BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 7 April. Frankrijk. De staking der „inscrits". Terwijl men uit een Reuter-telegram ïneldencie dat twee booten vertrokken Iwaren en gister de derde maar Tunis lafvaren zou, scheen te mogen afleiden, dat Chéron den toestand bezworen had, komt een tweede telegram deze verwach ting v/eer den bodem inslaan. Niet alleen' is de derde stoomboot niet naar Tunis vertrokken, maar de geheele equipage is gedeserteerd, niettegenstaande deni raad en de aansporingen van den onder minister, die persoonlijk de matrozen' tot hun plicht trachtte te brengen. Op zijn last werden vier ingeschrevenen' ge vangen genomen. Sinds Maandag heeft de politie tien van de twaalf bij verstek veroordeelde mati'ozen van de „Moulouya" in hechte- mis genomen, waaruit blijkt, dat het der regeering dit keer ernst is, en zij zich niet door de bedreigingen der marine reservisten laat beinvloeden. Minister B iand heeft zich laten interviewen en daarbij nogmaals de matrozen gewaar schuwd', dat krachtig zal worden doorge tast. Wij hebben, zoo uitte zich de pre mie:, tegenover de inscrits tot de uiter ste lankmoedigheid betracht. Ten einde in de toekomst conflicten te vermijden, hebben wij een gemeng'de scheidsrechter lijke commissie ingesteld, terwijl tus- sciien partijen afgesproken is, elk ge schil aan haar uitspraak te onderwerpen. De inscrits hadden formeel de verplich ting op zich genomen, niet meer hun schip te verlaten, tenzij zij reclames bij de regeering hadden in te dienen* Het incident van de „Moulouya" is een bruuske, onbegrijpelijke en niet te ver ontschuldigen conti netbreuk. Tegenover deze daad, welke slechts toe te schrij ven is aan den wensch om te sarren, kent de regeering slechts één plicht: Zij is besloten met alle haar ten dienste staande daden de wet te handhaven en n.et lijdzaam toe te zien bij de vernieti ging van de geheele koopvaardijvaart, door het drijven van enkele warhoofden. De „Temps" dringt ,aan op krachtig optreden van de zijde der regeering. De voortdurende incidenten, het ge le delijke ve dwijnen van elk begrip van discipline, de onzekerheid in het gere geld verkeer toon en aan, schrijft het blad, dat deze industrie een hoogst ern stige crisis doormaakt. Italië. De Paus en Roosevelt. De Londensche „Catholic Herald" schrijft in een hoofdartikel betreffende den Paus en het incident met den ex- p esident der Unie: De nu weer ontstane wrijving tusschen het Vaticaan en Roosevelt, zoo spoedig volgende op het incident met den vice- p esident Fairbanks heeft heel wat stof opgeworpen, maar iedereen die de fei ten van het geval begrijpt zal moeten toegeven dat het Vaticaan nieft anders handelen kon. De Methodisten-organisatie in Rome treedt zoo brutaal mogelijk en geheel in t. openbaar op als proselietenmaak- ste terwijl haar houding tegenover de Katholieken ten zeerste beleediigend soms uitdagend is. Ieder afgevallen Ka tholiek zonder onderscheid van stand of karakter is haar een welkome aanwinst in haar strijd tegen het Vaticaan. Er zijn ge oeg andere niet-Katholieke Ke kelijke ge .ootscnappen in Rome die eenter geen van allen de houding vol gen die de Methodisten hebben aange nomen. En derhalve verklaarde het Vati caan dat Roosevelt zich zou .hebben kun nen verbinden met iedere andere Prote- stantsche organisatie in Rome zonder dat daartegen het minste bezwaar van de zijde van het Vaticaan zou gemaakt zijn. Laat ons een oogenbl.k aannemen dat een aantal republikeinsche propagandis ten .zich in Londen zeer geruchtmakend zouden aanstellen bij hun optreden, over al de monarchie bestrijdend en naar hare omve werping streve d. Is het dan waar schijnlijk dat de koning iemand zou ont vangen, hoe eminent deze persoon ook in ziji andere eigenschappen mocht zijn, die zich.met die p. opagandisten zou heb ben ingelaten? Het antwoord spreekt vanzelf. Het is duidelijk, dat het Vaticaan wenschte iede e onaangenaamheid te ver mijden en Roosevelt gaarne zou hebben w.Ilen ontvangen. Maar, indien een her haling van het Fai. banks-incident zou hebben plaats gehad, zou de zaak nog veel erger geweest zijn dan ze mu is. In het geval net Fairbanks was de aud.