Uit Stad en Omgeving. In begin 1864 vertrok de Eerw. Over ste Maria van de H. Theresia-Jacobi naar het Algemeen Moederhuis te An- fers om de verkiezingen bij te wonen. ij keerde wegens haar zwakke gezond heidstoestand niet terug en werd 12 No vember 1864 opgevolgd door de Eerw. Zuster Maria van den H. Joseph-Everard tot dan toe assistente der Overste. 28 jaren lang heeft A4oeder Maria yan den H. Joseph het gesticht „De Goede Herder" als Overste bestuurd. Door hare meer dan gewone hoedanig heden is onder haar bestuur dit gesticht niet alleen geworden wat het is, maar met Gods zegen heeft zij ons land met twee bloeiende stichtingen verrijkt. Dorothea Maria Everard werd 22 Mei 1835 te Amsterdam uit een aanzienlijke familie geboren. Den Sen Sept. 1858 trad zij in het noviciaat te Angers en 21 November 1860 legde zij "hare re ligieuze gelofte in het Algemeene Moe der huis af en 12 Sept. 1861 werd rij naar het moederland gezonden. De nieuwe overste werd door Z.D.H. Mgr. G. P. Wïlmer zelf geïnstalleerd. Toen zij haar superioraat begon, was het aantal poenitenten reeds tot vijftig geklommen. Nog altijd bestond de groo te moeielijk'neid dat men haar geen ge noegzaam afleidenden arbeid verschaf fen kon; want al hadden de Zusters langzamerhand meer naai- en breiwerk voor de „kinderen" ontvangen, voor de meesten bleek dit niet geschikt, om daft het voortdurend zittende moest yorden gedaan. De eerste zorgen van moeder Maria van den H. Joseph waren hieraan gewijd en met toestemming van den Bisschop werd besloten het wasschen van kerkgoed het linnen, dat door kien priesters bij het verrichten van den heiligen dienst werd gebruikt onder tie „werkzaamheden" op te nemen. De waschafdeeling heeft zich gestadig uit gebreid. Zoowel de zorgen voor zijn parochie als het vermeerderend aantal Zusters en Ipoenitenten maakte, dat de Eerw. pa ter Ign. Sarót in 1866 eervol ontslag jals geestelijk directeur aanvroeg en ver kreeg en in zijn plaats werd tot rec tor benoemd de Weleerw. heer A. M. C. J. Swinkels, oud-missionaris van Su riname. Aan zijn ijver en zijne edelmoe dige vrijgevigheid dankt het gesticht me lde zijn bloei, maar vooral aan zijn voor beeldige toewijding en echt priesterlijk Werken is het voor een deel toe te Schrijven dat de ware religieuze geest onder de Zusters, de geest van orde en tucht onder de poenitenten zoo krach tig bleef voortleven. Rector Swinkels heeft 18 jaren lang hei vriendelijk landhuis „Rijnzicht" be trokken; eiken morgen vroeg begaf hij zich van daar als een goede herder naar tie schaapstal om, voor de schapen te zorgen. „Vader" Swinkels werd bemind door Zusters en kinderen. Langzamerhand breidde het gesticht p.c.n uit. Achtereenvolgens kwamen' een bakkerij en een nieuw waschhuis, wöar- in machinerieën en een stoommachine Zusters en kinderen van het zwaarste jwerk ontlasten, in gebruik en in Mei 1872 werd het verrijkt met een boer derij, waartoe ongeveer 12 H.A. land behoorden, dat de Eerw. Moeder-Over- iste en haar oom de heer Franc. Ever ard ten geschenke gaven. Ook de kloos terkapel zien wij door de vrijgevigheid van weldoeners, van diverse benoodigd- heden voorzien. Immer meer bleek de noodzakelijk- eene nieuwe afdeeling voor préservées te stichten en naar een geschikt terreim daarvoor werd uitgezien. Eindelijk kon Z.D.H. Mgr. P. M. Snickers in de ver gadering der bisschoppelijke commissie van 15 Mei 1879 meedeelen, TJat een alleszins geschikt huis met aanhoorigen tuin op het beste gedeelte der sjLad Haar lem aan het Spaarne was