Gemengd Nieuws. 8e. Benoeming Commissie tot- opricht ting Dioc. Ziekenfonds. 9e. Rede uit te spreken door den. Bonds-Voorzitter. Onderwerp j,Met verloop vam onze Organisatie ge durende de drie jaren van haar bestaan". 10e. Rondvraag. 11e. Sluiting. Deze vergadering zal voor Leiden cene Propaganda--Vergadering zijn, oin te koinen tot de oprichting van eene afdee- ling. Om deze reden en ter wille van de be langrijke agenda worden de afdeelingen dringend verzocht niet alleen vertegen woordigd te zijn, maar hare leden aan te sporen in groote getale naar de Ver gadering in Leiden op te gaan. Tracht door mededeelingen in1 plaatselijke bla den en circulaires, zooveel mogelijk alle Katholieke Middenstanders in Uwe woon plaatsen, en vooral hen, die lid zijn van Neutrale Vareenigingen, op te wekken in Leiden eens te gaan hooren wat de plich ten zijn van onze Katholieke Middenstan ders tegenover hunne Confessioneele Or ganisatie, en wat deze Organisatie reeds heeft gepresteerd in den korten tijd van haar bestaan of nog hoopt tot stand te brengen in de toekomst, gesteund dooi de werkkracht en algeheels toewijding- van alle R. K. standgenooten in het Bis dom Haarlem. Kerknieuws, Uitvaart van Z. D. i"L Monseigneur Ambr. van Baars. Gisterochtend had om 10 uur in de in imposante rouw gehulde kerk van het Aïïerh. Hart van Jezus te Rotterdam de pontificale uitvaart plaats van Z. D. H. Mgr. Ambr. v. Baars, bisschop van Z. 'Teuchira, vicaris van Curasao. Reeds even over negenen was de ruime kerk tot in de kleinste hoeken gevuld met geloovigen, terwijl heel het voor schip der kerk rondom de lijkbaar dicht was bezet met een groote schare van geestelijken, familie, vrienden en nabe staanden van den diepbetreurden prelaat. De kolonie en missie Curasao was ver tegenwoordigd in dén persoonlijken! vriend van Monseigneur, den Hoogedel- ,'gesirengen heer mr. Han-y Barge,, oud gouverneur van Curacao en lid van de Eerste Kamer der Siaien-Geneóai. Voorts de procurator der missie, de Zeereerw. pater Dom. Wijntjes, pastor Lud. Jan sen, van Aruba, pastoor Jos. v. d. Veer, van Santa Rosa, pastoor Jord. Gijlswijk, van Sint Ma; tin, de Zeereerw. pater rec tor Victor Zwijsen, oud-directeur van het San Thomaso-college op Curasao, en de 'Zeereerw. pater Aeg. Scheffers, oud pastoor van Ringkon. Voorts waren nog aanwezig de Hoog- eerw. pater Ockhuijzen, Provinciaal van de Congregatie der paters van O. L. Vrouw van het H. Hart te Tilburg, tal van ordebroeders van den overleden bis schop uit alle oorden des lands en een talrijke schaar van pastoors, rectoren en kapelaans van deze stad. 'Nog werden opgemerkt deputaties van de Eerw. Zusters van het St. Francis- cus-gasthuis en St. Antoniusgesticht waar Mgr. in de laatste negen maanden liefderijk werd verpleegd, en van de Zusters Dominicanessen, weïke Zusters eveneens in de Missie van Curasao werk zaam zijn. De lijkbaar was gedekt met de tee kenen der bisschoppelijke waardigheid, mijter, staf en stola. Boven het presby terium hing het wapenschild van Mgr. met rouwstrik versierd. De pontificale lijkdienst we d gecele breerd door Mgr. Hofman, Bisschop van Telmessa, oud apostolisch vicaris van 'Zuid-Chansi. Het zangkoor van het Allerh. Hart van Jezus versterkt met tal van uitmun tende krachten, voerde op ontroerend- schoone wijze de Missa da Requiem van don Perosi uit onder leiding van den heer Oremus. Na de pontificale H. Mis beklom de Zeereerw. Zeergeleerde Pater Dr. J. V. de Groot, professor aan de Universiteit te