ëntie reeds vastgesteld en moest toe.i afgezegd w-o de i r.etgeen, indien dit ook met Roosevelt zou geschied zijn, een nog pij dijker indruk zou gemaakt hebben. De Katholieken de geheele wereld achten Rooseveit hoog e.i zelfs na wat er nu gebeurd is zullen zij hem niet minde respecteere.i. Zelf kan hij na- tuu lijk het best bvoordeeien wat meit ziji e.gen op Lti g 11 stookt en wart niet. Maar hij heeit dan ook ontkend dat er van eenige ontstemming sprake was en gaf zelfs toe dat het Vaticaan zeer juist heeft gehandeld. Daarom is de poging om het incident in een voor het Vaticaan oijgunstigen zin natuurlijk wordt reedo 'overal ge sproken van clericale onverdraagzaam heid te willen uitleggen eenvoudig belachelijk en tevens niet met de feiten in overeenstemming. Roosevelt wilde zich zijn vrijheid van handelen volkomen voorbehouden, het Vaticaan moest hem een enkele voorwaarde stellen en daar door was het conflict geboren. Overigens is er niets gebeurd en noch den Paus noch Roosevelt kan men in deze paak iets verwijten 1 Rusland. De Doema heeft adhaesie betuigd aan het voorstel der commisse voor de na tionale verdediging, om wetsvoorstellen in te dienen- betreffende de instelling van een luchtvloot en een corps luchtschip- pers, alsook betreffende de uitbreiding der nationale Iuchtscheepvaart-industrie. Een som van 25.000 roebels is voor het loopende jaar toegestaan uit te loven als prijzen voor vliegmachines. Amerika. Verontrustende tijdingen kwamen gisteren plotseling weer uit Zuid-Amerika. Een telegram uit Lima naar New-York meldde, dat de Regeering besloten had, onverwijlde voldoening te eischen van^ Ecuador, voor den aanval, j.l. Zondag- door een menigte te Quito gedaan op de Peruaansche legatie aldaar. Indien Ecuador weigerde, die genoeg doening te geven, zou Peru troepen naar Ecuador zenden en zou de kust van' Guayas worden geblokkeerd. In Peru zijn de reservisten onder de wapenen geroepen. Toen werd uit Lima zelf bericht: De strijdmacht van Peru is onder de wapens, in afwachting van hetgeen met Ecuador gebeuren gaat. Admiraal Villavicencio heeft het bevel over de vloot, kolonel Alvarez over het land leger. De geheele strijdmacht is in het departement Lambayeque gereed bij de eerste waarschuwing op te rukken. Maar 't laatste telegram luid|t beter; 't Komt uit Guayaquil, en zegt: Mek het oog op volksopwinding en ongere geldheden is heden van officicele zijde bekend gemaakt dat Peru en Ecuador zullen voo. stellen het grensgeschil recht streeks te Washington te regelen. Ecuador's bijzondere afgezant Clemen- tius Ponce vertrekt derwaarts. Kunst en Wetenschappen. De komeet van Halley. Pater Hagen van de Vaticaansche ster renwacht meldt, dat de komeet van Hal ley reeds duidelijk zichtbaar is en zich op dit toogenblik vrij dicht bij Venus bevindt. Daar heeft pater Hagen de ko meet .gezien en zelfs gefotografeerd. Hij gelooft dat het hemellichaam na 19 Mei een prachtig schouwspel zal opleveren. De Kon. Vereeniging voor de Weten schappen te Göttingen, organiseert een expeditie naar IJsland ter waarneming van den overgang van de komeet van Halley over de zonneschijf. Het hoofd doel der expeditie is, na te gaan of de doorgang van de aarde door den komeetstaart gepaard gaat metf electro- magnetische storingen in de aardatmos feer. Er zijn geleerden, die ervan over tuigd zijn, dat in een komeetstaart elec- trische stralingen optreden. Bij doorgang van de aarde door den staart van de komeet is in dat geval te verwachten, dat deze stralingen in de aardatmosfeer in hét algemeen een richting zullen vol gen, die het aardoppervlakte treft in den gordel van de grootste talrijkheid en in tensiteit