C0NG0-L0TEN Frs. 150.000 BELGISCHE ii Frs. 150,000, Frs. 100,000, Frs. 50,000, Frs. 20,000 enz. Aan de N.V. HOLLANDSCHE CREDIETBANK aan de overzijde van de Haven voor de distilleerderij van de firma Daniël Vis ser en Zonen gelegen schuit speelden,, de vlammen, 't was of verscheidene pan den eraan zouden gaan. Geweldig waren de ontploffingen wanneer een val spi ritus uit elkaa rsloeg. De brandweer was echter spoedig aan wezig en de stoomspuit zond een gewel digen stroom water in de vuurmassa. Door de felle brand was weldra het geheele pakhuis uitgebrand en hoewel de aangrenzende panden door het vuur niet werden ontzien, de brandweer wist ze te behouden. Alles zou dus zeer gewoon z"ijn ,af- geloopen, ware 't niet dat een menschen- Ieven te betreuren isop een gegeven oogenblïk viel de voorgevel voorover en bedolf een wakkeren brandweerman, den 38-jarigen J. T. A. Schriek, be hoor ende bij de stoomspuit. Direct werd met het reddingswerk begonnen, doch verpletterd kwam hij er onder uit Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Het pand, enz. was op. beurs,polis v«r- zekerd. terwiïl de oorzaak onbekend is. Te Oude water doet zich een geval voor van slaapziekte. De patiënt de heer R., is sinds Woensdagavond sla pende. Een offerbus opengebroken. Tusschen 12 en 1 uur is Woensdagmid dag de offerbus in de R. K. kerk te Dru- ten opengebroken. De inhpiid kan nog ai groot zijn, aangezien ze wegens ziekte van den pastoor in de laatste weken niet gelicht is. De vermiste jongen te Zeist. Men schrijft uit Zeist aan het „Vad.": Steeds romantischer worden die geruch ten omtrent het in ons dorp vermiste knaapje v. d. W. Wel gelooft de over- grcote meerderheid, dat de arme jongen bij het spelen in de nog zoo maagdelij ke streek, in welke hij woonde, in een der talrijke kuilen gestort, onder zand be dolven en daarin gestikt is, waarom dan ook nog telkens in de z.g. duinen wordt gezocht, doch „men" ook ons dorp heeft een „men", die hulptroepen uit den omtrek recruteert als-ie zelf te zwak is spreekt van een vorig huwelijk der moeder, 't welk door echtscheiding zou zijn ontbonden. In dat eerste huwelijk zou de nu vermiste zoon geboren zijn en de eigen vader zou den knaap hebben ont voerd of hebben laten ontroeren naar Amerika. Deze „Kaffeeklatsch" vond via een plaatselijk blacl zijn weg tot de pers. Sedert wordt men met den dag meer ro mantisch. Volgens sommigen wocnt de Amerikaansche vader in Duitschland of houdt daar nu althans verblijf. Het nieuw ste is, dat de jongen van uit Amerika een brief geschreven heeft aan zijn ouders en daarin de ontvoering door den vader bevestigt. Ziehier nu wat de inspecteur van poli tie ons zeer bereidwillig mededeelde. De heer v. W. is voor de tweede maal ge trouwd Zijn vrouw was bij haar huwe lijk slechts negentien jaar. Uit dezen echt die zeer gelukkig was, werden tien kinde ren geboren. De „Amerikaansche" vader besiaat alleen in „men's" verbeelding, de door den jongen uit Amerika geschreven brief eveneens. Dit zal wel voldoende zijn om de vele praatjes te weerleggen. Verder informeerden we nog naar den jongen in zijn vorige woonplaats, Ede. Hij was daar allesbehalve een lummeitje. Integendeel een echte robbedoes en dol leman* die graag kattekwaad uithaalde. Juist die dolheid en speelschheid doen vermoeden, dat hij in de heuvels en kui len in den omtrek een ongeluk heeft ge kregen. De ongelukkige geschiedenis met dit knaapje doet bij ons opnieuw de vraag rijzen: waarom worden voor alle poli tiediensten herdershonden, airedales en Döbbermannpinchers gebruikt, die ver dedigingshonden en geen speurhonden zijn Zou in dergelijke gevallen de bloed hond niet wel eens een spoor vinden, dat de herder bij gebrek aan neus niet waar neemt? De tegenspraak van t bericht omtrent het ontvoeren van den jongen te Zeist