aangekocht en nadat het huis voor zijne bestemming in gereedheid was gebracht, vertrokken 20 Augustus 1879 de eerste 5 Zusters pan wier hoofd de Eerw. Zuster Maria Van de H. Theresia-v. Gils als overste stond. Dit gesticht, dat den naam draagt van „St. Josephs-gesticht", is bestemd voor meisjes van '1216 jaar, die niet gevallen zijn, maar in gevaar verkeeren om tengevolge van slechte omgeving tot val in de zonde te worden gebracht. Den l28en Aug. 1881 benoemde de bisschop als eerste rector de Weleerw. Heer W. F. Roozen. Werd met weemoed in 1883 de tijding van het heengaan van Mgr. Snickers ver nomen, in diens opvolger, Mgr. Botteman- ne begroette bet gesticht een zorgvolle .Vader, die veertien jaar lid van het dage lijks bestuur der bisschoppelijke commis sie was geweest. Nadat in 1884 een nieuwe rectorswo ning aan den H.-Rijndijk was gebouwd, besloot de bisschoppelijke commissie in 1888 een nieuw huis voor de poenitenten te bouwen op een terrein, ten Zuid-Wes ten van het klooster. De Rotterdamsche architect, de heer E. J. Margry, had er de plannen voor ontworpen en de heer C. P. W. Dessing, Gouda, trok het gebouw op voor f43.100, dat 14 Juli 1890 gereed Mwas en betrokken werd. Mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, die als bisschop van Haarlem het liefdewerk van nabij had leeren ken nen, verlangde ook in zijn diocees een gesticht van den. Goeden Herder Dpor tusschenkomst van den Z.Eerw. heer L. H- Dobbelman kochten de zusters een landgoed oiider Velp pan en 4 Mei 18Q2 namen de eerste drie zusters ervan bezit om ook daar haren zegenrijken arbeid te verrichten. Het toevluchtsoord te Velp bestaat uit twee groote afdeelingcndie van den H. Joseph voor gevallenen en die van den H. Engelbewaarder voor préser- vees. Met welgevallen mag de congre gatie op deze prachtige stichting neerzien waar heden ten dage 62 zusters haar zor gen wijden aan 140 poenitenten en 120 jongere kinderen of préservées; tot deze laatste behooren ook een groot aantal z.g. voogdijkinderen. Den 3den Juli 1892 overleed Moeder Maria van den H. Joseph; nog steeds leeft zij bij zusters en kinderen door haar werken voort. De Eerw. zuster Maria van den H. Augusiinus-v. Dijk, geboortig uit den Bosch ontving Juli haar benoeming tot Prov. Overste. Door eene verandering in de aanstelling kan de Pr or. overste voor ten hoogste zes jaar benoemd worden, zoodoende werd in 1898 als Pro vinciale benoemd de Eerw. zuster Maria van de H. Angela-Stoffels. Het gouden priesterfeest van rector Swinkels werd 15 Aug. 189S luisterrijk gevierd en Z. H. den Paus benoemde den feesteling bij dieze gelegenheid tot zijn Ee re-kamerheer. In 't najaar van 1900 werd een groot stuk grond nabij Tilburg aangekocht en 4 Juni 1902 was dit nieuwe toevluchts oord, alleen bestemd om gevallen vrou wen en meisjes op te nemen, in zooverre gereed dat het de zusters kon ontvangen. In die enkele jaren van hun bestaan, nam ook dit gesticht in bloei toe; thans be draagt het aantal verpleegden 100 en 28 zusters zetten daar het werk van den Goeden Herder voort. Ten gevolge van zijn hoogen leeftijd was de Hoogwaardige rector Swinkels niet meer in staat de geestelijke bediening van het gesticht naar behooren waar te nemen en in April 1901 stelde kerkelijke Overheid de Z. Eerw. heer P. J. Nier man als conrector aan. Den len Januari 1904, na een ziekte Van slechts enkele dagen, overleed „vader" Swinkels, be treurd door alle inwoners van het ge sticht waarvan hij maar niet scheiden kon. De conrector is vanaf dien