No. 150. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentifingevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit 'nummer bestaat uit TWEE bladen. Uit tie Pers. Al te doorzichtig. De „Standaard" driestart: Van links wordt een steeds meer kron kelende loopgraaf gegraven tegen het stelsel van verplichte verzekering. Toen Minister Lely zijn avant-project ter kennismaking had rondgezonden, met een bijdrage uit 's Rijks Kas van niet meer dan 2 millioen, ging van Links zoo goed als geen stem tegen het ver plicht karakter van wat hij voorstelde op. Minister Veegens kon ook nog onge moeid verplichte Ziekteverzekering eni verplichte Ouderdomsverzekering voor stellen. Zelfs tegen de voorstellen in' 1904 en 1905 door het Kabinet-Kuyper ingediend, was niet dit de hoofdbeden king. Thans daarentegen valt men uit alle hoeken van Links, except een zwak be zetten V.-D. post het stelsel van dit Ka binet, voor zooveel het op verplichte! Verzekering afgaat, tel aan. Staatspen- sionneering wil de sociaal-democratie, en de Liberale Unie doet in dit opzicht met de sociaal-democratie mee. De Vrij- Liberalen daarentegen retireeren zich als meer op vrijwillige verzekering naar Bel gisch model, of op halfslachtige Staats hulp, zooals in Denemarken. Zoo nu manoeuvreert men, ,aT weet men vooruit, dat het Kabinet voert bij stuk houdt, en van zijn stelsel 'niet af gaat. In het uiterste geval zal men zich van Links hiertegen aUn ooniet ver zetten. Den schijn alsof men niets wilde doen, zal men liefst niet op zich laden. Maar al komt op die manier Tiet 6fel wetten er tibor, toch moet 't kiezersvolk wel verstaan, dat. er dan nog niets dan knoeiwerk is geleverd en dat het zaak zal zijn, Links hoe eer hoe beter weer in de macht te brengen, om dit knoei werk weer op te nemen, en er de heu- sche verzekering voor in de plaats te stel len. Slaagt het Kabinet er niet in, zijn onlt- werpen in het Staatsblad te brengen, dan moet het als onbruikbaar vanwege zijn niet doen overboord. Eu zet het zijn opzet wel door, dan moet vooraf hetgeen tot stand komen gediscrediteerd worden als toch onhoudbaar en Itoe eer hoe beter over te doen. Zeer terecht is én van Anti-rev. zijde én van Roomsch-Katholieken kant dan ook ten ernstigste bij het Kabinet er op aangedrongen om toch vooral geen con cessies meeT te beproeven. Alleen wie weet wat hij wil, en wil wat hij weet, komt er. Met serieuse critiek kan men zijn pro fijt doen, maar critiek met zoo duidelijk uitkomende politieke tendenzem is slechts bedoeld als struikelblok en verdient niet beter dan met harde hand opzij te wor den geschoven. Frankrijk. In de Dinsdag gehouden zitting van den Franschen Senaat, heeft minister-president Briand, op de vraag van de heeren de Lamarzelle en Le Provost de Launay, wel ke houding* de regeering denkt aan te nemen bij de aanstaande verkiezingen, verklaard, dat hij er voor zal waken, dat van de zijde der ambtenaren geen pressie op de kiezers zal worden uitgeoefend. In Frankrijk komt het namelijk zeer dikwijls voor, dat de prrefecten in hun ne districten de verkiezingen leiden, en daar deze ambtenaren gewoonlijk aan de zijde der regcering staan, is hunne inmen ging geregeld partijdig. Thans echter zal er voor gewaakt wor den deze hooge ambtenaren geen en in vloed op de verkiezingen zullen uitoefe nen. De minister verklaarde er voor te zullen zorgen, dat het algemeen kies recht zich zou kunnen uiten in volkomen onafhankelijkheid, opdat later den gekoze nen niet voor de voeten kan worden ge worpen, dat zij h unne verkiezing te dan ken hebben aan pressie, door regeerings- iSmbtenaren uitgeoefend. Op welke' wijze intusschen Bria,nd| zal itWajcen" zegt hij er nietf bij. Duitsehland. Het „Reichsarbeitsblatt" schat