Amsterdam, den rcuwhekleeden kansel om de lijkrede uit te spreken op zijn diepbetreurden vriend en ord-broeder. Na deze ontroerende rede, welke een uur duurde werden de vijf absoluties gegeven door den hoogeerw. pater Pro vinciaal, den zeereerw. deker Thier, den zeereerw. pater Prior Ant Uyen, den zeereerw. pastoor Verhey en door Z. D. H. Mgr. Hofman. Hiermede was de plechtigheid geëin digd, heden werd het stoffelijk overschot naar den grafkelder van 't Dominicanen klooster te Huissen" overgevoerd Faillissementen. Uitgesproken: B. van Wijngaarden, Korenkoopman te Nienwpoort, curatormr. D. 'Pieck. A. van den Berg, boekhandelaar, te Kampen, curator: mr. J. van den Oever. D. Neelmeijer, houder van een technisch bureau, Apeldoorn, curator: mr. H. Kronenburg. De nalatenschap van J, K. Niebrugge, gepension- neerde der zeemacht, overleden te Oosterbeek 16 December, curator: mr. H. F. de Grauw. G. van der Meiden, landbouwer, te Ede, curator mr. 1. Cohen Hzn. H. Pieper, koopman, te Dieren, curator: mr. H. M. van der Zandt. De boedel vau wijlen J. H. Noppen, in leven arts te Uden, overleden te 's Hertogenbosch 25 Fe bruari 1910, curator: mr, G. Kolfschoten. A. F. van den Steenhoven, molenaar, te Werken dam, mr. F. J. van Lanschot. Opgeheven: D. Schuurman, koopman, handelende onder de firma A. v. d. Broek, te Apeldoorn. Geëindigd: R, P. Poslhuma, koopman en molenaar, te Terneuzen, J. W. Kuipers, te Surhuisterveen. K. P, W. H. Korfmacher, photo- graaf te Nijmegen. G. Hend' Vs, indertijd koop man, te Apeldoorn. P. Schc. n, te Medemblik. J. C. B. Thiel, handelsreiziger te Rotterdam. Land- en Tuinbouw. Een boterfabriek kwijnende door de Boterwet. Niet ver van Rozendaal ligt het aardige plaatsje Wouw met zijn kleine typisch Brabantsche dorpshuizen vertrouwelijk rondom den grooten, dikken toren van de vaalgrijze oude kerk, die veel te groot schijnt voor het Wouwsche zielental. Het is geen banaal dorp met zijn grazig markt veld, dat stemmig ligt aan den voet van het massaal kerkgebouw met het paars verweerde leiendak. Dit marktveld schijnt te slapen tusschcn de oude huizen aan zijn zoom; een paar statige steenen pom pen prijken in het midden en vóór de kerk staat het vaal grauwe raadhuisje, waar van de gevel met het stoepje het versle ten achterdoek lijkt van een ouderwetsch tooneel, waar iets landelijks zal worden gespeeld. Herderlijk of rustiek is het spel anders niet, dat er nu sedert een paar weken wordt opgevoerd bij het tiicomerig markt- je. De hoofdpersonen zijn ambtenaren uit de stad; de plaats der handeling is de zuivelfabriek tegenover het raadhuis te Wouw; het stuk zelf is een kluchtspel, waarin een snaaksche industrie een pa rodie wil geven van de Wet, in casu de Boterwet. Om duidelijker te spreken, is het noo. dig aanstonds op te merken, dat het in Wouw niet goed botert tusschen een bo. terfabrikant en de „boterinspectie." Er zijn in en bij de gemeente eenige groote zuivelfabrieken ir.et een zeer aan zienlijken boteromzet; doch één dier fa brieken, n.l. die welke aan het marktveld gelegen is achter de woning van dén fabrikant, bestaat uit een boterfabriek en een opslagplaats van margarine. Ziehier de oorsprong van veel leeds in Wouw, gelijk ons bij een bez. ek aan dat plaatsje werd medegedeeld door de twee aanwezige zuivel-visiteurs. Immers een combinatie van boterfabricage en mar garine-opslag wordt deer den wetgever, die wel weer, dat de gelegenheid de ver. valsching maakt, niet gewild. Indien n.l. het bedrijf van een