. Men begrijpt wat dit voor de vrijheid der vakbeweging beteekent. Alle arbeidersorganisaties in 't bouw vak hebben dian ook, na lange en ern stige overweging, besloten, den strijd aan te binden. Invoer van vee. De invoer van vee uit Denemarken in! Duitschland is tot stilstand' gebracht aangezien er, naar 't heette, een groote toeneming van tuberculose b'ij ingevoer de Deensche beesten was vastgesteldl Het ophouden van dien invoer had alras verhooging van prijzen op de Duitsche veemarkten tengevolge. Het blad van het Duitsche Slagcrsverbond schrijft nu Elk jaar stelt liet Hjksdepartementf van gezondheid vast en maakt bekend dat op alle honderd runderen, die ,er als van tuberculose vrij uit de quaran taine-inrichtingen worden ontslagen, in de slachthuizen van 30 tot 50 en meer, flibercuicus worden bevonden. Omge keerd zijn dadelijk na invoering van de tuberculine-proef in het jaar 1897 tot 75 pCt. der ingevoerde beesten op die proef gereageerd, tervyijl slechts 3 tot vier vijfden van die reageerende, en dus tuberculeus geachte dieren werkelijk tu berculeus gebleken zijn. In beide op zichten is de tuberculineproeï dus mis lukt. Vervolgens toont het blad aan, dat he;t Deensche vee niet meer tuberculeus is dan het Duitsche. In het derde verrel jaar van 1909 was er 34.5 pCt. van het ingevoerde, Deensche vee tuberculeus Dat is niet zoo erg, als men "bedenkt, dat het Deensche ingevoerde vee voor de helft uit koeien bestaat en slechtts voor 3 pCt. uit ossen "de rest is jong vee. Van de in Berlijn geslachte koeien daar entegen bleken er in '1907 59.6 pCt. tuberculeus, in 'Sleeswijlc-Holstein 45.8 in Saksen 44; in het geheele rijk ge middeld 21.21 pCt., in Saksen 38.27, Berlijn 34.22. Sleeswijs-Holstein 34. Van de in openbare slachthuizen geslach te runderen waren er in 1907 in het rijk 27.40 pCt. tuberculeus. Er is dus niet de minste reden om het Deensche vee uit hygiënisch oogpunt, minder dan het Duitsche te achten. De uitwerking van den maatregel zal dus alleen zijn, dat het ingevoerde vee duurder wordt1 en men zich meer op den invoer van vleesch zal gaan toeleg gen. Dit laatste zal een nadeel zijn voor de Duitsche slagers, aan wie dus veel werk wordt ontnomen. In Denemarken gaat men zich reeds op die slachterij voor den uitvoer naar Duitschland in richten. FYanhrijk. Een brief van den aartsbisschop van Parijs. De aartsbisschop van Parijs heeft aan de geloovigen van zijn diocees een schrij ven gericht, waarin hij, sprekende over de overstroomingen, wijst op de voor beelden van moed en edelmoedigheid, in diie dagen gegeven, zelfs door de arm- sten en ongelukkigsten. Op die eensgezinde samenwerking doet de aartsbisschop thans een beroep met het oog op de a.s. verkiezingen. Hij wijst daarin op de verplichting dei- Katholieken, die stemrecht hebben, hun recht ook uit te oefenen, zooals hun Ka tholiek geweten het hun voorschrijft; en dat zij slechts mogen stemmen op die mannen, van wie men weet, da£ zij de wetten, de rechtvaardigheid', de zedelijk heid, de godsdienstige vrijheden en be ginselen der maatschappelijke orde zul len eerbiedigen, wat overigens ook hun meening over zuiver politieke kwesties moge wezen. Hij wijst er verder op toch vooral alle verdeeldheid te vermijden en persoonlijk inzicht op te offeren voor het algemeen belang. „Door niet te gaan stemmen of ver keerd te stemmen zoudt gij een groote schuld op u laden en voor God een zware verantwoordelijkheid hebben te dragen." De aartsbisschop brengt verder in her innering, dat op Zondag 8 Mei, den 2en dag van de verkiezingen, voor de eerste maal het feest worden gevierd van de gelukzalige Jeanne d? Are. Hij spoort daarom de geloovigen aan dit feest op schitterende wijze te vieren, en de voor spraak van de Gelukzalige in te roepen tot herstel van een Christelijke regeering in Frankrijk, een regeering van „rechtvaar digheid en yrede." De Apachen. De „Matin" deelt weder eenige opzien barende feiten mede, waaruit blijkt, dat de Apachen steeds driester optreden, niet tegenstaande den veldtocht, welke justi tie