het be drag, dat het Duitsche volk elk jaar aan alcoholhoudende dranken uitgeeft, op 1800 millioen gulden. Over de jaren 1904 tot 1908 beliep het jaarlijksche verbruik van sterken drank 3.86 L., van bier 116.66 L., van wijn 5.82 L. per hoofd. De 1800 millioen gulden /aan 'drank is het dubbele van de som, die elk jaar aan leger en vloot ten koste wordt gelegd: viermaal het bedrag van de kosten van de sociale verzekeringen: en v,ijf maal het bedrag, dat het openbare lagere on derwijs kost. Engeland is Duitsehland .echter nog de baas. Daar werd in 1908 -een som van 1931 millioen gulden £ajn alcohol houdende dranken besteed. Italië. In den nacht van 28 op 29 Maart is de uitbarsting van die Etna weder in hevig heid toegenomen. De verschillende kra ters braakten stroomen lava uit, die zich dreigend voortbewogen langs de hellin gen van den berg over de oude lagen heen. Boven den kruin van den vulkaan stond een dikke rookpluim en de berg wierp voortdurend gloeiende steen en en asch uit Tegen den ochtend verminderde de werking en stroomde de lava ietwat tra ger. Zij bewoog zich toen echter nog met een snelheid van 4 a 5 M. per minuut. De „Stampa" deelt onder dagteekening van 29 Maart, mede, dat toen ook de Vesuvius weder werkte. Vijf rook- en waterdampzuilen stegen uit den krater omhoog. Volgens de geleerden, staat de werk zaamheid van dezen vulkaan echter in geenerlei verband met de uitbarsting van de Etna. Griekenlati d. De door den Koning van Griekenland gisteren in het parlement voorgelezen boodschap luidt volledig als volgt: Mijne heeren Volksvertegenwoordigers! De omstandigheden, waaronder gij tot een buitengêwone zitting zijt bijeenge roepen, zijn u wel bekend. Gij werdt ge roepen overeenkomstig dien geest der grondwet te arbeiden aan een hervor mingswerk, dat bestemd is om de grond wettelijke voorschriften werkdadig te ma ken, zoowel uit een binnenlandsch als uit een buitenlandsch oogpunt. Een door een pijnlijk incident onvoorzien veroor zaakte beroering, bleef sedert midden Augustus heerschen. Een ernstige politie ke crisis leidde tot een neteligen toestand, want een onregelmatig optreden wees op het verlangen van de overprikkelde open bare meening, om een wijziging van het politieke beleid voor te schrijven met het oog op een herstel van de zaken des lands en de bevestiging van het regeer- stelsel waaraan de nationale aspiraties on verbrekelijk verbonden zijn. Een oplos sing deed zich voor. Deze werd mij aan de hand gedaan bij gelegenheid van het ontslag mijner ministers door alle politie ke sommiteiten des lands om mijn troon vereenigd. Mijne heeren V olksvertegen woordigers Ik acht mij gelukkig vast te stellen, dat het parlementlzoo goed als eensge zind is. Het heeft ach toch aangesloten bij deze zienswijze, zooals het besluit ge tuigt, waarbij de Kamer den 18en Febru ari (ouden stijl) het voorstel heeft aange nomen, dat bij haar was ingediend om de niet fundamenteele artikelen der grond wet te herzien. Ik beloofde, dat aan dit besluit uitvoering zou worden gegeven. Een koninklijk besluit genomen op voorstel van mijn verantwoordelijkelijke raadslieden, zal de Kamer voor die grond wetsherziening, vermeld in artikel 107 der grondwet, bijeenroepen >en deze zal be slissen, welke artikelen herzien zullen worden. Mijne heeren Volksvertegenwoordigers „Ik betuig u mijn koninklijken dank voor den edelen ijver de toewijding aan vaderland en dynastie, waarmede gij bezield zijt geweest bij de vervulling van uw taak tijdiens deze buitengewone zit ting. Gij hebt daardoor mijn regeering gesteund in haar pogingen in zake het definitieve herstel der zaken van het land en den terugkeer onder ons van de kalm te die noodig is voor het welzijn ygn het y^deriand." De