dag als rec tor werkzaam en hij, die in het geschrift zoozeer de nagedachtenis van zijn voor ganger eerde, verdient niet minder hul de om zijn arbeid in zijne hoedanigheden waardoor zusters en verpleegden hem met kinderlijke genegenheid aanhangen. In den loop des jaars onderging het Provinciaal Moederhuis te Zoeterwoude verschillende uitbreidingen en veranderin gen, waarvan in dit overzicht geen afzon derlijke melding is gemaakt. Wij noemen den bouw eener geheel nieuwe kapel on der leiding van den heer L. van dier Laan uit Leiden door den Goudschen aannemer C. P. W. Dessing, welke kapel 19 Juni 1905 plechtig werd geconsacreerd. Het nieuwe bedehuis is over zijne geheele lengte door een scheidsmuur van D/o M. hoogte in 2 gelijke kapellen verdeeld en kunnen zusters en kinderen gemakke lijk d!en priester bij de H. handelingen volgen, iets wat bij de vroegere kapel niet het geval was. In betrekkelijk korten tijd werden verscheidene meubelen en versieringen aangebracht. Reeds bij de consecratie was er een nieuw hoogaltaar. Spoedig volgden een fraai altaar van den H. Joseph, een preekstoel en een fraaie kruisweg, alles voor het grootste gedeelte geschenken van weldoeners. In 1905 trad de eenv. Moeder Maria van de H. Angela als Provinciale af en werd opgevolgd door de eerw. zuster Maria du Saint Rosaire-Bots, die reeds tien jaar de waardigheid van assistente d>er Provinciale had vervuld, terwijl Moe der M. Angela met het bestuur van het klooster te Zoeterwouce belast b._-ef. Hiermede is in groote lijnen geschetst geschiedenis van het liefdewerk des Goe den Herders. De aanmoediging van het hoogste ker kelijk gezag en de uitbreiding van het liefdewerk over alle werelddeelen zijn de meest overtuigende bewijzen van het on miskenbare nut en de groote noodzake lijkheid er van. Maar wanneer men nog mocht twijfelen aan de heilzame gevolgen van de verple ging in den Goeden Herder, men leze dan wat de eerw. rector Nierman daarover in zijn gedenkboek schrijft. Zekerlijk, niet alle verpleegden blijven 't pad der deugd bewandelen, maar waar aan dit toe te schrijven? Vele oorzaken verklaren 'n herval in de zonde; de geva ren toch in die wereld zijn groot. Dat desondanks het goede voorbeeld, dat men in „De Goede Herder" voor oogen heeft gehad blijft nawerken, is boven allen twij fel verheven en treffende bewijzen staven dieze bewering. Wanneer men in aanmerking neemt dat .er van de 100, die in „De Goede de Herder" worden opgenomen, zeker geen 10 zijn, die van den godsdienst practisch iets hadden overgehouden, noemt men dan den uitslag van het in de laatste jaren ingesteld onderzoek geen schoon resultaat, waaruit blijkt, dat van de honderd kinderen, die het gesticht verlaten, 76 a 77 althans het eerste jaar na haar vertrek, geregeld hare godsdienstplichten bleven volbren gen Gerust mag dan ook gezegd worden, dat de grootste helft in een gods dienstig, dus ook zedelijk leven voh- hardt. En buiten haar worden er velen ge vonden, die het besluit namen in; het Toevluchtsoord te blijven. Van de „kinderen", thans te Zoeter woude verpleegd, zijn er 3 langer dan 40 jaren, 15 meer dan 30 jaren, 10 lan ger dan 20 en 20 langer dan 10 jareni in het gesticht. Dat deze volgens men- schelijke berekening hier hare zaligheid zulien bewerken, zal wel door niemand ontkend kunnen worden, terwijl sinds de sticiiting van het klooster 150 „kin deren" in het toevluchtsoord zijn over leden, die door hun zalig afsterven alle reden gaven om het allerbeste te hopen. Om ten slotte ee;i