der noorderlichtverschijlnselen, heigeen daii waarneembare electro-mag- netische storingen in de aardatmosfeer zal moeten geven. Om over deze,vraag- stukken zoo mogelijk zekerheid te er langen, zullen zeer gevoelige zelfregi- streerende elementen worden meegeno men. Het is vooral de Noorsche hoogleeraar Birkeland, te Christiania, geweest, die deze vraagstukken heeft bestudeerd. Van hem is ook de opwekking uitgegaan tot het zenden van deze expeditie. Hij zelf gaat echter niet mee naar IJslandmaar trekt naar een waarnemingsstation in Finmarken, in de buurt van de Noord- kaap. De afdeeling voor het aard-magnetis- me van de Carnegie-Institution zal zich niet onbetuigd laten en gaat gelijksoor tige waarnemingen doen op een station in Alaska. De expeditie naar IJsland van de Göt- tingsche vereeniging zal staan onder lei ding van Angenheister en Ansel. Men weet, dat ook op deii Piek van Teneriffe komeet-waarnemingen zullen; worden gedaan. De zangvereeniging Arnold Spoel te Gouda zal 3 Mei a.s. in de Sint Jans- kerk daar eene uitvoering geven van het oratorium „Die Zerstörung Jeruzalems" van Aug. Klughardt. Als solisten wer ken mede mev.ouw Annie ReballioSie- we, Rotterdammej. C. van Reedt Dort- land, Gouda; mej. Katchen Rudolph, Caselen de heeren Rudolph v. Schaik Ai 'e J in e i A ton Brinds, Rotterdam liet KOjOt worut versterkt piej leerjingeii van de hoogste solfège-klasse van de Muziekschool van Toonkunst te Rotter dam en van de koorklasse der Muziek school te Gouda. De begeleiding ge schiedt door leden van het Residentie orkest, alles onde rleiding van den heer J. H. B. Spaanderman. i Universala Esperanto-Asosio. II. In elk district) kiezen de leden van U. E. A., Esperantianoj, een afgevaardigde, Delegito. De Delegito vertegenwoordigt de leden van zijn district en draagt zorg voor de uitoefening der verschillende or ganisatiediensten van U. E. A. Hiertoe kiest hij eenige helpers, Konsuloj, voor namelijk een Konsulo voor algemeene inlichtingen, een Konsulino voor vrou- wenbelangen, een Konsulo voor handel en industrie, een Konsulo voor de belan- ge nder jeugd, en in zeehavens een Kon- sulo voor zeevaart-aangelegenheden. De ze Konsuloj hebben tot taak schriftelijke of mondelinge inlichtingen te verstrekken aan de Esperantianoj over zaken, welke tot hunne afdeeling behooren. In alle plaatsen van zijn district kiest de Delegi to onderafgevaardigden, Subdelegitoj, die dezelfde rol te vervullen hebben als hij. Het bestuur, Komitato, van U. E. A. wordt door de DeJegitoj gekozen. Elk bestuurslid, Komitatano, is belast met de zorg voor een bepaalde afdeeling, daar in bijgestaan door de noodige helpers. Tot nu toe bestaan de volgende af deelin gen: Administratie, Finantiën, Consuls, Esperanto-Bureaux, Tourisme, Handel en Industrie, Jeugd en Luchtvaart. Wij voegen hieraan nog toe, dat, dank aan het recht van initiatief, elke Delegito bepaalde voorstellen kan indienen, welke aan een algemce.ie stemming moeten on derworpen worden. De organisatie van U. E. A. is dus even eenvoudig als dwangloos: zij kan altijd gemakkelijk haar arbeidsveld uitbreiden, naar gelang van behoefte en omstandig heden. Ieder, die wil toetreden, betaalt aan den Delegito of Subdelegito van zijn dis trict een bijdrage van 36 spesöekoj, of 44 cent. In ruil hiervoor ontvangt hij een bewijs van lidmaatschap, dat hem het recht verleent, gebruik te maken van alle organisatiediensten van U. E. A. en zijn beklag te doen bij het Komitato, indien deze niet naar behooren verstrekt wor den. Indien een Esperantiano inlichtingen wenscht betreffende het buitenland, b.v. voor reizen, zomerverblijven, over han del, industrie, plaatselijke instellingen, in dien hij een betrekking zoekt, een be diende, een buitenlandsch onderwijzer voor zijne kinderen, indien hij studiën wil maken aan buitenlandsche onderwijs inrichtingen, zee- of luchtreizen wil on dernemen, indien hij hulp verlangt in een