toestand in Thessalië is nog steeds van hoogst bedenkelijken aard. Een troep boeren uit Karditza trok gewapend naar een naburig klooster en deelde daar me de, dat de boerenrevolutie begonnen was. In het district Pharsala staken de boe ren in drie dorpen de woningen der grondeigenaars in brand. Een dezer hof steden was het eigendom van den Russis- schen consul te Volo. In drie andere plaatsen werden op last van den Raad de burgemeesters gevangen gezet. Overal in Thessalië worden stormach tige betoogingen gehouden tegen de re geering. De afgevaardigde Karaiskakis, die van de regeering een aanschrijving had ont vangen om naar Athene terug te keeren, seinde terug: „Ik begrijp niet, wat ik te Athene zal moeten doen en verzoek dus om nadere mededeelingen." Tevens be richtte hij, dat hij niet in staat was de bevolking te kalmeeren; deze zou eerst tot rust komen, wanneer de regeering ha re houding tegenover de boeren zou wij- zi£ena laj .j Servië. Aftreden van koning Peter. Eenige dagen geleden hebben bladen uit Belgrado meegedeeld, dat na idem terugkeer des konings, een groote en voor Servië zeer gewichtige gebeurtenis zou plaats grijpen. Thans wordt er in de pers met een zekere beslistheid be weerd, dat koning Peter na zijln terug keer uit St. Petersburg ten gunste van den troonopvolger Alexander zal aftre den. De kroonprins, die tijdens de afwe zigheid van zijn vader de koningsrech ten uitoefent, heeft reeds vele gewich tige benoemingsbesluiten onderteekend. Amerika. De spoorwegmagnaat James Hill heeft in een interview verklaard, dat volgens zijn schatting de spoorwegen in de Vereenigde Staten 9600 millioen dollars in de eerstvol gende zes jaren noodig hebben, wanneer het land zou ontkomen aan eene opstop ping zonder voorbeeld. Hij zeide: Wij kunnen met onze spoorwegen zooniet voort gaan. Wat wij noodig hebben is niet een groo- tere uitrusting, maar meer gemak bij de eindpunten en tot het aanleggen van zij lijnen. Grondwetsherziening. De schrijver der Haagsche brieven in De Tijd zegt aan het slot eener be schouwing over de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening: Men kan zeker zijn, dat, zoo het van den premier afhangt, de Commissie met spoed zal werken. Men vergist zich nooit meer dan wanneer men gelooft, dat de heer Heemskerk de Grondwetsherzie ning niet wenscht. Integendeel, indien iets hem toelacht in het premierschap, dan is het wellicht allereerst en aller meest dat hij daardoor wordt geroepen op het voetspoor van zijn vader, zijn naam te verbinden aan een Grondwets herziening, gelijk een kleine 25 jaar ge leden ook zijn vader deed. Destijds werd de Commissie benoemd in Mei 1883 en volgde het voorbeeld tot Grondwetsher ziening in Maart 1858. Het zou mij niet verwonderen, indien de minister niet er naar streefde, zijn voorstel eveneens bin nen 2 jaar bij de Kamer te brengen. Ik zeg dit zonder geestdrift, want rondui,t gezegd, de Grondwetsherziening, uitge zonderd wellicht ten aanzien der troons opvolging, Iaat mij meer dan koud ien ik geloof daarimee in het goed gezel schap te zijn van de groote pi eer der heid der bevolking. Koninklijke Besluiten. Benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te 7s Hertogenbosch, Mr. F. J. van Lanschot, advocaat en procureur te 's Hertogenbosch. Benoemd is tot griffier der jarroni- disèements-rechtbank te Zierikzee, Mr. H. Pleyte, thans substituut-griffier bjj gemeld college. Benoemd is tot griffier bij hetfcanp tongerecht te Hilversum, Mr. H. Loos jes, thans griffier bij het kantongerecht te Wtijk bij Quurstede. 