fabrikant zoowel de boter als de margarine betreft, heeft de Boterwet allereerst voorgeschreven, dat- van zoodanige combinatie aan den bur gemeester der gemeente binnen zekeren termijn zal worden kennis gegeven alsook van de ligging der tot dat bedrijf behoo- rende bereid- en bewaarplaats met een omschrijving dier plaatsen. Hoewel nu, gelijk gezegd', de boter in de onmiddellijke nabijheid wordt ge maakt van de margarine (en wel achter het huis van den fabrikant, die als de eigenaar van deze produkien bij de pu blieke opinie te boek staat) heeft geen aangifte van deze samensmelting men vergeve dit figuurlijk gebruikte woord plaats gehad. En waarom niet? De reden dezer nalatigheid is te zoe ken in de voorstelling van zaken, gege ven door den bewoner van het meerge melde voorhuis aan de markt te Wouw. Deze industrieel houdt n.l. staande, dat h ij zich uitsluitend de margarine aan trekt en de boterfabriek door een an der gedreven wordt, en wel.... door zijn boekhouder. Er zou dus hier sprake zijn van hve"e verschi lende eigenaars van twee verschil lende fabrieken, die toevallig naast elkan der liggen. En dit is door de wet toch evenmin verboden, als dat een bakker en een slager buren zouden zijn. Hoe het zij, de zuivelinspectie scheen aan de zaak een vreemd luchtje te vin den en deed in het begin van Februari eens een inval in deze fabriek (of fabrie ken), waarbij de zuivelvisiteurs eenige monsters namen van de aanwezige stof fen, welke thans worden onde.zocht om te kunnen constatecren of in de boter van den boekhouder inderdaad, zeoals de wet wil, geen andere vetbestanddeeleu voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn, en de nabijheid der margarine niet een gevaar is geweest voor hare zuiver heid. Een 21sten Februari verschenen in het vredige Wouw wederom de geduchte zui vel-visiteurs. En ditmaal zou hun verblijf van langen duur zijn. Tenminste zij wan delen nog rond op het markt je en in de stille stratc-n van het dorp en vereer en bij herhaling de bewuste fabriek met hunne bezoeken. Zij komen er nu langzamer hand „als kina aan huis"; ze hebben thans als goede bekenden de sleutel en behoeven niet meer, als in den aanvang van hun detacheering aldaar, over de poort te klimmen, teneinde hunne amb telijke iunctiën behoorlijk te kunnen uit oefenen in de geheimzinnige zuiveiloca- liteit, die ze nu kennen als hun zakken. Begrijpelijkerwijze maken zij echter hei- meest gebruik van een achterpoort, aan gezien de voordeur gebleken is voorzien te zijn van een electrische bel, die al- rm kan maken bij de „kneedplank", al waar de boter bereid wordt. Bij dat auto matisch gebel kunnen dan de vetten, die niet in onvervalschte boter behooren te worden gevonden, ijlings worden weg gebracht in de opslagplaats; misschien ook dient de bel eenvoudig om d>e werk lieden te vermanen tot eenige orde bij de ontvangst der dienaren van de wet, en is het mekaniek, dat in het kantoor te keer gaat, als de vóórpoort geopend wordt ook daar slechts aangebracht om een ge. paste verwelkoming mogelijk te majeen door de directie. Ten slotte een paar feiten, die het lange verblijf der zuivelvisiteurs te Wouw wet tigen, en niet kunnen bijdragen tot een rehabilitatie der bewuste fabriek in het licht der Boterwet. 