wordt nu weer door de „N. Arnh. Ct." tegengesproken. Uit goede bron wordt aan dat blad medegedeeld, dat Jan Van der Wiel te Zeist thuis was bij zijn tweeden vader. Zijn moeder is n.l. van haar eersten man gescheiden en deze woont in Amerika. Aan den zegsman van genoemd blad werd van welingelichte zijde verzekerd dat volstrekt niet is uitgesloten dat Jan y. d. Wiel door zijn eigenlijken vader werd ontvoerd; te meer, omdat beweend wordt dat d'e jongen het in Zeist nu niet zoo erg prettig had. Gewond door een revolver- schot. Op den hoek van Zeedijk en Stormsteeg te Amsterdam stond gister avond, tien uur omstreeks, een groepje te pratendrie jonge vrouwen en twee man nen. Terwijl het gesprek lustig ging klinkt ■eensklaps een schot, een van de meisjes grijpt naar haar achterhoofd, en valt meteen tegen heer gezellen aan, die haar yast moesten grijpen anders was ze zoo op den grond gevallen. Vreeselijke consternatie natuurlijk; de toegeloopen politieagenten constateerden, dat de gewonde, een ongehuwde 25-jarige vrouw op den Zeedijk woonacniig, zeer ernstig uit het achterhoofd bloedde. Een brancard werd ijlings ontboden, en daar mee werd de getroffene, naar het Binnen Gasthuis yeivoerdj HoeweJ aanstonds niet kon geconstateerd kon worden of die ver wonding tot zorgelijke complicaties aan leiding kon geven, wilde de geneesheer geen voorloopig vérhoor toestaan De politie moest zich dus bij haar on derzoek met zeer weinig vergenoegen; want de vier personen, die met de ge wonde hadden staan te pralen, wisten ook niet te vertellen waar het schot gevallen was, niets dan: vermoedelijk in de Spook- steeg. Misschien is er een liefdeshistorie in het spel maar het is natuurlijk even goed mogelijk, dat het schot voor een van de andere personen uit het groep je bestemd was. Het verhoor door den commissaris van politie,, den heer Fund- ter de Beuchéne gisteravond afgenomen aan enkele getuigen ontstak dan ook nog geen licht. Hopelijk zal het verhoor van de getroffene de politie een draad in handen geven. De dubbelgander van Koning Edward. Te Innerwick stierf dezer dagen rar. Richard Hunter, die zich in geheel Engeland als Koning Edward's dubbelganger in zekere bekendheid ver heugde. De buitengewone gelijkenis met de i Koning berokkende hem echter ook menig onaangenaam uurtje vooral wan neer hij op het vasteland reisde, moest hij zeer dikwijls lastige ovaties, en me nigmaal ook het tegendeel slikken, en vaak zei hij, dat het volstrekt niet zoo prettig was, een Koning te zijn, al was het dan s- chts naar het uiterlijk. Toen h s zijn intrek in het hotel Regina te i ijs nam, vulde -de kamer naast die van hem zich snel met geheime agenten die hem voet voor voet door het moderne Babyion volgden, hetgeen den ouden heer alles behalve aangenaam was. Op een anderen keer begon de ka pel van een restaurant, toen hij daar bin nentrad „God save the king" te spelen. Alle bezoekers stonden op en 'bogen tliep, terwijl Hunter, vriendelijk 'groe tend, door de zaal schreed. Hij had het sedert lang opgegeven de vergissing op te helderen, daar toch nooit iemand ge loofde, dat hij de Koning van "Engeland niet was. De overledene was een zeer rijk land eigenaar. Kaning Edward werd op zijn dub belganger opmerkzaam gemaakt tijdens een operavoorstelling te Covent Gar den, toen de stom verbaasde blikken der toeschouwers voortdurend van de koninklijke loge naar het parket zwier ven, waar mr. Richard Hunter plaats had genomen. Een stationchefals spoo rweg- roover. De chef van het Russische spoor wegstation Kikerino, tusschen Peters burg en Gatsc'aina, Bergmann geheeten: is gearresteerd.... wegens berooving van reizigers. In den laatsten tijd werd een gansche menigte diefstallen bericht, o.a. gepleegd ten nadeele van baron Girard, die voor een aanzienlijk bedrag was be stolen. Het