denkbeeld te ge ven van den omvang van; het liefde-i werk der Hollandsche Provincie, ver melden wij, dat in de 50 jaren van het bestaan der congregatie hier to lande 3332 meisjes cn vrouwen werden ver pleegd en wel te Zoeterwoude 1380; te Haarlem 763, te Velp 879 en te Til burg 310. Wel mogen dan zoo beamen wij ten volle dc woorden van rector Nier man de Eerw. Zusters met dankbaar heid jegens God het gouden stichtings- feest van haar eerste toevluchtsoord vie ren maar ook met volle recht mogen zij ve. wachten, dat in de toekomst de belangstelliing van Nederland's Katho lieken jegens -haar edel en Gode wel gevallig werk steeds toeneme, opdat het hoofddoel van den Goeden Herder onder Gods zegen, op onzen vaderlandschem bodem meer en meer groeien en bloeien moge. De feestviering. Was het vijf-en-twintig-jarig bestaan van het Gesticht „De Goede Herder" in 1885 onopgemerkt voorbijgegaan, met dei te grooter luister en praal zou heden hei gouden stichtingsfeest van het klooster worden herdacht. Weken en maanden te voren hadden de eerw. zusters reeds plannen gemaakt en ieder droeg het hare bij om den ju beldag glansrijk te doen slagen. Met ijver was in de laatste weken gewerkt. Overal in zalen, gangen, spreekkamers, waren fraaie versleringen van groen bloemen en guirlandes aangebracht, kortom het geheele klooster prijkte in feestgewaad, zooals misschien nog nimmer te voren Maar boven dit alles stak de versiering der kapel uit. Hier toch zou Z. D. H. Mgr. Callier zelf een plechtige H. Mis komen opdragen, hier dus was het mid delpunt der ware feestvreugde. Kostbare bloemen versierden het hoofd altaar; rondom het priesterkoor prijkten verscheidene fraaie ehronicums waarin wij het werk van den H.Eerw. rector herken den, alsmede een zestal wapenschilden, n.l. van Z. H. den Paus, van Z. D. H. den Bisschop en van de vier huizen dezer provincie. Voor het hoofdaltaar hing aan wimpels in de pauselijke kleuren -een groot schild, waarop het voor deze gelegenheid zoo toepasselijk gedichte Weer klinke ons danklied luid ten hemel In Goeden Herders heiige stee; Het dringe door (tot 't stergewemel Dan zingen d'Engelen jublend mee. Het altaar van den H. Joseph, de beel den van het Allerh. Hart en den Goeden Herder stonden te midden van heerlijk groen en bloemen, waartusschen de was kaarsen haar flikkerende lichtjes deden schijnen. i In de kapel waren aan de zoldering diverse groote manden met levende bloe des aan de muur en de neerhangende men bevesiigd, die met groene guirlan- pauselijke wimpels een schoon geheel vormden. Tegen de pilaren zagen wij tien artis tiek bewerkte vanen waarvan iedere car touche op zich zelf een meesterstukje was. In medaljon waren de afbeeldingen van die Heiligen geschilderd, welke het meest in de Congregatie op den voorgrond tre den, terwijl tegen het koor groote por tretten hingen van den zaligen pater Jo hannes Eudes en de eerwaardige moe der Maria van de H. Euphrasia-Pelletier. De versiering, die in al haar pracht toch het kenmerk van eenvoud droeg en waar bij alles in stijl gehouden was maakte een grootschen indruk en doet den ver vaardiger, den heer J. Breugelmans te Warmond, alle eer aan Maar ook buiten het gesticht bleek de feestvreugde, van af het ijzeren hek tot de kloosterdeuren stonden versierde pa len met wapperende wimpels en de tal rijke vlaggen van de huizen der parochi anen waren evenveel blijken van belang stelling en waar:'cering van den kant der omwonenden. Nadat Mgr. gisteravond in stilte gear riveerd was, begaf