Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 152. 9e Seidóciie Gcivtcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-vérzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) I5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens den feestdag van MARIA BOODSCHAP zal dit blad Maandag niet verschijnen. LEIDEN, 2 April. R. K. Kiesvereeniging. Onder voorzitterschap van Mr. P. A a 1- b e r s e werd gisteravond een algemee- ne vergadering onzer R. K. Kiesveree niging gehouden. De opkomst der leden was slecht; het bestuur inbegrepen, waren slechts 27 personen aanwezig. Mr. Aalberse opende de vergadering met den Christel ijken groet en deelde mede, dat deze vergadering volgens het reglement reeds in Januari had moeten wo den gehouden, maar door z'ekte van dei Secretaris tot nu toe werd uitge steld. Onder dankbetuiging aan den 2den se- 'c etaris die het werk van den lsten se- c. etaris had overgenomen, werden de notulen der vorige vergadering goedge- keu. d. Daarop bracht de 2e secretaris liet jaa; verslag uit. Deze begon den wensch uit te spre ken voor een spoedig herstel van den 'ijve.igen secretaris, opdat deze spoedig zijn plaats weer in het bestuur zou kun nen innemen. Door vertrek, overlijden of andere oor zaak verloor de kiesvereeniging 2 5 le de terwijl 1 8 nieuwe zich hebben aan gegeven. Het ledenaantal bleef 3 4 0. Bestuur. De heeren Harteveld, Elshóf en de Oraaf werden na periodieke aftre ding herbenoemd. Door 't bedanken van den heer Stijn- man ontstond een vacature. De heer v. rd. Krogt, (tevens bestuurslid der Jonge Ga de) werd gekozen. De heer v. d. Krogt wenschte deze be noeming te doen afhangen van een a.s. reglements-wijziging der Jonge Garde. Laler bleek dit een nuttelooze stemming te zijn geweest. In de plaats van den heer v. d. Krogt, werd Dr. Meuleman geko zen, zoodat het bestuur van 'de veree niging is samengesteld: 1. Mr. Aalberse, voorzitter. 2. I. Bots 2e voo zitter. 3. Mr. Barge, Secretaris. *4. De Graaf, 2e secretaris. 5. Harteveld, Penningmeester. 6. Driessen, 7. Hoogen- straten. 8. Schmier. 9. Elshof. 10. Timp. 11. Pieck. 12. La Rivière. 13. Hartwijk. 14. I. Bots. 15. Dr. Meuleman, leden. Gehouden werden 5 bestuurs- en 5 algemeene vergaderingen, welke verga- de ingen steeds zooals de 2e secreta ris opmerkte met groote tactische,be kwaamheid door den voorzitter wer den geleid. Ve. kiez.ngen. Door periodiek aftreden ontstonden vacaturen voor de Gemeente raad in de volgende districten: I. 4 zetels. II. 4 zetels. III 3 zetels. Bij eerste stemming gekozen in I Koo pvaar. II. v. d. Lip. III. Bots en Driessen Bij de herstemming. I. Carpentier Al- ting. Kors en Hoogeboom. II. Bots, Briët en v. d. Eist. III. Dr. Meuleman. Daar de heer Bots én in II en in III was gekozen ruimde deze district III ten voordeele der candidatuur P. J. Mul der, die bij de gehouden stemming ook als zoodanig was gekozen. De 2e secretaris wijdde nog een har telijk woord aan 't adres der Propa- gandaclub De Jonge Garde. Als voorzitter van het Centrale kies- bu eau, was hij in 't bijzonder in de gelegenheid geweest, meermalen, maar vooral in 't afgeloopen jaar, te bewon- de en den grooten ijver en de zeer goed geo ganiseerde we.kzaamheden der Jon ge Garde, waardoor voor een groot ge deelte het welslagen der verkiezingen af hingen en hij bracht dan ook namens de R. K. Kiesvereeniging aan Bestuur en leden der Jonge Garde een eeresaluut. Het jaarverslag werd onder applaus goedgekeurd, terwijl door den voorzit- te aan den steller dank werd gezegd. Ve. volgens bracht de penningmeester zij i jaa.verslag uit. Volgens de boeken Is er een tekort van f 46.3öi/2. M,aar daar moet nog worden bijgerekend f 158 verschuldigd wegens verkiezingskosten. De rekening werd, op verzoek van den voorzitter, nagezien door de heeren Creyghton, Gerdes en Trel, welke hee ren haar in orde bevonden, waarna de penningmeester werd gedéchargeerd. Alsnu hadden er eenige benoemingen plaats. De heer De La Rivière had be richt gezonden niet meer voor een be stuursfunctie in aanmerking te willen komen, terwijl ook de heeren Hoogstra ten en Elshof hun mandaat hadden neer gelegd. Het bestuur had nu eenige dub beltallen voorgesteld. In de vacature-Driessen