12(1 DE VINCENTIUS-LOTERIJ TE LEIDEN: Te Leiden werd deze week eene uilerst-tijke tentoonstelling gehouden van voorwerpen, afgestaan voor de groote loterij der Sint-Vincentius-Vereeniging. Z H. de Paus schonk een artistiek camée met gouden rand, die op onze Joto in het midden duidelijk is te zien. Ook tal van andere prachtige voorwerpen, op ons kiekje afgebeeld, doen zien hoe groot de edelmoedigheid der gevers is geweest Kunstlichtopname van H'. Bongenaar, Leiden. Pastoor Uerbraak. Op Witten Donderdag heeft pastoor Verbraak, de vader van onze Atjeh-strijders, die vijf en dertig jaren lang op Atjeh voor de on gelukkige slachtoffers van den oorlog letterlijk alles is geweest, naar ziel en naar lichaam, zijn 75sten verjaardag gevierd. Dat is een aanleiding om het nobele werk van den edelen, eenvoudigen, liefdevollen, verdienstelijken priester hier te herdenken. Pastoor Verbraak is een historische fiiguur in de geschiedenis van onze Oost Indische koloniën. Heel het Oost-Indische leger kent hem naast al de mannen van het zwaard heeft deze man des vredes gestaan, en wat meer is al die mannen blaken van geest drift en vereering voor den Atjehschen aalmoezenier, die alles is geweest voor allen, dertig jaren lang, in het moeilijkste en meest zorgvolle gebied van heel Indië. Als een engel in de duisternis, als een helper in den nood, als een zelfopofferend wezen heeft pastoor Verbraak zijn leven doorgebracht, tusschen de fuse liers, de onderofficieren en officieren van het Indische leger op het oorlogspad, en bij die allen was hij even gezien en geëerdde Indische soldaat zou voor hem door het vuur loopen, pastoor Verbraak was een heilige in ieders oog. zelfs voor den meest ongeloo- vigen spotter. Hoeveel geestelijk en lichamelijk heil hij bewezen heeft aan de militairen in onze Oost, is niet te zeg gen. De vereering die heel het Indische leger pastoor Verbraak toedraagt en de instemming waarmede deze priester bij zijn vertrek naar een oord van welverdiende rust door allen in het moederland en de kolonie is gehuldigd (een foto op een andere bladzijde in 'dit nummer zegt daar meer van I) is daarvoor ten volle een bewijs Pastoor Verbraak heeft een keer te meer bewezen, hoe het werk onzer priesters zegen brengt en voor ziel en lichaam voordeelig is, hoe de geest der H. Naar verdienste gestraft. Een vreemdeling wandelde eens door een der stilste straten van Berlijn en voelde zich op eens een pistool op de borst gezet door eèn man, die hem toeriep „Uwe beurs of uw ltvenl" „Ik zal u mijn beurs geven," antwoordde de vreemdeling doodbedaard, „zij is minder waard dan mijn leven." De dief, door deze gehoorzaamheid bevredigd, liet het wapen zakken en hief de andere hand op om de beurs te ontvangen. Maar op hetzelfde oogenblik voelde hij een pistool op de borst, dat de vreemdeling uit den zak had gehaald, en deze riep hem toe „Verroer je niet of ik schiet je dood 1" Geheel van zijn stuk gebracht, stond de dief onbeweeglijk. „Werp je wapen weg!" gebood de vreemdeling, nog altijd het pistool op de borst van den dief houdend. Deze gehoorzaamde en stond nu geheel ongewapend .Je portemonnaie schreeuwde de vreemdeling meteen vreeselijke stem. De dief gehoorzaamde nogmaals. „Stem toe, dat ik de portemonnaie met het geld dat zij bevat aan de armen geef, of. „Doe er mede wat gij vilt," riep de benauwde dief. „Welnu, pak je dan weg.J En als een pijl uit den boog snelde de dief heen en verdween in de naburige straat De vreemdeling raapte het wapen van den schelm op en bewaarde dit als een herinnering aan zijn ontmoeting. Familiezaken. Rechter. Gij waart uitgenoodigd hier des morgens om 10 uur te verschijnen en nu is het reeds 12 uur waarom zijt gij niet op het bepaalde uur gekomen Beschuldigde. Wegens familie-aangelegenheden, mijnheer de rechter. Rechter. En van welken aard waren deze Beschuldigde. Ik moest varkens koopen DE VINCENTIUS-LOTERIJ TE LEIDEN: niet alleen prachtige kunstvoorwerpen, doch ook fraaie meubelen, als buffet, waschtafel, stoelen, tafeltjes, zijn als prijs geschonken: in bovenstaande foto komt een en ander goed uit Kunstlichtopname van W. Bongenaar, Leiden. Kerk zegenrijken invloed heeft ten goede, vooral waar hij zich vrijelijk kan ontplooien. Op een redactie-bureau. „Mijnheer, hier heb ik eenige vertaalde stukjes, geschikt voor feuilletons, die ik gaarne geplaatst zou willen hebben." Met deze woorden treedt iemand een redactie bureau binnen De redacteur antwoordt zonder op te houden met schrijven „Zeer goed, mijnheer, wil de goedheid hebben ze zelf in de snippermand te werpen. Ik heb 't op het oogenblik te druk." Etiquette. Bedelaar. Een aalmoes asjeblieft, mevrouw. Dame Hoe kunt ge zoo onbeschaamd zijn om met uw vuile laarzen in huis te komen Bedelaar. Neen, maar nu wordt het goed, nu zal men nog gaan eischen dat men een paar ver lakt leeren bottines moet aantrekken, als men uit bedelen gaat. Onbeschaamd. Bedelaar (tot een heer, die hem een cent heeft gegeven) Neem uw geld terug, mijn heer. ik kan 't niet wisselen. Gevat. Heer. Ga je gaarne naar school, ventje. Frits. Zeker meneer, heel graag, maar nog liever er uit. DE VINCENTIUS-LOTERIJ TE LEIDEN De Loterij-Commissie der St. Vincentius-Vereeniging. Kunstlichtopunnu: van W. Bongennar, Leiden.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 14