Z. D. H. zich heden morgen omgeven door ee:i groote pries terschaar naar het klooster en werd in de kapel begroet door het „Sacèrdos et Pontifex", door het koor der zusters aan geheven. Behalve zusters en kinderen werden in het bedehuis opgemerkt de leden der bis schoppelijke commissie n.l. de Z.Eerw. pater C. H. Schmier S. J. te 's-Gravenha- ge, pres., de Z.Eerw. heer P. C. Wijten- burg, deken van 's-Gravenhage, secre taris, die Z.Eerw. heer P. L. Dessens, deken van Leiden, penningm.de Z.Eerw. heer F. C. X. Mosm^ns, deken van Zoe terwoude; de H.Eerw. lieer G. H. F. Stoffels, kanunnik en deken van Haar lem; de Z.Eerw. pater B. M. van Lijn- .schooten, O.F.M., pastoor te Amsterdam, ledien der commissie; de H.Eerw. Z.Gel. heer H. J. M. Taskin, president van het Groot Seminarie te Warmond; de vier rectoren van de bestaande gestichten, n.l. de W.Eerw. heeien P. J. Nierman, te Leiderdorp, L. van den Berg, te Haar lem, P. J. M. A. Liermans, Jilburg, en M. R. Andriessen, Velp. Voorts verschei dene eerw. heeren geestelijken uit het bis dom als de Z.Eerw. heer F. M. Biihrs, pastoor te Zoeterwoude (Rijndijk), J. M. Keulers, pastoor aan den Groenendijk; G. A. de Groot, pastoor te Hazerswou- de; E. A. M. Mersel, pastoor te Rotter dam, A. G. van den Berg, rector te Rot terdam, A. Hamers, kapelaan aan den Groenendijk, J. Röben, kapelaan te Zoe terwoude en pater fr. Valerianus Zaat van Woerden. De eerw. moeders der drie overige huL zen woonden met de hen vergezellende zusters eveneens de plechtigheid bij; het dagelijksch bestuur der gemeente Zoeter woude was vertegenwoordigd door de Edelachtb. heeren A. A. van Gils, burge meester, C. J. Kaptein en M. Kompier, wethouders; de doorgangshuizen te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage hadden vertegenwoordigsters gezonden en ook eenige warme vrienden van het liefdewerk gaven door hunne tegenwoor digheid van hunne sympathie blijk. Bij het H. Misoffer werd Z. D. H. gieassisteerd door den H.Eerw. heeren •H. J. M. Taskin en O. H. Stoffels als als troondiak.ensden Z.Eerw. heer F. C. X. Mosmans, als presbyter assistent <ie Z.Eerw. heer P. L. Dessens als dia ken van de H. Misde Z. Eerw. heer P. C. Wijfcenburg als sub-diaken terwijl de W.Eerw. heer H. A. Th. van Dam, Se cretaris van het Bisdom als ceremoni- arius fungeerde. Door het koor werd op onberispe lijke wijze de twee-stemmige Mis van Fr. Witt uitgevoerd, waarbij de heer lijke zang der eerw. zusters nog ver hoogd werd door welluidende tonen v,an het nieuwe orgel, een geschenk bij dit jubilé. Voor deze gelegenheid werd het orgel bespeeld door den heer Wanna, organist der Mon Pêre-kerk te Leiden. Na de H. Mis trad Mgr. Callier in vol ornaat, met myter en bisschopsstaf naar voren om een korte toespraak te houden. Mgr. wcnschte de feestvierenden van harte geluk en had behoefte gevoeld heden zelf hier te verschijnen om in de kapel het hoogste dankoffer aan God op 'te dragen. Hoe bemoedigend zijn dan de eerste woorden van de H. Mis: Kom, gezegende mijns Vaders. Dit woord moeten wij ons heele leven steeds voor den geest houden, dan zullen .wij altijd feest kunnen vieren en eenmaal de henielsche vreugde smaken. Maar dit is niet alleen een groot geheim, het is ook een groote kunst en de H. Kerk wijst ons op het gebed, dat ons krach tig zal steunen. Mgr. wees daarna pp het heerlijke epistel van den daghoe Petrus, ondanks hij driemaal gevallen was, toch door God was geroepen pm barmhartigheid te prediken en te staan aan het hoofd van Zijn Kerk. Is dat niet een