werd de heer J. P. J. Driessen herkozen met 22 tegen 4 stemmen op den heer Ruijgrolc. In de vacature-de la Rivière waren als cancfidatei door het bestuur voorgesteld de heeren J. Kerstens en Spendel. Bei den bekwamen 13 stemmen, zoodat, vol gens art. 11 van het reglement, het lort moest beslissen. Het lot besliste ten gunste van den heer J. Kerstens, die al- zoo gekozen werd. In de derde vacature van *3en heer J. Hartwijk werd met 17 stemmen tegen 10 op den aftredende gekozen de heer Gerdes. Alsnu kwam aan de orde het laatste punt der agendabespreking over de a.s. ve. kiezing voor de Prov. Staten. Het bestuur had besprekingen ge voerd met de besturen der anti-rev. en Christ.-Hist. kiesvereeniging. "Een defi nitieve beslissing moet nog volgen. Nadat nog eenige leden het woord gevoerd hadden, werd de vergadering gesloten. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, zijn, voor het tijdvak van 1 dezer tot en met 31 De cember 1910, benoemd tot assitent voor de natuurkunde aan de rijksuniversiteit alhier dr." A. Perrier, te Zurich, S. W. Visser, en G. Holst, beiden alhier. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot assistent bij het Rijksbureau tot on derzoek van handelswaren alhier, de heer dr. J. J. Polak. Bij beschikking van den minister van landbouw, nijverheid en handel is benoemd, tot laborant bij het rijks bu reau tot onderzoek van handelswaren al hier, M. Wessels, thans 'tijdelijk ais zoo danig we kzaam. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressrteerende, hulppostkanto- ren werd gedurende de maand Maart bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f76746.35 ei terugbetaald f82976.421/2- Het laatste, door dat kantoor Uitge geven, boekje draagt het nummer 32265. Aan de Vereenigde Vergadering van Rijnland is ingediend de rekening van dat Hoogheemraadschap over 1909. Zij wijst aan in ontvangst f256.582; in uit gaaf f 203.053. batig saldo der.ialve f 53529 Onder de uitgaven komen voor o. m. kosten van huishoudelijk bestuur f46845; kosten van openbare werken f132516; idem. v. waarnemingen en toezicht f6215; buitengewone uitgaven f8353. De ontvangsten geven cie volgende cij fers aan: vroegere diensten f19676; in komsten en bezittingen f36558; opbreng sten sluizen en bruggen f14010; opbreng sten omslagen in Rijnland f163244. De behandeling en vaststelling van de rekening zal plaats hebben in eene open bare vergadering van Rijnland op Zater dag 30 April a.s. De tentoonstelling van de Sint-VLn- centius-vereeniging mag zich in een voort durend bezoek verheugen. Met het oog daarop heeft de commissie besloten, Zon dag en Maandag (Maria Boodschap) de tentoonstelling open te stellen van 12 uur tot 10 uur 's avonds. Er zijn wederom nieuwe schoone prijzen in de tombola's en in die van een kwartje, weder een zilveren horloge. Het kegelen en sjoel bakken vindt veel deelneming en de Don derdagavond was vol genot door het op treden van van Leeuwen en Hellmann, die door hun leuke voordrachten, de le ver doden schudden van het lachen. Zon dagavond zal er weer veel pret zijn. Dinsdagavond wacht den liefhebbers van goede muziek een schoon vocaal en instrumentaal genot. Op de daarvoor in gerichte bovenlokalen zal alsdan een mu ziekavond worden gegeven, waarop goede krachten zich zullen doen hooren. En naar verluidt zijn er ook plannen voor een kinderfeest. Vinde de commissie bij haar inspanning om veel voor de armen te vergaren, den steun van al onze stadgenooten in in ruime mate. De rijksklerk 3e kl. bij de invoer rechten en accijnzen M. J. H. Bernard, tot dusver tijdelijk alhier werkzaam, is te rekenen met ingang van 1 dezer definitief ter standplaats Leiden benoemd. Aan de telefoon is aangesloten on der nummer 755 prof. dr. L. Knappert, Rijnsburgerweg. ALFEN AAN DEN RIJN. Bij „Staats courant" no. 76 zijn gevoegd de Sta tuten van de Coöperatieve Stoomzuivel- fabriek „St. Willibrordus". ALKEMADE. De verlofgangers W. W. de Wit, en H. C. Hoogenboom zijn op- gerooeepn om 27 Juni a.s. de verlofgan gers D. v. Tol, C. Nederstigt, en W. v. d. Holst om 11 April a.s. onder de wapenen te komen. HAARLEMMERMEER. De arbeider K. aan den Sloterweg bij den Kruisweg, had de onvoorzichtigheid om een puistje aan de wang stuk te krabben, terwijl zijn hanaen vverontreinigd waren tenge volge van ziji arbeid met kunstmest. Er ontstond bloeivergiftiging, waardoor het ge'ieele hoofd hevig opzwol. Geneeskun dige hulp werd ingeroepen, A., die een paar dagen ernstig ziek is geweest, is thans he stellende. Ged. Staten van N.