Uit Stad en Omgeving. houden van een historischen optocht; volksvoorstellingen in de verschillende schouwburgen, met gratis toegang voor hen, die zich tevoren van toegangsbewij hebben voo zien concerten in de open lucht, zoo mogelijk een groot volkscon cert in het Concertgebouwwaterfees ten, gondelvaart door de grachten, vuur- we.k op den Amstelversiering van de h. ofdve keerswegen der stad. In ove leg inet de verschillende buurt- comité's zullen deze plannen nader wor den uitgewerkt en zal er zooveel moge lijk naar worden getracht de feestelijk heden zoo te organiseeren, dat alle dee- len der stad deel in de feestviering krij gen. „Tel." LEIDEN, 7 April. Geloof en Wetenschap, Gisteravond vergaderde in de St. Jo- 6ep iS-Gezel!e izaal bovenstaande ver eeniging. Wegens verhindering van den Voo zifter, dr. W. T M. Weebers, werd de vergadering g 'oor den heer mr. A. Tepe, die de z:gen inzonder heid den sec ehy.-. W.Eerw. heer W. Jacobs, d:e voor het eerst na eene langdurige ongesteldheid t :gemvoord;g was, welkom heette. Na lezing der notulen en afdoening van eenige huishoudelijke aangelegen heden verkreeg de heer N. Taverne; scheikundig ingenieur, het woord die tot o de w rp zij ier rede had gekozen „üe- loof en Wetenschap". Spr. behandelde eenige der voornaam ste gezichtspunten, waar tegenspraak schijnt te bestaan tusschen ge'< n weten en gaf in een gedocume. too2i eene weerlegging van de veie pseu- de wetcnsclrappenjke theorieën Spr. be paalde zich vooral tot het bestaan van God en de oorsprong der wereld en toonde het hem aandachtig volgend ge hoor nog eens de oude waarheid aan van de volkomen harmonie tusschen ge loof en wetenschap, welke vooral op het gebied eer .natuurwetenschappen spre kend tot uiting komt. Veer de interassante lezing bracht de Voo z.tter aan den heer Taverne onder instemming der leden hartelijk dank, waarna de vergadering werd gesloten. Alg. Ned. Stud. Verbond. Alhier vergaderde het hoofdbestuur van het in Januari jl. tc Antwerpen opgerichte Algemeen Nede:: ch Studenten Ver bond. Ingevolge de opdracht van het congres werd een reglement vastgesteld, dat in bet Studenten weekblad „Minerva" zal worden afgedrukt. Het hoofdbestuur maakte verder op deze vergadering gebruik van de ver leende coöptatie-bevoegheid waarna de samenstelling nu is als volgt: mr. A. M. Joekes, Leiden, praeses, H. C. Leemhorst, Leiden, ab-actis; W. H. van Helsdingen, Leiden,'^quaestoren de volgende heeren als bestuursleden: A. W. L. Tjarda van S-arkenbosch Stachouwer (Groningen), L. C. H. van Beek Calkoen (Utrecht), D. Fuldauer (Amsterdam), H. M. Roessingh van Iterson, (Delft), G. B. C. van der Feen (Wageningen), J. de Smet (Ant werpen), H. W. de Ren (Gent), La Haye (Cient), W. A. de Villiers (Gent), Van Cauwelaert (Leuven), A. Struys (Brussel), Schols (Aken). In een algemeene redactievergadering van het Alg. Ned. Stud. Wbl „Minerva", gevolgd door een gezamenlijke vergade ring met het hoofdbestuur van het Alg. Ned. Stud. Verbond werd verder de ver houding tot de „Minerva" als officieel orgaan van het Verbond geregeld. Gezondheidscongres. Het „Tijdschr. voor Sociale Hygiëne" deelt het programma mede van het 15e Gezondheidscongres, dat 23 en 24 Sep tember hier wordt gehouden. Eerste dag. Tot leden der commissie welke van preadvies zal dienen in zake „hygiënische toestanden aan boord van zeevisschersvaartuigen", zijn benoemd de bh.: A. E. Arkenbout Schokker, hoofd inspecteur voor de Scheepvaart te 's Gra- venhage; mr. A. J. E. A. Bik, bestuurs lid van het Nederlandsch Congres voor openbare gczondheidsregeling, te 's Gra- venhage; dr. H. J. M. Boonacker, oud- officier van gezondheid, te LeidenJ. M. Bottemanne, inspecteur vcor de vissche- rij, te 's-Gravenhage; Alb. de Jong, ree der en scheepsbouwmeester, te Scheve- ningenJ. F. Klercq, directeur der Al gemeene Visscherij Maatschappij, be