21 Februari verschenen de zuivelvisi teurs 22 Februari werd de opslagplaats der margarinevetten opgei.even en werkte dus de boterfabriek van den boekhouder al leen. Sedert is het merkwaardig, dat de omzet van de boter dier fabriek, vroeger pl.m. 10.000 K.G. per week, eerst ge slonken is tot een debiet van pl.m. 1000 K.G. per week, en nu sedert eenige dagen per dag minder dan 100 K.G. boter wordt opgeleverd. Zon in een bona-fide boterfabriek, bij de aanwezigheid" van twee ambtenaren, door het rijk met het toezicht op de fa bricage belast, de productie ook achteruit gegaan zi n en de orders op een dermati- ge wijze zijn tcruggeloopen als hier, waar meti de sluiting van het bedrijf weldra tegemoet kan zien? Niet zonder reden wacht men met spanning de resultaten af van het zuivel- onderzoek voor deze fabriek. In ieder geval is het te wenschen, voor den goe den naam van onze boter.industrie, dat het der zuivel.inspectie gelukken moge, een zoo kennelijke samenhcovigheid als van het boven beschreven margarine- en boterbedrijf in den vervolge onmogelijk te maken tot een afschrikwekkend voor beeld voor anderen gegadigden, die de Boterwet zouden willen ontduiken op der gelijke wijs. (N. R. Ct.) De zoon van den landbouwer R. te Snelrewaard, die bijl de eenden- jacht doo~ het te vroeg afgaan vim "zijn geweer een schot hagel in den buik] ki eeg, is aan de verwondingen bezweken. Te Baarn Is Zondagochtend in de vroegte op de lijln van de H. Spoor het lijk gevonden van een net gekleed Duitse!"er. Het linkerbeen was geheel verbrijzeld. De firma H. P. Gelderman Zonen, te O!denzaal, heeft besloten de gehuwde vrouwen niet langer pp hare fabrieken toe te laten. Dientengevolge hebben nu ongeveer 50 vrouwen gedaan gekregen. De maatregel wordt door de andere arbeiders dier firma toegejuicht. De zoon van den landbouwer J. R., te Oosterblokker (N.-H.) heeft bij 't uitspannen een trap van het p'aard tegen de borst gekregen, met het gevolg dat hij spoedig is overleden. Een buitenkansje. Schipper W. de Vries, te Hoogeveen, bracht dezer dagen een lading mest, afkomstig van de stadbeït te Amsterdam, aan den land- bouwer J. Spijkerman, te Aiteveer bij Hogeveen. Ee ge jongens vonden daar in een rolletje papier, dat 9 briefjes van f40 bleek te bevatten Men meldt uit Franeker gan de Leeuwarder Courant: Adverteeren is uitstekend, maar dat te doen op naam van een anider, kan gevaarlijk worden. Het volgende geval- strekke daarvan tot bewijs Verleden week werd in de „Leeuw.' Courant een dam partij en een schut jaspartij uitgeschreven, resp. bij de lo gementhouder wed. H. v. L. en "G. B. alhier, 'waarbij in de advertentie der schut jaspa; tij ekele personen, met "name genoemd uitgesloten werden wegens meerdere bekwaamheid. Op de aange geven uren waren zoowel van hier als uit de provincie tal van personen ter deelname aan de wedstrijden opgekomen die echter allen onverrichterzake huis waarts moesten keeren, daar bij de be doelde logementhouders van fiet uit schrijven eener dergelijke dam- en schut jas-partij niets bekend was. Men was dus de dupe geworden van een misplaatste grap. De politie heeft zich de zaak aange trokken en fs na een ernstig onderzoek de daders op het spoor gekomen het bleken te zijn O. R., bakker te Pieters- bierum en diens knecht P. H. De zaak is thans- in handen van de Justitie Een soortgelijk geval van het plaat sen eer.er valsere advertentie heeft zich kort geleden ook voorgedaan in de Fra- neker courant; dit geval was echter nog van ernstiger aard dan in de „Leeuw. Ct,", aangezien het hier betrof een over lijdensadvertentie van een persoon te Sexbierum, die zich nog in blakenden welstand in het rijk der levenden bevond. Onnoodig te zeggen, dat deze adverten tie door de