-Holland hebben de jaa wedde van burgemeester der ge meente Haarlemmermeer met ingang van 1 Januari 1910 nader vastgesteld op f 2800, waarin een bedrag van 900 is in begrepen als vergoeding voor het hou den en ten behoeve van het ambt bezi gen van eigen paard en rijtuig. fflAZERSWOUDE. Gistermiddag is op den Voorweg met paard en rijtuig te wa ter geraakt den heer Wezelenburg. Het paard schrok voor de automobiel van dr. Maijer. Alles liep echter bijzonder goed af; alleen het tuig moest worden stuk gesned/en. HILLEGOM. Gisteravond hield de Fe deratie van Bloemistwerkliedenvereeni- gingen alhier een openbare vergadering die ook door verschillende patroons be zocht werd. De heer B. N. Loerakker gaf in een uitvoerige rede een overzicht van den toestand dér gaande loonactie. Hij zette uiteen dat zes firma's», na een onder linge bespreking gehouden te hebben, niet genegen zijn, toe te gaven aan den looneisch der federatie. Bij een firma, die eerst lqonverhooging had toegezegd, en er nu mets van we ten wil, namen dientengevolge 4 werk lieden gedaan. Het Federatiebestuur geeft den yaad, dat de medewerklieden bjj die firma op wederaanneming moeten aandringen, en bij weigering zich moeten wenden tot het Federatiebestuur. Waar de toestand zoo sparrnende gaat staan, roept de voorzitter alle arbeiders tot organisatie op, opSat door organi satie inwilliging van de wenschen be reikt worden. Een uitvoerig debat volgde, waaraan eenige patroons, n.l. de heeren J. Til Jz. en P. van Waveren HKz., namen, alsmede verschillende Het liep vooral over den +o de firma Schilpzand pn Gisteravond hield d „St .Joseph" van de R. Tram wegmannen een verg. ra, die door den voorzitter telijken groet en een koi. woord geopend werd. De penningmeester bracht daar slag uit over zijn beheer. Vanaf l.. richting tot heden hadden de ontva sten bedragen f 69 50, de uitgaven eer som van f61.30, batig saldo f8.20. Vervolgens hield de Eerw. heer P. Cie- lon, geestelijlk adviseur der vereeniging een lezing over R. K. Vakorganisatie. Door het bestuur werden nog eenige mededeelingen van huishoudelijlken aard gedaan, waarna deze goed geslaagde ver gadering door den voorzitter werd ge sloten. HILLEGOM. In een gecombineérdie vergadering der besturen van de R. K. Wijkverpleging, de Prot. Ziekenverple ging, met den burgemeester, den heer D. Wentholt en de vier dokters, werd met algemeene stemmen uitgesproken de weflscfceJijkheJd van pp/iditing eener yer- eeniging tot bestrijding der tuberculose. Tot voorbereiding dezer oplichting en tot voorbereiding van den bloemendag op 30 April a.s., werd een voorloopig co mité benoemd bestaande uit den heer D. Wentholt, burgemeester, mevr. Critée-Ve- nema, mevr. Paijens-Kamphuis, mevr. Veldhuijzen van Zanten-Elffers, mej. G. Hopma, mej. D. Lommerse, en de heeren dr. J. H. der Weduwen, dr. L. Hanruth en J. H. A. Voorn. De benoemden hebben zich allen be reid verklaard om in het comité zitting te nemen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Bij Staatscourant no. 67, zijn gevoegd de Statuten van de Cooperative Onderlinge Spaarkas alhier. Gedurende het le kwartaal van 1910 zijn op het hulptelegraafkantoor alhier 'behandeld 1017 telegrammen, en wel in Jan. 405, Febr. 393, Maart 214. In hetzelfde tijdsverloop werden 96 in- te communale gespreken en 16.7000 lo cale gesprekken gevoerd. De opgravingen op het terrein in de Nieuwe Zande ij, waar twee jaar ge leden een menigte menschengeraamten gevonden werden, en waar men toen reeds oudheden van eenige waarde dacht te vinden, hebben nog tot geen resul taat geleid. De onderzoekingen geschie den op last van den directeur van het Museum van Oudheden te Leiden. LISSE. De leesbibliotheek der R. K. Leesvei eeniging zal a.s. Zondag worden den gesloten. In het afgeloopen leessei- zoen is er weer een ruim gebruik van gemaakt. Circa 3000 boeken zijn door het bestuur uitgereikt. NOORDiWIJKERHOUT. Aan den on- houdbaren toestand van het Harde Pad alhier wordt thans een einde gemaakt door de firma v. Dijk, die bezig is de brug te versterken. Donderdagmiddag werd onze Ge meente vereerd met een bezoek van den Heer Dommer van Poldersveldt, voor heen burgemeester alhier, thans wonende te Ginneken bij Breda. Op Dinsdag 12 April 1910, des na middags ten half ure zal in het Koffie huis van J. L. Brama, de algemeene ver gadering worden gehouden van de Coö peratieve Boerenleenbank alhier. De agenda vermeldt: 1. Benoeming van een lid van den Raad van Toezicht va cature den heer F. J. Visser, vertrokken. 