heerlijk teeken, dat een arme zondaar door God tot zulke liooge waar digheid verheven wordt? Bij het Evangelie zien wij denzelfden Retrus het meer van Genesareth over- sn(elleii om den Heer tegemoet te gaan, nadat de zachtmoedige Johannes gezien had, dat het de Heer was. Het is de taak van allen, zondaars zoowel als onschuldigen, zich te wer pen in zee, om den Zaligmaker tege moet te gaan, om ook uit Zijn mond het troostvolle woord te hooren„Zit neder en eet. Dit is het grootste middel om te blij ven leven in Gods genade. Daarom vraagt de priester aan het einde der H. Mis Gods genade opdat allen in de reinheid der levens en de liefde Gods mogen wandelen. Laten wij, vervolgde Mgr., van dit feest leeren nooit wankelmoedig te zijn, maar ste.ds op God te vertrouwen. Waarom zou een zondaar ooit wanho pen Wij zijn allen geroepen tot heiligheid en de grooet middelen, die heilig ma ken, zij:i allen gegeven. Laat ons dik wijls naar het woord van den Zaligma ker komen en aanzitten aan zijn liefde- disch, dan zullen wij, hoe de wereld overigens ook over ons moge oordee- len, een godgewijd leven leiden, feest vie rend op aarde, ter voorbereiding van het eeuwige feest in den hemel. Nadat Mgr. aan alle aanwezigen een af laat van 50 dagen verleend had en zege nend de kapel was rondgegaan, was hier mede de kerkeiijke plechtigheid geëin digd. In het gesticht werd in besloten kring het feest voortgezet. Mgr. Callier ver scheen daar te midden der bewoners en 'n welkomstlied werd hen toegezon gen waarna Z.D.H. nogeens in hartelijke en vaderlijke bewoordingen allen toe sprak. De gouden jubilaresse, de eerw. Zus ter Maria van de H. Lidwina-Vlasveld, was het voorwerp eener spontane ova tie. Reeds 's morgens was zij, gesierd met een gouden kroontje, door de eerw. provinciale en de moeder van het huis de kapel binnengeleid en had in eën aparte zetel den H. Dienst bi^ewoond. Ten slotte nog een cn ander over het fraaie orgel, door milde gevers aan het gesticht bij dit jubilé geschonken. Het is een znogen. 8 voets werk met twee klavieren en vrij pedaal, waarop de volgende sprekende stemmen zijn ge steld Hoofdklavier. 1. Prestant 8 voet. 2. Bourdon 16 vt. 3. Flüte-harmonique 8 vt. 4. Salicionaal 8 vt. 5. Dol^e 8 vt. 6. Me- lofoon 4 vt. Boven klavier. 1. Viola di gamba 8 vt. 2. Voix-céleste 8 vt. 3. .tiolpjjp 8 vt, g. Roerfluit 4 vt. Pedaal. 1. Subbas 16 vt* Voorts de volgende stomme registers; 1. Koppeling Klavieren. 2. Koppeling klavier aan pedaal, 3. Koppeling 2e kl. aan pedaal, en 4 drukknoppen van vasté combinaties, aangebracht in de voorlijst, van het onderste klavier. De organiste is geplaatst aan de recht-' sche zijde van het instrument aan een< kleine speeltafel. De geheele inrichting en bouw van het orgel, zijn volgens het zuiver pneumatisch buizen systeem. Het geheel is besloten in een zeer sier-: lijke eikenhouten orgelkast, in den stijl- der Kerk met sprekende frontpijpen van gepolijst Engelsch tin en munt uit door' fijne intonatie en echt krachtig kerkelij ke geluiden, is vervaardigd door den beei; M. Maarschalkerweerd te Utrecht, en wordt door hem zelf als een zijner beste orgels erkend. Moge het jaren lang nog dienen om? de godsdienstoefeningen meer luister bij te zetten. Maar nog veel, veel langer hopen wij, dat de eerw. zusters haar heilzaam Iiefk dewerk moge beoefenen en haar stich ting steeds meer in bloei en groei zienl toenemen. j LEIDEN, 30 Maart. Vereeniging van Rectoren en Co en. Deze vereeniging heeft gisteren te Leiden, onder voorzitterschap