stuurslid der Vereeniging van Reed.i^ van Vischvaai tuigen, te ljmuide;n G. F. D. Meefout, oud-machinist a.b. van stoomtrawlers te IJmuiden; S. Roekveld, oud-gezagvoerder en oud-zeevarende ter haringvisschcrij te Scheveningen. Tweede dag. De verontreiniging van de openbare wateren en de wetsontwerpen te dier zake zullen worden ingeleid door mr. J. Limburg, lid van de Tweede Kamer, en door dr. J. D. van der Plaats, secretaris der gezondheidscommissie te Utrecht. J. B. uit Rijpwetciing had heden morgen melk naar Leiden gebracht en reed huiswaarts. Onderweg nam hij twee vrouwen en een kind als passagiers me de. Gekomen bij de Spanjaardsbrug sprong plotseling het paard ter zijde J. B. sprong van dein bok af, doch paard, wagen en passagiers reden in het v <ter. Een wiel van den Wagen bleef haken aan een anker der schoeiing, zoodat een en ander wel in het water doch dicht aan den kant bleef. Door toegeschoten hulp van personeel der nabijzijnde scheepstim merwerf werden eerst het kind en de vrouwen gered, ce strengen losgesneden en toen het paard en Vervolgens de wa gen op het droge gebracht. Het kind en de vrouwen werden door omwonenden in huis genomen. Een der vrouwen kon niet dan inet gro >te moeite en achterlating van schoenen, die beklemd zaten, gered worden. De Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek houdt haar derde algemeene vergadering Zaterdag a. s., des voormid dags te 11 uur, in het Natuurk. Labora torium (Steen schuur.) Aan de orde komen o.m. Verkiezing van een len voorzitter, door atfreding van dr. H. Kamerlingh Onnes, die herkiesbaar is. Discussie naar aanleiding der bijdragen over de vraag: „Hoe gedraagt rich de ammoniak in de nabijheid van de regel- afsluiters eener koelinrichting?" Mededeeling omtrent den ingenieur Chr.r'.es Teliier. Ter vergadering zal een lijst aanwezig zijn, waarop ingeieekend kan worden voer een bijdrage voor den heer Tellier, dan wel veer z jn werk „Hisloire d'une invention moderne." 's Namiddags wordt een bezoek ge bracht aan het Cryogeen Laboratorium. De Minister van Biiuienlanusche Zaken brengt ter algemeene kennis^ dat, met ingang van 1 Mei 1910, de ua ie noemen afd.eiingea van 's Rijks Ethno- graphiesch Museum alhier voor het pu bliek zullen zijn opengesteld op alle werkdagen van 12 iot 4 uur; lo. de afdeeLngeri Afrika, Amerika en Australië in het gebouw Hee.engracht 8; 2o. In het gebouw Hoogewoerd 108: de af- deelingen Sumatra ei omliggende ejlan- den en de kleine Soenda-ei landen -ten O', sten van Lombok en de Zuidwester en Zuidoos: .-eilanden 3o. In het ge bouw Rape burg 59: de afdcelingen Ti bet en B.itsch-Lidië4o. In het gebouw Rapenburg 67: de afdeelhg Javaansche Oudheden. (St.ct.) Bij Kon. Besluit is ingevolge de Weduwenwei van 1905 aan mevr. C. H. A. van Petersom Ram ring, wed. Mr. N. de Ridder, officier van Justitie bij de arrond:sseine.nts-rcc'itbank te Groningen een pensioen verleend van f 690. De Kapitein W. Petter van het 4 Regiment-lnfanterie alhier is bij be schikking van den Commandant der le Divisie benoemd tct Kapitein voor spe ciale diensten bij den Staf van dat Korps. Giste-en werd bij de bataljons van het 4 Regiment-lnfanterie alhier eene oefening gehouden in het mobiliseeren. Binnen enkele uren nadat het onver wachte bevel daartoe was gegeven werd door de militairen ii volledigen wapen rusting uitgerukt tot het houden van een velddienstoefening. GOUDA. Gistermiddag le 3 uur had de officieele opening plaats van het Van Iterson-ziekenhuis. Een honderdtal ge- noodigden, w. o. de hoofdinspecteur voor de Volksgezondheid, dr. Ruijsch, burge meesters en doctoren uit omliggende ge meenten, vele autoriteiten uit eigen kring enz., waren in het nieuwe gebouw aan wezig. De burgemeester, de heer B. L. Mariens, hield de openingsrede, waarin o.a. werd gememoreerd, dat het oude ziekenhuis al sinds langen tijd in een