2. Benoeming van een lid van het bestuur wegens perodieke aftreding van den heer P. Verdegaal. Herkiesbaar. 3. Vaststelling der Rekening en Balans over het dienst jaar 1909, welke voor een ieder ten huize van den Directeur, den heer S. Pennings ter inzage ligt gedurende 4 dagen vóór de vergadering, 's voormiddags van 11 ure. NIEUWKOO' gehouden yerg wering van su. noemd tot voor v.^n Veb^n H» Suic den RIJNSBl bouwer P. B. een groot gevar gel uitreed me bespannen wagen, kwrai. ..ui wc i ting Katwijk de tram, welke het zand, be stemd voor de demping der sloot in het Wilhelminapark te Oegstgeest, van Kat wijk naar Oegstgeest vervoerd. Paarden en wagen gei aakten tusschen tram en de daar aanwezige muur bekneld. Aan den slechten toestand van die muur is het dan ook te danken dat het betrekkelijk goed afliep. De. muur besweek, jya^rdoor een uit weg ontstond voor de paarden. Behalve eenige materieele schade had het ongeval verder geen nadeelige gevolgen. ROELOFARENDSVEEN. Donderdag avond werd in de St. Pancratiuszaal de jaarvergadering gehouden van den Tuin-» dersbond „Eendracht maakt Macht". Om ongeveer half acht uur opende voorzitter de vergadering met gebed, waarna door den secretaris de notulen der vorige vergadering werden gelezen welke onveranderd werden vastgesteld. Hierna werd door den secretaris ver slag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Op de eerste plaats werd in dit verslag een overzicht gegeven van de totale aanvoer der verschillende soor ten producten, waaruit bleek, dat, hoe wel door het ongunstige weer in den vorigen zomer, de aanvoer van produc ten veel minder bedroeg dan in 1908, door de hooge prijzen, welke over het algemeen werden gemaakt, het totale be drag der ontvangsten belangrijk hooger was dan het vorig jaar. Het grootste verschil bestond in de aanvoer van Augur ken. Werden in 1903 aangevoerd 58.3 <3 halve H.L., in 1909 bedroeg de geheele aanvoer slechts 16.799 halve H.L.. welke in doorsnede werden verkocut voor f3.30 per Halve H.L. Tengevolge van dezen zeer hoogen prijs, werd voor de geheele partij maar f 2760 minder ontvangen, dan in het voorgaande jaar. Vervolgens werd een overzicht gegeven van den financieelen toestand, waaruit o. a. bleek, dat de ingehouden provisie van "de leden be dragen had, ruim 5i/2 pCt., terwijl het bedrijf gevoerd is voor 3i/2 pCt. Het saldo zal op een later te bepalen tijd worden terugbetaald. Na nog eenige be schouwingen te hebben gewijd, aan de werkz^ •-•! -eden van het bestuur, sloot de sec L.ris met een woord van dank aan de leden voor het genoten vertrou wen en met den wensch, dat Gods rijk ste zegen op den arbeid der vereeniging; zal rusten,, onder applaus der vergade ring, het uitgebreid verslag. Thans deed de Secretaris-Penning meester rekening en verantwoording. De geheele rekening beliep in ontvangsten en uitgaven een bedrag van f 139.54/,88. Voor producten werd ontvangea f 131,306,21i/9j waarin begrepen een be drag van f 668,14 dat nog te vorderen was van het vorig jaar. Aan de leden is uitbetaald voor geleverde producten f 124,184,06i/2. De balans en winstrekening sloot met een batig saldo over 190910 va" f26"' -'"h. Door den heer C hee foor. houdi- ..oei, het mogelijk m maKei., minders, die zich met een van hun producten bij de ver eeniging willen aansluiten, als lid kun nen wo.den aangenomen. Nog werd door de heeren P. Zwart jes en J. Vei wei het woord gevoerd, naar aanleiding van plannen tot oprichting van, een Onderlinge verzekering tegen be- d ijfsongevallen, die zij aanspoorden te steunen.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1