van Dr. H. J. Kiewiet de Jonge, een vergade-' ring gehouden. Besloten werd rechtspersoonlijkheid voor de vereeniging aan te vragenhet desbetreffend concept-reglement werd goedgekeurd. De vereeniging zal geves tigd zijn te Amsterdam. i Dr. N. J. Singels, rector van het gym nasium te Utrecht, leidde daarna def vraag inIs het wenschelijk en mogelijk meer eenvormigheid te brengen in de leerstof der Gymnasia (in 't bij'zonder in de lagere klassen), waardoor 't over nemen van leerlingen van het eene gym nasium door het andere vergemakkelijkt wordt. Spreker wijst op de moeilijkheden, die ieder kent in deze kwestie, zoowel voor leeraren als leerlingen. Nu wenscht hjj geen dwang, hoe meer vrijheid hoe lie ver. Even stipt hij aan dat het hem nog altijd hindert dat men op de bijzondere gymnasia geen admissie-examen hoeft af te leggen, terwijl men op de openbare gymnasia wél dit moét doen. Misschien zal de Ineenscnakelingscommissie ons uit de moeilijkheid helpen, maar voor- loopig kan men misschien toch nog ver beteringen brengen. De grootste bezwaren ondervond men In Utrecht, niet met oude talen, niet bij zonder met Nederlandsch, maar wél bij geschiedenis, wiskunde on moderne ta len. Zoo bleek het bij admissie-examen; in Utrecht, bijv. dat op verskillende; gymnasia door leeraren in de moderne tillen niet in die talen gedoceerd werdit, wordt. Spieker heeft de jndeeling der leer stof op verschillende gymnasia nage gaan en geeft verschillende bevindingen op dit punt. Het is hem gebleken, dat bij het Fransch vrij wel eenvormigheid heerscht, minder bij de geschiedenis. Ook bij vaderl. geschiede veel varia tie. Bij natuurlijke histcri is het ver schil minder groot. Bij de aardrijkskun de grooter schommeling. Oak bij wis kunde is veel verschil. Van eenheid is bij de \yiskunde geeft sprake. Over al deze dingen wenscht spreker de meening der leden te hoorerf. Dr. Vürtheim merkte met genoegen op, dat door inleider geconstateerd was hoe op het gebied van Grieksch en La tijn de verschillen bijna of niet beston den. Dr. van Oppenraay meent, dat bet eenig middel zal zijneen vaststellen van een gedetailleerd program. Doch1 dit zal 'ten slotte liggen op 'den weg van d'en wetgever. T)r. Hoekstra meent leiding te vinden; in het Kon. besluit, doch Dr. Reudler zegt, dat dit besluit niet gedetailleerd genoeg is. Dr. Ter Haar meent dat ook juist de moeielijlkheden voortspruiten uit de vrijheid van het Kon. besluit, o.a. staat daarin met betrekking tot de wiskunde, hoe ver men komen moet in de 4de klasse, maar niet hoe de stof verdeeld moet worden. Men kan de moeielijkheden ondervan», gen door een Kon. Besluit, waarin voor iedere klasse staat wat behandeld moet worden. In hoever dit wenschelijk is* laat hij daar. Alleen de persoonlijke invloed van' den inspecteur, meent spr., lean hierini verandering brengen. De inspecteur kan door overreding veel uitwerken. Dr. Bruins zegt dat bij Middelb. ,S. ook geen uniformiteit is. Doch door de; Vereeniging van Leeraren is een soort van normaal program vastgesteld. Spr. is voor een commissie die iets dergelijks!, tot stand brengt voor onze gymnasia. Een zekere mate van uniformiteit kan dan worden bereikt. Dr. van Stockum vraagt hoe dr. Bruins zich het komen van overeenstemming denkt op het punt der moderne talem Ook meent hij dat de verschillen jn d« geschiedenis toch ook berusten op i«r» zicht in methode. Dr. Berlage vraagtkan zulk eer>6 cogirnissi.e &e.l uit de&e vei gade/jng

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2