buitenlandsche plaats, dan heeft hij zich slechts onmiddellijk te wenden tot den plaatselijken Delegito of Subdelegito van U. E. A., die hem zoo spoedig mogelijk alle gevraagde inlichtingen azl verschaf fen, hetzij persoonlijk of door deskundige Konsuloj. L. R. Land- en Tuinbouw Landbouw in Zuid-Holland. Aan het verslag over 1909, uitgebracht aan den minister van landbouw, nijver heid en handel door den rijkslandbouw- leeraar voor Zuid-Holland, is het vol gende ontleend: De winter 1908—1909 mag niet on der de goede voor den landbouwer der zware gronden gerekend worden. Vroeg invallende vorst deed schade aan den nog nog niet of pas gerooiden hakvruchten- oogst. Een tweede vorstperiode van 22 tot 30 Januari, gevolgd door een tijdperk van afwisselende sneeuw- en regenbuien en veel wind tot 11 Februari en beslo ten door een sterke nachtvorst met een scherpen, kouden wind was veel noodlot- tiger. Met uitzondering van de zeer win- tervaste Geldersche ristarwe in het oos ten van Zuid-Holland was er toen veel tarwe doodgevroren, vooral in het Noord- Oosten was die schade groot. Op de zware laag gelegen gronden was alles dood. Van de andere wintergewas sen had rogge niet, gerst wel geleden evenals klavers en het koolzaad, voor zooverre het te dicht stond. In een deel der provincie is dat regelmatig het geval. Het steeds milder wordende weer, ge paard met scherpen doch drogen wind, deed het overmatig natte land betrekke lijk spoedig opdrogen, zoodat het voor- jaarswerk buiten aller verwachting nog vlug en spoedig afliep. In het laatst van April werd het weer kouder en sterke nachtvorsten, gepaard met koude Noorden- en Oosten-winden, deden veel schade aan de graslanden, zelfs werden dientengevolge door vorst beschadigde perceelen tarwe alsnog om geploegd. Er moest zelfs vee weer op- gestald worden. Ook in Mei volgde weer een lang koud en nat tijdperk. De ontwikkeling van alle gewassen was dan ook zeer achterlijk en de vooruitzichten voor den hooibouw on gunstig door den dunnen stand der hooi landen als gevolg van slechte uitstoeling. Zelden gaf de hooibouw dan ook zoo slechte uitkomsten. De akkerbouwgewassen ontwikkelden zich langzaam en werden vooral op het einde van Juli beschadigd door sterke 3yind£nA gogdat zij z^cr ^qhterlijk bleven. In het begin van Augustus kwam dro ger weer, maar door de late ontwikkeling van alles kon slechts weinig worden ge oogst. Op 20 Augustus begon de" regen weer eiken dag te vallen, zoodat daarna menigeen geschoten tarwe en haver nog niet volkomen droog moest binnenhalen. Van de erwten kwam slechts een klein deel op klaverruiters gewonnen goed binnenj de rest leverde zeer weinig op, een misgewas in vergelijking met wat het eerst beloofde. De klaverruiters heb ben de beide laatste jaren, ookbij het win nen van gewoon hooi, uitstekende dien sten gedaan, zoodat het gebruik ervan zeer sterk toeneemt. Het aardappelen- en vooral het bieten gewas heeft door de weersomstandighe den ook geleden, zoodat van de bieten het gewicht en het gehalte laag waren en aan beide gewassen door het rooien in natten grond veel grond bleef zitten. Het oogsten en het vervoer kostten veel: hier en daar werden zelfs in December nog aardappelen gerooid, nadat de grond reeds oppervlakkig bevroren was ge weest. Dat het bewerken van den zeer natten grond slechts 'ruigzaam vorderde en zeer lang duurde, Iaat zich begrijpen; men was in December nog aan het ploegen. Dientengevolge is er minder tarwe uitge zaaid. Door het zachte weer kwam deze echter goed op. Minder vocht en wat vorst zouden aan den grond zeker ten goede komen. Veel land moet nog be werkt worden. De prijzen der granen waren kort na den oogst niet laag, daar algemeen werd gedacht, dat er gebrek aan tarwe zou zijn. Velen, die gebruik konden maken van motordorschmachines, haalden dikwijls maar al te nat de tarwe binnen, om die zoo spoedig mogelijk te laten afdorschen. Veel natte