toestand ver keerde, dat het feitelelijk niet meer vat baar was voor het aanbrengen van ver beteringen en dat daarom het legaat van de dames E. J. L. en J. A. van Iterson des te meer welkom was en met groote dankbaarheid jegens de geefsters werd aanvaard. De gemeente Gouda werd erfgename van de geheele nalatenschap (plm. f460,000), onder den last van op te richten en te onderhouden een nieuw ziekenhuis voor ten minste 50 bedden, voldoende aan moderne eischen en om geven door een fraaien tuin. Onder deze voorwaarden werd de nalatenschap door den gemeenteraad aanvaard en het ma ken van de noodige ontwerpen enz. op gedragen aan de heeren W. Kromhout Cz. te Amsterdam en L. Koole te Gouda. Het nieuwe gebouw is thans gereed. Als architectonisch kunstwerk doorzijn aan moderne eischen voldoende inricn- ing en zijn ligging in een fraaien tuin, beantwoord het geheel aan de voor waarde, die door de dames var. Iterson aan hare making. is verbonden. Bii de exploitatie van het ziekenhuis wordt mede gerekend op de medewer king van de particuliere geneeskundigen. De Raad achtte het toch een eisch des tijds, het ziekenhuis voor alle doctoren open te stellen. De inrichting telt 76 bedden voor zieken. HAARLEMMERA4EÈR. Te Hoc.fd- dorp is brand ontstaan door het om-" vallen van een brandend petroleumtoe- stel in eene kamer boven den banket bakkerswinkel van J. Vogels. De bewo ner van het stangrenzende hotel „De Landbouw", de heer J. A. Labrijn, snelde dadelijk toe met een aantal Thcofakkels en wist met zeven daarvan den brand tot het bovengedeelte der woning tc be perken. Er is veel brand- cn ook waterschade aan het roerend goed. De woning zelve heeft bijna niets geleden. Het roerend goed is tegen brandschade verzekerd. HAARLEM. Naar men meldt zal voor het a.s. officieele bezoek van H. M. de koningin aan Haarlem door de gemeenic bijzondere zorg worden besteed aan de perken in de stad en ook aan de overige plantsoenen, omdat het gemeentebestuur geheel acccord gaat met de meening van den heer F. Lieftinck, dat men H. M Haarlem niet mooier kan laten zien dan als bloemenstad. Vooral het Kenau- park belooft schitterend te worden. Gisteren behandelde de Raad de navolgende voorstellen van B. en W. lo. om een som ter hunner beschikking te stellen voor deelneming van gemeente wege aan de in Juni te Scheveningen te houden tentoonstelling aangaande ge meentebedrijven, welk punt werd aange nomen 2o, een tot nadere regeling der heffing van schoolgeld op de H. B. S. en de meisjesschool voor M. O. met 5-jarigen cnrsus (o.a. aangaande overeenkomst met buitengemeenten aangaande bijpassing schoolgeld) wat eveneens werd aange nomen 3o. werd aangenomen een voorstel tot 't aangaan eener overeenkomst aangaande levering van eleclrischen- stroom aan de H. ÏJ.S. M. voor de exploitatie van elec- trische tramlijnen. Aangehouden werd een voorstel tot verkoop van grond ten bate van het stichten en exploiteeren eener overdekte bad- en zweminrichting op liet terrein van de voormalige gasfabriek en een om van de hand te wijzen een verzoek van A. A. Sprenger in zake optie van grond aankoop voor een zelfde doel. LISSE. Giste en had alhier dc verkoo- ping plaats de. Kerkeschapen. Er waren er dri jaar 33 stuks. Zij brachten geza- meiipk op f906 50 of gem ddeld f29.29 per stuk. Koopers werden Üe Heeren E. de Ruig, G. Warmerdam en L. Cadces. G ste.enavond werd in tegenwoor digheid van den Heer C. J. Claassen, Rijksiuinfcouwieeraar voor de Provincie Zuid-Holland te Boskoop cn de leeraren, de Heer J. Beumer, Lodder en Geevers benevens C. v. T. het eerste gedeelte de Ri/kstuinbouw-wintercursussen ge slote i. Aan de ke lingen werd een soort examen argeuomen. "öp de eerste plaats door den heer Beunier over 'den plan tenteelt, haie ontwikkeling en vermenig vuldiging .Vervolgens door den heer Gee zers over de scieikunde en ten slotte door de