en politie, onder den druk der open bare meening, tegen hen begonnen is. Tegenwoordig „opereeren" vier ben den in de beruchte wijk Pantin en omge ving; de leden hebben elkaar houw en trouw gezworen, en straffen onverbid delijk dengene hunner, die het waagt een der broeders te verra'den. Zoo is hoogstwaarschijnlijk Eliza Van- damme, wier hoofd eenigen tijd geleden in de rue Botzaris gevonden is, een slachtoffer van het veemgericht. Zij Zou half Januari door de Apachenrechtbank veroordeeld zijn, wegens medeplichtig heid aan de arrestatie van een buiten Parijs verbannen lid der bende. Volgens den „Matin" boden zich eenige liefhebbers aan om het doodvonnis ïe voltrekken; tenslotte besliste het lot. Groot opzien heeft de mededeeling van het volgende ye rhaal y er w ek£, j 4 Onlangs werd een apache, verdacht van eenige strafbare handelingen, ontboden op het bureau van de Sureté générale. Men moest hem laten loopen, doch nu een paar dagen geleden, ontving de heer Hamard een anoniem schrijven, waarin hem de plaats werd aangewezen, waar hij de ring van den vermoorde kon vinden. Het betreft een schuur in de onmiddel lijke nabijheid der fortificaties. Gedurende den nacht begaven zich eenige rechercheurs naar de aangew>ezen plek. Toen zij de vestingwerken naderden, ontdekten zij, verborgen achter muurtjes en steer.en, een twintigtal Apachen, ge wapend met messen en revolvers, en ge reed zich op hen te werpen. De politiemannen, die te gering in aantal waren om den ongelijken strijd te aanvaarden, maakten rechtsomkeert, verheugd bijtijds de hinderlaag onldekt te hebben. i Amerika. Corruptie. Te Pittsburg zijn, zooals we hebben meegedeeld, onlangs een aantal Raads leden in hechtenis genomen, beschul digd zich te hebben laten omkoopen. In de meeste gevallen schijnt die omkoo- piung te zijn geschied in het belang van' tram- en gasmaatschappijen. Het geval staat niet op zich zelf; telkens weer worden gevallen van corruptie in staats- en stadsbestuur in de Ver. Staten bekend. Er is nu dezer dagen alweer een hieuw ernstig geval aan het licht gekomen. Nu js nl.. een onderzoek begonnen op wélke wijze de brandassurantie-maatschappijen zich de gunst van de wetgevers hebben weten te verzekeren. Men noemt aan zienlijke sommen, aan de volksvertegen woordigers betaald. Maar die betaling had niet rechtstreeks plaats. In de boe- kén der assurantie-maatschappijen ko men die betalingen voor als uitgaven voor juridieke adviezen, Zoo is reeds gebleken, dat belangrijke bedragen zijn betaald aan een jeugdig rechtsgeleerde, die secretaris was van een der meest invloedrijke senatoren van den staat New- York. Ook buitenlandsche 'maatschappij en hebben aan dezen jongen advocaat buitengewoon honoraria betaald. En zoo doen zich meer gevallen voor, waarbij aanzienlijke „advocatenhonoraria" wor den betaald1, ten einde de invoering van minder gunstige wettelijke bepalingen te beletten. Het onderzoek is in vollen gang en welken omvang deze knoeierijen heb ben, zal dus nog moeten blijken. H. C. .Weir heeft in een Amerikaansch tijdschrift een merkwaardige statistiek ge publiceerd over criminaliteit en straffe loosheid in de Vereenigde Staten. In de Vereen. Staten worden, volgens Weir, gemiddeld per week 200 mensehen vermoord. Politie en justitie zijn tegen die moord-epidemie niet opgewassen. In verreweg de meeste gevallen blijven de daders ongestraft. Van de plegers der ca. 10.000 moorden per jaar in de Veree nigde Staten worden slechts 2 pet. ge straft. In Duitschland worden in 95 van de 100 moordgevallen de daders gestraft, in Spanje 85 pet., in Frankrijk 61 pet., in Engeland 50 pet. Turkije. Albanië. Dö correspondent van de Frankfurter Zeitung te Uskub is heel wat minder op- timist over het succes dat de regeerings- troepen op de opstandige Albaneezen be haald zouden hebben, dan volgens de officieele gegevens gerechtvaardigd zou zijn. Deze gegevens zijn dan ook hoogst onwaarschijnlijk. 