naaste betrekkingen ónder- teekend, niet alleen zeer onaangenaam was voor de familieleden en vrienden builen Sexbierum, maar tevens oorzaak had kunnen zijn van schrik en ontstelteis zoodat bij dit geval bezwaarlijk meer van een grap sprake kan zijn. Wie de inzenders der gefingeerde overlijdensadvertentie in de Franeker Ct. zijn, is ons echter niet bekend. De landbouwer R. D. te Vee. nendaal, die voor een paar maanden een landloopcr van zjn eri zette, werd door den man in zijn duim gebeten, aan de gevolgen welker verwonding hij thans is overleden. H 11 m p 1J u u va n g eil ga at th ans in het noorden van de provincie Gronin gen zeer druk, Eén persoon vangt met gemak 41 stuks per dag. Men ontvangt per gedroogd velletje 22 ets. per stuk. Vroeg in den bloei. Uit Tiel weet men te melden, dat in de Neder_Be- tuwe de Engelsche krozen reeds bloeien. Verleden jaar zag men de eerste bloesems ongeveer half April. Ook als. een gevolg van den zachten winter. Bleven nu al te strenge nachtvorsten maar uit! Dood gewaand. Een ontzet- tende gebeurtenis heeft dezer dagen de bevolking van een dorp bij Gijon in op winding gebracht. Een zesjarig meisje, waarvan de geneesheer den dood had geconstateerd, was naar de kapel bij het kerkhof gebracht, om den volgenden dag te worden begraven. Toen echter de doodgravers den volgenden morgen de kapel binnentraden om hun plicht te doen, was het kistje geopend en de klei ne lag er naast. Het arme kind ademde nog. Het was, naar men vermoedt, mid den in den nacht uit de verstijving wel ke de geneesheer had aangezien voor den dood ontwaakt, had het gesloten deksel in angst stuk geslagen, en was toen be wusteloos er naast neergevallen. Thans was het echter te laat om het kind te red den He.t stierf in de armen van de moe der. De schrik had het gedood. De ge neesheer moest het dorp overhaast ver laten, daar de vero'ntwoordigde bewoners d; eigden hem te zullen lynchen. Op de wolvenjacht, 't Tooneel verplaatst ons niet op een der Russische hoogvlakten, zooals het opschrift wellicht zou doen vermoeden. Neen, veel dichter bij, te Harendermolen, had een interes sante wolvenjacht plaats. Daar huisde se, dert eenigen tijd de wolf „Ajam", op het hoenderpark „Edelstein". Hij had een paar jaren geleden op de Mookerheide zijne vrijheid verloren en was toen naar Ha ren dermolen overge bracht, waar hij de bewondering opwek te van allen, die met 'm kennis kwamen maken. Wel had ie langzamerhand zijn grootste wildheid afgelegd, had hij zich geschikt in z'n gedwongen gevangen - schap, maar soms toch kon uit zijn oogen spreken één wild, groot verlangen naar de zoo hartstochtelijk begeerde vrijheid. Ajam treurde dus niet. Hij liet ook 't eten niet staan dat hem gegeven werd. En zoo kwam hij den eigenaar zoowel als den hospes duur te staan. En de eerste besloot dan ook van zijn bezit afstand te doen. Hij bood 'm aan Natura Artis Ma- gistra ten geschenke aan, die het aanbod in dank aanvaardde. Gisteren nu arriveerde de kook waarin Ajam zou worden vervoerd, 't Oogenblik van z'n vertrek was dus aangebroken. Maar „Ajam" had niet veel zin z'n ver blijfplaats, waarin hij zich langzamerhand begon thuis te gevoelen voor een onze kere toekomst te verlaten. En liet aan de belagers van z'n tegenwoordigen toestand van tevredenheid zijn vreeselijke tanden zien Die belagers, hoe talrijk zij waren dorsten 'm zoo maar niet aan te pakken. Vocral toen het bleek, dat hij zich door den vertegenwoordiger van de gewapende macht, den veldwachter