treinpersoneel lette nu zorgvuldig op, maar zonder gevolg. De stations chef Bergmann controleerde 's avonds steeds de reisbiljetten. Nadat hij nu U. Dinsdag een waggon tweede klasse had verlaten, begon een der dames een ont zettend gegil aan te heffen. Zij miste haar handtasch, en beschuldigde dade lijk den chef van den diefstal. Berg mann werd gefouilleerd en men vond inderdaad de tasch op zijn persoon. Een huiszoeking, fenniiddellijk hierna in de woning van den langvingerigen stations chef gedaan, bracht aan het licht, dat Bergmanji in den loop der tijden een groot aantal kostbaarheden, handtas- schen beurzen, reisnecessaires met min ot meer kostbaren inhoud, buit had we ten te maken. Te Cranenburg zou des mor gens om 8 uur per spoor het lijk aann komen van eene in een krankzinnigen gesticht overleden vrouw. De begrafenis stoet was aan het station om het lijk ,af te halen, ook in de kerk was alles gereed. Het lijk kwam echter niet. Op telegrafische informatie werd geant woord, dat men vergeten had een dood kist te bestellen. De begrafenis kon den volgenden dag plaats hebben, ('s H. Ct) Uit oude t ij den. Een onzer lezers kwam dezer dagen op ons bureau ons inzage geven van een oud almanakje. Het was een exemplaar van den^.„Drent- scben Schrijfalmanak" op het jaar 1791. Een oud boekje dus, met eerwaardig hal f versleten perkamenten omslag, verguld papier en doorschoten met wit, waar op veel aanteekeningen uit het boeren bedrijf van de respectieve bezitters. In 't meervoud. Want we vonden er aan teekeningen in tot het jaar 1875, dus over bijha een eeuw. Wel een bewijs, dat het wit papier in de binnenlanden van Drente in dien tijd niet overvloedig was en ook, dat de landbouwboekhou ding nog niet tot groote uitbreiding was gekomen. De aanteekeningen bepalen zioh dan ook tot het noteeren van dekdatums, nota's van zaaikoren en ontvangsten van huur. Nu was het boekje, dit moet gezegd, voor perpetueel gebruik geschikt ge maakt. Toen als nu had de boer belang bij het weer en pi miste men toen nog de opgaven van een "Koninklijk Neder- landsch instituut of van weerkenners, die op eigen hand instituutje gaan spe len, zij het dan ook zonder koniklijk te zijn, toch had men graag een houvast om er een weerpraatje aan op te han gen. En zoo voorzag de „Italiaansche Wja<qze£geri' r=* hij heette ja. 1721 DOg geen do:i Antonio enz. fn een gevoel de behoefte. Vooral omdat hij zoo'n menschenken- ner was. Men oorddele maar wat hij over Januari schrijft. ^Nieuwe maan, Dingsdag den 4den, nam. te 4 u. 49 min. met kout weer. Bonte pelsen zijn thans weer in de mo de, zoolang de sneeuwvlokken vliegen zal haar gébruik beter zijn als in de zomer. Eerste quartier woensd. den 12den, 's morg. te 6 uren 10 min. met windrig weer. Naar het weer is zijn doorgaans de menschen, doch de windmakerij is een heerschende mode. Volle maan, donderd. den 20sten, 's morg. te 6 uren 35 min. mét helder weer. Men zal van dieverijen en stroo- perij hoorendie daar op betrapt wor den, zullen haar het te laat beklagen. Elk past maar op. Leste quartier, donderd. den 27sten, 's morgens te 7 uren 26 min. met don ker en vorstig weer. Als het met een donkere lugt vriest, wil het we! eens knijpen, en is 't bij de veenzon best." Men ziet, er zijn opmerkingen van! humoristischen aard en waarheden als koeien dooreen gemengd. Maar ze getui gen van het gezond verstand van den weervoorspeller, die, als zijn voorspel ling omtrent het weer niet mocht uitko men, toch de voldoening heeft een .al- gemeene waarheid te hebben geplaatst, waardoor de menschen wel weer ver zoend zuilen worden met zijn fout. Hij behandelt natuurlijk het geheele jaar aldus. In Februari heet het bijv. „sneeiiwbuien maken een warme haard aangenaam", in Maart geeft hij den raad aan de juffertjes om de winterpelsjas nog