2 dooden eji 5 gewon den aan Regeeringszijde, hoewel een vuurmond verloren ging, en 1000 dooden en gewonden aan Albaneesohe zijde, het is meer dan onwaarschijnlijk. Berichten uit particuliere bron luiden dan ook ge heel anders en spreken van een geheel bataljon, dat vernietigd zou zijn. Het zou geenszins onmogelijk zijn, dat deze me dedeeling de waarheid .zeer nabij komt. Uit de officieele gegevens immers zou blijken, dat de bedieningsmanschappen van een der batterijen hun allereersten plicht verzuimd hebben. De onderneming van de Regeering is er een, die haar nog vele en groote te leurstellingen kan bezorgen. Zij schijnt op te rekenen, want de troepenmacht- die zij concentreert, 34 bataljons, met de, noodage artillerie, loopt tegen de 30.000 man. Het woeste ontoegankelijke berg land maakt de expeditie niet gemakkelij- lijk en de gemiddelde Albanees be schouwt zijn geweer als wij ons hor loge. D. w. z. hij legt het eerst op zij, wanneer hij slapen gaat, maar houdt het dan nog onder zijn bereik. Koninklijke Besluiten. Mr. A. baron van Heeckeren v. Keil is met ingang van 20 April 1910, be noemd tot burgemeester der gemeente. Ede, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der ge meente Angerlo. Met ingang van 1 Mei 1910 is be noemd tot directeur van het postkantoor te Beilen C. L. A. Klop, t hans commies- titulair der posterijen en telegraphie. Met ingang van den len Mei is benoemd tot teekenaar bij de afdeeling1 Hydographie bij het departement van Ma rine H. L. Bouwman. De vrij kaar ten-quaestie. De redactie van „De Vaderlander" (het Tweede Kamerlid Roodhuyzen) deelt in het laatste nummer mede, hoe het staat met de vrijkaartenquae tie,- die indertijd zooveel stof hee/t opgeworpen. Het is daarmede als vogt gesteld: Geen der leden van die Tweede Kamer heeft van het aanbod der Maatschappij van eene vrijkaart gebruik gemaakt. Toen mannen als Lohman, Druckert- Nispen en Beaufort zich tegen het accep teeren van vrijkaatren hadden verklaard, als te zijn infra dignitatem van een lid van de Volksvertegenwoordiging, kwam de zaak in een geheel ander stadium dan ze eerst geweest was. Toen hebben die Kamerleden, die de aangevoerde bezwa ren niet deelden, die voor Zichzelven in het aannemen van eene vrijkaart niet de minste verkeerdheid vonden, van de zaak afgezienze vonden, dat men aan de eer. der Kamer verplicht was, aan geen buiten- tenstaander tegen haar eén wapen in de hand te geven, dat uit de redevoeringen van 'zoo hoogstaande mannen tegen haar zou kunnen worden gesmeed. En dus heeft niemand eene vrijkaart, De Haagsche burgemeester. De andere Haagsche couranten weer spreken het bericht van de Avondpost omtrent een bedanken van burgemeester Sweerts, dat wij overnamen. Niet 1 Mei maar 15 Juli is de datum van zijn aftreden en bij het vertrek naar het buitenland,- waar de heer Sweerts thans vertoeft, hacf hij nog geen beslissing genomen, zoo wordt verzekerd. Het ontslag van dr. De Gelder. B. en W. van Amsterdam stellen voor gunstig te beschikken op een verzoek der commissie, welke werd benoemd om een onderzoek in te stellen naar de ge grondheid van de grieven door dr. De Gelder geuit, haar zoo spoedig mogelijk 'n voorloopig crediet v. f 3000 toe te staan tot dekking der uitgaven voor de steno grafische opneming der getuigenverkla ringen, voor het drukken daarvan en van •haar verslag, voor reis- en verblijfkosten van getuigen en voor bureaukosten. De „Prins Willem II". De behandeling voor den Raad van Scheepvaart te Amsterdam in zake het s.s. „Prins Willem II", wordt einde vol gende week tegemoet gezien. Wegens het groot aantal getuigen, dat in deze zaak is gedagvaard, geschiedt de behan deling in het Paleis van Justitie. Het Koninklijk bezoek te Amsterdam. De Burgemeester is gemachtigd mede te deelen, dat thans het tijdstip van het a.s. Koninklijk bezoek is vastgesteld H. M. de Koningin heeft besloten Woensdag 25 Mei te Amsterdam aan te komen, om Woensdag 1 Juni d.a.v. weder te vertekken. LEIDEN,1 April. In de Zaterdag alhier gehouden al- gemeene ledenvergadering van de Veree* eeniging voor .Koeltechniek werd Jot eer-.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1