en slechte tarwe is toen aan den man gebracht, totdat de aanvoeren van mooie buitenlandsche tarwe de oogen deden opengaan. Een noodzakelijk gevolg van de slechte oogsten van erwten en boomen, deed de prijzen voor goede kwaliteit dezer pro ducten sterk omhoog loopen, welke prij zen zich bleven handhaven. Ook het veevoeder liep hoog in prijs en vele afvalprodukten, die vroeger zoo goed als waardeloos waren, konden nu verkocht worden voor strooisel. Ofschoon als een natuurlijk gevolg van den slechten toestand der weiden het melkkwantum verminderde, gingen daar entegen de zuivelprijzen omhoog en werd vooral voor kaas een goede prijs ge maakt. Daarentegen daalden de veeprij- zen als een gevolg van den geringen voedervcorraad voor den winter. Er werden genomen 44 bemestings- proeven, 15 variëteitsproeven en 2 proe ven met klaverruiters, waarvan de resul taten in het verslag worden meegedeeld. Centrale Landbouw Onderlinge. De centrale Landbouw-Onderlinge zal op Donderdag 21 April a.s. des namid dags één uur, in gebouw „Eensgezind heid'' te Amsterdam eene algemeene le denvergadering houden. De agenda vermeldt o.a.Vaststelling van het reglement voor eene patroons ongevallen regeling; bespreking der vraag of het wenschelijk is aan art. 10, al. 2 van het bedrijfs-ongevalien-reglement een bepaling toe te voegen, waardoor het mogelijk wordt den werkgever, die een getroffen arbeider kost en inwoning blijft versterken, 70 pCt. te vergoeden van de geschatte geldswaarde der kost en inwoning; bespreking der vraag of het wenschelijk is, art. 4 der statuten en art. 2 van de bedrijfs-ongevallen-regeling dusdanig te wijzigen, dat de verzekering van inwonende kin 1 n boven 12 jaar niet noodzakelijk i_, u..i de leden wor den vrijgelaten deze kinderen al dan niet als arbeiders te verzekeren en bespre king der vraag of het gewenscht is eene wijziging te brengen in art. 25, al. 2 der statuten, teneinde het entreegeld van de Centrale Landbouw-Onderlinge voor personen, die pan hunne arbeiders per jaar een loon van f500 df minder betalen te kunnen stellen op een lager bedrag dan f 1.50. In Friesland i's in de laatste weken de sterfte onder het wolvee héél groot. Men schrijft dit toe aan de gevolgen van den hoogen waterstand, die op de wei landen nadeelige stofien heeft achtergela ten. De verzekeringsfondsen verhoogen de premie met 100 tot 150 pCt. Verscheidene boeren, die, om hooi uit te winnen, het jongvee reeds in de weide weide hadden gelaien, hebben, het, we gens het weinige gras en het gure weder weer moeten stallen. Tengevolge van het koude weder, vooral des nachts, zijn reeds runderen bezweken. Vele boeren hebben gebrek aan hooi; zij moeten het koopen tegen prijzen welke thans zeer hoog zijn. In de geheele Betuwe en vooral in de Tielerwaard heerscht een buitengewoon levendige handel in exportvarkens. Behal ve naar Engeland, voor welk land in den laatsten tijd honderden stuks werken op gekocht en aan de exportslachterijen hier te lande afgeleverd, is de uitvoer naar Zwitserland aanzienlijk. De varkens, voor dit land bestemd, de z.g. zouters, zijn zwaarder dan die voor Engeland en gei den 24 ct. per pond. Rekent men nu nog de wekelijksche afleveringen voor de groote slachterijen in ons land, dan is het niet te verwonderen dat de prijzen, iu 'J bijzonder die van jonge biggen, zoo hoog genoteerd zijn. De opkoopers be steden voor 7- a 9- weeksche biggen van f 12 tot f 16 per stuk. Rechtszaken. Mishandeling met dood e lijken ajloop. Voor de Amsterdamsche Rechtbank is bij verstek behandeld, de zaak tegen J. F. J. S., een 29-jarig Jos werkman, be klaagd van mishandeling, den dood teni gevolge hebbend. In den nacht van 28 op 29 Juni van het vorig jaar had hij A. Wijdoogen, een 36-jarig man, die als commensaal bij hem in het perceel Tuin straat 161 inwoonde, op een kermis bed gesmeten en zoodanig geschopt, en getrapt, dat hij twee dagen later in het gasthuis