niet te verwerpenin April heet het: alle ondermaansche zaken zijtn on bestendig, in Mei zouden ook vele ver bintenissen, die in deze maand gesloten worden, in de war loopen, wie zal dit zeggen Wij hopen het beste. In Sep tember raadt hij: elk wachte zich voor al te veel fruit eten, en in November maant hij aan om spoed te maken met de winterprovisie. Men ziet, dat onze voorouders met weinig tevreden waren. Er waren des tijds nog haast geen kranten, ze kwa men maar spaarzaam op het platteland de almanak was vrijwel het eenige boek je, waaruit men den loop der wereld sere dingen kon volgen. Wat zijn toch die tijden veranderd. Stoomvaartberichten. Het s.s. Kediri, van Rotterdam naar Java, vertrok 8 April van Suez. Het s.s. Bali, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 8 April Kaap del Armi. Het s.s. Vondel van Amsterdam naar Bata via, arriveerde 8 April te Lissabon. Het s.s. Koning Wi,lem II, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 8 April te Lissabon en is daarna Bariengues gepasseerd. Het s.s. Rembrandt, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 8 April te Singapore. Het s.s. Koning Willem 111, van Java naar Amsterdam, vertrok 7 April van Batavia. Het s.s. N i a s, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 April te Suez. Het s.s. Postdam, van New-York naar Rotterdam, passeerde 8 April Lizard. Het s,s. A instel land, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 7 April van Duinkerken. Het s.s. F r i s i a, van Bnenos-Ayres naar Amsterdam, vetrok 7 April van Vigo. Het s.s. Bogor, van Rotterdam naar Java, passeerde 8 April Ouessant. Het s.s. Banda; arriveerde 8 April van Java te Amsterdam. Het s.s. Prins Frederik Hendrik, van Paramaribo naar Amsterdam, arriveerde 8 April te Havre. Agenda's. R.-K. VOLKSBOND. Zondag van 4—5 Spaarkas 5Yi6H uur Bibliotheek, 8 uur Uitvoering Harmonie. Plaats bespreking van 1uur a 5 ct. per plaats. Maandag 9—10 uur Winterprovisie. Dinsdag Zangrepetitie, Schermoefening Donderdag 9 uur Vergadering bestuur der afdeeling en schermoefening. V r ij d a g Repetitie der Harmonie. Zaterdag 9—10 uur Spaarkas en Sociale Bibliotheek. Z1TA-VEREENIGING. Zondag, geopend van af 12 uur; 12—1 uur bijeenkomst v. leden d. zangvereenigïng (afd. A), 5M—6H afd. B. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandag de zaal geopend evenals op Zondag. Dinsdag, van 11—12 uur voormiddag worden inlichtingen verschaft voor betrekkingen. 's Avonds v. 8 tot half 10 uur, cursus voor kostuumnaaien. 11^ uur Bestuursvergadering. Woensdag-avond van 810 uur gezellige bij eenkomst voor dienstboden; van 8 tot half 10 uur knipcursus. Donderdag-avond van 8 tot half 10 uur knip cursus en cursus voor kostuumnaaien. St. JOZEFS-GEZELL.-VEREEN. Zondag de zaal open van 12H tot 2J4 uur en van 5 tot 7 uur beschikbaar voor leer lingen van 8 tot 10 uur verpl. bijeenkomst voor de gezellen. Maandag verplichte vergadering voor de gehuwde gezellen. Dinsdag ten 8 uur Bioscope-voorstelling, zie advertententie. Plaatsbespreking van 8—10 uur op Maandagavond in het gebouw ten hoogste gev/enscht. Donderdag is de zaal beschikbaar voor de gezellen. Zaterdag zitting spaarkas en bibliotheek op de gewone uren. LOTEN VAN BRUNSWJJK Th. 20 van 1868 Premietrekking 31 Maart. Betaalbaar 30 Juni. 23 seriebn. Serie 3426 no. 33 Rm. 180,000; serie 3426 no. 17 Rrn. 13,500; serie 7899 no. 35 Rm. 9000; serie 5397 no. 3 Rm. 3000; serie 87 no. 38, serie 1919 no. 20, serie 3704 no. 6, serie 4526 no. 16, serie 4975 no. 49, serie 6191 no. 42, serie 7003 no. 14, 38, 46 en 47 elk Rm. 300; serie 87 no. 1, serie 5802 00. 