heer Ladder welke de practi se e les had gegeven. Uit de antwoorden door de leerlin gen gegevei bleek ons Jat er vee f* van oe lessen was te loor gegaan. Door den heer H. Zijp, voorzitter der Commis sie van Toezicht, werd aan allen een woord van dank gebracht inzonderheid aan cei Heer Claassen en de Leeraren der Cursus. Dat er niet veel animo is voor een dergelijke cursus onder de jon gelui blijkt, wel uit het feit dat deze cursus, welke aauvankelijk wastiegonnen met *19 leerlingen eincfigde met sfeciits acht van dit getal. De bollenvelden beginnen het toppunt van bloei te bereden. Er is geen hyacinthenveld meer zichtbaar of erver- toonen zich reeds vakken met open bloemen en hier en daar nog wat gekleurde knop die binnen een paar dagen open zal zijn Narcissen bloeien ook reeds eenige da gen. Heel enkele soorten tulpen (erge vroege soorten) ziet men ook reeds open. NIEUWKOOP. Het aantal kinderen, dat den 20en April alhier tot het ont vangen der eerste H. Communie wordt toegelaten bedraagt 15, n.L 9 jongens en 6 meisjes. Twee jongens en een meisje worden door het Armbestuur gekleed. Het aantal telegrammen dat in de afgeloopen maand aa^ri het Hulpkantoor alhier behandeld is, bedraagt 99. Daar van zijn verzonden 53 en ontvangen 49. NIEUWVEEN. A.s. Zondag zullen in de parochiekerk van den H. Nicolaus 3 jongens en 4 meisje-: tot hun !e Heilige Communie wouden in ge'aten. NOOR D WIJ KER H OJ T. O fs ch oon V: -• I natst en tijd nogal eens gelezen hebbc va;i huwelijken, waarvan de eene partij de sfukken uit het buitenland moest hebben, die zeer lang uitgesteld bleven, kunnen we thans een geval mel den, waarbij de beroodigde stukken reeds Zeer spoedig aanwezig waren. Blijkbaar echter nog niet spoedig ge noeg naar den zin van de betrokken per sonen. Woensdagmorgen, den dag waarop In gewone gevalle1, het huwelijk niet eer der gesloten kan worden, verscheen plot seling voor den Ambtenaar ter Secreta rie het bruidspaar met getuigen enz., niet kunnende afwachten, dat hen van Gemeentewege zou worden aangezegd, wanneer het huwelijk gesloten kon wor den, zooals de afspraak was. Gelukkig behoefde hun ongeduld niet op te langen proef gesteld te worden. Wijl nog slechts één stuk moest geregeld worden, kon na een oponthoud van 2 uren aan hun verlangen worden voldaan. Het wachten in een koffiehuis, waar de trouwpartij inmiddels heen gegaan was, schijnt een zeer vermoeienden in vloed te hebben, althans een hunner droeg daarvan zeer duidelijk de spo ren. NOORDW1JKERHOUT. Dinsdag werd van het rijwiel van den heer L. een lantaarn, dien hij in huur had van H. v. L. ontvreemd. Dank zij de nasporingen van den gemeenteveldwachter Stekens werd de lantaarn Woensdagmorgen in bezit gevonden van een schip per te Alfen, die hem gekocht had van zekere W. H. die hem vermoedelijk van de fiets van L. genomen heeft. SASSENHEIM. Gisterenavond werd een meisje van 6 jaar aangereden door een wielrijder, die zonder licht reed. Zij werd aan hoofd en been zoo gewond dat dr. Quant geneeskundige hulp moest ver- leenen. VOORHOUT. Aan den verlofganger A. de Grcot, lid der firma van Steijn de Groot, handel in afgesneden bloemen, is uitstel verleend voor het houden van herhalingsoefeningen tot September aan slaande. Onder presidium van den hezr C. Colijn vergaderde gistermorgen de be langhebbenden tot onderhoud van dn? Zandsloot en Nieuwe sloot onder deze gemeente. Deer de vergadering werd de rekening der commissie goedgekeurd met een ba tig saldo van f76.38. Besloten werd tot aankoop van gereedschap en dan de uit te voeren verbeteringen door inwoners dezer gemeente te doen verrichten. De toestand van het vaarwater \verd be sproken en door de aanwezigen werden de plaatsen aangewezen die uitdieping behoeven. De coniributie over dit jaar werd door aile tegenw oordig zijnde# vol daan. Nu er sprake van is dat de gemeen te den