aan buikvliesontsteking over leed. De doctoren J. P. van Dongen en A. Kappelhoff, als deskundigen gehoord, schreven overeenkomstig hun rapporti den dood toe aan die mishandeling. Van de overige getuigen vernam men, dat de vrouw van bekl. zich er op had) laten voorstaan, dat zij het eersjt jien commensaal had geslagen en dat daarna haar man zijn hart aan hem had opge haald. Anderen hadden gehoord, dat zij, terwijl de ongelukkige gilde van pijn, haar man toeriep: „Jo, Jo, schei nou maar uit", waarop hij haar toevoegde: „Ga jij ook door". (Bemoei je er niet mee). Den ongelukkige had men hoorea kermen: „O jee, mijn borst." Geen der getuigen had echter het voorgevallene bijgewoond. De subst.-officier mr. Bruyn vorderde tegen beklaagde wegens mishandeling 6 maanden gevangenisstraf. Aanklacht tegen Notaris van Dalsunt. Wij vernemen, dat de Pastoor te Sint- Jansteen bij de Justitie te Middelburg een aanklacht heeit ingediend tegen no taris van Dalsum te Hulst, redacteur uitgever van „De Volkswil", egens het plaatsen van art.kelen wauruoor bedoel de geestelijke zich in zijn eer en goe den naam voelt aangetast. Vad. Toen de lantaarnopsteker V. te Bredevoort eergisteren "bezig was een lantaarn schoon te maken, werd op hem geschoten. Een kogel drong hem in de wang. De man welke hevig bloedde, moest zich in het ziekenhuis laten ver binden. Weer heeft er te Sittard een vreeselijke misdaad plaats gehad. Dins dagnacht werd in het gehucht Ophoven zekere Warmaes zoodanig met messen gestoken, dat zijn leven in gevaar is. Een der steken heeft de longen getroffen. Gisteren werd W., die in het hospitaal verpleegd wordt, door de Justitie uit Maastricht aan een verhoor onderwor pen. Aan het station werd een van een kolenmijn huiswaarts keerend mijnwer ker gearresteerd. in Friesland worden kikvor- schen opgekocht voor uitvoer naar Frank rijk en België. De prijs varieert van' een 1/2 tot 3/i ct. per stuk. Een visscher te Wartena ving in één nacht ruim 400 kikvorschen in zijn aalfuiken. Een boter fabriek zoek. Een aardig staaltje van een zoogenaamde! boteragent geeft het ofLciëel orgaan van den Algemeen Nederlandschei Zu;vel- bond (A. N. Z.) Een inwoner van Haarlem ontving een prijscourant van boter, afkomstig uit „de g.ootste roombo.e. labriek in Nederland, waaraan verbonden 60 boerderijen en 1860 stuks melkvee".-Deze fabriek be hoort aan de Onderlinge Veehouders- Vereeniging te Delft maar toen een jou; nalist, die er eens wat meer van wil de weten, op kondschap uittok, kon hij wel vinden het huis van den agent te Haarlem, maar omtrent de fabriek wer den alle verdere inlichtingen botweg ge weigerd Dan maar eens in Delft zelf geïnfor meerd! Daar wisten ze niets van een dergelijke fabriek af zelfs ten stad- hulze was ze onbekend! Ze zal ook wel alleen bestaan in de fantasie van den agent! Deze man met dat vruc.itbare voo.slellingvermogen woont te Haarlem jan r reder ik Helmersshaat 13, de naam van den braven burger is mij niet be kend. Te ec t vraagt men, hoe lang het t>ch nog zou duren eer dergelijke pr.ax tij ken ve dwijnen, doordat geen enkele huisv.ouw boter koopt, dan die voor zien is van het Rijksmerk? Wel sc rijnt de nieuwe botèrwet reeds goed te werken en enkele zoogenaamde bote fabrieken in de engte gedreven te worden Ve velende vragen. Een dek te gewoon des niorge s vro^g een wan deling te maken, ontmoette jaren aan een uit Hannover komende arbeiders, de medio Maa t naar de D.eatsche en F e^c ie vene i gingen. Als een aard.g- i.e.d v oeg hij steeJs of de hoager hen weer het land u.tdreef, gevolgd door de vraag hoe het in de heim afging. De aibeiders besloten aan deze be- langstelli: g een einde te maken en toen bij gel g-n eid dezelide ste eot.epevn- gen gedaan werden, kreeg de dokter op de laatste vraag ten antwoord„neel ma „Zoo, hoe is dat?" „Er is"; zei de .woordvoerder, „een dokier op pas

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5