25 DE R K KERK EN PASTORIE TE OBDAM, die door pastoor Fit in 1891/1892 werd gebouwd De eenvoudige, en toch mooie kerk opgetrokken in laat-Romaanschen stiji volgens plannen en teekeningen van den Architect A. C Bleijs, bezit een prachtig marmeren hoofdaltaar en werd met het jongste pastoraatsfeest verrijkt met een fraaien kruisweg uit het bekende atelier van den kunste naar E. de Ternelmont te 's-Hertogenbosch „Aangenaam „Goed. Als je dan ;over vader Tournedos hoort spreken, denk ;dan maar dat ik het ben. Is het onbeschei den u te vragen hoe gij heet?" De officier noemde -zijn naam en reikte den man daar vóór hem de hand, met de woorden: „Ik had ge lijk toen ik u een dap pere noemde Dcie weken gingen voorbij. Den zevenden [November begon ge neraal d'Aurelle de jPaladines zijn marsch naar Orleans. Drie le- Thann, bevelhebber van het eerste Beiersche legercorps beval de troepen die Orleans bezet hielden, zich gereed te houden om hem ter hulp te komen. Eindelijk, den negenden November, stonden de beide legers bij Coulniers tegenover elkander. Het centrum van d'Aurelle's troepen had de zwaarste taakhet stond tegenover een dorp, waar de vijand zich zeer sterk verschanst had, en dat dorp was omringd door boerderijen, die éen voor éen met de bajonet moesten veroverd worden Ook de compagnie van kapitein Georges kreeg een dezer hoeven te bestormen. Na een allerhevigst ge weervuur besloot de dappere officier eindelijk tot de beslissende poging _-'n: De bajonet opl Voorwaarts!" klonkfzijn bevel. Stormpas snelden de mannen voort. Ze waren nog maar een honderd meter van de boer derij verwijderd, en het bloedige gevecht van man tegen man zou dadelijk moeten beginnen, toen eens klaps tot groote verbazing van kapitein Georges op het# meest kritieke oogenblik het vuren daarbinnen ophield. „He," riep een oude snorbaard, zouden ze op den loop gaan zonder eerst kennis met ons te maken Twintig meters van de voorzijde der hoeve en nog gaf men daarbinnen geen teeken van leven. Juist verwachtte kapitein Georges een moordend salvo uit deuren en vensters, toen eensklaps een man naar buiten kwam met gescheurde kleeren, in de eene hand zijn geweer in de andere zijn kepi Zijn gezicht was zwart van kruitdamp maar toch herkende kapitein Georges terstond de gebochelden. „Vader Tournedos," riep hij uit. „Juist", antwoordde de andere. „Ge ziet dat ik woord HOCKEY-WEDSTRIJD TE HAARLEM: gercorpsen, waaronder jjockey, een van de mooiste dier Engelsche sportvormen, die in ons land tegenwoordig zoo druk be oefend worden, wordt in Haarlem steeds druk beoefend. En daar worden dan ook bijna geregeld de nationale en internationale wedstrijden gehouden voor dezen tak van sport, die meer en meer populair wordt.. althans in dezen zin dat hij drukker wordt beoefend: het „volk" zal tot hockey-spelen niet j zoo spoedig komen! Onze aardige foto geeft een typisch kiekje van den belangrijken wedstrijd van weraen eruggeareven, Zaterdag jl toen een Engelsch Dames-elftal speelde tegeneen vertegenwoordigend Nederlandsch Elftal, en generaal von der dat welverdiend met 4- 3 wan. dat van Chanzy, zouden zijn bewegingen onder steunen. De Pruisen EEN KOSTBAAR GESCHENK ter gelegenheid van het25-jarigjubilé van pastoor J Fit, werd de kerk van Obdam verrijkt met een zil veren geheel vergulde mon strans in Romaansch-Go- thieken stijl, volgens een model uit de bekende Beu- ornerschool, vervaardigd door bemiddeling van den heer C.P Roeper, goudsmid te Hoorn, in het artelier van Haine te Luik. De mon strans rust op een gedreven voet, waarop de afbeeldin gen van den Verlosser der wereld, de H Maagd Maria en de vier Evangelisten. Ter zijde boven den voet zijn 2 geëmailleerde ver- sierstukken aangebracht, waarop voorstellingen van den Marmaregen (rechts) en de slang van Mozes (links). De kroon van 't geheel vormt de lund la, welke omsloten is door een krans van vele kostbare diaman ten, terweerzijden waarvan twee Engelen in aanbid ding liggen neergeknield Het Iraai uitgevoerde bovenstuk is gekroond met een kruis met paradijs steen. DE ZEEREERW. HEER J. FIT, -s die dezer dagen op plechtige wijze zijn 25-jarig pastoraat te Obdam herdacht. De ld Üverige, eenvoudige priester ontving te dezer gelegenheid zeer vele bewijzen /an de trouw en de liefde zijner parochianen. houd.! Ik heb de boerderij voor u genomen!" Een halfuur later was de boerderij in een Fransche ver sterking herschapen en tegen den avond waren de troepen van generaal von der Thann in vollen aftocht. Na de ovenvinning bij Couliniers hoorde kapitein Georges niets meer van vader Tournedos. Maar de dappere franc-tireur was, een paar maanden later met eenigen zijner makkers gevangen genomen met de wapens in de han den dus ver oordeeld om doodgeschoten te worden. De gebochelde sprak slechts twee wenschen uiteen priester te mogen ontvangen en een brief te schrijven Het werd hem toegestaan. „Leve Frankrijk", dat wa ren zijn laatste woorden. Langen tijd daarna eerst kreeg kapitein Georges den brief in handen en met diepe ontroering las hij: „Kapitein. Gij hebt mij niet als vrijwilliger willen nemen. Te Coulmiers hebt ge gezien dat ik vechten kon. Welnu, ik heb zeven en veertig vijanden gedood, en nu word ik ge fusilleerd. Ik schijn toch wel een goed soldaat te zijn, daar men mij twaalf kogels waard acht. Vaarwel!" Tournedos. Bedenkelijk. Automobilist (tot chauffeur). Ge zijt reeds bij drie heeren in dienst geweest. Hebt ge van hen allen goede getuigschriften als autobe stuurder Chauffeur. Van hen niet, maar wel vah hun erfgenamen! HOCKEY-WEDSTRIJD TE HAARLEM: Het Bollandsche Dames-elftal, dat Zaterdag jl. zoo kranig de eer van Holland tegen de Engelsche hockey-speelsters der „Columbine Hockey club" ophield door met 43 den wedstrijd te winnen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 11