Engelschen weg in cigrndoni over zal nemen, was men Van oordeel dat het dan ook de geschikste tijd was om de daarin iiggende brug ook aan de gemeen te over te doen. Algemeen was men van oordeel dat waar het hier de belangen geldt van veel belastingbetalende burgers, de gemeente niet al te hooge eischen za.1 stollen, ook omdat deze brug nog in goe de condiiie verkeert. De commissie werd machtiging gegeven in deze actief op te treden, waarna de vergadering gesloten werd. WARMOND. Er moest gisteren hier een trouwpartij plaats hebben. Familie, vrienden, kennissen en parochianen vul den in groote getale de kerk. De zangers stonden klaar met een Mis van Perosi. 't Was al ever tijd. 't Bruidspaar was nog op het raadhuis, 't Werd al later en later. Opeens kwam de tijding, dat het trouwen niet ken doorgaan, om reden de „stukken" niet voltallig waren. Er moest nog een acte uit Rotterdam komen. Na het vernemen van die tijding was de kerk weer gauw geheel ledig. Te half elf zou nu de Mis gelezen worden. Verder moest men maar afwachten, missch#n wel tot morgen Maar neenIn den loop van den middag arriveerden de papieren en in raadhuis en kerk werd hdt huwelijk voltrokken. Na afloop hier van heeft het lastig interval van 's mor gens gelukkig geen schade meer gedaan aan de blijde feeststemming van bruids paar en gasten. WASSENAAR. Het was gisteren weer een kleine ongeluksdag. Een jongen, die op den achtersten van twee aaneen- gespannen wagens wilde klimmen, viel en kreeg de wielen over de armen. Een ander kind, dat bezig was iets van den grond te rapen werd door een wielrijder in het ooggeschopt. Geneeskundige hulp moest wordén ingeroepen. WOUBRUGGE.Gisteren zijn twee leden van de vereeniging „Pro juventute" alhier geweest teneinde een onderzoek in te stellen naar een jongmensch wiens daden veel te wenschen overlaten. Door de politie alhier is aangehou den v. Z. wegens verschillende misdrijven door hem begaan en heden naar het huis van bewaring te 's Gravenhage over gebracht. De arbeider J. de B. alhier had hedenmorgen het ongeluk om onder een driewielerkar te raken. Het ijzer of as, waarop de kar dompt, was los geraakt en tusschen het wiel geschoven, daar door sloeg de kar om, en het paard op hol, onder zeer veel pijn werd hij naar de woning van H. Oudshoorn gedragen, bij onderzoek bleek dat behalve eenige lichte wonden aan zijn hoofd, hij twee ribben had gebroken. Kerknieuws. Mgr. J. J. Graaf. De „Msb." meldt dat de Hoogeerw. Mgr. J. J. Graaf, deken te Ouderkerk a.d. Amstel, tegen Mei zijn ontslag uit de H. Bediening aangevraagd heeft. Wij kunnen hierbij voegen dat iZ.H. Eeivv. zijn intrek zal nemen in het Ge sticht van den li. Joannes de Deo te Haarlem. Leger en Vloot. Landweerwet. Dr zijn nieuwe bepalingen gemaakt betreffen e het metont-lag gaan der Land weer. De ontslagbrief wordt niet eerder uitgereikt vóór de ingeleverde wapenen, ledergoed, kleeding en uitrusting in orde zijn bevonden. Is dit niet het geval, dan kan gestraft worden met opkomst onder de wapenen tot ten hoogste drie maan den. Met 1 Augusius a. krijgt de eer ste lichting der landweer haar ontsfag. De luitenant-generaal F. H. A. Sabron, chef van den generalen staf en de gene raal-majoor A. E. Roest van Limburg, inspecteur der infanterie zullen de a.s. oefeningen der landweer op verschillen de plaatsen bijwonen. Nationale Bloemententoonstelling. Op de terreinen der Nationale Bloe mententoonstelling worden dezer dagen de duizenden crocussen, door de afdee- ling Lisse geplant in den Fraiischen aan leg vervangen door hyacinten van dezelf de afdeeling. Om het vervoer dezer bolgewassen tt vergemakkelijken, zal van het eindpunt der stoomtram LeidenHaarlem een tij delijk zijspoor naar het tentoonstellings terrein worden aangelegd. De hyacinten zullen nog vóór het ein de; week geheel geplant zijn, waardoor aan de tentoonstelling weder een nieuwe aantrekkelijkheid wordt geschonken. 