1Benoemd is tot kantonrechter te Sommelsdijk Mr. C. Jentink, thans grif fier bij het kantongerecht te Schiedam. Benoemd is tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter Standplaats de gemeente Andijk, J. Wagemaker, can- didaat-notaris te Haarlem. Aan Mr. E. C. van 'der Spelt, is op zijn verzoek met ingang van "31 dezer eervol ontslag verleend uit zijn betrek king van notaris te Steenbergen'. Met ingang van "1 April zijn lbij den marine-stoomvaartdienst bevorderd tot officier-machinist der le ld., de of ficieren-machinist der 2e kl. A. A.arsen J. Zwart, N. C. v. d. Leeuw, E. M. Buyck, A. Elshove en J. M. Madsen. Bij het personeel van 'den genees kundigen dienst der landmacht is be noemd tot reserve-officier van gezond heid der 2e klasse, de heer H. Groenen dijk, arts. Te rekenen van 15 dezer is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht bij het wapen der artillerie, bij het 2e regiment vesting-artillerie, tolt reserve majoor, de reserve-kapitein J. F. Schenk, van het korps. Met ingang van 1 April is den ka pitein-kwartiermeester W. F. Kappers, belast met den administratieven dienst bij de Permanente Militaire Spoorweg commissie, krachtens het bepaalde in de artt 39, punt I, en 40 der wet van 9 Jun i 1902 (Stbl. no .89), een eervol ont slag uit den militairen dienst verleend en de heer W. F. Kappers, voornoemd, benoemd tot hoofdcommies bij de Per manente Militaire Spoorwegcommissie. Zijn benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht, met bestemming voor den dienst bij de landweer A. Bij de infanterie der landweer: a. tlot reserve-kapitein in het XXXXIe landweerdistrict, de gepensioneerde ka pitein P. F. M. Dammers, van het wa pen der infanterie van het leger in Ned- Indië b. tot reserve 2e luit. onderscheiden lijk in het XXXIste, XIXde, XXIIlste, Vide, XXXlIste, XVlllde, Vde, XIXde en XXIIste landweerdistrict, de gepensioneerde on derluitenants der infanterie van het leger in Ned.-Indië, A. C. G. Steffen, K. Jam- sma en P. K. van der Dries, de res.- sergt.-majoors B. Bruins en P. J. Wisse onderscheidenlijk van het 8e reg. infan terie, en van het 32ste bataljon land- terie, de reserve-sergeanten W. C. van Rossum, L. W. C. Tinkelenberg, en J. W. M. van Santen, onderscheidenlijk van het 12e bataljon landweer-infanterie, van het 10e regiment infanterie en van het 9e bataljon landweer-infanterie, alsmede de gepasporteerde sergeant-fourier "H. Wagenaar, laatstelijk van het 9de reg. infanterie. B. Bij de artillerie der landweer: a. tot reserve-kapitein in het XXXIe landweerdistrict, de gepens. luit. ter zee der 1ste klasse E. L. F. Bolomey, van de Kon. Marine. b. tot reserve 2e luitenant in hert Xe landweerdistrict, de res.-sergt-.majoor H, Esmeijer, van het le reg. vesting-Art. Ben ontslag. Te Amsterdam is dezer dagen een ïriin- der verkwikkelijke geschiedenis afge speeld door het ongevraagd eervol ont slag van Dr. de Gelder, als onder-direc teur der Electrische Centrale van de ge meente. Deze titularis bleek met zijn chef, den directeur, niet overweg te kun nen en heeft daarvan blijk gegeven op een wijie, die B. en W. noopte om hem te bevelen zijn ontslag te vragen, en, toen hij weigerde, het hem te geven met op legging van een terstond ingaand verlof. In. de bladen heeft men de laatsté" da gen kolommen vol inlichtingen van "bei de kanten kun'nen lezen en de Gemeen teraad zal er 'in gemoeid worden op een wijze, die Burgemeester Roëll all dadelijk voor een taai corvée zal zet- zetten. Immers Dr. de Gelder vraagt! een onderzoek en verlangt rehabilitatie. In een stapel paperassen vertelt hij nu de historie uit de keuken, waar de kok en de keukenmeid nog als eens aan het kijven waren. Van de acte van beschul- diging tegen den directeur treft 't meest dat gedeelte, waarin hem wordt ten las te gelegd een zoo goed als onafgebro ken knoeierij, niet ten eigen persoon lijke bate, maar ten doel hebbend, den