34, serie 6191 no. 8 en 37, serie 7064 no. 5 en 41 elk Rm. 180. De overige nummers in gemelde serieCn be grepen elk Rm. 84. PROSPECTUS „C", behooren tot de meest soliede Effecten en stijgen aanhoudend in prijs. Deze Premie-Loten zijn zeer voordeeiig, daar zij zes maal 's jaars trekken, en er Prijzen worden uitgeloot terwijl op die Loten, waarop geen hoogere Prijs valt, eene rente van 5 's jaars wordt vergoed, welke rente tegelijk met het Kapitaal wordt uitbetaald. De minste prijs dus, die in het ongunstigste geval op elk lot moet vallen, bedraagt daarom thans reeds Frs. 215 of f 104 en stijgt elk jaar met 5, zoodat deze ten slotte niet minder dan Frs. 595 of f 285 uitmaakt. Het groote voordeel bij CONGO-LOTEN is dus, dat men niet alleen aanzienlijke kansen heeft een hoogen Prijs te trek ken, maar ook, dat het Kapitaal behouden blijft en de Rente zich ophoopthet voor den aankoop van een Lot uitgelegde geld wordt daardoor verdubbeld of vermenigvuldigd, zelfs wanneer men geen geluk heeft en slechts de minste Prijs op het Lot valt. De Houder van een CONGO-LOT heeft alzoo de aanzien lijke kansen, die er aan verbonden zijn, geheel kosteloos, want hij kan dat Lot overal en wanneer hij het maar verkiest, weder tegen Contanten inwisselen. De Trekkingen hebben officieel onder toezicht der Belgische Regeering plaats op 20 Februari, 20 April, 20 Juni, 20 Augustus, 20 October en 20 December en worden in de meeste voorname Dagblad^ bekend gemaakt, terwijl men de Prijzen overal, door elke Bankinstelling, uit betaald kan krijgen. De sedert een reeks van jaren bestaande Naaml. Venn. HOLLANDSCHE CREDIETBANK, gevestigd te Amsterdam, en bewilligd bij Kon, besluiten van 1890 en 1909, stelt ieder een in de gelegenheid, in bezit te komen van zuike voov&ie— lige en soliede Obligatiën, door deze met een matige prijs- verhooging tegen gemakkelijke betalingswijze te verkoopen. Iedereen kan dus een solied Spaarfonds verkrijgen door besparing van slechts eenige Centen per dag. De N. V. HOLLANDSCHE CREDIETBANK, wier kapitaal millioen Gulden bedraagt, en die bestuurd wordt onder toezicht en voortdurende controle van een Raad van Com missarissen, levert een BELGISCH CONGO-LOT a Frs. 100 van het jaar 1888 tegen betaling van 20 achtereenv. maand, stortingen a f 3.— of 34 af 2.- of we! „76 Af 1. waarbij de Kooper reeds onmiddellijk na betaling der eerste storting alle voordeelen van het Premie-Lot geniet, zoodat de Prijs die daarop valt, hem ten volle toebehoort. Onmiddellijk na ontvangst der bestelling en der eerste storting van f 3.—, f 2.—, of f 1.—, ontvangt de Kooper een gezegeld Koop-Contract met het Nummer van het gekochte Premie-Lot en zoodra de geheele Koopsom voldaan is (hetzij gedurende den vastgestelden termijn, hetzij vroeger) wordt de Origineele Obligatie in eigendom uitgekeerd. Trekkingslijsten worden na elke Trekking GRATIS en FRANCO gezonden. De eerstvolgende trekking met 550 Prijzen, waaronder 1 Hoofdprijs van heeft reeds WOENSDAG den 20en APRIL a.s. plaats en hier aan neemt men reeds deel, als men vóór dien tijd onder- staanden bestelbrief invult en adresseert AMSTERDAM. (Dezen Bestelbrief hier afknippen s.v.p.) BESTELBRIEF No. 26. den April 1910. Aan de N. V. HOLLANDSCHE CREDIETBANK, AMSTERDAM. De ondergeteekende bestelt hiermede volgens Prospectus „C" Belgisch Congo-Premie-Lot h Fr. 100 v. h. J. 1888, tegen betaling van f per maand. Na ontvangst der eerste storting, die ikper postwissel*) die ik verzoek te doen innen met verhooging van 7H cent*) gelieve mij het Koop-Contract met Nummer van het Lot te willen toezenden, opdat ik reeds in de aanstaande Trekking van 20 April kan deelnemen. De volgende stortihgen zal ik geregeld maandelijks per Postwissel zenden gelieve te doen inkasseeren met verhoo ging van 7ï4 cent*). ADRES (duidelijk schrijven s. v. p.). Naam Beroep Woonplaats Straat Provincie Het niet gewenschte doorhalen. BI) de eerste storting zijn ook Zegelkosten van 11' cent te betalen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6