393e Staatsloterij. TWEEDE KLASSE. - 4e LIJST. Trekking van Donderdag 7 April. Hooge Prijzen, f 200: 10746 Prijzen van S 30. 257 4150 6716 8876 11508 14886 16816 19498 407 4372 82 8992 679 952 96 989 816 4643 94 9417 732 15415 994 20139 917 4801 7245 9617 12410 507 17513 390 1433 5047 7564 48 599 600 644 485 1809 5316 7644 10107 646 07 727 570 2421 5415 65 51 716 15 33 752 2666 41 7744 60 13132 97 871 977 3093 5832 8168 82 475 16415 18068 3249 59 8240 412 712 613 191 3432 6175 8455 23 14153 63 43 3793 6227 8546 750 289 728 514 4098 28 8658 803 753 37 645 Gemeenteraad van Veoriiout. Vergmliring van hedenmorgen. Vco.zitter: de heer J. M. van Griet- huyzen, burgemeester. Aanwezig pile leden. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen der vorige ver gadering worden gelezen en onveran derd gearresteerd. Ingekomen zijn de volgende stukken Mededeeling van den heer Bots, dat hij zijne ber.oeming tot gemeente-genees heer aanneemt. De nieuwe titularis is be reids in functie getreden. Dankbetuiging van de Commissie van Toezicht op den Rijkstuinbouwwinter- cursus voor de moreele en financieele steun der gemeente. Mededeeling van den Directeur-Gene raal der Posterijen en Telegrafie, dat het salaris van de telefooukantoorhoud- ste minstens f75 moet bedragen. Aan gezien de "betrokkene eene bezoldiging geniet van f100 geeft dit schrijven tofi: geene bijzondere opmerkingen aanlei ding. Mededeeling van denzeifdeu, dat aan' de gemeente als vergoeding voor het bestellen van telegrammen in den koste- lc-ozeu kring over het 2e halfjaar vaft 1909 zal worden uitbetaald f 12.40. Schrijven van Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland, waarbij vergunning, wordt verleend tot het herstellen der sc'aoeiïng aan de losplaats. Missive van Ged. Staten houdend me dedeeling dat aan de gemeeute over; 1910 door het Rijk bij voorschot in de kosten van het Lager Onderwijs zal wor den uitbetaald f 2900. Missive van Ged. Staten, houdende mededeeling, dit de Rijksuitkeering in gevolge de wet van 24 Mei 1897 over de 3 eeste kwartalen van 1910 is vast gesteld op f3543.12. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-Ontvanger dd. 24 Maart; in kas was f 1007,65. Beredeneerd verslag over den toestand der volkshuisvesting, opgemaakt ingevol ge art. 52 der Woningwet. Jaarverslag van de Gezondiheidseooir missie te Alfcn. Verslag Qver 1909 van de commissie! tot wering van schoolverzuim. De com missie kan niet bogen op goede resulta ten van haar arbeid; het relatieve school verzuim vermindert niet en bedroeg 14,3.: Schrijven van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur, toezendende een exemplaar, van het gedenkboek dier vereeniging waarvoor de schenkster dank Zal worderf gebracht. Verslag van den toestand van het La ger Onderwijs in 1909. Op 15 Januari be droeg het a antal leerlingen 154 en op 31.- Dec. d.a.v. 158. De splitsing van de vierde klasse, noodig door het groot aantal Ieer-| lingen en de beperkte ruimte in de lokalen, werkte nadeeiig op het onderwijs. Het. betrekkelijke schoolverzuim bedroeg 14-3' tegen 13,5 in 108. Er werden 35 land- bouvvverloven gegeven, tegen 21 in 1908< leerlingen gevolgd. Het herhalingsondérwijs werd door 10; Schrijven van den H.Eerw.Z.Gel. heer Taskin, president van het Bisschoppelijk Seminarie, ten geleide van een verslag der, le afdeeling van dat Seminarie onder de ze gemeente. De cursus begon met 20lj studenten; 49 studenten verlieten bij het einde van het studiejaar het Seminarid en bij den aanvang van den nieuwen cur^ sus meldden zich 47 nieuwe aan, zoodat het aantal studenten op net chide van hef jaar 199 bedoeg. De gezondheidstoestand^ was goed; slechts vier gevallen van ernst# ge ziekten kwamen voor, alle evenwel met gunstigen afloop.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2