van Harender- molen, volstrekt niet liet imponeeren. Zelfs niet, doen deze hein met z'n ge trokken sabel te lijf wilde. Zij besloten toen hun toevlucht te ne men tot 'n list. Een lasso werd gemaakt en evenals de krijgshaftige Indianen op de paardenajcht gingen, gingen toen en, kele nder dappers'.en van Groningsch in, gezetenen op de wolvenjacht. Zij wier pen met de lasso en na enkele mislukte pogingen, wisten zij 'm met een welge slaagden worp om den kop van „Ajam" te krijgen. Die toen met alle macht naar buiten werd gesleept en in zijn reiskist werd geborgen. Daar zit hij nu, wel bewaard, in af wachting wat met 'm in de naaste toe komst gebeuren zal. (N. G. C.) Te Insterburg woont de vrouw van een landheer, bij wie. acht jaar gele den door een operatie de maag weggeno men is. Nu is zij 56, zeer gezond en in staat om alles te eten, zonder er last van te hebben. In den loop van de acht jaren is zij nog tweemaal voor de inspectie naar Koningsbergen geweest, maar beide keeren vond de faculteit haar volkomen in in orde. Moord. Een opzienba rende misdaad heeft te Nice plaats ge had. De bekende astronoom van het ob servatorium Bischoffsheim aldaar, Au- guste Charlois, is Zondagnacht in de deur van zijn woning doodgeschoten door een man, die, onder het voorwendsel hem een telegram te brengen, den natuurkun dige had opgescheld. Uit verschillende gegevens maakt de justitie op, dat de geheimzinnige moor denaar, die na zijn daad spoorloos ver dwenen is, iemand moet zijn, die te Nice niet bekend was. Zoo heeft hij eerst den huisheer, die benedenwoont, wakker ge beld om dezen te vragen, waar Charlois woonde. Dan heeft hij waarschijnlijk niet geweten, dat de rue Gubernatis, waar de vermoorde woonde, in de nabijheid ligt der theaters, zoodat het bloot een toe val is geweest, dat op het uur van den aanslag, tien minuten voor middernacht niemand in de straat liep. De toren van Pisa in gevaar. Gelijk de grijze Campanile op het St. Marcoplein te Venetië den 14en Juli 1902 onverwachts instortte, schijnt ook de tand des tijds den scheeven toren van Pi sa te willen ondermijnen, althans de grond onder de fundamenten is- ge zakt en vertoont verschuivingen. Reeds vroeger heeft men bevondein dat de scheeve stand van den toren niet bedoeld was. Toen in 1.1,74 clfe' bouw* meester Bonnanus tot de derde verdie ping van den cylindervormigen, op S verdiepingen ontworpen toren genaderd was, trad een onvoorziene zinking in, die even onverwacht inzette als tot stil stand kwam. En toen men zich vergewist had, dat het zwaartepunt van den toren ook onder de verouderde omstandighe den nog binnen het grondvlak lag, bouw. de men moedig de volgende vijf verdie pingen er op, zoodat de torenspits 4.3 Meter uit het lood hing. Dat de toren het 700 jaren uitgehouden heeft, is te danken aan de prachtige constructie. Met het oog op het gevaar, dtit den- toren bedreigt, heeft- men de 10.000 pondfr zware klokken verhangen. Een vorst als oplichter. Te Petersburg is de 52-jarige vorst Boris Wiolkonski gearresteerd, wegens een reeks door hem bedreven, zeer brutale boevenstukjes. Zoo lichtte hij, om maar iets te noemen, twee door hem gestichte weidadigheidsvereenjo-ingen voor het grootste deel der ingekomen giften opi De gearresteerde leidde een buitenge woon weelderig leven. Het geval ver strekt in P.e tersburger .aristocratische kringen een ontzaglijk opzien, weinig verschillend van een paniek. Eene boerin van L u in e 1 a n d: e, bij Aarlen, België, was .uit om eieren