commercieel en toestand van zijn bedrijf zoo geflatteerd mogelijk te schetsen. Hij moet tot het uitvoeren daarvan ook an- dere personen hebben gepiest en de Gelder verklaart zelf, noodgedwon gen, or aan te hebben meegedaan. Zie daar de quintessence van het veel ge rucht makend bezwaarschrift van dei< ontslagene, die verzekert, dat de direc teur met allerlei middelen groote bedra gen kan schuiven op rekening van an dere takken van bedrijf en met name van de tram, waartoe ook leveranciers dfil hand zouden geleend hebben. Er zal wel niet aan te denken viaH- len, dat Dr. de Gelder zijn positie kan, terug bekomen en het is zeer twijfel achtig, of de Gemeenteraad, zelfs al is heel de beschuldiging door een nader onderzoek gestaafd, den directeur zijn afscheid zal willen gevenmaar toch zal er zeer kras moeten worden inge grepen, opdat nooit meer een hooge ambtenaar, een directeur, ook maar in: de mogelijkheid kan verkeeren zijn chef» een rad voor de oogen te draaien. Het blijkt nu, dat vroeger reeds een ,jder Raadsleden, de heer Ter Haar, eenige lucht in den neus had, maar 'deze is er, toen door de absolute verklaringen van! B. en Wi. uitgedreven, terwijl de com missie van bijstand ook wel moest afl- gaan op de ambtelijke gegevens. In de gister gehouden zitting van denf gemeenteraad is met 30 tegen 11 stem men aangenomen, het voorstel tot hetf instellen van een commissie van ondei> zoek in de zaak Dr. de Gelder. De heer Del prat, wethouder van open bare werken, verklaarde dat het college van B e.n W. in de aanneming een be wijs van wantrouwen tegen het beheer van dat college ziet. Mgr. Giovannini. Naar wij thans vernemen, heeft MgT. Giovannini, om reden van zwakken ge zondheidstoestand, als zaakgelastigde als zaakgelastigde van den H. Stoel bij ons hof zijn ontslag gevraagd en verkre-j gen. (Centr.) LEIDEN, 31 Maart. Zesde Nederl. Philologen-congres. Ter verpoozing van de wetenschappe lijke inspanning, welke de werkzaamhe den van het congres vergde van hen^ die er als leden of genoodigdien aan deel namen, werden zij des avonds onthaald op een feestvoorstelling in den Schouw burg, waarop voor dilettanten hoogst lof felijke en artistieke wijze de „Philoktetes van Sophokles in de Nederl. vertaling van prof. dr. J. van Leeuwen, werd op gevoerd. Heden Donderdag had de voortzetting plaats van hert congres, waarbij in de afdeelingen als sprekers optraden de na te melden classici, t. w. In de afdeeling der Klassieke Philold- gie: Dr. J. van IJzeren met het onderwerp Iets over de spelling van het Grieksch,- Prof. Dr. P. H. Damsté over: De be- teekenis van de woorden cateia, aclys en tragula. In die der Germaansche en Rornein- sche Philologie: Dr. A. BeetsOver de middeleeuwschd allegorie. A. J. Barnouw: The Milleres Tale vaq Chaucer. P. Valkhof: Een en ander over de evolutie van de beeldspraak in de mo derne Fransche letterkunde. In die der Geschiedenis en Archaeolo- gie: Mr. Dr. N. W. Posthumus: Bevolkings verhoudingen fyn een Hollandsche stad op hert einde der zestiende eeuw. Dr. N.'Japikse: De aard der volks bewegingen van 1747 en 1748 in Neder land. In de gecombineerde vergadering dleif Geschiedkundgie en Klassieke afdeelingeq Dr. A. Rutgers van der Loeff; Dq Messeensche Mysteriën. In die voor de Paedagogiek: Dr. E. BessemDe grammatici in ven band met de lectuur. Dr. R. van Oppenraay, die mede ld deze afdeeling zou spreken over ^On populaire voorstellen" was door onge» steldheid verhinderd aan dirt voornemen gevolg te geven. In de op den namiddag gehouden alt gemeene vergadering werd namens d< door het Vijfde Nederlandsche Philolo* gen-;Congrcs benoemde commissie om* irent de jüts^raaJs yap Latija ,a^n üs

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1