Was het huwelijk gesloten ot niet? Op zijn beurt verliet pastoor Dablon het dorpje Pontarcé: hij was tot den bisschoppelijken zetel van Cha- teaupons geroepen DE UITVAART VAN MONSEIGNEUR AMBROSIUS VAN BAARS TE ROTTERDAM: de kist, gedekt met mijter en verdere bisschoppelijke waardig heidsteekenen, voor het hoogaltaar der in rouw gehulde kerk van het Allerh. Hart in de Oldebarneveldtstraat, waar de plech tige pontificale uitvaart werd opgedragen door Z. D. H Mgr. Hoffman en de lijkrede werd uitgesproken door den HoogEerw. Hooggel. Pater J. V. de Groot, hoogleeraar te Amsterdam. er verheven godsdienstige niet geloovig genoeg om ideeën op na te houden 1" „En dat zegt gij, die uw leven gewaagd hebt voor zulk een verheven zaak als het vaderland I Waarom zoudt ge minder heldhaftig zijn waar het de zaak geldt van God Een diepe ontroering had zich van den eerbiedwaardigen priester meester gemaakt en deed zijn lippen trillen. Het scheen hem toe dat zijn gewijd woord in die ziel op vruchtbaren bodem zou vallen, en juist wilde hij in heilige geest drift verder gaan, toen eensklaps onder de vensters van het kasteel de schitterende militaire muziek klonk. De kapitein sprong op. „De signalen," riep hij uit, „mijn kameraden komen mij al haien." En met een haastigen afscheids groet snelde de jonge officier de deur uit. Daar beneden wachtte hem een dragonder met zijn paard aan den teugel. Roll wierp zich in den zadel, en terwijl zijn vrienden de barones groetten die de trap af gekomen was om haren gast uitgeleide te doen, zond de kapelaan een laat- sten groet naar pastoor Dablon, die daar nog voor het open venster stond met een uitdrukking van diepe teleurstelling op zijn ernstig gelaat. Eén oogenblik had hij ge hoopt den strijd om die ziel te kunnen winnen, en nu moest hij door zulk een schijnbare kleinigheid zich een zoo schoone gelegenheid om voor de zaak van God te strijden, zien ontgaan Acht jaren zijn verloopen. De klokken der kathedraal, die juist bij het Magnificat geluid hebben, sftvijgen thans weer De kerk is gevuld met geloovigen, die na droeve overweging van het Lijden des Heeren, thans komen luisteren naar de verkondiging van Zijn glorieuze Verrijzenis* Daar verschijnt reeds de priester op den predik stoel. Het is een Franciscaner monnik van hooge gestalte en met een langen zwarten baard. Hij verkondigt Christus' Opstanding, volgt den ver rezen Heiland op Zijn tocht door Galilea, en het woord van den prediker schijnt de gebeurtenissen" van vóór negentien eeuwen in de onmiddellijke nabijheid der geloovigen te brengen. In zeldzaam klare bewoordingen toont hij de overeenstemming aan tusschen de wetenschap en het bovennatuur lijke, van de leer der Kerk met de vindingen dei wijsbegeerte. Mgr. Dablon voelde een vage herinnering aan het verleden in zich opkomen, terwijl hij naar het woord van den prediker luisterde. Onder die monnikspij was de vroegere man van de wereld nog duidelijk te herkennenin dat sobere en tegelijk breede gebaar sprak nog de militair van voorheen. De soldaat was niet opheel schuil gegaan in den religieus De predikatie eindigde met een warm slotwoord, waarin al de gloriën van den verrezen Christus werden saamgevat De monnik richtte zich tot den bisschop, herinnerde hem in enkele woor den aan de reeds zoo lang geleden ontmoeting tusschen priester en officier. en de menigte zag met verbazing tranen van ontroering langs de wangen van den bisschop vloeien terwijl hij den Franciscaan, daar in den preekstoel neergeknield, zegende. DE NIEUWE St. LAMBERTUS-8CHOLEN TE KRALINGEN (ROTTERDAM), die Woensdag jl. plechtig zijn ingewijd. Door deze nieuwe onderwijs-inrichting heeft de wakkere Rotterdamsche Vereeniging voor katholiek onderwijs, met medewerking van den ZeerEerw heer Pastoor J. H. Thus, een grootsch werk verricht en de groote zaak van het Roomsche onderwijs in Rotterdam op voor treffelijke wijze wederom een stap voorwaarts gebracht Reeds in April zu'len de nienwe scholen (die 21 lokalen tellen en een gymnastieklokaal) in gebruik wor den genomen. - DR. I. NIEUWENHUIZEN KRUSEMAN, Wethouder der gemeente Haar lem, in den ouderdom van 55 jaren aldaar op eersten Paascb- dag overleden na een langdurige ziekte, en Dinsdag jl. onder groote deelneming op de algemeene be graafplaats In aaide besteld i "Door de lange klooster gang die de kathedraal met het bisschoppelijk paleis ver bindt, keert de bisschop naar zijn kamer terug. En daar, op den drempel van zijn vertrek, verheft zich weer de hooge gestalte in bruine pij, die hij straks op den predikstoel gezien heeft. De bisschop breidt de armen uit. Augustinus behoeft niet te spreken om Ambrosius het verhaal van zijn bekeering te doen be grijpen. Teleurgesteld in zijn liefde en in de hooge verwachtin gen die hij van het leven koesterde, had hij zijn blik ken hooger gericht naar Den gene Die nooit toewijding en offers vergeefsch doet zijn... Toen had het woord van pastoor Dablon in de ziel van dezen Augustinus nage klonken, en de liefde Gods had hem getroost over de teleurstellingen, die de men- schen hem berokkend had den. Het was de dankbaarheid en niet het toeval dat den voormaligen officier op dezen Paaschdag er toe gebracht had voor het volk van zijn Ambrosius de vreugde zijner opstanding uit de zonde te verkondigen 1 Een probaat middel. G a st. Kellner, wat is het toch onge zellig koud hier op mijn kamer. Kellner. O, dat's niets,, meneer. Ik heb hier juist een rekening meegebracht: daar zal u het wel warm. van krijgen!- Maanden gingen voorbij. Kapitein Roll had beloofd den pastoor zijn opwachting te komen maken, maar hij verscheen niet En doordat de barones naar Parijs terug gekeerd was, hoorde hij niets meer van den jongen man. HET GESTICHT VAN DEN GOEDEN HERDER NABIJ ZOETERWOUDE, dat dezer dagen zijn gouden jubileum vierde. Onze foto geeft een kijkje op het groote complex van gebouwen dat nü de stichting vormt en dat welsprekend is tegenover de afbeelding van het in 1360 gestichte gebouw, dat in ons vorig. nummer werd afgebeeld.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 13