te verkoopen. Gedurende hare ^afwezig heid was een der varkens in huis, ge komen en zij vond van hare twee kinde ren het eene in den hals gebeten en het been geheel ontvleescht. Het stierf kort nadien, 't Andere was aan armen en beenen gebeten, maar zal zijne wonden denkelijk overleven. Toen de vrouw thuis kwajin, viel zij in woede de meidi ,aan, die verzuimd had de kinderen te be waken. Zij wilde het meisje doodstaan, dat tamelijk erg gekneusd uit hare han den gehaald werd. De kwajongen. H e t T w e e d e Kamerlid Duys heeft te Arnhem in een redevoering aan zijn partijgenooten ver slag gedaan van zijn werk in de Tweede Kamer. Onder hetgeen hij vertelde be hoorde ook de mededeeling, dat Schaper toch een beetje verlegen is geweest over zijn. onbeschoft optreden door te schel den en voorts,'dat de heer van Asch van Wyck tot hem, Duys, gezegd heeft: „Jou kwajongen, ik moest je een draai om je ooren geven." Die klap is niet gevallen, maar als Duys zijn collega Schaper nog meer 6Lameert door te vertellen, dat hij ver gen is geweest dan kon hij er van henv wel eens een oploopen. Het stelletje wèl Dezer dagen is in 'tbijzijn van kardinaal Merry del Val eene electri sche lift naar het dak der St.-Pieters- kerk ingewijd. De rest van 'den weg over het dak naar den lantaarn boven den dom moét nog als vroeger te voet wor den afgelegd. De inwijding is op een wit marmeren tafel met Latijnse!) op schrift geboekstaafd. Stakende bakkers. Sedert een paar dagen heerscht te Frankfurt een staking onder de bakkers. Hielden tot dusver de slakende brood mannen zich echter nogal rustig, gisterennacht kwam het tot ernstige vechtpartijen en bejam.- merenswaardige incidenten. Opgewonden door het feit, dat de plaatsen, die zij verlaten hadden, door „onder-kruipers werden bezei, trokken de bakkersgezellen naar verschillende: bakkerijen, waar gewerkt wterd, om te probeeren het materieel te vernielen. In een bakkerij verweerde zich een patroon, die door de stakers al bloedend was verwond, door met een pistool twee stakers neer te schieten. Een ander pa troon ontbood de brandweer, welke de voor de bakkerij opgehoopte bakkers gezellen met een paar flinke waterstra,- len uit elkaar spoort en zoo de „ber nauwde veste" der bakkerij ontzette. Ook op straat kwam het op verschil lende punten tot ernstige ongeregeldhe,- den, zoodat de politie zich gedwongen zag om uitgebreide maatregelen te ne men tot bescherming van de arbeidswilli» gen. Te Mülbeim'a.d. Rijn stal een' jongen van vijftien jaar dezer dagén het' spaarbankboekje van een vrouw, die bij zijne ouders inwoonde, nam er 2600 mk. uit op en ging naar Keulen, waar hij den j banjer speelde. Hij verbraste het geld. tot op den laatsten cent en liep toen cle politie in de armen. Maandag merkte men te Mill-, bay bij Plymouth in een dok een school visschen, harders. Nadat er eeii contract was aangegaan met vischkoopers, werd het dok leeggepompt. De vangst woog 4Vi ton. Er waren ^en tienduizend vis-' schen, die gemiddeld een Engelsch pond; (0.45 K.G.) het stuk wogen. Afloop Verkoopingen. Gehouden verkooping in het Notaris huis aan den Burg te Leiden op Zaterdag 26 Maart 1910 ten overstaan van de notarissen Kaiser en Vijgh te Leiden. No. 1. Het heerenhuis met tuin te Leiden, Boommarkt no. 8. In bod f 3400. Kooper de heer J. W. P. Licht 9-9* No 2. Het winkelhuis en erf te Leiden, Aalmarkt No. 3. In bod f 4270. Kooper de; heer J. L. F. Büningh q. q. voor 14370,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6